Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Koronaviruso poveikis Lietuvos ir pasaulio ekonomikai

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Parašė sankauskas Rodyti pranešimą

  Koks tikslas rašyti tokius akivaizdžiai melagingus pranešimus?
  Man dar nesuprantama šita logika:

  Parašė themanual Rodyti pranešimą

  Kapitalizmo pasekmė, kai visokios avialinijos ir tradicinė pramonė dirba ant minimalių maržų bet tuo pačiu stengiasi maksimizuoti dividendus ir aišku su nuliniu rezervu.
  Jeigu yra konkurencija ir norint išsilaikyti rinkoje, reikia dirbti kuo efektyviau ir su menka pelno marža (pelnas dažniausiai naudojamas plėtrai, ne dividendams) - tai iš to išlošia tik klientas. Yra įmonių, kurie turi didesnius pelnus, jų klientų sąskaita, tik ištikus tokiai krizei jie tuos rezervus skubiai išsimoka akcininkams ir įmonė bankrutuoja. Nelabai matau logikos, kodėl toks kelias turėtų būti geresnis.

  Comment


   Parašė Eidvis Rodyti pranešimą

   Man dar nesuprantama šita logika:   Jeigu yra konkurencija ir norint išsilaikyti rinkoje, reikia dirbti kuo efektyviau ir su menka pelno marža (pelnas dažniausiai naudojamas plėtrai, ne dividendams) - tai iš to išlošia tik klientas. Yra įmonių, kurie turi didesnius pelnus, jų klientų sąskaita, tik ištikus tokiai krizei jie tuos rezervus skubiai išsimoka akcininkams ir įmonė bankrutuoja. Nelabai matau logikos, kodėl toks kelias turėtų būti geresnis.
   Bėda, kad ištikus kažkokiai problemai tokie verslai ne paliekami natūraliai eigai, o gelbėjama iš valstybės biudžeto. Viskas būtų tvarkoj, jei netvarūs verslai natūraliai susibankrutuotų ir užleistų vietą geriau valdomiems.

   Comment


    Kadangi tema apie koronos įtaką Lietuvos ekonomikai, tai tikiuosi nebus palaikyta panikos skleidimu, jeigu pabandysim nebūti mažais vaikais, nusiimti rožinius akinius ir pažvelgsim tiesai į akis:

    Ekonomistai apie situaciją šalyje: krizė jau atėjo

    Ekonomistas Žygimantas Mauricas laidoje teigė, kad yra paskaičiavęs, jog kiekviena savaitė karantino Lietuvos ekonomikai kainuoja ir nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) nukerpa apie 0,5 procentinio punkto. „1 mėnuo – 2 proc., tačiau tai – tik tiesioginis poveikis. Netiesioginis – didėja eksponentinė progresija. Jeigu turime karantiną 1 mėn., tai yra vienas rezultatas, jei 2 mėn. – kitas, o jei 3 mėn. – tai po trijų mėnesių tam tikroms įmonėms bus toks didelis smūgis, kad jos nebeatsigaus.

    Kuo ilgesnis karantinas, tuo daugiau negrįžtamų procesų prasideda ir tuo grandinė labiau įsisuka. Jei karantinas būtų 1 mėn. , galėtume išsisukti su bendrai paėmus 4 proc. BVP nuosmukiu, lyginant su prieš tai buvusiu baziniu scenarijumi, bet antrą mėnesį jau nebe plius 4 proc. būtų, o plius 8 proc. , reiškia, jau 12 proc. BVP mažėjimas, trečią mėnesį – dar daugiau. Tada mes tiesiog smengame į dugną“, – kalbėjo jis.
    Tai yra tai, apie ką aš kalbėjau nuo pat pradžių - karantinas smogs Lietuvos ekonomikai ir kuo karantinas ilgesnis, tuo smūgio stiprumas didėja eksponentiškai, galiu tik pasikartoti, kad metų laiko karantinas Lietuvos ekonomiką nusviestų į 1990'uosius. Būtent dėl to karantinais negalima švaistytis be reikalo. Turi būti aiškus tikslas - arba karantino trukmę mes trumpinam per drąstiškas priemones absoliučiai išnaikinant virusą, arba karantino trukmę trumpinam per visuotinio įmuniteto įgijimą. Nėra jokio tarpinio kelio, tik man iki šiol neaišku - tai kokiu keliu eina Lietuva?    Comment


     Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
     Nėra jokio tarpinio kelio, tik man iki šiol neaišku - tai kokiu keliu eina Lietuva?
     Jokiu, valdžia šaudo užmerktomis akimis, "kažką daryti reikia" stiliumi ir tiek. Jokių ilgalaikių prognozių ar planų nebuvo skelbta.
     Flickr

     Comment


      Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
      Nėra jokio tarpinio kelio, tik man iki šiol neaišku - tai kokiu keliu eina Lietuva?
      Tingiu rašyti paklodes apie ekonomiką, bet nepatingėsiu pasiūlyti pabusti iš košmaro ir nueiti į darbo biržą. Gausi išmoka, numuš stresą.
      Visas pasaulis eina tarpiniu keliu (UK ir Nyderlandai jau viską pristabdo, švedai nuosaikiau, bet jau irgi įvedinėja ribojimus ir jeigu skaičiai eis blogyn - ribojimai didės), bet vienas silpnaprotis white house persigalvojo ir dabar nori eiti į vieną kraštutinumą, o kitam pasirodo nesvarbu į kurį kraštutinumą eit, kad tik ne ten kur sveikas protas veda.

      Paaiškinsiu vieną ir paskutinį kartą kas yra tarpinis kelias:
      1. Suvaldom pirmąją viruso bangą tam kad ji nenužudytų sveikatos apsaugos sistemos. Kiek ji truks nieks negali pasakyti ir visiems ji truks skirtingai. Mums gal dar savaitę, italams ir ispanams gal du mėnesius.
      2. Pamažu nuiminėjam ribojimus verslui, bet paliekami reikalavimai žmonėms laikytis fizinio atstumo, dažnai plauti rankas ir galbūt nešioti kaukes.
      3. Visi po truputį persergam per metus ar du su keliais žemesniais epideminiais pikais.
      4. Profit? Neaišku, priklausys nuo ECB ir EWG sprendimų, galbūt už metų gyvensim geriau už italus. Bet bent jau tikrai neįeisim į istoriją kaip eksperimentinio genocido dalyviai.
      Paskutinis taisė themanual; 2020.03.24, 21:48.

      Comment


       Delfi.lt 2020.03.24
       Italiją užgriūva naujos bėdos
       Italijos profsąjungų konfederacijos CGIL duomenimis sugriežtinto karantino sąlygomis vis dar veikė 40 proc. visų šalies įmonių. Tai yra pakankamai nemažas skaičius – maždaug 800 000 bendrovių, kuriose darbuojasi 7,5 milijono šalies gyventojų.

       Trečiosios griežto karantino savaitės pradžioje Italijai tenka spręsti skausmingą pandeminės ekonomikos klausimą: kurios pramonės šakos gali ir privalo toliau dirbti, kurios turi sustoti. Uždaryti visus fabrikus? Leisti dirbti tik žemės ūkiui, maisto prekybai ir transportui?
       Italijos premjeras Giuseppe Conte į šiuos klausimus atsakė paprastai: tegu toliau dirba strateginės reikšmės įmonės, o nelabai strateginėms teks stabdyti veiklą. Pirmadienį jis pasirašė vyriausybės dekretą, kuriame – 860 žodžių ir 80 strateginės įmonės apibūdinimų.

       Viskas aišku? Nelabai. Netgi siaubingai neaišku. Baldų fabrikas nėra strateginė įmonė, bet lovas naujiems ligoninių
       ​​​​​​skyriams gaminti kažkam reikia (...)
       https://m.delfi.lt/verslas/verslas/a...hp?id=83861493

       Comment


        Parašė Eidvis
        Realybėje reiškia metinį karantiną ir Lietuvos ekonomikos nusviedimą į 1990-uosius.
        Tamstelei psichozė ir reiktų ne metinio karantino, o bent metelius su tramdomais marškiniais pabūti

        Comment         Aš suprantu, kad kai nėra ką pasakyti - tai belieka tramdomų marškinių argumentais mosikuoti. Aš taip pat suprantu, kad tai yra nemaža krizė ir kad daug kam tai sukelia paniką, kas kartais neleidžia blaiviai mąstyti. Bet tau ne taip prastai ir sekasi, tu lyg ir įveikei pirmą lygį - supratai, kad viruso Lietuvoje išvengti nepavyks, kad vakcina ateis ryškiai per vėlai ir kad vienaip ar kitaip kritinei visuomenės daliai teks įgauti imunitetą. Šitas nušvitimas yra labai sveikintinas, bet to neužtenka, nes reikia ir antro - kaip padaryti taip, kad įgaudami imunitetą turėtumėm kuo mažiau mirčių ir tuo pačiu kuo mažesnius ekonominius padarinius. Ties šituo žingsniu dar reikėtų padirbėti.

         P.S: dar galėčiau pridėti formulę, kurią berods psichologai naudoja, nors eigos galiu tiksliai ir neprisiminti.
         Panika -> Baimė -> Nusivylimas -> Susivokimas -> Supratimas -> Susitakymas.
         Paskutinis taisė Eidvis; 2020.03.24, 23:07.

         Comment


          Sunku į tavo paklodes apie pieno riebumą atsakyt argumentais. Vien pavyzdys apie 1990uosius parodo, kad nelabai įsivaizduoji kas nutiks sustojus ekonomikai ir kame buvo pagrindės bėdos tais 90ais.

          Comment


           Man kažkaip atrodo, kad po patirto pirmojo šoko, po truputi bus pradėta suvokti ir realybę, tik tiek, kad realybės suvokimas bus antras šokas.

           Europos vyriausybės nenori ilgo karantino ir recesijos, bet plano kol kas neturi

           Pasaulio valstybėms skelbiant karantinus ir siūlant kelių milijardų eurų vertės pagalbą verslams, vyriausybės žino, kad tai – tik trumpalaikės priemonės. Nacionaliniai lyderiai viena akimi žiūri į kalendorių ir bando apskaičiuoti, kada reikės pasakyti žmonėms, jog metas grįžti prie darbų. Net jei dėl to vėl padaugės užsikrėtimų ir mirčių, rašo „Politico“.

           „Neįmanoma gyventi – net saviizoliacijoje – ir gydyti žmonių, jei netęsime ekonominės veiklos, kuri, paprastai tariant, leidžia mums gyventi šioje šalyje“, – kalbėjo jis.

           E.Macronas taip pat yra vienas garsiausių balsų, įspėjusių, kad vakcina greitu metu nebus išrasta – greičiausiai iki 2021 metų pabaigos. Žinutė – aiški: ligi tol žmonėms nebus įmanoma likti namuose.

           „Politico“ rašo, kad, viena vertus, socialinio atstumo palaikymas gali sumažinti užsikrėtimų ir mirčių skaičių, tačiau gili ekonominė depresija sumažins biudžeto pajamas, kuriomis apmokamos sveikatos apsaugos ir kitos paslaugos. Šalys, kuriose nešalinamos atliekos, sutrikęs vandens ir elektros tiekimas, gali pasirodyti esančios tokios pat pavojingos kaip ir virusas. Tačiau problema ta, kad vos atrakinus miestus, užsikrėtimų ir mirčių skaičius vėl išaugs. „Labai sunku balansuoti, – sakė Mujtaba Rahmanas iš politinės rizikos konsultacijų firmos „EurasiaGroup“. – Neaišku, ar kuri nors vyriausybė turi patikimą išėjimo strategiją.“

           Praeitą savaitę E.Macronas tapo pirmuoju ES lyderiu, pripažinusiu, kad niekas nežino, „kiek ilgai turėsime riboti socialinius kontaktus“. Mokslininkai tikina, kad ekstremalios socialinio atstumo priemonės, kokių imtasi Italijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir kitose ES šalyse, nepanaikins pandemijos, o tiesiog ją pristabdys, taip siekiant užkirsti kelią didžiuliam ligoninių apkrovimui.

           Tokios nuomonės laikosi ir vokiečių virusologas Christianas Drostenas, patarinėjantis šalies vyriausybei dėl covid-19 suvaldymo. „Kaip gydytojas, turintis išsilavinimą užkrečiamųjų ligų epidemiologijoje, galiu pasakyti tą patį, ką sako visi mano kolegos: atgijus viešajam gyvenimui, išaugs ir užsikrėtimų skaičius“, – sakė jis.

           Ekspertai sutaria, kad vakcina bus sukurta tik po metų ar net po 18 mėnesių. „Politico“ rašo, kad išlaikyti socialinį atstumą tokį laiką būtų neįmanoma ir greičiausiai tai baigtųsi globalia ekonomine depresija.

           Miunchene įsikūrusio ekonominių tyrimų centro „Ifo Institute“ skaičiavimais, ekonominiai nuostoliai Vokietijoje galėtų siekti 7,2 proc. BVP, jei ekonomikos sutrikdymas užsitęs du mėnesius. Jei tai užsitęs tris mėnesius, nuostoliai galėtų siekti 20,6 proc. BVP.

           „Šiuo metu Kinijoje verslai grįžta į darbą. Matėme, kad karantino priemonės sukėlė tiek daug ekonominio skausmo, kad jie turėjo jas atšaukti“, – sakė Ch.Drostenas. Jis prognozavo, kad užsikrėtimų skaičius Kinijoje ateinančiais mėnesiais vėl smarkiai išaugs, tačiau režimas tikruosius skaičius bandys nuslėpti.

           Comment


            Viskas priklausys nuo įvykių eigos ir eigoje viskas keisis. Jeigu karantinas taps nepakeliamas - kažką darys. Švelnins, orientuos į tam tikras visuomenės grupes ir t. t. Nereikia galvoti, kad dabar priimti sprendimai yra galutiniai ir niekas nebus koreguojama. Aplinkybėms verčiant viskas gali koreguotis.
            Gimtoji Nalšia: Švenčionėliai | Švenčionys
            Mielosios Grigiškės

            Comment


             Britai spaudžiami stabdyti statybų darbus, išskyrus lygoninių statybas.


             The government is facing growing pressure to stop non-essential construction work to help tackle the spread of coronavirus in the UK.

             On Tuesday, Health Secretary Matt Hancock said those who cannot do their jobs from home should go to work to "keep the country running".

             Construction work can continue so long as people are 2m (6.5ft) apart, Mr Hancock said.

             But critics said public health should be prioritised over the economy.

             Boris Johnson, who faces Prime Minister's Questions later, has so far resisted pressure from politicians, unions and workers themselves to halt construction work.

             In Scotland, First Minister Nicola Sturgeon has said building sites should close, unless it involves an essential building such as a hospital.

             BBC
             Paskutinis taisė Zorro; 2020.03.25, 11:06.

             Comment


              Parašė index Rodyti pranešimą

              Atleisim karantiną, betvtoliau praktikuosim social distancing. Eisim į darbą, bet neturėsim masinių, renginių, viešų grupinių pramogų etc.
              Manau, bus galima bandyti grįžti į normalų ritmą, kai kaukės ir respiratoriai taps pasiekiami visiems ar bent daugiau nei tik medicinos personalui. Tik klausimas – kiek laiko užtruks, kol kaukių ir respiratorių gamintojai sureaguos į tiek išaugusią paklausą?

              Comment


               Ar Lietuvoje yra nors viena įmonė galinti gaminti respiratorius?
               Ar yra kažkokia speciali įranga kurios reikia tam, ar labai nenori bendradarbiauti su grigeo?
               Gryno oro problemos...

               Comment


                Parašė Kvailas Rodyti pranešimą
                Ar Lietuvoje yra nors viena įmonė galinti gaminti respiratorius?
                Yra tokių įmonių

                Comment                 Swedbankas šiuo metu žada apie 5% Baltijso šalių ekonomikos susitraukimą.

                 Nerijus Mačiulis: Pasaulio ir Lietuvos ekonomikos apžvalga
                 2020.03.25

                 https://www.youtube.com/watch?v=WaUc...ature=youtu.be

                 Comment


                  Įdomu o kaip mūsiškiai https://lt.intersurgical.com ? Bent padvigubinti savo taip Lietuvai ir pasauliui reikalingą gamybą sugebėjo?

                  "Medicinos įrangos gamintoja ir pardavėja „Beijing Aeonmed Co.“, esanti į rytus nuo Kinijos sostinės ir pasiekiama per maždaug 40 minučių kelio, nuo sausio 20 dienos dirba kiaurą parą.

                  Patenkinusi šalies poreikius prieš dvi savaites, bendrovės gamykla ruošia gyvybes gelbstinčių dirbtinės plaučių ventiliacijos prietaisų užsakymus užsienio valstybėms. Darbininkai prie gamybos linijų dirba trimis pamainomis, prie jų prisijungia net mokslinių tyrimų ir plėtros skyrių darbuotojai, įmonės įranga dirba be pertraukų."

                  Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/bloombe....d?id=83872497                  Comment


                   Parašė Jemelia Rodyti pranešimą
                   Įdomu o kaip mūsiškiai https://lt.intersurgical.com ? Bent padvigubinti savo taip Lietuvai ir pasauliui reikalingą gamybą sugebėjo?

                   "Medicinos įrangos gamintoja ir pardavėja „Beijing Aeonmed Co.“, esanti į rytus nuo Kinijos sostinės ir pasiekiama per maždaug 40 minučių kelio, nuo sausio 20 dienos dirba kiaurą parą.

                   Patenkinusi šalies poreikius prieš dvi savaites, bendrovės gamykla ruošia gyvybes gelbstinčių dirbtinės plaučių ventiliacijos prietaisų užsakymus užsienio valstybėms. Darbininkai prie gamybos linijų dirba trimis pamainomis, prie jų prisijungia net mokslinių tyrimų ir plėtros skyrių darbuotojai, įmonės įranga dirba be pertraukų."

                   Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/bloombe....d?id=83872497

                   „Intersurgical“ vadovas: kai kurių užsakymų padidėjo kartais


                   Comment


                    Vasiliauskas pateikė tris ekonomikos scenarijus: kiek kris ekonomika ir kaip keisis algos

                    Lietuvos ekonomika, vertinant skirtingus scenarijus, gali smukti nuo 3,4 proc. iki 20,8 proc., – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Anot jo, viskas priklausys nuo to, kiek laiko šalyje bus pratęstas karantinas, mat pats didžiausias kritimas numatomas, jei karantinas truktų 4 mėn.
                    Vienintelis paaiškinimas, kodėl vakarų šalys nusprendė karantinus įvesti tik tuo metu, kai jau sveikatos apsaugos sistema pradėjo dirbti visu pajėgumu, yra tas, kad tos šalys netiki, kad įmanoma išnaikinti virusą (ypač kai taip trūksta veido kaukių ir respiratorių), taip pat jos netiki, kad laiku spės atsirasti vakcina, ar efektyviai gydantys vaistai. Dėl to tempti laiko neišeina, nes laiko tempimas reiškia karantiną. Karantinas atitinkamai reiškia milžiniškus nuostolius. Jeigu jis yra mėnesio laiko - tai patiriamas ekonominis šokas, bet atsitiesiama, tačiau jeigu karantinas užsitęsia 4 mėnesius - tai jau yra smūgis ekonomikai su negrįžtančiais procesais, t.y. masiniais įmonių bankrotais ir darbuotojų atleidimu. Taigi šalys susiduria su dviem problemos - iš vienos pusės sveikata, iš kitos pusės ekonomika. Vakarų šalys nusprendė, kad geriausia strategija yra derinti veiksmus, kad būtų rastas tas aukso viduriukas tarp sveikatos ir ekonomikos, nes metų karantinas reikštų ekonomikos susitraukimą per pusę - tai yra. katastrofiška griūtis, kur griūna sveikatos, švietimo sistema, masinė bedarbystės, savižudybės, alkoholizmas, išaugęs nusikalstamumas, emigracija - ir tai tik maža dalis iš visų problemų, kurių didelė dalis taip pat susijusi su žmonių sveikata. Taigi strategija yra kiek įmanoma pasirūpinti žmonių sveikata - tam reikalingas karantinas. Antra vertus tą karantino laikotarpį stengiamasi stutrumpinti iki minimumo tam, kad ekonomika patirtų kuo mažesnį smūgį - būtent dėl to karantino metu sveikatos sistema dirba 100% ir net didesniais pajėgumais tam, kad per tą laiką kuo daugiau žmonių persirgtų ir būtų pasiektas kuo didesnis visuomeninis imunitetas virusui, nes kuo greičiau bus pasiektas visuomenės imunitetas - tuo greičiau bus atšauktas karantinas. Mes dabar juokiamės iš švedų - kokie durneliai, vis dar į barus vaikšto. Juokiamės iš britų - antri durneliai, laukė kol padėtis visai prasta pasidarys ir tik tada karantiną įvedė. Juokiamės iš Merkel - visai boba nupušo kalbėdama, kad dauguma vokiečių persirgs koronavirusu. Bet man įdomu ar nebus taip, kad mes juoksimės paskutiniai, kai tiek mes, tiek jie, būsim vienodai persirgę virusą, skirtumas bus tik tas, kad vieni bus sugriovę savo ekonomiką, kiti ne..

                    Comment


                     JAV per praėjusią savaitę dėl nedarbo pašalpų kreipėsi 3,283,000 žmonių (skaičiuojant tik naujai pateiktas paraiškas). Per 2008-2009 krizę savaitinis pikas buvo 660,000. (šaltinis)

                     Click image for larger version

Name:	fredgraph.png
Views:	1
Size:	42,0 kB
ID:	1792188

                     Comment

                     Working...
                     X