Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

S. Eidrigevičiaus menų centras Panevėžyje

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

 • S. Eidrigevičiaus menų centras Panevėžyje

  Planuojamas S. Eidrigevičiaus menų centras Panevėžyje, planuoja rekonstruoti kino centra ''GARSAS''
  Premjeras palaiko idėją Panevėžyje įsteigti S. Eidrigevičiaus menų centrą

  Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis Panevėžyje susitiko su šio miesto savivaldybės atstovais, apsilankė miesto įmonėse, susitiko su verslininkais.

  Panevėžio miesto vadovybė premjerui pristatė savo planus mieste įkurti pasaulinio garso dailininko ir grafiko Stasio Eidrigevičiaus menų centrą. Anot Panevėžio miesto mero, šio centro įkūrimas būtų vienas svarbiausių šio laikmečio nacionalinių kultūros projektų, vykdomų regione.

  Stasys Eidrigevičius yra vienas garsiausių šiuolaikinių užsienyje gyvenančių lietuvių menininkų. Ypač svarus menininko indėlis į Lietuvos knygos, plakato, ekslibriso istoriją. S. Eidrigevičiaus kūryba įvertinta 35 svarbiais tarptautiniais apdovanojimais.

  Ministro Pirmininko S. Skvernelio nuomone, menų centro įsteigimas reikšmingai prisidėtų prie miesto kultūrinio gyvenimo, plėtojant kūrybines industrijas bei edukuojant menininkus ir visuomenę.

  Tarptautiniu mastu projektas aktualus ne tik kaip kuriama nacionalinė Lietuvos-Lenkijos bei Šiaurės šalių kultūrinės bendradarbystės erdvė ar kultūrinis taškas „Rail Baltica“ jungtyje, bet ir darantis poveikį kaimyninių, ne tik ES šalių, bet ir tokių kaip Ukrainos, Baltarusijos kultūriniam gyvenimui.

  https://jp.lt/premjeras-palaiko-idej...s-menu-centra/ ps..... Kaip ir žalia šviesa, bet mano manymu čia kažkoks per daug išpustas burbulas, tikėtis kažkokio ispūdingo projekto tikrai neverta....90 procentu šis projektas dar ilgai užsigulės...


 • Audrys
  replied
  Panevėžio prokurorai vis dar aiškinasi, ar verta išsaugoti „Garsą“

  Lietuvos Prezidentūra, gavusi keleto Panevėžio visuomeninių organizacijų laiškus dėl kino teatro „Garsas“ išsaugojimo, dar praeitais 2019 metais kreipėsi į Valstybinę kultūros paveldo komisiją (VKPK), prašydama išsakyti savo ekspertinę nuomonę šiuo klausimu.

  VKPK pateiktoje išvadoje rašoma, kad kino centro „Garsas“ kultūrinės vertės ir įrašymo į Kultūros vertybių registrą klausimas turėtų būti svarstomas Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryboje, bet su VKPK raginimu persvarstyti „Garso“ išsaugojimo klausimą nacionaliniu mastu nesutinka Kultūros paveldo departamentas.

  Juolab kad Panevėžio miesto savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba tris kartus svarstė „Garso“ kultūrinės vertės nustatymo ir teisinės apsaugos suteikimo klausimą – nuspręsta kino centro „Garsas“ pastato neįrašyti į Kultūros vertybių registrą ir nesuteikti jam teisinės apsaugos.

  VKPK kreipėsi į Panevėžio apygardos prokuratūrą prašydama ginti viešąjį interesą ir išsiaiškinti, ar teisėtai išduotas statybų leidimas rekonstruojant kino centrą „Garsas“ statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC).

  Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė naujienų portalui JP paaiškino, kad Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrius dar negali pateikti sprendimo.

  „Tyrimas vyksta toliau. Jį atlieka Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Remigijus Senkus. Sprendimas nepriimtas. Jam priimti pratęstas terminas iki sausio 21 dienos. Paprašyta Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) papildomų dokumentų dėl „Garso“ rekonstrukcijos leidimo“, – informavo prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė R. Stundžienė.

  https://jp.lt/panevezio-prokurorai-v...saugoti-garsa/

  Komentuoti:


 • hobo
  replied
  O kur galima pasirasyti toje pirmoje peticijoje, kuri uz "Garsa"?

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  Panevėžyje sukurta peticija už S. Eidrigevičiaus menų centro kūrimą

  Click image for larger version

Name:	tit-SEMC-700x400.jpg
Views:	2
Size:	62,1 kB
ID:	1774022
  S. Eidrigevičiaus menų centras.

  Brandžiai visuomenei būdingas santūrumas ir apmąstyta reakcija į vykstančius procesus. Be abejo, demokratinėje visuomenėje neišvengiama nuomonių įvairovė ir tai yra labai gerai. Tačiau tai, kas pastaruoju metu plinta viešojoje erdvėje, pasiekia svarbiausias Lietuvos Respublikos institucijas, peržengia bet kokios demokratiškos diskusijos ribas ir ne tik neramina, bet gali turėti įtakos viso Panevėžio regiono vystymosi perspektyvai.

  Atsakas kitai peticijaii

  Pernai gegužės 7 dieną internetinėje platformoje Peticijos.lt buvo pradėti rinkti parašai po peticija „Ne kino centro „Garsas“ Panevėžyje sunaikinimui“. Šios peticijos tekstas sąmoningai klaidinantis žmones, teiginiai peticijos tekste neturi nieko bendro su tikrove ir manoma, jog tai yra manipuliavimas sentimentais, iškreipiant faktus.

  Todėl, kaip atsakas minėtai peticijai platformoje Peticijos.lt praėjusą savaitę pradėti rinkti parašai po peticiją „Už Stasio Eidrigevičiaus menų centro kūrimą rekonstruojant kino centrą „Garsas“.

  Click image for larger version

Name:	garsas.jpg
Views:	2
Size:	136,8 kB
ID:	1774023

  Peticija adresuota šalies valdžiai

  Ši peticiją, kurią jau pasirašė per 500 asmenų, adresuota Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai, Lietuvos Seimui, Kultūros ministerijai, Panevėžio miesto savivaldybei.

  „Mes, žemiau pasirašiusieji, palaikome multifunkcinio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) kūrimą rekonstruojant kino centrą „Garsas“.
  Peticiją galite pasirašyti čia.
  Panevėžio miestas stokoja auditorijos poreikiams pritaikytų kultūrinių erdvių su įdomiais, aktualiais ir šiuolaikiškais veiklų modeliais. Neabejojame, kad SEMC prisidės prie pasaulinių meno tendencijų populiarinimo, įtrauks visas menų rūšis, tame tarpe sustiprins ir nekomercinį kiną Panevėžyje, skatins ir įkvėps lankytojus, ypač vaikus, domėtis menu, kurs naują viešąją erdvę.

  Click image for larger version

Name:	Capture-32.jpg
Views:	4
Size:	97,6 kB
ID:	1774024
  ​​​​​​​S. Eidrigevičiaus menų centras.

  Negana to, SEMC taps kūrybiško šiuolaikinio miesto simboliu bei gerins Panevėžio regioninį ir tarptautinį įvaizdį, o Lietuva galės didžiuotis vieno žinomiausių šiuolaikinių lietuvių dailininkų, multifunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus kūrinių kolekcija, kurią jis dovanos, pastačius menų centrą.

  Dabartinio kino centro „Garsas“ pastato būklė yra prasta, didelės sąnaudos šildymui ir infrastruktūrai palaikyti yra nuostolingos, vietų skaičius neadekvatus šiandienos sąlygoms, o ir pati įstaiga nėra patraukli miesto gyventojams – tai patvirtina ir iškalbinga statistika, atspindinti menką lankytojų skaičių 666 ir 78 vietų kino salėse.

  Todėl akivaizdu, kad vienos iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Garsą“ atstovaujama pozicija išlaikyti esamą kino centro „Garsas“ padėtį neatspindi daugumos panevėžiečių ir mieste aktyviai veikiančių bendruomenių pozicijos.

  Mes prašome užtikrinti SEMC projekto įgyvendinimą ir neatimti galimybės Panevėžio miestui sukurti patrauklų šiuolaikišką kultūros objektą“, – rašoma peticijoje.

  Svari priemonė

  Panevėžio miesto savivaldybės Tarybos narė Vitalija Vasiliauskaitė sakė, kas peticija – svari priemonė ir atsakas prieš tai buvusiai peticijai.

  „Nėra išsakyta vieša nuomonė už SEMC steigimą, rekonstruojant kino centrą „Garsas“. Reikia argumentuotai ją išsakyti, kodėl Panevėžiui reikalingas toks menų centras ir kodėl būtina rekonstruoti kino centrą „Garsas“. Panevėžio, ir ne tik Panevėžio, visuomenė turi girdėti ir žinoti visus „už“, kodėl reikia SEMC bei žinoti visus argumentuotus „prieš“ kino centro „Garsas“ išsaugojimą. Antra vertus, išsaugoti kino centrą – nerealu. Įstaiga pavaldi Panevėžio miesto savivaldybei, kuri turi teisę reorganizuoti brangiai miesto biudžetui kainuojančią kultūros įstaigą“, – aiškino miesto politikė. Dalintis: https://jp.lt/panevezyje-sukurta-pet...centro-kurima/

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  Vietoje sovietinio „Garso“ planuojamas menų centras gali ir neiškilti – atsirado abejonių

  2022-aisiais metais Panevėžio kino centro „Garsas“ vietoje turėtų iškilti Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Nors miesto savivaldybė ramina, kad centras tikrai iškils, paveldosaugininkai mano, kad sovietmečiu statytas pastatas galėtų būti saugomas kaip kultūrinis paveldas. Įsikišo ir prezidentūra, kuriai pavaldi Valstybinė kultūros paveldo komisija kreipėsi į prokuratūrą dėl S.Eidrigevičiaus menų centro statybos teisėtumo.

  Kreipėsi į Prezidentą


  Panevėžyje planuojama nugriauti sovietmečiu statytą kino centrą „Garsas“. Jo vietoje jau 2022 metais turėtų iškilti Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Tačiau su tuo sutinka ne visi. Po gautų skundų kino centro likimu susidomėjo ir prezidentūra.

  „LR Prezidentūra, gavusi keleto Panevėžio visuomeninių organizacijų laiškus dėl kino teatro „Garsas“ išsaugojimo, įprasta tvarka kreipėsi į Valstybinę kultūros paveldo komisiją (VKPK), prašydama išsakyti savo ekspertinę nuomonę šiuo klausimu. Reaguodama į tai, VKPK pateikė savo išvadą ir ją persiuntė visoms suinteresuotoms pusėms“, – tokį komentarą 15min atsiuntė Prezidento komunikacijos grupė.

  15min anksčiau skelbė VKPK išvadą, kurioje rašoma, kad „kino centro „Garsas“ kultūrinės vertės ir įrašymo į Kultūros vertybių registrą klausimas turėtų būti skubiai svarstomas Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryboje“.

  Tačiau su VKPK raginimu persvarstyti „Garso“ išsaugojimo klausimą nacionaliniu mastu nesutinka Kultūros paveldo departamentas.

  Įsikišo ir Prokuratūra

  Galiausiai, VKPK kreipėsi į prokuratūrą dėl Stasio Eidrigevičiaus menų centro statybos teisėtumo.

  „Šiuo metu esame laukime, nes VKPK kreipėsi į Panevėžio apygardos prokuratūrą prašydama ginti viešąjį interesą ir išsiaiškinti, ar teisėtai išduotas statybų leidimas vietoje kino centro „Garsas“ statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą“, – 15min komentavo kino centro „Garsas“ Rinkodaros specialistė Inga Klezytė.

  „Tokį prašymą gavome ir jį nagrinėjame. Sprendimas nėra priimtas“, – patvirtino Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausioji prokurorė Lidija Burbienė.

  Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) 15min informavo gavusi prokurorų prašymą atlikti patikrinimą. Inspektoriai paprašė Kultūros paveldo departamento pateikti išvadą dėl „Garso“ rekonstrukcijos leidimo. Gavusi išvadas VTPSI žada atlikti patikrinimą.

  15min klausė „Garso“ atstovės, ar kino centro pastatą reikėtų išsaugoti ar nugriauti bei nuomonės apie „Garso“ vietoje planuojamą statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą, tačiau į juos nebuvo atsakyta.

  „Šiais dviem klausimais viešai laikomės neutralios pozicijos ir koncentruojamės į kasdienę kino centro veiklą, vykdome kino seansus bei kino edukacines programas“, – teigė I.Klezytė.

  Savivaldybė: projektas vyksta numatyta eiga

  Pasak Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus vyr. komunikacijos specialistės Loretos Kaškelienės, kilęs šaršalas neturėjo įtakos Stasio Eidrigevičiaus menų centro projekto eigai.

  „Šiuo metu projektas vyksta numatyta eiga. Planuojama, kad Stasio Eidrigevičiaus menų centras iškils 2022 m.“, – 15min teigė ji.

  Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujien...1253188?copied

  Komentuoti:


 • hobo
  replied
  ..bet kai kažkas sugalvoja pastatą tvarkyti, pradedam garsiai šūkauti, kad jis vertingas“, – sako Valstybinės kultūros paveldo komisijos atstovas.
  Klerkas, turedamas galvoje "naikinti", sumane vietoje zodzio "naikinti" pavartoti zodi "tvarkyti".
  ***


  O siap, miesto centra bandyti "papuosti" naujos statybos tarybiniu laiku penkiaauksciu, yra nesveika idea. Gerai butu, jei jos galu gale pavyktu atsimusti.

  Bandau (pagalbon pasitelkes Sigmundo Froido pasamoningu mentaliniu procesu teorija) perprasti minties eiga to architekto, kuris ta nevykusi Eidrigeviciaus centro pastata suprojektavo: matyt, vaikysteje jis pats gyveno blokiniame penkiaaukstyje, o uz transformatorines budos su kitais kiemo vaikais zaide slepynes.

  Paauges, stojo i architektura su kilnia mintimi veliau projektuoti grazius namus, kurie butu priesingybe tipiniams penkiaauksciams. Baige mokslus, sedo prie braizybinio stalo projektuoti savo svajone ir va, islindo is po jo ranku tas pats tipinis tarybinis penkiaaukstis ir dar su transformatorine buda salia jo: mat jo vaikystes penkiaaustis jo pasamoneje tapo mastymo matrica, kuria nuo jo vaikystes visiems laikams mirtinai atsispaude jo sieloje kaip grozio etalonas ir idealo isikunijimas.
  Paskutinis taisė hobo; 2019.12.14, 17:22.

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  „Garsui“ pasiūlė šiaudinį stogą

  Panevėžio kino centro „Garsas“ rekonstrukcijos į Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC) projektas pretenduoja sumušti rekordą kaip sukėlęs daugiausia aistrų.

  Click image for larger version

Name:	kinotetras-Garsas-ruduo-2-1980x1485.jpg
Views:	2
Size:	460,5 kB
ID:	1769223
  Ar bus lemta „Garsui“ virsti SEMC, sulaukusi Valstybinės kultūros paveldo komisijos rašto, spręs jau ir prokuratūra.

  Kultūros paveldo departamentui atsisakius tenkinti Valstybinės kultūros paveldo komisijos, esančios patarėja prezidentūrai ir Seimui, rekomendaciją svarstyti dėl „Garso“ sovietinio pastato paskelbimo saugotinu, šioji kreipėsi į prokuratūrą. Tik šįkart – jau ne dėl paties „Garso“ istorinės vertės.

  Komisija įžvelgė, kad jo vietoje turintis iškilti SEMC pastatas suprojektuotas per aukštas Panevėžio senamiesčiui, dargi neturi šlaitinio stogo, todėl Savivaldybės išduotas leidimas statybai gali būti neteisėtas.

  Buvusi Panevėžio vyriausioji architektė garantuoja, kad Savivaldybė laimėtų visus teismus dėl SEMC, tačiau iš to maža paguoda, mat svarbaus objekto statybų laiką riboja įsipareigojimai ES paramos skirstytojams. D. Gasiūnienė ironizuoja, kad saugant Panevėžio autentiškumą, šlaitiniu stogu, o dar geriau šiaudiniu, reikėtų uždengti ir patį „Garsą“.

  Saugo senamiestį

  „Valstybinė kultūros paveldo komisija kreipėsi į Panevėžio apygardos prokuratūrą, kad ji kreiptųsi į teismą dėl statybos leidimo teisėtumo.

  Komisijos nuomone, leidimas išduotas neteisėtai. Jei mes įtikinsime prokuratūrą, ji kreipsis į teismą ir šis priims sprendimą, teisėtas ar ne“, – komentavo komisijos Teisinio koordinavimo skyriaus specialistas Artūras Bundonis.

  Anot jo, komisija patikrino SEMC projekto, kuris buvo pristatytas visuomenei, atitiktį Panevėžio istorinės dalies specialiajam bei Bendrajam planui ir priėjo išvadą, kad jis neatitinka šiuose dokumentuose statyboms nustatytų reikalavimų.

  Pasak komisijos atstovo, pagal specialųjį planą aukščiausias statinys, tiek rekonstruojamas, tiek naujai statomas, Panevėžio istorinėje dalyje gali siekti iki 19 metrų. Būsimojo SEMC aukštis – daugiau nei 23 metrai.

