Laikina akcija. Jeigu rusija norės steigti mokyklų tinklą, tai jiems teks pradėti nuo to, kad jų standartai gali nesutapti su ES standartais, o tada jie turės ieškoti kompromisų. Jeigu jiems pavyks įveikti pirmą žingsnį, jų laukia patalpų paieškos(nes dabartinės rusiškos mokyklos nėra Rusijos nuosavybė). Jeigu jie ir gautų patalpas, kyla klausimas, o kas juose mokysis? Nes šiuo metu poreikio nėra ir tai rusiškoms mokykloms reikia jungtis net su lenkiškomis, kad jos išliktų. Taip, kad jie spekuliuoja ir tiek.
Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.
Jau isivaizduoju "tuos rusiškus standartus", ar tik Lietuvos valdžia sutiks su tokia sąlyga. Nebent yra kokių priemonių tam lietuvius paspausti?
Manau, kad turėtų tiesiog akredituoti (ar gal atestuoti, suderinti, vienžo) mokymo programą Švietimo ministerijoje ar kažkur. Taip, kaip tai padarė Viniaus prancūzų mokykla ir AISV. Negalima juk vienu metu amerikonams ir prancūzams leisti, o rusams drausti.
Su tuo mokyklų steigimu, tai man rodos čia yra vykdomas rusų senokas planas, pavadintas - susigrąžinti tėvynainius. Nors Rusijoje paskutiniu metu gyventojų ir nemažėja, tačiau didžiausias prieaugis yra iš Tadžikistano ir Uzbekistano emigrantų. Tiesa už Uralo dar labai sparčiai kuriasi kiniečiai. Tuo tarpu Baltijos šalių rusai mieliau vyksta toliau į vakarus, bet ne į Rusiją. Rusijai mieliau būtų jie nei tadžikai su uzbekais, nes jau Maskvoje rusų kalba pradeda tapti retenybe. Štai ir mokyklas steigti ruošiasi čia, bet kažkodėl ne pas rytinius kaimynus uzbekus ar tadžikus, kur jos būtų populiaresnės.
Iš esmės baigę tokias mokyklas turbūt tikimasi, kad studijuoti važiuos į Rusiją ir ten pasiliks. Tik klausimas, išskyrus Visaginą ar labai bus norinčių ten mokytis? Juk Lietuvos aukštosios mokyklos gali nepripažinti šių mokyklų atestatų,
Man tai čia panašiau į eilinę didžiavalstybinę iniciatyvą. Išleis krūvą pinigų ir įsteigs tas mokyklas, suderins mokymo programas, nieko čia ypatingo. Tik paskui paaiškės, kad niekas ten savo vaikų leisti nenori. Na nebent bus už dyką, o lietuviškose rusų mokyklose nebus vietų (bet taip niekada nebūna). Arba vilios tėvus visokiom dovanom, paramom ir pan., bet ilgalaikės naudos Rusijai iš to nebus jokios, nes tai suveiks tik žmonėms su žemom pajamom, kurių vaikai užaugę nei pro kur nepretenduos į jokį elitą (tą, kur valdo pinigus ir įtaką). Tiems sluoksniams paveikti daug geriau tinka rusiški (ir, deja, lietuviški) TV kanalai bei "Respublios" leidinių grupė.
Bent jau Lietuvoje tai žmonės moka nemažus pinigus už prancūzų mokyklą ir nesveikus pinigus už amerikonų mokyklą, nes:
1) Tiki, kad ten geriau moko, geresnė aplinka ir pan.
2) Žino, kad išvažiavus beveik bet kur į užsienį vis tiek ras to paties tinklo mokyklą
Tai rusiškų mokyklų tinklui buvusios CCCR šalyse šitie punktai nelabai galioja.
Man tai čia panašiau į eilinę didžiavalstybinę iniciatyvą. Išleis krūvą pinigų ir įsteigs tas mokyklas, suderins mokymo programas, nieko čia ypatingo.
Rusijoje yra didžiulis biurokratinis aparatas, atsakingas už "darbą su tėvynainiais artimajame užsienyje". Tam aparatui reikia parodyti pasiekimus, rašyti ataskaitas ir įsisavinti pinigus.
Taigi abejoju, ar čia gudrus imperinis planas - veikiau jau biurokratinė inercija. Netgi manau, kad daugelis tų valdininkų visą Pribaltiką laiko vienintisu vienetu ir nesupranta, kad Lietuvoje situacija gerokai skirtinga nuo Latvijos.
Kad Rusijoje yra didžiulis aparatas, dirbantis jų sugalvotam "artimajam užsieniui" niekas neabejoja. Aparatas dirba Rusijos imperinėms užmačioms, bet blogesnis dalykas yra ne tas aparatas, o daugumos pačių rusų imperinis mąstymas. Jiems pabėgusios šalys sukelia virtualius skausmus, lyg skaudanti amputuota koja.
„Ar dar nepaspringote lietuvišku pienu?“ – tokiu elegantišku klausimu svečią iš Latvių gatvės pasveikinusi rūmų šeimininkė. Pokalbiui iškart pakrypus aiškiai apibrėžta vaga, prezidentė priminė diplomatui, kad lietuviško pieno produktų importo ribojimai įvesti nepateikiant jokio paaiškinimo, o Rusijos atsisakymas laikytis „TIR Carnet" konvencijos nuostatų kenkia dvišaliams prekybiniams santykiams bei pažeidžia Pasaulio prekybos organizacijos ir kitų tarptautinių susitarimų principus.
Tada, anot pranešimų, D.Grybauskaitė pakeitė temą ir paklausė: “Tai kada mus galutinai uždusinsite „Gazprom“ dujomis?“
Edit: "šitaip tvirtinama šios šalies [Rusijos] socialiniuose tinkluose neseniai pasirodžiusioje informacijoje apie susitikimą".
Gali būti, kad Rusija į Lietuvą atgabeno per Baltarusijos sieną kiaulių marą. Ši informacija manau būtų lygiavertė kalboms apie D.Grybauskietės pokalbius su svečiu iš Latvių gatvės.
Pačioje Rusijoje afrikinis kiaulių maras siautėja nevaržomai. Taikomos priemonės gana varganos, nesiimama radikalių priemonių. Ir, iš esmės, į Lietuvą jis iš ten ir pateko, kaip rodo ištirti viruso štamai.
Keista, bet Rusija, nepaisydama bardako viduje, reikalauja iš ES kažkokių stebuklingų priemonių.
Ar nebus kiaulienos deficito, jei tiek kiaulių sunaikino ir dar importą apribojo?
Nebus. Nepaisant afrikinio maro Rusijos kiaulių banda auga ir yra 3 kartus didesnė nei 2005 metais!!!
Nežiūrint totalios betvarkės, Rusija pajėgi pilnai aprūpinti maisto produktais vidaus rinką, išskyrus gal vaisius. Kitas klausimas - kokiomis kainomis. Dėl to ir vyksta pastarieji "sanitariniai" karai.
Comment