Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Alanta, miestelis Molėtų r.

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  #41
  Alunta. Turgus 1950 m.  https://www.facebook.com/senosfotogr...type=3&theater

  Comment


   #42
   Foto 2017.05
   Alantos aikštė nuo bažnyčios žiūrint į vakarus.
   Galima palyginti su šalia esančia 1950 m. nuotrauka


   Alantos aikštė nuo bažnyčios į pietvakarius


   Vaizdas nuo Alantos bažnyčios į pietus

   Comment


    #43
    Senoji Alantos Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčia (1534–1906). Nuotr. iš asmeninio Gintauto Šeikio archyvo


    Alanta tarp Astikų ir Radvilų. Vengrų pėdsakai Alantos krašte XVI a. pabaigoje

    Comment


     #44
     Alanta 1915 m. Automobilyje vokiečių karininkai.

     http://zukasalanta.lt/istorija/


     Comment


      #45
      Foto 2018.07      Comment


       #46
       Smuklės pastatas. Turgaus aikštė Nr. 2.

       Daugiau vaizdų: https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage...7865F08B1/true

       Comment


        #47
        Utenos žinios 2020.04.28 / Delfi.lt 2020.05.10
        Alanta – Tarasenkos ir Blindos keliais
        Alantos miestelis Molėtų rajone daugumai žinomas dėl šalia esančio dvaro komplekso. Restauruoti rūmai su parku – kultūrinių susibūrimų ir renginių vieta. Tačiau miestelis, esantis reikšmingų istorinių kelių sankirtoje, turtingas ir kitomis kultūros paveldo vertybėmis. 1993 m. Alanta paskelbta urbanistikos paminklu. (...)

        Apie miestelio istorinę praeitį ir dabartį pasakojo Molėtų krašto muziejaus direktorėViktorija Kazlienė. (...)

        Alantos miestelio gyvenimas šimtmečius sukosi aplink pagrindinę aikštę. Kuo unikalus miestelio architektūrinis paveldas? Kaip keitėsi senųjų pastatų paskirtis ir reikšmė? Kokia jų būklė dabar?
        Alantos miestelis tikrai ypatingas. Alanta – tarmiškai Alunta, lenkiškai Owanta, jidiš Avánte, Alúnte – visi pavadinimai savi, girdėti. Miestelio pavadinimas, kaip rašoma Lietuvos vietovardžių žodyne, kilęs iš upės pavadinimo Alantà.

        Kas bent sykį gyvenime yra pabuvojęs Alantoje, nepamirš jos niekada. Alantos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios bokštai spindi ir kviečia jau iš tolių toliausių. Ši bažnyčia aukščiausia rajone, net 51 m aukščio. (...) Balta lyg gulbė Alantos bažnyčia stovi aukščiausioje miestelio vietoje. Šis Alantos bažnyčios pastatas prieš keletą metų atšventė savo šimtmetį, tačiau tai nėra pirmoji miestelio bažnyčia. Istoriniai šaltiniai teigia, kad bažnyčia Alantoje buvusi nuo 1534 m. Miestelio augimas susijęs su Lietuvos didikais Astikais ir Radvilomis. Alantos bažnyčios statybą knygoje „Nuo Kėgžlio ligi Aluntos“ yra aprašęs kraštietis Vladislovas Telksnys.

        Miestelis urbanistiškai formavosi aplink turgaus aikštę. Visi svarbiausi pastatai stovi priešais bažnyčią, sudarydami iškilmingą trikampę (gal kiek trapecinę) aikštę. Įdomu tai, kad dvi pagrindinės Alantos miestelio gatvės – S. Dariaus ir S. Girėno ir Ukmergės – tarytum du spinduliai, išeinantys iš bažnyčios, apglėbia ne tik centrinę aikštę priešais bažnyčią, bet ir visą Alantos miestelį, sujungdami aukštutinę miestelio dalį su žemutine. Moksliškai tai vadinama radialine plano struktūra.

        Anot kraštiečio istoriko Alantos miestelio istorijos žinovo Gintauto Šeikio, Alantos miestelio unikalumas tame, kad jo centras daugiau kaip 400 m. išlaikė nepakitusią gatvių ir aikštės struktūrą. Ir kaip gi kitaip, jei visus tuos šimtmečius čia vyko turgūs. O turgus – tai aikštė, kur prekiaujama. XIX a. pr. carinė valdžia uždraudė Alantoje vykdyti turgus, todėl 1848 m. Alantos dvaro savininkas Vladislovas Pac-Pomarnackis kreipėsi į Kauno gubernijos valdybą, kuri vėl leido vykdyti turgus pirmadieniais ir prekymečiais.

        Aplink turgaus aikštę visada formuodavosi miestelių struktūra. XIX a. viduryje Alantos dvarininkas Vl. Pac-Pomarnackis pastatė miestelyje keletą pastatų ir išnuomojo žydams, tačiau miestelis, neturėdamas magdeburginių teisių ir priklausantis dvarininkui, negalėjo labiau plėstis ir vystytis.

        Alantos sinagoga unikali tuo, kad medinių sinagogų visame pasaulyje tebėra tik keliolika. Nuostabu, kad toks pastatas stovi ir buvusiame Alantos štetle. Štetlu vadinamas miestelis, kuriame yra buvę ir žydų, ir krikščionių maldos namai.
        Ši sinagoga, statyta XIX a. II pusėje, priklauso Lietuvos žydų bendruomenei ir šiuo metu yra restauruojama. Po Antrojo pasaulinio karo buvo naudojama kaip grūdų sandėlis. Alantos sinagoga ne iškart patraukia praeivio dėmesį, nes ji yra įsimaišiusi į gyvenamų namų teritoriją. Taip yra dėl to, kad sinagogos negalėjo konkuruoti su krikščionių šventovėmis, turėjo būti nutolusios nuo jų tam tikru atstumu, savo aukščiu neišsiskirti iš aplinkos.

        Istorikas G. Šeikis pasakojo, kad iš seniausių pastatų išliko XVIII a. pab.–XIX a. pr. smuklė (tarm. karčiama), nepakitę žydų maldos namai, kai kurie XIX a. pab. pastatai, nors jie buvo šiek tiek pertvarkyti. (...)
        G. Šeikis džiaugiasi, kad Alantoje yra XIX a. pab.–XX a. pr. pastatų, ir ragina fiksuoti jų detales, istoriją, saugoti, didžiuotis jais. Didelė netektis miestelio paveldui, anot istoriko, buvo 1904 ir 1924 m. gaisrai, sunaikinę daug miestelio medinių namų. Kai kurie mediniai namai miestelio centre sudegė sovietiniais metais. Tai – tikrai unikalus medinis pastatas, kuriame sovietiniais laikais buvo ,,Mičiurino“ kolūkio kontora, buvęs medinis pastatas „Žydo Ruvelio restoranas“ A. Kraujelio gatvėje.
        Atskira skaudi tema istorikams – dėl Utenos ir Molėtų biurokratų klaidų nugriautas ,,Daktaro namas“ (varpininko daktaro Jono Gaidamavičiaus-Gaidžio namas). (...)

        ,,Mykolo seklyčia“ – pastatas su šia iškaba stovi pačioje Alantos miestelio kelių sankryžoje. Jeigu čia užeitume – visada būtume svetingai sutikti, netgi ir pats Mykolas čia nuolat būna. Jis džiaugiasi visais svečiais ir gražia alantiškių tarme mielai papasakoja miestelio istorijas. (...)

        Eisena. Turbūt tarpukaris


        Utenos smuklė apie 1978 m. / Molėtų krašto muziejaus archyvo nuotrauka


        http://www.utenoszinios.lt/2020/04/2...indos-keliais/
        https://www.delfi.lt/miestai/utena/u....d?id=84234475

        Comment


         #48
         Alunta, Utenos apskr. (dab. Alanta, Molėtų r.)
         Nuotraukos iš bažnyčios bokšto 1921 m.

         Vaizdas į Balninkų pusę
         1. Gaisrininkų namelis 2. Šulinys 3. Žydo Dotkaus namas 4. Žydo Koncipovičiaus namas 5. Žydų stiklininko Mejerio ir prekybininko Gilinskio dviejų aukštų namas 6. Karpelių namas su vilnų karšykla 7. Žydų Kaco ir Soloveičiko namas, dabar „Mykolo seklyčia“ 8. Ziliko Rapoporto namas 9. Žydo Berčiko namas 10. Umbraso namas 11. Naviko namas 12. Toli kairėje Kaco namas 13. Toli dešinėje pašto viršininko Maciulevičiaus namas 14. Gybėno namas, kuriame buvo įsikūręs Alantos pradžios mokyklos Žydų skyrius 15. Kazėno namas, tarpukaryje išnuomotas Jodėnų šeimai, kurie šiame pastate įkūrė barankų kepyklą 16. Žydo Šmuelio Vaico namas


         Vaizdas į Skiemonių pusę
         1. Smuklė 2. Žydo Jankelio Rubinšteino parduotuvė 3. Laičių dvarininko Vladislavo Kozioll-Pochlevski namas 4. Valsčiaus pastatas 5. Pradžios mokyklos pastatas 6. Trijų žydų namas: Mendelio Gordono, Kalmano Kaco, Šverkos 7. ,,Daktaro namas“ (Jono Gaidamavičiaus-Gaidžio namas). Šį namą Pac-Pamarnackis pastatė Alantos gydytojams 8. Policijos nuovada ir paštas 9. Ruvelienės restoranas 10. Žydų Ruvelių namai 11. Žydo Kvoro namas 12. Drazdauskų namas, kurį prieš Pirmąjį pasaulinį karą nuomojo P. Tarasenkos tėvai         Utenos žinios 2020.04.28
         Kristina Sakaitė "Alanta – Tarasenkos ir Blindos keliais"
         http://www.utenoszinios.lt/2020/04/2...indos-keliais/

         Comment


          #49
          Foto 2020.03
          Alantos aikštė su šv.Jokūbo bažnyčia


          Comment


           #50
           Alantos smuklė
           Comment


            #51
            Alantos miestelio aikštė
            Foto 2020.05


            Comment


             #52
             Ukmergės gatvė
             Kairėje - buvusi tarybinio ūkio-technikumo garbės lenta             Comment


              #53

              Alantos sinagoga yra gyvenamojo namo kieme


              Medinės sinagogos restauravimas


              vėl Ukmergės gatvė


              Vaizdas į miestelio aikštę nuo Ukmergės gatvės

              Comment


               #54
               Foto 2020.05
               Pakalnės gatvės - kelais į Molėtus
               Šone matosi Alantos sinagoga

               Comment


                #55
                Foto 2020.05
                Grįžtame atgal į Alantos aikštę
                Tą dieną buvo puikus dangus


                Comment


                 #56
                 Alantos nuotraukos su gražiu dangumi ir žydinčiomis alyvomis
                 Foto 2020.05


                 Comment


                  #57
                  Pravažiavau pro Alantą besibaigiant Šv. Jokūbo atlaidams
                  Foto 2020.07
                  ​​

                  Comment


                   #58
                   Aluntos atlaidų kermošius eina į pabaigą
                   Foto 2020.07
                   Mergatė gavo savo saldainį

                   Comment


                    #59
                    Foto 2020.07


                    ​​

                    Didžiausio linksmybės buvo prie "Mykolo seklyčios"                    Šitie pokario rūbais apsirengę žmonės turbūt vaizdavo filmo "Riešutų duoną" personažus - filmas buvo sukamas ir Alantoje
                    ​​

                    ​​

                    Tas vaikinas labai gerai grojo - visai kita nuotaika su muzika
                    ​​

                    Comment

                    Working...
                    X