Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Mažoji architektūra Panevėžyje

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  #61
  Panevėžyje vėl gaivinama „Laisvė“

  Ne viena visuomenininkų grupė vėl brandina idėją Panevėžyje pastatyti iš šio krašto kilusio garsiojo skulptoriaus Juozo Zikaro tarpukariu kurtą Nepriklausomybės paminklą, dabar dažniau vadinamą „Laisve“. Šios idėjos autoriai tikina, jog dabar tam puiki proga – artėja 140-osios skulptoriaus gimimo metinės, o pats miestas iš esmės atsinaujina. Vis dėlto specialistai įspėja, jog gražus užmojis gali baigtis negražiai, mat vien pagal eskizą statant skulptūrą gali kilti bėdų dėl autoriaus teisių.

  Click image for larger version

Name:	aleksandraviciaus-paroda-viesbutis01.jpg
Views:	2
Size:	129,8 kB
ID:	1763985

  Panevėžio krašto klubo „Tėviškė“ pirmininkės pavaduotoja, iniciatyvinės grupės dėl J. Zikaro paminklo pastatymo sekretorė Liudvika Knizikevičienė sako, kad ne tik Panevėžyje, bet ir kaimyninio Pasvalio rajone esančiuose Pumpėnuose, su kuriais taip pat buvo susijęs žymusis skulptorius, atsiradusios bent kelios grupės, keliančios idėją mieste statyti J. Zikaro kūrinį. Jau yra ir siūlančiųjų pinigų jo statybai.

  „Laisvė“ likusi kaip skola. J. Zikaras sukūrė skulptūros modelį, žmonės tarpukariu rinko pinigus, bet taip ir liko darbas iki galo neįgyvendintas“, – sako L. Knizikevičienė.

  Pasak kraštotyrininkės, nors ši tarpukario idėja gaivinama jau bene tris dešimtmečius, vis nepavykdavo jos įgyvendinti. Anot L. Knizikevičienės, tik buvusi Panevėžio vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė pirmą kartą aiškiai ją palaikė, ko anksčiau Savivaldybėje visuomenininkai pasigesdavo. Panevėžietės teigimu, visuomenininkai siūlo Laisvės aikštėje pastatyti modernų paminklą – grūdinto stiklo „Laisvę“. Dėl jo gamybos aktyvistai tariasi su stiklo menininku panevėžiečiu Remigijumi Kriuku.

  L. Knizikevičienės sako, jog kiti, nežinodami tokios idėjos, kalba apie galimą liejinį iš metalo.

  Click image for larger version

Name:	zikaro-laisve-Nuotraukos-iš-privačios-kolekcijos-e1574248566566.jpg
Views:	2
Size:	35,7 kB
ID:	1763986

  Ekspertai neįtikino

  Panevėžio savivaldybės paveldosaugos ir architektūros specialistai ne kartą yra išsakę nuomonę, kad pastatyti paminklą iš J. Zikaro palikto „Laisvės“ eskizo neįmanoma – kiltų techninių problemų, o kuriant nebeliktų ir paties skulptoriaus autorystės, kas reikštų nepagarbą menininkui. Ar verta ir eskizo statyti skulptūrą, konsultuotasi ir su Lietuvos dailininkų sąjungos atstovais.

  L. Knizikevičienė sako ir pati dalyvavusi tuose posėdžiuose. Ji mano, jog prieštaravimų esmė buvo ne autoriaus teisės, o paminklo tiesiog nereikėjo ir norėta „atsimušti“. Kraštotyrininkės teigimu, šalyje yra pavyzdžių, kai atkuriami paminklai jų autorių jau nesant tarp gyvųjų. Pasak L. Knizikevičienės, daugiau nei prieš dešimtmetį atliktoje panevėžiečių apklausoje beveik 1000 pasisakė už paminklo reikalingumą ir tik 14 buvo prieš.

  „Tai rodo, kad visuomenė irgi mano, kad turime atiduoti skolą tokiam žymiam mūsų kraštiečiui“, – sako aktyvi panevėžietė.

  Jos nuomone, dabar būtų pats laikas pastatyti tiek diskusijų jau ne vieną dešimtmetį keliantį paminklą, mat 2021 metais sukaks 140 metų nuo J. Zikaro gimimo.

  Nukentėtų autorystė

  Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus dizaino specialisto Arvydo Narkevičiaus teigimu, mintis apie J. Zikaro „Laisvę“ išlenda ne pirmą kartą, bet atsakyti, ar mieste atsirastų vietos šiam paminklui, vienareikšmiškai negalima.

  „Pradėkime nuo to, kad tai yra eskizinis J. Zikaro variantas, iš kurio išsirutuliojo „Laisvės“ skulptūra Kaune Karo muziejaus sodelyje“, – sako A. Narkevičius.

  Anot jo, neaišku, pagal kokį variantą reikėtų daryti paminklą, ir veikiausiai nė vienas autorius nenorėtų, kad nebaigtas jo darbas būtų paverstas galutiniu produktu. A. Narkevičiaus manymu, greičiausiai kiltų ir autorystės problema: kitas asmuo neturi teisės keisti autoriaus darbo be jo sutikimo. O gaminant skulptūrą pagal eskizą vien dėl parametrų didinimo pokyčiai neišvengiami.

  „Vietą paminklui visada galima surasti, bet ar mums to tikrai reikia? Didžiausia problema ne tai, kur pastatyti, o ką“, – pabrėžė A. Narkevičius.

  Specialisto nuomone, įamžinti J. Zikaro atminimą būtų galima ir kitaip, tik reikėtų paieškoti idėjų, kaip tą padaryti.

  Idėją finansavo gyventojai

  Siekiant įamžinti Nepriklausomybės kovas, tarpukariu visoje Lietuvoje buvo planuojama statyti jas menančius paminklus. Vieni pirmųjų tokias idėjas bandė įgyvendinti kauniečiai ir pasirinko skulptorių Juozą Zikarą. 1921 metais Kaunui jis sukūrė „Laisvę“, tačiau paminklas buvo pastatytas tik po septynerių metų. Ant paminklo buvo išgraviruotos didžiausių karinių laimėjimų datos. Tarp jų ir 1919 metų Panevėžio išvadavimo operacija.

  „Tokio Nepriklausomybės kovoms atminti skirto paminklo idėja buvo gyva ir panevėžiečių galvose“, – pasakoja Panevėžio kraštotyros muziejaus Istorijos skyriaus muziejininkas Donatas Pilkauskas.

  Pirmą kartą komitetas Lietuvos nepriklausomybės paminklui statyti įsteigtas 1924 metais. Statybai buvo renkamos aukos. Pasak istoriko, ypač tuo rūpinosi vienas veikliausių Panevėžio kunigų Jonas Karbauskas. Idėja pastatyti tokį paminklą Panevėžyje patikėta taip pat J. Zikarui. „1925 metais Nepriklausomybės paminklo modelis jau buvo paruoštas ir perduotas įvertinti komisijai. Iki rudens skulptorius padarė ir jo gipsinį modelį“, – pasakoja D. Pilkauskas.

  Paminklo maketas tais metais eksponuotas Panevėžio kraštotyros muziejuje. Pasak istoriko, paminklui pastatyti reikalingos lėšos buvo renkamos daug metų, o iki 1934 metų surinkta 15 tūkst. litų. 1929 metais mirus J. Karbauskui, įvyko įvairių pokyčių. Pasak istoriko, galiausiai sumanymo statyti paminklą atsisakyta ir už surinktas lėšas nuspręsta Panevėžyje statyti muziejų.

  „1934 metų rugsėjį Lietuvos spauda rašė, kad paminklo statybai surinkta 15 tūkst. litų, bet vietoje paminklo bus statomas muziejus. Graži paminklo statymo idėja taip ir liko neįgyvendinta“, – sako D. Pilkauskas.

  J. Zikaro meno kūriniai Panevėžyje

  Panevėžiečiai skulptoriaus J. Zikaro kūrybą mato kiekvieną kartą užsukę į banką Respublikos gatvėje. Kadaise, kai čia buvo tuomečio Lietuvos valstybinio banko Panevėžio skyriaus rūmai, jie buvo papuošti skulptoriaus J. Zikaro darbais. Šiame banke yra net trys 1931 metais J. Zikaro sukurti kūriniai – pagrindinėje salėje dvylika dekoratyvinių skulptūrų „Atlantai“, lyg dangaus skliautą laikantys stiklinį kupolą. Taip pat jo sukurta ir rozetė, iš kurios leidžiasi nuostabus šviestuvas, o eksterjere, virš pagrindinio įėjimo, pastato sieną puošia J. Zikaro sukurtas Vytis su ornamentiniu pagražinimu.

  Panevėžyje menininko darbų yra Kristaus Karalius katedroje – 1926 pastatyta Kristaus Karaliaus skulptūra. Taip pat šv. Aloyzo skulptūra Panevėžio Šv. Petro ir Povilo bažnyčios šventoriuje. Nemažai J. Zikaro darbų saugoma Panevėžio kraštotyros muziejuje. Panevėžyje gimė ir J. Zikaro garsiausios kompozicijos „Bedarbis“, „Jūratė ir Kastytis“, „Lietuvaitė“ bei kitos.

  Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/...vinama-laisve/

  Comment


   #62
   Neįprasta skulptūra – bendruomenės prisistatymas miestui

   Išpuoselėtais gėlynais prie daugiabučių garsėjančiame Pilėnų mikrorajone prieš keletą dienų išdygo praeivių akis traukiantis neįprastos formos statinys.

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-3-1980x1485.jpg
Views:	2
Size:	439,3 kB
ID:	1764599

   Trisienė nerūdijančio metalo skulptūra su lazeriu išpjaustytu tekstu yra originaliai panevėžiečiams pasiųsta žinia apie Dainavos ir Nendrės gatves vienijančią bendruomenę. Iš vidaus šviečiančią skulptūrą bendruomenė pastatė savo jėgomis, padedama bičiulių.

   „Dėl vietos ir kai kurių sprendimų mus konsultavo Savivaldybės dizaineriai. O lėšos – iš bendruomenės kišenės. Nusprendėme, kad mums nereikia spausdintuvo, juk dirbame ne popieriuje. Verčiau Savivaldybės skirtus pinigus panaudosime visiems matomai ir naudingai veiklai“, – pasakojo originalios skulptūros sumanytojas, įdomių idėjų autorius panevėžietis Virginijus Benašas.

   Skulptūra yra ne tik mikrorajone veikiančios bendruomenės žymuo. Praeivius intriguoja joje lazeriu išpjaustyti skaičiai – bendruomenės vietos koordinatės. Praėjusią savaitę atidengta skulptūra nušvito iš vidaus. Tam, pasak V. Benašo, specialiai šventei buvo prijungta elektra.

   Click image for larger version

Name:	DSC_913214-Medium.jpg
Views:	2
Size:	298,4 kB
ID:	1764600

   Click image for larger version

Name:	14-Medium.jpg
Views:	2
Size:	195,8 kB
ID:	1764601

   Click image for larger version

Name:	DSC_9131459-Medium.jpg
Views:	2
Size:	297,8 kB
ID:	1764602

   Click image for larger version

Name:	DSC_917120-Medium.jpg
Views:	2
Size:	147,1 kB
ID:	1764603

   Visgi aktyvi bendruomenė nusiteikusi padaryti taip, kad skulptūra nuolatos šviestų iš vidaus, o tokiam darbui panaudoti saulės ir vėjo energiją. Vien tik gyventojų iniciatyva pastatyta ir savotišku mikrorajono skiriamuoju ženklu jau tapusi skulptūra – Nendrės-Dainavos bendruomenės simbolių tęsinys.

   Dainavos gatvėje stiebiasi bendruomenės jėgos ir vienybės simbolis ąžuolas, o neseniai jos teritorijoje, ties riba su dabar jau privačiu nebaigtos statyti Pilėnų mokyklos sklypu atsirado akmuo, kaip juokauja V. Benašas, ketvirtos eilės pusakmenis nuo Puntuko. Sakoma, kas per jį perlipa, tas tampa labai drąsus. Bendruomenė jau ne tik Panevėžyje, bet ir Lietuvoje garsėja įspūdingais prie daugiabučių tvarkomais gėlynais. Ir šiais metais puoselėjamas grožis sulaukė įvertinimo miesto Savivaldybės skelbtame gražiausiai tvarkomos aplinkos konkurse.

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-1-e1572438768933.jpg
Views:	2
Size:	201,1 kB
ID:	1764604

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-2-e1572438778549.jpg
Views:	2
Size:	178,3 kB
ID:	1764605

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-4-e1572438792563.jpg
Views:	2
Size:	197,3 kB
ID:	1764606

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-5-e1572438800119.jpg
Views:	2
Size:	376,7 kB
ID:	1764607

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-6-e1572438807318.jpg
Views:	2
Size:	179,7 kB
ID:	1764608

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-7-e1572438815374.jpg
Views:	2
Size:	370,9 kB
ID:	1764609

   Click image for larger version

Name:	Nendres-Dainavos-bendruomene-zenklas-8-e1572438822408.jpg
Views:	2
Size:	367,6 kB
ID:	1764610

   Jų gėlynai net ir vardus turi: esantis V. Benašo žinioje – Septynių vėjų slėnis, prižiūrimas bendruomenės pirmininkės Rimos Kaminskienės – Saulės sodas, o prie Gintauto Šimkaus daugiabučio klesti Debesų sodas.

   O dar daugiabutyje įkurta biblioteka – knygų mainininkas, kur vietos gyventojai mielai dalijasi perskaitytomis knygomis, dar daugiabučio rūsyje įrengta galerija. V. Benašas juokiasi, jog kitiems metams bendruomenė sugalvojusi visišką beprotybę – pastatyti aukso gabalą. Tiesa, iš tiesų tai bus akmuo, nupurkštas aukso spalvos dažais, ir dargi su debesies formos stogu.

   „Kiekvienas turės galimybę pasėdėti ant to aukso gabalo ir pamąstyti, kas geriau: ar turėti aukso po užpakaliu ir vaidinti, kad esi kietas, ar geriau turtu dalintis“, – šypsosi V. Benašas. Dar tik trečius metus gyvuojanti Nendrės-Dainavos vietos bendruomenė šiuo metu vienija apie 50 narių.
   \
   Iniciatyvūs žmonės tvirtina neturintys tikslo surinkti kuo didesnį būrį, mat bendruomenės tikroji prasmė – ne jos narių skaičius. „Kiekvienas turi ateiti į bendruomenę su idėja ir veiklomis. Mūsų tikslas ne vežti už dyką gyventojus į keliones iš bendruomeninių lėšų, o siekti, kad pats žmogus susikurtų gyvenimo kokybę ir aplinką“, – pabrėžė V. Benašas.

   Idėjų generatorius svarsto, kad turbūt ne šiaip sau senjoras iš Tailso miesto (Latvija), su ekskursija atvykęs pažiūrėti, kaip gyvena kūrybinga bendruomenė, tarsi juokais, o gal ir rimtai tarstelėjo: ant tokių kuoktelėjusių ir laikosi pasaulis. „Gal mes ir kuoktelėję, bet pats žmogus savo miestui, savo aplinkai gali padaryti labai daug gero“, – sako Nendrės-Dainavos vietos bendruomenės atstovas.

   Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/...tymas-miestui/

   Attached Files

   Comment


    #63
    Kažkada buvusi "Nevėžio" vidurinė, ilgai tuščia nebuvo. Kuriamas „Nevėžio“ sporto kompleksas (Taikos al. 11). Šiuo metu yra įrengta nauja moderni bokso salė, ateityje norima padaryti dar keletą kitų sporto šakų salių, bei padaryti atvykstantiems sportininkams gyvenamus kambarius.

    Panevėžyje atidaryta nauja bokso salė

    Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/miestai/panevez....d?id=82498771


    Vietoj apleisto stadiono, planuojama papludimio tinklinio ir teniso aikšteles.

    Click image for larger version

Name:	75481893_2534291433353132_4361319378172510208_n.jpg
Views:	1
Size:	109,9 kB
ID:	1765743

    Click image for larger version

Name:	76963265_2534291526686456_4921443668314816512_n.jpg
Views:	1
Size:	98,1 kB
ID:	1765744

    Comment


     #64
     Papildomai pripirkta ir įrengta naujų autobusu stotelėse žmonių laukimo paviljonu. Yra du variantai.

     Atviras:

     Click image for larger version

Name:	_DSC0431.JPG
Views:	2
Size:	821,6 kB
ID:	1766259

     Click image for larger version

Name:	_DSC1020.JPG
Views:	2
Size:	592,9 kB
ID:	1766260

     Uždaras, bet be reklamų.

     Click image for larger version

Name:	IMG_8846.JPG
Views:	2
Size:	244,7 kB
ID:	1766261

     Click image for larger version

Name:	IMG_8847.JPG
Views:	2
Size:	236,7 kB
ID:	1766262

     Click image for larger version

Name:	IMG_8850.JPG
Views:	2
Size:	303,1 kB
ID:	1766263

     Comment


      #65
      Parašė Audrys Rodyti pranešimą
      Papildomai pripirkta ir įrengta naujų autobusu stotelėse žmonių laukimo paviljonu. Yra du variantai.

      Atviras:

      Click image for larger version Name:	_DSC0431.JPG Views:	2 Size:	821,6 kB ID:	1766259
      Wtf čia padaryta? Kodėl tiesiai ant šaligatvio pastatė kažkokį meralinį kioską? Nebuvo galima bent ant vejos patraukti? Galų gale jei ir negalima, tai tuomet galima panaikinti kišenę - autobusui būtų dar patogiau sustoti arčiau bordiūro, kad nereiktų per balas įlipinėti, o ir eismo ten kažinkiek nesustabdytų - matosi pagal vėžes nenaudojamas asfaltas. Dar toli Panevėžiui iki teisingų prioritetų.

      Comment


       #66
       Mieste daugėja želdinių

       Click image for larger version

Name:	download (3).jpg
Views:	2
Size:	198,7 kB
ID:	1767265

       Panevėžio mieste daugėja naujų želdinių. Vieni sodinami siekiant puošti viešąsias erdves, kiti – įgyvendinant investicinius infrastruktūros projektus.

       Panevėžio miesto savivaldybė želdiniams atnaujinti skyrė beveik 58 tūkst. Eur. Už šias lėšas 32 berželiai pasodinti Beržų gatvėje, 64 klevai ir 8 kadagiai – Kniaudiškių. J. Basanavičiaus gatvę papuošė 14 klevų, Ramygalos – 36 lanksvos. Per 49 tūkst. juodalksnių sodinukų atsirado Molainių filtracijos laukuose.

       Atnaujinant Pušaloto gatvę čia, atkarpoje nuo Stoties gatvės iki žiedo, pasodinti 76 klevai ir liepos, 76 metrų buksmedžio gyvatvorė, skiriamojoje gatvės juostoje įrengti gėlynai. Rekonstruojant Statybininkų gatvę pasodintos 87 liepos, J. Janonio gatvės prieigose – 48 klevai ir liepos, per 700 sodinukų gyvatvorės, Molainių gatvėje – 57 klevai, liepos ir šermukšniai, 28 japoninės lanksvos, įrengti žolinių kompozicijų plotai.

       Šalia mozaikos raštu iškloto Taikos alėjos šaligatvio atsirado skirtingų formų gėlynai – pasodinta daugiau nei 230 kininių miskantų, „Ekrano“ marių teritorijos pakrantėje ir J. Biliūno gatvėje – 25 šermukšniai, bukai bei uosiai.

       Atnaujintą Kultūros ir poilsio parką papildė net 358 medžiai: klevai, liepos, beržai, vyšnios, pušys, ieva. Pasodinti 123 krūmai (sedulos, forzitijos), įrengti įvairių formų gėlynai.

       https://panevezys.lt/lt/naujienos/mu...-zeldiniu.html

       Comment

       Working...
       X