Parašė Lettered
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Kinijos santvarka ir ekonomika
Collapse
X
-
Parašė RokasLT Rodyti pranešimąKiniško DI kokybė aukštumoje, kaip ir visko kas yra kiniška.
https://www.facebook.com/photo?fbid=...50351407512629
Komentuoti:
-
Parašė RokasLT Rodyti pranešimąKiniško DI kokybė aukštumoje, kaip ir visko kas yra kiniška.
https://www.facebook.com/photo?fbid=...50351407512629
Komentuoti:
-
Kiniško DI kokybė aukštumoje, kaip ir visko kas yra kiniška.
https://www.facebook.com/photo?fbid=...50351407512629
Komentuoti:
-
Parašė Palergonijus Rodyti pranešimą"Fake it till you make it" (or "Fake it until you make it") is an aphorism that suggests that by imitating confidence, competence, and an optimistic mindset, a person can realize those qualities in their real life and achieve the results they seek.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fake_it_till_you_make_it
Komentuoti:
-
"Fake it till you make it" (or "Fake it until you make it") is an aphorism that suggests that by imitating confidence, competence, and an optimistic mindset, a person can realize those qualities in their real life and achieve the results they seek.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fake_it_till_you_make_it
Komentuoti:
-
Vakar net prisiregistruoti sunkiai pavyko, nes turbūt nemenkas ažiotažas kilo. Šiandien jau random žmonės apie tai kalba iš visų galų. Tai galima įsivaizduoti, kokia ten apgultis dabar ant jų serverių.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Dėl užstrigimo ar lėto veikimo, tai manau čia nėra jokios konspiracijos. šitas modelis staigiai tapo labia populiariu ir glai būti kad jie turi prolemų palaikyti scalinimą. Nebent jūs lokaliai pasileidote modelį, tada visko gali būti.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Parašė nnm Rodyti pranešimąNežinau, ar sutapimas, bet angliškai užklausus tą patį klausimą tinklapis užstrigo. Perkrovus, rodė tą patį atsakymą kaip Ignalinos, bet toliau po atsitiktinių klausimų labai ilgai pradėjo krautis atsakymai. Kažkoks throttle'inimas, matyt, įsijungė.
Dar įdomu, kad paklausius lietuviškai, kur yra Dalai Lama, DI pradėjo atsakinėti normaliai ir surašė visą paragrafą, kad jis Tibeto dvasinis lyderis emigracijoje nuo 1959 m. ir pan., bet po kelių sekundžių jau parašytas paragrafas buvo pakeistas į anglišką "Sorry, that's beyond my current scope. Let’s talk about something else."
Užstrigo ir paklausus kodėl Kiniją valdo vinipūchas, nors pradėjo rašyt apie jų abiejų palyginimą. Perkrovus liko tik "Sorry,...".
Nesubega net ir tiesiog apie vinipūchą pasikalbėt...
Paskutinis taisė Ignalina; 2025.01.28, 15:29.
- 3 patinka
Komentuoti:
-
Nežinau, ar sutapimas, bet angliškai užklausus tą patį klausimą tinklapis užstrigo. Perkrovus, rodė tą patį atsakymą kaip Ignalinos, bet toliau po atsitiktinių klausimų labai ilgai pradėjo krautis atsakymai. Kažkoks throttle'inimas, matyt, įsijungė.
Dar įdomu, kad paklausius lietuviškai, kur yra Dalai Lama, DI pradėjo atsakinėti normaliai ir surašė visą paragrafą, kad jis Tibeto dvasinis lyderis emigracijoje nuo 1959 m. ir pan., bet po kelių sekundžių jau parašytas paragrafas buvo pakeistas į anglišką "Sorry, that's beyond my current scope. Let’s talk about something else."Paskutinis taisė nnm; 2025.01.28, 15:05.
Komentuoti:
-
Lietuviškai kažkodėl (beveik) necenzūruoja. Tik užklausus apie tą dieną neskuba minėti, kad buvo skerdynės.
Komentuoti:
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Panašūs saviguodos coping mechanizmai apie tai, kaip "kinai nieko neišrado" ir "nieko gero nepagamins" buvo ir dėl kinietiškų EV, anksčiau dėl telefonų ir dėl eilės kitų dalykų. Praktika rodo, kad tokie saviguodos mechanizmai nėra labai perspektyvūs.
Ir tai nereiškia, kad neigiu, kad galbūt išvystys geresnį modelį nei JAV konkurentai. Tiesiog kyla klausimų. Jei koks JAV startapas-fakapas paduotų tokius pat skaičius, turėčiau tuos pačius klausimus.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė AšNeRobotas Rodyti pranešimą
Nu tai pavogia ir pasigamina kaip su telefonais ir EV.
