Parašė DeSadas
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Izraelio ir kaimyninių šalių santykiai
Collapse
X
-
Parašė Gator Rodyti pranešimą
Bet tai nesusiję su tviteriu. Čia tik pranešimas po derybų buvo paskelbtas, kas taip pat būtų paskelbta jei nebūtų tviterių (per radiją,tv, interneto puslapį)"I just want you to know that, when we talk about war, we're really talking about peace." —Washington, D.C. June 18, 2002
- George W. Bush President of the USA
Comment
-
Parašė DeSadas Rodyti pranešimą
derybu jokiu nebuvo...
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimą
Bet kažkodėl nesutarimai yra ne su viena ar kita valstybe, bet musulmonais bendrai. Ir, panašu, skirtis eina per religinę liniją. Aišku galima vartytis, kad istoriškai religinės linijos dažnai atsirasdavo pagal (geo)politines.
Dabartiniai gilūs Izraelio ir arabų pasaulio nesutarimai pagrinde eskalavosi po to, kai 1948 m. buvo įkurta Izraelio valstybė, pasibaigus britų mandatui Palestinoje. Tačiau užuomazgos kilo dar anksčiau –
Pagrindinės dvi fazės:
1️⃣ Iki 1948 m. – britų mandatas ir zionizmo pradžia
Zionizmas (žydų nacionalinis judėjimas) pradėjo aktyviai skatinti žydų repatriaciją į Palestiną XIX a. pabaigoje.
Britų mandatas (1920–1948): britai kontroliavo Palestinos teritoriją po Osmanų imperijos žlugimo.
Arabų pasipriešinimas:
Arabai priešinosi žydų imigracijai ir žemei parduoti.
1920–1939 m. vyko keli rimti arabų sukilimai prieš žydų bendruomenes ir britus.
Britų pažadai: Pirmojo pasaulinio karo metu britai vienu metu žadėjo žemę ir arabams (McMahon–Hussein susirašinėjimas), ir žydams (Balfour deklaracija 1917) – tai sukėlė prieštaravimų pagrindą.
---
2️⃣ Po 1948 m. – Izraelio valstybės įkūrimas ir karai
1948 m. gegužės 14 d. žydai paskelbė apie Izraelio valstybės įkūrimą.
Kitą dieną 5 arabų valstybės (Egiptas, Sirija, Jordanija, Irakas, Libanas) užpuolė Izraelį – tai buvo pirmas Arabų-Izraelio karas.
Apie 700 000 palestiniečių buvo priversti palikti savo namus (Naqba – „katastrofa“ arabų terminu).
Tai suformavo ilgalaikę neapykantos, tremties ir teritorinių pretenzijų grandinę.
Taip, pagrindinė Izraelio–Palestinos konflikto šaknis yra ta, kad žydai buvo masiškai atkeliami į regioną, kurį tuo metu daugiausia gyveno arabai (musulmonai ir krikščionys), ir reikalavo sukurti nacionalinę žydų valstybę. Ta valstybė buvo kuriama teritorijoje, kuri šimtmečius buvo musulmoniška politine ir kultūrine prasme, nors istoriškai joje taip pat gyveno žydai.
Išvadas pasidarykite patys.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė MarkWood Rodyti pranešimą
buvo musulmoniška politine ir kultūrine prasme, nors istoriškai joje taip pat gyveno žydai.
Išvadas pasidarykite patys.
Palestinos neužpuolė aplinkiniai arabai, kai palestiniečiai paskelbė apie savo valstybę 1988.-
Comment
-
MarkWood atseit prieš 1948 ar prieš sionizmo bangą XIX amžiaus gale žydų ir musulmonų santykiai buvo geriJei taip būtų buvę, tai gal ir į protėvių žemę sugrįžę žydai būtų laimingai gyvenę bendroje valstybėje su aplinkiniais arabais? Bet istorinė patirtis rodė, kad tikimybė tam gan maža.
P.S. net neskaičiau visos ChatGPT paklodės. Bet labai liūdna kai lyg ir protingi žmonės kopipystina ChatGPT kaip absoliučią tiesą kaip bobutės kurioms bilekas pasakyta per televiziją yra tiesa.Paskutinis taisė mantasm; 2025.06.24, 20:54.
- 3 patinka
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimąMarkWood atseit prieš 1948 ar prieš sionizmo bangą XIX amžiaus gale žydų ir musulmonų santykiai buvo geriJei taip būtų buvę, tai gal ir į protėvių žemę sugrįžę žydai būtų laimingai gyvenę bendroje valstybėje su aplinkiniais arabais? Bet istorinė patirtis rodė, kad tikimybė tam gan maža.
P.S. net neskaičiau visos ChatGPT paklodės. Bet labai liūdna kai lyg ir protingi žmonės kopipystina ChatGPT kaip absoliučią tiesą kaip bobutės kurioms bilekas pasakyta per televiziją yra tiesa.
-Taip.
Comment
-
Parašė Kecal Rodyti pranešimąŠiandien man įdomiausia, kur nueis, ir kiek ilgai išlaikys išorinį vakarietišką kiautą, Izraelis, pasidavęs savo nacionalistų ir religinių fanatikų įtakai. Manau, kad iki Irano stiliaus teokratijos ten liko galbūt keli dešimtmečiai, jei ne mažiau. Besąlyginė JAV parama tik dar labiau gilina įspūdingas vidines Izraelio problemas.
Jeigu manot, kad visokių palestiniečių tik Izraelio "fanatikai" nemėgsta tai pažiūrėkit, ką apie juos galvoja broliai arabai.
- 3 patinka
Comment
-
Parašė gerietis Rodyti pranešimąIšvada - priežastis religinė.
Palestinos neužpuolė aplinkiniai arabai, kai palestiniečiai paskelbė apie savo valstybę 1988.Snowflakes will attack U <3
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Arunasx Rodyti pranešimąAr galima patikslinti?
IMHO Izraelio nausėdijos yra kuriamos visokiais neaiškiai būdais užimtose ar "nupirktose" iš arabų žemėse kas negali būti laikoma teisėtu.
Parašė MarkWood Rodyti pranešimąGal galite įvardinti gabalėlį Izraelio žemės, kurią okupavo Palestina?
Parašė MarkWood Rodyti pranešimą
Religija- viena iš atskirties detalių. Bet ji- ne pagrindinė nesutarimų priežastis. Ar jums atrodo, kad bombomis svaidosi, nes nori parodyti kieno dievas geresnis?
P.S. jei ruošiatės atsakinėti GPT pagalba tai net nesivarginkite, niekas tų nesąmonių neskatys.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimąGalima. Levanto regionas yra teisėta Izraelio žemė kurioje yra okupantai dažnai vadinami palestina. Izraelio nausėdijos yra Izraelio žemėje. Beje kabučių nupirktose nereikia, arabai gavo pinigus rinkos kaina.
Ar tavo manymu irgi būtų teisėta, jei chuilostanas per kokius proxy veikėjus nupirktų visokių sklypų Suvalkų koridoriuje ir pasakytų, kad tai jau chuilo žemės, bandytų sujungti Karaliaučių su Baltarusiją, statyti 6m aukščio betonines tvoras ir t.t. ?
Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Arunasx Rodyti pranešimąIš fizinių asmenų nupirkta žemė negali pakeisti priklausomybės valstybei.
Ar tavo manymu irgi būtų teisėta, jei chuilostanas per kokius proxy veikėjus nupirktų visokių sklypų Suvalkų koridoriuje ir pasakytų, kad tai jau chuilo žemės, bandytų sujungti Karaliaučių su Baltarusiją, statyti 6m aukščio betonines tvoras ir t.t. ?
- 1 patinka
Comment
-
Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimąSutinku. Bet kadangi ten jau ir taip buvo Izraelio valstybė tai niekas nereikalauja keisti priklausomybės.Paskutinis taisė Arunasx; 2025.06.25, 07:42.Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo
Comment
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą
Priežastis yra etninė, o ne religinė. Šitame giliame ir niekaip neišsprendžiamame konflikte pirmoje vietoje eina būtent tautybės veiksnys, kai tą pačią teritoriją vieni laiko arabiška, kiti žydiška.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Lettered Rodyti pranešimą
Ar jūs suvokiat, kad ajatola gavęs branduolinius ginklus iš tikrųjų juos panaudotų prieš Izraelį? Čia tik jis vienintelis yra religinis fanatikas. Maximum ko nori Izraelio "nacionalistai" tai tiesiog, kad egzistuotų jų šalis.
Pirma, Izraelio nacionalistai nori ne šalies egzistavimo – šalis sėkmingai egzistuoja. Jie nori atsikratyti visų arabų ir pasiimti kuo daugiau žemės, įskaitant ir Gazą, kuri niekada nebuvo laikoma „tikruoju“ Izraeliu, bet mačiau, kad visokie mediniaistrazdai forume jau aiškina, kad ir Gaza – „pavogtas“ Izraelis
Antra, grįžtant prie paboldintos dalies, vienintelė šalis, panaudojusi branduolinį ginklą, yra JAVKodėl kiti, pvz., Indija ir Pakistanas, nenaudoja net karo metu? Nes tai nėra racionalu. Nes visų interesas yra išlikti. Branduolinio ginklo panaudojimas tikimybę reikšmingai sumažina, ir tai supranta visi.
Sakote, Iranas turi unikaliai neracionalų režimą? Nesąmonė. Nematau nė vieno aiškaus įrodymo, kad jie ten būtų kažkaip išskirtinai neracionalūs. Po 1953 visuomenės lygmenyje, ir po 1979 metų valstybiniame lygmenyje, ir ypač po JAV sukelto Irako-Irano karo, Teheranas didžiausia grėsme laiko JAV ir su ta grėsme kovoja, siekdamas plėsti savo įtaką regione. Kas labiausiai tam trukdo? Izraelis, faktiškai 51 JAV valstija, turinti hegemoninę galią regione, ir ją laisvai naudojanti (taip pat, beje, ir reguliariai žudydamas Irano mokslininkus ir pareigūnus de-facto teroristiniais metodais). Iranas veikia, ir taip, mums jo veikla nenaudinga, ir jis nėra draugiška valstybė, švelniai pasakius. Bet jo veiksmai nėra neracionalūs! Iranas siekia išlikti, naudodamas visas turimas priemones.
Sakote, religiniai prietarai – neracionalumo įrodymas? Atsiprašau, bet ir JAV yra didele dalimi religinių prietarų valdoma šalis. Ar žinote, kodėl JAV taip besąlygiškai remia Izraelį, dėl to prarasdama labai daug soft power Vidurio Rytuose ir už regiono ribų? Ne, ne tik dėl žydų lobby, bet ir dėl to, kad didelė JAV gyventojų dalis (Evangelicals, iki trečdalio visų gyventojų) nuoširdžiai tiki, kad Izraelio įkūrimas priartina pasaulio pabaigą! Mano akimis žiūrint, tai yra panašaus lygio nesąmonė, kaip šiitų Slaptojo imamo/Mahdžio laukimas. Bet ar dėl to JAV yra unikaliai neracionali valstybė? Vėlgi, man atrodo, norėčiau tikėti, kad veikiau ne.
Galiausiai, jei Iranas yra racionalus veikėjas, ar viskas gerai su jo branduolinio ginklo įsigijimu? Štai su šituo aš tikrai nesutinku. Branduolinis ginklas neturėtų būti platinamas, ir jo plitimą būtina stabdyti. Tik štai problema, kad Trumpo veiksmai ilgainiui turbūt daugiausiai prisidės prie branduolinio ginklo plitimo. Nes laukiniame pasaulyje, be jokio ryškesnio Jungtinių Tautų, tarptautinės teisės ir diplomatijos vaidmens, vienintelis veiksnys bus galia. Ir nėra didesnės galios nei branduolinis ginklas, ką jau sėkmingai įrodė Šiaurės Korėja, o ir, aišku, Rusija, kuri seniai būtų sustabdyta ir išmesta iš Ukrainos, jei ne įspūdingas arsenalas. Pats Trumpas aiškiai sako, kad Rusijos ginklai yra esmė. Ir taip reklamuoja nuclear proliferation, kaip niekas kitas.Paskutinis taisė Kecal; 2025.06.25, 09:06.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Kecal Rodyti pranešimą
Kam tokias nesąmones rašyti?
Pirma, Izraelio nacionalistai nori ne šalies egzistavimo – šalis sėkmingai egzistuoja. Jie nori atsikratyti visų arabų ir pasiimti kuo daugiau žemės, įskaitant ir Gazą, kuri niekada nebuvo laikoma „tikruoju“ Izraeliu, bet mačiau, kad visokie mediniaistrazdai forume jau aiškina, kad ir Gaza – „pavogtas“ Izraelis
- 4 patinka
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimą
Kam rašyt tokias nesąmones? Apart mažos dalies (visur yra Vilno naše, atsiimkim Karaliaučių ir t.t.), arklio dalis Izraelio nacionalistų apsiriboja Izraelio egzistavimu. Arabų kurie sudaro berods 20% gyventojų pačiame Izraelyje ir turi pilietybes irgi neišvarinėja. Kita monetos pusė - hamasnikai atvirai deklaruoja, kad jų tikslas arabiška Palestina „nuo upės iki jūros“.
„David Ben-Gurion well understood these contradictory perspectives. As he told his colleagues, against the backdrop of the Arab Revolt of 1936-1939: "We must see the situation for what it is. On the security front, we are those attacked and who are on the defensive. But in the political field we are the attackers and the Arabs are those defending themselves. They are living in the country and own the land, the village. We live in the Diaspora and want only to immigrate [to Palestine] and gain possession of [lirkosh] the land from them." Years later, after the establishment of Israel, he expatiated on the Arab perspective in a conversation with the Zionist leader Nahum Goldmann: "I don't understand your optimism... Why should the Arabs make peace? If I was an Arab leader I would never make terms with Israel. That is natural: We have taken their country. Sure, God promised it to us, but what does that matter to them? Our God is not theirs. We come from Israel, it's true, but two thousand years ago, and what is that to them? There has been anti-Semitism, the Nazis, Hitler, Auschwitz, but was that their fault? They only see one thing: We have come here and stolen their country. Why should they accept that?"
Apie „nuo jūros iki upės“ Izraelio politikoje: "Judea and Samaria will not be handed to any foreign administration; between the Sea and the Jordan there will only be Israeli sovereignty." (Likud partijos 1977 m. manifestas)
Apie vėlesnės Izraelio kartos lyderių požiūrį, Arielis Sharonas 1998: "It is the duty of Israeli leaders to explain to public opinion, clearly and courageously, a certain number of facts that are forgotten with time. The first of these is that there is no Zionism, colonialization, or Jewish State without the eviction of the Arabs and the expropriation of their lands." (Agence France Presse)
Apie Izraelio nacionalistų veiksmus, jei kartais nesekate naujienų: https://www.pbs.org/newshour/world/t...ough-jerusalem
Apie požiūrį į Izraelio arabus, kaip antrarūšius piliečius: https://www.timesofisrael.com/ben-gv...-disloyal-mks/
Ir t.t., ir pan. Jeigu kam nors visa tai naujiena, vadinasi, nieko nežinote apie konfliktą, o gal ir nenorite žinoti, kas yra labiau tikėtina.
- 1 patinka
Comment
Comment