Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Calendarium. Tai įvyko prieš ... metų

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

  • Romas
    replied
    Pirmojo pasaulinio karo pabaigai - 100 metų

    Karas lietuviams nebuvo Didysis.
    Atėjusi vokiečių okupacija buvo kieta ir griežta. Kraštas buvo atvirai apiplėšinėjimas. Turbūt tada gimė frazė "prie ruso buvo geriau".
    Iš teigiamų dalykų, galima paminėti:
    - po 120 metų okupacijos išsikarustė Rusijos imperijso valdžia
    - nutiesti keli geležinkeliai Lauksargiai-tauragė - Radviliškis, Šiauliai-Joniškis-Jelgava, Kretinga-Skuodas-Priekule), pastatytas aukščiausia Lietuvoje Lyduvėnų tiltas
    - Įsteigtos pirmosios gimnazijos lietuvių kalba
    - Vokiečių kareiviai per porą okupacijos metų prifotografavo Lietuvos miestų ir miestelių daugiau nei per kelis caro valdžios dešimtmečius.
    - grąžintas Grigaliaus kalendorius.

    Apie vokiečių okupaciją galima paskaityti P.Klimo ir kitų amžininkų prisiminimuose

    Lietuva buvo pafrontėje tarp Vokietijos ir Rusijos imperijų. Daug lietuvių buvo mobilizuota. Frontas, ypač Suvalkijoje ir Klaipėdos krašto pasienyje keitėsi kelis kartus. Tarp žuvusių buvo nemažai lietuvių. Nors lietuviai tame kare nieko nepametė ir nežinia dėl ko kariavo, bet aukų tarpe jų buvo nemažai.

    Veidas.lt 2010.09.05
    Lietuvninkai prieš lietuvius




    www.archyvai.lt 2014 m.
    Virtuali paroda. I Pasaulinis karas Lietuvoje

    Šiais metais minima Pirmojo pasaulinio karo (Didžiojo karo) pradžios 100 – čio sukaktis.
    1914 m. rugpjūčio 1 d. kilęs karas tarp Vokietijos bei Austrijos – Vengrijos iš vienos pusės ir Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Rusijos bei Serbijos iš kitos pusės, buvo vienas didžiausių ir žiauriausių karų žmonijos istorijoje. Vėliau į šį karą buvo įtrauktos ir kitos valstybės. Skaičiuojama, kad iki 1918 m. lapkričio 11 d. (ugnies nutraukimo) vykęs karas pareikalavo virš 12 milijonų žmonių aukų. Dar daugiau jų buvo suluošinta.

    Karas neaplenkė ir Lietuvos, kuri tuo metu buvo Rusijos imperijos dalis. Krašte paskelbta vyrų mobilizacija į kariuomenę. Buvo evakuojami (tiek savo noru, tiek ir prievarta) į Rusijos gilumą Lietuvos ir Vokietijos pasienio, kautynių tarp Vokietijos ir Rusijos kariuomenės ruožų gyventojai. Vokiečių aviacija bombardavo, o artilerija apšaudė Lietuvos miestus ir miestelius. Ypač aršios kovos vyko prie pasienio miestų; Marijampolės, Kazlų Rudos bei Kauno (Kauno fortai sudarė Rusijos I laipsnio tvirtovę) ir Šiaulių miestų.

    Pradėjusi plataus masto puolimą 1915 m. žiemą, vokiečių kariuomenė iki 1915 m. rugsėjo mėnesio pabaigos okupavo visą Lietuvą. Krašte buvo įvestas okupacinis režimas, sukurta vokiečių centrinė ir vietos karinė administracija. Visas viešas gyvenimas buvo griežtai ribojamas ir pajungtas faktiškai tik Vokietijos kariuomenės poreikiams ir jos interesų tenkinimui.

    Pristatoma dokumentų paroda siekiama bent iš dalies nušviesti šiuos procesus, vykusius Lietuvoje 1914 – 1918 m. pradžioje. Parodoje panaudoti fondų „Kauno tvirtovė“ (F.1851), „Lietuvos karinės valdybos viršininkas“ (F.641), „Suvalkų gubernatoriaus kanceliarija“ (F.1010), „Vilniaus geležinkelio ruožo žandarų ir policijos valdyba“ (F.931), „Vilniaus mokslo bičiulių draugija“ (F.1135) bei Kretingos muziejaus dokumentai. Be rašytinių šaltinių, pristatoma ir ikonografinė medžiaga (nuotraukos, piešiniai) bei spaudiniai. Parodai pateikti iš viso 59 objektai su jų aprašymais. Datos pateiktos kaip dokumentuose: senuoju stiliumi - rusiškuose, naujuoju stiliumi - vokiškuose arba senuoju/naujuoju stiliumi.

    https://www.archyvai.lt/lt/lvia_virt...-m.-karas.html

    Lietuvos žinios 2016.11.14
    Pirmojo pasaulinio karo prisiminimai grimzta užmarštin
    Pirmojo pasaulinio karo išgyvenimai, prisiminai vis labiau grimzta užmarštin ir yra apgaubti Antrojo pasaulinio karo šešėlio, nors, pasak istorikų, Pirmasis karas visam pasauliui buvo daug skausmingesnis nei Antrasis.

    Pirmasis pasaulinis karas buvo svarbus net tik didžiosioms pasaulio valstybėms, bet labai reikšmingas ir Lietuvai. Karas sukėlė daug skausmingų padarinių. Bet V. Rakutis priminė, kad buvo ir šviesių pasekmių, ypač Lietuvai. Pirmąjį pasaulinį karą jis palygino su skausminga gimdymo procedūra, kai užgimė Nepriklausoma Lietuvos valstybė

    https://www.lzinios.lt/lzinios/istor...marstin/233175
    Diskusija, kodėl I pasaulinis karas mažai atsipindi lietuvių literatūroje
    Žurnalas „Rubinaitis“, 2014 Nr. 4 (72)
    Apie Pirmąjį pasaulinį karą lietuvių literatūroje
    – Kaip manote, kodėl tokia neišplėtota Pirmojo pasaulinio karo tema lietuvių literatūroje – tiek bendrojoje, tiek ir vaikų?

    Aldona Kruševičiūtė: Pirmasis pasaulinis karas, atnešęs tiek skausmo, pražudęs ir suluošinęs dešimtis milijonų žmonių, Lietuvai sudarė sąlygas atkurti valstybę. Tačiau mūsų literatūroje apie tai menkai kalbama. Gal todėl, kad mūsų literatūra buvo labai silpna, dar nepakilusi po 40 metų kalbos draudimo. Reikėjo vytis tai, kas prarasta, išbandyti naujus stilius, maištauti. Gyvenimas siūlė naujas temas, o dairytis atgalios tame sūkuringame laike nebuvo kaip. (...) Atėjus atšilimo laikotarpiui, skubėta skaitytojams diegti tautinio sąmoningumo jausmą. Sulaukus Atgimimo, atsivėrė Antrojo pasaulinio karo žaizdos, reikėjo tai paliudyti (tremtinių ir politinių kalinių sukurti tekstai), apmąstyti, o gręžiotis atgal – į Pirmąjį pasaulinį karą – tarsi nebebuvo prasmės.

    Rita Karpavičienė: Neprilygstamai apie Pirmąjį pasaulinį pasakojo rašytojai, pakliuvę į karo verpetą gana jauni ir matę jį iš vidaus. Tokių lietuvių rašytojų neturime (nors Antanas Vienuolis vyko į frontą kaip karo korespondentas). Kita priežastis, matyt, sudėtingos istorinės aplinkybės: dar visai neseniai panaikintas spaudos draudimas, 1918 m. vasario 16 d. pasauliui paskelbta apie Lietuvos valstybės atkūrimą, tačiau kelias į nepriklausomybę buvo nelengvas, tūkstančiai savanorių išėjo ginti savo šalies. O lietuviai meno kūrėjai turėjo kuo greičiau sumažinti atotrūkį nuo to meto Vakarų Europos kultūros, siekė ugdyti tautinę kultūrą derindami su atvirumu pasauliui ir jo menui, realistines tendencijas – su modernistiniais ieškojimais. Gana greitai atslinkusi Antrojo pasaulinio karo šmėkla užgožė Pirmąjį didumu ir žiaurumu.

    Vilija Dailidienė: Karo metais lietuvių tauta nebuvo subjektas. Mūsų tauta pateko į karo mėsmalę ne savo valia, o aukos situacija nepalanki kūrybai. Nei carinės Rusijos, nei kaizerinės Vokietijos propaganda lietuvių nežavėjo, galvos nuo jos neapkvaito. Rusijos Vasario revoliucija ir Spalio perversmas savo baisiais padariniais užgožė anas beprasmes skerdynes.

    http://rubinaitis.lnb.lt/index.php?2561631731
    Lietuvoje I pasaulinio karo poveikis vis dėlto buvo mažesnis nei Latvijoje. Ten dėl karo veiksmų, Rygos pramonės evakuacijos ir dėl latvių aktyvaus dalyvavimo kare prieš vokiečius bei Rusijos pilietiniame kare demografiniai nuotoliai yra tokie, kad Latvijos gyventojų skaičius atsistatė tik po 65 metų, o latvių dabar skaičius turbūt ir dabar mažesnis nei 1914 metais.
    Iedzīvotāju skaits Latvijas teritorijā / Gyventojų skaičius Latvijoje
    • 1897 — 1 929 387#
    • 1900 — 2 008 000
    • 1914 — 2 552 000
    • 1920 — 1 596 131
    • 1930 — 1 900 045
    • 1935 — 1 950 502#
    • 1939 — 1 994 506
    • 1943 — 1 760 162
    • 1950 — 1 943 146
    • 1959 — 2 079 948#
    • 1970 — 2 351 903#
    • 1979 — 2 502 816#
    • 1989 — 2 666 567#
    • 2000 — 2 377 383#
    • 2011 — 2 070 371#
    • 2013 — 2 001 468
    • 2015 — 1 968 957
    https://lv.wikipedia.org/wiki/Latvijas_demogr%C4%81fija
    Paskutinis taisė Romas; 2018.11.30, 21:04.

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    100 metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos
    1918.11.11 - 2018.11.11

    Apie Pirmąjį pasaulinį karą galima ilgai kalbėti

    Pirmą kartą žmonių naikinimui masiškai pradėta naudoti cheminį ginklą, kulkosvaidžius, tankus, aviaciją, torpedas

    https://www.historyonthenet.com/world-war-one-weapons

    Žuvo 17 milijonų žmonių.
    Labiausiai išgarsėjo Verdeno skerdynės Prancūzijoje


    Žlugo keturios imperijos - Vokietijos imperija, Rusijos, Austro- Vengrijos, Osmanų imperija


    Atsirado naujos valstybės: Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Suomija, Čekoslovakija, Austrijos Respublika, Jugoslavija (prie Servbijso prijungus Austro-Vengrijos pietų slavų žemes bei Juodkalniją ); dvigubai teritoriją padidino Rumunija. Buvo ir pralaimėjusių - didenės pusės teritorijso ir gyventojų netekusi Vengrija, reparacijomis prismaugta ar pilietinaime kare paskendusi Rusijia / Sovietija


    Anglija su dominijomis bei Prancūzija ir Belgija pasidalino Vokietijhos kolonijas bei Osmanų Imperijoso likučius.
    Trumpai gyvavusios į Sovietiją buvo sugražintos Pietų Kaukazo valstybės - Gruzija, Armėnija ir Azerbaidžanas.
    Prasidėjo pirmieji etniniai valymai ir persikėlimai ištisomis tautomis: Turkija savo teritorijoje vykdė armėnų genocidą. Po Graikijos-Turkijo karo graikai kėlėsi iš Vakarų Mažosios Azijos, o turkai - iš Balkanų.
    Nebuvo įsteigtas Kursdistanas, bet įsteigtos etniniu ir religiniu atžvilgiu atžvigliu mišrios Sirijos ir Irako valstybės


    Europa prarado pasaulio pažangos variklio vaidmenį. Europoje įsigalėjo protekcionizmas ir nacionalizmas.

    Pasikeitė pasaulis - pradedant rinkimų teise moterims, masine automobilizacija, atsiradusiu vasaros laiku ir baigiant atsiradusiais naujais šokiais ar sutrumpėjusiomis moterų suknelėmis bei šukuosenomis.
    Architektūroje atsirado funkcionalizmas, suklestėjo kinas
    Sukurti literetūros šedevrai - Ernesto Hemingway "Atsisveikinimas su ginklais", Ericho Marios Remarque "Vakarų fronte neiko naujo" ar Jaroslavo Hašeko "Šauniojo kareivio Švejko nuotykiai".


    Amerikos prezidento Woodrow Wilsono iniciatyva Įsteigta Tautų lyga, bet pati Amerika pakeitė kursą ir netapo Tautų lygos nare


    Deja, nauja pasaulio tvarka nepaisant gerų norų nebuvo tvari. Revanšizmas ir ekonominiai sunkumai lėmė demokratijų žlugimą beveik visoje Europoje ir buvo tik laiko klausimas, kad prasidės kitas pasaulinis karas...
    Paskutinis taisė Romas; 2018.11.30, 21:05.

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Lenkijoje švenčiant nepriklausomybės 100 metį nebuvo viešinčių valstybių vadovų - beveik visi, Paryžiuje minėjo I pasaulinio karo pabaigą.

    Kažkaip pas mus išvakarėse mūsų spauda terašė, kad lenkų nacionalistai eis pagrindinėmis gatvėmis. Tartum gatvėse tebus tie skustagalviai iš stadionų, o normalūs lenkai sėdės pasislėpę. Kai Varšuvos ir Vroclavo merai uždraudė tiems marginalams viešai švęsti tai tas buvo nutylėta ar kažkur parašyta mažomis raidėmis.

    Šiandien apie 100-mečio šventimą Lenkijoje informacijos yra daugiau nei pakankamai

    AP-BNS
    Kaimynė Lenkija švenčia šimtąsias nepriklausomybės metines

    http://www.diena.lt/naujienos/pasaul...metines-888549

    15min.lt 2018.11.11
    Žymūs lenkai apie Lenkijos Nepriklausomybės šimtmetį
    Buvęs Lenkijos prezidentas, „Solidarumo“ kūrėjas ir lyderis Lechas Walęsa: (...) „Tam, kad išsaugotum nepriklausomybę dabar, reikia atverti sienas. Galvoti apie žemyną, ne Lenkiją. Kas to nesupranta, yra praeities patriotas ir savo šalies ateities nesukurs“ (...)

    Intelektualas, disidentas, žurnalistas Adam Michnik sako, kad jis labiausiai didžiuojasi tuo, jog 1989 metais Lenkija išsilaisvino po 50 metų priklausymo sovietiniam blokui be kraujo praliejimo – tai, jo nuomone, didžiausią pasididžiavimą jam keliantis šimtmečio pasiekimas. (...)

    Lenkijos ambasadorius Izraelyje Marekas Magierowskis apie būsimąjį Nepriklausomybės šimtmetį papasakojo linksmai. Jis pateikė kelis lenkų išradimus, žinomus visame pasaulyje. Štai, tarkim, sąvaržėlė. „Taip, išradome sąvaržėlę popieriui, – rodydamas ją sako ambasadorius ir pabrėžia, kad tai vienas iš tų daiktų, kurio niekada nerasite, kai jo reikės. – Pabandykite tvarkingai pakeisti iPhone kortelę be lenkiškos sąvaržėlės.“ Antrasis jo pavyzdys yra automobilių valytuvai. „Galbūt mūsų draugai Izraelyje ir nelabai gerai susipažinę su šiuo išradimu, bet Europoje, deja, valytuvai labai dažnai naudojami."

    http://www.15min.lt/naujiena/aktualu...eda-57-1057492

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Lenkijos nepriklausomybės 100-mečio minėjimas Lietuvoje

    Delfi.lt 2018.11.10
    Lenkijai ypatingos dienos proga – šios šalies vėliavos spalvomis nušvitę Vilniaus objektai
    Sekmadienį, lapkričio 11-ąją, Lenkija švenčia nepriklausomybės atgavimo šimtmetį. Šia proga kai kurie Vilniaus objektai nušvito Lietuvos kaimynės vėliavos spalvomis.





    http://www.delfi.lt/news/daily/lithu....d?id=79552953

    Prezidentės sveikinimas Lenkijai atkurto valstybingumo 100-mečio proga
    https://www.youtube.com/watch?v=kNhEq3-Qc6c
    https://www.lrp.lt/lt/prezidentes-ve...iu-proga/31296

    L24.lt 2018.11.08
    Vilniaus arkikatedroje bazilikoje – šv. Mišios lenkų kalba už Lenkiją
    http://l24.lt/lt/religija/item/27168...lba-uz-lenkija

    15min.lt 2018.11.11
    Lietuvoje minimas Lenkijos nepriklausomybės šimtmetis

    https://www.15min.lt/naujiena/aktual...tis-56-1057898
    https://www.15min.lt/video/originali...-himnas-148182

    lrytas.lt 2018.11.11
    Lukiškių aikštėje įvyko iškilmingas Lenkijos Šimtmečio minėjimas

    http://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/a...jimas-8194474/


    Dar buvo atlaidai Aušros vartų koplyčioje, kur arkivyskupas laikė mišias lenkiškai, Lenkijos himno giedojimas Rasų kapinėse, Renginys 100 palonezų Rotušės aikštėje ir t.t.

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Lygiai prieš 100 metų įvyko du labai svarbūs įvykiai, liečiantys ir Lietuvą


    1918 m. lapkričio 11 d. pasibaigė I pasaulinis karas



    1918 m. lapkričio 11 d. atkurta Lenkijos nepriklausomybė



    Apie kiekvieną tų įvykių įvairiomis kalbomis prirašytos ištisos bibliotekos knygų.
    Bet gerai pagalvojus vis dar yra mažai netyrinėtų, nepakankamai įvertintų ar išvis visuomenės užmirštų šių istorinių įvykių detalių ypač žiūrint iš lietuviškos perspektyvos.

    Praėjus 100 metų nuo tų įvykių galima objektyviau žiūrėti į istoriją.
    Taip jau gavosi, kad 1914-1918 metų Didysis karas Lietuvos mokyklose taip buvo pateikiamas, kad iš esmės nekėlė emocijų kelioms po II pasaulinio karo gyvenusioms lietuvių kartoms. Jis beveik toks pat tolimas ir neaktualus kaip Trisdešimties metų Vokietijoje Kinijoje ar Amerikjos pilietinis karas. Tiesa, dabar pasirodė pora gerų knygų ir TV laidų apie tą laikotarpį Lietuvoje.
    Tarpukaryje buvusi Lenkijos Antroji Respublika (1918-1939) lietuviškoje viešoje erdvėje tarpukariu dažnai buvo vertinama arba blogai arba niekaip; tokio vertinimo elementų yra išlikę ir dabar. Gyvenimas nestovi vietoje, priešai tampa draugais ir partneriais, o buvę vos ne broliai - pikčiausias priešais. Apie Lenkiją bei lietuvių - lenkų santykius ir šiame forume yra nemažai diskutuojama keliose temose.

    Komentuoti:


  • PoDV
    replied
    Čekija vizualiai labai panaši į Vokietiją. Tai ypač jaučiasi važiuojant nuo Lenkijos. Jei ne komunistinė praeitis, gana akivaizdu, kad ekonomiškai stovėtų šalia Austrijos ir Skandinavijos šalių.

    Ji man patinka tuo, kad ji kaip jokia kita šalis taip gerai susieja Vakarų ir Rytų (Šiaurės Rytų) Europos motyvus. Joje gali atpažinti ir mūsų kraštams būdingų tradicijų bei kultūros, bet kartu ten yra ir Vakarų Europos ūkiškumo ir tvarkos. Man tai labai patraukli šalis Ko gero, viena mėgstamiausių, jei ne pati mėgstamiausia

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Sveikiname čekus ir slovakus su Čekoslovakijos 100-mečio jubiliejumi.
    Linkime taikos ir klestėjimo!

    Prisiminkime, kuo čekai yra praturtinę pasaulį

    Před 99 lety vzniklo Československo: 28 důvodů, proč být hrdý! Co jsme dali světu?


    Kontaktinės linzės


    Selfio laikiklis


    Animacija


    Bohemijos stiklas


    Antivirusinės programos AVG ir Avast

    https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-u...apitola=874679


    Kur kas svarbiau kasdieniname gyvenime nei kas trečias pasaulyje pagaminamas tramvajus ar musgaudžių monopolis yra dalykas, kuriuo naudojamės kasdien.
    Lietuviai kaip ir slovakai, latviai, kroatai, serbai, slovėnai, estai ir kitos tautos naudoja čekų išrastas raides Č, Š, Ž

    http://www.lingvozone.com/Czech

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Čekoslovakijos Respublikai 100 metų

    Ekonominiu požiūriu tarpuakario Čekoslovakija kai kurių šaltinių teigimu įėjo į labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių šalių dešimtuką.

    Prieškarinės Čekoslovakijos kronos

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bankov...9%E2%80%931923)


    Čekiją garsino ČZ ir Škodos ginklai



    Škodos gamyklose buvo gaminami automobiliai, tramvajai, garvežiai


    Tatra - 87, kuria Jiří Hanzelka ir Miroslav Zikmund apkeliavo Afriką ir Lotynų Ameriką

    https://en.wikipedia.org/wiki/Tatra_87
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hanzelka_and_Zikmund

    Didžiausias pasaulyje batų fabtrikas buvo Moravijoje , Zlino mieste, kur Tomáš Baťa įkūrė savo vardo batų imperiją

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Ba%C5%A5a

    Kalbėti apie Čekiją ir neminėti alaus būtų neobjektyvu


    Iš literatūros pasiekimų užteks paminėti Jaroslavą Hašeką ir Karelą Čapeką.
    Beje žodį "robotas" išrado Karel Čapek parašęs 1920 m. fantastinę pjesę R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti - Rossumo universalūs robotai

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_%C4%8Capek
    https://blog.bookstellyouwhy.com/kar...the-word-robot

    Kadangi čia architektūros forumas, reikai pamiminėti tarpukario architektūrą.
    Žinomiausias - vientisas Hradec Králové miestas

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Hradec_Kr%C3%A1lov%C3%A9

    České a slovenské stavby století 1918 -2018
    Žymiausi Čekijos ir Slovakijos pastatai 1918 -2018

    http://www.stavbystoleti.cz/

    Čia vis vardinu čekų pasiekimus, bet kažkaip nepatogu, jog liko nepaminėti slovakai. Tiesą sakant šioej srityje dar yra kur užpildyti žinių spragas
    Slovakija per visą Čekoslovakijos laikotarpį buvo užgožta labiau išsivysčiusių čekų.
    Net herbe Slovakijai skirtas mažas plotelis ant Čekijos herbo

    https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%B...h_symbol%C5%AF

    Tačiau Čekoslovakijos etapas daug davė slovakų tautai , kuri 1000 metų buvo Vengrijos dalis
    Slovakija padarė didelę ekonominę ir kultūrinę pažangą

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_republika

    Zbohom, Uhorsko, nech žije Česko - Slovensko!
    Viso gero Vengrija, tegyvuoja Čeko-Slovakija
    https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/...sko-slovensko/

    Slovakai 100-mečio jubiliejų švęs spalio 30 d.

    Dėl nestabilios tarpukario padėties bei vidinių prieštaravimų pirmoji Čekoslovakijos respublika žlugo 1938 metais (Miuncheno išdavystė), o 1939 kovo mėnesį žlugo ir antroji Čekoslovakijos Respublika.


    Po II pasaulinio karo Čekoslovakija atsikūrė be Karpatų Ukrainos , kuri 1945 m. atitko TSRS. E.Benešo dekretais Bohemijos ir Moravijos vokiečiai buvo deportuoti į Vokietiją.
    Po karo kurį laiką Čekoslovakija buvo vienintelė laisva demokratinė šalis Vidurio Rytų Europoje; kuri tapo komunistine po 1948 m. vasario perversmo.
    1968 m. sovietai ir jų sątelitai užgniaužė Prahos pavasarį. 1989 m. taiki Aksominė revoliucija nušlavė komunistų režimą.
    Čekoskolavakija, vėlai Čeko-Slovakija gyvavo iki 1992 m. pabaigos 1993 m. sausio 1 d. suskiūrė atskiros Čekijos ir Slovakijos valstybės.

    https://spravy.pravda.sk/ekonomika/c...dvomi-vojnami/

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Lygiai prieš 100 metų, 1918.10.28 Prahoje paskelbta Čekoslovakijos nepriklausomybė

    https://www.lidovky.cz/byznys/media/..._ln-media_krku


    Minia sveikiną Karelą Kramářą išeinantį iš nacionalinio surinkimo


    Uždengtas maršalo Radeckio paminklas

    https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/...sko-slovensko/


    "Ráno jsem vstával jako poddaný Rakouska, nyní jsem občanem svobodného československého státu. Ráno vycházelo slunce nad zemí porobenou, nad národem, který rozprášen do všech stran světa, všemi silami pracoval, bil se za svobodu, a večer slunce zapadalo nad národem svobodným. Jak je to podivné, a jak podivně se to sběhlo! Pohádka, zázrak!“

    "Aš ryte prabudau kaip Austrijos pilietis, o dabar esu laisvos Čekoslovakijos valstybės pilietis. Ryte pakilo saulė virš žemės, virš tautos, kuri išsibarsčiusi visose pasaulio šalyse, dirbo visomis jėgomis, kovojo už laisvę, o vakare saulė nušvito laisvai tautai. Kaip keista, ir kaip tai keista! Pasaka, stebuklas! " - taip rašė savo dienoraštyje žurnalistas Jan Hajšman.

    https://www.novinky.cz/domaci/317376...slovensko.html

    Šios šalies istorija labai įdomi.
    Žlungant Austro- Vengrijai buvo siekiam išlaikyti imperiją sutiekiant plačią autonomiją jos tautoms.
    Pagrindiniai nepriklausomybės veikėjai čekai (jo tėvas slovakas) Tomáš Garrigue Masaryk, čekai Edvard Beneš, slovakas Milan Rastislav Štefánik buvo emigracijoje.

    https://blog.postoj.sk/37476/oslobod...ko-vznikla-csr

    Jie paskelbė vad. Vašingtono deklaraciją dėl čekoslovakų tautos nepriklausomybės / Washingtonská deklarace. "Prohlášení nezávislosti československého národa"

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Washin...3%A1_deklarace

    Nors Čekija ir Slovakija kariavo karą pralaimėjusioje Austro - Vengrijoje. Tačiau iš karo Čekoslovakija išėjo kaip nugalėtoja.
    Čekų ir slovakų kariai kažkaip nebuvo ypatingai uolūs kareiviai, nemažai jų pasiduodavo į nelaisvę. Antantės šalyse buvo formuojami. Čekoslovakų batalionai suvaidino svarbų vaidmenį prasidedant Rusijos pilietiniam karui 1918 metais.

    https://www.drakkaria.cz/img/upload/...ko_1918_v3.jpg

    Slovakija savo nepriklausomybę ir prisijungimą prie Čekoslovakijos paskelbė po dveijų dienų,. 1918.10.30 d.

    Čekoslovakija nustatant pokario sienas dėl itin sėkmingos T.G. Masaryko ir E.benešo diplomatijos be čekiškų ir slovakiškų žemių pasiliko vokiečių apgyvendintas pramonines Bohemijos pasienio žemes, nustatant sieną su Vengriją laikytasi ekonomonių, o ne etnografinių motyvų, pvz. laikinai globai atiteko ir Karpatų Rusia (dab. Ukrainos Užkarpatė). 1919 -1920 m. dar prijungti strateginiai lopinėliai iš Austrijos ir Lenkijos. Nepavyko tik sukurti "Burgelando koridoriaus" su Slovėnija , taip izoliuojant Vengriją.


    Austro - Vendrijos imperijos subyrėjimas 1918-1923 m.


    Čekoslovakija buvo daugiatautė šalis - joje gyveno čekai, solvakai , vokiečiai, rusinai, žydai, lenkai
    Kai kas vadino Čekoslovakiją vadino suma žinta Austro - Vengrijso imperijos kopija
    V nově vzniklém Československu žilo podle sčítání lidu v roce 1921 celkem 13 374 364 lidí.
    • 8 760 937 lidí československé národnosti
    • 3 123 568 lidí něměcké národnosti
    • 745 431 lidí maďarské národnosti
    • 461 849 lidí ruské národnosti
    • 180 855 lidí židovské národnosti
    • 75 853 polské národnosti
    • 25 871 jiné národnosti
    https://zpravy.idnes.cz/100-vyroci-o...40_domaci_hell


    Čekija po 1926-1934 m. diktatūrų ir autoritarinių režimų įsigaliojimo buvo vienintelė demokratinė valstybė.

    Prezidento vėliava


    Prezidentu didžiąją Pirmosios Respublikos laiko buvo Tomáš Garrigue Masaryk, o po jo mirties - Beneš.

    https://www.novinky.cz/domaci/317376...slovensko.html

    Užsienio politikoje Čekoslovakija orientavosi į Prancūziją.
    Su Jugoslavija ir Rumunija buvo sukurta Mažoji Antantė, nukreipta prieš Vengriją
    Paskutinis taisė Romas; 2018.10.28, 20:23.

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Lygiai prieš 40 metų, 1978 m. spalio 16 d. konklavoje popiežiumi išrinktas Krokuvos arkivyskupas kardinolas Karol Wojtyła.
    Jis pasirinko Jono Pauliaus II vardą, pabrėždamas katalikų bažnyčios reformatorių Jono XXIII ir Pauliaus VI ir labai trumpai popiežiavusio Jono Pauliaus I darbų tęstinumą

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Miuncheno išdavystei - 80 metų

    Prieš 80 metų buvo įvykiai, padalinę Čekoslovakiją, vieną iš nedaugelio demokratinių Vidurio Europos valstybių

    Čekoslovakija buvo daugiatautė valstybė dėl įvairių priežasčių - Prancūzijos ir Anglijo baimės dėl vengrų ir vokiečių revanšizmo, T.Masaryko - E.Benešo itin sėkmingos diplomatijos 1918-1920 m., silpnų kaimynų po I pasaulinio karo nustatant sienas, pvz. siena su Lenkija buvo nustatyta, 1920 m. kai bolševikai puolė link Varšuvos). Šioje šalyje , be čekų bei slovakų buvo didelės vokiečių, rusinų (ukrainiečių), vengrų, lenkų gyvenamos teritorijos.

    A.Hitleriui pradėjus "vienyti" visas vokiečių gyvenamas žemes ir kurstant Sudetų vokiečius 1938 m. paaštrėjo įtampa. Buvo bandoma sutramdyti Sudetų vokiečių vadus


    Čekoslovakija turėjo išvystytą ginklų pramonę ir stiprią kariuomenę .Čekoslovakijos pasienyje (ten eina daugiausia nedideli kalnai) buvo kelios įtvirtinimų linijos. Turėdama sąjungininkų ji turbūt būtų galėjusi priešintis Vokietijai.

    Čekoslovakija turėjo gynybines sutartis su Prancūzija ir Rusija. Rusijos per savo teritoriją dėl suprantamų priežasčių nepraleistų Lenkija ir Rumunija, o Prancūzija nelabai norėjo veltis į konfliktus. Visi suprato, kad po Austrijos anšliuso 1938 m. kovą Čekoslovakijos strateginė padėtis buvo, švelniai tariant, nekokia

    https://zpravy.idnes.cz/ubranit-se-h...423_domaci_jan


    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C...n%C4%9Bn%C3%AD

    Tauta ragino priešintis Vokietijos pretenzijoms


    1938 m. rugsėjį Čekoslovakijos prezidentas Edvard Beneš paskelbė mobilizaciją



    http://www.svornost.com/29-zari-pode...e-dohody-1938/

    1938 m. buvo didžiulė įtampa - Anglijos premjeras Chamberlain buvo kelis kartus nuvykęs susitikti su A.Hitleriu.
    Tarpininkaujant Italijai 1938m. rugsėjo 29-30 d,. įvyko Miuncheno konferencija (vok. Münchner Abkommen, ček. Mnichovská dohoda , Mnichovská zrada). kurioje dalyvavo Vokietijos ,Italijos, D.Britanijos ir Prancūzijos vadovai

    N.Chamberlain, E.Daladier. A.Hitler, B.Mussolini, G.Ciano Miunchene

    https://en.wikipedia.org/wiki/Munich_Agreement

    Konferencijos metu Vokietijai perduotos vokiečių gyvenamos Čekijos pasienio sritys. Pagrindu paimtas 1910 m. Austrijos-Vengrijos gyventojų surašymas ir atrinktos teritorijos su minimalia vokiečių persvara.

    http://www.svornost.com/29-zari-pode...e-dohody-1938/


    Buvo įvertintos ir Vengrijos bei Lenkijos teritorinės pretenzijos. Vokietija ir Italija perdavė Vengrijai Slovakijos ir Priekarpatės Rusios pasienio teritorijas (Pirmasis Vienos arbitražas, 1938 m. lapkričio derybos Komarno). Lenkija pareiklavo lenkų gyvenamų Zaolzės su Tešinu, bei kellių Spišo ir Oravos kaimų.
    https://en.wikipedia.org/wiki/First_Vienna_Award
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaolzie


    https://www.historieblog.cz/tag/mapa/


    Iš Miuncheno konferencijos "premjeras Neville Chamberlain [Čemberlėnas] sugrįžo žadėdamas "taiką mūsų laikams".

    https://www.researchgate.net/figure/...fig2_270033366

    Net Lietuvos spaudoje buvo kalambūras "Šaunus vyras Chamberlainas atitolino mums vainas."

    ---

    Čekoslovakija išgyveno katastrofą.
    Prarasti pasienio įtvirtinimai, iš kitoms šalims atiduotų teritorijų plūstelėjo valdininkų ,kariuomenės ir kitų čekų bei slovakų tautybių gyventojų minios.

    Kaimynų pusėje buvo triumfas

    Vokiečiai į žengia į Sudetus




    A.Hitler Sudetuose


    Chebo /Eger gyventojai vokiečiai verkia iš laimės



    Lenkai įžengia į Česky Tešiną ir Zaolzę










    Vengrai į žengia į Pietų Slovakiją
    Tiltas per Dunojų Komarno .// Komárom




    Regentas M.Horthy Košicėje / Kassa,



    Po poros metų 1939 - 1941 m., tokių triumfališkų išvadavimo žygių buvo ne vienas ir ne du. Net ir Lietuvos teritorijoje.

    Karikatūristai tas sėkmingas derybas dėl taikos vaizdavo kitaip


    Herluf Bidstrup



    Antroji Čekijos-Slovakijos respublika gyvavo tik 5½ mėnesio. Ji baigėsi, kai 1939 m. kovo 15 d. Vokietija okupavo Čekiją bei paskelbė Bohemijos ir Moravijos protektoratą (Protektorat Böhmen und Mähren), o išvakarėse paskelbta nuo vokiečių priklausoma "nepriklausoma" Slovakija. Savo nepriklausomybę paskelbė net Užkarpatės rusinai. Tiesa, visą Priekarpatės Rusią per kelias dienas okupavo Vengrija.
    Po 1939 m. kovo D.Britanija ir visas civiliazuotas pasaulis jau netikėjo Hitlerio žodžiais, prasidėjo saugumo garantijų dalinimas Rytų Europos šalims.
    Bet buvo jau per vėlu. Europa ritosi link II pasaulinio karo.

    Po to buvo Slovakijos revanšistinis žygis kartu su vokiečiais prieš Lenkiją 1939 m. rugsėjį, pasibaigęs Slovakijos kariuomenės paradu Zakopanėje, 1945 m. Benešo dektretai, iškeldinę vokiečius iš Čekoslovakijos, pasienio sričių tautinės sudėties apkeitimas bei švelni čekų neapykanta vokiečiams, pasireiškainti tokiomis buitinėmis formomis kaip sirgimas už Vokietijos futbolo rinktinės priešininkus...

    Būtų gerai, kad bloga istorijos pusė nesikartotų.
    Tačiau Austrijos anšliuso analogus turime 2014 metais Kryme, o Sudetų aneksijos analogų užuomazgas turbūt kažkur netoliese ...
    Paskutinis taisė Romas; 2018.10.03, 23:23. Priežastis: 1939->1938

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Sukanka 75 metai nuo Vilniaus geto likvidavimo

    Vilniaus getas – getas, įkurtas 1941 m. rugsėjo 6 d. Vilniaus senamiestyje, likviduotas iki 1943 m. rugsėjo 23-24 d. Iš 57 000 Vilniaus žydų, pasibaigus karui gyvi liko tik apie du tūkstančiai
    https://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus_getas

    http://www.deathcamps.org/occupation...%20ghetto.html

    Dar iki geto įteigimo žydų tautybės žmonės buvo visokiais būdais žeminami
    Deja, čia pasireiškė ne tik vokiečių okupantai, bet ir lietuviški kolaborantai.

    Vilniuje buvo Mažasis (likviduotas dar 1941 m. ir Didysis getas



    http://www.deathcamps.org/occupation...%20ghetto.html

    Bernardinai.lt 2018.09.23
    Minint Vilniaus geto likvidavimo sukaktį

    http://www.bernardinai.lt/straipsnis...sukakti/171947

    Lzinios.lt / LRT.lt 2017.12.08
    Kaip atrodė Vilniaus getas paauglio akimis?

    http://www.diena.lt/naujienos/vilniu...-akimis-841197

    Vilniaus gete nežmoniškomis sąlygomis gyveno žmonės. Čia veikė mokykla, choras bei teatras, apie kurį 2006 m. sukurtas filmas.
    Vokiečių okupacinės valdžios užsakymu Vilniaus gete buvo padarytas plastinis Vilniaus planas, kurio fragmentai saugomi Vilniaus žydų muziejuje
    Dauguma meistrų žuvo, liko tik vienetai

    Restauruotas uniklaus eksponatas

    http://www.jmuseum.lt/old/www.jmuseu...e&TopicID=1011

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Kelios nuotraukos 25-mečio proga

    Lietuvos kariuomenės fotogalerija
    Rusijos kariuomenės išvedimas

    https://kariuomene.kam.lt/lt/kariuom...isvedimas.html


    Фото из книги "Вывод российских войск в документах" (2005)
    Foto iš knygos "Rusijos kariuomenės išvedimas dokumentuose" (2005)



    https://www.delfi.lt/multimedija/voe....d?id=73312498

    Komentuoti:


  • lukass
    replied
    Prieš dvidešimt penkerius metus, 1993-ųjų rugpjūčio 31 dieną, Lietuvos teritoriją paliko paskutinis Rusijos okupantų karys.

    Šviežias straipsnis:
    Kaip iš Lietuvos išvesta Rusijos okupantų kariuomenė: unikalios derybų detalės ir Maskvos reikalavimai

    ...Derybose itin svarbų vaidmenį vaidino ir Lietuvos balsu kalbėjo Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio pavaduotojas, derybinės delegacijos vadovas Česlovas Stankevičius.

    Rusijai atstovavo patyręs derybininkas Viktoras Isakovas, mėgęs naudoti agresyvią taktiką – nuolat pertraukti pašnekovą, nutraukti jo mintį ir primesti savo nuomonę. Jo pašonėje buvo ir Šiaurės Vakarų karinės grupuotės vado pirmasis pavaduotojas, generolas leitenantas Fiodoras Melničiukas.

    Pateikiame ištraukas iš derybose dalyvavusio V.Sinkevičiaus dienoraščio....
    Paskutinis taisė lukass; 2018.08.31, 05:22.

    Komentuoti:


  • Eikantas X
    replied
    2018 m. rugpjūčio 23 dieną buvo švenčiamas antrojo pankų festivalio „Vilnius Punk’88“ 30-metis

    Nors pankrokas Vakaruose buvo pabrėžtinai kairysis, sovietiniame pasaulyje jis tapo dešiniuoju, nacionalistiniu. Tas pats Varveklis sakosi dar 14-os metų pasidaręs Gediminaičių stulpų tatuiruotę. Aplinkybės diktavo savas taisykles. Dabar heroizuojamas maištas prieš santvarką dažniau buvo karnavalinis: „Tiesiog ieškodavom, kur koks protestas vyksta.“ Pankrokas suteikė stilių ir formą jaunimo laisvalaikiui, o kartu ir įkvėpdavo politiškai reikšmingiems poelgiams.

    Jei tada užtekdavo išsiskusti skiauterę – ir tu jau maištininkas, dabar politiškai angažuotis reikia gerokai daugiau pastangų. O ir maišto objektas yra kur kas sunkiau įvardijamas, apibrėžiamas. Tačiau jokiu būdu nenoriu sumenkinti anuometinių pankų politinio vaidmens: net ir tokios primityvios eilutės kaip „Lietuva – tai jėga!“ kartojimas ir antirusiškų užrašų paišaliojimas ant pastatų sienų veikė pasąmonę, drąsino ar – mažų mažiausiai – linksmino.

    „Genocidas Raudonajam Interventui“

    Lietuvos ypatingasis archyvas šią savaitę pristatė virtualią sovietinės okupacijos metais veikusių neformalių jaunimo grupuočių nuotraukų ir dokumentų parodą, kurioje ir užfiksuota nemaža dalis tų kontrkultūrinių linksmybių. Parodoje galima išvysti KGB padalinių pažymas, pranešimus, ataskaitų ištraukas apie antisovietine veikla įtariamų jaunuolių stebėjimą bei profilaktinį darbą, antisovietinio turinio atsišaukimų skaitmenines kopijas, užrašų ant pastatų sienų nuotraukas. Po trijų dešimtmečių paradoksaliai galim pasidžiaugti, kad KGB taip kruopščiai fiksavo kiekvieną „ideologiškai kenksmingos“ laikysenos apraišką.
    Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/kultura/naujien...1019398?copied

    http://virtualios-parodos.archyvai.l...ase-516#slide1
    Paskutinis taisė Eikantas X; 2018.08.28, 20:34.

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Prahos pavasario jubiliejaus atgarsiai Lietuvos informacinėje erdvėje

    Žinių radijas 2018.08.20
    Rimvydas Valatka
    Kaip lietuviai reagavo į Prahos pavasarį?
    Po „Prahos pavasario“ numalšinimo Čekoslovakija paniro į tylą. Daugelis čekų intelektualų įsitikinę, kad „normalizacijos proceso“ metu vykęs psichologinis ir moralinis žmonių žlugdymas buvo netgi kenksmingesnis nei pati sovietų invazija. Moralinis bailumas tapo neišvengiama asmeninio gyvenimo dalimi.

    Čekoslovakijos okupacijoje dalyvavo ir tūkstančiai prievarta į Sovietų armiją paimtų lietuvių. Kiek jų buvo, regis, joks mūsų istorikas dar nėra skaičiavęs. Kol kas yra žinoma tik tiek, kad operacijos „Dunojus“ metu žuvo trys lietuviai – okupacinės armijos seržantai Edmundas Augulis, Sigitas Merkevičius ir Algirdas Sinkevičius. O ir mes patys dar nesame apmąstę, kokia dalia išpuolė tiems, kurie ne savo valia buvo tapę okupantų opričnikais laisvę bandžiusiose atgauti šalyse. Žinant, kad Sovietų armijos karininkai kareivius lietuvius vertindavo, neturėtume atmesti galimybės, kad lietuviai ir Čekoslovakijoje yra pasižymėję kaip pernelyg uolūs režimo vykdytojai.
    Ar turėtume tokius Čekoslovakijos okupantus per prievartą smerkti atgaline data? Apsaugok, Viešpatie, tikrai ne. „Aš neturiu tėvynės, nes vergas negali turėti tėvynės, o jei ją ir turime, tai ją okupavo komunistai“, tomis dienomis savo dienoraštyje užrašė rusų aktorius Georgij Burkov. (...)
    O kaip prieš pusę amžiaus buvo Lietuvoje? Kaip lietuviai reagavo į Prahos pavasarį?

    Priešingai, nei Vengrijos sukilimo prieš sovietus atveju 1956-aisiais, kai Vilniuje ir Kaune per Vėlines vyko tūkstantinės studentų demonstracijos, viešų protestų tada nebuvo. (...). Bet reakcijų vis dėlto būta. (...)

    https://www.ziniuradijas.lt/laidos/d...vasari?video=1
    Delfi.lt 2018.08.20
    Viskas pasikeitė per naktį: oro uoste – „turistai“ su automatais, gatvėse pasirodė tankai

    https://www.delfi.lt/news/daily/worl....d?id=78805751


    15 min.lt 2018.08.20
    Prahos pavasaris: sovietams čekai ir slovakai priešinosi taikiai – iš parduotuvių „dingo“ žemėlapiai

    https://www.15min.lt/naujiena/aktual...i-582-1017410?


    LR Seimas
    Rugpjūčio 24 d., penktadienį, 13 val. Vitražo galerijoje (Seimo I rūmai) bus pristatyta fotografijų paroda „Prahos pavasaris – Čekoslovakija 1968“.

    http://www.vilnius-events.lt/rengini...lovakija-1968/

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Prahos pavasariui - 50 metų (1968 - 2018)

    1968 metų pradžioje Čekoslovakijos komunistų valdžioje įvyko pasikeitimai.
    ČKP vadu tapo Alexander Dubček.

    Pirmas kairėje - Leonid Brežnev, antras - Alexandr Dubček

    https://magazin.aktualne.cz/obrazem/...ted=1534792584


    Palaipsniu prasidėjo laisvėjimas, panaikinta cenzūra.
    Šie reiškinys gavo "Prahos pavasario" (Pražské jaro) pavadinimą
    Pradėtos nedrąsios ekonominės reformos.

    Žymiausias Prahos pavasario dokumentas - Čekoslovakijos mokslininkų manifestas "2000 žodžių" (Dva tisíce slov) , paskelbtas leidinyje Literární listy 1968 m. birželio 27 d.

    https://video.info.cz/cesko/padesat-...ili-32904.html
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Dva_tis%C3%ADce_slov

    Iš dabartinės perspektyvos žiūrint tai buvo kokia nors ankstyva lietuviško sąjudžio stadija iki pirmiojo 1988 m. Sąjūdžio suvažiavimo, kai tauta jau budo, o inteligentija ir komunistų partija bandė laviruoti.

    Sovietijos valdžiai ir toks nedidelis laisvėjimas kėlė mirtiną grėsmę. Po kelių grasinimų (žymiausias susitikimas pasienio stotyje Čierna nad Tisou) sovietai nusprendė peržengti Čekoslovakijos sieną.

    Invazijos pradžia buvo 1968 m,. rugpjūčio 21 d. naktį.
    Įsiveržė apie 30 divizijų, apie 200.000 karių. Prahą užemė desantininkai. Be Sovietijos, invazijoje ("internacionalinėje misijoje") dalyvavo ir kitos komunistinio Varšuvos bloko šalys (išskyrus Rumuniją) .

    https://blisty.cz/art/92214-ft-prazs...-poucenim.html

    Per invaziją Prahos radijas nepasidavė ir pranešinėjo apie prasidedančią okupaciją. Prie ginamo Prahos radijo žuvo keliolika žmonių.
    Net Čekoslovakijos komunistų valdžia Prahos priemiestyje Vysočanuose surengė slaptą suvažiavimą, kur protestavo prieš invaziją.

    Invazija pareikalavo virš 108 Čekoslovakijos žmonių aukų ir šimtų sužeistųjų . Taip pat žuvo 19 sovietų karių.
    Šimtai inteligentų ir disidentų buvo nustumti į visuomenės pakraštį ir galėjo dirbti tik fizinį darbą, buvo persekiojami (kaip Vaclav Havel). Daug inteligentų emigravo (žinomas rašytojas Milan Kundera).

    Sovietų laikais buvo nutylima, kas ir kaip ten buvo, tik propaganda minėjo kažkokią "kontrrevoliuciją".
    Paskui jau studijų laikais teko susidurti su žmonėmis, kurie dalyvavo okupacinėje Sovietijos kariuomenėje. Didelį įspūdį padarė vieno buvusio sovietų kareivio pasakojimas, kai naktį prieš invaziją buvo išrikuotas pulkas, pulko vadas pabučiavo vėliavą ir pasakė "Idiom v boj" (einame į mūšį). Taprasme į mūšį prieš sąjungininkus. Toliau buvo pasakojimai pasakojimai, kaip tankai nukreipė nukreipė patrankas į čekoslovakų kareivines ar kaip DDR (Rytų Vokietijos) kariai patruliavo - apibrėždavo liniją aplink save ir kas peržengdavo - iškart šūvis. Pakviečia aplinkinius - "pasiimkit". Turbūt todėl nebuvo nė vieno žuvusio Rytų Vokietijos kareivio.
    Dabar galima paskaityti apie tuos laikus kad ir A. Suvorovo knygose ar išsigūglinti internete.

    Kelios nuotraukos iš čekų spaudos

    https://magazin.aktualne.cz/obrazem/...30cc47ab5f122/


    https://www.informuji.cz/akce/praha/...ske-jaro-1968/

    Sovietai po kelių dienų privertė Dubčeką atsistatydinti, panaikinti Vysočanų nutarimus ,grąžinti cenzūrą, atšaukti reformas. (1968 m. rugpjūčio 27 d. protokolas)
    Čekoslovakijos komunistų vadu paskyrė Gustavą Husaką Gustáv Husák tik 1969 metų pavasarį.
    Šalis, paskendo dvasinėje stagnacijoje dviem dešimtmečiams iki 1989 m. rudens aksominės revoliucijos.

    Gustáv Husák ir Leonid Brežnev 1969

    https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vy...rticle:634869/


    Tokie įvykiai tik primena, kad laisvė nėra dovanojama. Tik dėl Sovietijos silpnumo 1968 metų įvykiai nepasikartojo 1988 metais pas mus.
    Vertinkime ir saugokime tai, ką turime.
    Paskutinis taisė Romas; 2018.08.31, 20:05.

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Prieš 20 metų įvyko Rusijos finansų krizė

    Ši krizė - tai ne tik vienos kaimyninės šalies įvykis.
    Tik po šios 1998-2000 m. krizės Lietuvos ekonomika perorientavo savo veiklą į Vakarus. Tą krizę galima laikyti Lietuvos ekonominės nepriklausomybės pradžia

    1998.08.17 Rusija paskelbė, kad negali atsiskaityti pagal savo įsipareigojimus obligacijų (GKO) turėtojams, restruktūrizuoja esamą skolą ir praplečią valiutos koridorių nuo 6,20 iki 9,50 RUB / USD,
    Susikrovė kelios aplinkybės - anksčiau prasidėjusi 1998 metų pietryčių Azijos krizė, užsienio investuotojų jautrumas, neefektyvi dirbtinis Rusijos valiutos kurso palaikymas, gyvenimas skolon,

    Это мы объявили дефолт. Двадцать лет спустя
    Tai mes paskelbėme default'ą. Po dvidešimties metų.

    Tuometinis Rusijos prezidentas Boris Jelcin ir premjeras Sergej Kirijenko

    https://pikabu.ru/story/yeto_myi_oby...hast_1_6097029

    Prasidėjo nevaldoma krizė. Praktiškai per kelias dienas dolerio kursas nukrito tris kartus kartais, realios pajamos sumažėjo kartais.
    Tačiau atsigavus naftos kainoms ir atpigus eksportui prasiėjo Rusijos ekonomikos santykinė stabilizacija, kuri sutapo su Putino atėjimu į valdžią ir augimas tęsėsi praktiškai iki 2008 m. pasaulinės krizės.

    Кризис 98 в фотогалереи "Ъ"
    1998 m. krizė "Kommersant" fotogalerijoje

    https://www.kommersant.ru/gallery/2255895


    Išsami 1998 m. krizės chronologija yra "Kommersant" spec. projekte

    Мы проснулись в другой стране
    Mes atsibubome kitoje šalyje

    https://www.kommersant.ru/doc/2258104?from=doc_vrez

    ---

    O Lietuvoje pramonės monstrai neteko rinkos, importuotojų iš Rusijos prekės per naktį atpigo tris kartus.
    Vėl išaugo nedarbas, pagausėjo įmonių bankrotų. Kas tuomet žlugo, tas žlugo, o kas išgyveno, tapo stipresnis

    Kelios lentelės ir grafikai iš Lietuvos statistikos metraščio 2001
    Pramonės indeksai


    Žymiausi pokyčiai buvo Lietuvos užsienio prekyboje


    Rusija, Ukraina ir Baltarusija 1997 m. sudarė 43,6% eksporto, o 2000 metais - tik 14,4%
    Vėlesniais metais Lietuva į Rusiją eksportavo tik peino bei kitus maisto produktus, o likusį eksporto į Rusiją augimą sudarė (ir sudaro) reeksportas

    https://osp.stat.gov.lt/services-por...n-file?id=3431

    ---

    Rusijoje 2018 m. rugpjūtį default'o 20-osios metinės sutapo su nauju Rusijos rublio kurso kritimu, šį kartą dėl JAV taikomų sankcijų.
    Dabartinė Rusijos ekonomikos ir skolų būklė nepalyginama su 1998 metais . Tačiau, kaip sakė vienas Rusijos veikėjas, "Tuomet visas civilizuotas pasaulis mus palaikė, o dabar yra kitaip...".

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Lygiai prieš 10 metų, 2008.08.08 prasidėjo du įvykiai

    Pekino 2008 m. Olimpiada, kurią dabar mažai niekas neprisimena,
    Rusijos agresija prieš Gruziją. Per savaitės trukmės karą rusai galutinai užėmė likusias Pietų Osetijos ir Abchazijos teritorijas, šimtai žmonių žuvo, tūkstančiai neteko namų.
    Rusų kariuomenė buvo nuėjusi iki Počio ir Gorio, šalies teritoreija buvo perkirsta pusiau, tačiau rusiai toliau nėjo iki Tbilisio ir Batumio.
    Trijų Baltijos šalių, Ukrainos ir Gruzijos prezidentai atvyko į Tbilisį palaikyti Gruzijos, Prancūzija, tuomet pirminuinkavusi ES bandė tarpininkauti. Amerika nedviprasmiškai pagrasino Rusijai


    Prieš 2008 m. karą

    https://en.wikipedia.org/wiki/Russo-Georgian_War

    Po 2008 m. karo

    https://3mv.ru/publ/gruzino_osetinsk...kt/3-1-0-18236


    2008.08.12
    V.Adamkus: Europai bus gėda, jei nesugebės apginti mažos Gruzijos

    https://www.15min.lt/naujiena/aktual...05-val-57-2639

    Dabartiniai karo atgarsiai

    BNS 2018.08.05
    Per konfliktą Ukrainoje Rusija pasinaudojo Gruzijos karo pamokomis
    https://www.bns.lt/topic/1912/news/56414281/

    Lrytas.lt
    D. Medvedevas pateikė savo Gruzijos karo versiją
    https://www.lrytas.lt/pasaulis/rytai...likto-7192622/

    15min.lt 2018.08.08
    Rusijos propaganda Gruzijoje veikia taip, kaip per JAV rinkimus
    https://www.15min.lt/naujiena/aktual...mus-57-1012170

    Delfi 2018.08.08
    Išgirdę, kad artėja rusų karinės pajėgos, pasileido bėgti
    https://www.delfi.lt/news/daily/worl....d?id=78771313

    Lrytas.lt 2018.08.08
    Michailas Saakašvilis apie karą Gruzijoje: „Skambinau Medvedevui, atsiliepė Putinas“
    https://www.lrytas.lt/pasaulis/rytai...ijoje-7203563/

    Pastarojo straipsnio originalas - tai M.Saakašvilio interviu Maskvos radijui "Echo Moskvy"

    Echo Moskvy 2018.08.07 (garsinė versija)
    Интервью. Михаил Саакашвили - Алексей Венедиктов
    https://echo.msk.ru/programs/beseda/2253958-echo/

    unian.net 2018.08.08
    "Шнырь, шестерка Путина, полное ничтожество": Саакашвили рассказал о своем отношении к Медведеву
    Saakašvilis apie Medvedavą - Skuduras, niekšas, visiškas menkysta
    https://www.unian.net/world/10218194...medvedevu.html

    Ir rusiškoje žiniasklaidoje karo 10-mečio proga galima rasti daugmaž objektyvių straipsnių
    Lenta.ru 2018.08.08
    Соседи с криками хватали детей, грузились в машины и уезжали
    Kaimynai šaukdami čiupo vaikus, krovė visk į mašinas ir išvažiavo

    https://lenta.ru/articles/2018/08/08/8_08_2008/
    Paskutinis taisė Romas; 2019.03.03, 22:44. Priežastis: Atkurtas nuotraukų rodymas

    Komentuoti:


  • Romas
    replied

    Šiandien sukanka 150 metų, kai 1868 metais užpatentuota rašomosios mašinėlės klaviatūra su iki šiol naudojamu raidžių deriniu QWERTY.

    15min.lt 2018.07.14
    Klaviatūrai - 150 metų
    https://www.15min.lt/m/id/mokslasit/...us-646-1000950

    Komentuoti:

Working...
X