Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Lietuvybė

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
    Kaip pats sakai, anglu kalba sudaro ~75% svetimzodziu. Logiskai mastant, tai mazai kalbai tas skaicius turetu buti dar didesnis. Vienaip ar kitaip, svetimybiu lietuviu kalba yra pilna, ju yra kiekviename musu sakinyje, o klausimas yra ar tai yra blogai?
    O tu pats skiri, kurie žodžiai yra svetimybės, o kurie ne? Lietuvių žodyne svetimų žodžių yra ~25% (nepamenu tikslaus procento) ir tai, iš tų yra nemažai slavizmų, iš kurių daugumos jau dažnai nebesutiksi nei tarmėse, nei, tuo labiau, bendrinėje kalboje (pvz., "tručyti", "žalnierius", "granyčia" ir pan.).
    Mano galerija Flickr'yje

    Comment


      Parašė Mantas Rodyti pranešimą
      Iš kur tu ištraukei tokią nesąmonę, kad niekur nėra kalbos komisijų? Daugelyje save gerbiančių šalių tokios yra, o iš stipresnių pavyzdžių galima būtų pateikti Suomiją, kur suomių kalboje beveik nerasi internacionalizmų
      Zinoma, kitos salys irgi turi tureti kazkokias su kalba susijusias institucijas, taciau kazkur esu skaites, kad lietuvos bene vienintele tokia konservatyvi, kuri stebi kiekviena televizijos laida, kad tik kas kokio barbarizmo nepanaudotu ir deda uz tai baudas. Zinoma, dabar to straipsnio jau nerasiu ir neirodysiu, kaip ir tikriausiai nerasim nieko apie suomijos politika internacionalizmu atzvilgiu. Taciau geras pavyzdys galetu buti Mc Donaldo pagrindinis sukis "I'm lovin' it", kuris yra visiskai gramatiskai netaisyklingas. Ir jokios USA, UK ar kitos salies kalbos komisijos del to niekam nieko nesake.

      Comment


        Parašė Mantas Rodyti pranešimą
        O tu pats skiri, kurie žodžiai yra svetimybės, o kurie ne? Lietuvių žodyne svetimų žodžių yra ~25% (nepamenu tikslaus procento) ir tai, iš tų yra nemažai slavizmų, iš kurių daugumos jau dažnai nebesutiksi nei tarmėse, nei, tuo labiau, bendrinėje kalboje (pvz., "tručyti", "žalnierius", "granyčia" ir pan.).
        Tiesa sakant as ju nelabai ir skiriu. Bet tame ir esme, kad jie isitvirtina musu kalboje ir viskas buna tvarkoje, visi pamirsta, kad tai yra kazkokia svetimybe. Tai kam dabar stengtis ju vengti ir galvoti kvailus lietuviskus atitikmenis?

        Comment


          O, nesupratau, kuo čia anglų kalba dėta ir kokiu kontekstu ji čia įkišta? Anglų kalba yra pats tikriausias pavyzdys, kaip galima apsileisti ir į kalbą pribrukti šitokį kiekį svetimžodžių Sunku būtų ir pasakyti, nuo ko ją dar būtų galima saugoti.
          Mano galerija Flickr'yje

          Comment


            Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
            Tiesa sakant as ju nelabai ir skiriu. Bet tame ir esme, kad jie isitvirtina musu kalboje ir viskas buna tvarkoje, visi pamirsta, kad tai yra kazkokia svetimybe. Tai kam dabar stengtis ju vengti ir galvoti kvailus lietuviskus atitikmenis?
            Sveikinu šitame savo pranešime nepavartojus nei vienos svetimybės
            Nemanau, kad dėl dviejų netikusių pavyzdžių ("vaizduoklis" ir "vielabraukis", beje, pastarąjį dar lyg ir pats Jablonskis tarpukariu pasiūlė) lietuviškus atitikmenis reikėtų laikyti kvailais, kai visur aplinkui pilna puikių lietuviškų naujadarų, kad ir tas pats paprasčiausias "degtukas" (kažkada buvęs "sierčiku")
            Mano galerija Flickr'yje

            Comment


              Parašė Mantas Rodyti pranešimą
              O, nesupratau, kuo čia anglų kalba dėta ir kokiu kontekstu ji čia įkišta? Anglų kalba yra pats tikriausias pavyzdys, kaip galima apsileisti ir į kalbą pribrukti šitokį kiekį svetimžodžių Sunku būtų ir pasakyti, nuo ko ją dar būtų galima saugoti.
              Na, esme yra tame, kad as svetimuose zodziuose visiskai nieko blogo nematau. Pasakei pavyzdi su degtukais: labai puiku, buvo du zodziai, prigijo geresnis, naturali atranka Taip ir turi buti... Nereikia bijoti svetimybiu. Nereikia ju drausti. Nera pagrindo tam.

              Tiek si vakara. Smagaus krepsinio ziurejimo ir pergaliu

              Comment


                Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
                Na, esme yra tame, kad as svetimuose zodziuose visiskai nieko blogo nematau. Pasakei pavyzdi su degtukais: labai puiku, buvo du zodziai, prigijo geresnis, naturali atranka Taip ir turi buti... Nereikia bijoti svetimybiu. Nereikia ju drausti. Nera pagrindo tam.

                Tiek si vakara. Smagaus krepsinio ziurejimo ir pergaliu
                Tavo žodžiai: "buvo du zodziai, prigijo geresnis, naturali atranka". Būtent taip pasiūlyti naujadarai prigyja, gi patys žmonės pradeda juos vartoti tiek rašytinėj, tiek šnekamojoje kalboje
                Mano galerija Flickr'yje

                Comment


                  Šią istoriją keliom dienom anksčiau man atsiuntė Irma (šio forumo narė). Siūlau paskaityti (forume, berods, tai nebuvo įdėta):

                  Kalbos pamokėlės

                  Martynas Piktžirnis
                  2007.03.27 00:00

                  Mes – biuro planktono gyventojai, ramiai plaukiojantys savo šiltame vandenyje, kas mėnesį sąžiningai atsiimantys atlygį ir kasdien besistengiantys išsisukti nuo didesnių žuvų nasrų. Tai pasakojimas apie mus, vadybininkus. Įspėjimas: šio teksto stilius tragiškas, bet tikroviškas.

                  Negandos naujame darbe užpuolė jau nuo pirmos dienos. Ir ne prasta nuotaika, rytinės spūstys ar sugedęs kompiuteris kalti. Tiesiog supratau, kad su kolegomis nesusišneku, nors bendraujame ta pačia lietuvių kalba. Na, beveik ta pačia...

                  „Sveikinu atvykus ant denio! – sudundėjo vadovo balsas vos pravėriau kabineto duris. – Susipažink su savo kolegomis Mariumi ir Dariumi. Jie kuruoja mūsų restoranų tinklo rinkodarą ir promotion, o tu, kaip tarėmės, būsi atsakingas už CRM, CSR ir B2B."

                  Net krūptelėjau. Gyvenime teko girdėti ir tokių egzotiškų žodžių kaip mikrotoponimika, konkordansas ar netgi kerargiritas, bet tai, ką išgirdau iš vadovo, buvo netikėta. Todėl susijaudinęs nurijau seiles ir paprašiau paaiškinti kiek smulkiau.

                  „Supranti, – pradėjo jis. – Negalime būti orientuoti vien tik į maisto pardavimus. Visuomenėje mūsų veikla turi būti crystal clear, kad niekam nekiltų klausimų apie skaidrumą, geranoriškumą. Turime būti korporatyviai atsakingi, reaguojantys ir išnaudojantys kiekvieną progą, kiekvieną posibility, reaguoti į rinką, numatyti klientų, partnerių poreikius ir juos managinti. Tai tavo challenge, vaikine. Būk nuolat ad hock, priimk sprendimus up to date ir siek savo goals."

                  Na ką gi – gyveni ir mokaisi. Linktelėjau šefui galva ir prisėdęs prie kompiuterio pradėjau internete ieškoti atsakymų į ką tik iškilusius klausimus. Tačiau net nespėjau įpusėti, kai e-mail inbox laukelyje sumirgėjo pirmasis message mano naujajame darbe.

                  „Martynai, manau, kad būtų not fare įstumti tave į vandenį deramai neapšilusį. Kaip tik turime perfect progą, todėl noriu su tavim suderinti. Poryt šeštą vakaro esu kviečiamas į vieno kolegos party, bet kaip tik tą vakarą žaisiu tenisą. Gal galėtum nueiti už mane? Ten susirinks daug mūsų klientų, tau bus naudinga praplėsti kontaktų ratą. Tik nepamiršk paprašyti Irenos, kad užsakytų vizitinių kortelių ir įsigyk smokingą – aprangos kodas „black tie". Atsakyk man ASAP, net turiu RSVP, gerai? Artūras."

                  Savo vadovui pajutau nuoširdžią pagarbą. Supratau, kad turėsiu tobulėti greičiau, negu auga Lietuvos ekonomika, kad bent įpusėčiau vytis jo žinių ir išmanymo lygį. Su dviguba energija ir sukaupęs dukart labiau klausimų grįžau prie interneto, tačiau drumsti vandenį jau pradėjo Marius ir Darius, kurių vardų panašumas man iš karto padiktavo legendinių Lioleko ir Boleko pravardes.

                  Klausiausi jų pašnekesio vis labiau netikėdamas savo ausimis: štai Marius rengiasi pabriefinti agentūrą, kad galėtų padaryti naują action, o Darius savo action planą jau padarė, todėl dabar monitorina rezultatus.

                  Tuo tarpu paieška ekrane parodo, ką reiškia CSR, ir akyse iš karto pašviesėja dviem tonais – būsiu atsakingas už socialinę atsakomybę! Netrukus iššifruoju ir kitas dvi šaradas – vykdant CRM reikės atsakinėti į mūsų restoranuose persivalgiusių klientų skundus ir siūlyti jiems patiekalų iš naujo meniu. O B2B, pasirodo, yra visai ne muzikos grupė, o verslo bendravimas su verslu!

                  Tikriausiai amerikietiškų frazių ir terminų kiekis tavo kalboje rodo šiuolaikinio vadybininko išmanymą ir socialinę padėtį. Gal todėl šefui vėl užsukus į kabinetą mano naujieji draugeliai tiesiog stengiasi perrėkti vienas kitą, apšaudydami jį naujomis kulkomis iš savo neišsenkančio brainstormų, business case'ų, outsource'ų ir inbound'ų šulinio.

                  „Padarysime išradingą BTL'ą, gerai matomose miesto vietose iškabinsime vaizdingus outdoorus, o banneriuose rodysime mūsų naujus patiekalus", – šaukia Liolekas – Marius. „Mano surinktas feedbackas rodo, kad turėsime daugiau investuoti į mūsų padavėjų trainingą ir skillsų gerinimą", – neatsilieka Bolekas – Darius. Vadas klausosi, krapšto pleiskanotą galvą ir galiausiai atsisuka į mane: „Martynai, o ką tu manai?"

                  „Muon atruod, ka pėrma geriau paveizėkiem, kuoks bos agentūras galutins pasiūlyms i taduo ruokuokimės", – atsakau ir mėgaujuosi stojusia tyla. Galiausiai kažką tyliai murmėdamas šefas išeina iš kabineto, o Liolekas su Boleku lieka spoksoti į mane išsprogusiomis akimis.

                  Tikiuosi, kad mano atsakymas jiems patiko ir padės dar labiau praplėsti akiratį. Juk turime tiek gražių, bet jau pamirštų lietuviškų žodžių, kurie taip tiktų šiuolaikiniam verslui. Gal tai bus netgi naujos eros Lietuvos verslo pasaulyje pradžia? Ir gal ateis ta diena, kai meet'us pradėsime vadinti rateliais, deadline'us – liepsnikėmis, brainstormus – sūkurėliais, o feedback'ą – atgrąžuliu?
                  Įžvalgos.lt - FB - G+

                  Comment


                    Mon patika šits straipsniukas, bet kartais taip juokingai skamba tie naujadarai, kad niekas jų ir nevartoja...

