Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Svetimų kalbų vardų ir žodžių rašyba lietuvių kalboje

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Šitos nesąmonės kartojasi ir kartojasi. Dar viena:
    http://www.delfi.lt/news/daily/lithu....d?id=27952009
    Kiek galima tas pačias nesąmones metai iš metų taukšt? Kas čia per paaiškinimas dėl tų užrašų? Kam jiems jų reikia? Ką, dvidešimt metų būdami Lietuvos piliečiais neišmoko kalbos ir jiems reikia verst net gatvių pavadinimus? Ir apskritai, kokia jų ta vartojama kalba? Ar čia satelitą nori tiesiog po biški įkurt?
    Fui, tiesiog. Jokios pagarbos, išsikalinėjimai. Ir kas svarbiausia, ne iš paprastų žmonių, o iš politikų, kuriuos kažkas (?) primoko.
    Tik nepakantumas teisės pažeidimams ir optimizmo skleidimas atves mūsų valstybę į tiesos kelią :)

    Comment


      Kiek dar bus nuolaidziaujama? Blogiausia, kad parsidaveliska valdzia jau imasi pati iniciatyvos pradeti lietuviu nutautinima... Ir dar konservatoriai... Cia apie vyriausybes siuloma istatymo projekta del asmenvardziu rasymo nelietuviskai...

      Comment


        2010-04-07
        Apklausa: lenkai vaikai dažniau kalba rusiškai, o ne lietuviškai
        Vilniaus mokyklų pradinių klasių moksleiviai namuose dažniau bendrauja rusiškai, be to, žiūri rusiškas televizijos laidas bei skaito rusiškas knygas. Rusų kalbą renkasi 66 proc., o lietuvių – tik 35 proc. lenkų vaikų, paaiškėjo atlikus apklausą „Miestai ir kalbos“.
        Nuoroda

        Comment


          Parašė Big Cat Rodyti pranešimą
          2010-04-07
          Apklausa: lenkai vaikai dažniau kalba rusiškai, o ne lietuviškai
          Nuoroda
          Nieko nuostabaus, tokia pati tendencija tęsiasi nuo sovietmečio. Juk Vilniaus krašte 'laisvai' matomi kanalai "1 Baltijos" ir "Belarus TV", nors aišku, ir "TV Polonija". Tiesiog per 50 pokario metų taip susiklostė, kad vietiniai lenkai daugiau bendravo su rytų slavais, negu su tautiečiais Lenkijoje. Manau, ir lietuviai Airijoje jau dabar natūraliai renkasi anglų, o ne airių kalbą
          I'm worse at what I do best and for this gift I feel blessed...
          Parama Siaurojo geležinkelio klubui

          Comment


            Juolab, kad nemaža jų dalis yra atvykėliai iš Baltarusijos, kaikuriose Vilnijos gyvenvietėse iki 90 proc. gyventojų.


            Lietuvoje daugėja „Lipowa“ alėjų, autobusai veža į „Wilno“
            http://www.delfi.lt/news/daily/lithu....d?id=30824805
            GE. Tbilisis / თბილისი | GE. Batumis / ბათუმი | GE. Aukštutinė Svanetija / ზემო სვანეთი

            Comment


              Parašė Eimantas Rodyti pranešimą
              Juolab, kad nemaža jų dalis yra atvykėliai iš Baltarusijos, kaikuriose Vilnijos gyvenvietėse iki 90 proc. gyventojų.


              Lietuvoje daugėja „Lipowa“ alėjų, autobusai veža į „Wilno“
              http://www.delfi.lt/news/daily/lithu....d?id=30824805
              Nereikia sureikšminti tų gatvių pavadinimų. Jie realiai nieko nereiškia. Tai tik simbolinis gestas tautinėms mažumoms. Juolab kad oficialus gatvės pavadinimas vistiek yra vienas (šiuo atveju - "Liepų").

              Sakau taip todėl, kad tokių užrašų pilna net tokiose agresyviai mažumas asimiliuojančiose valstybėse kaip Prancūzija (visa Bretanė tiesiog nusėta valdiškai pastatytais dvikalbiais ženklais bretonų kalba, bet ta kalba sparčiai nyksta ir toliau. Pietų Prancūzijoj tas pats su oksitaniškais ir, kiek mažiau, su kataloniškais ir baskiškais ženklais).

              Beje, Lenkijoje irgi pasirodė dvikalbai vietovių ženklai (po lenkišku pavadinimu parašytas ir lietuviškas) - lenkai vėl mus apstatė.

              Comment


                Parašė Big Cat Rodyti pranešimą
                2010-04-07
                Apklausa: lenkai vaikai dažniau kalba rusiškai, o ne lietuviškai

                Nuoroda
                Gerbiamieji,
                bukim biedni, bet teisingi. Rusisku laidu lygis yra daug kartu aukstesnis nei lietuvisku. Palyginkim kad ir kokius "Zvaigzdziu duetus" su "Dve zvezdy", palyginkim rusiska estrada su lietuviska... palyginkim, kiek zmoniu per Naujuosius ziurejo lietuviska televizija o kiek rusu "Ogonioka"... Taigi visai normalu, kad lenkai net ir gerai zinodami viena ir kita kalba mieliau renkasi rusu kalba.

                Comment


                  Parašė Eimantas Rodyti pranešimą
                  Juolab, kad nemaža jų dalis yra atvykėliai iš Baltarusijos, kaikuriose Vilnijos gyvenvietėse iki 90 proc. gyventojų.


                  Lietuvoje daugėja „Lipowa“ alėjų, autobusai veža į „Wilno“
                  http://www.delfi.lt/news/daily/lithu....d?id=30824805
                  su tuom gatvem absoliuti nesamone. Berods tas pats delfis skelbe apklausos rezultatus, kurie bylojo, kad net 92 proc. lenku nenori lenkisku gatviu pavadinimu... Cia mat tik Tomaszewski'o ambicijos...

                  Comment


                    Patys Lietuvos lenkai neproblema - problema 10 kartų už Lietuvą didesnė jos vakarinė kaimynė, kuri tuos lenkus panaudos savo interesams Lietuvoje siekti.

                    Comment


                      Parašė micku Rodyti pranešimą
                      Gerbiamieji,
                      bukim biedni, bet teisingi. Rusisku laidu lygis yra daug kartu aukstesnis nei lietuvisku. Palyginkim kad ir kokius "Zvaigzdziu duetus" su "Dve zvezdy", palyginkim rusiska estrada su lietuviska... palyginkim, kiek zmoniu per Naujuosius ziurejo lietuviska televizija o kiek rusu "Ogonioka"... Taigi visai normalu, kad lenkai net ir gerai zinodami viena ir kita kalba mieliau renkasi rusu kalba.
                      Sutikciau tik vyresniajai visuomenes daliai, jaunesnioji jau labiau anglicizuota nei rusifikuota. Net taspats PBK vadovas teigia kad strategijoje jau ju numatyta didinti anglisku laidu ir filmu kieki televizijoje, nes naujoji baltijos saliu karta jau sneka angliskai bet ne rusiskai.
                      Su juo visiskai sutinku, man 27 metai ir realiai as esu paskutine beveik karta kuri supranta rusiskai to nesimokes (nors pats irgi jau nesimokiau, taciau ismokau is tarybiniu laiku televizijos ir pan.). Jaunesni uz mane, jei papildomai nesimoke, jau rusu kalba pratiskai nekalba.

                      Comment


                        Nu, nesitikėjau:

                        2010-04-08
                        Seimas atmetė siūlymą leisti pavardes dokumentuose rašyti nelietuviškais rašmenimis
                        Seimas ketvirtadienį atmetė Vyriausybės pateiktą Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą, kuris būtų leidęs asmens dokumentuose pavardes rašyti kitais lotyniško pagrindo rašmenimis.
                        Nuoroda

                        Comment


                          Parašė Big Cat Rodyti pranešimą
                          Patys Lietuvos lenkai neproblema - problema 10 kartų už Lietuvą didesnė jos vakarinė kaimynė, kuri tuos lenkus panaudos savo interesams Lietuvoje siekti.
                          Nedramatizuociau ir nepolitizuociau taip problemos. Is tikruju, cia yra tautine mazuma, kuri nori kazka ten savo issaugoti. Mazuma ta gyvena Lietuvoje nuo pakankamai senu laiku ir yra pakankamai nemaza. Problemu su mazumom turi ir kitos valstybes. Pvz. neseniai maciau laida apie Belgija, kur flamandai nenori isileisti i savo teritorijas prancuziskai kalbanciu tautieciu, sveicarai nenori leisti musulmonams statyti minaretu ir t.t. Lietuvoje yra tokiu "probleminiu" lenku, nors yra pavyzdziui ir zemaiciai, kurie irgi turi savu reikalavimu, kad ir pripazinti tautybe, leisti naudoti zemaiciu kalba per posedzius, isduoti zemaiciu pasus ir pan.

