Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Politika

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Nežinau kur dėti žinią, kad vakar ilgametis Bolivijos prezidentas Morales atsistatydino kartu su visa aukščiausia valdžia.

  Comment


   Dar berods Platonas aprašė politinio ciklo teoriją. Diktatoriaus valdžia kažkuriuo metu ima silpti ir jo priešai perima valdžią. Jei priešas yra vienas, tuomet diktatūra tęsiasi tik diktatorius jau kitas asmuo. Bet gali būti, kad keli priešai pasidalina valdžią tarpusavyje, paprastai tai būna keli įtakingiausi ir turtingiausi oponentai. Taip gimsta oligarchija, iš principo nauja valdžios forma, nes jie yra priversti tarpusavyje derintis ir bendradarbiauti. Joje piliečiai turi daugiau teisių ir laisvių, priespauda nebūna tokia didelė. Ilgainiui piliečiai išsirekalauja teisių vis daugiau ir daugiau, kol oligarchai pakeičiami ar nuverčiami ir ima valdyti patys piliečiai - tai demokratija. Laikui bėgant (dešimtmečiams o gal šimtmečiams) piliečiai vis labiau aptingsta (t.y. politiškai) ir nebesirūpina šalies politiniu gyvenimu.Tuomet atsiranda vienas politiškai gudriausias pilietis, kuris įtikinėjimais, klasta, melu, demagogija ir pan yra išrenkamas, bet ilgainiui užsigrobia visą valdžią sau. Jis į valdžią ateina laisvų rinkimų būdu, bet po jų šaukštai jau būna po pietų. Taip gimsta nauja diktatūra ir politinis ciklas prasideda iš naujo.

   Įdomu paanalizuoti kurioje politinio ciklo stadijoje yra Baltarusija, Rusija, o kurioje yra JAV, Lietuva?

   Comment


    Parašė Dovydas Rodyti pranešimą

    ...
    Galbūt ta teorija tiko Senovės Graikijos poliams, bet nemanau, kad ji yra universaliai pritaikoma, nes daug ką lemia kontekstas ir konkrečios tautos kultūra. Pavyzdžiui, Rusijoje tą cikliškumą sunku įžiūrėti, nes ji nuo pat viduramžių su nedidelėms pertraukomis visąlaik iš esmės buvo despotija, keitėsi tik santvarkų pavadinimai. O Vakarų valstybės irgi skirtingos šiuo atžvilgiu. Pavyzdžiui, Italija ar Vokietija iš tikrųjų turėjo tą perėjimo nuo demokratijos į diktatūrą fazę, bet daugybė kitų šalių atsilaikė. Tokios JAV ar Didžioji Britanija kažkaip išvengė posūkio į diktatūrą. Tas cikliškumas gal labiau pasireiškia ne per santvarkų kaitą, bet per politinės minties ar diskurso kaitą. Tą puikiai iliustruoja kokiais 2015 m. Vakaruose prasidėjęs ir iki šiol besitęsiantis sambrūzdis, kai išpopuliarėjo dešinieji / nacionalistiniai judėjimai.

    Comment


     Graikijoje tikrai santvarkos kaitaliodavosi daug dažniau. Kiekvienas miestas turėjo savo santvarką ir, kadangi miestų buvo daug, amžininkai galėjo savo akimis pamatyti ne vieną politinį virsmą savajame ar gretimuose miestuose. Graikai pateikė ir sąrašą veiksmų ir patarimų, kaip sulėtinti ar sustabdyti politinį ciklą:
     - politikų kadencijos turi būti trumpos, jų skaičius ribotas
     - teisėsaugos ir teismų pareigūnai negali imti ne tik kyšių, bet ir jokio atlygio iš piliečių už savo tiesioginį darbą (be valstybinės algos)
     - diktatūra įvedama ne per naktį, o ilgainiui nedideliais žingsniais, todėl reikia priešintis net pačiam menkiausiam teisių suvaržymui
     - valdžios galios turi būti padalintos tarp valstybės institucijų, kad jos viena su kita kovotų ir viena kitą kontroliuotų
     - politikoje turi dalyvauti kuo daugiau piliečių, o vidurinė klasė turi būti kuo didesnė, nes ji yra pati aktyviausia
     - geriausia priemonė piliečių politiniam sąmoningumui skatinti yra švietimas.

     Manau, kad Vakarų demokratijos šių principų neblogai laikosi, todėl taip ilgai ir išlieka. Nors tokie politikai kaip Trumpas tikrai taptų diktatoriais, jei piliečiai nors kiek atsipalaiduotų.
     O dėl Rusijos užstrigimo diktatūros stadijoje pilnai sutinku. Ir manau, kad pagrindinė to priežastis - švietimas. Rusijoje vadovėliai aukština Staliną ir Putiną, tai ko norėti.

     Bus įdomu stebėti Baltarusijos ir Rusijos likimus po jų diktatorių mirties ar nuvertimo jiems nusilpus. Ar diktatūra tęsis, ar virs oligarchija?

     Comment


      Įdomu kurioje fazėje būtų Vokietija su nesibaigiančia Merkel kadencija. Švedija irgi savotiškoje situacijoje su "normalių" partijų bandymu izoliuoti SD.

      Comment


       Parašė Dovydas Rodyti pranešimą
       Graikijoje tikrai santvarkos kaitaliodavosi daug dažniau.
       Šiaip jau pagal Platoną visuomenės santvarkos išdėstytos tokia tvarka nuo pažangiausios:
       Monarchija
       Aristokratija
       Timokratija
       Oligarchija
       Demokratija
       Tironija


       Comment


        Tikrai taip, aš gerokai supaprastinau Platoną. Įvairovės buvo kur kas daugiau, o be to Platonas buvo ne vienintelis, kiekvienas mąstytojas laikė savo šventa pareiga sukurti nuosavą santvarkų sistemų hierarchiją.

        Comment


         Vakarų demokratiją po tyliosios financializacijos revoliucijos gerai apibūdina fikcinė citata "I've always said that power is more important than money. But when it comes to elections, money gives power"

         Comment


          Parašė Sula Rodyti pranešimą

          Šiaip jau pagal Platoną visuomenės santvarkos išdėstytos tokia tvarka nuo pažangiausios:
          Monarchija
          Aristokratija
          Timokratija
          Oligarchija
          Demokratija
          Tironija

          Tironija?
          I'll vote for that. Oh, wait...
          If a lion could speak, we could not understand him.

          Comment

          Working...
          X