„ArtVilnius“ vadovė: naujoms idėjoms lengvų kelių nebūna
Dažnai inovatyvias idėjas lydi žmonių nerimas ir abejonės, ne išimtis – miestų kultūriniai objektai. Lietuvoje gausu pavyzdžių, kai noras renovuoti seną ar sukurti naują traukos centrą tampa nekonstruktyvių diskusijų priežastimi. Meno mugės „ArtVilnius“ vadovė ir Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė teigia, kad naujoms idėjoms lengvų kelių ir nebūna – svarbu nepasiduoti, tikėti savo idėja, nes būtent kultūra ir sukurti traukos centrai kuria ekonominę vertę miestui ir visai valstybei.
Meno sklaida regionuose
Pasak Dianos Stomienės, kultūra miestą, miestelį ar regioną gali išgarsinti labiau negu bet kas kitas. „Regionuose reikia idėjų ir tas idėjas turi palaikyti savivalda. Matome, kaip Anykščiai atsigavo ir tapo turistiniu miestu. Medžių lajų takas tapo objektu, kurio apžiūrėti žmonės važiuoja iš visos Lietuvos, atvykę užsienio turistai taip pat jį įtraukia į lankytinų vietų sąrašą. Galima paminėti ir Dusetas. Kažkada šį miestą garsino žirgų lenktynės, bet šiuo metu jį garsina parodinė, kultūrinė veikla“, – sėkmingus pavyzdžius vardija D. Stomienė.
Meno mugės vadovė išskiria ir kitą – ekonominę – pridėtinę vertę, kurią miestams sukuria kultūros traukos objektai.
„Miesto kultūrinai objektai – garsus teatras, galerija su įdomiomis parodomis – traukos centrai ir jie skatina turizmą ir kuria ekonominę vertę ne tik miestui, bet ir valstybei“, – sako D. Stomienė.
Naujoms idėjoms lengvų kelių nebūna
Meno mugės vadovė atskleidžia, kad „ArtVilnius“ kelias nebuvo lengvas – iš pradžių idėja sulaukė daug kritikos, ekspertai abejojo, ar tokio projekto Lietuvai reikia.
„Meno mugės kelias buvo tikrai sunkus, bet aš manau, kad naujoms idėjoms lengvų kelių ir nebūna. Mes, lietuviai, turime mažą savivertę, jeigu norime kažką naujo sukurti, klausiame savęs: o kas čia bus, kas čia važiuos, kam to reikia? Idėja gimsta, bet kartu gimsta labai daug neigimo – būtent taip buvo ir su „ArtVilnius“, – teigia D. Stomienė.
Lietuvos meno galerininkų asociacija veiklą vykdo nuo 1996 metų. Diana Stomienė atskleidžia, kad meno mugės idėja kilo įžvelgus įsisenėjusią problemą meno rinkoje ir vadovaujantis sėkmingais užsienio meno mugių pavyzdžiais.
„Visi matėme problemą, kad į mažas galerijas neina tiek lankytojų, kiek norėtume, dėl to menininkams sunku išsilaikyti. Matydami garsių pasaulio meno mugių pavydžius – Bazelio, Kelno meno muges, kurios veikia jau virš 50 metų, supratome, kad meno mugėse vyksta ne tik kūrinių pardavimas – ten vyksta tinklaveika. Dalyvaujant galima užmegzti ryšius, pritraukti užsienio menininkų, atnešti labai daug įvairiapusių kontaktų ir naudos kultūros sektoriui, miestui ir valstybei. Žinoma, mūsų idėja sulaukė milžiniško pasipriešinimo, kritikai teigė: dabar ne laikas, niekas čia nevažiuos, tačiau mes tikėjome idėja 100 procentų, tikėjome visa komanda ir žmonėmis. Aš manau, jeigu tiki idėja, galima „pramušti sienas“. Mūsų tikslas buvo užimti šitą nišą ir mums tai pavyko, nors ir sunkiai. Dabar tie žmonės, kurie sakė, kad mums nieko neišeis, stebisi, kad visgi pavyko“, – pasakoja D. Stomienė
Diana Stomienė „ArtVilnius“ patirtį lygina su Panevėžio ambicija – Stasio Eidrigevičiaus menų centru, kuris lankytojus turėtų pakviesti 2023 metais.
„Aš manau, kad lygiai taip pat bus su Stasio Eidrigevičiaus menų centru. Jis yra labai svarbus Panevėžio miestui ir manau, kad jis atvertų tarptautinę komunikaciją. Panevėžys yra strategiškai geroje geografinėje vietoje. Taip pat pats Stasys Eidrigevičius yra vienas žymiausių Lietuvos menininkų. Taigi SEMC taptų traukos centru, manau, kad žmonės ten važiuos iš įvairių šalies miestų, o dėl geros parodos gali atskristi ir iš užsienio. Šis centras paskatintų turizmą, sukurtų ekonominį augimą ir ugdytų vaikų, jaunimo ir visos bendruomenės kūrybiškumą“, – teigia D. Stomienė.
Abejojančius Diana Stomienė kviečia prisiminti Paryžiaus simbolį – Eifelio bokštą.
„Eifelio bokštas buvo paryžiečių labiausiai nekenčiamas objektas, pažiūrėkime, kaip yra dabar. Tiesiog negalima paleisti to „paukščio“ iš savo rankos. Juk turime liūdną pavyzdį, kaip Vilnius prarado Gugenheimo muziejų – tai būtų buvęs pasaulinio lygio kultūros objektas, tačiau tąkart idėja nebuvo įgyvendinta, tad nesuklyskime šįkart", – sakė D. Stomienė.
Daugiau informacijos:
Eglė Morkūnė
Panevėžio miesto savivaldybės administracijos
Komunikacijos skyriaus vedėja
Tel.: (8 45) 501 347, 8 682 76 523
El. paštas egle.morkune@panevezys.lt
Informacija atnaujinta: 2021.02.25 15:33
https://www.panevezys.lt/lt/naujieno...joms-xbte.html
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
S. Eidrigevičiaus menų centras Panevėžyje
Collapse
X
-
Parašė enigmaTaip, Panevėžys daug ko neturi, tame tarpe ir unikalaus Senamiesčio, bet tai ne priežastis loti "Garso" palaikymui ir stoti piestu prieš naujų kultūros įstaigų kūrimo.
Ar gali būti kultūros per daug?
Paneveziuj, be SEMC, dar reiketu pagalvoti apie kita butina statyba: Operos ir Baleto Teatro statybas - nes "kulturos negali buti per daug". Ir tas teatras, be abejones, irgi labai prisidetu prie miesto suklestejimo ir taptu visos Lietuvos kulturingu zmoniu traukos centru.
Komentuoti:
-
Parašė Tomas Rodyti pranešimą
Nieko ten faino, tiesa sakant kraupus tas Daugpilis.Paskutinis taisė hobo; 2021.03.02, 11:50.
Komentuoti:
-
Parašė hobo Rodyti pranešimąVaiksciojau po Daugpili virtualiai, per Google Street View. Labai patiko ju senamiestis. Ir NT kainos ten nuostabiai mazos - vos uz kelis tukstancius maciau parduoda butus. Bet kai pasake, kad is ten buvusiu 150.000 gyventoju liko gal 60-70 tukstanciu, tapo aisku, kodel taip pigiai parduoda tokiame fainame mieste.
Komentuoti:
-
Parašė Tomas Rodyti pranešimą
Kažkada būdamas Daugpilyje galvojau - ką jis man primena. Ir grįždamas supratau - Panevėžį. Didelis (LT-LV mastelyje), bet nereikalingas miestas. T.y. jei Panevėžys ar Daugpilis tiesiog išnyktų - mažai kas jų ir pasigestų.
Miestas yra pagavęs naują kryptį. Šiaurės-rytų.
Komentuoti:
-
Parašė Tomas Rodyti pranešimą
Kažkada būdamas Daugpilyje galvojau - ką jis man primena. Ir grįždamas supratau - Panevėžį. Didelis (LT-LV mastelyje), bet nereikalingas miestas. T.y. jei Panevėžys ar Daugpilis tiesiog išnyktų - mažai kas jų ir pasigestų.
Komentuoti:
-
Kino teatro kėdes atidavė nemokamai, galėtų ir tą dolomitą leisti visiems norintiems nusilupti. Sutaupytume ir pamatytume veiksmo.
https://www.facebook.com/rolandas.me...30609806960693
Rolandas Meiliunas
11 val. ·
O tuo tarpu viename gerai žinomame skelbimų portale vakar pasirodė šis skelbimas. Rask 10 skirtumų , sako. O gal tų 10 skirtumų jau nuo šeštadienio ieškoti turėjo tie, kam priklauso? Mačiusiųjų parodymu lupama buvo penktadienį. Kaina nenurodyta. Bet paliktas telefonas. Per kelias minutes ir apsukraus tautiečio vardas tapo žinomas. KIta vertus, kodėl įstaigos vadovė nesiėmė jokių priemonių tam ardymui stabdyti? Kodėl, jei tai įvyko jai nežinant ir nesant, nesikreipta į policiją dėl vagystės? Kodėl šiandien darbdavys-T.Jukna dėl ponios neveikimo nesikreipė į prokuratūrą? Kodėl pavakary išplatinus žinią apie tai, kad apdailos medžiagas savavališkai nulupo "Garso" darbuotojai nepateiktas paaiškinimas kur tos medžiagos yra ?
https://paninfo.lt/garso-fasada-nuni...kne1fdhdqss-00
"Rangovas Panevėžio miesto savivaldybę informavo, kad pastarosiomis dienomis didelio dėmesio žiniasklaidoje sulaukusius fasado apdailos demontavimo darbus savo iniciatyva vykdė kino centro „Garsas“ darbuotojai.”- rašoma Savivaldybės pranešime."Paskutinis taisė Panevezietis; 2021.03.02, 10:44.
Komentuoti:
-
Parašė hobo Rodyti pranešimąApie tai, kiek zmoniu ten eis, mazdaug butu galima nuspresti is lankytoju skaiciaus Daugpilio menu galerijos (jei uzsiima panasia veikla) esancios tvirtoveje - tiesiog jiems paskambinti ir paklausti kiek zmoniu ten lankosi.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Spėju, kad dauguma Lietuvos kultūros įstaigų pinigine prasme dirba "nuostolingai". Bet taip yra tik dėl to, kad sunku pinigais įvertinti jų teikiamą naudą.
Komentuoti:
-
Parašė Audrys Rodyti pranešimąSkaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/miestai/panevez....d?id=86591235.
"senas pastatas otkatų
nedalina, kad bėda"
Ten yra ir daugiau komentaru. Tikrai nemanau, kad tie zmones papirkti "Garso" vadovybes - raso tiesiai, ka jie apie tai visa galvoja, nes paprasciaisia sveiko proto is ju dar niekas neateme:
https://m.delfi.lt/miestai/panevezys...86591235&com=1
Atrodo, kad siame mieste valdzia daro kaip patogiau jai, o ne geriau zmonems. Nenuostabu, kad zmones, kas sugeba, is miesto bega.Paskutinis taisė hobo; 2021.03.02, 10:30.
Komentuoti:
-
Maximai galima...gal koks vietinis ar nevietinis šiška architektas projektą atliko, tai ir tylėjo. Gal Klimavičius ar Klimavičienė? Neradau ant greitųjų.
Paskutinis taisė Panevezietis; 2021.03.02, 10:06.
Komentuoti:
-
Oficialu:
Panevėžyje pradedamas griauti „Garso“ kino teatras
Pirmadienį pradedami Panevėžio „Garso“ kino teatro pastato griovimo darbai ruošiantis vietoje jo statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, BNS patvirtino Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
Griovimas atidėliotas apie mėnesį dėl visuomenininkų priešinimosi ir neaiškumų dėl paties menininko pozicijos.
