Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Lietuvos (LDK) istorija / archeologija

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  #21
  Ko mus moko baroko artilerijos menininkas
  https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...ininkas/270151

  Po 368 metų didžio mokslininko Kazimiero Semenavičiaus pasaulinio garso veikalas „Didysis artilerijos menas“ („Artis magnae artilleriae pars prima“) pagaliau pirmą kartą prabilo lietuviškai.
  Pagaliau šitas padaryta, nes Kazimiero Semenavičiaus darbas išverstas į daugelį kalbų, bet tik ne lietuvių. Ilgai teko laukti. Išvertė Sigitas Lūžys. Tad visi senosios karybos gerbėjai ir neabejingi istorijai turėtų įsigyti šį darbą.
  Paskutinis taisė R.D.; 2018.08.06, 10:20.

  Comment


   #22
   Parašė R.D. Rodyti pranešimą
   Ko mus moko baroko artilerijos menininkas
   https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...ininkas/270151   Pagaliau šitas padaryta, nes Kazimiero Semenavičiaus darbas išverstas į daugelį kalbų, bet tik ne lietuvių. Ilgai teko laukti. Išvertė Sigitas Lūžys. Tad visi senosios karybos gerbėjai ir neabėjingi istorijai turėtų įsigyti šį darbą.
   Mažai kas žino, kad Semenavičius buvo pirmasis pasiūlęs daugiapakopės raketos principą.

   Comment


    #23
    Kaip Kėdainiai susiję su Škotija
    https://www.15min.lt/naujiena/aktual...ja-582-1009076

    Kėdainių miestas yra įsikūręs Lietuvos viduryje, abipus Nevėžio upės. Tai buvo privati Radvilų giminės valda, kurioje XVII amžiuje buvo atliktas ekonominis eksperimentas – realizuotas siekis sukurti europietišką miestą, turintį ne tik atitinkamą infrastruktūrą, bet ir pakviečiant iš užsienio miestietiškai mąstančius gyventojus. Dėl šios priežasties Kėdainiuose formavosi nemenkos užsieniečių bendruomenės. Ypač gausi buvo Kėdainių škotų bendruomenė.

    Comment


     #24
     Ir sutapk tu man taip! Kaip tik šiandien nuvažiavom aplankyti Kėdainių senamiesčio. Plačiau apie tas užsieniečių bendruomenes aprašyta populiarioje knygoje:
     https://www.knygos.lt/lt/knygos/keli...ai-marsrutai-/

     Paskutinis taisė J.U.; 2018.08.07, 20:36.

     Comment


      #25
      Tyrinėtojo R.Amundseno laivas po 100 metų grįžo į Norvegiją
      https://www.15min.lt/mokslasit/strai...ja-650-1011916

      Laivas, naudotas norvego arkties tyrinėtojo Roaldo Amundseno, pagaliau grįžo namo pirmadienį, baigęs kelionę po Šiaurės ašigalį, praėjus šimtmečiui po chaotiškos ekspedicijos. Brangioji Norvegijos poliarinių ekspedicijų relikvija, laivas „Maud“ buvo ištrauktas 2016-aisiais, praleidęs 85 metus Kanados Arkties vandenyse, kur jis nuskendo 1930-aisiais.

      Comment


       #26
       Kazys Jonušas. Su karališkomis uniformomis // Karys
       https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...ormomis/270362

       Liepos 6-ąją Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, pasipuošę savo šalių istorinėmis uniformomis Lietuvos kariuomenės ir Nyderlandų karališkasis kariuomenės orkestrai Simono Daukanto aikštėje Vilniuje surengė bendrą koncertą „Istorija muzikos garsuose“. Pirmą kartą vilniečiai ir sostinės svečiai viešai pamatė Lietuvos kariuomenės orkestro muzikantus, vilkinčius istorines XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) gvardijos pėstininkų regimento uniformas.

       Comment


        #27
        Iš kulinarijos istorijos:

        XIX a. Lenkijos ir Lietuvos kulinarijos pažiba – admirolui Nelsonui skirtas jautienos patiekalas
        https://www.15min.lt/naujiena/aktual...as-582-1010206
        15min toliau publikuoja ištraukas iš Rimvydo Laužiko ir Antano Astrausko parengtos knygos „Kaip būsimasis Anglijos karalius Vilniuje povus valgė“, kuri atskleidžia kultūrinius, politinius ir kulinarinius Lietuvos ir Jungtinės Karalystės ryšius. Knygą išleido Lietuvos kultūros institutas.

        Comment


         #28
         Karo ir pokario tema:

         Arnas Lukša. LŽ archyvas. Mūšiai be šūvių
         https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...e-suviu/160968

         1941 metų rugpjūčio 5 dieną išvaikiusi Birželio sukilimo dalyvių suformuotą Lietuvos laikinąją vyriausybę, vokiečių civilinė valdžia pati davė pradžią antinaciniam lietuvių pogrindžiui, apie tai LŽ archyvoų tekstas.

         Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanų bandymas patekti į Vakarus
         https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...vakarus/270442

         Lietuvos ypatingasis archyvas (LYA) parengė virtualią parodą skirtą Lietuvos partizanų Žemaičių apygardos Kardo rinktinės kovotojų surengtam žygiui į Vakarus.

         Comment


          #29
          Atrodė, kad bus puiki iniciatyva,
          Bet rezultatas gavosi šiek tiek chaotiškas, geriausiu atveju vertas būti kažkur "Prospekte".

          Tema sukurta apie LDK, tai ką čia veikia admirolas Nelsonas, pokario partizanai ir archeologinės iškasenos Vokietijoje.
          Keista, kad pats temos pradininkas nesilaiko nustatyto turinio.

          Atsiprašau, bet panašu į temą apie viską ir apie nieką.
          Palauksim, ar tokia tema ilgai gyvuos.

          Jei tema dar išliks ir išsigrynins jos turinys, reikės pakeisti pavadinimą.

          Comment


           #30
           Kaip norite, Romas, man tas pats. Jūs čia šeimininkas, valdovas ir moralinis vertintojas.
           O juk parašyta temos pradžioje "Temoje nagrinėjami LDK, Lietuvos Respublikos istorijos ir archeologijos klausimai". Prieštaros čia nėra, gal neįdėmiai pažiūrėjote. Tikrai ne apie LDK, iš kur ištraukėt? Kažkas iš forumiečių pasiūlė Europos klausimus dėti. Problemos nemačiau. Tema apie istorijos klausimus vienoje vietoje. Be to, temos neišsivysto iš geros valios, o tam reikia laiko ir pastangų.
           Apie "nieką" yra šitas mirusių temų
           Paskutinis taisė R.D.; 2018.08.10, 09:56.

           Comment


            #31
            Lenkijoje atkasti 1354 metų lietuvių invazijos pėdsakai:
            http://scienceinpoland.pap.pl/en/new...ii-warmia.html

            Comment


             #32
             Apie ką su juokdariu kalbėjosi Žygimantas Augustas?
             Pavyzdžiui, Abiejų Tautų Respublikos parlamentarizmo tradicija yra milžiniška demokratijos inovacija tuo metu, ir ji sukurta jogailaitiškoje aplinkoje. Viešojoje nuomonėje ši tradicija atpažįstama pirmiausia negatyviai, per liberum veto teisę, tačiau iš tiesų tai yra liberaliąją politinę mintį grindusios visuomeninės sutarties idėjos plėtojimas: „Tai, apie ką Johnas Locke'as rašys XVII amžiuje, pas mus praktikoje funkcionavo šimtmečiu anksčiau.

             Liberum veto leidžia neignoruoti nė vienos nuomonės, gali būti išgirsta net pati mažiausia mažuma. Susirinkę bajorai turi sutarti dėl visiems priimtino sprendimo. Tai sudėtinga. Tačiau bandymas ir idėja sukurti tokio lygmens demokratiją XVI amžiuje, yra unikalus. Žinoma, anuomet šia demokratija naudojosi tik nedidelė ATR visuomenės dalis, bet juk ir antikiniuose Atėnuose, kuriuos laikome Europos demokratijos atskaitos tašku, balsavo tik nedidelis gyventojų procentas.“

             Prof. dr. R.Laužikas sako, kad kalbėdami apie senąją Lietuvą turime atmesti sovietmečiu sukurtą karaliaus įvaizdį, kuris gali įsakyti nukirsti galvą bet kam: „Tai iš Rusijos atėjęs caro įvaizdis, nieko bendra neturėjęs su LDK valdovų elgesiu. Beje, ir šiandien Lietuvoje aukščiausius šalies vadovus galima sutikti gatvėje, parduotuvėje, kas yra neįsivaizduojama Rusijoje ar Baltarusijoje.“
             Barokas bažnyčiose, cerkvėse ir sinagogose

             „Galime tik didžiuotis, kad anuo metu Jogailaičiai formavo tolerantišką politinę, kultūrinę, socialinę aplinką. Juk Lietuva susikūrė kaip pagoniška valstybė. Pagonybė neturi vieno dievo idėjos, todėl yra tolerantiškesnė kitų kultūrų, religijų žmonėms nei monoteistinės religijos. LDK, tapusi krikščioniška šalimi, išlaikė valdančio elito toleranciją kitokiems. Valdovui ir didikams buvo svarbiausia politinis pavaldinių lojalumas. Už valstybės išdavystes buvo baudžiama mirtimi, atimami dvarai, bet kokia kalba šneki, kokiam dievui meldiesi ar ką valgai namuose, mažai kam buvo įdomu, tai privatus reikalas“, – pasakoja prof. dr. R.Laužikas.

             Jis sako, kad LDK žinomas bene vienintelis atvejis Europos istorijoje, kai žydas, neperėjęs į krikščionybę, tapo bajoru. Taip Žygimanto Senojo laikais bajorystę gavęs Michelis Jezofavičius.

             Tolerancija atsispindi ir architektūroje. „Barokas atsirado kaip viena iš katalikybės kovos su Reformacija formų. Todėl reformatai neturėtų perimti baroko, nes tai ideologiškai priešingas stilius. Bet LDK tai vyko. Barokiniame Vilniuje liuteronų bažnyčia yra su barokiniais elementais, ortodoksų, stačiatikių cerkvės buvo barokinės, net sinagoga – barokinė. Religinė priešprieša Vakaruose buvo stipri, o čia ji tampa kur kas miglotesnė“, – aiškina pašnekovas ir primena, kad tik M.Muravjovas išdarkė cerkvių architektūrą, daugumą jų perstatydamas pseudobizantiniu stiliumi.

             „Iš Jogailaičių laikų ateina daugiakultūrės valstybės idėja, atviras mąstymas ir daug net šiuolaikinei demokratijai būdingų atributų. Šiuo požiūriu mes Europoje buvome labai inovatyvūs. Kai Prancūzijoje klestėjo absoliutizmas, mes turėjome iš esmės demokratinį valdymą. Kita vertus, absoliutizmas Prancūzijos valstybę konsolidavo, o pas mus vykę demokratijos eksperimentai – sužlugdė“, – laiką pralenkusias idėjas apibendrina prof. dr. R.Laužikas.

             Comment


              #33
              Archeologų darbo rezultatai Reformatu skvere              Comment


               #34
               Statybvietėje Vilniaus centre atkastos XIX a. šulinio rentinio liekanos, sustabdyti darbai

               https://www.15min.lt/naujiena/aktual...bai-56-1284122

               Comment

               Working...
               X