Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

[†] Rūpintojėliai

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  #81
  Šiluva, Raseinių r.
  Rūpintojėlis priešais Švč. Mergelės Marijos koplyčią
  Foto 2018.09

  Comment


   #82
   Šiaurės Atėnai 2017.06.16
   Kaip išdrožti tikrą Rūpintojėlį?

   Apie gyvenimo vingius, šeimą ir giminę, gimtąsias Luknes (Skuodo r.), Dunikos tyrus, kuršių miškus ir įvairiapusę liaudišką medžio drožėju VALIU GIRDŽIŪNU kalbasi Juozas Šorys.
   Vis dėlto daugiausia mane domina, kaip užsikrėtėte ir kodėl užsiėmėte medžio drožyba?

   – (...) Ir pradėjau, vėliau išdrožiau Rūpintojėlį, bet išėjo toks plokščias. Paskui išdrožiau Lietuvos kovų su kryžeiviais laikų karžygį. Pradėjo pamažu sektis, nes ėmiau įgusti prie medžio. Tuos darbelius parodė tautodailininkams, jų vadovė tada gyveno Ylakiuose. Sakė, kad jei noriu tapti liaudies meistru, reikia bent du kartus drožinius rodyti parodose. Jei komisija, sakė, gerai įvertins, priimsim tave į Liaudies meno draugijos skyrių ir tapsi tautodailininku. Ir pasisekė, tapau liaudies meistru, o tada jau ir draugijos skyrius Klaipėdoje ėmė prašyti – drožk ir vežk parduoti į mūsų įsteigtą saloną. Ir pradėjau smarkiau drožti. Tada Rūpintojėlių ir kitų su katalikų tikėjimu susijusių darbų nebuvo galima rodyti, reikėjo daryti ką nors iš pasakų ar iš aplinkinio gyvenimo. O kai pasimainė laikai, artimiausi širdžiai tapo Rūpintojėliai. Ir dar galo nėra – ir iš Klaipėdos, ir iš kitur vis reikalauja nudrožti Rūpintojėlių. Ir po truputį dar rantau ir rantau, dirbinėju…

   Valis Girdžiūnas. Rūpintojėlis. 2005


   – Manau, kad ir toliau turėsite užsakymų, nes Jūsų Rūpintojėliai – labai proporcingi, tikslūs, vidujai sutelkti, atrodo, aiškiai išreiškiantys Jūsų gyvenimo nuostatas.
   – Mano darbų yra didžiuosiuose Lietuvos muziejuose. Neseniai lankantis Klaipėdoje buvo atvažiavę kauniškiai muziejininkai, tarp kitų darbų lentynose susirado manuosius, o vėliau ir mane, domėjosi mano kūryba ir įsigijo keletą darbų. Kai kurie darbai yra iškeliavę į Švediją, JAV, kitas šalis.

   – O kaip reikia drožti Rūpintojėlį, kad jis išeitų tikras?
   – Turiu tokį nusistatymą – Rūpintojėlis yra vaizduojamas Jėzus Kristus. Jis buvo įkalintas, o besityčiojantys Romos kareiviai jam buvo uždėję krauju varvantį erškėčių vainiką. Vieną tokį ir aš pavaizdavau. Esu skaitęs, kad Rūpintojėlius vaizduoti sugalvojo ne lietuviai, o austrai. O aš taip sakau: Rūpintojėlis yra Jėzus Kristus, Dievo Sūnus, pats tobuliausias ir veidu, ir siela Žemės žmogus. O jei jis yra Dievo Sūnus, tai yra panašus ir į Tėvą. Todėl negaliu pakęsti stilizuotų ar vadinamųjų modernių Rūpintojėlių, kurie kartais vaizduojami kaip nučiuškę pašlemėkai ar prasigėrėliai. Juk nevalia iš Dievo tyčiotis… O aš kurdamas Dievo atvaizdus stengiuosi, kad Rūpintojėlis būtų visų dailiausias ir tikriausias.

   – O koks medis Jūsų drožybai geriausias?
   – Drožybai pats geriausias medis yra liepa. Kol dirbau Latvijos miškuose, buvau prisivežęs ir visą kiemą užgriozdinęs tinkamomis drožybai liepomis. Turi būti seni, išsistovėję medžiai. Atsimenu, jų daviau ir Skuode gyvenusiam statybos inžinieriui, geram medžio drožėjui Antanui Brazauskui. Kai nebėra liepų, reikia drožti iš juodalksnio, iš drebulės. O iš eglės, beržo visai nedrožiu. Beržas drožti būna per kietas. Eglė dažnai būna drevėta. Dar mano amžiui tų atsivežtųjų liepų užteks, bet jau beveik ir nebeturiu.

   – O Jūsų Rūpintojėliai – vieni šviesūs, kiti tamsūs, treti padažyti… Ar ir padažydamas siekiate meninio rezultato?
   – Kartais padažau. Buvo ir taip, kad nuvažiuoju į Klaipėdą, į tautodailės saloną, o ten sako: jūsų drožinių daugiau nupirktų, jei jie būtų paspalvinti, tiksliau sakant, kiek papilkinti. Kiti nori tokio papilkinto atspalvio Rūpintojėlių. Neseniai iš juodalksnio galerijai buvau pridrožęs rudos faktūros Rūpintojėlių, greit neliko.

   https://www.google.lt/search?q=r%C5%...=1541058902556

   Comment


    #83
    Kaziukas-2019
    Foto 2019.03

    Comment


     #84
     Balninkai, Molėtų r.
     Foto 2019.04
     Comment


      #85
      Gegrėnai, Plungės r.
      Foto 2019.07


      Užrašas "Gegrėnų bažnyčiai - 250 metų"


      Comment


       #86
       Angelų kalva. Būda, Trakų r.
       Foto 2019.08

       Angelo pavidalo rūpintojėlis (arba rūpintojėlio pavidalo angelas)
       Comment


        #87
        Taujėnų (Ukmergės r.) rūpintojėlis
        Foto 2019.11


        Comment


         #88
         Metalinis rūpintojėlis viename Vilniaus Užupio gatvės kieme
         Foto 2019.10
         Comment


          #89
          Kaziuko mugė-2020
          Foto 2020.03


          Comment


           #90
           Daukšiai, Marijampolės sav.
           Rūpintojėlis ant kunigo kapo

           Foto 2020.04


           Comment


            #91
            Kirdeikiai, Utenos r.
            Foto 2020.04
            Comment


             #92
             Palanga, Žvejų gatvės kiemas
             Foto 2020.09
             Comment

             Working...
             X