Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Šiaulių tarpukario architektūra

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Šiaulių tarpukario architektūra

    Tarpukario laikotarpiu Šiaulių svarba Lietuvoje ko gero buvo didesnė nei dabar. Ten veikė kelios stambios pamonės įmonės, buvo svarbus geležinkelio mazgas.

    Po Pirmojo Pasaulinio karo, miestas buvo gerokai apgriautas, tad prasidėjus atstatymams ir statyboms, funkcionalizmo ir racionalizmo architektūra paliko savo pėdsaką.

    Gaila mažai žinau apie tuos pastatus, bei jų architektus, tad čia bus pagrinde tik notraukos.

    Čia pasistengsiu sudėti įdomesnių pastatų nuotraukas. Tų pastatų yra ir daugiau, tik per vieną foto išvyką nespėjau visų užfiksuoti- kviečiu šiauliečius prisidėti ir papildyti šią temą.

    Pradedame nu pagrindinės- Vilniaus gatvės:

    Vilniaus ir Tilžės gatvių sankryža







    Vilniaus ir Vasario 16-osios gatvių kampas:





    Truputėlį toliau Vilniaus gatve


    Vasario 16-osios g.


    Vėl Vilniaus g., dabar jau kampas su Dvaro g.


    Dabar Aušros alėja. Savo laiku miesto planuotojai norėjo ją padaryti pagrindine miesto gatve, tad joje pridygo daugiausia įdomių pastatų.

    Aušros muziejus. statytas (jei neklystu) 1933, pradinė pastato paskirtis- mokykla.


    Keistas, bet jaukus pastatėlis.


    Gyvenamasis namas prie Kaštonų alėjos. Pirmame aukšte sovietmečiu buvo įsikūrusi legendinė vaikų kavinė "Sigutė". Ketvirtas aukštas pristatytas po karo.


    įdomus pastatas šalimais- dabar ten apylinkės prokuratūra.


    Kuklutis pastatėlis. Dabar ten moksleivių namai, pats ten kadais būrelį lankiau.


    Gyvenamasis namas:


    Laiptinė iš lauko...


    ...ir iš vidaus


    Mano subjektyviu įsitikinimu- vienas iš išraiškingiausių tarpukario Šiaulių pastatų:


    Policija.


    Gyvenamasis namas


    Kažkokia įstaiga. Aušros alėjos ir Dvaro g. kampas.


    Pabaigai vienas gražiausių tarpukario gyvenamųjų namų Šiauliuose. Pradėtas statyti 1936, priklausė vyriausiam Šiaulių (?) agronomui Žilevičiui. Statant namą buvo panaudotos plieninės laikančios sijos, kas leidžia lengvai keisti išplanavimą. Rekonstrukcijos metu buvo rasta Prancūzijoje gamintų plytų- nemanau, kad visas namas statytas iš jų, bet kad jos buvo naudotos, ir nemažai- faktas. Dėl karo namas nebuvo spėtas nutinkuoti, bet mano manymu, tai jam tik į naudą. Už informaciją didelis ačiū galerijs "Akis", įsikūrusios name, savininkams.


    Dabar du pastatai dėl kurių priklausymo tarpukario laikotarpiui aš kiek abejoju. Jei jie ir statyti jau po karo, tai tarpukario architektūrinės tradicijos juose tikrai buvo laikytasi:

    Šiaulių centrinis paštas


    Šiek tiek interjero




    Ir namas kitoje Aušros alėjos pusėje:


    Jei kas turite informacijos apie juos ir kitus paminėtus pastatus- būtų malonu jei pasidalintumėt
    Paskutinis taisė vytauc; 2006.12.10, 16:16.
    Kaip po dykumą blaškiausi

    #2
    Dėkui Vytauc, malonūs, savi vaizdai
    Paskutinis taisė vizas; 2006.12.10, 16:32.
    Aš esu lietuvis. Tai yra mano garbė. / A.J. 1919

    Comment


      #3
      Sauni tema! Geros nuotraukos.

      Comment


        #4
        Puiki tema. Man visada patiko tarpukario architektura.
        ---- NAUJOJI VILNIA facebook'e ----

        Comment


          #5
          Ačiū už temą (jau galvojau, kad vytauc aprimo kažko su ekskursijom).
          P.S.Gerai, kad pašto nuotrauka yra, ateityje galėsim rinkti gražiausią (Yra Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Vilkaviškio paštų nuotraukos, kitų forume nemačiau.)
          GE. Tbilisis / თბილისი | GE. Batumis / ბათუმი | GE. Aukštutinė Svanetija / ზემო სვანეთი

          Comment


            #6
            dekui už gražias nuotraukas , Vytauc ! įdomios yra Šiauliuos tarpukario architektūros, ir per mažai ji šiandien vertinama..

            Comment


              #7
              Tarpukariu Siauliai buvo antras svarbiausias miestas po Kauno.
              Dekui uz nuotraukas
              www.lt-lv-forum.org/

              Comment


                #8
                Dėkui, vyručiai, džiaugiuosi, kad buvo įdomu Kaip matot Šiauliuose yra įdomių to laikotarpio pastatų. Aišku nieko tokio monumentalaus kaip Kauno Karininkų Ramovė ar Paštas, bet vistiek- neblogi.

                Dabar rezgu planą chuliganą kaip prasibrauti į senasias Šiaulių gamyklas. Nėra daug Lietuvoje carinių laikų pramoninės architektūros pavyzdžių, o Šiauliai turi visus 4: Guberniją, Stumbrą (ten, tiesa, kažką iš senųjų griauna mačiau), Frenkelio odų fabriką (Elnias) ir Gricevičiaus saldainių fabrikas (Rūta). Tie tai turėtų būti žiauriai įdomūs.
                Kaip po dykumą blaškiausi

                Comment


                  #9
                  Parašė vytauc Rodyti pranešimą
                  Dėkui, vyručiai, džiaugiuosi, kad buvo įdomu Kaip matot Šiauliuose yra įdomių to laikotarpio pastatų. Aišku nieko tokio monumentalaus kaip Kauno Karininkų Ramovė ar Paštas, bet vistiek- neblogi.

                  Dabar rezgu planą chuliganą kaip prasibrauti į senasias Šiaulių gamyklas. Nėra daug Lietuvoje carinių laikų pramoninės architektūros pavyzdžių, o Šiauliai turi visus 4: Guberniją, Stumbrą (ten, tiesa, kažką iš senųjų griauna mačiau), Frenkelio odų fabriką (Elnias) ir Gricevičiaus saldainių fabrikas (Rūta). Tie tai turėtų būti žiauriai įdomūs.
                  Tuomet paskubek , nes pvz. Stumbro vietoje isdygs PC, Elnio vietoje pertvarkys i rekracine zona kartu su Talksos ezeru. Zodziu niekas nestovi vietoje, viskas juda, keiciasi.

                  Comment


                    #10
                    Parašė vytauc Rodyti pranešimą
                    Dėkui, vyručiai, džiaugiuosi, kad buvo įdomu Kaip matot Šiauliuose yra įdomių to laikotarpio pastatų. Aišku nieko tokio monumentalaus kaip Kauno Karininkų Ramovė ar Paštas, bet vistiek- neblogi.

                    Dabar rezgu planą chuliganą kaip prasibrauti į senasias Šiaulių gamyklas. Nėra daug Lietuvoje carinių laikų pramoninės architektūros pavyzdžių, o Šiauliai turi visus 4: Guberniją, Stumbrą (ten, tiesa, kažką iš senųjų griauna mačiau), Frenkelio odų fabriką (Elnias) ir Gricevičiaus saldainių fabrikas (Rūta). Tie tai turėtų būti žiauriai įdomūs.
                    Tuomet paskubek , nes pvz. Stumbro vietoje isdygs PC, Elnio vietoje pertvarkys i rekracine zona kartu su Talksos ezeru. Zodziu niekas nestovi vietoje, viskas juda, keiciasi.

                    Comment


                      #11
                      Parašė vytauc Rodyti pranešimą
                      Dėkui, vyručiai, džiaugiuosi, kad buvo įdomu Kaip matot Šiauliuose yra įdomių to laikotarpio pastatų. Aišku nieko tokio monumentalaus kaip Kauno Karininkų Ramovė ar Paštas, bet vistiek- neblogi.

                      Dabar rezgu planą chuliganą kaip prasibrauti į senasias Šiaulių gamyklas. Nėra daug Lietuvoje carinių laikų pramoninės architektūros pavyzdžių, o Šiauliai turi visus 4: Guberniją, Stumbrą (ten, tiesa, kažką iš senųjų griauna mačiau), Frenkelio odų fabriką (Elnias) ir Gricevičiaus saldainių fabrikas (Rūta). Tie tai turėtų būti žiauriai įdomūs.

                      Man aišku įdomiausia Rūtos fabrike ir Gubernijoje būtų Pats pastatas Rūtos taip pat žavi
                      Paskutinis taisė vizas; 2006.12.10, 18:30.
                      Aš esu lietuvis. Tai yra mano garbė. / A.J. 1919

                      Comment


                        #12
                        apie senają Šiaulių pramonę taipogi būtų labai ydomi tema. po "Elnią" kaip tik teko vasarą pasivaikštinėt, net ant stogų palaipiot (nuo jų 2 ežerai matosi ).
                        neseniai Šiauliuose aptikau gan įspūdingą pramoninį statinį. pasirodo tai tarpukariu statytas elevatorius:

                        Comment


                          #13
                          Kurioj čia vietoj?

                          Comment


                            #14
                            Parašė pauliezaz Rodyti pranešimą
                            Kurioj čia vietoj?
                            Paantrinsiu: kurioj čia vietoj, toshai?
                            Kaip po dykumą blaškiausi

                            Comment


                              #15
                              šitas egzempliorius stovi gubernijos pramonininame rajone, prie prekinės geležinkelio stoties
                              oi gerų farbrikų dar tame rajone yra, pvz apleistas mėsos kombinatas, tik vienam biški gūdu ten lįst..

                              Comment


                                #16
                                Parašė toshas Rodyti pranešimą
                                šitas egzempliorius stovi gubernijos pramonininame rajone, prie prekinės geležinkelio stoties
                                oi gerų farbrikų dar tame rajone yra, pvz apleistas mėsos kombinatas, tik vienam biški gūdu ten lįst..
                                Šiaulių žemėlapy gal gali pažymėt tą vietą, nes nelabai susiorentuoju kur ta prekinė geležinkelio stotis
                                Aš esu lietuvis. Tai yra mano garbė. / A.J. 1919

                                Comment


                                  #17
                                  Kaip matau Šiauliuose yra gan daug įdomių tarpukario architektūros pastatų. Man vienas iš labiausiai patikusių - "Aušros muziejus".

                                  Comment


                                    #18
                                    Šiek tiek nuo temos nuklysiu. Radau praėjusių metų rašliavą tokią:

                                    Seniausi Šiauliuose -„Gubernijos" požemiai

                                    Pačiame Šiaulių mieste kulinarinio paveldo degustacijos vieta galėtų būti seniausios šalyje „Gubernijos" alaus daryklos išlikę rūsiai. Deja, senosios receptūros alaus ir giros degustacija čia neįmanoma dėl nepalankių įstatymų.

                                    Anot alaus daryklos bendrovės komunikacijos direktorės Violetos Dunauskienės, Lietuvos įstatymai draudžia tokį lengvą pasisėdėjimą. Norint turistams leisti ragauti tiesiai iš statinės rūsyje leidžiamo alaus ar giras (tai populiaru vyno rūsiuose Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje ir kitur), būtina įkurti viešojo maitinimo įstaigą, gauti licenciją ir pritaikyti patalpas. Tuo alaus darykla tikrai neketina užsiimti. Tačiau „Gubernijos" vadovai turi ambicijų įsileisti turistus į savo įmonę - tik ne gamybos proceso stebėti ar produkcijos degustuoti, o pasivaikščioti po požemio labirintus.

                                    Po dabartine gamykla išlikę rūsiai - pats seniausias Lietuvoje išlikęs pramoninis statinys, siekiantis XVII amžių. Šiauliuose jis senesnis net už katedrą. Per karus su Švedija visa medinė Šiaulių architektūra dingo gaisruose, o Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės plytomis kloti požemiai išliko. Tuose rūsiuose keletą amžių būdavo aušinamas, sandėliuojamas ir transportuoti ruošiamas alus. Įmonė džiaugiasi išsaugojusi tokį industrinės architektūros objektą - pramonės vystymosi liudininką. Dabar rūsiai po žeme išvalyti, dezinfekuoti, kad neatsirastų ardantis pelėsinis grybelis, ir užkonservuoti. „Gubernija" planuoja juos pritaikyti turizmo reikmėms. Įmonės vadovai ketina skirti vieną milijoną litų, už kuriuos būtų įrengti maždaug 300 metrų ilgio apžvalgos takai požemio labirintais.
                                    Gal žinot ar jau pritaikė turizmo reikmėms? Gal kasnors kažkada yra buvęs tuose rūsiuose?
                                    Paskutinis taisė vizas; 2006.12.12, 14:30.
                                    Aš esu lietuvis. Tai yra mano garbė. / A.J. 1919

                                    Comment


                                      #19
                                      saunu, labai grazu, bet ar kas galetu man pagelbeti, t.y. pasakykite kur rasti informacijos apie to laikmecio tu Siualiu pastatu architektus.

                                      Comment


                                        #20
                                        Parašė leira Rodyti pranešimą
                                        saunu, labai grazu, bet ar kas galetu man pagelbeti, t.y. pasakykite kur rasti informacijos apie to laikmecio tu Siualiu pastatu architektus.
                                        Bent jau ap[ie Kuano , tai patikimiausias saltinis - centrinis archyvas, nueini susirandi namo byla ir ten viskas surasyta, bet tai kainuoja laiko
                                        פוניקולאַר

                                        Comment

                                        Working...
                                        X