Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

BY. Baltarusijos katalikų bažnyčios / Кatalickija kaścioły ŭ Biełarusi

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  BY. Baltarusijos katalikų bažnyčios / Кatalickija kaścioły ŭ Biełarusi

  Baltarusijos miestų ir kaimų maldos namai:

  Geranainių bažnyčia.


  Subatnikų bažnyčia.


  Subotnikų bažnyčia kitu rakursu.


  Ščiučino bažnyčia.

  (...)

  Strubnicos bažnyčia.


  Strubnicos bažnyčios varpinė.

  (...)

  Bažnyčia Ašmenoje.


  Trobų bažnyčia.


  Bažnyčia Alšėnuose.
  Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 06:59. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"

  #2
  Ačiū už nuotraukas.
  O ta Ašmenos bažnyčia sovietiniais laikais buvo apgriuvusi ir ant jos bokštų likučių kabojo kažkas panašaus į "Slava KPSS"

  Papildyta: Ašmenos bažnyčia 1987 m.

  Atsiprašau už kokybę - skaidrės ryškinimo brokas. Skaidrė ne skanuota, bet perfotografuota.
  Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 06:08. Priežastis: Įdėta nuotrauka

  Comment


   #3
   Ašmenos bažnyčioj buvo kazkokie sandėliai. Prieš maždaug 2-3 metus ji atrodė tragiškai. Dabar restauruojama.

   Comment


    #4
    Ašmena - senas Baltarusijos miestas, įkurtas XIV a., kuriame šiuo metu gyvena beveik 20 tūkstančių gyventojų. Jis tėra tik 50 km. nutolęs nuo Vilniaus. Didesnių įmonių mieste nėra.
    Statoma nedaug. Miesto centre- bažnyčia, cerkvė ir keli XIX amžiaus namai- architektūros paminklai.


    (...)

    Ašmenos centre
    Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 06:13. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"

    Comment


     #5
     Teko dalyvauti nuostabioje kelionėje po Baltarusiją - pati geriausia iš visų iki tol buvusių.
     Laukai apdirbti, keliai geri, fabrikai dirba, miškas neiškirstas, senamiesčiai, pilys, bažnyčios restauruoti arba atstatinėjama, kas anksčiau buvo sugriauta...
     Labai beveik ideali nustebino švara miestuose ir miesteliuose. Miestuose ir miesteliuose intensyviai vyksta statybos.
     Žmonės nuoširdūs. Pagal statistiką save baltarusiais laiko apie 83 proc. visų gyventojų, tačiau kalbinti žmonės sakė, kad jiems gėda kalbėti kaimiečių kalba - tad mieliau šeimoje renkasi rusų kalbą. Minske veikia tik 1 baltarusiška gimnazija, visos likusios mokyklos - rusiškos. Universitetuose - dėstoma tik rusų kalba.

     Teko apžiūrėti nemažai svarbių Lietuvos istorijos ir kultūros paminklų. Nustebino gausybė katalikiškų bažnyčių (pamaldos vyksta lenkiškai ir balatarusiškai). Nepameluosiu, kad pravoslaviškų, statytų iki 1918-1990 m. - vakarinėje Baltarusijoje (iki Minsko) vos keletas. Tiesa, dabar jų statoma ypač daug.

     Keletas nuotraukų. (...)

     Pagrindinė kunigaikščių Radvilų rezidencija - Nesvyžius su gražia barokine bažnyčia ir XVI-XVII a. pilimi, rotuše.
     Pilis taip pat baigiama restauruoti.     (...)

