Ne visai Lietuva, bet kadangi turim daug bendros istorijos tai gali būti tinkama ir aptariant lietuvių-rusų santykius. Lenkų Rzeczpospolita spausdina straipsnį apie naują bendrą lenkų ir rusų Levada centro tyrimą apie rusų požiūrį į Rusijos ir Lenkijos istoriją. Tyrimas puikiai rodo, kad ne tik Putine esmė ir kad Rusijoj jokiu savo BLM nekvepia (ne ta prasme, kad juodaodžius ginti, bet kritiškesniu požiūriu į savo istoriją). Visą tyrimą lenkų kalba galia rasti čia:
http://cprdip.pl/assets/media/Wydawn...ki_w_Rosji.pdf
Trumpa santrauka: 48 proc. rusų santykius tarp Rusijos ir Lenkijos laiko blogais (36 proc. nedraugiškais ir 12 proc. priešiškais), 26 proc. neutraliais ir 15 proc. negali pasakyti kokie jie. Kodėl jie tokie: 14 proc. sako, kad tai išimtinai Lenkijos kaltė, 24 proc. daugiausia dėl Lenkijos kaltės, 14 proc. daugiausia dėl Rusijos kaltės, 4 proc. išimtinai dėl Rusijos kaltės, 38 proc. abi šalys lygiai kaltos dėl blogų santykių.
49 proc. rusų girdėjo, kad Rusija dalyvavo ATR padalijimuose, dar 6 proc. labai gerai žino apie tai, 2 proc. lyg ir kažką girdėjo, 43 proc. nieko apie tai negirdėjo. Tarp tų kurie nors ką girdėjo apie tai, kaip vertina ATR padalijimus ? 69 proc. vertina, kaip teisingą carinės Rusijos elgesį, 16 proc. kaip ne, dar 15 proc. sunku atsakyti. (nes reikėjo išplėsti valstybės sienas 47 proc. , nes tos žemės teisėtai priklauso Rusijai 27 proc. , nes reikia apsaugoti broliškas tautas 17 proc. ir t.t.)
Ar galima vadinti SSSR veiksmus 1939 rudenį agresiją prieš Lenkiją rusai labai vieningi. 73 proc. sako, kad negalima, 16 proc. galima, o 8 proc. negali atsakyti. Kodėl negalima vadinti agresija 48 proc. rusų sako, kad Raudonoji Armija tik siekė apginti savo teritoriją, 47 proc. kad padėjo Lenkijai, o dar 3 proc. nes lenkai buvo .... vokiečių sąjungininkai.
Ar 1945 metais SSSR tik išvadavo Lenkiją, ar ir įvedė komunistinį režimą, todėl negalima vadinti to išvadavimu ? 81 proc. teigia, kad tik išvadavo, 12 proc. sutinka, kad ir įvedė komunistinį režimą, todėl to negalima vadinti išvadavimu.
Ar rusai girdėjo apie Katynės žudynes ? 42 proc. šiek tiek girdėjo, 12 proc. gerai žino, 44 proc. nieko negirdėjo. Kas atsakingas už Katynės žudynes ? 43 proc. mano, kad tai hitlerinės Vokietijos nusikaltimas, 26 proc. stalinininės SSSR nusikaltimas, o 31 proc. sako, kad sunku asakyti, kas iš tikro įvykdė nusikaltimą ....
83 proc. rusų piktinasi sovietinio laikotarpio paminklų demontavimu Lenkijoje, 12 proc. teigia, kad lenkus galima suprasti (net 89 proc. rusų apie tai girdėjo).
Nu ir pabaigai. Kodėl Kremlius kaltina Lenkiją dėl WWII pradžios ? 84 proc. sutinka su teiginiu, kad apginti istorinę tiesą, 92 proc. sutinka , kad rūpinasi geru SSSR ir Raudonosios Armijos įvaizdžiu. 59 proc. nesutinka, kad toks Kremliaus elgesys tai berekalingos emocijos.
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
LT-RU. Lietuvių - rusų santykiai
Collapse
X
-
Parašė oranger Rodyti pranešimąTai Zarasų sentikiai patys niekad ir nedeklaruoja kažkokio savo ypatingo unikalumo, nereikalauja kažkokių išskirtinių teisių. Tyliai prisitaikė ir ramiai sau gyvena kartu su lietuviais.
Komentuoti:
-
Parašė Aleksio Rodyti pranešimąZarasų sentikiai gyvena Lietuvoje ilgiau nei dauguma tuteišų.
Komentuoti:
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimąvėliau migruodami plito į rytus su jau ribota asimiliacija dėl vietinių tautų islamiškumo,
Komentuoti:
-
Parašė Aleksio Rodyti pranešimąTai tik tavo asmeninė nuomonė, tu turi teisę išsakyti ją. Tuo labiau kad Zarasų sentikiai gyvena Lietuvoje ilgiau nei dauguma tuteišų.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė manometras Rodyti pranešimąBet jie buvo okupantų kolonistai istoriškai.
Komentuoti:
-
Parašė Aleksio Rodyti pranešimąLietuvos valstybės nuomonė yra kitokia.
Komentuoti:
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
Taip, čia tas irgi daug ką pasako, nes tiek lietuvis, tiek švedas ar italas yra daiktavardžiai - atsako į klausima 'kas', o 'russkij' yra būdvardis, atsako į klausimą 'koks'.
- 3 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą
Bet mokslas nepalaiko rusų kaip "melting pot" kilmės teorijos. Ir istorija, ir genetika, ir lingvistika rodo ką kita - dabartinėje vakarų Rusijoje apsigyvenę R1a nešėjai indoeuropiečiai slavai susiliejo su vietiniais N ugrofinais ir suformavo tautą, o vėliau migruodami plito į rytus su jau ribota asimiliacija dėl vietinių tautų islamiškumo, trukdžiusio (tais laikais) lengvai jas asimiliuoti, o Sibire - dėl labai skirtingo gyvenimo būdo, dėl kurio rusų ir vietinių keliai mažai susikirsdavo ir tai buvo paraleliai koegzistuojančios bendruomenės (sibiriečiai - klajokliai medžiotojai, rusai - sėslūs žemdirbiai).
Bet juk tautos formuotis pradėjo kur kas vėliau, nei kad ten pradėjo kraustytis žmonės. Aš suprantu, kad dabar jau ten dauguma save įvardija kaip rusus, bet iš esmės tai yra labai naujas terminas ir vos ne kiekvienas per savo senelius ar prosenelius gali atsekti, kad priklauso kažkokiai kitai tautai, kuri kalbėjo skirtinga kalba, turėjo skirtingus papročius, skirtingus patiekalus, net seneliai šalčiai ten skyrėsi lygiai taip pat, kaip jie skyrėsi tarp skirtingų Europos tautų:
Jeigu rusus galima vadinti viena tauta - tai ta tauta yra labai jau nauja, nes tauta tampama tada, kada yra daugiau panašumų, nei skirtumų.
Parašė oranger Rodyti pranešimąRusskij - tai yra būdvardis. Ir tuo viskas pasakyta.Paskutinis taisė Eidvis; 2020.07.16, 17:24.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
Tai, ką mes dabar vadiname rusais, yra ganėtinai nauja.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė manometras Rodyti pranešimąMiestą Sniečkus (vėliau pervadintą pagal lietuviškas, o ne sovietines tradicijas Visaginu) okupantų šalies valdžios įsakymu pastatė ir jame gyventi buvo atsiųsti žmonės, kurių juridinis statusas – okupanto neteisėtai atsiųsti kolonistai.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Miestą Sniečkus (vėliau pervadintą pagal lietuviškas, o ne sovietines tradicijas Visaginu) okupantų šalies valdžios įsakymu pastatė ir jame gyventi buvo atsiųsti žmonės, kurių juridinis statusas – okupanto neteisėtai atsiųsti kolonistai. Todėl mes neprivalome paskelbti Visagino istoriškai rusakalbiu miestu ir neprivalome stengtis, kad jis būtų dar labiau rusifikuotas ir, ginkdie, niekada netaptų lietuviakalbiu. Tai aš pasakiau, nes lenkų ir lietuvių santykių temoje buvo klausimas apie visaginiečių statusą. Aš nesiūliau kiekvienam jaunam visaginiečiui susitikus aiškint, kad jis yra kolonistų vaikas ir todėl blogesnis Lietuvos pilietis. Suprantu, kad jiems būtų nemalonu tai girdėti.
Komentuoti:
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą
Rusai, jeigu neteko girdėti, yra tokia indoeuropietiška slavų grupei priskiriama Rusijos tauta, kuri lieka atskaičiavus ugrofinus, čečėnus ir Sibiro azijiečius. Tokie nereikšmingi 81% Rusijos gyventojų, tik 111 milijonų žmonių.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Aleksio Rodyti pranešimąNemažai Lietuvos piliečių, ilgus metus gyvenančių Anglijoje, taip pat nemoka anglų kalbos.
- 3 patinka
Komentuoti:
-
Parašė PoDV Rodyti pranešimą
Rusijos branduolys yra europinė dalis, o tik ribota populiacijos dalis gyvena į rytus nuo Uralo. Ugrofinų tautos vyravo daugiausia šiapus Uralo dėl palankesnio klimato.
Man mistika, kad nieko ugrofiniško negirdžiu rusų kalboje, man ji kaip tik artimesnio skambesio tiurkų kalboms
Bet tiurkizmų rusų kalboje irgi labai daug, kas absoliučiai logiška turint omenyje kaimynystę. Kalym, kalpak, kulak, karandaš, lošad, kazak ir t. t.
- 1 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą
Bet koks tautos plitimas/ekspansija visada būna susijęs su didesne ar mažesne aplinkinių mažesnių genčių asimiliacija, bet rusų atveju aktyviausias asimiliavimas, ko gero, buvo ugrofinų, ką patvirtina labai dažna N haplogrupė rusų genetikoje, beveik tiek pat dažnai sutinkama kaip satem indoeuropiečių R1a (labai paplitusi tarp slavų). Tuo tarpu su buvusios Aukso Ordos musulmonais tiurkais maišymasis buvo labai ribotas dėl religijos (šiais laikais nieko nenustebinsi krikščioniška + musulmoniška santuoka, bet senovėje tai buvo tabu), su Kaukazo tautomis slavai iš viso kultūriškai sąveikauja panašiai kaip vanduo su aliejumi (absoliutus kultūrinis nepanašumas ir iš to sekantis nesimaišymas), o su Sibiro tautomis kažkiek buvo asimiliacijos (pvz. Šoigu) bet ji taip pat buvo ribota, nes priešingu atveju, kitos rasės priemaiša būtų labai stipriai pastebima. Rezultate, ką patvirtina ir genetika - rusai yra pagrinde indoeuropiečių (slavų) ir ugrofinų kilmės tauta, su kiek smulkesniais absorbuotais kitais elementais.
Beje, nieko man žinomo ugrofiniško negirdžiu rusų kalboje, man ji kaip tik artimesnio skambesio tiurkų kalbomsGal galėjo gyventi nemusulmoniškos tiurkų gentys, kurios sudarė pagrindą kalbos skambesiui.
Dėl to buvau susidaręs įspūdį, kad rusai pagrinde yra slavų, tiurkų ir ugrofinų mišinys. Šalis plėtėsi į visas puses, asimiliuodamas šiomis kalbomis kalbančias tauteles, sudarydamas pagrindą dabartinei rusų tautai.Paskutinis taisė PoDV; 2020.07.16, 00:58.
Komentuoti:
-
Parašė PoDV Rodyti pranešimą
Na, Rusiją palyginčiau su Europos federalizacijos projektu, jei jis būtų sėkmingas, tai nenustebčiau, jei mano proanūkiai nelaikytų savęs lietuviais, o tik anglakalbiais (?) europiečiais
Panašiai yra su rusais, didelę įtaką darė viena titulinė tauta (rusai), nes Rusijos teritorija istoriškai visada buvo tautų katilas, tiesiog rusų kalba pradėjo dominuoti. Rusija visumoje stiprėjo, niekada neiširo į atskirus gabalus (neskaitant pakraščius). Taip, slaviškai kalbančios tautos istoriškai apgyvendino gana plačią dabartinės Rusijos teritoriją, bet ne taip plačiai kaip dabar. Sibire rusų kalbą išgirsti turbūt ilgai buvo neįmanoma iki tam tikro laiko
Komentuoti:
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą
Rusai, jeigu neteko girdėti, yra tokia indoeuropietiška slavų grupei priskiriama Rusijos tauta, kuri lieka atskaičiavus ugrofinus, čečėnus ir Sibiro azijiečius. Tokie nereikšmingi 81% Rusijos gyventojų, tik 111 milijonų žmonių.
Panašiai yra su rusais, didelę įtaką darė viena titulinė tauta (rusai), nes Rusijos teritorija istoriškai visada buvo tautų katilas, tiesiog rusų kalba pradėjo dominuoti. Rusija visumoje stiprėjo, niekada neiširo į atskirus gabalus (neskaitant pakraščius). Taip, slaviškai kalbančios tautos istoriškai apgyvendino gana plačią dabartinės Rusijos teritoriją, bet ne taip plačiai kaip dabar. Sibire rusų kalbą išgirsti turbūt ilgai buvo neįmanoma iki tam tikro laiko
Rusų ilgametis noras apjungti tautas po rusišku skėčiu įtakoja ir Lietuvių-rusų santykius.Paskutinis taisė PoDV; 2020.07.16, 00:48.
- 2 patinka
Komentuoti:
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimą*aš net nežinau ar apskritai yra toks daiktas, kaip 'rusų tautybė', kada realiai Rusija yra skirtingų tautų kratinys, kur į bendrą savoką įeina finougrų šaknų turintys žmonės, čečėnai ir siauraakiai aziatai.
Komentuoti:
Komentuoti: