Sveiki sulaukę Šv.Velykų, pavasarinės šilumos antplūdžio (bent jau Lietuvoje) ir Kvailių dienos, dar vadinamos Melų diena. Pastaroji ko gero ypač tinka rubrikos “toli toli, už jūrių marių” aptariamoms temoms, nes kaip itin gerai pastebėjo Justinas komentaruose pora postų atgal: “komunistas meluoja tada, kai jo lūpos juda”. Taigi jūsų dėmesiui šiek tiek tarptautinių naujienų, žiupsnis technologijų, gabalėlis ekonomikos ir, žinoma, kultūros bei meno skyrelis.
Įtampa tarptautiniuose vandenyse
JAVai ir Japonija Baideno ir Kišidos asmenyse dar kartą paspaudė vienas kitam ranką, ir išpublikavo planą restruktūruoti JAVų karinio kontingento buvimą irgi dalyvavimą Japonijos gynyboje, siekiant pastarąjį dar labiau suefektyvinti. Kinija bamba apie augantį spaudimą irgi atakavimą.
Filipinų prezidentas Markos atvirai paskelbė, kad jeigu PRC laivai dar kartą užpuls Filipinų laivus, vežančius maistą ir kitus dalykus Antrajame Tomo Sėkliuje užstrigusiam dereliktui, tai minėtieji užpuolikai gaus į snukį pagal visas paniatkes. Kinija bamba apie tarptautinį spaudimą ir įtampos kėlimą. JAVai primena visiems ir tik lengvai žvairuodami į PRC, apie 1951 metais pasirašytą Filipinų gynybos sutartį.
Technologijų karai.
Kinijoje neseniai baigėsi “Kinijos vystymosi forumas”, vienas iš svarbiausių renginių, skirtų pritraukti užsienio technologijas ir babkes. Oficialieji ruporai apskelbė, kad “nepaisant vis intensyvėjančio rytų-vakarų susipriešinimo, šiemet žymiai daugiau įmonių aplankė forumą”. Sunku patvirtinti ar paneigti, tačiau Vinipuchas a.k.a. Ši Dzinpinas, eilinį kartą pastūmęs į šoną premjerministro kėdės šildytoją Li Čangą, asmeniškai susitiko su 20-čia vakarų kompanijų CEO. Vienas svarbiausių baliaus dalyvių neabejotinai buvo Prakąsto Obuolio vadas Timas Kukas, kuris atkeliavo į Kiniją paremti macniai krentančių iPhone pardavimų, atgaivinti Kinijos ekonomiką papildomomis miliardinėmis investicijomis (suprask - kyšiu, kad CCP atsipistų ir mažiau dusintų visokiais draudimais), pasivaikščioti po Šanchajų ir nu visai atsitiktinai susitikti ir pasiselfinti su vietiniais influenceriais. Nu ir dar pakosėjo neblogai, nes oro užterštumas Šanchajuje tą dieną mušė rekordus net pagal vietinius standartus, bet šitas turbūt nebuvo planuota ar siekta.
Tuo tarpu nuo penktadienio JAVuose įsigaliojo sugriežtinti ribojimai čipams ir jų gamybos priemonėms. Tarsi atsakydama į tai, viena iš valstybinių PRC televizijų CGTN paleido naują serialą, pavadinimu “Fractured America”, kuriame vaizdas ir garsas yra sukurti išimtinai DI pagalba (bent jau taip teigiama), o naratyvas, be abejo, apie JAVų nugeibimą. Pats iš saves multikas nieko labai ypatingo, tačiau tendencija aiški - jeigu seniau CCP propaganda vakarams buvo superkrinžinė ir greičiau juokinga, nei pavojinga, tai DI panaudojimas (o taip pat ko gero ir mokymasis, kas veikia, o kas ne) ne už ilgo gali padaryti didelį skirtumą. Neskaitant, žinoma, akivaizdaus fakto, kad DI paspartina patį propagandos generavimo procesą keleriopai. Jau yra identifikuota 230 “influencerių”, kurie de facto yra DI sugeneruoto turinio platinimo langai įvairiose platformose, su bendru sekėjų skaičiumi viršijančiu 100 milijonų.