  Click image for larger version

Name:	20191205_202439-e1576066728585.jpg
Views:	2
Size:	50,1 kB
ID:	1769224
  Garsas“ žiūrovų antplūdžiu negali pasigirti. Net Š. Barto filmo „Sutemose“ premjeroje salė buvo pustuštė.

  „Savivaldybė remiasi tuo, kad Bendrasis planas toje vietoje leidžia statyti 5 aukštų pastatą. Bet Bendrajame plane simboliai, rodantys galimą iki 5 aukštų statybą, yra už senamiesčio ribų. Jie galioja centrinei miesto daliai, bet ne istorinei“, – tvirtina A. Bundonis.

  Be to, anot jo, Panevėžio specialiajame plane numatyta, kad miesto istorinėje dalyje pastatai turi būti šlaitiniais stogais. Ant SEMC stogo suprojektuotas ne šlaitas, o apžvalgos aikštelė, nuo kurios lankytojams toli atsivertų miesto panorama.

  Daugiaaukščiams trys vietos

  Komisija klausimą dėl „Garso“ rekonstrukcijos į SEMC teisėtumo svarstė gavusi prezidentūros persiųstą pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ kreipimąsi. Pasak A. Bundonio, visuomenės atstovai pristatė būsimo pastato vizualizaciją ir komisija įvertino esant didelę tikimybę, jog projekto kriterijai neatitinka Specialiojo plano reikalavimų.

  „Iš Panevėžio senamiesčio ir taip tik fragmentai likę. Jei dar užstatys, iš viso nieko neliks.

  Tokius pastatus tegul stato už senamiesčio ribų. Bendrajame plane numatytos trys vietos, kur leistina daugiaaukštė statyba – pietiniai miesto vartai, vakarinė dalis, Nemuno-Klaipėdos gatvių sankryža“, – mano A. Bundonis. Anot jo, komisija nėra nusiteikusi prieš „Garso“ rekonstrukciją į SEMC, tačiau projektas turi atitikti teritorijų planavimo dokumentų reikalavimus. Jei būsimasis pastatas būtų ne didesnis nei 19 m, taip pat šlaitiniu stogu, pasak A. Bundonio, būtų „kita kalba“.

  Būtų gerai šiaudinis

  „Tokiu atveju šlaitinį stogą reikėtų uždėti ir J. Miltinio dramos teatrui, ir tam pačiam „Garsui“, o ant jo siūlyčiau dar ir šiaudinį“, – ironizuoja buvusi Panevėžio savivaldybės vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė.

  Jos nuomone, Valstybinė kultūros paveldo komisija tiesiog neįsigilino į esminius dalykus. Specialiojo plano, į kurį baksnoja komisija, reikalavimai, kad Panevėžio istorinėje dalyje galimi ne didesni nei 19 metrų ir būtinai šlaitiniu stogu pastatai, pasak D. Gasiūnienės, taikomi tik naujai statomiems.

  Būsimasis SEMC pastatas traktuojamas ne kaip nauja statyba, o esamo „Garso“ rekonstrukcija. Kad Savivaldybė teisėtai išdavė leidimą rekonstruoti „Garsą“, yra patvirtinęs ir Vidurio Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentas, išnagrinėjęs taip pat pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ skundą.

  Departamentas visuomenininkams atsakė, jog SEMC projektas atitinka Statybos įstatyme keliamus reikalavimus rekonstruojamiems pastatams. „Savivaldybė niekada ir nesakė, kad tai paprastasis ar kapitalinis remontas. Visada buvo skelbiama, kad „Garso“ pastatas bus rekonstruojamas, kaip numato teisės aktai“, – pabrėžė D. Gasiūnienė.

  Laikas dega

  SEMC projektuotojų Savivaldybė ieškojo paskelbusi tarptautinį konkursą. Iš devyniolikos jam pateiktų darbų MB „Syrusas“ – „IMPLMNT architects“ komandos parengtą projektą išrinko ekspertinė komisija, sudaryta iš septynių narių. Iš jų du – užsienio architektai. Komisijai priklausė ir pati D. Gasiūnienė. Anot jos, projektai turėjo būti parengti laikantis visų galiojančių Panevėžio teritorijų planavimo dokumentų – Specialiojo, Bendrojo planų nuostatų.

  Click image for larger version

Name:	Daiva-gasiuniene-e1576066832395.jpg
Views:	2
Size:	69,4 kB
ID:	1769225
  D. Gasiūnienė stebisi, kad nepaisant, jog SEMC projektas buvo pristatinėjamas ir viešinamas dar nuo 2016-ųjų, didžioji pasipriešinimo jam banga plūstelėjo tik Panevėžio savivaldybei sulaukus patvirtinimo, kad skiriamas ES finansavimas.

  „Man tiesiog gaila ir gėda dėl to, kokia dabar skleidžiama žinia, kad šita komisija neva kažką pražiopsojo“, – sako architektė. Anot jos, kultūros paveldo aspektu projektą vertinęs atestuotas ekspertas Arvydas Trapikas taip pat patvirtino, kad SEMC projekte nėra numatyta darbų, galinčių sunaikinti ar neigiamai paveikti Panevėžio istorinės dalies vertingąsias savybes ir autentiškumą. D. Gasiūnienė stebisi, kad nepaisant, jog SEMC projektas buvo pristatinėjamas ir viešinamas dar nuo 2016-ųjų, didžioji jam pasipriešinimo banga plūstelėjo tik Panevėžio savivaldybei sulaukus patvirtinimo, kad jam skiriamas ES finansavimas.

  „Toje kovoje aš tematau nusiteikimą, kad Panevėžys niekada neatsistotų, kad ir toliau raudotų esąs niekam tikęs kaimas. SEMC atsistotų greta Vilniaus MO, tik regione. Ir tam prieštaraujama. Galiu įtarti, kad ta kova surežisuota. Ar išties blogai, kad Panevėžys turės modernų pastatą, kurio išlaikymo kaštai nebus didesni nei dabartinio „Garso“, kad nereikės sėdėti su paltais septyniems žiūrovams ir žiūrėti kiną 666 vietų salėje?“ – klausia D. Gasiūnienė.

  Buvusi Panevėžio vyriausioji architektė tvirtina galinti garantuoti, kad jei SEMC projekto atitikimą teisės aktams imsis nagrinėti teismai, Savivaldybė juos visus laimės. „Ir visi tą žino puikiai. Bėda ta, kad teismams tektų sugaišti daug laiko. Gali būti, kad nespėjęs su terminais Panevėžys prarastų šitam projektui skirtą europinę paramą. Ar nėra taip, kad kažkam labai svarbu tempti laiką, kad būtų sugriauta?“ – sako D. Gasiūnienė. Pirmajam SEMC statybų etapui Savivaldybė jau yra gavusi 3 mln. Eur.

  Rangos darbų konkursą planuojama paskelbti 2019 m. pabaigoje–2020 m. pradžioje. SEMC pirmasis etapas turi būti įgyvendintas 2021–2022 m. Tam suplanuota dar 5 mln. Eur iš Valstybės investicijų programos.

  Dėl paveldo suabejojo

  Valstybinė kultūros paveldo komisija prieš kurį laiką kreipėsi ir į Kultūros paveldo departamentą, kad šis svarstytų dėl „Garso“ pastato pripažinimo saugotinu, nes jis „turėtų būti vertintinas kaip potencialiai retas kultūros paveldo objektas“.

  Visgi departamentas į tokią komisijos rekomendaciją atsikirto, jog klausimas dėl „Garso“ įrašymo į Kultūros vertybių registrą nebebus svarstomas. Mat tą jau net du kartus nagrinėjo ir sovietmečiui tipinio pastato saugotinų savybių neįžvelgė kitos vertinimo tarybos. Visgi komisijos atstovas A. Bundonis pripažįsta, jog ir pats idėją „Garso“ pastatą paskelbti saugomu kultūros paveldu vertina kritiškai.

  „Reikėjo pasakyti prieš 10, prieš 5 metus, kad „Garsas“ yra vertingas ir jį reikia įrašyti į kultūros paveldo registrą.

  Negalima taip elgtis, kad laukiam, nepriiminėjam sprendimų vertinga-nevertinga, bet kai kažkas sugalvoja pastatą tvarkyti, pradedam garsiai šūkauti, kad jis vertingas“, – sako Valstybinės kultūros paveldo komisijos atstovas.

  Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/...iaudini-stoga/

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  Parašė Pyp123 Rodyti pranešimą
  o man norėtųsi, kad miestas būtų patogesnis gyventi... Bet kol kas to nepastebiu, vyksta tik EU pinigų įsisavinimas... Žinoma, komformizmas patogiau, bet ar tikrai geriau?
  http://www.bernardinai.lt/straipsnis...atamsyje/80398
  Kad patogu būtu gyventi, tai turbūt visi norėtumėm, bet pagal kiekvieno žmogaus norus, ką daryti? ir ko nedaryti? taip nebus. Aš dar beveik nei vieno projekto padaryto gero nemačiau Panevėžyje. Visi beveik su gerais trūkumais. Jei galvosim apie patogūmus ir gražumus visiems, turbūt neišsimokėtumėme. Sutinku ES lėšas galėjome panaudoti kitur ir žymiai geriau, bet ar užtektų pinigų? Dar nepradėta tvarkyti Senvagė, Bendruomenių rūmų prieigos su pėsčiųjų tiltu, Skaistakalnio parkas, Čerkaso sodyba Skaistakalnio parke, Ekrano marių paplūdimys ir kiti projektai. Kitą vertus galim paprasčiau, bet daugiau projektų įgyvendinti. Beveik visi projektai nuobodūs ir dėžutės kaip 2000 metais. Sakyčiau su projektų pasiulymais ir darymais, atsiliekam nuo didžiųjų miestų, tuo labiau nuo pasaulio.

  Dėl Garso išsaugojimo, tai turbūt kažkam šilta ir patogi vieta braška, dėl to tas širšalas. Naujas pastatas irgi beryšio, bet užtat bus aplinka sutvarkyta ir vaizdas bus geresnis.Dabar kaip po karo ir ko gero nebus dar tvarkomas ilgai, nes pinigu Garso atnaujinimui nėra ir neaišku ar bus. Tai dar kokius penkis metus taip ir stovės. Galėjo ir Vilnius pasinaudoti paveldu kino teatru LIETUVA, vietoj dabartinio MO, nepasinaudojo, reiškias nereikia. MO yra geriau.

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  Įsikišus Prezidentūrai, siūloma persvarstyti „Garso“ likimą

  Įsikišus Prezidentūrai, Seimui atskaitinga Valstybinė kultūros paveldo komisija ragina persvarstyti Panevėžio kino teatro „Garsas“ išsaugojimo klausimą nacionaliniu mastu, tačiau su tuo nesutinka Kultūros paveldo departamentas.

  Click image for larger version

Name:	garsas_-1980x1320.jpg
Views:	2
Size:	452,9 kB
ID:	1765263

  Sovietmečiu statytą pastatą Panevėžio miesto savivaldybė ketina nugriauti ir vietoj jo statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

  Patariamąją funkciją vykdančios paveldos komisijos Paveldosaugos ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Viktorija Gadeikienė BNS sakė, kad komisija, sulaukusi Prezidentūros kreipimosi, nusprendė prašyti Kultūros paveldo departamento (KPD), jog šis inicijuotų klausimo nagrinėjimą nacionaliniu lygmeniu. Tačiau pats departamentas nurodė nematantis tam pagrindo.

  Prezidento vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonata Šulcė ragina politikus atsižvelgti į vietos bendruomenės prašymus, o išsiskyrus specialistų nuomonėms, pabrėžia, kad yra svarbi „bendra kultūros paveldo specialistų nuomonė ir aiški jos komunikacija, kad visuomenėje nekiltų abejonių dėl sprendimų skaidrumo ir pagrįstumo“.