                          Comment


                            Parašė micku Rodyti pranešimą
                            Gerbiamieji,
                            bukim biedni, bet teisingi. Rusisku laidu lygis yra daug kartu aukstesnis nei lietuvisku. Palyginkim kad ir kokius "Zvaigzdziu duetus" su "Dve zvezdy", palyginkim rusiska estrada su lietuviska... palyginkim, kiek zmoniu per Naujuosius ziurejo lietuviska televizija o kiek rusu "Ogonioka"... Taigi visai normalu, kad lenkai net ir gerai zinodami viena ir kita kalba mieliau renkasi rusu kalba.
                            Matosi kad ant rusiško popso adatos sėdi
                            Man tai rusų laidos labai žemo lygio.

                            Comment


                              Parašė oranger Rodyti pranešimą
                              Matosi kad ant rusiško popso adatos sėdi
                              Man tai rusų laidos labai žemo lygio.
                              Reiktų į tai pažvelgti kiek kitaip.

                              Mano supratimu, viskas susiveda į vieną elementarų dalyką - užsienio kalbų mokėjimą. Dauguma išsilavinusių jaunesnių žmonių kalba/supranta angliškai (vienas kitas supranta vokiškai ar prancūziškai, ispaniškai). Tokie žmonės dažniausiai ne tik nėra linkę vertinti rusiškų laidų kokybės, bet paprastai apskritai nežino ir nesidomi, kokios jos yra ir, juo labiau, kiek jos geresnės už lietuviškas. Taip yra todėl, kad tokie žmonės paprastai būna sukniaubę nosis į Youtubėje ar kitur sumestas laidas anglų kalba ir savo vertinimus formuoja būtent taip. O anglų kalba TV show, laidų ir visokio gėrio/blogio yra daugiau, nei bet kokia kita kalba. Kokybiškų produktų irgi netrūksta ir visi jie nesunkiai prieinami.

                              Rusiškas laidas žiūri ir "vertina" dažniausiai tie, kurių vienintelė suprantama užsienio kalba yra rusų, ko pasekoje jie tiesiog negali suprasti ir vertinti laidų anglų kalba , lygiai taip pat, kaip aš negaliu vertinti laidų kinų ar japonų kalba...

                              Taigi, gal ir nereiktų smerkti tokių žmonių, nes tikiu, kad tokioje didelėje šalyje kaip Rusija, geriausios TV laidos gali būti geresnės už lietuviškas. Tiesiog tokie žmonės iš esmės neturi platesnio supratimo apie TV laidas, nes jie tiesiog neturi galimybės suprasti pačios didžiausios ir svarbiausios tokių laidų masės (t.y. anglų kalba).

                              Comment


                                Parašė John Rodyti pranešimą
                                Reiktų į tai pažvelgti kiek kitaip.

                                Mano supratimu, viskas susiveda į vieną elementarų dalyką - užsienio kalbų mokėjimą. Dauguma išsilavinusių jaunesnių žmonių kalba/supranta angliškai (vienas kitas supranta vokiškai ar prancūziškai, ispaniškai). Tokie žmonės dažniausiai ne tik nėra linkę vertinti rusiškų laidų kokybės, bet paprastai apskritai nežino ir nesidomi, kokios jos yra ir, juo labiau, kiek jos geresnės už lietuviškas. Taip yra todėl, kad tokie žmonės paprastai būna sukniaubę nosis į Youtubėje ar kitur sumestas laidas anglų kalba ir savo vertinimus formuoja būtent taip. O anglų kalba TV show, laidų ir visokio gėrio/blogio yra daugiau, nei bet kokia kita kalba. Kokybiškų produktų irgi netrūksta ir visi jie nesunkiai prieinami.

                                Rusiškas laidas žiūri ir "vertina" dažniausiai tie, kurių vienintelė suprantama užsienio kalba yra rusų, ko pasekoje jie tiesiog negali suprasti ir vertinti laidų anglų kalba , lygiai taip pat, kaip aš negaliu vertinti laidų kinų ar japonų kalba...

                                Taigi, gal ir nereiktų smerkti tokių žmonių, nes tikiu, kad tokioje didelėje šalyje kaip Rusija, geriausios TV laidos gali būti geresnės už lietuviškas. Tiesiog tokie žmonės iš esmės neturi platesnio supratimo apie TV laidas, nes jie tiesiog neturi galimybės suprasti pačios didžiausios ir svarbiausios tokių laidų masės (t.y. anglų kalba).
                                Iš dalies tu teisus. Bet tik iš dalies.
                                Aš, pavyzdžiui, irgi silpnai suprantu angliškai: žinias pasižiūriu, bet jau kokius šou - nepagaunu dažnai kampo. Bet rusų laidų nežiūriu todėl, kad man jos tiesiog neįdomios savo specifika: humoras gan lėkštas ("Naša Raša"), žinios - propaganda, filmai - na jau atsiprašau...
                                Tai kuo jų laidos geresnės už lietuviškas - niekas paaiškinti negali. Pasakė kažkos diadia Vania, kad rusų laidos geros ir kai kas kartoja
                                Pvz. tokios laidos kaip "Triumfo arka" ar "Chorų karai" rusai gali tik pavydėti, manau.
                                Arba "Dviračio šou", jie net pasvajoti negali apie tokias politines parodijas...

                                O žmonių nesmerkiu, tiesiog man nepatinka kai be jokių argumentų niekina lietuvišką TV.
                                Paskutinis taisė oranger; 2010.04.10, 03:30.

                                Comment


                                  Parašė oranger Rodyti pranešimą
                                  Iš dalies tu teisus. Bet tik iš dalies.
                                  Aš, pavyzdžiui, irgi silpnai suprantu angliškai: žinias pasižiūriu, bet jau kokius šou - nepagaunu dažnai kampo. Bet rusų laidų nežiūriu todėl, kad man jos tiesiog neįdomios savo specifika: humoras gan lėkštas ("Naša Raša"), žinios - propaganda, filmai - na jau atsiprašau...
                                  Tai kuo jų laidos geresnės už lietuviškas - niekas paaiškinti negali. Pasakė kažkos diadia Vania, kad rusų laidos geros ir kai kas kartoja
                                  Pvz. tokios laidos kaip "Triumfo arka" ar "Chorų karai" rusai gali tik pavydėti, manau.
                                  Arba "Dviračio šou", jie net pasvajoti negali apie tokias politines parodijas...

                                  O žmonių nesmerkiu, tiesiog man nepatinka kai be jokių argumentų niekina lietuvišką TV.
                                  Na aš pats neturiu žalio supratimo apie šiuo metu Lietuvoje rodomas laidas. Galiu komentuoti nebent tai, kas buvo rodoma apie 1999-2000 metus.


                                  O dėl sakančių, kad rusiškos laidos, geresnės, ko gero iš tikrųjų yra ir kitų priežasčių. Gal tiesiog auklėjimo šeimoje ar kitoje artimoje aplinkoje įskiepyta pasaulėžiūra? Juk yra net Lietuvoje (nekalbant apie Rusiją) nemažai žmonių, kurie iki pamėlynavimo tvirtins, kad Rusiškos laidos geresnės, kad rusiški filmai geresni už Holivudo, kad AK-47 geresnis automatas už M-16, kad T-90 geresnis tankas už M1A2, kad SU-27 naikintuvas geresnis už F-15 ir t.t. Be kalbos mokėjimo prie to prisideda ir šeimos auklėjimas, intelektas ir išprusimas.

                                  Comment


                                    Parašė John Rodyti pranešimą
                                    O dėl sakančių, kad rusiškos laidos, geresnės, ko gero iš tikrųjų yra ir kitų priežasčių. Gal tiesiog auklėjimo šeimoje ar kitoje artimoje aplinkoje įskiepyta pasaulėžiūra? Juk yra net Lietuvoje (nekalbant apie Rusiją) nemažai žmonių, kurie iki pamėlynavimo tvirtins, kad Rusiškos laidos geresnės, kad rusiški filmai geresni už Holivudo, kad AK-47 geresnis automatas už M-16, kad T-90 geresnis tankas už M1A2, kad SU-27 naikintuvas geresnis už F-15 ir t.t. Be kalbos mokėjimo prie to prisideda ir šeimos auklėjimas, intelektas ir išprusimas.
                                    Na jei tai rusai iš Rusijos - gan normalus reiškinys sakyčiau, bent jau suprantamas. Betkai lietuviai įrodinėja kad rusiškas geresnis už mūsų todėl kad "tiesiog rusiškas geresnis" - to aš jau nesuprantu.

                                    Comment


                                      sakyciau, problema vistik ne laidu lygyje, o jaunimo prioritetuose. kadangi palygint neseniai pats buvau jaunas ir slaistydavaus su draugais po parka, tai galiu tvirtint - noredamas "krutai" atrodyt, dabartinis jaunuolis kopijuoja tuos, kurie nepatinka, ar bent jau nelabai patinka jo tevams. anksciau "kietumo" originalas buvo Budulio personazas, ant kiekvieno kampo vis kartodavom, koks "giaras vaizdzialis" ir isivaizduodavom esantys pasaulio bamba. dabar gi didvyriais tapo CTV šaika ir Kieša is Youtubes. jaunimelis taiko svepla rasyma visur ir visada. (as taipat kompiuteriu rasau sveplai, "kopipastindamas" kai kurias lietuviskas raides. esu kompiuterinis berastis. naturaliai rasau pakankamai gerai - na, uz diktantus ir rasinelius mokykloj mano balai buvo vieni is geriausiu klaseje.) kaip raso sms, taip raso ir sasiuvinyje. manau, kad lietuviu kalbai reiktu skirti daugiau demesio mokyklose. taipat nepykciau, jei prekyboje pasirodytu NEBRANGI grynai lietuviska klaviatura kompiuteriui. (145litai - man per daug). tai tikrai prisidetu prie kalbos gryninimo.
                                      Parama Siaurojo geležinkelio klubui

                                      Comment


                                        Parašė dariuks Rodyti pranešimą
                                        esu kompiuterinis berastis. naturaliai rasau pakankamai gerai - na, uz diktantus ir rasinelius mokykloj mano balai buvo vieni is geriausiu klaseje.) kaip raso sms, taip raso ir sasiuvinyje. manau, kad lietuviu kalbai reiktu skirti daugiau demesio mokyklose. taipat nepykciau, jei prekyboje pasirodytu NEBRANGI grynai lietuviska klaviatura kompiuteriui. (145litai - man per daug). tai tikrai prisidetu prie kalbos gryninimo.
                                        Nu jo...
                                        Čia žinai, man primena argumentus tų, kurie trispalvių vasario 16 d. neiškabina. Sako: "o mums valstybė nenupirko..."
                                        Aš kompe turiu 4 kalbas ir visomis stengiuosi rašyti taisyklingai. Imk pavyzdį!

                                        Comment


                                          Parašė oranger Rodyti pranešimą
                                          Aš, pavyzdžiui, irgi silpnai suprantu angliškai: žinias pasižiūriu, bet jau kokius šou - nepagaunu dažnai kampo. Bet rusų laidų nežiūriu todėl, kad man jos tiesiog neįdomios savo specifika: humoras gan lėkštas ("Naša Raša"), žinios - propaganda, filmai - na jau atsiprašau...
                                          Na nereikia jau taip kategoriškai, yra ir rusiškų visai neblogų filmų, kad ir Chotabyčius su Jampolskiu, bet aišku visiškai sutinku, kad nereikia nurašyt Lietuviškos TV ypač lyginant su rusiška produkcija. Be to čia dar ir skonio reikalas. O Lietuvoje dėl jaunimo laidų tai problema turbūt jaunimo trūkume, nėra rinkos. labai daug jaunimo išvykę iš Lietuvos, like tik vaikai ir paaugliai, kurie neįeina į finansišai pajėgią gyventojų grupę dominančią komercinių laidų kūrėjus, tai ir orentuojamasi į vyresnius gyventojus, kuriems po sovietinio gražaus gyvenimo piešimo ir didelės kriminalizmo cenzūros pirmoje vietoje kriminaliniai įvykiai, va tokiomis laidomis ir užkištos Lietuviškos TV.

                                          Comment

                                          Working...
                                          X