- 3 patinka
Komentuoti:
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Panašūs saviguodos coping mechanizmai apie tai, kaip "kinai nieko neišrado" ir "nieko gero nepagamins" buvo ir dėl kinietiškų EV, anksčiau dėl telefonų ir dėl eilės kitų dalykų. Praktika rodo, kad tokie mechanizmai iš esmės yra losing game.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Creatium Rodyti pranešimą
Yra tik niuansas, kad sklinda informacija, jog Kinai nieko neišrado, o ištreniravo ant tų pačių šimtų tūkstančių NVIDIA plokščių, kurias gavo ir turi nelegaliai. Todėl to neskelbia niekur ir vaidina, kad šimtus Gb užimančius modelius ištreniravo vos ant laptopų. Ir negana to, treniravimui naudojo OpenAI generuojamus rezultatus (kinų modelis, užspaustas, sako, kad negali pateikti atsakymų dėl OpenAI politikos).
- 1 patinka
Komentuoti:
-
V. Šimkus, FB:
Visą savaitgalį AI pasaulis ūžė aptarinėdamas naują konkurentą.
Kinų DeepSeek pristatė atviro kodo modelį, kuris kokybe neatsilieka naujausių OpenAi , Microsoft ar Google dirbtinio intelekto modelių. Kabliukas tas, kad kinai pasitelkdami gudrias modelio treniravimo technikas sugebėjo tai padaryti su daug mažesniu kiekiu duomenų ir daug mažesne skaičiavimo galia.
Iš principo, jie paneigė, kad AI yra itin kapitalui imli veikla. Didžiosios korporacijos į modelių treniravimą pastaraisiais metais metė šimtus milijardų dolerių. Pasirodo tą patį rezultatą galima apsiekti už daug mažesnę kaina.
Viena vertus, tai reiškia, kad modeliai galės toliau tobulėti protingesne kaina. Vartotojams ir verslams , kurie kurs sprendimus pasitelkiant dirbtinį intelektą, tai neabejotinai džiugi naujiena.
Klausimas, ką tai reiškia rinkos senbuviams, kurie jau sumerkė daug kapitalo į modelių treniravimą, o ypač Nvidia, kuri gamino pažangiausius procesorius skirtus AI treniravimui. Technologijų sektoriaus aritmetika keičiasi.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Labas rytas. Demokratijos šventė tęsiasi, šįkart pas kaimynus, bet mes juos ignoruosim, nes rubrika vienok vadinasi “toli toli, už jūrių marių”, o Bulbafiureris nei toli, nei už jūrų.
#ToliToliUzJuriuMariu
___
Pažadukizmai
Portalas Politifact taškas com - su kuriuo kaip tik neseniai išsisikyrė aštuonis metus draugavusi Cukierbergo Meta - paskaičiavo, kad oranžinis blondinas siekdamas pirmosios kadencijos prižadėjo šimtą du pažadus, iš kurių dvim keturis įvykdė, pem penkis sulaužė, o likusius pavarė taip pem ant pem (Džo, jeigu ką, prižadėjo panašiai, bet pilnai prasileido tik ant trimkažkelių, jei kam labai rūpi). Antrai kadencijai batarkių ant šimto plius arba neužteko, arba Politifact lagina su registravimu, kas yra labiau tikėtina. Na ir bet kuriuo atveju absoliučiai didžioji dalis tų pažadų nei mus liečia, nei domina, tai kaip ir pofig.
O štai iš dominančių yra vienas jau pilnai sulaužytas: “užbaigti karą tarp Rusijos ir Ukrainos per dvim keturias valandas” vis tik nepaėjo. Kol kas dar nepaėjo ir labai visų tikėtas vientisas +60% muitas visam importui iš Kinijos Leudies Riaspublikos (PRC) - vietoje žadėto ir gąsdinto executive order kol kas paėjo nelabai konkretus parėdymas “atitinkamoms įstaigoms parengti rekomendacijas”. Bilas Bišopas, musėt gerbiamiausias Kinijos klausimų specas, sarkastiškai įvardino tokį ėjimą “derybiniu”, ir pažymėjo, kad PRC ką tik gavo kaip minimum pusę metų dar geriau pasiruošti ir amortizuoti ekonominį smūgį. Tai čia pirmadienio naujienos. Antradienį vėjas matyt papūtė iš kitos pusės, ir Trampas pradėjo girgždėt apie “10% muito tarifą, gal net nuo vasario pirmosios”. Paprašytas patikslinti, ar turėjo momeny 60%, kuriuos žadėjo prieš rinkimus, ir gal čia biškį apsiriko, atsakė, kad “tai būtų dėl to, jog Kinija pardavinėja fentanilį Meksikai ir Kanadai”. Go figure.
Na ir žinoma nepamirškime numirusio ir per vieną dieną prikelto naujausio lozoriaus - TikToko, kurį nu prieš pat inauguracijas Trumpulis prižadėjo “išsaugoti”. Čia jau galima teigti, kad darbai vyksta, nes tik priėmęs ofisą Oranžinis blondinas išleido prezidentinį įsaką, kuriuo ne va tai septym penkiom dienom sustabdė praeitos administracijos išleistą įstatymą. Obuolys ir Gūglas vis tik nusprendė pastovėt atokiau nuo grieko, ir įsivertinę vos prieš keletą dienų paskelbtą Aukščiausiojo Teismo sprendimą appso į savo turgelius negrąžino. Fast forward iki ketvirtadienio, ir nuskamba grasinimas inpist papildomus tarifus Kinijai, jeigu šita toliau statys pagalius į ratus ByteDance pilnam ar daliniam pardavimui į JAVus.
Žodžiu įsivertinus savaitgalį nuskambėjusius JAVų reikalus su Kolumbija, galima gana drąsiai teigti, jog “tarifai” bus labai madingas žodis jei ne šią kadenciją, tai bent artimiausius kelis mėnesius.
Greičiausiai reaguodamas į aukščiau minėtą leidimą, sau leido pakometuoti komentarą ir tiek Trampo, tiek Ši numylėtinis Elonas mūsų Maskas, kuris jam pačiam priklausančioje Twitter-X platformoje parypavo, kaipgi visa tai yra neteisinga - eXas vis dar draudžiamas Kinijoje, o TikTokas vis dar nedraudžiamas Amerikoje. Žodžiu šūdas tas gyvenimas, padorus bilijardierius nebegali žinot, kam ir po kiek sumokėt, kad ramiai gyvent, nu.
Oi, vos nepamiršau - Plaukuota Chalva taip pat prisižadėjo per pirmą šimtą dienų nulėkt palankyt seno savo draugo Ši V. Dzinpino, va.
___
Autogamyba
Europinių (suprask - vokieckų) automobilių gamintojai Kinijoje toliau praradinėja rinką, o atitinkamai aikštės šeimininkai, persiprašau už sportinį žodyną, rinkos kąsnį auginasi. Tačiau iki tikrosios laimės dar toloka - PRC gamintojai paskutinius tris mėnesius įsivėlė į tokį kainų karą, kad net BYD nebando vaizduoti uždirbanti pelną. Tuo tarpu Liaudies Vagonas, Audi, Bavarijos Motorų Wabrikas ir Mersas Bencas dūsauja dėl susitraukusių apyvartų, bet dividendus akcininkams vis dar moka.
___
Egzekucijos
Seniai seniai, praeitų metų lapkričio mėnesį, į PRC antraštes išsiveržė dvi tragedijos - žmonių traiškymas sporto take automobiliu ir žmonių badymas studentų miestelyje peiliu. Incidentai, kaip galbūt pamenate, buvo “nesusiję”, išskyrus faktą, kad abu vykdė galutinai nuo socialinio streso paklaikę piliečiai. Užtat abi bylos per du mėnesius buvo išnagrinėtos, išklausytos teisme, kaltininkai nubausti mirties bausme, o minėtoji bausmė kaip tik praeitą savaitę įvykdyta. Pasirodo gebėjimas perstatyti viaduką per dvi paras yra užkrečiamas ir plinta tarpinstitucinius būdu.
___
Politiniai žaidimai
Taivano opozicijos valdomas parlamentas (opozicijos ta prasme, kad partijos yr opozicinės valdančiajam prezidentui) įšaldė didesnę dalį 2025 biudžeto, skirto gynybos įsigijimams. Kuomintangas et al teisinasi “norintys įsitikinti, jog pinigai nėra švaistomi”. Jei kas pamiršote, tai KMT yra viena iš tų dviejų partijų, kurios pripažįsta “vienos Kinijos” principą, tik naiviai tikisi po suvienijimo perimti valdžią iš komunistų, su kuo mes juo bliad sveikinam ir linkim dažniau pasiskaityti ne tokią jau seną istoriją.
___
Padirbtas intelektas
Pačio PRC premjero - kurio vardo vistiek niekas nepamente, nes prie Dzinpino Vinipuchovičiaus tai yra absoliučiai jokios galios neturintis ir dažnai keičiamas veikėjas - surengtame AI simpoziume dideliausių ditirambų susilaukė DeepSeek, Kinijos LLM algoritmų kūrėjas. Ir nepaisant pašaipaus pirmojo sakinio, tai gali būti iš tiesų nemažas pasiekimas, tik kitoje pardigmoje - anot specialistų (tiesa, kol kas tik kinų) DeepSeek algoritmai pasižymi ypač dideliu produktyvumu esant ribotiems resursams. Jei žinios pasitvirtins, potencialiai tai gali būti didelis šuolis Kinijos AI scenoje, nes leis visai kitu kampu apeiti JAVų įkaltus ribojimus patiems galingiausiems procesoriams.
O kad jau esame temoje, tai TikToko mama Bytedance informavo akcininkus, kad ketina investuoti virš aštuoniolikos melejardų JAVinio dolerio ekvivalente į AI pajėgumus. Šeši kablis aštuoni jardo numatomi investuoti “Vakarų šalyse”, o likusieji dvylika… Kinijoje. Vat jums ir Singapūro kompanija, be jokių ryšių su PRC. Tiesa, investicijos Vakaruose gali nueiti šiknon dėl jau praėjusios JAVų administracijos įvestų apribojimų.
___
Auksu žiba
Per praeitų metų pirmus tris ketvirčius aukso juvelyrikos pardavimai Kinijoje krito srautingu domkratu, tačiau dar srautingiau kilo aukso plytų (“bar”? Kaip lietuviškas tas daiktas vadinasi?) ir aukso monetų pardavimai. Punktas pirmas rodo vis dar krentantį vartojimą, o punktas antras - itin didelį nepasitkėjimą kitomis investavimo galimybėmis ir norą turėti maksimalų likvidumą. Kadangi aukso kaina visame pasaulyje kyla kaip nesakysiu kas ant mielių, tai tuo pačiu yra ir protingas investavimas. O kad nebūtų visai nuobodu, tai pasidalinsiu konkrečiais skaičiais: juvelyrikos nupirkta virš 700 tonų(!), plytų ir monetų - virš 400 tonų, sumoje gaunasi apie 1100 tonų. Iš vienos pusės lengvai žioptelėjau pamatęs tokį skaičių, iš kitos pusės tai išsiverčia vidutiniškai po gramą aukso kiekvienam PRC gyventojui. Meh.
___
Nerado
Grįžtame prie pradžių pradžios - Fukušimos “atominio” vandens išpylimo jūron. Pradžia ta prasme, kad pati pirmoji rubrika buvo apie Japonijos sprendimą pradėti išleidinėti šimtą vienuolika kartų filtruotą ir sodintą Fukušimos reaktoriaus antrojo kontūro vandenį, dėl kurio Kinija pakėlė baisų gvoltą. Tai va, istorija priėjo liepto galą - Kinija oficialiai tyrė tyrė metus laiko, ir oficialiai teršalų nerado. Neradimas kažkaip netikėtai sutampa su tos pačios Kinijus bandymu prisilyzinti prie oficialiojo Tokio. Bet tai, be abejo, tik gyvenimiškas sutapimas, aha.
___
Visokie gėriai
Nepaisant mano reguliarių baksnojimų, toli gražu ne viskas toje Kinijoje blogai. Ta prasme, kad Kinijai neblogai, o mums tai šiaip sau. Konkrečiai labai gerai stovi, ir net nesiruošia griūti laivybos pajėgumai. Turiu omeny ne tiek pačius pervežimus (nors ir čia Kinija nestovi vietoje), o pajėgumų statybą. Kinija jau senokai išsiveržė į priekį, kaip didžiausias laivų statytojas, bet jei bendram tonaže P.Korėja su Japonija kartu sudėjus dar šiek tiek pirmauja, tai konteinerinių laivų statyboje Kinija laiko 60% rinkos.
Ką tai reiškia mums? Trumpuoju laikotarpiu - nieko gero, tai gana stiprus koziris politekonominiuose manevruose. Ilguoju laikotarpiu - EU bet kuriuo atveju nesiims atkūrinėti pajėgumų, JAVai galbūt imsis, na o P.Korėja su Japonija juos vis dar turi ir gali išplėsti. Žymiai didesnis koziris yra didžiųjų laivų aptarnavimas, kurio kai kuriuose sektoriuose virš 90% vykdo būtent Kinija. Norint “parsigražinti” šią rinkos dalį teks atstatinėti ne tik fizinius pajėgumus (sausus dokus ir pan.), bet ir sugalvoti iš kur paimti didelį kiekį pigios darbo jėgos, kuri paskui nepradėtų jungtis į piktas profsąjungas.
O kad jau šnekame apie laivybą, tai paminėkim ir ketvirtą “netyčia” Baltijos jūroje iškritusį inkarą. Manau jau girdėjote, kad švedai sulaikė nusidėjėlį, kurį, kaip nekeista, šį kartą sunkoka priskirti “pilkajam” laivynui. Tai, ką ir taip trimituoja televizija ir radijas nedubliuosiu, o paminėsiu, kad kaip tik tą pačią dieną oficialusis Vašingtonas pareiškė, jog trečiasis incidentas (Eagle S, šiuo metu sulaikytas Suomijoje) “jų nuomone buvo atsitiktinumas”. Švedija į tokį pareiškimą atreagavo “skeptiškai”, o Suomija atviru tekstu išvadino bullshit’u.
- 6 patinka
Komentuoti:
Komentuoti: