Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Dubingių pilis, Molėtų r.

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Dubingių pilis, Molėtų r.

  Dubingių piliavietė (piliakalnis)

  Ant šio kalno stovėjo Radvilų pilis
  Smetonos laikais statyto vasarnamio liekanos


  Asvejos (Dubingių) ežero vaizdai
  Paskutinis taisė Romas; 2012.02.13, 20:36. Priežastis: Kopija iš temos "Dubingiai, Molėtų r."

  #2
  Dubingių pilis, Molėtų r.

  Sekmadienį su draugais važinėjomės po Molėtų rajoną ir pavakare užklydom į Dubingius apžiūrėti piliavietės.
  Dubingių piliavietės pusiasaly, kuris ankščiau buvo sala, pirmąją pilį pastatė Vytautas didysis. Vėliau pilis atiteko Radviloms, kurie pastatė puošnius rūmus, dengtus čerpėmis, su stiklo langais ir baltų koklių krosnimis kambariuose. Rūmuose buvo trys rūsiai: kalėjimas, sandėlis ar tai iždinė ir alaus rusys. Šaltiniai mini, jog prie rūmų dar buvo dviejų aukštų bokštas su rūsiu. Pilyje taip pat buvo ir bažnyčia, kuria radvilos vėliau perdavė reformatams. Po to kai Biržai tapo svarbiausia Dubingių - Biržų kunigaikščių Radvilų pilimi, Dubingiai pradėjo nykti. Tarpukariu dubingiai buvo pasienio miestelis, o pilies kalne pastatytame vasarnamyje buvo įrengtas policijos postas, kurį sudegino užpuolusi armija krajowa. piliavietė šiandien yra tvarkoma, įrengti takai, suoliukai, tyrinėjamos rūmų liekanos, jau sutvarkyta buvusios bažnyčios vieta.

  Pradžiai Asvejos ežero vaizdas nuo naujai perstatyto tilto (eismas juo jau vyksta, nors dar oficialiai neatidarytas)
  kol grožėjomės ežeru, mus nuo piliakalnio stebėjo:
  Užlipus ant piliakalnio pirmiausiai pasitiko sutvarkyta buvusios bažnyčios vieta, kurioje buvo rasti radvilų palaikai ir perlaidoti atgal po tyrinėjimų.


  Ant šios kalvėlės stovėjo bažnyčia

  Comment


   #3
   Netoliese suręstas angaras


   o po juo slepiasi tikri lobiai - rūmų liekanos. Išlikę ne tik pamatai, bet matosi ir grindys, tinko likučiai (bent jau taip spėju). Žinoma, radom ir šiandieninio gyvenimo įrodymų, tačiau jų nefiksavom
   O čia vasarnamio pamatai
   Pabaigai keletas vaizdų nuo piliakalnio


   Comment


    #4
    Džiugu, kad prikeliama jau visų užmiršta istorija
    DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<

    Comment


     #5
     įspūdinga vietelė būtu šaunu jei atstatytų dubingių rūmus

     Comment


      #6
      Tikrai įspūdinga vieta. Kai pernai lankiausi, tai dar tik vyko darbai. Nebuvo nei angaro, nei sutvarkytos bažnyčios vietos (tik pradėta tvarkyti).
      P.

      Comment


       #7
       Grazios nuotraukos ir piliakalnis ir vaizdai.
       O man susidare idomu... o visa tai gal prie Moletu astronomijos observatorijos?
       Ditch Witch HT150. Tai super traktorius. :D

       Comment


        #8
        Ne, Dubingiai gerokai arčiau Vilniaus nei Kulionys.

        Comment


         #9
         Parašė art deco Rodyti pranešimą
         įspūdinga vietelė būtu šaunu jei atstatytų dubingių rūmus
         Nemanau, kad šiuo metu toks atstatymas šiuo metu būtu tikslingas, nes yra didelis ikonografines medžagos trūkumas (tėra tik Napoleono Ordos 1870 m. graviūra, kurioje matosi rūmų griuvėsiai), be to, racionaliau būtų daugiau dėmesio skirti išsaugojimui to, kas dar nėra sugriauta, bet yra avarinės būklės (bažnyčios, vienuolynai, dvarai) bei jau pradėtų atstatymo darbų tolimesniam vykdymui (pavyzdžiui, panašaus laikotarpio kitos Radvilų giminės pilies Biržuose tolimesnis tvarkymas).
         Kelios nuorodos apie kasinėjimus Dubingių piliavietėjė bei apie Radvilų palaikų identifikavimo problemas:

         http://www.lietuvospilys.lt/data/dubingiai.htm
         http://www.alfa.lt/straipsnis/140794
         http://m.lrytas.lt/-1182169318118187...s-palaikai.htm
         http://www.vilnensis.vu.lt/archyvas/...sensacija.html
         http://www.lad.if.vu.lt/Tekstai/Dubingiu_Radvilos.doc

         Comment


          #10
          Lietuvoje atstatymo mintis reiktų kuriam laikui pamiršti. ebunie dvarus sutvarko, senamiesčių griuvenas, stiprina paminklosauga, kuriama tikslinga miestų (įpatingai miestelių architektūra), tam reikia kišti pinigus, kai visa tai bus padaryta, tuomet galėsim, tauta, galvot apie atstatymus.
          DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<

          Comment


           #11
           manau pats optimaliausias "atstatymas" - toks kaip dubingiu baznycios - sutvirtinti ir isryskinti pamatai. o atstatineti istorinius pastatus "is lempos" tikrai ne pats geriausias sprendimas. as uz atstatyma, taciau kiekvienas atstatymas turi buti pagrystas aiskia medziaga.
           pvz: lietuvoje daug kas sunaikinta per antra pasaulini kara arba sovietmeciu, kai kas tebegriuna ir dabar, o daugelio tu statiniu ne tik nuotraukos islikusios, bet ir architekturiniai breziniai.

           Comment


            #12
            Pritariu nuomonei, kad atstatinėt tikrai nereik skubėt. Pradžiai yra būtina pasirūpinti esamais (dar nesugriuvusiais, bet artėjančiais prie to) pastatais. Vien jau kiek dvarų yra apleistų ir bebaigiančių sunykt...

            Comment


             #13
             Prie atkastų reformatų bažnyčios liekanų,apie 1939-1940 m.             Asvejos ežeras,1938 m.             Tiltas šalia piliavietės per Asvejos ežerą             1939 m. Vytauto Didžiojo kultūros muziejus tyrė pilies liekanas.Buvo atkasta dalis reformatų bažnyčios pamatų ir rusių.Rasti dveji palaikai išvežti į Kauno Vytauto Didžiojo kultūros muzieju.Žvalgomuosius tyrimus 1969 m., 1979 m. ir 1987 m. atliko Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos archeologai.

             Nuotraukos iš www.delcampe.net

             Comment


              #14
              Radvilų rūmų gaubto statybos paveldosaugininkams kelia abejonių
              Jurgita Rakauskaitė
              „Panorama“
              www.lrt.lt
              2011 liepos mėn. 9 d. 21:22


              Virš Dubingiuose atkastų Radvilų rūmų griuvėsių bus statomas gaubtas. Taip itin vertingas kultūrinio paveldo objektas liks prieinamas visuomenei. Tačiau specialistams statybų darbai kelia abejonių. Dubingiuose atkastų Radvilų rūmų griuvėsius aplinkosaugininkai vadina viena svarbiausių Lietuvos vietų po Vilniaus, Kernavės ir Trakų.

              Šalia rūmų buvusios bažnyčios griuvėsiuose perlaidoti čia rasti vienos iškiliausių Lietuvos didikų giminės – Radvilų palaikai, praneša LTV „Panorama“.

              Bažnyčios liekanos buvo vėl užkastos, o didingus laikus menančius rūmų griuvėsius nusp
              ręsta palikti atkastus. Dubingių piliavietėje statomas gaubtas, turėsiantis apsaugoti itin vertingus radinius nuo išorinio poveikio.

              „Mes labai prašėm archeologų ir labai džiaugėmės, kad ir kultūros paveldo specialistai, ir savivaldybės atstovai, visi sutarėm, kad nelaidojam šitų rūmų pamatų. Atkurti jų irgi nėra prasmės, nes tai būtų butaforija, bet eksponuodami pamatus parodytumėm žmonėm, kokie gi buvo tie rūmai iš tiesų“, – kalbėjo Valstybės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė.

              Konkursą laimėjo architekto Roberto Zilinsko projektas. Jį įgyvendinus, žmonės galės užeiti į vidų ir apžiūrėti autentiškus statinių griuvėsius.

              „Kadangi visas statinys bus užpiltas žemėmis ir žolė ant jo augs, tad kad jis atlaikytų žemės spaudimą ir neleistų drėgmės į vidų, jo sienos yra gelžbetoninės. Sienos bus betonuojamos, o stogas bus daromas iš metalinių konstrukcijų ir surenkamas, kad esant reikalui būtų galima nurinkti“, – aiškino architektas R. Zilinskas.

              Kai kuriems specialistams nerimą kelią tai, kad tokio svarbaus objekto – rūmų gaubto – statybos buvo svarstomos už uždarų durų ir nebuvo įtraukta nei Vyriausybė, nei Kultūros paveldo komisija, nei visuomenė. Specialistai nerimauja ir dėl galbūt netinkamų statybinių medžiagų.

              „Gelžbetonis apskritai nebūdinga LDK ir viduramžiams medžiaga. Be to, tai sunkiai išardoma medžiaga. Tai, be abejo, kontrastuoja su istoriškai susiformavusiu kultūriniu kraštovaizdžiu“, – įsitikinęs paveldosaugininkas Algimantas Gražulis.

              Archeologai spėja, kad Dubingių piliavietėje buvo ne tik rūmai, bet ir visas kompleksas ar net viduramžių miestas, tačiau teritorija dar labai menkai ištyrinėta.

              Gaubtą statyti ketinama baigti iki vasaros pabaigos, o apdailos ir griuvėsių restauravimą – kitąmet.

              Comment


               #15
               Koks skirtumas iš ko tą gaubtą statys, svarbu tai kad mūrai neirtų ir butų išsaugoti ateičiai ir prieinami visuomenei, ir svarbiausia to gaubto patvarumas.

               Comment


                #16
                Dubingių piliakalnis ir piliavietė. Molėtų rajonas.

                Šioje vietoje Asveja daro posūkį, apgaubdama Dubingių piliavietę. Tai viena svarbiausių kovos su kryžiuočiais vietovių. Vytautas Didysis 1412-1413 metais pastatydinęs saloje medinę pilį, kuri priklausiusi Vilniaus gynybinei sistemai. Nuo XVI a. pradžios Dubingius valdę Radvilos pasistatę naują, mūrinę pilį, o vėliau ir didingus rūmus. Nuo Vytauto laikų pilies teritorijoje stovėjusi ir medinė katalikų bažnyčia, vėliau buvusi sugriauta. Jos vietoje iškilo mūrinė evangelikų reformatų bažnyčia, kurioje buvo palaidoti kai kurie iš Radvilų, tame tarpe ir Mikalojus Radvila Rudasis -- vienas žymiausių XVI a. antros pusės Lietuvos veikėjų.


                Ten pat 1938 metais buvo pastatytas prezidento Antano Smetonos vasarnamis, skirtas užsieniečiams, vėliau kareivių sudegintas. Nuo 2003 metų pradėti piliavietės archeologiniai tyrinėjimai, jų metu atkasti bažnyčios pamatai, surasti septyni Radvilų dinastijos narių palaikai, atidengtas visas rūmų plotas, atkasta daug vertingų radinių.

                Stačiais laiptais užkopus į piliakalnį, pažintiniu taku galima apeiti visą pusiasalį ...

                http://www.draugauki.me/2009/08/nuo-...u-piliavietes/

                www.dvylikakedziu.lt

                Comment


                 #17
                 Kaip matosi nuotraukoje jau kyla apsauginis gaubtas, gal jo išvaizda labai nesugadins viso piliavietės vaizdo. Na pamatysime kai bus baigti darbai, tada ir bus ką pasakyti. Bet smagu, kad tvarkoma senoji Radvilų tėvonija, įdomus reportažas.

                 Comment


                  #18
                  Čia kaip suprantu naujoji Dubingių bažnyčia? O jei ne, tai kas čia?
                  Lažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.

                  Comment


                   #19
                   Gaubtas, dengsiantis Radvilų rūmų rūsius, su Radvilų giminės palaidojimais.
                   http://moletai.net/?p=813

                   Comment


                    #20
                    Parašė Bartas1 Rodyti pranešimą
                    Gaubtas, dengsiantis Radvilų rūmų rūsius, su Radvilų giminės palaidojimais.
                    http://moletai.net/?p=813
                    Šis gaubtas dengs rūmų liekanas, o Radvilų giminės palaidojimai jau apdengti su pažymėtos bažnyčios kontūrais.

                    Comment

                    Working...
                    X