Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Prie Sovietų buvo... (1961-1990)

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    O kur dingo mano atsakymas kai kuriems?! Tai čia jau ir tokiais būdais kovojama, kai argumentų pritrūkstama?
    Kapitalizmas – sistema atgyvenusi, vedanti į niekur.

    Comment


      Šis straipsnis nėra visiškai tinkamas šiai temai, tačiau šioje diskusijoje vyksta amžinas komunizmo ir kapitalizmo pranašumų lyginimas. Siūlau Pauliaus Arbačiausko straipsnį, kuriame įdomiai pateikiami pliusai ir minusai. Perskaityti, manau, verta.

      Kapitalizmas ar Komunizmas?

      Ne per seniausiai internete sužinojau, jog Rumunijoje praėjus 20 metų po Tarybų Sąjungos žlugimo vėl atsikūrė komunistų partija, kuri 2012 metais tikisi patekti į parlamentą.
      Demokratiniame pasaulyje tai – normalus reiškinys, nes kiekvienas turi minties, įsitikinimų ir žodžio laisvę, o šis partijos atsikūrimas rodo, jog tai nėra vien teoriniai teiginiai. Nors saugodamasis nuo depresija spinduliuojančių minčių, lietuviškų naujienų portalų komentarų paprastai vengiu, šį kartą užmečiau akį, ką šia tema kalba atsakomybės prieš kitus nejaučiantys mūsų tautos „radikalai“.

      Nesuklysiu sakydamas, jog dažno šių dienų žmogaus galvoje sukasi mintis: „Na, dar taip blogai kaip dabar niekada nebuvo“; arba: „Viskas, iš tos Lietuvos jau niekada nieko gera nebebus. Bėk iš čia ir neatsigręžk.“ Jei atkreipsime dėmesį, dažniausiai taip kalba vidutinio arba senyvo amžiaus gyventojai, kurių jaunystė prabėgo besąlygiško paklusnumo diktatūrai laikais. Šie žmonės, jei kažkada ir turėjo iniciatyvumo, jį prarado. Natūralu, jog radikaliai pasikeitus ekonomikos taisyklėms (iš socializmo į kapitalizmą) juos ištiko vidinis šokas – jie pateko į visai kitą pasaulį. Atsirado suvokimas, kad geriausi laikai, kai šie buvo jauni, sveiki ir stiprūs – jau praeityje. Lietuva tik stojasi ant savo kojų, ir greičiausiai taps klestinčia valstybe tik tuomet, kai ją išlaisvinę žmonės jau bus gilioje senatvėje arba po velėna. Tiesa yra viena – lietuviai dar niekada istorijoje nebuvo tokie išsilavinę ir turtingi, o Lietuva dar niekada nebuvo tokia saugi ir klestinti valstybė kaip šiandien.

      Senoji karta visais laikais labiau vertino praeitį, nei ateitį, tačiau nerimą kelia tai, jog didžiulę krizę išgyvenančio pasaulio jaunoji karta taip pat pradeda žvalgytis atgal. Bet ne į XX a. pasaulinius karus ir jų žiaurumą, o į šių karų kilmės kaltininkus – nacionalizmą ir komunizmą. Kalbėti šiomis temomis galima valandų valandas, o diskusijos trunka jau šimtmečiais, tačiau aš vis dėlto ryžausi trumpai iš naujo įvertinti, kas geriau – šiuolaikinis kapitalizmas ar komunizmas.

      Pirmiausia atsakykime į klausymą, ką reiškia šie du pavadinimai. Kapitalizmas ir komunizmas, nors ir naudojami kalbant daugeliu temų, reiškia taisyklių rinkinius, kuriomis vadovaujantis turi būti plėtojamos ekonomikos. Daug šimtų metų žmonės sunkiai dirbo tam, kad mes šiandien turėtume tai, ką turime. Tam, kad atsirastų turtas, reikia dviejų dalykų – įrankių ir darbo jėgos. Vieni žmonės turi įrankių, kiti darbo jėgos. Šių dviejų grupių bendradarbiavimo pastangomis atsiranda gyvybiškai reikalingi daiktai ir paslaugos. Problema ta, kad gaunamą pelną šios grupės pasidalija ne po lygiai. Dažniausia tie, kas turi įrankius, gauna ženkliai didesnį pelną, nei tie, kurie daiktus kuria. Kodėl taip yra? Todėl, kad šios žmonių grupės darbus pradėjo skirtingai įsipareigojusios. „Įrankių parūpintojai“ investavo resursus į įrankių gamybą, užuot juos leidę savo poreikiams. Jie taip pat rizikavo, kad pagaminti daiktai arba paslaugos gali būti niekam nereikalingi, o visi nuostoliai guls ant jų pečių. Tuo tarpu darbuotojai bet kuriuo atveju gavo savo atlygį už nudirbtą darbą. Taigi būtent rizika ir įsipareigojimai kapitalizme yra tas veiksnys, kuris parodo, kas sėkmės atveju turi gauti didžiąją dalį pelno arba patirti nuostolį.

