Parašė themanual
Rodyti pranešimą
šitai tęsiasi jau ilgai ir kas blogiausia niekam jų nereikia. Vokiečių bankininkai maldauja, kad juos kas paimtų, bet niekas nebesiryžta investuoti iš skolintų.
Italija ir Vokietija yra skirtingos ekonomikos, kurioms užsiimant sava fiskaline politika reikalinga skirtinga monetarinė politika, kuri šiuo metu negalima. Italai negali nusistatyti savo bazinių palūkanų, negali prekybos deficitų subalansuoti nuvertėjant valiutai, galų gale negalės devalvuotis kai bus visiškai šikna, ar defaultinti ant skolų.
Gyvename jau keli dešimtmečiai po finansializacijos revoliucijos, bet apie bankų bail out'us supratimas lyg XIX amžiuje, jog gelbėjame kažkokius privatininkus, o ne visą ekonomiką. Bankininkus reikia reguliuoti iki bail out'o, bet tuomet juk ekonomika klesti, "laisva" rinka ir nieks nesikiša.
Kad euras būtų sėkmingas reikia arba pilnos federalinės fiskalinės integracijos kaip JAV arba mažų mažiausiai ECB privalo tapti tikru banku (dabar tik eilinė reguliacinė institucija) ir apsiimti didelio mąsto investicijomis eurozonoje visų jos narių sąskaita, pavyzdžiui elektromobilių gamyklas, vėjo jėgainių parkus ir pan.
Bet čia svarbus ir kitas aspektas - jeigu ECB užsiimtų investicijomis, tai iš kur jis gautų pinigų toms investicijoms? Ūkiškai kalbant - reikėtų įjungti eurų spausdinimo mašiną. Problema ta, kad kai valiuta nėra stabili ir globali, tai įjungus tą spausdinimo mašina valiuta nuvertėja ir gaunasi Baltarusijos ar Venesuelos variantas. Tačiau realiai Lietuva dabar yra įjungus eurų spausdinimo mašiną ir iš to gauna naudą nepatiriant neigiamų to aspektų. Kitaip tariant ECB yra paleidęs kiekybinį skatinimą - t.y. 'spausdina' eurus ir už juos perka valstybės skolą. Kadangi ECB akcininkais yra ir Lietuva, tai jinai už savo dalį pinigų išsiperka savo skolą arba gali nusipiprkti ir kitų valstybių skolas. Teoriškai Lietuvos skola popieriuje nelabai mažėja, nes oficialiai skolą išperka ECB, bet praktiškai, kadangi Lietuva yra ECB dalininkė, tai galime sakyti, kad Lietuva savo skolą mažinasi iš atspausdintų eurų. Taigi vien iš to, kad Lietuva turi tvirtą, patikimą, pasaulinę valiuta, mes uždirbame milijardus eurų. Su litu nieko panašaus nebūtų ir tai yra dar vienas itin reikšmingas euro privalumas.
Komentuoti: