Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

[VLN] Vilniaus sinagogos ir kiti judėjų religiniai pastatai

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  [VLN] Vilniaus sinagogos ir kiti judėjų religiniai pastatai
  #2
  2008 m. išleista knyga Vilniaus Didžioji sinagoga aut. Algė Jankevičienė

  Knygoje aprašomas vertingas Lietuvos XVII a. pirmos pusės architektūros paminklas - Vilniaus Didžioji sinagoga: jos įkūrimas, statybų ir rekonstrukcijų eiga iki nugriovimo po Antrojo pasaulinio karo.


  Šaltinis: http://www.savastis.kpc.lt/index.php...4&ItemId=29815
  Sekite savo banknotus

  Comment


   #3
   Nesenai susidomėjau sinagogų tema, o ypač Lietuvos Jeruzalės - Vilniaus. Rašo, kad prieš antrąjį pasaulinį karą jų buvo virš šimto, bet dabar nerandu informacijos apie jokias, išskyrus esančią pylimo gatvėje ir didžiąją (Vokiečių gatvės kiemas, sugriauta, dabar darželis). O juk jos visos tikrai negalėjo būti sugriautos ir turėtų būti išsiskiriančios architektūros. Labai norėčiau, kad padėtumėt rasti daugiau informacijos.
   Post in English - fight censorship!

   Comment


    #4
    Vilniaus Didžioji sinagoga,apie 1900 m.    Interjeras,XX a. pr.
    Interjero fragmentas,aron kodešas    Sinagogos griuvėsiai,1946 m.
    Sinagogos griuvėsiai,1946 m.    Mūrinė sinagoga pagal paskutinės privilegijos datą turėjo būti pastatyta po 1633 metų. Deja nėra žinomas nei architektas, nei statytojas, nei fundatoriai. Sinagoga buvo 25 m ilgio, 22,3 m – pločio ir 12,1 m aukščio.2 metrus buvo įleista į žemę.Sinagogą siaubė 1655 - 1661 metais Vilnių okupavę rusai ir 1748 bei 1749 metų gaisrai.
    Pagal inžinieriaus Leonido Vinerio parengtą 1893 m. projektą įvyko dalinis Vilniaus sinagogos perstatymas.Šiaurės vakarų pusėje, moterų galerijoje buvo iškirstos angos, padarytas naujas įėjimas,iš gatvės pristatytas bibliotekos priestatas.Karo metu buvo gana smarkiai apgriauta: išliko tik sienos ir kai kurie interjero elementai. Tokios būsenos šventovę buvo įmanoma nesunkiai atstatyti.Tačiau sovietinė valdžia pagal naująjį generalinį 1953 m.Vilniaus planą, Didžiąją Vilniaus sinagogą 1955 –1957 m. visiškai sunaikino.

    Comment


     #5
     Apmaudu dėl Vilniaus sinagogos, ją galima buvo atstatyti, bet komunistai viska nugriovė, ir sinagogos vietoje pastatė bjauru akiai pastatų kompleksą . Tik įdomu kur jie dėjo plytas, ir kitas medžiagas
     Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

     Comment


      #6
      Parašė Aleksas666 Rodyti pranešimą
      Apmaudu dėl Vilniaus sinagogos, ją galima buvo atstatyti, bet komunistai viska nugriovė, ir sinagogos vietoje pastatė bjauru akiai pastatų kompleksą . Tik įdomu kur jie dėjo plytas, ir kitas medžiagas
      Manau sunaudojo pagal paskirtį.

      Comment


       #7
       Sveiki internete radau nuotrauka su žydų maldos namais Vilniuje gal kas nuomanote kur tai buvo?

       noutrauka iš čia:http://epyc.yivo.org/home.php
       Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

       Comment


        #8
        Po nuotrauka parašyta
        Exterior of the Jewish Home for the Aged synagogue located at 17 Portowa Street (Vilna, 1930s).
        Tai Pamėnkalnio g.

        Comment


         #9
         Parašė Zorro Rodyti pranešimą
         Po nuotrauka parašyta
         Exterior of the Jewish Home for the Aged synagogue located at 17 Portowa Street (Vilna, 1930s).
         Tai Pamėnkalnio g.
         Dabartinė pamėnkalnio gatvė
         Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

         Comment


          #10
          Na žinoma dabartinė, prieš tai buvo P. Cvirkos, Uosto.

          Comment


           #11

           Na kagi radau sinagogą
           http://www.paveldas.vilnius.lt/objek...D=22237&gID=16
           Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

           Comment


            #12
            Naujoji Vilniaus sinagoga, interjero fragmentas


            http://www.ebay.de/

            Comment


             #13
             Gal klystų, bet kažkaip aguonų gatvėje šitas pastatas man jau labai neįprastas pasirodė, kogero, bus sinagoga buvusi
             Šaltinis
             Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

             Comment


              #14
              Pradedami Didžiosios sinagogos Vilniuje archeologiniai tyrimai

              Siekiant įamžinti buvusio žydų dvasinio ir kultūrinio centro – Didžiosios sinagogos – atminimą Vilniuje, pradedami šios istorinės vietos archeologiniai tyrimai. Buvusių žydų maldos namų vietoje, Vokiečių g. 13A, archeologo Zenono Baubonio vadovaujama tyrimo grupė kasinėjimus pradės artimiausiu metu, pranešė Vyriausybės Spaudos tarnyba.
              Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

              Comment


               #15
               Pasivaikščiojimo metu aptikau šiokius tokius sinagogos likučius               Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

               Comment


                #16
                Kaip tik šiandien vieną interviu skaičiau (susijęs su Sinagoga):

                http://www.diena.lt/naujienos/miesta...-akimis-361878

                Vilnietis chemijos mokslų daktaras Genrichas Agranovskis savo gyvenimą sieja su laisvalaikiu. Daugelį metų jis dirbo gidu, o pastaruosius du dešimtmečius atsidėjo unikaliai knygai, vadovui po atmintinas žydų paveldo vietas Vilniuje, kurti. <...> Nors aš ir netikintis, vis dėlto norėčiau prisiminti Didžiosios sinagogos griuvėsius Vokiečių gatvėje. Žinoma, eidamas pro šalį žmogus šiandien pamatys tik vaikų darželį, nes ir griuvėsiai paslėpti po žeme. Tačiau būtų galima atlikti archeologinius kasinėjimus, užkonservuoti radinius", – svarstė G.Agranovskis. <...> "Sinagoga stovėjo kaip tik šalia paminklo Vilniaus Gaonui, nes gretimame name Gaonas ir gyveno. Sinagoga buvo labai aukšta, bet tas aukštis atsirado nepaprastai. Tuo metu buvo draudžiama statyti šventyklą, aukštesnę už katalikų bažnyčią. Buvo imtasi gudrybės – statinys suręstas daugmaž penkių metrų duobėje, kad iš išorės žvelgiant sinagoga niekuo neišsiskirtų. Tačiau būnant viduje ji atrodė labai aukšta ir didinga. Ir įstatymas nebuvo pažeistas", – projektuotojų gudrybes atskleidė G.Agranovskis.

                Comment


                 #17
                 Didžiosios sinagogos archeologiniai kasinėjimai viršijo lūkesčius
                 Nepatinka dirbti už mažai? Dirbk už daug.

                 Comment


                  #18
                  Didžiosios žydų sinagogos vietoje mokyklos nebeliks


                  Vokiečių gatvėje buvusios Vilniaus Didžiosios sinagogos vietoje stovinti Vytės Nemunėlio pradinė mokykla gali išnykti. Vietoj jos turėtų iškilti atminimo memorialas.


                  Nors galutinai dar nenuspręsta, svarstoma mokyklos pastatą nugriauti, o jos mokinius įkurdinti naujose patalpose Šv. Ignoto gatvėje.

                  Bet kol kas savivaldybėje priimtas tik vienas konkretus sprendimas – Administracijos direktoriaus įsakymu Miesto plėtros departamentas įpareigotas organizuoti pradinės mokyklos ir (ar) lopšelio-darželio statybos Šv. Ignoto gatvėje detaliojo plano projektinių pasiūlymų rengimą. Šiame naujai pastatytame pastate ir turėtų įsikurti Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos mokiniai.

                  Didžiosios sinagogos neketinama atstatyti – svarstoma tik apie šios vietos įamžinimą.

                  „Būtų gražu“


                  Kada šie planai virs realybe, Vilniaus vicemeras Jaroslavas Kaminskis nedrįso spėlioti.

                  Tai būtų toks kompleksas, kuriame įsikurtų ir kultūros centras, biblioteka, būtų nutiesta ir prieškario metais čia buvusi gatvė, – kalbėjo J.Kaminskis.

                  „Bet miestas suinteresuotas, kalbėta ir su Vyriausybe dėl šių planų. Į projekto įgyvendinimą tikimės įtraukti žydų bendruomenes iš viso pasaulio, kurios galėtų investuoti. Tai būtų toks kompleksas, kuriame įsikurtų ir kultūros centras, biblioteka, būtų nutiesta ir prieškario metais čia buvusi gatvė. Dalis archeologų iškastų senojo pastato fragmentų būtų atidengta lankytojams“, – kalbėjo vicemeras.

                  Žydų kultūros ir informacijos centro direktorius Algimantas Gurevičius sutinka: jeigu būtų patvirtintas toks projektas, apie kokį dabar mąstoma, „būtų gražu“.

                  „Galvojama ne apie sinagogos, o apie memorialo pastatymą. Pačios sinagogos atstatymas net nesvarstomas, nes tai visų pirma labai brangu, visų antra – kas joje lankysis? Sinagoga buvo didžiulė, o dabar žydų tautybės žmonių yra likę tiek, kad jie visi sutilptų į ją“, – „15min“ sakė A.Gurevičius.

                  Archeologų radinius eksponuos

                  Nors žydų bendruomenė apie sinagogos atstatymą net nesvarsto, bet įamžinti jos vietą norėtų.

                  „Kai buvo atkasti pamatai, buvo rasta ir svarbiausia sinagogos dalis – aron kodešas, labai šventa vieta, ją reikėtų eksponuoti“, – aiškino A.Gurevičius.

                  Tačiau kada bus pradėti konkretūs darbai, A.Gurevičius teigė net nenumanąs – viskas esą priklausys nuo finansavimo. „Kol kas kalbama tik apie idėjas – tai galėtų būti tarptautinis projektas, kurį finansuotų ne vien Lietuva. Man atrodo, kad prisidėtų nemažai pasaulinių žydų organizacijų“, – svarstė A.Gurevičius.

                  Naujas pastatas praverstų


                  Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos direktorė Rosita Čiūrienė tikino apie planus iškelti mokyklą žinanti nedaug. Tačiau naujos patalpos praverstų.

                  „Mums naujas pastatas būtų labai gerai, nes nuolat turime problemų dėl elektros, kanalizacijos, byra lubos, sienos. Todėl būtume patenkinti naujomis patalpomis. Žinoma, mes esame labai gražioje vietoje, tad gal labiau norėtume mokyklos toje pačioje vietoje, tačiau tiktų ir vieta netoliese“, – „15min“ sakė direktorė.

                  Priimtų daugiau vaikų


                  Vytės Nemunėlio pradinę mokyklą šiuo metu lanko 236 mokiniai.

                  Tačiau kasmet pradėję registruoti būsimus pirmokus mokyklos pedagogai įsitikina – jeigu tik turėtų pakankamai vietos, dar vieną mokinių klasę lengvai surinktų.

                  „Kai atsiskyrėme nuo Salomėjos Nėries gimnazijos, pradinukų buvo apie 300, bet teko jų skaičių sumažinti, patalpų prireikė įrengti biblioteką, poilsio kambarį“, – aiškino R.Čiūrienė.

                  Direktorė įsitikinusi, kad optimalus mokinių skaičius pradinėje mokykloje galėtų būti apie 300 mokinių. Tiek vaikų Senamiestyje esanti mokykla tikrai surinktų, kadangi ji yra strategiškai patogioje vietoje – šioje miesto dalyje daug jaunų šeimų ne tik gyvena, bet ir dirba. „Turime pailgintos dienos grupę, todėl tėvams patogu pabaigus darbą 18 val. ateiti pasiimti savo vaikų“, – sakė R.Čiūrienė.

                  http://www.15min.lt/naujiena/miestas...liks-41-184862
                  Lithuanian Top 5 tallest buildings
                  1. Europa Tower 126 m. 33 f.
                  2. Pilsotas 112 m. 34 f.
                  3. Arfa 100 m. 29 f.
                  4. Helios City Tower A 96 m. 27 f.
                  5. Europe Square Apartments 95 m. 27 f.

                  Comment


                   #19
                   Dar tik to betrūko. Geriau nauja mokykla toje vietoje. Tik ar šiuo metu tam yra galimybės? Nėra. O žydai nieko neduos. Bent jau mokyklos iškėlimu turės rūpintis miesto ar šalies valdžia. Visgi problema gilesnė nei vien finansai.

                   Comment


                    #20
                    Palaikau sprendimą. Tas tarybinis mokyklos pastatas ten kaip rakštis. Jei bus sutvarkytas kvartalas ir pastatyta naują mokyklą - aš tik už. Nors geriausiai būtų ir pačią sinagogą atstatyti.

                    Comment

                    Working...
                    X