Sveiki visi rubrikos “toli toli, už jūrių marių” skaitytojai. Šiandien turime skyrelius apie draugus, apie priešus ir apie skalbiankes. Nu ir biškį ekonomikos, ir dar pagraudenimas, kaipgi be jo. Skanios kavos, ir gero skaitymo.
#ToliToliUzJuriuMariu
Prieš pereinant prie pagrindinių temų, labai trumpa naujiena iš ekonomikos fronto - PRC Valstybinis Statistikos Departamentas papildė pirmo ketvirčio rezultatus kompanijų pelningumo rodikliu… kuris tolygiai krito. Kitaip sakant, valstybinis ramstymas ir pagalbos pumpavimas davė kažkokius apyvartos rezultatus, bet kaip ir aptarėme praeitą savaitę - įmonių pelnai vėl krenta dėl desperatiškų bandymų atsikratyti pagaminta produkcija. Kaip žinia, mažiau lašinio turintys verslai nuo tokio "skatinimo" turi tendenciją pastipti, bet bent jau niekas neapkaltins partijos valdininkų kapitalizmo evoliucijos principų nesupratimu - badaujančių piranjų akvariume paskutinės likę gyvos būna pačios aršiausios.
Priešingi priešai.
Wall Street Journal pranešė, kad JAVai ruošia sankcijas PRC bankams, už karinių komponentų transakcijas su Pederacija. WSJ mini, kad jei karo pradžioje Ši nervingai žiūrėjo į tiesioginę pagalbą minėtajai Pederacijai, tai paskui nauji keliai buvo rasti, konkrečiai - ne tiesiogiai ginkluotės tiekimas, o priemonių ir žaliavų minėtai ginkluotei gaminti pardavimas.
Verta paminėti, kad Baidenui gruodžio mėnesį pasirašius įsaką, leidžiantį Iždo Departamentui įpist neatsiklausus sankcijas prasikaltusioms finansinėms įstaigoms, visi didieji Kinijos bankai tepė mieles, kas sukėlė poros mėnesių chaosą užsakymų-atsiskaitymų balanse. Bet vėlgi - keliai buvo rasti, dičkius pakeitė mažai žinomi regioniniai bankeliai, ir proverbialus šūdas vėl plaukia triūbomis. Todėl analitikai žiūri gan skeptiškai į realių sankcijų atsiradimą, juolab kad šis kardas irgi galės būti ištrauktas tik vieną kartą.
Honkongo laikraštis South China Morning Post, dar žinomas, kaip CCP ruporas, ištrimitavo ekskliuzyvinį straipsnį, kaip rūstūs EU pareigūnai vienu metu užėjo į PRC įmonės filialus Olandijoje ir Lenkijoje, kur ne mažiau rūsčiais veidais pareikalavo darbuotojų pateikti prieigą prie IT resursų, tame tarpe įmonei priklausančių darbuotojų telefonų. Laikraščio liudijimu, darbuotojai (visai atsitiktinai - kinai), buvo absoliučiai užterorizuoti ir gal net biškį panikoje. Vėliau buvo pranešta, kad įmonė tai buvo Nuctech - užsiimanti saugumo sistemų gamyba, užimanti šiuo metu nuo 60 iki 90% konteinerių tikrinimo uostuose ir bagažo tikrinimo oro uostuose Europinės rinkos. Visai atsitiktinai įmonė priklauso priešpaskutinio PRC ir CCP lyderio Chui Džintao sūneliui.
Patikrinimas buvo susijęs su EU atliekamu tyrimu dėl nesąžiningų subsidijų, visas užbėgimas atliktas su reikalingais teismų orderiais, niekas nebuvo sulaikytas, bet kiniškiems žiniasklaidos resursams visa tai buvo pofig ir neįdomu, lygiai kaip neįdomu tai, kad kai PRC mentai prieš metus du užbėginėjo ant kavos į užsienio įmonių ofisus Šanchajuj, Beidžine ir Honkonge, tai vietiniai darbuotojai ir parų, ir į snukius gavo.
Kinijos Prekybos Rūmai Europoje negaišdami atidarė koserę, ir apkaltino EU “išnaudojant savo pačių susikurtas taisykles ir reglamentus, kaip ginklą prieš Kinijos verslus!”.
Beveik tuo pačiu metu Europos Parlamentas patvirtino įstatymą, draudžiantį importuoti bei pardavinėti gaminius, kurių gamyboje, arba detalių gamyboje buvo panaudotas priverstinis darbas. Naujasis įstatymas leis inspektuoti įtarimą sukėlusius produktus. JAVai tokį įstatymą pasirašė prieš tris metus, na o EU turbūt teko palaukti, kol Šolco nebus namie. Tik vat ką dabar darysim su VW koncerno produkcija?..
Iš kitos pusės Vokietija paskelbė areštavusi keturias asabas, apkaltintas šnipinėjimu Kinijos Leudies Respublikos naudai. Asabos siekė surinkti informaciją apie karinių priemonių gamybos technologijas, tame tarpe pirkdami ir eksportuodami į PRC lazerinius prietaisus, kurių išvežimas literaliai draudžiamas.
Stebuklų paradas šiais areštais nesibaigė, nes į kaliūzę irgi nudardėjo ne šiaip jau kas, o cielas EU parlamentaras nuo Vokietijos ultranacionalistinės partijos, pagarsėjęs Beidžino subinės laižymu ir labai atvirai pro-kiniška pozicija. Parlamentaras ne taip seniai Kinijos partiniam ruporui davė intervą, kurio metu labai gyrė Komunistų Parciją “implementuojant tokią pačią politiką, kaip ir gerai žinomas vokiečių juristas Karlas Šmidtas, puikus nacių partijos politinės teorijos kūrėjas”. Taip pat išreiškė įsitikinimą, kad “tos teorijos bus labai naudingos Kinijai”. Oficiozas prisėdo poilsio ne už nacistinius paistalus ir rudą liežuvį, o už konkrečius įtarimus šnipinėjimu PRC naudai.
JAVų Senatas didele dauguma patvirtino TikToko Nudusinimo Aktą, kurį tą pačią dieną grakščiu mostu pasirašė Diedukas Džo. Kaip ir buvo tikėtasi, TikTokas iškart pareiškė paduosiąs į teismą visą valdžią su preziku priešakyje, nes čia yra toks visiškai absoliutus žodžio laisvės varžymas, bet teisės specialistai prognozuoja menkus pasiekimus jurisprudencijos fronte. Skirtingai negu bukas Trampo uždraudimas, šis įstatymas buvo gerai pragalvotas ir paruoštas rimtų Teisės Departamento specialistų.
CCP, žinoma, irgi atreagavo pareiškimais, bet pamoką jau išmoko - “kinus muša!” retoriką smarkiai prigesino, atseit TikTokas tikrai ne mūsų įmonė, va ByteDance šalia stovi, sumeluot neleis, mes tik šiaip padedam ir bendrai pergyvenam dėl lygių teisių nelygumo JAVuose.
Septynios saulės elementus gaminančios JAVų įmonės formaliai išsakė prašymą įkalti analogiškoms Kinijos bendrovėms muitus dėl subsidijų ir kitų nekonkurencių priemonių naudojimo. Skundas reikalauja užmuitinti ne tik pačioje Kinijoje pagamintus produktus, bet ir filialuose kitose Pietryčių Azijos šalyse. Dvi JAVų saulės energijos tiekėjų asociacijos nieko nenustebino išreiškę “gilų susirūpinimą, kad tokie veiksmai sukels chaosą atsinaujinančios energetikos rinkoje”.
Penktadienį baigėsi JAVų Valstybės Sekretorius (Užsienio reikalų ministro atitikmuo) Blinkeno vizitacija PRC. Kaip ir buvo tikėtasi, Blinkenas toliau kalė vinį apie perprodukciją ir dengė pažadais įkalt sankcijas, jei Ši nesiims priemonių. Na ir Rusijos karo mašinos įgalinimo nepamiršo. Deja CCP bendrai ir Ši konkrečiai koziravo “feik njūs ta perprodukcija, čia tik jūs godūs kapitalistai bandot savo privilegijas išsaugoti”. O partija penktadienį įšovė įstatymą, kuriuo pati sau leidžia “proporcingai atsakyti į prekybinius suvaržymus”. Įstatymas principe dubliuoja jau prieš dvidešimt metų išleistą analogišką patvarkymą, tad analitikų nuomone tiesiog yra skirtas priminti JAVams ir EU, kad muitai yra abipusis žaidimas. Tie patys analitikai pažymi, kad lėtėjančioje ekonomikoje prasidėjus muitų karui, aukštesnę ranką laiko daugiau perkančios, o ne daugiau parduodančios šalys.
Na ir paskutinė žinutė priešų pasispardyme: JAVai “tik vykstančioms Balikatan pratyboms” Filipinuose dislokavo gerą tūkstantį kilometrų siekiančias Typhoon žemė-žemė raketas. Taifūnai ne tik, kad laisvai uždengia absoliučiai didžiąją dalį Kinijos laivybos kelių, bet laisvai gali atpyzdinti Pietų Kinijos Jūroje priaugintas PLA (Pypl Libereišn Armi) bazes. Kadangi šalia šios skambios frazės tyliai prasmuko ir žinutės, jog JAVai užsitikrino galimybę dislokuoti pajėgas dar keturiose Filipinų karinėse bazėse, įskaitant karinius aerodromus, leidžiančius sumžinti priklausomybę nuo pažeidžiamų ir brangių lėktuvnešių, tai net visiški JAVų fanai nesiima ginčyti, jog raketos po pratybų greičiausiai “visai atsitiktinai” liks Luzono saloje. Nu ir Japonija sakosi greitai Tomahaukais visas sienas apkabinėsianti. Tie japonai jau tokie - pamišę dėl vesterniško stiliaus ir meno…
Draugiški draugai.
Amerikos Prekybos Rūmai Kinijoje, atstovaujantys JAVų gamintojus, operuojančius šalyje, išplatino 600 puslapių dydžio pranešimą. Pranešimo rengime dalyvavo daugiau kaip 100 rūmų narių. Pranešimas apžvelgia paskutiniais metais išpopuliarėjusias CCP praktikas įvairiai pyzdinti užsienio kompanijas visomis prasmėmis, ir mandagiai nuolankiai kviečia Parciją “išlyginti žaidimo lauką Kinijos ir tarptautinėms įmonėms”, taip pat nepersistengti su Nacionalinio Saugumo įstatymo naudojimu ir visokeriopai liautis kitaip kaišioti pagalius į ratus. Keli aukščiausi Prekybos Rūmų vadovai papildė pranešimą asmeniniais pasisakymais, kuriuose atkreipė dėmesį, kad nesiėmus minėtų priemonių Kinijai tikrai bus sunku užsitikrinti užsienio investicijų augimą. O aš tai labai tikiuosi, kad Gritė pateikė tvirto, bet minkšto popieriaus pranešimo spausdinimui, nes jau dabar aišku, kam visi 600 puslapių bus panaudoti.
Šitaip spaudžiant JAVams, anglosaksams ir kitiems Kolektyviniams Vakarams, Kinijos Leudies Respublika bent jau gali pasiremti prekybiniais ryšiaisi su Globaliais Pietumis bendrai ir BRICS sąjunga konkrečiai… tik ar tikrai? Indija jau trys metai kaip kas savaitę įkala po naują muitą ar išvis draudimą įvežti kiniškus produktus. Brazilija pradėjo platų Kinijos importo tyrimą subsidijų ir nesąžiningos konkurencijos klausimais. Vienintelė Rasieja matušėlė paremia naftos pinigais…
Pletkai ir skalbiankės.
Ryžiai ir Soros
Xiaomi - kas mandarinų kalboje reiškia “smulkūs ryžiai” arba “soros” - toliau skamba su naujuoju elektromobiliu, ir ne geraja prasme. Žinoma, kol patys nečiupinėjom (ar bent jau nematėm hands-on apžvalgų iš respektabilių vakarietiškų apžvalgininkų), viskas yra tik gandai ir pasakos, taigi neimdami už pilnavertį pinigą, tiesiog pavardinkim:
- soctinklų vartotojai jau pakrikštijo rinkos naujieną “Poršryžiu” (nepagavusiems bajerio aiškinu: net PRC piliečiams nereikia aiškinti, į ką panašus “Smulkaus ryžio” pagamintas SU7);
- PRC televizijos autoapžvalgų laida (toks a la “Penktas bėgis”) patestavo SU7 vs Tesla Model 3 ir liko labai nusivylę Poršryžio stabdžiais - automobilis ne tik kad stabdė pusantro karto blogiau už Teslą, bet net neatitiko oficialių reikalavimų, o automatinis kliūties išvengimo stabdymas kliūties nu visai neišvengė);
- jau yra keletas video, kuriuose matosi, jog po autoįvykio SU7 oro pagalvės neišsiskleidė. Bent viename iš jų centrinė konsolė paslaugiai rodo pranešimą “Dėmesio! Aptikta klaida oro pagalvių sistemoje!”, tai galim bent jau pasidžiaugti klaidų aptikimo sistema.
Palikim tačiau kol kas anekdotinius įvykius anekdotams, ir pažiūrėkime į tai, kas akivaizdu. Xiaomi vadas Lei Džiun jau seniau rinkosi pašaipas, kad daro naujų telefonų modelių pristatymus, apsirengęs kaip rengdavosi Styvas Džobsas. Žmogus akivaizdžiai priėmė kritiką, ir SU7 paleidinėjo į pasaulį… apsirengęs kaip Elonas.
Ak taip, vos nepamiršau - šiuo metu parduodami trys SU7 modeliai: SU7, SU7 Pro ir SU7 Max. Obuolistai, paaiškinkit androidistams bajerį, ir kodėl verta palaukti (arba ne) SU7 Pro Max.
Visagalis Vartojimas
Kaip žinia, vidinis vartojimas yra didi Kinijos Leudies Respublikos kelio į pasaulinę visagalybę problema, nes kitu atveju ką gaminsi, turėsi parduoti į užusienius, kas jau dabar kelia ne vieną problemą. Bet tie nedėkingi liaudies svogūnai (“porai”, “česnaikai” - kaip jau išversi; PRC vidinis tautinis slengas apibūdinti tautos dalį, pas mus plačiau žinomą, kaip runkeliai) po visų kovidų, NT rinkos apsivožimų ir akcijų biržos kritimų, labai jau nenori išsiskirti su sunkiai uždirbtais pinigais, ir taupo, kaip kokie ekonominiai partizanai. Partija įkalbinėjo, skatino, galbūt net melavo… ir nieko! Kaip neišlaidavo, taip neišlaidauja, telikų ir skalbiankių neperka, tautinių gamintojų nepalaiko! Toks akibrokštas negalėjo tęstis, tad partija iškėlė užduotis, komsomo… atsiprašau, valstybinės tarnybos, atsakė: “įvykdysim!”. 14 tarnybų, tame tarpe PSB (Public Security Bureau, a.k.a. mentūra), paskelbė planą ir pradėjo įgyvendinti: valstybės agentai pradėjo nuodugniai lankytis visuose namų ūkiuose ir konspektuoti, kada buvo įsigytas kiekvienas buitinės technikos vienetas, kokia garantija, kokios namų ūkio pajamos ir taip toliau. Šią sekundę nieko daugiau nevykstą, bet žinant perdėm tiesmuką parcijos pareigūnų ir valdininkų mąstymą, labai nenustebsiu, jei netrukus namų ūkiai gaus laiškus su priminimu, kad laikas įsigyti naują skalbiankę ar tai mikrobanginę, taip pat - o siaube! - vis dar gyvenate be antro televizoriaus, nors turite cielus tris kambarius, ir visai mum pofig, kad atlyginimą sumažino, einat ir perkat ant staigio!
Nors galbūt aš klystu, ir nebus to prievartinio vartojimo. Kas norit susilažinti?..
Ačiū, kad skaitėte. Tik jeigu jau nubraukėt nedoro džiaugsmo ašarą, kaip ten viskas Čajnoj blogai ir kaip tuojau CCP grius tarsi mingų vaza nuo pjedestalo, tai galit eiti pasitrinti svogūnu akis. Kad ir kiek besimėgaučiau raportuodamas visokias negerybes, geriausiu atveju visa tai pristabdys ir prilaikys PRC įsigalėjimą, bet tikrai nenugriaus ir nenugalės. Milijardas su biškių kinų cyps, žviegs, bet finale paklus partijai ir Vinipūchui. Finansiniai ir prekybiniai CCP interesai yra glaudžiai persipynę su Vakarų ir trečiųjų šalių interesais. Kinija dar neturi galios projektavimo įrankių tolimiems žygiams, bet jau dabar drąsiai gali bet kuriuo momentu sušikti visam pasauliui gyvenimą užpuldama esminius pasaulio prekybos taškus ir kelius, o kaip žinia jei gali sunaikinti - reiškiasi kontroliuoji. Neatsipalaiduokit. Dar kartą dėkui, laikinam, šarinam, diskutuojam.
P.S. Paveikslas iliustruoja techgigantų garderobo pasirinkimus.
#ToliToliUzJuriuMariu
Prieš pereinant prie pagrindinių temų, labai trumpa naujiena iš ekonomikos fronto - PRC Valstybinis Statistikos Departamentas papildė pirmo ketvirčio rezultatus kompanijų pelningumo rodikliu… kuris tolygiai krito. Kitaip sakant, valstybinis ramstymas ir pagalbos pumpavimas davė kažkokius apyvartos rezultatus, bet kaip ir aptarėme praeitą savaitę - įmonių pelnai vėl krenta dėl desperatiškų bandymų atsikratyti pagaminta produkcija. Kaip žinia, mažiau lašinio turintys verslai nuo tokio "skatinimo" turi tendenciją pastipti, bet bent jau niekas neapkaltins partijos valdininkų kapitalizmo evoliucijos principų nesupratimu - badaujančių piranjų akvariume paskutinės likę gyvos būna pačios aršiausios.
Priešingi priešai.
Wall Street Journal pranešė, kad JAVai ruošia sankcijas PRC bankams, už karinių komponentų transakcijas su Pederacija. WSJ mini, kad jei karo pradžioje Ši nervingai žiūrėjo į tiesioginę pagalbą minėtajai Pederacijai, tai paskui nauji keliai buvo rasti, konkrečiai - ne tiesiogiai ginkluotės tiekimas, o priemonių ir žaliavų minėtai ginkluotei gaminti pardavimas.
Verta paminėti, kad Baidenui gruodžio mėnesį pasirašius įsaką, leidžiantį Iždo Departamentui įpist neatsiklausus sankcijas prasikaltusioms finansinėms įstaigoms, visi didieji Kinijos bankai tepė mieles, kas sukėlė poros mėnesių chaosą užsakymų-atsiskaitymų balanse. Bet vėlgi - keliai buvo rasti, dičkius pakeitė mažai žinomi regioniniai bankeliai, ir proverbialus šūdas vėl plaukia triūbomis. Todėl analitikai žiūri gan skeptiškai į realių sankcijų atsiradimą, juolab kad šis kardas irgi galės būti ištrauktas tik vieną kartą.
Honkongo laikraštis South China Morning Post, dar žinomas, kaip CCP ruporas, ištrimitavo ekskliuzyvinį straipsnį, kaip rūstūs EU pareigūnai vienu metu užėjo į PRC įmonės filialus Olandijoje ir Lenkijoje, kur ne mažiau rūsčiais veidais pareikalavo darbuotojų pateikti prieigą prie IT resursų, tame tarpe įmonei priklausančių darbuotojų telefonų. Laikraščio liudijimu, darbuotojai (visai atsitiktinai - kinai), buvo absoliučiai užterorizuoti ir gal net biškį panikoje. Vėliau buvo pranešta, kad įmonė tai buvo Nuctech - užsiimanti saugumo sistemų gamyba, užimanti šiuo metu nuo 60 iki 90% konteinerių tikrinimo uostuose ir bagažo tikrinimo oro uostuose Europinės rinkos. Visai atsitiktinai įmonė priklauso priešpaskutinio PRC ir CCP lyderio Chui Džintao sūneliui.
Patikrinimas buvo susijęs su EU atliekamu tyrimu dėl nesąžiningų subsidijų, visas užbėgimas atliktas su reikalingais teismų orderiais, niekas nebuvo sulaikytas, bet kiniškiems žiniasklaidos resursams visa tai buvo pofig ir neįdomu, lygiai kaip neįdomu tai, kad kai PRC mentai prieš metus du užbėginėjo ant kavos į užsienio įmonių ofisus Šanchajuj, Beidžine ir Honkonge, tai vietiniai darbuotojai ir parų, ir į snukius gavo.
Kinijos Prekybos Rūmai Europoje negaišdami atidarė koserę, ir apkaltino EU “išnaudojant savo pačių susikurtas taisykles ir reglamentus, kaip ginklą prieš Kinijos verslus!”.
Beveik tuo pačiu metu Europos Parlamentas patvirtino įstatymą, draudžiantį importuoti bei pardavinėti gaminius, kurių gamyboje, arba detalių gamyboje buvo panaudotas priverstinis darbas. Naujasis įstatymas leis inspektuoti įtarimą sukėlusius produktus. JAVai tokį įstatymą pasirašė prieš tris metus, na o EU turbūt teko palaukti, kol Šolco nebus namie. Tik vat ką dabar darysim su VW koncerno produkcija?..
Iš kitos pusės Vokietija paskelbė areštavusi keturias asabas, apkaltintas šnipinėjimu Kinijos Leudies Respublikos naudai. Asabos siekė surinkti informaciją apie karinių priemonių gamybos technologijas, tame tarpe pirkdami ir eksportuodami į PRC lazerinius prietaisus, kurių išvežimas literaliai draudžiamas.
Stebuklų paradas šiais areštais nesibaigė, nes į kaliūzę irgi nudardėjo ne šiaip jau kas, o cielas EU parlamentaras nuo Vokietijos ultranacionalistinės partijos, pagarsėjęs Beidžino subinės laižymu ir labai atvirai pro-kiniška pozicija. Parlamentaras ne taip seniai Kinijos partiniam ruporui davė intervą, kurio metu labai gyrė Komunistų Parciją “implementuojant tokią pačią politiką, kaip ir gerai žinomas vokiečių juristas Karlas Šmidtas, puikus nacių partijos politinės teorijos kūrėjas”. Taip pat išreiškė įsitikinimą, kad “tos teorijos bus labai naudingos Kinijai”. Oficiozas prisėdo poilsio ne už nacistinius paistalus ir rudą liežuvį, o už konkrečius įtarimus šnipinėjimu PRC naudai.
JAVų Senatas didele dauguma patvirtino TikToko Nudusinimo Aktą, kurį tą pačią dieną grakščiu mostu pasirašė Diedukas Džo. Kaip ir buvo tikėtasi, TikTokas iškart pareiškė paduosiąs į teismą visą valdžią su preziku priešakyje, nes čia yra toks visiškai absoliutus žodžio laisvės varžymas, bet teisės specialistai prognozuoja menkus pasiekimus jurisprudencijos fronte. Skirtingai negu bukas Trampo uždraudimas, šis įstatymas buvo gerai pragalvotas ir paruoštas rimtų Teisės Departamento specialistų.
CCP, žinoma, irgi atreagavo pareiškimais, bet pamoką jau išmoko - “kinus muša!” retoriką smarkiai prigesino, atseit TikTokas tikrai ne mūsų įmonė, va ByteDance šalia stovi, sumeluot neleis, mes tik šiaip padedam ir bendrai pergyvenam dėl lygių teisių nelygumo JAVuose.
Septynios saulės elementus gaminančios JAVų įmonės formaliai išsakė prašymą įkalti analogiškoms Kinijos bendrovėms muitus dėl subsidijų ir kitų nekonkurencių priemonių naudojimo. Skundas reikalauja užmuitinti ne tik pačioje Kinijoje pagamintus produktus, bet ir filialuose kitose Pietryčių Azijos šalyse. Dvi JAVų saulės energijos tiekėjų asociacijos nieko nenustebino išreiškę “gilų susirūpinimą, kad tokie veiksmai sukels chaosą atsinaujinančios energetikos rinkoje”.
Penktadienį baigėsi JAVų Valstybės Sekretorius (Užsienio reikalų ministro atitikmuo) Blinkeno vizitacija PRC. Kaip ir buvo tikėtasi, Blinkenas toliau kalė vinį apie perprodukciją ir dengė pažadais įkalt sankcijas, jei Ši nesiims priemonių. Na ir Rusijos karo mašinos įgalinimo nepamiršo. Deja CCP bendrai ir Ši konkrečiai koziravo “feik njūs ta perprodukcija, čia tik jūs godūs kapitalistai bandot savo privilegijas išsaugoti”. O partija penktadienį įšovė įstatymą, kuriuo pati sau leidžia “proporcingai atsakyti į prekybinius suvaržymus”. Įstatymas principe dubliuoja jau prieš dvidešimt metų išleistą analogišką patvarkymą, tad analitikų nuomone tiesiog yra skirtas priminti JAVams ir EU, kad muitai yra abipusis žaidimas. Tie patys analitikai pažymi, kad lėtėjančioje ekonomikoje prasidėjus muitų karui, aukštesnę ranką laiko daugiau perkančios, o ne daugiau parduodančios šalys.
Na ir paskutinė žinutė priešų pasispardyme: JAVai “tik vykstančioms Balikatan pratyboms” Filipinuose dislokavo gerą tūkstantį kilometrų siekiančias Typhoon žemė-žemė raketas. Taifūnai ne tik, kad laisvai uždengia absoliučiai didžiąją dalį Kinijos laivybos kelių, bet laisvai gali atpyzdinti Pietų Kinijos Jūroje priaugintas PLA (Pypl Libereišn Armi) bazes. Kadangi šalia šios skambios frazės tyliai prasmuko ir žinutės, jog JAVai užsitikrino galimybę dislokuoti pajėgas dar keturiose Filipinų karinėse bazėse, įskaitant karinius aerodromus, leidžiančius sumžinti priklausomybę nuo pažeidžiamų ir brangių lėktuvnešių, tai net visiški JAVų fanai nesiima ginčyti, jog raketos po pratybų greičiausiai “visai atsitiktinai” liks Luzono saloje. Nu ir Japonija sakosi greitai Tomahaukais visas sienas apkabinėsianti. Tie japonai jau tokie - pamišę dėl vesterniško stiliaus ir meno…
Draugiški draugai.
Amerikos Prekybos Rūmai Kinijoje, atstovaujantys JAVų gamintojus, operuojančius šalyje, išplatino 600 puslapių dydžio pranešimą. Pranešimo rengime dalyvavo daugiau kaip 100 rūmų narių. Pranešimas apžvelgia paskutiniais metais išpopuliarėjusias CCP praktikas įvairiai pyzdinti užsienio kompanijas visomis prasmėmis, ir mandagiai nuolankiai kviečia Parciją “išlyginti žaidimo lauką Kinijos ir tarptautinėms įmonėms”, taip pat nepersistengti su Nacionalinio Saugumo įstatymo naudojimu ir visokeriopai liautis kitaip kaišioti pagalius į ratus. Keli aukščiausi Prekybos Rūmų vadovai papildė pranešimą asmeniniais pasisakymais, kuriuose atkreipė dėmesį, kad nesiėmus minėtų priemonių Kinijai tikrai bus sunku užsitikrinti užsienio investicijų augimą. O aš tai labai tikiuosi, kad Gritė pateikė tvirto, bet minkšto popieriaus pranešimo spausdinimui, nes jau dabar aišku, kam visi 600 puslapių bus panaudoti.
Šitaip spaudžiant JAVams, anglosaksams ir kitiems Kolektyviniams Vakarams, Kinijos Leudies Respublika bent jau gali pasiremti prekybiniais ryšiaisi su Globaliais Pietumis bendrai ir BRICS sąjunga konkrečiai… tik ar tikrai? Indija jau trys metai kaip kas savaitę įkala po naują muitą ar išvis draudimą įvežti kiniškus produktus. Brazilija pradėjo platų Kinijos importo tyrimą subsidijų ir nesąžiningos konkurencijos klausimais. Vienintelė Rasieja matušėlė paremia naftos pinigais…
Pletkai ir skalbiankės.
Ryžiai ir Soros
Xiaomi - kas mandarinų kalboje reiškia “smulkūs ryžiai” arba “soros” - toliau skamba su naujuoju elektromobiliu, ir ne geraja prasme. Žinoma, kol patys nečiupinėjom (ar bent jau nematėm hands-on apžvalgų iš respektabilių vakarietiškų apžvalgininkų), viskas yra tik gandai ir pasakos, taigi neimdami už pilnavertį pinigą, tiesiog pavardinkim:
- soctinklų vartotojai jau pakrikštijo rinkos naujieną “Poršryžiu” (nepagavusiems bajerio aiškinu: net PRC piliečiams nereikia aiškinti, į ką panašus “Smulkaus ryžio” pagamintas SU7);
- PRC televizijos autoapžvalgų laida (toks a la “Penktas bėgis”) patestavo SU7 vs Tesla Model 3 ir liko labai nusivylę Poršryžio stabdžiais - automobilis ne tik kad stabdė pusantro karto blogiau už Teslą, bet net neatitiko oficialių reikalavimų, o automatinis kliūties išvengimo stabdymas kliūties nu visai neišvengė);
- jau yra keletas video, kuriuose matosi, jog po autoįvykio SU7 oro pagalvės neišsiskleidė. Bent viename iš jų centrinė konsolė paslaugiai rodo pranešimą “Dėmesio! Aptikta klaida oro pagalvių sistemoje!”, tai galim bent jau pasidžiaugti klaidų aptikimo sistema.
Palikim tačiau kol kas anekdotinius įvykius anekdotams, ir pažiūrėkime į tai, kas akivaizdu. Xiaomi vadas Lei Džiun jau seniau rinkosi pašaipas, kad daro naujų telefonų modelių pristatymus, apsirengęs kaip rengdavosi Styvas Džobsas. Žmogus akivaizdžiai priėmė kritiką, ir SU7 paleidinėjo į pasaulį… apsirengęs kaip Elonas.
Ak taip, vos nepamiršau - šiuo metu parduodami trys SU7 modeliai: SU7, SU7 Pro ir SU7 Max. Obuolistai, paaiškinkit androidistams bajerį, ir kodėl verta palaukti (arba ne) SU7 Pro Max.
Visagalis Vartojimas
Kaip žinia, vidinis vartojimas yra didi Kinijos Leudies Respublikos kelio į pasaulinę visagalybę problema, nes kitu atveju ką gaminsi, turėsi parduoti į užusienius, kas jau dabar kelia ne vieną problemą. Bet tie nedėkingi liaudies svogūnai (“porai”, “česnaikai” - kaip jau išversi; PRC vidinis tautinis slengas apibūdinti tautos dalį, pas mus plačiau žinomą, kaip runkeliai) po visų kovidų, NT rinkos apsivožimų ir akcijų biržos kritimų, labai jau nenori išsiskirti su sunkiai uždirbtais pinigais, ir taupo, kaip kokie ekonominiai partizanai. Partija įkalbinėjo, skatino, galbūt net melavo… ir nieko! Kaip neišlaidavo, taip neišlaidauja, telikų ir skalbiankių neperka, tautinių gamintojų nepalaiko! Toks akibrokštas negalėjo tęstis, tad partija iškėlė užduotis, komsomo… atsiprašau, valstybinės tarnybos, atsakė: “įvykdysim!”. 14 tarnybų, tame tarpe PSB (Public Security Bureau, a.k.a. mentūra), paskelbė planą ir pradėjo įgyvendinti: valstybės agentai pradėjo nuodugniai lankytis visuose namų ūkiuose ir konspektuoti, kada buvo įsigytas kiekvienas buitinės technikos vienetas, kokia garantija, kokios namų ūkio pajamos ir taip toliau. Šią sekundę nieko daugiau nevykstą, bet žinant perdėm tiesmuką parcijos pareigūnų ir valdininkų mąstymą, labai nenustebsiu, jei netrukus namų ūkiai gaus laiškus su priminimu, kad laikas įsigyti naują skalbiankę ar tai mikrobanginę, taip pat - o siaube! - vis dar gyvenate be antro televizoriaus, nors turite cielus tris kambarius, ir visai mum pofig, kad atlyginimą sumažino, einat ir perkat ant staigio!
Nors galbūt aš klystu, ir nebus to prievartinio vartojimo. Kas norit susilažinti?..
Ačiū, kad skaitėte. Tik jeigu jau nubraukėt nedoro džiaugsmo ašarą, kaip ten viskas Čajnoj blogai ir kaip tuojau CCP grius tarsi mingų vaza nuo pjedestalo, tai galit eiti pasitrinti svogūnu akis. Kad ir kiek besimėgaučiau raportuodamas visokias negerybes, geriausiu atveju visa tai pristabdys ir prilaikys PRC įsigalėjimą, bet tikrai nenugriaus ir nenugalės. Milijardas su biškių kinų cyps, žviegs, bet finale paklus partijai ir Vinipūchui. Finansiniai ir prekybiniai CCP interesai yra glaudžiai persipynę su Vakarų ir trečiųjų šalių interesais. Kinija dar neturi galios projektavimo įrankių tolimiems žygiams, bet jau dabar drąsiai gali bet kuriuo momentu sušikti visam pasauliui gyvenimą užpuldama esminius pasaulio prekybos taškus ir kelius, o kaip žinia jei gali sunaikinti - reiškiasi kontroliuoji. Neatsipalaiduokit. Dar kartą dėkui, laikinam, šarinam, diskutuojam.
P.S. Paveikslas iliustruoja techgigantų garderobo pasirinkimus.
Komentuoti: