Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Salakas, miestelis Zarasų r.

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

  • laimutis
    replied
    Salakas. A. Stasiūno XX a. 4 dešimtmetyje statytas namas seniau ir dabar



    Informacija ir sena nuotrauka iš SALAKONŲ kraštas. Vilius Pošius:
    A. Stasiūno prieš Antrąjį pasaulinį karą statytas dviaukštis namas Salako centre stovi iki šiol Bažnyčios gatvės pradžioje. A. Stasiūnas XX a. ketvirtajame dešimtmetyje iš vieno žydo nusipirko seną namelį ir pastatė šioje vietoje tais laikais įspūdingą medinį (mediena iš savo miško) dviejų aukštų namą. Antrajame aukšte gyveno šeima, o pirmajame veikė mezgykla, arbatinė, rūsyje buvo įrengta ledainė. Per pirmąją sovietų okupaciją ne visiškai baigtas rengti namas buvo nacionalizuotas, o nacių okupacijos metais, jis vėl buvo grąžintas savininkams. Namas buvo A. Stasiūno pasididžiavimas. Antrojo pasaulinio karo metu, artėjant frontui, šeimininkas bijojęs, kad namas gali nukentėti nuo bombų, todėl jį sutvirtino antrosiomis medinėmis sienomis. Po karo namas buvo vėl buvo nacionalizuotas, jeme įsikūrė Vykdomasis komitetas, antrame aukšte gyveno pirmininkai, buvo mokyklos bendrabutis, vėliau apgyvendintos miestelio šeimos. 1993 m. namas buvo grąžintas Alfredai, Birutei ir Rimgaudui Stasiūnams tėvų namo paveldėtojams. Vėliau namas buvo parduotas Vilniaus medžiotojų klubui, čia įsikūrė svečių namai ,,Bartuva'', vėliau ,,Skanis'',,,Arbaletas''. (20+) Facebook

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Salako miestelio planas su parodytomis vokiečių kareivių kapinės prie turgaus aikštės. 1915 m.

    ebay.de

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Salako nepriklausomybės paminklas
    Lietuvos Nepriklausomybės paminklas pastatytas 1930 m., veikiant Salako tautininkų sąjungai. Paminklo autorius – profesionalus skulpt. Maksas (Mordechajus) Farbmanas. (...)


    Pirmiausiai, buvo suformuotas mažasis paminklo maketas. Ji iš molio sukūrė Maksas Farbmanas – Rytvė. Tada, kluone pagal tą maketą buvo formuojamas iki šiol bestovintis paminklas. 1930 m. iškilusiam paminklui (5,31 m aukščio 4,64 m pločio) būdinga, jog jis sudarytas iš platformos – pamato, stačiakampio pjedestalo – cokolio, ant kurio pastatytas stačiakampis, į viršų smailėjantis obeliskas.
    Prie obelisko yra berniuko su fakelu (aukštis 222 cm, apimtis apie 80 cm) ir moters (141 cm aukščio ir 80 cm skersmens) figūros. Lipdant šias figūras pozavo Salako miestelio gyventojai M. Beinorytė ir Eugenijus Šakalys. Nulipdytas iš molio skulptūras ir detales darbininkai aptepė aliejumi, padengė nestoru gipso sluoksniu. Po to, supjausčius į dalis, skulptūros ir detalės buvo sumontuotas ant pjedestalo. Į paminklo pjedestalą buvo įmūrytas butelis su paminklo statymo data, žiniomis apie statytojus, sąlygomis ir keletu monetų. (...)
    Pietvakariniame paminklo fasado nišoje įkomponuota granito plokštė su įrašu „VARDAN TOS LIETUVOS VIENYBĖ TEŽYDI. / V. KUDIRKA“.
    (...)
    Nepriklausomybės paminklas atidengtas 1930 metų rugsėjo 28 d., minint Vytauto Didžiojo 500 metų mirties jubiliejų ir 1918-1920 m. Nepriklausomybės kovas.
    Paminklo atidengimo ir pašventinimo metu greta gatvės, abipus paminklo buvo pasodinti ąžuolai, pavadinti „Vilniaus medžiu" ir „Tautos vado ąžuolu”. Ąžuolas, vad. „Vilniaus medžiu“ išlikęs iki šių dienų

    https://www.visitzarasai.lt/lt/lanky...ako-miestelyje
    Prieš paminklo restauravimą vaizdas buvo nekoks
    Foto 2017.04,








    2018 m.
    Parašė laimutis Rodyti pranešimą
    Nepriklausomybės paminklas Salako miestelyje.
    Važiuodamas į kaimą pamačiau, kad paminklas restauruojamas
    Dabartinis Salako paminklo vaizdas

    https://www.visitzarasai.lt/lt/lanky...ako-miestelyje

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    1914 m. vasarą prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Salaką vokiečių kariuomenė užėmė turbūt tik 1915 m. vasarą kartu su didžiąja Zarasų apskrities dalimi. Miestelis, pereinant frontui, labai nukentėjo. Nurodoma, kad jis „sudegė", jį „sunaikino ne tik gaisras, bet ir vokiečiai - plėšė stogus, griovė krosnis", „daug kur liko tik pelenų ir degėsių krūvos", „Salako apylinkės virto bemaž kovos lauku. Ugnis sunaikino miestelį ir dauguma kaimų. Vokiečiai dieną, o rusai belaisviai naktį gyventojus plėšdavo ... Vokiečiai vyrus sugaudė ir išvežė, beliko moterys, seniai ir vaikai bado, šalčio ir ligų globoje". Informacija iš Algimanto Miškinio knygos Rytų Lietuvos miestai ir miesteliai II knyga, 498 puslapyje, 2005 m.

    Sunaikintas ir sudegintas Salako miestelio centras, tolumoje sveika išlikusi bažnyčia. 1915 m. rugpjūtis



    [Schaulen (Šiauliai, Litauen)} - Archivportal-D

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Antanas Sutkus
    Į Salako bažnyčią 1972

    Šviesos blyksnis – vaikystė. Antano Sutkaus vaikų planeta
    https://www.15min.lt/media-pasakojim...u-planeta-1420

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Nepriklausomybės paminklas Salako miestelyje. Skulptorius Mordechajus Farbmannas

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Salakas iš paukščio skrydžio
    Vytauto Kandroto nuotr.



    https://www.15min.lt/pasaulis-kisene...te-642-1350832

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Dar nematytos Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečių darytos (po gaisro 1915 m.) Salako nuotraukos











    delcampe.net
    Paskutinis taisė digital; 2020.05.26, 17:39. Priežastis: pataisytas 1 url

    Komentuoti:


  • Missoni
    replied
    Nepriklausomybės paminklas Salake 1930 m. Skulptorius M.Fazbmann

    Click image for larger version

Name:	Salakas.Nepriklausomybės p-klas.1930.jpeg
Views:	780
Size:	67,8 kB
ID:	1773512

    © Zarasų krašto muziejus

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Buvusi Salako sinagoga. XX a. 8-9 deš. Jono Baranausko nuotr.



    https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

    Komentuoti:


  • Missoni
    replied
    Click image for larger version  Name:	image_86342.jpg Views:	1 Size:	465,0 kB ID:	1719569 Katalikų bažnyčia Salake

    Click image for larger version  Name:	Salakas.Bažnyčia 1916.jpg Views:	1 Size:	465,0 kB ID:	1719479

    www.ebay.de
    Paskutinis taisė Romas; 2019.05.04, 10:00. Priežastis: Nuotraukos dydis

    Komentuoti:


  • Knope
    replied
    Ačiū už pasidalinimą!

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Salako mediniai žydų maldos (mažoji sinagoga) namai "Beit Midrash". Pagrindinė mūrinė Salako sinagoga stovėjo vietoje dabartinių kultūros namų, dar atsimenu jos griuvėsius iš vaikystės ir kai ją griovė.



    https://photos.yadvashem.org/photo-d...d=77649&ind=46

    Šioje nuorodoje yra ir medinės ir mūrinė sinagoga http://www.zarasu-zydai.lt/index.php...ogu-istorijos/

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Parašė Knope Rodyti pranešimą
    Sprendžiant iš formų, įtariu, kad tai sinagoga. Salakas.

    Click image for larger version Name:	DSC00637.JPG Views:	1 Size:	99,4 kB ID:	1676253
    Tai buvęs malūnas, prieš karą priklausė E.Trėjui. http://www.zarasumuziejus.lt/?page_id=4286

    Komentuoti:


  • Knope
    replied
    Sprendžiant iš formų, įtariu, kad tai sinagoga. Salakas.

    Click image for larger version  Name:	DSC00637.JPG Views:	1 Size:	99,4 kB ID:	1676253

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Salako piliakalnis, važiuodamas iš kaimo pasukau nuo pagrindinio kelio, piliakalnis neišvaizdus, sugadintas žmonių veiklos ir karo apkasų





    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Salako bažnyčios statyba, prieš 1911 m.


    Atspindžiai. Paveldo kolekcija. Meikštų dvaras ir Salako bažnyčia. http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1...ration=1761000

    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Halberštato žemės karininkų poilsio namai Salake, 1916 m.

    ebay.de

    Komentuoti:


  • Romas
    replied
    Salako pažintinis takas
    Žemėlapis iš Pamatyk Lietuvoje

    https://www.pamatyklietuvoje.lt/

    Aprašymas
    Salako pažintinis takas – tai istorinį Salako miestelį ir jo apylinkes reprezentuojantis, beveik 5 km ilgio, žiedinis maršrutas.
    Pažintinio tako rodyklės palydės Jus mediniu taku Luodžio ežero pakrante, apžvalgos bokštelio link. Nuo bokštelio galėsite grožėtis Luodžio ežero panorama, patogiai stebėti vandens ir miško paukščius (...)
    Pažintinio tako maršrute – šeimų pamėgtas Gražutės regioninio parko lankytojų centras, (...) Lydimi pažintinio tako rodyklių aplankysite įdomias Salako totorių ir senąsias miestelio kapines, išpuoselėtą Salako miestelio centrą, (...)pamatysite aukščiausią akmeninę Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčią šalyje. Parko lankytojams take puiki galimybė pažinti paskutiniojo ledynmečio liudytoją – Salako ozą (...)

    http://grazute.lt/lankymas/pesciuju-...zintinis-takas
    Vienos merginos įspūdžiai ir trasoje esantis žemėlpis

    http://tinklarastis.gf.lt/musu-gyven...intinis-takas/

    Pora nuotraukų iš trasos
    Foto 2017.04

    Salako ozas






    Komentuoti:


  • laimutis
    replied
    Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia. XX a. 3-4 deš.

    ebay.com

    Komentuoti:

Working...
X