                    Comment


                      Parašė Hunte-r Rodyti pranešimą
                      Mon patika šits straipsniukas, bet kartais taip juokingai skamba tie naujadarai, kad niekas jų ir nevartoja...
                      Kai kada taip, ne visi naujadarai randa savo nišą. Bet dažnai būna taip, kad jie pradedami kurti arba populiarinti, kai kažkoks barbarizmas jau būna stipriai įsigalėjęs. Būtų kur kas lengviau užbėgti už akių, kai trūksta kokio nors termino, o svetimybė dar nėra išpopuliarėjusi. Žmonės pripranta prie svetimybių ir tada, kai jau reikia persiorientuoti, sako kad naujadarai sunkūs ir t.t., jei tie naujadarai būtų įskiepyjami visuomenei laiku, tai vėliau galbūt ta svetimybė atrodytų kažkas labai neįprasto ir keisto, o ne atvirkščiai. Kai žmonėms reikia keist savo įpročius visada būna keblu, tad nieko nostabaus, kad atsiranda norinčių eit lengviausiu keliu - palikt kalbą likimo valiai (o akivaizdu, kad likimas jos nepagailėtų).
                      Įžvalgos.lt - FB - G+

                      Comment


                        Parašė Mantas Rodyti pranešimą
                        visur aplinkui pilna puikių lietuviškų naujadarų, kad ir tas pats paprasčiausias "degtukas" (kažkada buvęs "sierčiku")

                        Atsiprašau, kad įsiterpsiu
                        Man labai patiko naujadaras "kilpelė" (na, geriau skamba tiesiog "kilpa") vietoje "eta" (@)

                        Comment


                          Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
                          Nereikia bijoti svetimybiu. Nereikia ju drausti. Nera pagrindo tam.
                          Tame ir klausimas, kad reikia savireguliavimo kažkokio. Nes skirtingų profesijų žmonės nesusikalba kartais, būdami tos pačios tautybės Dėl to, kad savo argo nepalieka darbe, kur tik jam ir vieta. Dažnai tas noras "pasirodyti", kad atseit žinai daug "mandrų" žodžių, tik atstumia kitus, nes tai kvailo snobizmo išraiška...

                          Comment


                            Parašė Mantas Rodyti pranešimą
                            Sveikinu šitame savo pranešime nepavartojus nei vienos svetimybės
                            Nemanau, kad dėl dviejų netikusių pavyzdžių ("vaizduoklis" ir "vielabraukis", beje, pastarąjį dar lyg ir pats Jablonskis tarpukariu pasiūlė) lietuviškus atitikmenis reikėtų laikyti kvailais, kai visur aplinkui pilna puikių lietuviškų naujadarų, kad ir tas pats paprasčiausias "degtukas" (kažkada buvęs "sierčiku")
                            Prie prigijusių būtų verta paminėti striukę (vietoj kurtkės), jau dažnai naudojamas spausdintuvas, beveik nebevartojama "duchovkė", "fortkė", dažniausiai naudojamas oro uostas ir daug kitų, neseniai sukurtų naujadarų randa savo vietą lietuvių kalboje. Aišku, jai toli iki vengrų ar iki kitų finougrų (čia jau minėtų suomių), kur svetimybę tikrai sunku rasti, net policija Vengrijoje vadinama savu žodžiu.

                            Comment


                              Džiaugiuosi, kad Eidvis daro išvadas ir taisosi, nors iš inercijos šiek tiek ir pasiginčija.
                              Jei didžioji dalis forumo dalyvių laiko, kad nesilaikyti rašybos taisyklių nepadoru (už tokią nuostatą šį forumą be galo gerbiu), į tai reikia įsiklausyti. Su apatiniais gi neinam į svečius ir tuo nesididžiuojam.
                              Apie "kvailas kalbos komisijas" kalbant, ši institucija, nors kartais dirba girgždėdama, yra labai pozityvi ir reikalinga.

                              Comment


                                Parašė Edmas Rodyti pranešimą
                                Džiaugiuosi, kad Eidvis daro išvadas ir taisosi, nors iš inercijos šiek tiek ir pasiginčija.
                                Jei didžioji dalis forumo dalyvių laiko, kad nesilaikyti rašybos taisyklių nepadoru.
                                Turbūt aš niekad iki galo ir "nepasitaisysiu", čia jau mano tokia prigimtis, esu labai liberalių pažiūrų ir kritiškai nusiteikęs prieš visokius draudimus, neva skatinančius moralumą ar padorumą.

                                Su apatiniais gi neinam į svečius ir tuo nesididžiuojam.
                                Panašiai motyvavo ir viena mūsų mokyklos mokytoja, kuri bandė įrašyti i mokyklos taisykles draudimą mergaitėms nešioti trumpus sijonėlius.

                                O siaip tai, jeigu kam kyla dar klausimas ar čia bendraujama formaliai, ar ne, rašant komentarą pažiūrekite i dešinę. Kas gi čia: Tokių paveikslėlių nepamatysi nei vienam straipsnyje, įstaigoje ar kitoje vietoje, kurioje vartojama oficiali kalba ir į ką čia bandoma orientuotis. Juk šitie linksmi veidukai ne ką mažiau gali būti traktuojami kaip "nepagarba skaitančiajam", "nepadorūs" ar "trukdantys laisvai skaityti".

                                Kaip ten bebūtų, aš suprantu, kad dauguma yra dauguma ir nieko čia nepadarysi Beto noriu papbrėžti, kad jokiu būdu nesu prieš taisyklingos lietuvių kalbos vartojimą kaipo tokį, tik prieš to vertimą daryti priverstinai.

                                Comment


                                  Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
                                  Turbūt aš niekad iki galo ir "nepasitaisysiu", čia jau mano tokia prigimtis, esu labai liberalių pažiūrų ir kritiškai nusiteikęs prieš visokius draudimus, neva skatinančius moralumą ar padorumą.
                                  Siauras tas tavo liberalumas. Visa jo esmė - tai draudimų, visiškai pagrįstų bei logiškų, laužymas. Liberalumas vardan liberalumo. Tai pateisinama, o rašymas taisyklingai vien dėl taisyklingo rašymo jau yra „yda“. Juk be to subyra visa tavo prigimties esmė, ji nebetenka prasmės. Kvaila ir vaikiška, bet negi dabar iš vaiko saldainį atiminėsi, tegul jis juo džiaugiasi.

                                  O siaip tai, jeigu kam kyla dar klausimas ar čia bendraujama formaliai, ar ne, rašant komentarą pažiūrekite i dešinę. Kas gi čia:
                                  Formalus bendravimas ir bendravimas normine kalba, bendrine, kitaip sakant, skiriasi. Formalumas nėra būtinas, tai jau būtų savęs suvaržymas, pokalbio įpsraudimas į tam tikras ribas be pagrindo. Tačiau kalbėjimas taisyklingai pagrindą turi. Vėl gi, pakankamai elementarūs skirtumai, tik ar jie bus pastebimi, ar ne, dažnai lemia tai ar jie bus naudingi.

                                  Beto noriu papbrėžti, kad jokiu būdu nesu prieš taisyklingos lietuvių kalbos vartojimą kaipo tokį, tik prieš to vertimą daryti priverstinai.
                                  Belieka išsirinkti, kas yra svarbiau. Ar rašymas taisyklingai (ko suteikus galimybę rinktis neliks labai staigiai, pavyzdžių tikrai gausu), ar kažkieno galimybės rašyti netaisyklingai atėmimas. Man čia dvejonių nekyla. Nors gal tau irgi, tik žvelgiant iš kitos pusės, kas, mano manymu, nėra teisinga.
                                  Paskutinis taisė ; 2007.09.18, 01:09.
                                  Įžvalgos.lt - FB - G+

                                  Comment


                                    Parašė Rodyti pranešimą
                                    Siauras tas tavo liberalumas. Visa jo esmė - tai draudimų, visiškai pagrįstų bei logiškų, laužymas.
                                    Visu pirma, tai as esu uz labai daug draudimu. Pvz ir uz sita: "Įžeidžiančios asmeninio, rasinio, etninio... ...yra draudžiamos." O priestarauju tik tiems draudimas, kuriuos laikau nepagristais, arba ju pagrindima laikau nepakankamai dideliu, arba didesniu uz daroma zala. Liberalumas, tai nera anarchizmas. Ir mano liberalumo esme nera taisykliu ar draudimu piktybinis lauzymas, kaip ir nelauzau forumo taisykliu, greiciau tai tera priestaravimas ar iniciatyvu nepalaikymas.

                                    Liberalumas vardan liberalumo. Tai pateisinama, o rašymas taisyklingai vien dėl taisyklingo rašymo jau yra „yda“. Juk be to subyra visa tavo prigimties esmė, ji nebetenka prasmės.


                                    Formalumas nėra būtinas, tai jau būtų savęs suvaržymas, pokalbio įpsraudimas į tam tikras ribas be pagrindo.
                                    Ka as ir bandau pasakyti.

                                    Belieka išsirinkti, kas yra svarbiau. Ar rašymas taisyklingai (ko suteikus galimybę rinktis neliks labai staigiai, pavyzdžių tikrai gausu), ar kažkieno galimybės rašyti netaisyklingai atėmimas. Man čia dvejonių nekyla.
                                    Demokratija yra grazi tuo, kad tai nera tik juoda ar balta. Tik policinese valstybese visi elgesi ir atrodo vienodai. Ir netikiu, kad draudimu gerti rugsejo 1 d. buvo kas nors pasiekta ir visiskai jam nepritariau. Manau gerai suorganizuotos akcijos turi daug didesne itaka, negu sitas draudimas. Reikia ne drausti, o patarti. Ir kodel tu sakai, kad "suteikus galimybę rinktis {netaisyklingai rasyti, taisyklingo rasymo} neliks labai staigiai", to nelabai suprantu. Nes gi yra suteikta galimybe nerasyti lietuvisku raidziu ir tai visiskai neisveda is kelio taisyklingai rasanciu.

                                    Na, manau sita tema pasisakiau pakankamai, kas nores- supras. Tolesnis diskutavimas tebutu pilstymas is tuscio i kiaura. Ir nebutina gi buti visiems vienodos nuomones Manau yra labai gerai, kada buna alternatyvios nuomones, nes kartais buna sunku paciam pastebeti savo nuomones blogasias vietas.

                                    Comment


                                      Tikiuosi, kad mano atsakymas jiems patiko ir padės dar labiau praplėsti akiratį. Juk turime tiek gražių, bet jau pamirštų lietuviškų žodžių, kurie taip tiktų šiuolaikiniam verslui. Gal tai bus netgi naujos eros Lietuvos verslo pasaulyje pradžia? Ir gal ateis ta diena, kai meet'us pradėsime vadinti rateliais, deadline'us – liepsnikėmis, brainstormus – sūkurėliais, o feedback'ą – atgrąžuliu?
                                      Visi šitiek follow-upai ir brainstormingai - tai juk elementarus tam tikros srities žargonas. Norminti žargoną - nesąmonė.

                                      Comment


                                        Parašė Mantas Rodyti pranešimą
                                        Iš kur tu ištraukei tokią nesąmonę, kad niekur nėra kalbos komisijų? Daugelyje save gerbiančių šalių tokios yra,
                                        Kai kurioms kalboms "komisijų" nereikia, nes jas veikia kiti stabilizuojantys veiksniai. Pvz. kad ir ta pati anglų kalba - daugybė anglakalbių rašo su klaidomis, todėl rašyti taisyklingai - gero išsilavinimo ženklas. O kalbėti literatūrine tartimi ("Queen's English" aka "BBC English" aka "Oxford English") - tai ženklas, kad baigei geriausią universitetą.

                                        O čia pasaulio kalbos "komisijų" sąrašiukas:
                                        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...age_regulators
                                        Paskutinis taisė c2h5oh; 2007.09.18, 15:02.

                                        Comment


                                          Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
                                          Visu pirma, tai as esu uz labai daug draudimu. Pvz ir uz sita: "Įžeidžiančios asmeninio, rasinio, etninio... ...yra draudžiamos." O priestarauju tik tiems draudimas, kuriuos laikau nepagristais, arba ju pagrindima laikau nepakankamai dideliu, arba didesniu uz daroma zala.
                                          Rašymas taisyklingai yra pakankamas pagrindas. O negalėjimas rašyti nesąmonių (toks noras nepaaiškinamas niekaip, tik noru išsidirbinėti, nes jis niekaip nesutrumpina teksto ir, kaip sako visi, kurie iki šiol sakė (išskyrus tave), nepalengvina jo ir skaityti) nedaro absoliučiai jokios žalos, atvirkščias variantas tą žalą daro.

                                          Kartoju, tai tiesiog vaikiškas noras maivytis. Aš vis dar kalbu apie „sh“ ir t.t..

                                          Liberalumas, tai nera anarchizmas. Ir mano liberalumo esme nera taisykliu ar draudimu piktybinis lauzymas, kaip ir nelauzau forumo taisykliu, greiciau tai tera priestaravimas ar iniciatyvu nepalaikymas.
                                          Jei tu nebūtum laužęs forumo taisyklių, nebūtų prasidėjusi ši diskusija. Žinoma, kad kartą jas sulaužei amžinai nebambėsim, bet tu gynei ir gini galimybę rašyti „sh“ ir t.t., kas yra absurdas. Galima diskutuot dėl tam tikrų žargonų sulietuvinimo būtinybės, bet tik ne dėl tokių nesąmonių. Tu tiesiog turi principą - galimybė rinktis, nesvarbu, kad tos galimybės nebuvimas niekuo nekenkia, tiesiog principinė tavo idėja - liberalizmas, demokratija, bet kokia kaina.

                                          Demokratija yra grazi tuo, kad tai nera tik juoda ar balta. Tik policinese valstybese visi elgesi ir atrodo vienodai. Ir netikiu, kad draudimu gerti rugsejo 1 d. buvo kas nors pasiekta ir visiskai jam nepritariau. Manau gerai suorganizuotos akcijos turi daug didesne itaka, negu sitas draudimas. Reikia ne drausti, o patarti. Ir kodel tu sakai, kad "suteikus galimybę rinktis {netaisyklingai rasyti, taisyklingo rasymo} neliks labai staigiai", to nelabai suprantu. Nes gi yra suteikta galimybe nerasyti lietuvisku raidziu ir tai visiskai neisveda is kelio taisyklingai rasanciu.
                                          Demokratija leidžia rinktis, bet leidžia rinktis ne viską. Teisybė? Galima būtų leisti rinktis elgtis chuliganiškai ar ne, bet neleidžiama, dėl labai logiškų priežasčių. Nes toks leidimas būtų žalingas, o to nedaryti nėra problema (normaliems asmenims) ir tai niekuo nekenkia, kaip tik yra naudos. Netaisyklingo rašymo blogio su chuliganizmu nelyginu, tačiau, kaip bebūtų, tai yra blogis. O atvirkščias variantas blogas nėra niekuo, nebent tuo, kad pažeidžia vieno ar daugiau vaikų principinį norą turėti saldainį, turėti galimybę rinktis žalingą nesąmonę. Jei ta žala būtų asmeninė, nepykčiau, bet ta žala plinta, todėl ją reikia valdyti.

                                          Manau yra labai gerai, kada buna alternatyvios nuomones, nes kartais buna sunku paciam pastebeti savo nuomones blogasias vietas.
                                          Sakoma „visokių yra, visokių reikia“. O tam aš nepritariu. Reikia skirtingų žmonių iki tam tikro lygio, bet kai tokie posakiai pateisina, tarkim, nusikaltėlius ar šiaip bukapročius, tai tampa nelabai smagu. Taip ir su nuomonėm, gerai jei kyla daug skirtingų idėjų, galima surasti optimaliausią variantą, bet jei kyla kažkokie nesveiki polinkiai (kad ir rašybos), tai nieko tame aš gero nematau. Nuomonės turėti niekas neuždraus, bet ne visos nuomonės yra geros. Nors ar man tai spręsti (turbūt daugumai, o dauguma jau nusprendė)

                                          Ir niekada nesivadovausiu vien principu - demokratija, liberalizmas. Tokius dalykus reikia taikyti kiekvienam atvejui konkrečiai, o ne imti kaip bendrą sprendimą iš idėjos.
                                          Paskutinis taisė ; 2007.09.18, 15:27.
                                          Įžvalgos.lt - FB - G+

                                          Comment

                                          Working...
                                          X