      Tačiau mums „darbininkams“ vis tiek gali atrodyti, jog tai ta pati vergovė kaip ir prieš du tūkst. metų, nes žmonės yra priversti daug ir sunkiai dirbti kitiems, kad patys išgyventų. Štai čia pasirodė komunizmas, kuris teigė, jog šią situaciją pakeis, panaikindamas privačią nuosavybę (atimdamas įrankius iš išnaudotojų, ir juos atiduodamas darbininkams, kad šie dirbtų tik sau). Šie nuostabūs teoriniai ekonomikos pakeitimo principai užliūliavo milijonus sunkiai dirbančių žmonių visame pasaulyje ir suteikė komunistams galią. Tačiau bėda ta, kad tikrovėje komunizmas taip niekada ir nebuvo sukurtas, nes jo kūrėjai pamiršo, kad visų žmonių pirštai lenkti į save, o dirbininkui neužtenka vien partijos iškeltų tikslų – jam reikia nuolatinio paskatinimo – atlygio. Komunizmas išsigimė ir virto totaline diktatūra todėl, kad menkai išsilavinusi darbininkija viena be vadovų nesuvokė, kaip teisingai naudotis įrankiais; nesuprato, kurioje pusėje pažadėtasis rojus. Komunistai nebeturėjo kitos išeities, kaip tik sugriovus senąją tvarką tapti naujaisiais „įrankių davėjais“, tik jau slepiantis po Komunizmo vardu.

      Giliai viduje kiekvienas iš mūsų dirbame tam, kad turėtume daugiau. Svajojame apie šviesų rytojų, kai visko turėsime per akis, nors tai įmanoma tik tuo atveju, jei rasime būdą priversti kitą dirbti dvigubai. Gyvendami tarp dviejų pasaulių žvelgiame į turtingus kapitalistinius Vakarus, trokšdami jų turtų, visai pamiršdami juodai dirbančius ir badaujančius rytus. Lygiuojamės ir emigruojame į Vakarus, tačiau nekenčiame neteisybės, kurią šie skleidžia, taigi ieškome jėgos, kuri taptų atsvara.

      Štai tuomet bandome atgaivinti seną vakarų pasaulio priešą – komunizmą. Vis dėlto noriu priminti 3 dalykus:

      1) Komunizmas niekada nepasiteisino realybėje, nes dėl daugybės vidinių priežasčių niekas nesugebėjo įgyvendinti jo teorinių uždavinių.

      2) Nei viena kita ekonomikos ar politikos valdymo forma nesukėlė tiek ciniškų ir beprasmių mirčių, skausmo, bado ir šalčio, kiek siekis sukurti komunizmą. Paklauskite savęs, ar tikrai šiuo metu yra taip BLOGAI, jog esame pasiruošę sugriauti VISKĄ vien tam, kad imtumėtės ilgo, varginančio ir skausmingo kelio į tikslą, kurio greičiausiai patys gyvi nepasieksime.

      3) Komunizmas niekada nepralaimėjo kapitalizmui. Jis žlugo, nes patys statytojai prarado tikėjimą, kad tikslą išvis galima pasiekti. Šviesaus rytojaus statyba virto beprasmiu kyšininkavimo, alkoholizmo, vagysčių, tingumo liūnu. Tolumoje švietusi kelrodė žvaigždė išblėso ir diktatoriškas socializmas liko stovėti pusiaukelėje be supratimo, kur toliau judėti. Galiausiai pančiai atsilaisvino ir tą pačią akimirką Tarybų Sąjungos gyventojų pastangomis griuvo didžiausią XX a. imperiją.

      Istorija egzistuoja ne tam, kad mokiniai turėtų ką veikti istorijos pamokose. Istorija – tai žmonijos pasiekimų ir pralaimėjimų rinkinys, kuris parodo, kurių mūsų tėvų ir protėvių klaidų nevalia kartoti.

      Kapitalizmas ir demokratija nėra idealios valdymo formos. Jos turi daugybę trūkumų ir mūsų, kaip jaunosios kartos pareiga drauge šalinti trūkumus ir vystyti privalumus. Tačiau mes neturime teisės iš naujo kartoti siaubingų klaidų, kurias padarė prieš mus gyvenę žmonės. Juk ir jų ir mūsų tikslas buvo ir yra tas pats – sukurti rytojų, kuriame norėtume gyventi mes ir mūsų vaikai. Kad ir kaip nenorėtume to sau pripažinti: rytojus kuriamas ne revoliucijomis ir karais, bet darbu ir tikėjimu.

      Tvirtai tikiu, kad Karlas Marksas iš tiesų buvo genijus, o jo šviesaus rytojaus idėjos teisingos. Tačiau jis klydo dėl priemonių, kuriomis jį galima pasiekti, ir istorija tai jau patvirtino. Galbūt kada nors ateityje socializmas taps vyraujančia pasaulio ekonomikos valdymo forma, tačiau tai įvyks tuomet, kai iš pagrindų pasikeis mūsų suvokimas apie darbus, poreikius ir turtą.

      Futurologai mano, kad ateityje visus darbus už žmones nudirbs robotai. Galbūt tuomet ateis laikas socializmui – pasauliui, kuriame žmonės nebevergaus vieni kitiems, turės visko per akis, o pinigai taps nebereikalingi, nes sunkus darbas tas praeitimi.

      Comment


        Aš tai domiuosi radikaliu tradicionalizmu, jei konkrečiai - skaitinėju Julius Evola raštus. Iš šio požiūrio taško didelio skirtumo tarp komunizmo ir kapitalizmo nėra. Abi sistemos yra degenaratiškos.

        Comment


          Komunistinis kapitalizmas arba kapitalo komunizmas geriausia.

          Comment


            "Chebra, susiraskit gyvenimą". Rimtai. Jau baisu darosi. Ir turi gi žmonės laiko...

            Comment


              Parašė Nikas Rodyti pranešimą
              "Chebra, susiraskit gyvenimą". Rimtai. Jau baisu darosi. Ir turi gi žmonės laiko...
              Atleisk, kažkas ne taip?

              Comment


                Parašė Silber418 Rodyti pranešimą
                Komunistinis kapitalizmas arba kapitalo komunizmas geriausia.
                Nemažai pliusų prieš tas sistemas turi Nacionalsocializmas, o jo svarbiausias trūkumas - holokaustas ir jo šešėlis, ko pasekoje užmirštami visi jo pliusai
                Paskutinis taisė Kosovo; 2011.07.01, 18:19.
                "I killed the Bank" - Andrew Jackson

                Comment


                  Parašė Nikas Rodyti pranešimą
                  "Chebra, susiraskit gyvenimą". Rimtai. Jau baisu darosi. Ir turi gi žmonės laiko...
                  Atsiprašom draugas Nikai, ši tema- sutinku, rimtas nukrypimas nuo generalinės linijos...
                  Skrydis- lyg amžinybės blyksnis

                  Comment


                    Man geriausias sovietinis palikimas
                    Kairiarankių klubas - Left.lt

                    Comment


                      /\ Išskyrus laikmetį, ši daina neturi nieko bendra su sovietmečiu. Ji taip pat puikiai skamba ir dabar. Beje, ar tik ne Vilniaus universitete klipas nufilmuotas?
                      I'm worse at what I do best and for this gift I feel blessed...
                      Parama Siaurojo geležinkelio klubui

                      Comment


                        Parašė Wycka Rodyti pranešimą
                        /\ Išskyrus laikmetį, ši daina neturi nieko bendra su sovietmečiu. Ji taip pat puikiai skamba ir dabar. Beje, ar tik ne Vilniaus universitete klipas nufilmuotas?
                        ta vietovė, yra ir Vilniaus universiteto nemažai nufilmuota
                        Kairiarankių klubas - Left.lt