  „Taip pat svarbu, kad ateityje šis pastatas būtų naudingas vietos bendruomenei – būtent ji turėtų nuspręsti, kam būtų naudojamas pastatas. Todėl reikia aiškiai išgirsti bendruomenės lūkesčius, o jei jie yra skirtingi – sudaryti erdvę diskusijai ir sprendimo priėmimui“, – BNS teigė S. Šulcė.

  Prezidentūros įsikišimo prašė visuomeninės iniciatyvos „Išsaugoti „Garsą“ atstovai, nes vietinė Panevėžio savivaldybės ekspertų taryba dar anksčiau nusprendė nesuteikti kino teatrui teisinės apsaugos – tai leido jį griauti.

  „Paveldo komisija šį objektą vertina ne kaip vietinio reikšmingumo, o kaip nacionalinio, kadangi jis vienintelis Lietuvoje yra likęs veikiantis sovietinio modernizmo stiliaus kino teatras. O jį vertino Panevėžio vietinė taryba, dėl to paveldo komisija mano, kad tą turėtų įvertinti prie Kultūros paveldo departamento sudaryta taryba, kuri vertina nacionalinio lygmens objektus“, – pabrėžė V. Gadeikienė.

  Rašte nurodyta, kad svarbi ir šio pastato visuomeninė, kino teatro funkcija, ją taip pat rekomenduojama išsaugoti.

  Vis dėlto KPD atstovai sako, kad „Garso“ įrašymo į kultūros vertybių registrą klausimas nebus nagrinėjamas, nes tą inicijuoti turėtų būtent Panevėžio savivaldybės suburti paveldosaugininkai, jei nuspręstų, kad „objekto lygmuo yra aukštesnis nei vietinis“. Departamentas nurodo tokio kreipimosi nesulaukęs.

  „Informuojame, kad klausimas dėl Panevėžio miesto kino teatro „Garsas“ įrašymo į Kultūros vertybių registrą nebus perduotas svarstyti departamento Vertinimo taryboms“, – teigiama KPD atsakyme. Pasak V. Gadeikienės, visuomenininkai taip pat kelia klausimą, kodėl savivaldybė nesvarsto galimybės restauruoti šalia esančio buvusio konservų fabriko pastato ir šiame, saugoma kultūros vertybe pripažintame pastate įkurti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.

  Kultūros paveldo komisija pabrėžia pritarianti Stasio Eidrigevičiaus menų centro steigimui, bet „ieškant kitų, šiai paskirčiai tinkamų erdvių“. Komisija, be KPD, šį raštą persiuntė Prezidentūrai, Panevėžio miesto savivaldybei, kitoms institucijoms. Pasak komisijos atstovės, įvertinta ir tai, jog Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) atlieka tyrimą dėl Panevėžio miesto savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos Evaldo Zilinsko galimo interesų konflikto.

  Skunde VTEK nurodoma, kad jis nenusišalino nuo sprendimų svarstant „Garso“ pripažinimo saugotinu objektu klausimą, nors jis galbūt dirbo su šio teatro rekonstrukcijos projektu.

  Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/...-garso-likima/

  Komentuoti:


 • Pyp123
  replied
  Parašė Audrys Rodyti pranešimą

  Panevėžiečiai jau patys nebežino ko nori. Turbūt priprato prie senienu ir naujienu nebenori, senatvė visiems jau. Kaimo mastymas prisidėjo. GĖDA. Aš nesu specialistas, nekišu savo trigračio, kaip reikia dirbti tiems kurie žino geriau, nei aš.

  Už visų miesto atnaujinimus gerbiami Ponai ir Ponios !!!!
  o man norėtųsi, kad miestas būtų patogesnis gyventi... Bet kol kas to nepastebiu, vyksta tik EU pinigų įsisavinimas... Žinoma, komformizmas patogiau, bet ar tikrai geriau?
  http://www.bernardinai.lt/straipsnis...atamsyje/80398

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  Parašė Panevezietis Rodyti pranešimą
  Parduotuvių, degalinių, paminklų, plastikinių langų, odontologijų ir alubarių miestas.
  Kad daugiau nieko žmonėms ir nereikia. Dar pamiršote paminėti Devėtu parduotuviu. Dėl manes gali būti ir dar daugiau, jei tai žmones pritraukia prie tokių vietų.

  Komentuoti:


 • Panevezietis
  replied
  Parduotuvių, degalinių, paminklų, plastikinių langų, odontologijų ir alubarių miestas.
  Paskutinis taisė Panevezietis; 2019.11.22, 15:42.

  Komentuoti:


 • Audrys
  replied
  Parašė dts Rodyti pranešimą
  Duodu ranką nukirsti, kad jeigu šitiems proletariatams pavyks atmušti SEMC projektą GARSAS vėl liks toks pats kaip ir buvęs. Baisus ir niekam neįdomus. Padarys savo juodą darbą ir vėl dings iš eterio iki sekančio projekto
  Jau pradedu galvoti panašiai. Didžiausia aktyvistė yra laikanti plakatą, paskui ja seka kiti žinomi aktyvistai, politikai ir tiems kam nepatinka dabartinis meras ir jo siulomi darbai.

  Click image for larger version

Name:	image_92382.jpg
Views:	1
Size:	182,4 kB
ID:	1764624

  Mam asmeniškai jau visiškai dzin, kas, kur ir kaip statosi. Galiu tvirtai sakyti Panevėžys smarkiai juda ir keičiasi į miestą. Kiek buvo prieš tai meru, niekas nevyko ir miestas buvo nustekentas mirčiai.

  Per ta savaitę spauda, tie daug straipnių prirašė apie atnaujinimus, kad panevėžiečiai aktyviai įsitraukė į visas diskusijas. Pradedu susidaryti nuomone, kad visi jau tapome gerais specialistais architektais, kaip krepšinio specialistais. Visi žinome, ko reikia ir kaip reikia daryti, bet,kad nors vienas iš jų sugebėtų padaryti savo projekto vizualizacija, deje neatsiranda nei vienas, tik pasiburnoti patys pirmi.

  Autobusų stoties iškėlimas į parkelio vieta blogai, jo vizualizacija blogai, Laisvės aikštės su prieigomis rekonstrukcija blogai, supuvusiu medžių pjovimas blogai, SEMC vietoj Garso blogai, nesutvarkyti kino teatro Garso blogai, Kultūros ir poilsio parko rekonstrukcija blogai, neitinka apšvietimo stulpai, nepatogūs suoliukai, juokiasi iš naujų tuoletų parke, fontano, pėsčiųjų dangos, šiukšliadėžių, pikniko vietų, paplūdimio, laiptų, dviračių takų ir kitų parke įrengtų elementu. SEB bankas blogai, netinka vieta, stiklinis, per mažas ir t.t. Prekybos centrų per daug, tai nepatinka MAXIMA, tai LIDL, tai RIMI, tai IKI ir kitų prekybos centrų per daug. Kelių tvarkymas blogai, per siauri keliai įrenginėjami, tai blogai, kad žvyruotus kelius asfaltuos, tai dviračių takai blogi, tai aplinkelio įrengimas blogai, kad ir kiek projektų bedarytų viskas blogai ir blogai. Apollo cinemas atėjo, vėl blogai per brangu. Babilone ir RYO nėra kas veikti, neitinka drabužių parduotuvės, tai dar kažkas nepatinka....... Nu, kaip ir sakau Panevėžiečiai jau patys nebežino ko nori. Turbūt priprato prie senienu ir naujienu nebenori, senatvė visiems jau. Kaimo mastymas prisidėjo. GĖDA. Aš nesu specialistas, nekišu savo trigračio, kaip reikia dirbti tiems kurie žino geriau, nei aš.

  Už visų miesto atnaujinimus gerbiami Ponai ir Ponios !!!!

  Komentuoti:


 • hobo
  replied
  Parašė manometras Rodyti pranešimą
  Tai hobo, aš tau galiu garantuoti, kad Stasys Eidrigevičius yra geras, daug meno mėgėjų būtent savo kūriniais (ne pasaulinio garso vardu, ne mada, ne must see, nes jau šimtą metų visas pasaulis žiūri) patraukiantis menininkas-dailininkas.
  As visai neneigiu, kad Stasys Eidrigievius yra geras ir patraukiantis menininkas-dailininkas.

  Bet jis yra tiktai vienas is daugelio geru ir talentingu Lietuvos ir Lenkijos dailininku. Jis, deja, visai nera pasaulinio masto dailes/meno zvaigzde, del kurios i Panevezi plus minios turistu is uzsienio ir Lietuvos.

  Aisku, vertinimai daileje visada yra subjektivus, bet palyginimui paziurekime, i Stasio Eidrigeviciaus ir, tarkim, Andy Warholo (kitas dailininkas kiles is Rytu Europos) angliskos Vikipedijos puslapius. Abu jie yra dailininkai, abu is Rytu Europos. Eidrigeviciui ten skirta apie 15 eiluciu teksto (kuri, visai gali buti, jis pats ten ir parase), o Warholui - visa teksto paklode. Tai netiesiogai parodo kas yra pasaulinio masto dailininkas, o kas ne.

  O nepasaulinio masto dailininkai uzsienio saliu gyventojams paprastai yra visai neidomus. Ir niekas ten ju nezino. Ir todel muzejus, skirtas tokiam dailininkui, niekam nebus atrakcija, del kurios vertetu nuvaziuoti i Lietuva ar Panevezi - arba, jau bunant Panevezyje, i toki muzeju/centra uzsukti.
  Paskutinis taisė hobo; 2019.11.21, 16:23.

  Komentuoti:


 • hobo
  replied
  Parašė manometras Rodyti pranešimą
  Nenoriu, kad Panevėžys toliau degraduotų, jaunimas svajotų tik išvažiuoti ...
  Tad kaip tik del miesto lesu svaistymo ant nereikalingu ir nuostolingu projektu, zmoniu isvaziuojanciuju is miesto tiktai padides: nes jei miestas uzsikraus sau kasmetine nemaza papildoma finansine nasta to SEMC pastato ir burio valdininku jame islaikymo, tai tada miestas palaipsniui biednes ir jis tures maziau pinigu tikrai svarbiems tikslams spresti.

  O paprastai is biednejanciu miestu zmones isvaziuoja, o i turtejancius atvaziuoja.
  Paskutinis taisė hobo; 2019.11.21, 13:37.

  Komentuoti:


 • hobo
  replied
  Parašė manometras Rodyti pranešimą
  ... juk ir Eidrigevičiaus centre galima būtų turėti gerai kondicionuojamą modernią kino salęi...
  Aisku, kad galima. Tiktai skirtumas bus tas, kad dabar, jau esamame kinoteatre ta veikla uzsiima zmones, kurie ta dalyka daryti sugeba, myli, ir jiems tai puikiai (kaip suprantu) iseina. Ir, kaip man atrodo, tai ir toliau jiems seksis puikiai daryti - tol, kol jiems neprades valdzia trukdyti.

  O jei sios dabartinius to kinoteatro zmones pakeis valdzios statytiniai (o butent taip ir bus su personalo i ta Eidrigeviciaus centro priemimu), tai ta veikla paprasciausiai greitai zlugs. Nes tada jai vadovaus ne entuziastai, o klerkai, kuriu interesai bei kompetencia bus visai kitokie.

  Viskas yra zmonese - ir sekme ar nesekme priklauso nuo to, ar tas zmogus yra toje vietoje ar ne tas. Manau, kad tai yra gyvenimo aksioma: jei nori suzlugdyti kokia gera ideja ar pelningai veikianti bizni - pasamdyk uz valdiska atlyginima ja vykdyti valdzios paskirta zmogu.
  Paskutinis taisė hobo; 2019.11.21, 13:20.

  Komentuoti:


 • manometras
  replied
  Tai hobo, aš tau galiu garantuoti, kad Stasys Eidrigevičius yra geras, daug meno mėgėjų būtent savo kūriniais (ne pasaulinio garso vardu, ne mada, ne must see, nes jau šimtą metų visas pasaulis žiūri) patraukiantis menininkas-dailininkas. Net jeigu baigtų kurti, jau yra prikūręs kūrybingus žmones stebinančių dalykų. Ir muziejus Panevėžyje, nes Stasys su tėvais gyveno kaimo trobelėje prie Panevėžio. Tėvai kalbėjo ir lenkiškai, todėl jis išvažiavo į Lenkiją būti lenkų dailininku. Muziejus iškart taptų žinomas lenkams, bet ne tik.
  Ką sakėte, gali būti tiesa, jeigu tuo muziejumi užsiims ne profesionalai, ne jo kūrybos ir muziejų marketingo entuziastai, o kokie nors tingūs mėmės. Reikėtų, kad užsiimtų šalis, nacionalinio ar tarptautinio lygio geriausi, su kokiais ir pats Eidrigevičius yra daug metų bendravęs. Tada atgaivintų Panevėžį kaip kažkada Miltinio teatras ir duotų naudos visai tautai.

  O Audriui: juk ir Eidrigevičiaus centre galima būtų turėti gerai kondicionuojamą modernią kino salę ir rodyti gerus nekomercinius filmus, į kuriuos rinktųsi gal ne minios, bet ir be popkornų.

  Ta Garso architektūra sovietinė, aplinka sovietinė. Na, galima būtų pastatą saugoti, bet tikrai neverta, jei nebus gyvai naudojamas, nebus atnaujintas ir modernus vidus ir nebus modernių kultūrinių įvykių viduje.

  Nenoriu, kad Panevėžys toliau degraduotų, jaunimas svajotų tik išvažiuoti ir pasiūla mieste būtų tik tokia, kokios reikia dabartiniams arba seniems, nieko gero naujo, netikėto ir įdomaus nebepajėgiantiems savo mieste įsivaizduoti panevėžiečiams. Noriu SEMC. Tie, kas net gavus ES milionus prieštarauja SEMC, man įtartini.
  Paskutinis taisė manometras; 2019.11.21, 11:38.

  Komentuoti:


 • dts
  replied
  Duodu ranką nukirsti, kad jeigu šitiems proletariatams pavyks atmušti SEMC projektą GARSAS vėl liks toks pats kaip ir buvęs. Baisus ir niekam neįdomus. Padarys savo juodą darbą ir vėl dings iš eterio iki sekančio projekto

  Komentuoti:


 • oranger
  replied
  Žiauriai provincialu norėti išsaugoti tarybinį baisuoklį vietoj naujo pasaulinės šlovės menininko kultūros centro.

  Komentuoti:


 • hobo
  replied
  Parašė manometras Rodyti pranešimą
  ... akivaizdu, kad hobo nekenčia dailininkų, menininkų, intelektualų, kurie, anot jo, darbe nepavargsta, todėl neverti jokios algos.
  Yra, manau, didziulis skirtumas tarp dailininku (menininkų, intelektualų ir t.t.) ir biurokratu nuo "dailes" bei "meno". Butent sukurima komfortisko lizdo gaujai is busimu biurokratu nuo "dailes" as ir matau tame projekte. Kur ilgus metus jie fainai leis sau laika uz valdiskus pinigus - ir tai Panevezio miestui bus nemazi pinigai. Ir metams begant, tie pinigai gerokai virsys tuos dabartinius ES pinigus, skirtus tam pastato pastatymui.

  O kas del zmoniu, kuriuos galima pavadinti tikrais dailininkais, menininkais, intelektualais - manau, kad nesuklysiu, jei pasakysiu, kad jie is to nieko negaus.

  Jei tas projektas yra toks fainas, perspektyvus ir pelningas, tai kodel tada neatsiranda jam privatus investuotojas? Butu jam geras biznis ir tekes pinigai. Bet va, matyt, privatus investuotojai moka skaiciuoti pinigus ir nelenda i aferas, kur pelno nera - o yra tik busimas neisvengiamas bankrotas.

  Paprastai pontai brangiai kainuoja. Tokie projektai/pontai ieina ne i "dovanoto arklio", bet i dovanoto "baltojo dramblio" kategorija. Manau, kad miestui butu protingiau isleisti sios pinigus kitaip, negu to projektu supinti miesto biudzetui ant kaklo finansine kilpa, kuri kasmet siurbs nemazus pinigus veltėdžių "gaujos" islaikymui.

  O tie "intelektualai", kurie planavo sitoje siltoje vietoje gauti darbo vietas ir toliau ilgus metus saugiai egzistuoti ten is valdiskos algos ir kitu bonusu, manau, nesunkiai susiras sau kitu geru darbo vietu - jei jie tikrai yra intelektualai, talentingi dailininkai ir menininkai. Tad visiems gyventojams to centro nestatymas atnes tik nauda. $)  *
  ----------
  Parašė hobo Rodyti pranešimą
  ... tas nuotykis su paveikslu dovanojimu labai jau primena Rytu legenda apie baltaji drambli:
  "Jei karalius kazka norejo nubausti, bet nenorejo tai daryti ziauriu budu, tai jis dovanodavo tam zmogui baltaji drambli. Zmogus, gaves tokia dovana, visuomenes akyse atrode turintis karalius malone. Bet is tikruju sia dovana zmogui tapdavo prakeiksmu, nes baltojo dramblio jam nebuvo galima atsikratyti, parduoti, atiduoti kitam ar naudoti ukyje darbams. O uz dramblio islaikyma reikėjo pastoviai moketi didziules sumas – kas su laiku atvestadavo zmogu i bankrota".
  Paskutinis taisė hobo; 2019.11.20, 23:00.

  Komentuoti:

Working...
X