Nebodamas iki šiol galiojusių draudimų, Huawei tarsi koks feniksas ne tik pakilo iš pelenų, bet sugebėjo sužydėti per 2023 metus. Žydėjimas, tiesa, palengvintas tuo, kad 2023 metų staigus kilimas yra staigus tik lyginant su 2022 metais, kuomet elektronikos gigantas tik per plauką ir valstybines dotacijas neapsivožė variniu bliūdu. Iš kitos pusės niekaip negalima užginčyti, kad Huawei rado landas, kaip apeiti technologijos blokadą, sumaniai pasinaudojo dotacijomis ir nacionalistiniu vartotojų sentimentu šalies viduje, ir netgi pastūmėjo Apple iš pozicijų.
Ekonomika, statybos ir Ray Dalio.
Country Garden Holdings Co Ltd, vienas iš didžiausių NT vystytojų, penktadienį informavo, kad nu niekaip nespės iki 31-os prisiduoti finansinių ataskaitų, kas reiškia beveik garantuotą kompanijos akcijų suspendavimą Honkongo akcijų biržoje. Iki šiol laikyta viena finansiškai sveikiausių, kompanija vasario mėnesį sugebėjo padaryti tik 15% pardavimų, lyginant su 2023 vasariu, o sausio atitinkamai tik 25% lyginant su metais anksčiau. Jeigu Country Garden apsivož, prognozuojama, kad apsivož ir visa NT rinka, kas reiškia garantuotas valstybines injekcijas artimoje ateityje.
Bankai tuo tarpu raportavo nuo 4 iki 10% blogų skolų padidėjimą per 2023 metus tiek gyvenamų, tiek komercinių pastatų paskolų sektoriuose. Šiuo metu Kinijos bankai gyvena tarp kūjo ir priekalo, iš vienos pusės priversti kentėti jau ir taip didelį negrįžtančių paskolų kiekį, o iš kitos pusės patirdami milžinišką CCP spaudimą lieti pinigus į rinką ir tuo pat metu gelbėti springstančius vystytojus. Šiuo metu padvėsusių paskolų kiekis jau perlipo 3,2 trilijono RMB (apie 450 milijardų USD).
Vartojimas tačiau (išskyrus prabangos prekių sektorių), darbuotojų samda ir gamybiniai rodikliai atseit pradėjo kilti, bent jau žiūrint į oficialiai skelbiamus duomenis. Iš principo tai turėtų būti geros žinios CCP, bet reikia nepamiršti, kad kilimas matuojamas pagal labai smarkiai nukritusią 2023 metų bazę.
Na ir pabaikime faktu, kad tokiame fone gana netikėtu tapo Ray Dalio, didžiausio pasaulyje investicinio fondo Bridgewater Associates įkūrėjo ir vadovo, straipsnis LinkedIn’e, kuriame autorius išsako stebėtinai atsargią ir net pesimistišką nuotaiką Kinijos ekonomikos atžvilgiu. Būtina pabrėžti, kad iki šiol Dalio buvo itin pozityvus ir vos ne vienintelis advokatavo Kinijos ekonomikos augimą. Ne vieną dešimtmetį stebėjęs Kinijos rinką ir artimai bendraves su CCP vadovybe, analitikas pateikė tokius argumentus nuomonės posūkiui:
- didžiulės skolos, ekonomikos problemos ir turto praradimas, trukdančios vystymuisi ir kainomis, ir psichologiniu spaudimu; visa tai CCP galėjo išspręsti reformomis, kurias turėjo startuoti jau prieš 2 metus. Deja nieko neįvyko ir greičiausiai neįvyks, nes reformos labai smarkiai perskirstytų turtą, ko CCP bijo. Taigi greičiausiai bus “prarasto dešimtmečio” scenarijus, analogiškas Japonijos patirtai krizei, tik su marksizmo prieskoniu.
- Senstančios populiacijos problema, kurioje vaikų mažiau nei suaugusiųjų, vidutinis pensijinis amžius - 53 metai, o vidutinis pragyvenimo amžius - 84 metai.
- Didelis ir vis augantis turtinis atotrūkis, kurį CCP kažkiek bando kompensuoti poliso pokyčiais, bet taip negrabiai, kad niekas nesupranta, ar čia sisteminiai pakeitimai, ar tiesiog šiknos spardymas. Taip pat Kinijoje požiūris, kad “turtuoliai yra savanaudės kiaulės” yra itin stiprus.
- Ši & Co. požiūris, kad “visi jūs lochai nesuprantat, kaip dabar geriau gyvenat, nei prieš 30 metų, taigi staigiai susiveržiat dižus, užsisegat klynus, ir pirmyn!”. Išpindėję ir prie sotumo nuodėmės įpratę piliečiai žiūri į tokius pokyčius su giliu pesimizmu. Taip pat neįmanoma nuspėti, kaip toli švytuoklė nulėks į Marksizmo-Maoizmo pusę.
- Rungtynės tarp PRC ir JAV peraugo į tokią fazę, kad nemažai šalių siekia kaip minimum išlaikyti neutralitetą, tad gerokai sunkiau priima Kinijos įmones bei investicijas, o privačios Kinijos įmonės neša kudašių už šalies ribų ir visokeriopai bando persidažyti iš raudonos į bet kokią kitą spalvą.
- Pradinė Kinijos ekonomikos kilimo paradigmai - siekiui tapti gamybos lyderiu - nelemta materializuotis. Gamybos pajėgumai jau patiria ir toliau patirs smūgius kylančių tarifų ir apribojimų forma.
- Šalia prekybinių karų visu pajėgumu vystosi kultūrinis karas, kurio esmė - abiejų pusių įsitikinimas, kad oponentas visokeriopai siekia nugalėti ir sunaikinti. Nepaisant faktų ar jų nebuvimo, abi pusės patiria “kalinio dilemą” ir tiki, jog maksimum 10 metų bėgyje kils didelis karas. Atitinkamai planavimas vyksta su tokios galimybės įvertinimu, kas dar labiau žaloja galimybes ekonomikai greitai atsigauti.
- Klimato kaita ir siaubinga ekologinė Kinijos situacija, ko pasekoje populiacija patiria vis daugiau sausrų ir potvynių, o elementarių poreikių patenkinimas, kaip kad švarus vanduo, jau dabar tampa problema.
- Ir galiausiai, technologinis pranašumas visuomet buvo kritinė dedamoji ekonominiam, geopolitiniam ir kariniam pranašumui įgyti. Šiandien tai yra aktualu, kaip niekad. O didžiausi technologijos gigantai yra JAV ir Kinija…
Kultūra, menas ir pletkai.
Kinijoje siautėja nacionalinis pasipiktinimas ir smerkimas naujo Netflixinio sinematografo “3 kūnų problema”. Nutolusiems nuo Sci-Fi realybės, aiškinu: serialas pastatytas pagal Kinijos rašytojo Cixin Liu trilogiją, laimėjusią Hugo geriausio romano apdovanojimą (vienintelis per 50+ metų nugalėtojas, originaliai parašytas ne anglų kalba). Autorius yra visiškas CCP pakalikas, tačiau dar prieš kelis metus, kol draugavimas su Vakarais buvo kūl inaf, pardavė filminimo teises prakeiktam Holivudui. Pastarasis istoriją kiek perdarė, adaptavo vakarietiškai kultūrai (mano asmenine nuomone - labai gerai adaptavo). Ką dar padarė, tai maksimaliai sanitizavo knygoje gana daug vietos užimančią kruviną istorijos liniją, vykstančia Mao Kinijos šešdešimtaisiais, per patį Kultūrinės Revoliucijos siautėjimą. Sanitizavo tačiau nereiškia, kad išėmė visai (ką apdairiai padarė sinematografas PRC statytoje serialo versijoje). Negana to, Netfixai išdėjo kultūrines nuostabybes į pačius pirmus kadrus, tuo sukeldami Kinijos nacionalistų masišką pasipiktinimą… ir gėdos bangą. O gėdytis yra ko, taip smarkiai yra, kad Kultūrinė Revoliucija bus verta atskiro posto kažkada ateityje.
Na ir pabaikime smagiais pletkais. Teko girdėti, apie kinietišką tradicinę mediciną? Ten visokie tigro kepenų valgymai, raganosio ragų įsistatymai ir akupunktūros? Kai kas iš to veikia (kaip ir kitų tautų tradicinesė medicinose), tačiau yra ir masė įvairaus nuplaukimo elementų. Vieni geriausių, mano nuomone - trankyti save, pradedant pliauškinimu delnais per įvairias kūno dalis, ir baigiant kumščio smūgiais sau į klyną (sako, kad labai padeda kraujotakos atstatymui), tačiau palmę ir sveiko proto stogą nunešą guru, gydymo tikslais elementariai spardantis šiknas pacientėms. Foto iškarpa iš video, kurį nusipyzdinau iš labai smagaus, net jei kartais ir pernelyg fokusuoto, kanalo China Fact Chasers. Rekomenuoju ir video, ir kanalą.
Įtampa tarptautiniuose vandenyse
JAVai ir Japonija Baideno ir Kišidos asmenyse dar kartą paspaudė vienas kitam ranką, ir išpublikavo planą restruktūruoti JAVų karinio kontingento buvimą irgi dalyvavimą Japonijos gynyboje, siekiant pastarąjį dar labiau suefektyvinti. Kinija bamba apie augantį spaudimą irgi atakavimą.
Filipinų prezidentas Markos atvirai paskelbė, kad jeigu PRC laivai dar kartą užpuls Filipinų laivus, vežančius maistą ir kitus dalykus Antrajame Tomo Sėkliuje užstrigusiam dereliktui, tai minėtieji užpuolikai gaus į snukį pagal visas paniatkes. Kinija bamba apie tarptautinį spaudimą ir įtampos kėlimą. JAVai primena visiems ir tik lengvai žvairuodami į PRC, apie 1951 metais pasirašytą Filipinų gynybos sutartį.
Technologijų karai.
Kinijoje neseniai baigėsi “Kinijos vystymosi forumas”, vienas iš svarbiausių renginių, skirtų pritraukti užsienio technologijas ir babkes. Oficialieji ruporai apskelbė, kad “nepaisant vis intensyvėjančio rytų-vakarų susipriešinimo, šiemet žymiai daugiau įmonių aplankė forumą”. Sunku patvirtinti ar paneigti, tačiau Vinipuchas a.k.a. Ši Dzinpinas, eilinį kartą pastūmęs į šoną premjerministro kėdės šildytoją Li Čangą, asmeniškai susitiko su 20-čia vakarų kompanijų CEO. Vienas svarbiausių baliaus dalyvių neabejotinai buvo Prakąsto Obuolio vadas Timas Kukas, kuris atkeliavo į Kiniją paremti macniai krentančių iPhone pardavimų, atgaivinti Kinijos ekonomiką papildomomis miliardinėmis investicijomis (suprask - kyšiu, kad CCP atsipistų ir mažiau dusintų visokiais draudimais), pasivaikščioti po Šanchajų ir nu visai atsitiktinai susitikti ir pasiselfinti su vietiniais influenceriais. Nu ir dar pakosėjo neblogai, nes oro užterštumas Šanchajuje tą dieną mušė rekordus net pagal vietinius standartus, bet šitas turbūt nebuvo planuota ar siekta.
Tuo tarpu nuo penktadienio JAVuose įsigaliojo sugriežtinti ribojimai čipams ir jų gamybos priemonėms. Tarsi atsakydama į tai, viena iš valstybinių PRC televizijų CGTN paleido naują serialą, pavadinimu “Fractured America”, kuriame vaizdas ir garsas yra sukurti išimtinai DI pagalba (bent jau taip teigiama), o naratyvas, be abejo, apie JAVų nugeibimą. Pats iš saves multikas nieko labai ypatingo, tačiau tendencija aiški - jeigu seniau CCP propaganda vakarams buvo superkrinžinė ir greičiau juokinga, nei pavojinga, tai DI panaudojimas (o taip pat ko gero ir mokymasis, kas veikia, o kas ne) ne už ilgo gali padaryti didelį skirtumą. Neskaitant, žinoma, akivaizdaus fakto, kad DI paspartina patį propagandos generavimo procesą keleriopai. Jau yra identifikuota 230 “influencerių”, kurie de facto yra DI sugeneruoto turinio platinimo langai įvairiose platformose, su bendru sekėjų skaičiumi viršijančiu 100 milijonų.
Nebodamas iki šiol galiojusių draudimų, Huawei tarsi koks feniksas ne tik pakilo iš pelenų, bet sugebėjo sužydėti per 2023 metus. Žydėjimas, tiesa, palengvintas tuo, kad 2023 metų staigus kilimas yra staigus tik lyginant su 2022 metais, kuomet elektronikos gigantas tik per plauką ir valstybines dotacijas neapsivožė variniu bliūdu. Iš kitos pusės niekaip negalima užginčyti, kad Huawei rado landas, kaip apeiti technologijos blokadą, sumaniai pasinaudojo dotacijomis ir nacionalistiniu vartotojų sentimentu šalies viduje, ir netgi pastūmėjo Apple iš pozicijų.
Ekonomika, statybos ir Ray Dalio.
Country Garden Holdings Co Ltd, vienas iš didžiausių NT vystytojų, penktadienį informavo, kad nu niekaip nespės iki 31-os prisiduoti finansinių ataskaitų, kas reiškia beveik garantuotą kompanijos akcijų suspendavimą Honkongo akcijų biržoje. Iki šiol laikyta viena finansiškai sveikiausių, kompanija vasario mėnesį sugebėjo padaryti tik 15% pardavimų, lyginant su 2023 vasariu, o sausio atitinkamai tik 25% lyginant su metais anksčiau. Jeigu Country Garden apsivož, prognozuojama, kad apsivož ir visa NT rinka, kas reiškia garantuotas valstybines injekcijas artimoje ateityje.
Bankai tuo tarpu raportavo nuo 4 iki 10% blogų skolų padidėjimą per 2023 metus tiek gyvenamų, tiek komercinių pastatų paskolų sektoriuose. Šiuo metu Kinijos bankai gyvena tarp kūjo ir priekalo, iš vienos pusės priversti kentėti jau ir taip didelį negrįžtančių paskolų kiekį, o iš kitos pusės patirdami milžinišką CCP spaudimą lieti pinigus į rinką ir tuo pat metu gelbėti springstančius vystytojus. Šiuo metu padvėsusių paskolų kiekis jau perlipo 3,2 trilijono RMB (apie 450 milijardų USD).
Vartojimas tačiau (išskyrus prabangos prekių sektorių), darbuotojų samda ir gamybiniai rodikliai atseit pradėjo kilti, bent jau žiūrint į oficialiai skelbiamus duomenis. Iš principo tai turėtų būti geros žinios CCP, bet reikia nepamiršti, kad kilimas matuojamas pagal labai smarkiai nukritusią 2023 metų bazę.
Na ir pabaikime faktu, kad tokiame fone gana netikėtu tapo Ray Dalio, didžiausio pasaulyje investicinio fondo Bridgewater Associates įkūrėjo ir vadovo, straipsnis LinkedIn’e, kuriame autorius išsako stebėtinai atsargią ir net pesimistišką nuotaiką Kinijos ekonomikos atžvilgiu. Būtina pabrėžti, kad iki šiol Dalio buvo itin pozityvus ir vos ne vienintelis advokatavo Kinijos ekonomikos augimą. Ne vieną dešimtmetį stebėjęs Kinijos rinką ir artimai bendraves su CCP vadovybe, analitikas pateikė tokius argumentus nuomonės posūkiui:
- didžiulės skolos, ekonomikos problemos ir turto praradimas, trukdančios vystymuisi ir kainomis, ir psichologiniu spaudimu; visa tai CCP galėjo išspręsti reformomis, kurias turėjo startuoti jau prieš 2 metus. Deja nieko neįvyko ir greičiausiai neįvyks, nes reformos labai smarkiai perskirstytų turtą, ko CCP bijo. Taigi greičiausiai bus “prarasto dešimtmečio” scenarijus, analogiškas Japonijos patirtai krizei, tik su marksizmo prieskoniu.
- Senstančios populiacijos problema, kurioje vaikų mažiau nei suaugusiųjų, vidutinis pensijinis amžius - 53 metai, o vidutinis pragyvenimo amžius - 84 metai.
- Didelis ir vis augantis turtinis atotrūkis, kurį CCP kažkiek bando kompensuoti poliso pokyčiais, bet taip negrabiai, kad niekas nesupranta, ar čia sisteminiai pakeitimai, ar tiesiog šiknos spardymas. Taip pat Kinijoje požiūris, kad “turtuoliai yra savanaudės kiaulės” yra itin stiprus.
- Ši & Co. požiūris, kad “visi jūs lochai nesuprantat, kaip dabar geriau gyvenat, nei prieš 30 metų, taigi staigiai susiveržiat dižus, užsisegat klynus, ir pirmyn!”. Išpindėję ir prie sotumo nuodėmės įpratę piliečiai žiūri į tokius pokyčius su giliu pesimizmu. Taip pat neįmanoma nuspėti, kaip toli švytuoklė nulėks į Marksizmo-Maoizmo pusę.