                        Comment


                          Įdomu, kodėl temos periodas nuo 1961 m., o ne nuo anksčiau?
                          Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų, Vokietijos keliai pro automobilio langą
                          Naujas video: Niedersachsen, NL - Bremen, 126 km, 29 May 2012

                          Comment


                            Aš kai kurių, ypač Tomizmo norėčiau paklaust taip. Tai jūs norite nebūt lietuviais, o sovietais?
                            Man vienodai, okupantas yra okupantas. Ar ten skani gira, ar butus duodavo ar dar ką, bet jie okupantai ir viskas. Kas čia gero? Norite į "tėvynę", sienos atviros, niekas čia nelaiko.
                            Ši diskusija be galo be krašto. Tik džiugu, kad pasiilgusių "didžiosios tėvynės" yra mažuma. O geriausia gyvai diskutuot, tada nebūtų progos ignoruot nepatogų argumentuotą komentarą.
                            P.S. Tomizmai, tau kaip ir man, reiktų kuo mažiau čia šnekėt, nes abu tų laikų neprisimenam.

                            Comment


                              Atrodo esi gyvenimo naujokėlis, taip nieko ir nesuprantantis, kas vyksta. Pažiūrėk į Graikiją. Štai tau gerasis Jevrosojūzas - J. C. Junkeras jau pareiškė, kad Graikijos suverenitetas gali būti apribotas. Tas pats laukia ir Lietuvos, nes, nepaisant valdžios pezalų apie gerėjančią ekonomiką, ateities perspektyvos liūdnos, šalis skendi skolose, kurių grąžinti nėra šansų. Atrodo, ateina laikas, kai bus išgaidintos visos prasiskolinusios šalys. Pradės nuo Graikijos, suvalgys ir Portugaliją, ir Airiją, ir netgi galbūt Ispaniją. T.y., jei valdžia nesiims reformų, o tai yra totalios privatizacijos, socialinių garantijų mažinimo ir naikinimo, mokesčių didinimo ir t.t., tuomet reformos, reikia suprasti, bus įvestos iš viršaus, iš ES - nušalinant vietinę valdžią ir paskiriant jevrokomisarus. Kas tai? Ne okupacija ir suvereniteto praradimas? Su kariniu okupantu yra daug lengviau kovoti, nes aišku, kas priešas ir kur jis sėdi. O su oligarchiniu finansiniu kapitalu, palaikomu ne jėga, o politiškai ir ideologiškai tokių monstrų kaip ES, JAV ar tarptautinės organizacijos, neįmanoma.
                              Tai dabar klausimas, kuo skiriasi ta ir tokia "naujamadiška" okupacijos? Klausimas rimtas, nes, atrodo, teks ir mums su tuo susidurti. Geriau šie mano žodžiai neišsipildytų...
                              Paskutinis taisė Al1; 2011.07.04, 17:22.

                              Comment


                                Ir kokia tarybinė musė tau įkando?

                                Comment


                                  Parašė Al1 Rodyti pranešimą
                                  Atrodo esi gyvenimo naujokėlis, taip nieko ir nesuprantantis, kas vyksta. Pažiūrėk į Graikiją. Štai tau gerasis Jevrosojūzas - J. C. Junkeras jau pareiškė, kad Graikijos suverenitetas gali būti apribotas. Tas pats laukia ir Lietuvos, nes, nepaisant valdžios pezalų apie gerėjančią ekonomiką, ateities perspektyvos liūdnos, šalis skendi skolose, kurių grąžinti nėra šansų. Atrodo, ateina laikas, kai bus išgaidintos visos prasiskolinusios šalys. Pradės nuo Graikijos, suvalgys ir Portugaliją, ir Airiją, ir netgi galbūt Ispaniją. T.y., jei valdžia nesiims reformų, o tai yra totalios privatizacijos, socialinių garantijų mažinimo ir naikinimo, mokesčių didinimo ir t.t., tuomet reformos, reikia suprasti, bus įvestos iš viršaus, iš ES - nušalinant vietinę valdžią ir paskiriant jevrokomisarus. Kas tai? Ne okupacija ir suvereniteto praradimas? Su kariniu okupantu yra daug lengviau kovoti, nes aišku, kas priešas ir kur jis sėdi. O su oligarchiniu finansiniu kapitalu, palaikomu ne jėga, o politiškai ir ideologiškai tokių monstrų kaip ES, JAV ar tarptautinės organizacijos, neįmanoma.
                                  Tai dabar klausimas, kuo skiriasi ta ir tokia "naujamadiška" okupacijos? Klausimas rimtas, nes, atrodo, teks ir mums su tuo susidurti. Geriau šie mano žodžiai neišsipildytų...
                                  Slava Bog,... oi KPSS, kad bent jau Baltarusija lieka suverenia, nepriklausoma, demokratiška šalimi, kur gerbiami piliečiai, duodami butai ir namai, mokslas, sveikatos apsauga visiškai nemokama, visi turi darbą, pensininkai nuo 55 metų aprūpinti didžiausia pensija, vaikams mokami pinigai iki pilnametystės ir nėra jokių žyd(r)ų paradų kaip degradavusiame, žlungančiame, nuskurdusiame ir praradusiame moralę ir žmogiškumą Jevrosojūze. O juk TSRS to nebuvo
                                  http://m.lrytas.lt/-1308629241130735...ms-belieka.htm

                                  Comment


                                    Bet jau kai puola KAI KURIE į kraštutinumus, tai oj oj oj.

                                    Comment


                                      Galite čia savo demagogiją varyti, bet kai ateis kreditoriai ir paskirs savo atstovus vadovais su viso Jevrosojūzo palaikymu, išparduos valstybę, bus blogiau nei karinė okupacija. Ir kompensacijų iš ko reikalauti nebus... Ir nepriklausomybės iškovoti jau nebepavyks, nes dabartinę ekonominė okupacija ir rafinuotesnė ir ne ką mažiau žiauresnė už paremtą jėga. Galit tyčiotis iš mano žodžių, bet kai jie išsipildys, gal ir prisiminsite, ką sakau. Nors vargu. Išplaus smegenis, įsius čipą ir pirmyn į Naujos Pasaulio (NPT) tvarkos kolūkį vergais juodadarbiais. Amen. Deja, jei dar kas nors links galvoje, tai sovietinė okupacija bus kaip rojus, lyginant su NPT.
                                      Paskutinis taisė Al1; 2011.07.04, 17:47.

                                      Comment


                                        Parašė Al1 Rodyti pranešimą
                                        Galite čia savo demagogiją varyti, bet kai ateis kreditoriai ir paskirs savo atstovus vadovais su viso Jevrosojūzo palaikymu, išparduos valstybę, bus blogiau nei karinė okupacija. Ir kompensacijų iš ko reikalauti nebus... Ir nepriklausomybės iškovoti jau nebepavyks, nes dabartinę ekonominė okupacija ir rafinuotesnė ir ne ką mažiau žiauresnė už paremtą jėga. Galit tyčiotis iš mano žodžių, bet kai jie išsipildys, gal ir prisiminsite, ką sakau. Nors vargu. Išplaus smegenis, įsius čipą ir pirmyn į Naujos Pasaulio (NPT) tvarkos kolūkį vergais juodadarbiais. Amen. Deja, jei dar kas nors links galvoje, tai sovietinė okupacija bus kaip rojus, lyginant su NPT.
                                        Iki tol spėsim išsilakstyt.

                                        Comment


                                          Parašė Tomizmas
                                          Tam, kad būtų išvengta šališkumo ir eilinio dar mokykloje į galvą įkalto šabloniškumo "TSRS = Sibiras", neįtraukiant stalinistinių trėmimų laikotarpio - žodžiu, čia tema apie gerąją TSRS gyvavimo pusę, kai buvo oficialiai pačios valstybės pasmerkti trėmimai ir represijos. Bet deja, kai kurie net čia neapsieina be trėmimų...

                                          Ir apskritai galėtų mokiniams programose išimt Europos istoriją nuo 1939 iki ten kažkurių pokario metų.
                                          Kam brukti į galvas visokius Aušvicus ir kitus Dievų Miškus, verčiau užteks papasakoti kokius gerus autobanus naciai nutiesė

                                          Comment

                                          Working...
                                          X