Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Diskusijos apie IT duomenų saugumą

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

 • Zorro
  replied
  Avarija Registrų centro serverinėje ir su tuo susijusios e.sveikatos bėdos paskatino diskusijas apie viešojo sektoriaus požiūrį į informacinių sistemų patikimumą. 15min išsiaiškino kelias institucijas, kurios neturi rezervinio duomenų centro – įvykus panašaus pobūdžio avarijai, jų sistemos irgi susidurtų su rimtomis bėdomis.

  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujien...1356336?copied

  Komentuoti:


 • digital
  replied
  Na tai Masiulis, kaip sako, ne kartą kreipėsi. Ką jam reikėjo daryti - skirti e-sveikatos sutvarkymui savo pinigų? Verygai e-sveikata visada buvo pavaldi, o Masiulis ir sako:
  pati e. sveikatos sistema ir priklauso SAM. Taisymas turi būti finansuojamas, organizuojamas SAM lėšomis

  Komentuoti:


 • Sula
  replied
  Parašė digital Rodyti pranešimą
  Įdomu, kuris meluoja?
  Abu teisūs. Masiulis su RC kreipėsi, bet nepasiekė rezultato, todėl kaltas. Veryga nesiėmė veiksmų, nes jam RC niekada nebuvo pavaldus.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Masiulis nepakluso Karbauskiui, o Karbauskis kerštingas, tai dabar Masiulis bus kaltas dėl visko.

  Komentuoti:


 • digital
  replied
  Įdomu, kuris meluoja? https://www.delfi.lt/news/daily/lith....d?id=84927127
  „Liguistai atrodo pono Karbauskio bandymai mane kaltinti viskuo, kuo tik įmanoma. Registrų centras seniai priklauso Ekonomikos ir inovacijų ministerijai (EIMIN), o ir valdantieji ten skyrė ministrą. Tai vien dėl to šis kaltinimas yra nelogiškas. Kai RC priklausė Susisiekimo ministerijai, per tą laiką mes ne kartą akcentavome bėdas su e. sveikata. Priminsiu, kad Susisiekimo ministerija atliko e. sveikatos problemų auditą. Buvo tiriama, kaip blogai ji buvo daroma ir kokios problemos buvo. Kol aš buvau ministras, tiek RC, tiek mūsų ministerija ne kartą kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), nes pati e. sveikatos sistema ir priklauso SAM. Taisymas turi būti finansuojamas, organizuojamas SAM lėšomis“, – Eltai sakė R. Masiulis.

  R. Masiulis primena, kad su A. Veryga dėl e. sistemos problemų kalbėjosi ir RC bei Ligonių kasų vadovai. Pasak jo, valdantieji jau kurį laiko žinojo e. sistemos problemas, bet atitinkamų veiksmų nesiėmė. „Tikrai esu su ponu Veryga kalbėjęs apie tai ir jis pats žinojo, kad ten yra bėdų. RC raštus rašė būtent dėl serverių ir ne vieną... Daug raštų buvo. Mes su RC vadovu ėjome pas p. Verygą, nes matėme, kad neatsiliepiama į RC raštus, o sistemų problemas būtinai reikia spręsti. Tame susitikime buvo ir Ligonių kasų direktorius. Ėjo kalba, kaip rasti finansavimą. Vėliau buvo viskas perduota ekonomikos ir inovacijų ministrui Virginijui Sinkevičiui su visomis informacinėms sistemomis. Juk EIMIN buvo perduotas visų informacinių sistemų valdymas, tai viskas buvo vienose rankose. Grubiai sakant, valdantieji visas galimybes turėjo“, – teigė R. Masiulis.
  ELTA primena, kad R. Karbauskis teigia nematąs bendrapartiečio A. Verygos atsakomybės dėl liepos mėnesį sutrikusios ir daugiau nei savaitę neveikusios e.sveikatos sistemos. Jo teigimu, kalčiausias šioje istorijoje yra buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis. „Šioje vietoje turėtų būti pretenzijos ne Verygai, o Registrų centrui ir tiems žmonėms, kurie turėjo susitvarkyti. Žmogus, kuriam reikia pakabinti lentelę su užrašu, kodėl taip yra – tai yra Rokas Masiulis“, – „Žinių radijui“ teigė politikas. „Registrų centras niekada nebuvo pavaldus Sveikatos apsaugos ministerijai. Registrų centras buvo pavaldus Susisiekimo ministerijai: tada, kai reikėjo priimti sprendimus, jai vadovavo Rokas Masiulis. Jis turėjo priimti sprendimus, bet jų nesugebėjo priimti dvejus metus“, – aiškino „valstietis“.

  Komentuoti:


 • Arunasx
  replied
  Parašė MikasRidikas Rodyti pranešimą
  Urbanavičiaus nelies, nes tada gali labai greitai paaiškėti, kad ne vieną kartą SAM'as Registrų centro buvo informuotas apie e.sveikatos rezervo poreikį, bet SAM'as tam vis nerasdavo lėšų. Tai manau dabar vyrai susėdo ir sutarė gyventi gražiuoju.
  Taip ir yra. Jei net RC Taryba ar ne prieš 2 metus buvo nurodžiusi spręsti šiuos klausimus, tai turbūt buvo ne vienas kreipimąsis. GL teigia atseit žinomi 8. Dabar SM ir valstiečiai bendrai stengsis viską po kilimu sušluoti, visi juk "savi".

  Komentuoti:


 • MikasRidikas
  replied
  Parašė senasnamas Rodyti pranešimą
  Urbanavičius yra too big to fail . Matyt, jis niekam nekliūva. O liberalams jis nepatinka nuo tada, kai E. Masiulį ištiko nelaimė.
  Urbanavičiaus nelies, nes tada gali labai greitai paaiškėti, kad ne vieną kartą SAM'as Registrų centro buvo informuotas apie e.sveikatos rezervo poreikį, bet SAM'as tam vis nerasdavo lėšų. Tai manau dabar vyrai susėdo ir sutarė gyventi gražiuoju.

  Komentuoti:


 • senasnamas
  replied
  Urbanavičius yra too big to fail . Matyt, jis niekam nekliūva. O liberalams jis nepatinka nuo tada, kai E. Masiulį ištiko nelaimė.

  Komentuoti:


 • Arunasx
  replied
  Kodėl neskęsta Registrų centro vadovas? https://www.vz.lt/verslo-aplinka/202...centro-vadovas
  Visą savaitę laukiau, kada valdžios vyrai prabils apie Registrų centro (RC) vadovo, Sauliaus Urbanavičiaus, atsakomybę. Tačiau tylėjo jo tiesioginis vadovas - ekonomikos ir inovacijų ministras (RC pavaldus Ekonomikos ir teisingumo ministerijai), tylėjo ir e. sveikatos „sisteminis“ bosas Aurelijus Veryga. Premjeras išvis atostogauja ir nemato reikalo jaudintis. Argi nekeista? Ne, sakysite, S. Urbanavičius Registrų centrui vadovauja tik porą metų, jis niekuo dėtas, kad tokias brangias ir net gyvybiškai svarbias sistemas talpinantys serveriai buvusių vadovų buvo nerūpestingai numesti rūsyje. Kurį paskandino vos pusvalandį trukusi liūtis.
  Tada pasakykite man, kodėl buvo atsisakyta Valstybės kontrolės vado Arūno Dulkio paslaugų? Jis ne tik duomenų nesudegino. Priešingai, jis kėlė į viešumą daugybę negerovių ministerijose ir joms pavaldžiose institucijose. Tame tarpe ir „tamsius“ tos pačios e. sveikatos sistemos kūrimo bei eksploatavimo užkulisius. Bet tai nepadėjo jam išsaugoti posto antrai kadencijai.
  O kokius duomenis sudegino ar kokias gyvybiškai svarbias sistemas savaitei dėl aplaidumo „užlaužė“ buvęs Muitinės departamento vadovas A. Adomėnas? Jam taip pat buvo uždegta raudona šviesa, teko palikti vadovo postą. Tiesa, yra viena maža detalė. Prie jo Muitinės departamentas „Agrokoncernui“ priskaičiavo visus išvengtus muitus, taip šuniui po uodega pasiųsdamas šio koncerno kelių metų pelną. Ramūnui Karbauskiui turėjo labai skaudėti. Bet valstybė dėl tokio principingo žingsnio nenukentėjo, o priešingai – jos iždas pasipildė keliais milijonais eurų. Ilgai neradus “tinkamos” pamainos A. Adomėnui, netgi prastumtos įstatymo pataisos, kurios leis naują direktorių skirti be konkurso. Kaip patogu vienam koncernui, ar ne?
  O ką sudegino Valstybinės kelių direkcijos vadovas V. Andrejevas, kurį „skaidrusis” susisiekimo ministras atleido ne tik staigiai, bet ir paslapčia? Gal jis tiesiog neapdairiai mėgino sugriauti ką tik užgimusias „premjerinių keliukų” tiesimo tradicijas? Tai – tik pora pavyzdžių, kaip savo postų neteko efektyviai dirbę profesionalai. Tikri profesionalai, o ne butaforiniai, iš valstiečių sąrašo. Taigi, kas „stoguoja” Registrų centro vadovą? Šį teisėsaugininkų ir jų priešininkų žodį vartoju ne be reikalo.
  Mes matome, kaip valstybės tarnyboje tvarkosi valstiečiai. Gana greitai ir be skrupulų. O čia niekas net pikčiau nepasižiūrėjo į asmenį, kuriam vadovaujant atsitiko vienas didžiausių Lietuvos e. kolapsų. Taip, S. Urbanavičius savo poste yra tik dvejus metus. Tačiau prisiminkime, šis žmogus atėjo iš STT vadovo krėslo. Tai yra labai griežtų taisyklių ir greito veikimo tarnyba (ypač ji žinoma savo greitais startais, bet tiek to). Ir per dvejus metus nebuvo laiko nustatyti, kokios didžiausios grėsmės tyko Registrų centro duomenų bazių? Nebuvo laiko susivokti, koks tai trapus dalykas, ypač, kai nedaromos rezervinės kopijos? Šis žmogus dirbo sistemoje, kurios esmė – laiku nustatinėti grėsmes ir laiku imtis priemonių, kad tos grėsmės netaptų realybe. Ir čia man ramybės neduoda dar vienas „sutapimas“. Per pastaruosius kelerius metus iš postų buvo patraukta daug savarankiškų ir stiprių vadovų. Kurių veikla buvo naudinga valstybei, bet netiko valstiečiams.
  p.s. kur Širinskienės aklas ryžtas steigti komisijas, kur karabaso "IT eksperto" žinios apkaltinant vienos mokyklos ITišniką, kad jis paskelbė apie tai, kad mokyklų IT sistemą neišlaiko bent mažiausių saugumo IR BDAR/GDPR kriterijų kai bet kurios mokyklos paskirtas asmuo gali matyti visų kitų mokyklų vaikų asmeninius duomenis.

  Komentuoti:


 • Arunasx
  replied
  Ši trenkta valstybė yra piktybinė gadintoja ir kenkėja https://www.delfi.lt/news/ringas/lit....d?id=84877783
  Bobos ir diedai, nemokantys ne tik mobiliojo, bet ir laidinio telefono įsijungti, reguliuoja ryšius šalyje, pinigų nemokantys užsidirbti bizūnais varinėja verslininkus, o serverius užpylę vandeniu (gerai, kad ne alumi) valdininkai kasdien trukdo dirbti gydytojams, vaistininkams, notarams, teisininkams ir visiems, kas turi už juos šimtą kartų daugiau žinių ir nuovokos. Žinote, kaip jie renka projektų vadovus informacinių technologijų projektams, kuriuos administruoja valstybė? Į kambarį suleidžia visus kandidatus, išdalina visiems po dvigyslį elektros laidą, uždaro duris ir žiūri pro kameras, kas ką darys. Kas pirmas susikiša laidą į vieną ausį ir išsitraukia per kitą, laimi konkursą. Tai žmonės, išlaikantys kvalifikacinius egzaminus tik tada, kai jiems pateikiami trys galimi atsakymai į kiekvieną klausimą ir teisingas pabraukiamas žaliu markeriu. Tada jie padeda varnelę reikiamoje vietoje ir taip laimi.
  Jūs nežinote, bet aš žinau, kad tie, kas atsakė už tuos serverius, turėjo laikyti štai tokį egzaminą. 456(1). Kur tinkamiausia vieta laikyti kritinius valstybės reikmėms serverius:
  1. Ministerijos šildomuose garažuose.
  2. Sodo bendrijos nameliuose (Burokų lauko 14-oji g.).
  3. Valstybinės paskirties rūsyje prie maišų su pernykštėm bulvėm ir raugintų kopūstų statinės.
  Jūs galvojate, kad aš juokauju? Pažiūrėkite, kas juokauja, jie ar aš. Pasidomėkite darsyk naujienomis, kaip visa konfidenciali sveikatos apsaugos informacija buvo užpilta lietaus vandeniu, kaip cepelinai spirgučių padažu, po pirmosios stipresnės liūties, kuri, kaip jau įprasta, ne tik gatves užtvindė, bet ir po valstybės pamatais pradėjo skverbtis. Todėl, kad visiems aukštųjų technologijų sprendimams vadovauja žemojo intelekto atsakingi pareigūnai, kuriems net dienos pietūs valgiaraštyje turi būti su paveiksliukais, nes kitaip jie sriubą su šakute valgytų.
  Ar pagalvojote kada, kad, pavyzdžiui, XXI a. vaistus kuria pasaulinės farmacijos bendrovės, pasiekiančios kosminius rezultatus, kovojant su ligomis, ir išleidžiančios milijardus laboratorijoms ir metų metus trunkantiems klinikiniams tyrimams, o paskui tuos vaistus leidžia arba neleidžia vartoti ir pardavinėti rinkoje kažkas, kas nemoka kavos išsivirti (aparatas per sudėtingas). Plačiai žinoma, kad daugelis ministerijos darbuotojų, norėdami užsiplikyti arbatos, prisisiurbia pilnus žandus vandens su arbatžolėm, atsisėda ant viryklės ir laukia, kol užvirs.

  Komentuoti:


 • Zorro
  replied
  Medikai, trečiadienį popiet bandę prisijungti prie sistemos, kurį laiką matė pranešimą: „Informuojame, jog dėl vėl atsiradusių e.sveikatos (ESPBI) sutrikimų, el. receptų išrašyti laikinai nepavyks“.

  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/sveika....d?id=84879019

  Komentuoti:


 • MedinisStrazdas
  replied
  Mantas teisus, būtų korupcija turėtume mes už dvigubą kainą nupirktas 3 atsargines sistemas kad tik duoti kokio švogerio prekybos įmonei uždirbti.

  Komentuoti:


 • mantasm
  replied
  Parašė PoDV Rodyti pranešimą

  Kartais atrodo, kad atsirandantys suvokimo lygių ir ūkiškumo skirtumai tarp institucijų ar valstybių yra savotiška korupcija ...nes skriaudžiami prastesnį produktą gaunantys vartotojai. Tiesa, neaišku kokią įtaką turi pats pinigų kiekis (mokesčiai, noras juos mokėti ar paprasčiausiai užsidirbti tam, kad juos mokėti).
  Korupcija yra resursų nutekėjimas į asmenines kišenes, o ne piliečių skriaudimas. Dažnai korupcija būna atvirkščiai, labai ūkiška ir "geriau vagia, bet ir kažką padaro".

  Komentuoti:


 • PoDV
  replied
  Parašė mantasm Rodyti pranešimą
  Labiau ne korupcija, o suvokimo kaip prižiūrimas IT ūkis trūkumas. Ne korupcija, kad nebuvo testuojamos atsarginės kopijos. Ne korupcija ir, kad nebuvo atsarginės sistemos kitoje vietoje.
  Kartais atrodo, kad atsirandantys suvokimo lygių ir ūkiškumo skirtumai tarp institucijų ar valstybių yra savotiška korupcija ...nes skriaudžiami prastesnį produktą gaunantys vartotojai. Tiesa, neaišku kokią įtaką turi pats pinigų kiekis (mokesčiai, noras juos mokėti ar paprasčiausiai užsidirbti tam, kad juos mokėti).

  Ar tiesiog paprasčiausias suvokimo trūkumas (už tą pačią sumą padaryti prasčiau negu galima). Primena kažkiek dalyką, kai naujos valstybinės paslaugos sukūrimas kai kuriose šalyse garsėja kaip būdas plauti pinigus. Užsako sukurti paslaugą, bet ji kainuoja brangiau dėl įsisavinamų lėšų
  Paskutinis taisė PoDV; 2020.07.28, 16:38.

  Komentuoti:


 • Zorro
  replied
  Registrų centras: sutrikusi e.sveikatos sistemos veikla atkurta

  https://delfi.lt/lietuvoje/article.php?id=84868395

  Įmonės teigimu, užbaigus testavimo darbus ir įsitikinus duomenų integralumu, sėkmingai užbaigtas sistemos paleidimo etapas.

  Registrų centras pabrėžė, kad nors visus sistemoje sukauptus duomenis iš kopijavimo įrenginių pavyko sėkmingai atkurti, dėl sistemos kompleksiškumo gali pasitaikyti pavienių trikdžių.

  Komentuoti:


 • mantasm
  replied
  Labiau ne korupcija, o suvokimo kaip prižiūrimas IT ūkis trūkumas. Ne korupcija, kad nebuvo testuojamos atsarginės kopijos. Ne korupcija ir, kad nebuvo atsarginės sistemos kitoje vietoje.

  Komentuoti:


 • PoDV
  replied
  Parašė senasnamas Rodyti pranešimą
  Medicinos sistema skęsta chaose: daugumai pacientų vaistininkai padėti negali

  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lith....d?id=84865353

  Šeimos gydytoja įsiutusi dėl dabartinės situacijos: nebetikiu nė vienu jų žodžiu

  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/sveika....d?id=84866165
  Eilinis korupcijos skandalas Kadangi man "korupcija = mentalitetas*", tai, "eilinis mentaliteto skandalas" Reiškinys buvo tarsi tiksinti bomba ir tiek

  *yra žmonių su skirtingais mentalitetais... ne visi nori veltis pas kolūkių diedukus, o paskui verkiat kodėl jaunimas į valdžą neeina Kantrybė yra geriausias dalykas kartais.
  Paskutinis taisė PoDV; 2020.07.28, 12:24.

  Komentuoti:


 • senasnamas
  replied
  Medicinos sistema skęsta chaose: daugumai pacientų vaistininkai padėti negali

  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/daily/lith....d?id=84865353

  Šeimos gydytoja įsiutusi dėl dabartinės situacijos: nebetikiu nė vienu jų žodžiu

  „Jie visi meluoja. Aš nebetikiu nė vienu jų žodžiu. Dar praeitą savaitę buvo kalbėta, kad tikrai visi duomenys saugūs. Dabar sako, kad dalies duomenų nepavyks atkurti. Kas bus dar po savaitės? Sakys, kad duomenų nebėra? Aš jais nebetikiu“, – piktinosi šeimos gydytoja.
  Gydytoja pasakojo, kad praėjusį pirmadienį pacientą ji nusiuntė persišviesti plaučių. Tą patį vakarą į e. sveikatos sistemą buvo įkeltas atsakymas, tačiau užlūžus sistemai, jis dingo. „Aš nežinau, kas pas jį plaučiuose darosi. Aš ausimis girdžiu, kad yra negerai. Rentgeno atsakymo aš nebeturiu, nes gydytojas tada dar įvedė į e.sveikatą. Antradienį man pacientas skambina ir klausia, kokie jo plaučių rezultatai. Sakau: atsiprašau, nežinau, – apmaudą liejo šeimos gydytoja.
  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/sveika....d?id=84866165

  Komentuoti:


 • mantasm
  replied
  Parašė index Rodyti pranešimą
  Negali taip valstybė, nes įstatymai tokie. Iškart keliautų į teismą.

  O ir šiaip, dabar jau per vėlu. Lieka tik panašiems incidentams ateityje ruoštis.
  Kodėl negalėtų? Paskelbia ekstremalią padėtį dėl pavojaus sveikatai ir daro pirkimus čia ir dabar.

  Komentuoti:


 • Romas
  replied
  Lrt.lt Dienos tema 2020.07.27
  Registrų centro vadovas tikina – e.sveikata duomenys išsaugoti, tačiau apie patirtos žalos atlyginimą dar nekalba

  Lygiai prieš savaitę Vilnių plovusi liūtis paskandino Registrų centro serverius. Iki šiol nepavyko atnaujinti elektroninės sveikatos darbo. Jei informacinės sistemos neapsaugotos nuo paprasčiausio lietaus, kaip atlaikytume priešiškų jėgų elektronines diversijas?
  Apie tai „Dienos temoje“ – Registrų centro vadovas Saulius Urbanavičius ir informacinių technologijų bei duomenų apsaugos specialistas Martynas Bieliūnas.

  – Pone Urbanavičiau, kada pradės veikti sistema?
  S. Urbanavičius: Na, šiandien teisingumo ministras, kuris eina ir sveikatos apsaugos ministro pareigas, įvardijo trečiadienį. Mes dedame visas pastangas, kad taip ir būtų. Tačiau, nepavykus planui A, turime planą B ir kitų variantų.

  – Prieš savaitę buvo sakoma, kad užteks paros gedimams sutvarkyti, dabar praėjo lygiai savaitė. Tai kas čia vyksta?
  (...)

  https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvo...ma-dar-nekalba

  Komentuoti:

Working...
X