„Nuo kovo 1-osios darbai vyksta pagal sutartį, taip, kaip pasirašyta su rangovu. Eidrigevičiaus yra sutikimas iš principo dalyvauti projekte, jis jį išrašęs. Aišku, tame sutikime jis nenori, kad jo vardas būtų naudojamas šiose rietenose, konfliktinėje situacijoje sprendžiant statybų klausimą, bet pačioje diskusijoje jis dalyvauja, manau, viskas turėtų būti gerai“, – sakė T. Jukna.
Anot jo, paruošiamieji darbai, t.y. griovimas, atliekų ir grunto išvežimas, turėtų trukti iki trijų mėnesių. Projekte numatyta išsaugoti senojo sovietmečiu statyto pastato fragmentus.
„Pradedant statybas, turi pirma viską išvežti. Kadangi yra požeminė aikštelė, bus dideli kiekiai ir grunto, tie darbai požeminiai yra imlūs laikui: išliejimas pamatų. Iki pilno išvežimo ir pamatų liejimo turėtų būti apie du-tris mėnesius“, – tvirtino T. Jukna.
Iniciatyvinė grupė „Išsaugoti Garsą“ protestais ir kreipimasis į teisėsaugos ir kitas institucijas siekė stabdyti pastato griovimą ir įrodyti, kad sprendimai statyti menų centrą yra neteisėti. Projektui priešinasi dalis miesto savivaldybės tarybos opozicijos, prieš kino teatro pastato griovimą yra pasisakiusi ir Valstybinė kultūros paveldo komisija.
Į diskusijas įsitraukė ir Kultūros ministerija, subūrusi darbo grupę dėl būsimo centro erdvių panaudojimo galimybes, joje dalyvauja savivaldybės, ministerijos vadovybė, meno ekspertai, S. Eidrigevičiaus atstovai.
Griaunamame pastate veikusiam „Garso“ kino centrui rastos laikinos nuomojamos patalpos miesto pakraštyje, netoli vienintelės likusios komercinio kino salės Panevėžyje. T. Jukna sako, kad patalpų pritaikymui bus skirta apie 100 tūkst. eurų, pagrindinę salę kinui tikimasi paruošti per mėnesį.
Numatoma, kad užbaigus naują pastatą, nekomercinis kinas grįš į kino salę 80-čiai žiūrovų, ji būtų įrengta šalia menų centro. Vėliau numatyta ir kita didesnė daugiafunkcinė erdvė, kurioje taip pat bus galima rodyti nekomercinį kiną, organizuoti kitus renginius.
S. Eidrigevičius, sutikdamas dalyvauti projekte, žadėjo suteikti savo vardą ir skirti dalį savo kolekcijos, tačiau vasarą pareiškė persigalvojęs, dėl to kilo abejonių, ar pavyks užsitikrinti apie 3 mln. eurų europinę paramą.
Anot T. Juknos, šiuo metu Centrinei projektų valdymo agentūrai yra pateikti visi paaiškinimai, kuriuos buvo prašoma pristatyti iki kovo vidurio, laukiama agentūros atsakymo.
Sovietmečiu statytas „Garso“ kino teatras duris atvėrė 1968-aisiais.
3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto dabartinio kino centro „Garsas“ pastatą Respublikos gatvėje rangovas „Panevėžio statybos trestas“ įsipareigojo už daugiau kaip 9 mln. eurų rekonstruoti per 20 mėnesių, vėliausiai darbai gali būti baigti 2023-iųjų pavasarį.
Pastate planuojama įkurti muziejų, ekspozicijų sales, transformuojamas edukacijų erdves, atsiras ir holai, infocentras, meno knygynas, mediateka, vėliau – antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams.
Numatyta, kad muziejaus nuolatinės ekspozicijos pagrindą sudarys menininko multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija. Taip pat bus pristatomi Panevėžyje vykstančių meno bienalių, simpoziumų metu sukurti profesionaliojo meno kūriniai.
Sovietmečiu statytas „Garso“ kino teatras duris atvėrė 1968-aisiais.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/miestai/panevez....d?id=86591235
Daugiau nuotrauku rasite atsidarius Delfi puslapį.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Effka Rodyti pranešimą
Deja viskas paremta paprasta logika, gerą valdytoją surast tai tikrai ne kažkas iš fantastikos srities, tad manau jums tiesiog pritrūko argumentų (neskaitant "finansinės aferos") kodėl tokio centro neturi būt
Promouteriai sitos menu sventoves zada 156296 lankytoju per metus o tai apie 500 per diena. Ne kiekvinoj provincijos maximoi tiek buna. Ar rimtai tikite, kad sitie skaiciai ne paimti is lubu?
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Parašė hobo Rodyti pranešimąTas viskas tik patvirtina mano nuomone, kad su SEMC viskas paremta tik idealistinemis fantazijomis bei rozinemis svajonemis. Tas butu gera meniniu filmu apie meile ir t.t. kurejams, bet kaip biznio projektas tas reiskia tik viena - bankruota.
Komentuoti:
-
Parašė Effka Rodyti pranešimą
Ką tik patvirtinot, kad progresas jums svetimas, leiskit apšviesiu truputi, pirma primityvu ir paprasta - pastatas bus naujas, pagyvins centrą, antra, nauja kultūros įstaiga su labai plačiu pritaikymo spektru (skirtingai nei "Garsas"), trečia, Panevėžys sumažins savo kaimiško miesto etiketę, kur be parduotuvių ir autoservisų nieko daug čia ir nėra ir ketvirta, su geru valdytoju, bus tikrai aukšto lygio traukos centras, kuris gal būt paskatins ir aplinkinių teritorių vystymasi.
Komentuoti:
-
Parašė index Rodyti pranešimą
Tai taip. Statyti galima ir kitur, ir viskas su tuo būtų gerai. Bėda, kad kiek aš matau, galerijos nenorima iš principo, nes "niekas meno nežiūrės ir čia tik pinigų švaistymas".
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Parašė hobo Rodyti pranešimąSu to SEMC tai ne progresas (skirtingai nuo autobusu stoties), o paprasta finansine afera. Tas visas projektas nera pagristas kokiais nors rimtai apskaiciavimais - jei neskaiciuoti makaronu kabinima pilieciams apie "auksta mena".
- 3 patinka
Komentuoti:
-
Parašė hobo Rodyti pranešimąSu to SEMC tai ne progresas (skirtingai nuo autobusu stoties), o paprasta finansine afera. Tas visas projektas nera pagristas kokiais nors rimtai apskaiciavimais - jei neskaiciuoti makaronu kabinima pilieciams apie "auksta mena".
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Effka Rodyti pranešimą
Jesus... Va dėl tokių žmonių kaip jūs ir Panevėžio autobusų stotis netvarkoma gal pusė amžiaus, toks jausmas, kad viskas, ką be būtų įmanoma atnaujinti ir sutvarkyti, yra pinigų plovimas. Jums progresas, kiek matau, yra svetima savoka.
Komentuoti:
-
Parašė hobo Rodyti pranešimąSiauliuose jau "state" SEMC analoga - menu inkubatoriu. Irgi buvo sukeltas triuksmas, kad pastatys, ir toj pat miestas suklestes, menai kils i padanges, turistai is visu pasauliu saliu plus tukstanciais, ir miestas turtes is to ir turtes.
Aciu Dievui, viskas pasibaige to, kad pinigai buvo sekmingai isplauti, niekas nepastatyta, ir miestui buvo ta nauda, kad nereikejo daugeli metu po to islaikyti pastato ir kruvos jame sedinciu valdyninku-pseudomenininku.
Tikekimes, kad Panevezui pasiseks irgi, ir viskas pasibaigs tik pastato pamatu uzliejimu, kuriu nereik nei kurenti, nei saugoti. Ir bus toje vietoje graziai medziais apsodyntas skveras, kuri butu galima pavadinti gerbiamo dailininko Eidrigeviciaus vardu.
- 3 patinka
Komentuoti:
Komentuoti: