Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Švietimas Lietuvoje

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

  • Lettered
    replied
    Parašė sankauskas Rodyti pranešimą
    Šiaip kalbant apie švietimą nereiktų pamiršti, kad Lietuva net tarp labiausiai išvysčiusių pasaulio šalių yra viena geriausių. Tai nereiškia, kad galima atsipūsti ir švietime jau nieko nebereikia gerinti, bet reikia ir šiek tiek kontekstualaus vaizdo.
    Rusiją matant prie top pozicijų, tai suprantu, kad trolinat?

    Komentuoti:


  • Lettered
    replied
    Parašė sankauskas Rodyti pranešimą
    Tai dabar tu galvoji, kad pasaulis yra zero sum game, ir jei kažkas gaus geresnį išsilavinimą, sugalvos geresnes technologijas ar sukurs geresnį verslą, tada tu pralaimėsi? Geriau visi gauna vienodai gerą/blogą išsilavinimą, svarbu gink dieve kažkas negautų geresnio išsilavinimo nei tu?
    Tai čia ir yra karas, kas gaus geresnį išsilavinimą, ar tavo vaikas, ar kaimyno.
    Geriau, kad abu gautų po 110.

    Komentuoti:


  • sankauskas
    replied
    Parašė Lettered Rodyti pranešimą

    Toje, kad gauna prastesnį išsilavinimą (privačios mokyklos gali brangiau samdyti geresnius mokytojus).
    Jau atrašiau ankstesniame komentare, bet papildant - mano vaikas negaus prastesnio išsilavinimo per se, jis gaus prastesnį išsilavinimą santykinai lyginant su mano kaimyno vaiku.

    Matricoje lengviausia būtų pavaizduoti, bet iš esmės:

    Mano vaikas eina į valstybinę mokyklą, gauna išsilavinimą kurio vertė 100, kaimynų vaikas eina į valstybinę mokyklą, gauna išsilavinimą kurio vertė 100
    Mano vaikas eina į valstybinę mokyklą, gauna išsilavinimą kurio vertė 100, kaimynų vaikas eina į privačią mokyklą, gauna išsilavinimą kurio vertė 120

    Tai dabar tu galvoji, kad pasaulis yra zero sum game, ir jei kažkas gaus geresnį išsilavinimą, sugalvos geresnes technologijas ar sukurs geresnį verslą, tada tu pralaimėsi? Geriau visi gauna vienodai gerą/blogą išsilavinimą, svarbu gink dieve kažkas negautų geresnio išsilavinimo nei tu?


    Komentuoti:


  • manometras
    replied
    Parašė mantasm Rodyti pranešimą

    Tai kaip valstybinės mokyklos. Kurios nuomoja valgyklas, sporto sales kašę palošt ir t.t. Ir dar beigi prašo 2% GPM paramytės.
    Aš turėjau galvoj ir komentavau Švedijos mokyklų sistemą ir privačias valstybės dalinai finansuojamas mokyklas, kurias kai kas idealizuoja.

    Komentuoti:


  • sankauskas
    replied
    Parašė 10.000 Rodyti pranešimą
    Toje, kad tavo vaikai įgis prastesnį išsilavinimą negu tavo kaimyno vaikai.
    OK, tai problema ne mano vaiko išsilavinime, nes jis (Ceteris paribus) išlieka toks pats. Problema, kad kažkas kitas gaus geresni išsilavinimą, negu galėtų.

    Na taip, tada blogai, negalime leisti kad kažkas gautų geresnį išsilavinimą.

    Komentuoti:


  • Lettered
    replied
    Parašė sankauskas Rodyti pranešimą

    Mano vaikai eina į valstybinę mokyklą, valstybė iš biudžeto skiria mokinio krepšelį už jų ugdymą. Mano kaimyno vaikai eina į privačią mokyklą, valstybė iš biudžeto skiria mokinio krepšelį už jų ugdymą + tėvai sumoka papildomai.

    Kurioje vietoje mano vaikai yra "baudžiami"?
    Toje, kad gauna prastesnį išsilavinimą (privačios mokyklos gali brangiau samdyti geresnius mokytojus).
    Panašiai kaip pvz. aš gaunu geresnes sveikatos paslaugos privačioje klinikoje, kuri brangiau pasamdo geresnius šeimos gydytojus (nors už tą pačią paslaugą, pvz. vizitą per šeimos gydytoją net neima papildomai).

    Komentuoti:


  • sankauskas
    replied
    Šiaip kalbant apie švietimą nereiktų pamiršti, kad Lietuva net tarp labiausiai išvysčiusių pasaulio šalių yra viena geriausių. Tai nereiškia, kad galima atsipūsti ir švietime jau nieko nebereikia gerinti, bet reikia ir šiek tiek kontekstualaus vaizdo.






    Matematika ir gamtos mokslas

    Click image for larger version

Name:	timms 1.PNG
Views:	175
Size:	39,9 kB
ID:	2107521

    Click image for larger version

Name:	timms 2.PNG
Views:	176
Size:	53,6 kB
ID:	2107522

    Skaitymas ir literatūra

    Click image for larger version

Name:	pirls 1.PNG
Views:	171
Size:	30,2 kB
ID:	2107523

    Komentuoti:


  • 10.000
    replied
    Parašė manometras Rodyti pranešimą

    Daro jie ten visokias makles, pačioms mokyklos pamokoms pinigų iš tėvų neima, bet ima mokyklos bendrabučiams, maitinimui ir užklasinei veiklai ar daro verslą (nuomoja verslui patalpas) mokyklos miesteliuose.
    Kažkoks nesąmonių kratinys šitas komentaras. Bendrabučių privačios mokyklos nei viena neturi, turi nebent Čiurlionio Menų Gimnazija, kuri yra valstybinė, ir į kurią suvažiuoja mokytis vaikai iš visos Lietuvos.

    O šiaip mantasm teisingai pastebėjo, kad patalpų nuoma (pvz.: sporto salės nuoma) užsiiminėja ir valstybinės mokyklos. Užklasinė veikla valstybinėse mokyklose irgi yra mokama

    Parašė sankauskas Rodyti pranešimą

    Mano vaikai eina į valstybinę mokyklą, valstybė iš biudžeto skiria mokinio krepšelį už jų ugdymą. Mano kaimyno vaikai eina į privačią mokyklą, valstybė iš biudžeto skiria mokinio krepšelį už jų ugdymą + tėvai sumoka papildomai.

    Kurioje vietoje mano vaikai yra "baudžiami"?
    Toje, kad tavo vaikai įgis prastesnį išsilavinimą negu tavo kaimyno vaikai.

    Komentuoti:


  • sankauskas
    replied
    Parašė Lettered Rodyti pranešimą

    Ne kaltė, o priežastis.
    Čia nėra vieno teisingo atsakymo, jūs sakysite, kad baudimas būtų finansavimo nutraukimas privačioms mokykloms, nes reiktų mokėti pilną kainą už mokslą. Kieno vaikai eina į valdiškas mokyklas sakys, kad jie baudžiami, nes nėra pinigų mokytojų atlyginimams ir gerų mokytojų, o papildomai imti pinigų valstybinės mokyklos negali. Tai bet kokiu atveju kažkas yra "baudžiamas".



    ​​​​​
    Mano vaikai eina į valstybinę mokyklą, valstybė iš biudžeto skiria mokinio krepšelį už jų ugdymą. Mano kaimyno vaikai eina į privačią mokyklą, valstybė iš biudžeto skiria mokinio krepšelį už jų ugdymą + tėvai sumoka papildomai.

    Kurioje vietoje mano vaikai yra "baudžiami"?

    Komentuoti:


  • mantasm
    replied
    Parašė manometras Rodyti pranešimą

    Daro jie ten visokias makles, pačioms mokyklos pamokoms pinigų iš tėvų neima, bet ima mokyklos bendrabučiams, maitinimui ir užklasinei veiklai ar daro verslą (nuomoja verslui patalpas) mokyklos miesteliuose.
    Tai kaip valstybinės mokyklos. Kurios nuomoja valgyklas, sporto sales kašę palošt ir t.t. Ir dar beigi prašo 2% GPM paramytės.

    Komentuoti:


  • manometras
    replied
    Parašė mantasm Rodyti pranešimą

    Pamokų turiniu ar metodais. Geras variantas kokiai a-la Jėzuitų gimnazijai ar alternatyvių ugdymo metodų bandymams, pvz montesori. Šiek tiek konkurencijos valstybinei švietimo sistemai yra į naudą.
    Daro jie ten visokias makles, pačioms mokyklos pamokoms pinigų iš tėvų neima, bet ima mokyklos bendrabučiams, maitinimui ir užklasinei veiklai ar daro verslą (nuomoja verslui patalpas) mokyklos miesteliuose.

    Komentuoti:


  • Lettered
    replied
    Parašė sankauskas Rodyti pranešimą
    Tai kaip supratau čia yra privataus sektoriaus kaltė, kad valstybė moka gerokai mažesnę nei rinkos kaina už mokytojų darbą.
    Ne kaltė, o priežastis.
    Čia nėra vieno teisingo atsakymo, jūs sakysite, kad baudimas būtų finansavimo nutraukimas privačioms mokykloms, nes reiktų mokėti pilną kainą už mokslą. Kieno vaikai eina į valdiškas mokyklas sakys, kad jie baudžiami, nes nėra pinigų mokytojų atlyginimams ir gerų mokytojų, o papildomai imti pinigų valstybinės mokyklos negali. Tai bet kokiu atveju kažkas yra "baudžiamas".



    ​​​​​

    Komentuoti:


  • mantasm
    replied
    Mūsuose iš kaimietukų nori išspaust max, bet augindami kaip gyvulinius galvijus juodiems darbams. Kad daugiau išspaustų jei jie būtų su geru išsilavinimu ir darytų aukštos pridėtinės vertės darbus... Per daug sudėtinga. Arba pats elitas jaučia, kad yra per bukas suvaldyt žmones su išsilavinimu. Dėl to geriau bandyt laikyt po padu nei rizikuot. Nesvarbu, kad toks kelias labai trumparegiškas. Kas šiaip visai atitinka lietuvišką tradiciją nuo senų laikų. Nebent edukacinė komisija kažkiek iškrito iš konteksto kai šikna valstybei buvo per daug akivaizdi.

    Komentuoti:


  • sankauskas
    replied
    Parašė Kecal Rodyti pranešimą

    Taip tiesiog kanibalizuojama viešoji švietimo sistema ir pavojingai didinama atskirtis. Lobistai taip pat suinteresuoti palaikyti kuo žemesnius mokytojų atlyginimus, dėl ko nukenčiame mes visi.

    Pasikartosiu, svaigstame apie Suomiją, Švediją, Vokietiją, o vis aktyviau kuriame siaubingą JAV sistemos kopiją, kurioje viešos mokyklos greitai liks tik skurdžiams, migrantams ir kt. Atitinkamai dar labiau sumažės socialinis mobilumas. Jau dabar regionų vaikams vis sunkiau patekti į universitetus ir įgyti aukštąjį išsilavinimą.

    Ir aš tikrai nesu prieš švedišką modelį, kur privačios mokyklos galėtų veikti ir siūlyti alternatyvas. Bet privačių mokyklų subsidijavimas pas mus yra daugiausiai apie pasipelnymą – kuo daugiau paramos, tuo daugiau galima susirinkti iš tėvų, paprasta. Realiai tai yra nusikaltimas valstybei.
    Tai kaip supratau čia yra privataus sektoriaus kaltė, kad valstybė moka gerokai mažesnę nei rinkos kaina už mokytojų darbą.

    Ir valstybė subsidijuoja privatų verslą ne daugiau, nei ji subsidijuoja valstybinį "verslą" t.y. ji perka mokinių ugdymo paslaugą, ir jau vaiko tėvai yra laisvi pasirinkti, kas bus tos paslaugos teikėjai - privati, ar valstybinė įstaiga. Ir bausti tuos tėvus, kurie pasirinko privačią įstaigą, iš jų vaikų atimant mokinio krepšelį, būtų labai kvaila ir trumparegiška.

    Komentuoti:


  • ALV77
    replied
    suomiai supranta, kad budama mikroskopine tauta siu laiku realijose turi max spausti is savo kaimietuku kiek eina... jie yra vienintelis valstybes ekonomines geroves garantas... nes kaimietuku kiemsargiu yra visur, o kaimietuku projektuojanciu pcb plokstes kai kur su ziburiu nerasi

    kaip salis, LT turi max potenciala tai pasiimti. Ir is istorines perspektyvos skill'sus. Kad ir kaip keistai skamba, bet salis pasaulio mastu yra absoliuciai tope pagal daugeli rodikliu... tik kad daugumos valdzios tuzu pirstai i save lenkti...

    Komentuoti:


  • mantasm
    replied
    Parašė Kecal Rodyti pranešimą

    Tai pilna tų šaltinių, galima rasti pjūvių ir pagal SEK lygį, ir pagal savivaldybes. Natūralu, kad regionuose daugiau žemo SEK lygio mokinių, o mokyklos jų ne(be)ištraukia. Apie savivaldybes, pvz., Sarafino komentaras: https://www.ziniuradijas.lt/laidos/z...a?soundtrack=1

    Tuo tarpu Suomijoje, kiek žinau, esminis principas yra užtikrinti vienodą (palyginamą) švietimo lygį visoje šalyje ir visose mokyklose. Mes tokio siekio seniai atsisakėme, jei ne oficialiai, tai bent praktikoje, ir jau net nebepamename, kad taip gali būti.
    Čia gi kaip su VT ir automobilizacija. Kaimietukas pats kaltas, kad gimė kaime. Turėtų susiprast ir persikelt šalia geros privačios mokyklos bei uždirbti pakankamai, kad už ją susimokėtų. Nepaėjo - ką gi. Negi visuomenei nuostolis jei pilietis galimai alternatyvioje realybėje galintis laimėti Šnobelio premiją šioje realybėje išvažiuoja į norges darinėt žuvų.

    Komentuoti:


  • Kecal
    replied
    Parašė Galys Rodyti pranešimą

    Šaltinis?
    Tai pilna tų šaltinių, galima rasti pjūvių ir pagal SEK lygį, ir pagal savivaldybes. Natūralu, kad regionuose daugiau žemo SEK lygio mokinių, o mokyklos jų ne(be)ištraukia. Apie savivaldybes, pvz., Sarafino komentaras: https://www.ziniuradijas.lt/laidos/z...a?soundtrack=1

    Tuo tarpu Suomijoje, kiek žinau, esminis principas yra užtikrinti vienodą (palyginamą) švietimo lygį visoje šalyje ir visose mokyklose. Mes tokio siekio seniai atsisakėme, jei ne oficialiai, tai bent praktikoje, ir jau net nebepamename, kad taip gali būti.

    Komentuoti:


  • ALV77
    replied
    pasisakysiu ir as. Estai labai giriasi savo svietimo sistema. Kartais labai stipriai perspaudzia, bet kartais ir pelnytai. Siuo metu kaip tik vyksta streikai... Matyt ne viskas gerai. Vaikams nevyksta pamokos. BET! Bet vistiek kai pasiziuri kaip atrodo valdiskos mokyklos Estijoje ir kaip atrodo Lietuvoje, tai Lietuvai sviesmeciais dar temptis ir temptis. Netgi paciame prasciausiame ida viru regione, kur dauguma rusakalbiai, tokiuose baisuose miestuose kaip ihve ar kohtla jarve stovi puikios naujos mokyklos... Sunku patiketi kokiais klystkeliais nuejo Lietuva, kai turejome tokias pacias, o gal net geresnias startines pozicijas

    is to naturaliai persasi nuojauta, kad gal kazkam is ties naudinga toks apsileidimas...?

    Komentuoti:


  • Galys
    replied
    Parašė Kecal Rodyti pranešimą

    Pasikartosiu, svaigstame apie Suomiją, Švediją, Vokietiją, o vis aktyviau kuriame siaubingą JAV sistemos kopiją, kurioje viešos mokyklos greitai liks tik skurdžiams, migrantams ir kt. Atitinkamai dar labiau sumažės socialinis mobilumas. Jau dabar regionų vaikams vis sunkiau patekti į universitetus ir įgyti aukštąjį išsilavinimą.
    Šaltinis?

    Komentuoti:


  • Kecal
    replied
    Parašė sankauskas Rodyti pranešimą

    Gal todėl taip nutiko, kad valstybė nori gauti geriausią išsilavinimą savo šalies vaikams?
    Taip tiesiog kanibalizuojama viešoji švietimo sistema ir pavojingai didinama atskirtis. Lobistai taip pat suinteresuoti palaikyti kuo žemesnius mokytojų atlyginimus, dėl ko nukenčiame mes visi.

    Pasikartosiu, svaigstame apie Suomiją, Švediją, Vokietiją, o vis aktyviau kuriame siaubingą JAV sistemos kopiją, kurioje viešos mokyklos greitai liks tik skurdžiams, migrantams ir kt. Atitinkamai dar labiau sumažės socialinis mobilumas. Jau dabar regionų vaikams vis sunkiau patekti į universitetus ir įgyti aukštąjį išsilavinimą.

    Ir aš tikrai nesu prieš švedišką modelį, kur privačios mokyklos galėtų veikti ir siūlyti alternatyvas. Bet privačių mokyklų subsidijavimas pas mus yra daugiausiai apie pasipelnymą – kuo daugiau paramos, tuo daugiau galima susirinkti iš tėvų, paprasta. Realiai tai yra nusikaltimas valstybei.

    Komentuoti:

Working...
X