- Rungtynės tarp PRC ir JAV peraugo į tokią fazę, kad nemažai šalių siekia kaip minimum išlaikyti neutralitetą, tad gerokai sunkiau priima Kinijos įmones bei investicijas, o privačios Kinijos įmonės neša kudašių už šalies ribų ir visokeriopai bando persidažyti iš raudonos į bet kokią kitą spalvą.
- Pradinė Kinijos ekonomikos kilimo paradigmai - siekiui tapti gamybos lyderiu - nelemta materializuotis. Gamybos pajėgumai jau patiria ir toliau patirs smūgius kylančių tarifų ir apribojimų forma.
- Šalia prekybinių karų visu pajėgumu vystosi kultūrinis karas, kurio esmė - abiejų pusių įsitikinimas, kad oponentas visokeriopai siekia nugalėti ir sunaikinti. Nepaisant faktų ar jų nebuvimo, abi pusės patiria “kalinio dilemą” ir tiki, jog maksimum 10 metų bėgyje kils didelis karas. Atitinkamai planavimas vyksta su tokios galimybės įvertinimu, kas dar labiau žaloja galimybes ekonomikai greitai atsigauti.
- Klimato kaita ir siaubinga ekologinė Kinijos situacija, ko pasekoje populiacija patiria vis daugiau sausrų ir potvynių, o elementarių poreikių patenkinimas, kaip kad švarus vanduo, jau dabar tampa problema.
- Ir galiausiai, technologinis pranašumas visuomet buvo kritinė dedamoji ekonominiam, geopolitiniam ir kariniam pranašumui įgyti. Šiandien tai yra aktualu, kaip niekad. O didžiausi technologijos gigantai yra JAV ir Kinija…
Kultūra, menas ir pletkai.
Kinijoje siautėja nacionalinis pasipiktinimas ir smerkimas naujo Netflixinio sinematografo “3 kūnų problema”. Nutolusiems nuo Sci-Fi realybės, aiškinu: serialas pastatytas pagal Kinijos rašytojo Cixin Liu trilogiją, laimėjusią Hugo geriausio romano apdovanojimą (vienintelis per 50+ metų nugalėtojas, originaliai parašytas ne anglų kalba). Autorius yra visiškas CCP pakalikas, tačiau dar prieš kelis metus, kol draugavimas su Vakarais buvo kūl inaf, pardavė filminimo teises prakeiktam Holivudui. Pastarasis istoriją kiek perdarė, adaptavo vakarietiškai kultūrai (mano asmenine nuomone - labai gerai adaptavo). Ką dar padarė, tai maksimaliai sanitizavo knygoje gana daug vietos užimančią kruviną istorijos liniją, vykstančia Mao Kinijos šešdešimtaisiais, per patį Kultūrinės Revoliucijos siautėjimą. Sanitizavo tačiau nereiškia, kad išėmė visai (ką apdairiai padarė sinematografas PRC statytoje serialo versijoje). Negana to, Netfixai išdėjo kultūrines nuostabybes į pačius pirmus kadrus, tuo sukeldami Kinijos nacionalistų masišką pasipiktinimą… ir gėdos bangą. O gėdytis yra ko, taip smarkiai yra, kad Kultūrinė Revoliucija bus verta atskiro posto kažkada ateityje.
Na ir pabaikime smagiais pletkais. Teko girdėti, apie kinietišką tradicinę mediciną? Ten visokie tigro kepenų valgymai, raganosio ragų įsistatymai ir akupunktūros? Kai kas iš to veikia (kaip ir kitų tautų tradicinesė medicinose), tačiau yra ir masė įvairaus nuplaukimo elementų. Vieni geriausių, mano nuomone - trankyti save, pradedant pliauškinimu delnais per įvairias kūno dalis, ir baigiant kumščio smūgiais sau į klyną (sako, kad labai padeda kraujotakos atstatymui), tačiau palmę ir sveiko proto stogą nunešą guru, gydymo tikslais elementariai spardantis šiknas pacientėms. Foto iškarpa iš video, kurį nusipyzdinau iš labai smagaus, net jei kartais ir pernelyg fokusuoto, kanalo China Fact Chasers. Rekomenuoju ir video, ir kanalą.
Komentuoti: