Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Lietuvių tautinė savimonė ir nacionalinis charakteris. Tautos susiformavimas

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

 • Gator
  replied
  Parašė verslas
  Kai Vytautas Landsbergis kelis kartus kreipėsi, jog ant Gedimino paminklo būtų pažymėtas vokiečių kreipimasis į Gediminą „karaliau“, niekam neužteko drąsos tai įgyvendinti. Taip ir paliko.
  Pats Gediminas taip save titulavo, bet koks yra bendras sutarimas - ar "legalus" toks titulas jei nebuvo oficialiai karūnuotas?

  Komentuoti:


 • J.U.
  replied
  Tikrai nebuvo nei valstiečių migracijos, nei bajorų (buvo dradžiama).
  Ar tikrai? Jei neklįstu, Kauno senamiestis buvo Hanzos pirklių pastatytas ir apskritai tuo metu buvo vokiškai kalbantis miestas. Kėdainiuose buvo didžiulė škotų bendruomenė, ištisi kvartalai.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Parašė verslas
  Imigrantų gudų LDK branduoly, sostinėj buvo ytin maža. Kitaip, kurgi cerkvės, materialinė kultūra? Kur stačiatikiškos mokslo įstaigos? Vienuolynai? Pavieniai išskirtiniai atvejai.
  "Rusų miestas", užimantis bent trečdalį senamiesčio, su vien jau išlikusiomis 5 cerkvėmis ir dar nemažai neišlikusių? Du dar ir dabar veikiantys vienuolynai, dabar vienas stačiatikių, kitas graikų katalikų?

  Komentuoti:


 • J.U.
  replied
  Na, gal kiek tuščiai ginčijamės. Reiktų turėti omenyje, kad šiuolaikinė tautiškumo ir tautos sąvoka atsirado palyginti neseniai. Minimais laikais daug svarbesnė sąvoka buvo tikyba nei tautiškumas. Kalba buvo antraeilis dalykas, lietuviais save laikė daugybė lenkiškai ar rusėniškai kalbančių Lietuvos bajorų. Nacionalinės valstybės kaipo tokios yra apskritai naujadaras.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Parašė verslas
  Čia dar klausimas ar taip sakė. O gal:
  — Dabar taip. Čia aš. Dabar valdau. Čia mano kariauna. Jie bus įgula. Dabar visi paklūstat, o aš atsakau valdovui Vilniuje, savo giminaičiui (pusbroliui, tėvui, dėdei, et. al.).

  Ir gal tik per kelias kartas natūraliai kažkiek toje vietoje apsiasimiliuodavo per bendravimą, vedybas. Tačiau svarbiausia, jog genealogijos nepamiršdavo. Vesdavosi ją iš Gediminaičių, turėjo herbus ir panašiai. Vadinas tai ir buvo svarbiausia — kilmė, savimonė, tradicija.
  Bet visgi rusėniškų žemių valdovai lietuviai, kuriuos atsiųsdavo didysis kunigaikštis, būdavo apkrištijami, apvesdinami už vietinių kilmingų moterų, o per kelias kartas atskilusios giminės palikuonys net nepamiršdami šaknų tapdavo rusėnų patriotais.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Parašė verslas
  ar tariamos imigracijos (kurios tikrai nebuvę).
  Žydai, totoriai, karaimai?

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Parašė verslas
  Ir tai nieko nereiškia. Pirmieji lietuvių šventieji buvo stačiatikiai? Na ir kas? Yra versija, kad Vytautas net 3 kartus krikštijosi. Tai nereiškia, kad jie kažkaip išsižadėjo savo lietuviškumo ar tapatybės. Be to, buvo tradicija turėti du vardus. Metraščiuose dažnai rašoma koks nors Dimitrij ar Vladimir (tarkim Kijivo Vladimiras Algirdaitis), lietuviškai Ringaudas ar koks Tvirbutas ir pan. Beveik visų jų pagoniški vardai žinomi greta krikščioniškų (jokiu būdu ne „rusiškų“, nes tai graikiški ar žydiški vardai).
  Tai taip. Bet tai rodo kitokį nei įprasta įjungimo į imperiją būdą (panašūs buvo tik vėl tie patys Habsburgai, kurių dalis "tapo" ir lenkais, o vienas net ukrainiečiu) t.y. ne atėjo, užkariavo, pavergė ir dar nutautinti bando, o ateina, užkariauja, pasako, kad būsiu jūsų valdovas, bet išmoksiu jūsų kalbą, priimsiu jūsų tikėjimą ir tapsiu kaip jūs.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Parašė verslas
  Vienas iš epizodų kaip lietuviai rusėnus „vadavo“:
  http://viduramziu.istorija.net/socium/novogrudok-ru.htm

  Kalbama apie Vaišelgos represijas.

  Dar vienas:
  http://lt.wikipedia.org/wiki/Irpinės_mūšis

  Esmė tame, kad po to ten pat pasikrikštijo stačiatikiu ir tapo vos ne savu vietiniu.

  Komentuoti:


 • Gator
  replied
  Parašė ViR2 Rodyti pranešimą
  Niekas ir nesako, kad tautiskumas yra kazkas blogo taciau perdetas aukstinimas ir faktu kraipymas vadinant lietuvius viena didziausiu Europos tautu nera gerai.)
  Tai tiesiog apibrėžimus žmonės maišo, turi omenyje didžiuasią valstybę su LDK piliečiais, o ne tai, kad LDK piliečiai tautiškai buvo lietuviai. Juk čia akivaizdžiau nei akivaizdu - buvo užkariaujamos didelės žemės Baltarusijoj, Ukrainoj ir tt.. kur negyveno lietuviai. Tai aišku, kad prijungiant tokias žemes pačių lietuvių procentas tampa minimalus. Nemanau, kad kažkas to nesupranta. Viso labo terminus sumaišo tokie žmonės pavadindami tai "lietuvių tauta" Neturi jie omenyje, kad jie lietuviai buvo ne pilietybės, o tautiškumo prasme.

  Komentuoti:


 • senasnamas
  replied
  Oksfordo universiteto Jogailaičių projekto dalyvė Giedrė Mickūnaitė: „Tai didi dinastija“
  Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/naujiena/ziniosg...#ixzz3LJUWqGiu
  Tai, kad Oksfordo universitetas pristatydamas projektą žiniasklaidai Jogailaičius prilygino Tiudorams, yra smagus istorijos paradoksas. Minėtais 1500-aisiais Jogailaičiai kilme, galia, valdžia ir reputacija kelis kartus pranoko savo amžininkus anglų monarchus.
  Paskutinis taisė senasnamas; 2014.12.08, 15:44.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  /\ Aš tai manau, kad mes didelę dalį buvusios Kijevo Rusios prisijungėme todėl, kad ją buvo lengva prisijungti: mongolai buvo jau pasilpę (kitaip nei vokiečiai, lenkai, vengrai etc. vakaruose), o rusėnai lietuvius priimė kaip išvaduotojus nuo nekenčiamų mongolų.

  Komentuoti:


 • J.U.
  replied
  Parašė ViR2 Rodyti pranešimą
  Niekas ir nesako, kad tautiskumas yra kazkas blogo taciau perdetas aukstinimas ir faktu kraipymas vadinant lietuvius viena didziausiu Europos tautu nera gerai. Reikia didziuotis, kokia LDK buvo, jos milzinisku indeliu i europos teise, karyba ir kultura, bet ne perdetu lituanizmu matant visur tik Lietuvius ir galvojant, kad viskas aplink, kur minima LDK yra lietuvizmas ir siejama tik su pacia nacija
  Aš manau, kad Lietuva šios dienos pasaulyje turi žymiai labiau didžiuotis ne savo kunigaikščių žygiais, bet tuo kad sugebėjo 20 metų miškuose atkakliai priešintis didžiausiai pasaulyje blogio imperijai. LDK ir jos pasiekimai yra didelis dalykas, bet man didesnis didvyriškumas yra ne sausumos vikingų reidai po svetimas žemes, bet atkaklus savos žemės gynimas 20 metų besislapstant bunkeriuose po žeme ir neturint vilties kad atsiras tai kovai padėsiantis sąjungininkas.

  Komentuoti:


 • Eidvis
  replied
  Ne kiekybė, o kokybė esmė LDK prasidėjo nuo Lietuvos žemių, iš čia buvo vykdoma plėtra ir plėtrą vykdė lietuviai kunigaikščiai. Nėra kitos šalies, kuri į LDK istoriją turėtų tiek daug teisių, kiek lietuviai. Dėl to mes turime ir didžiausią pareigą tą istoriją išsaugoti, ją šviesti ir populiarinti.

  Komentuoti:


 • ViR2
  replied
  Nuosirdziai manai, kad baltai kiekybiskai galejo varzytis su germanais ir slavais?

  Komentuoti:


 • senasnamas
  replied
  Kai trūksta kokių nors istorinių duomenų ir atsiranda erdvės interpretacijoms, verčiau painterpretuoti į teigiamą pusę nei į neigiamą. Neigiamomis interpretacijomis pasirūpins kaimynai . Istorija pakankamai ideologizuotas mokslas ir visi linkę tempti paklodę į savo pusę. Ir nieko tame keista.

  Komentuoti:


 • ViR2
  replied
  Niekas ir nesako, kad tautiskumas yra kazkas blogo taciau perdetas aukstinimas ir faktu kraipymas vadinant lietuvius viena didziausiu Europos tautu nera gerai. Reikia didziuotis, kokia LDK buvo, jos milzinisku indeliu i europos teise, karyba ir kultura, bet ne perdetu lituanizmu matant visur tik Lietuvius ir galvojant, kad viskas aplink, kur minima LDK yra lietuvizmas ir siejama tik su pacia nacija

  Komentuoti:


 • senasnamas
  replied
  Dabartinių lietuvių savimonė, nepaisant visų gražių LDK dalykų, yra XIX a.pab. - XX a.pr. produktas.
  Mama, mama, Petriuką triratukas pervažiavo!
  Koks triratukas?!
  Kur asfaltą lygina .
  Realiai šiandieninę savimonę labiausiai yra paveikęs sovietinis "triratukas", o šiam nuvažiavus - greitai atriedėjęs globalizacijos "triratukas". Todėl yra daug plokščios formos (sulygintų) galvų ir mėgstama šaipytis iš visų tautiškumų, atseit tai jau nemadinga ir nereikalinga. Bet užkliūva tik lietuviškas tautiškumas - angliškas, vokiškas, šveicariškas ir toliau kelia pagarbą. Taip pat populiaru, padedamiems kai kurių įtartinų istorikų, pasiplakti save, kokie mes menki ir nereikšmingi, tiesiog neverti egzistuoti. Viskas pateisinama atseit blaiviu istorijos vertinimu, bet tai melagingas pasiteisinimas.
  Paskutinis taisė senasnamas; 2014.12.08, 10:49.

  Komentuoti:


 • index
  replied
  Parašė Lettered Rodyti pranešimą
  Klausimas, ar iš vis žmonės, gyvenantys tūkstančius km nuo LDK sostinės apskritai žinojo, kad gyvena tokioje LDK?
  Valstiečiai gal ir ne (kaip ir visoje to meto Europoje) gal ir ne, nes jiems buvo aktualu tik dirbti žemę, mokėti duoklę ir nueiti į bažnyčią. O kilmingieji (taip pat ir rusinai), kariai ir galbūt dalis miestiečių turėjo žinoti kas jų suverenas.

  Komentuoti:


 • geriantis
  replied
  Nusispjauti ant to popiežiaus. Buvo visokių imperijų ir be popiežiaus šventinimo. Manyčiau reikia tiesiog visiems permąstyti patį tos valstybės principą. Juk visiems aišku, kad tai ne tautinė valstybė ir ne tik vienos srities kunigaikštystė. Realiai tai buvo imperija, tai kodėl jos taip nevadinti. Popiežius nešventino Romos imperijos, nešventino Aleksandro Makedoniečio, Atilos, Čingischano ir t.t., bet tai visų pripažintos imperijos. Tai kodėl tariam ne Lietuvos imperijai??

  Komentuoti:


 • Lettered
  replied
  Parašė index Rodyti pranešimą
  Nes tiek karaliaus, tiek imperatoriaus titulai buvo gaunami iš popiežiaus. Vytautas karūnos negavo, o vėlesni valdovai jos ir nebeprašė, nes jau turėjo Lenkijos karalių titulą.

  Iš tkro tai taip, LDK buvo panašiausia į kitas žemynines imperijas, bet valdovų titulas buvo kaip kokių smulkių regioninių valdovų.
  Klausimas, ar iš vis žmonės, gyvenantys tūkstančius km nuo LDK sostinės apskritai žinojo, kad gyvena tokioje LDK?

  Komentuoti:

Working...
X