     Pinskas.
     Svarbus LDK miestas, XIV a. 3 ketvirtyje prijungtas prie LDK, buvusio Turovo-Pinsko žemės centras. 1921-1939 m. priklausė lenkams kaip ir Vilnius. Iki 1941 m. gyveno apie 60 proc. žydų, 25-30 proc. lenkai, likę - rusai ir baltarusiai. Tokia procentinė gyventojų sudėtis būdinga visiems LDK baltarusiškiems ir Vilnijos miestams.
     Iki 1953 m. čia buvo graži katališkiška aukščiausia LDK bažnyčia. Deja, rekonstruojant aikštę ir statant paminklą tautų vadui - Leninui ji buvo susprogdinta. Šalia jos stovėjo XVII a. statyta jėzuitų kolegija - dabar jame įsikūręs Polesės muziejus. Išlikusi senamiesčio dalis ir vienuolynas su bažnyčia restauruoti ir sutvarkyta.
     Iš Pinko kilo nemažai garsių LDK žmonių - 1863-1864 m. sukilimo dalyvis Kostas Kalinauskas, Napoelonas Orda ir dar daug kitų...
     Padarome "šopingą" - pigiai įsigijame lininės patalynės ir marškinių. Kad produkcija nestovi nerealizuota sandėliuose kaip kurie nekurie teigia patvirtina faktas, kad ne visiems užteko šių prekių.
     Nuėjau į knygyną ir mane apėmė silpnumas - išleidau krūvą pinigų. Įsigijau 2 tomų LDK enciklopediją (gaila, kad tokios neturime lietuviškai), taip pat 2 tomų folkloro enciklopediją (tokio apie Lietuvą taip pat neturime), albumus apie Baltarusijos paveldą ir Pinską.
     (...)


     Gardinas.
     Širdis tirpo apsilankius viename iš svarbesnių LDK politinių centrų. Kaip žinia XVIII a. Vilnius prarado savo buvusią politinę galią - kas trečias Abiejų Tautų Respublikos seimas rinkdavosi Gardine, čia vyko Nebylusis seimas, čia seimas patvirtino 3 ir 4-ąjį Abiejų Tautų Respublikos padalijimus, o Stanislovas Augustas Poniatovskis atsisakė sosto. Išliko Augusto Sakso statyta karalių rūmai.
     Nepakartojamas barokinių bažnyčių grožis, senamiestis kaip saldainiukas - labai panašus į Vilniaus ir Kauno. Deja vytautinė gotikinė bažnyčia buvo susprogdinta 7-tame dešimtmetyje. Švarūs nauji rajonai - jautiesi kaip Lietuvoje.
     Gaila, kad "dosni" Stalino ranka 1939 m. Gardino nepadovanojo Lietuvai kartu su Vilniumi. Juk miestas taip netoli Lietuvos - vos 40 km. Turėtume visas sostines vienoje valstybėje.     Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 06:47. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"

     Comment


      #6
      Lyda / Ліда

      Lyda - pirmasis miestas, kurį man teko aplankyti Baltarusijoje.
      Pats miestas ganėtinai pilkas ir neįdomus, bet šiuo metu ten dėl būsimo kasmetinio valdžios struktūrų susirinkimo vyksta masinės rekonstrukcijos ir renovacijos, todėl visas miestas nuo gatvių iki pastatų yra viena didelė statybų aikštelė. Šiam procesui pasibaigus, net Lydos pilis turės dar vieną bokštą.
      Keletas nuotraukų:

      4.
      Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 05:57. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"

      Comment


       #7
       Myras / Мір

       Myras - nedidelis miestas, kuriame yra vienas iš dviejų Baltarusijoje esančių į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktų objektų - Myro pilis. Apie ją daug informacijos galima rasti čia (pdf failas). Pilyje ir aplink ją taip pat vyksta didelio mąsto darbai - rekonstruojamas šalia esantis parkas, o pilyje įrenginėjamas viešbutis ir muziejus. Tiesą sakant, didelio mąsto darbai vyksta turbūt visuose objektuose, kuriuos teko aplankyti, todėl po 2-3 metų į Baltarusiją nuvykti bus tikrai verta. Nors verta ir dabar.

       1. Myro katalikų bažnyčia

       (...)

       4. Bažnyčia žvelgiant nuo pilies.
       Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 05:58. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"

       Comment


        #8
        Nesvyžius / Нясвіж

        Nesvyžiaus pilies ir parko kompleksas - dar vienas objektas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir turbūt įspūdingiausia, ką teko matyti Baltarusijoje.

        1. Šalia bažnyčios esantis buvęs miesto sienos bokštas
        Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 05:59. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"

        Comment


         #9
         Šią vasarą teko pabuvoti Baltarusijoje - Astrave ir Gervėčiuose.
         Pora nuotraukėlių:

         Gervėčių bažnyčia. Jeigu neklystu aukščiausia Baltarusijoje. Kol buvo šios žemės Lietuvos sudėtyje, tai buvo aukščiausia bažnyčia rytų Lietuvoje


         Paskutinis taisė Romas; 2011.02.16, 06:00. Priežastis: Kopija iš temos "Baltarusija. Ne vien Minskas"
         Nepatinka dirbti už mažai? Dirbk už daug.

         Comment


          #10
          BY. Baltarusijos katalikų bažnyčios / Кatalickija kaścioły ŭ Biełarusi

          Kuriama tema Baltarusijos katalikų bažnyčioms.

          Baltarusijos vakarinėje ir šiaurės vakarinėje dalyje vyrauja katalikai, o rytinėje - stačiatikiai (pravoslavai, ortodoksai). Iki 1839 m. dauguma gyventojų buvo unitai (graikų katalikai), bet 1839 Polocko vyskupui Semaškai atsivertus į pravoslavų tikėjimą, jie prievarta buvo atversti į pravoslavų tikėjimą.

          Iki 1774 m. visa Baltarusijos teritorija į ėjo į Vilniaus Arkivyskupiją. 1775 rytinė dalis po I Abiejų Tautų Respublikos padalijimo atiteko Mogiliovo (Mogiliavo) vyskupijai. Nuo 1849 iki 1926 m. Vilniaus vyskupijai priklausė Vilniaus ir Gardino gubernijos, Mogiliovo arkivyskupijai - Minsko, Mogiliovo ir Vitebsko gubernijos
          Po I pasaulinio karo Vilniaus arkivyskupijai (1 iš 5 Lenkijos bažnytinių provincijų) priklausė rytinės Lenkijos vaivadijos - Vilniaus, Naugarduko, Balstogės, Polesės (šaltinis - Z.Misius, R.Šinkūnas "Lietuvos katalikų bažnyčios). Formaliai teisiškai ši padėtis išliko net iki 1991 m.

          Katalikai atsirado 1387 krikštijantis pagonims. Dauguma jų buvo dabartinių lietuvių proteviai. Pirmosios 7 bažnyčios buvo įkurtos Vilkmergėje, Lydoje, Maišiagaloje, Nemenčinėje, Krėvoje, Obolcuose ir Ainoje (hainoje). (Šaltinis - Vikipedija). Pastarosios trys yra dabartinėje Baltarusijos teritorijoje.

          LDK ir Abiejų Tautų Respublikos (ATR) buvo bendra istorija.
          Dalis stačiatikių perėjo į katalikų tikėjimą. 1596 m. buvo pasirašyta Bresto unija - stačiatikai išsaugojo savo liturgiją, bet tapo pavaldūs Romos popiežiui. Dalis pravoslavų išliko prie seno tikėjimo. Tai buvo įtampos židinys ir pretekstas 200 metų Rusijai kištis į ATR vidaus reikalus, kol valstybė žlugo..

          Caro laikais Baltarusijoje, kaip ir Lietuvoje, buvo vykdomas katalikų ir ypač unitų persekiojimas. po 1831 ir 1863 m. sukilimų buvo uždaromi vienuolynai, tremiami kunigai, bažnyčios verčiamos cerkvėmis, neleidžiama statyti naujų bažnyčių. Kaip ir Lietuvoje, po 1905 m. revoliucijos buvo religijos laisvė ir pastatyta daug bažnyčių (ypač neogotikinių)

          Viena iš teorijų buvo, kad beveik visi Baltarusijos katalikai yra lietuvių kilmės. Tuos argumentus yra aprašęs Petras Klimas 1917 m. knygoje "Lietuva, jos gyventojai ir sienos". Religiniai (ne kalbiniai) argumentai buvo išvedant 1920.07.12 Lietuvos - Sovietų Rusijos sieną. Ta siena, kaip žinia, nebuvo realiai įgyvendinta.
          Į pietus nuo Nemuno buvo susimaišę katalikai (ne lietuvių kilmės) ir unitai / stačiatikiai. Rytų Lietuvoje ir Vakarų Baltarusijoje vyko katalikų polonizacija. Kelių tautų paribyje gyvenantys katalikai dažnai save sutapatindavo su lenkais.
          XIX -XX a. sandūroje nemažai baltarusių tautinio veikėjų buvo iš Vakarų Baltarusijos ir katalikų tikėjimo, kilę iš smulkiųjų bajorų (ir XX a. pabaigoje dalis tautinio judėjimo veikėjų yra/buvo kilę iš katalikų - Zianon Paźniak, Stanisłav Šuškievič). Gudų katalikai iki 1911 m. (realiai - iki 1939 metų) naudojo lotynišką alfabetą (łacinka). Kitai psusiklosčius istorinėms aplinkybėms vietoj dababrtinės rusifikuotų gudų tautos galėjo atsirasti dvi viena kalba kalbančios, bet skirtingus raidynus naudojančios tautos (kaip serbai ir kroatai).

          Pagal 1921.03.18 Rygos sutartį išvesta Lenkijos - Sovietų Rusijos siena padalino Baltarusiją perpus. Vakarinėje dalyje buvo religijos laisvė (aišku, katalikai buvo labiau proteguojami), o rytinėje visos religinės konfesijos buvo žiauriai persekiojamos. Kai kurios unitų bažnyčios Vakarų Baltarusijoje buvo perduotos Romos katalikams.

          Sovietų laikais po karo Baltarusijoje uždaryta žymiai daugiau bažnyčių nei Lietuvoje. Labai daug jų sugriauta. Kai kurias bažnyčias (pvz., Barūnų, pavyko išsaugoti protestuojant
          Apie 1990 m. Baltarusijoje veikė gal 100-200 bažnyčių. Beveik visose pamaldos buvo laikomos lenkiškai, dviejose - gudiškai, vienoje (Gervėčių) - ir lietuviškai. Apie 1990 m. atstatyta lietuviška Pelesos bažnyčia .

          Baltarusijos katalikų bažnyčios istorija:
          Gudiškai: Гісторыя Касцёла ў Беларусі
          Lenkiškai: Historia chrześcijaństwa na Białorusi
          Rusiškai: История Католической Церкви в Беларуси

          Comment


           #11
           Statistika iš oficialaus Katalikų bažnyčios tinklapio
           Baltarusijos katalikų bažnyčia 2009.03.01

           Baltarusijoje yra 619 parapijų, kurios įeina į keturias vyskupijas.
           1991 m. įkurta Minsko - Mogiliovo, Gardino ir Pinsko vyskupijos, 1999 m. - Vitebsko vyskupija. Palyginimui - pravoslavų yra 978 parapijos 8 vyskupijose.

           Minsko - Mogiliovo arkivyskupijai vadovauja arkivyskupas metropolitas Tadevuš Kondrusievič/ Тадэвуш Кандрусевіч (nuo 2007), Pinsko - kardinolas Kazimierz Świątek / Казімір Свёнтэк (nuo 1991), Gardino - vyskupas Aliaksandr Kaškievič / Аляксандр Кашкевіч (nuo 1991), Vitebsko - Uladzislaŭ Blin / Уладзіслаў Блін (nuo 1999).
           1999 m. įkurta Baltarusijos vyskupų konferencija, jos pirmininku iki 2006 m. buvo kardinolas Kazimierz Świątek, dabar - Aliaksandr Kaškievič
           Baltarusijoje veikia 9 Romos katalikų misijos ir 9 vienuolių bendruomenės

           Romos katalikų bažnyčios bendruomenės turi 451 bažnyčią, dar 35 statomos. 2008 m. pastatytos 2 bažnyčios. Baltarusijos katalikų bažnyčiose dirba 407 dvasininkai, iš kurių 168 - užsienio šalių piliečiai (161 iš Lenkijos).

           Iš viso Lenkijoje yra 1.402.605 katalikų tikėjimo žmonės:
           Minsko - Mogiliovo arkivyskupijoje - 610.490
           Gardino vyskupijoje - 591.000
           Vitebsko Vyskupijoje - 151.000
           Pinsko vyskupijoje - 50.115

           http://catholic.by/2/belarus/dioceses.html
           Baltarusijos vyskupijų žemėlapis.
           Katalikų yra visoje Baltarusijos teritorijoje.
           Dėl orientacijos žalia spalva pažymėta 1920.07.12 (Maskvos) Lietuvos - Sovietijos siena - ten vyravo katalikai (išskyrus teritoriją tarp Ščiučino ir Gardino)
           Violetine spalva pažymėta 1921.03.18 Rygos linija tarp Lenkijos ir Sovietijos. Į rytus nuo šios linijos katalikų neturėjo išlikti.

           http://catholic.by/2/belarus/dioceses.html

           Minsko - Mogiliovo arkivyskupija (Minska - Mahiloŭskaja archidyjacezija)
           http://catholic.by/2/belarus/diocese...k-mohilev.html           Gardino vyskupija (Hrodzenskaja dyjacezija)
           http://catholic.by/2/belarus/dioceses/grodnensis.html


           Vitebsko vyskupija (Viciebskaja dyjacezija)
           http://catholic.by/2/belarus/dioceses/vitebsk.html


           Pinsko vyskupija (Pinskaja dyjacezija)
           http://catholic.by/2/belarus/dioceses/pinsk.html


           Žemėlapiai yra interaktyvūs - iš pradžių surandami dekanatai, o paskui - kiekviena bažnyčia.
           Paskutinis taisė Romas; 2011.01.29, 13:35.

           Comment


            #12
            Nuotrauka temos pradžiai
            Gardino (gud. Hrodna, Harodnia) katedra

            Comment


             #13
             Alšėnai (Galšia), Ašmenos r., Gardino sr.
             Miestelio pavadinimai kitomis kalbomis:
             - gudiškai: Halšany / Гальшаны
             - lenkiškai: Holszany
             - rusiškai: Gol'šany / Гoльшаны
             Miestelis yra 20 km nuo Ašmenos (Ašmiany / Aшмяны ). Įdomu, kad iki Lietuvos sienos Norviliškėse yra tik 15 km - arčiau nei iki rajono centro.
             Kai (jei bus atidarytos sienos, šis miestelis pateks į 50 km laisvesnio lankymo zoną.


             Nepriklausomai nuo gyventojų tikybos ten prie gyvenviečių ribos statomi pravoslaviški kryžiai.
             Katalikiškuose kraštuose jie statomi šalia senų katalikiškų kryžių. Iš pradžių tai galima laikyti tolerancijos pasireiškimu, bet kartais tai atrodo kaip pradinė pravoslavinimo forma.             Alšėnų šv. Jono Krikštytojo (pranciškonų) bažnyčia
             Foto 2010.05


             Barokinė bažnyčia statyta 1618 m., rekonstruota apie 1770 m.             Nuorodos:
             http://catholic.by/2/belarus/diocese...is/100669.html
             http://globus.tut.by/golshany/index.htm#kostel
             Paskutinis taisė Romas; 2011.01.29, 21:19.

             Comment


              #14
              Krėva / Kreva

              Krėva, Smurgainių raj., Gardino sritis
              Miestelio pavadinimai kitomis kalbomis:
              - gudiškai: Kreva / Крэва
              - lenkiškai: Krewo
              - rusiškai: Krevo / Крево
              Miestelis yra 50 km nuo Lietuvos sienos, 2-3 km nuo plento M7 / E28 Vilnius - Minskas

              Foto 2010.05

              Krėva - viena iš pirmųjų septynių katalikiškų parapijų po Lietuvos krikšto 1387 metais.

              Katalikiški ir stačiatikių kryžiai Krėvos pilies fone. Šis miestelis yra katalikų ir stačiatikių religijų paribyje; čia yra ir bažnyčia, ir cerkvė
              Krėvos Viešpaties atsimainymo bažnyčia


              Iš akmenų sudėliotas užrašas: Kaścioł peramianiennia Panna / Viešpaties atsimainymo bažnyčia


              Šiek tiek iš Krėvos katalikų bažnyčios istorijos.
              Medinė katalikų bažnyčia buvo pastatyta tarpukaryje.
              Po karo nugriauti bokštai ir įrengta ligoninė. Apie 2003 metus pastatyta nauja bažnyčia.
              Senosios bažnyčios / ligoninės pastatas (dažytas žaliai) išlikęs šalia

              http://globus.tut.by/krevo/newkostel_gallery.htm
              Senosios bažnyčios / pastatas dabar nugriautas              Nuorodos:
              http://catholic.by/2/belarus/diocese...is/100819.html (čia nurodyta, kad bažnyčia atstatyta 1995 m.)
              http://globus.tut.by/krevo/index.htm#newkostel (čia nurodyta, kad bažnyčia atstatyta 2003 m.)
              Paskutinis taisė Romas; 2011.01.30, 00:00.

              Comment


               #15
               Barūnai / Baruny

               Barūnai, Ašmenos r., Gardino sr.
               Miestelio pavadinimai kitomis kalbomis:
               - gudiškai: Baruny/ Баруны
               - lenkiškai: Boruny
               - rusiškai: Baruny / Бoруны
               Bažnytkaimis yra 20 km nuo Ašmenos, pusiaukelėje tarp Krėvos ir Ašmenos.
               Jis irgi pateks į tą 50 km zoną, jei kada nors bus leistas supaprastintas pasienio judėjimas.               Barūnų šv. apašt. Petro ir Povilo bažnyčia - viena iš XVIII a Vilniaus baroko mokyklos bažnyčių.
               Pastatyta 1747-1756 (arch. Aleksander Osikiewicz), perstatyta 1778-1793.
               Ji priklausė unitams, veikė bazilionų vienuolynas.
               Po unitų tikėjimo uždraudimo 1839 m., bažnyčia paversta cerkve, netrukus (1841 m.) atkelti pravoslavų vienuoliai.
               1919 m. bažnyčia grąžinta katalikams. Po II pasaulinio karo veikė - čia atsikėlė kunigas iš kaimyninės parapijos (jei neklystu - Bogdanovo), kur sudegė bažnyčia. Nepaisant komunistų valdžios pastangų uždaryti bažnyčią čia ji veikė visą sovietmetį.
               Pamaldos vyksta lenkų kalba, čia dabar dirba kunigas iš Lenkijos. Jis domisi istorija ir parašė knygą apie šią vietą. Deja, tos knygos ir kunigo pavardės internete rasti nepavyko.


               Nuorodos:
               http://catholic.by/2/belarus/diocese...is/100666.html
               http://globus.tut.by/boruny/index.htm#kostel

               Comment


                #16
                Barūnai / Baruny

                Foto 2010.05

                Barūnų šv. apašt. Petro ir Povilo bažnyčia


                Comment


                 #17
                 Barūnai / Baruny

                 Vertikalios Barūnų bažnyčios išorės nuotraukos
                 Paskutinis taisė Romas; 2011.01.29, 21:45.

                 Comment


                  #18
                  Užrašas ant Barūnų bažnyčios sienos - kultūros vertybė
                  Bazilionų vienuolynas turbūt jau seniai remontuojamas


                  Comment


                   #19
                   Barūnai / Baruny

                   Barūnų bažnyčios vidus

                   Pagrindinė nava                   Sakykla


                   Kunigas
                   Šventas Barūnų paveikslas


                   Vilniaus barokas

                   Comment


                    #20
                    Barūnai / Baruny

                    Šoninė nava


                    Vitražai, kuriuos nesenai padarė vienas Vilniaus meistras
                    .

                    Comment

                    Working...
                    X