Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Leonpolio dvaras, Ukmergės r.

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Leonpolio dvaras, Ukmergės r.

  Leonpolio dvaras, Ukmergės rajonas.

  Mažai istronių faktų radau apie šį dvarą, gal kas pagelbės su šaltiniais ir priešstore. Būčiau labai dėkingas.

  pasitinka 2km kelias, alėja veda tiesiai prie dvaro.


  Pagrindinis pastatas.


  netolimais esantis pagalbininkų pastatas.


  Spirito varykla netoli ežero.


  Ir visas šitas gėris, grožis ir nuostabus pastatų ansamblis puikuojasi ant Šventosios šlaito. Įspūdinga vieta ir nepakartojama aura, nors ir viskas apleista ir netvarkoma, tačiau dvasia likusi, tikiuosi greitu metu šituo dvaru kas nors pasirūpins.
  Paskutinis taisė Romas; 2011.10.02, 22:14.
  homepage:

  1. http://www.shatas.lt

  2. http://shatas.shutterchance.com

  http://www.blogas.lt/uploads/shatas_me.jpg

  #2
  Sveiki,

  Shatai: apie Leonpolio dvara (Ukmerges raj.) yra informacijos I. Semaskaites knygoje DVARAI (spindesys ir skurdas). Jei noretum, galiu aprasyma perrasyt arba pats nusipirk sia knyga. Tikrai rekomenduoju, verta demesio, nors kaina is ties nemaza.

  Comment


   #3
   Leonpolio dvaro rūmai stovi apie 4 km į pietvakarius nuo Ukmergės, dešiniajame Šventosios krante. Žemės jau nuo XVI a. priklausė Daumantų-Siesickių giminei. Pats dvaras pirmakart paminimas 1614 metais.
   Kai valdos perėjo Radviloms (Marcijana Daumantaitė iš Siesikų 1736 metais ištekėjo už kunigaikščio Mykolo Antano Radvilos), čia buvo pastatyti rūmai. Tai buvo vienaaukštis pastatas su aukštais pusrūsiais (kai kurie tyrinėtojai teigia, kad pusrūsiai jau stovėjo ne vieną šimtą metų), kvadratinės formos. Viename sparne buvo gyvenamosios, kitame - tarnų ir ūkio patalpos. Rūmų kiemas aptvertas mūrine tvora, turėjusia gynybinės sienos požymių. Šie rūmai-pilaitė iškilo iki XVIII a. vidurio, kai juos valdė Leonas Mykolas Radvila (1722 - 1751). Vis tik pagrindine statytoja yra laikoma jo motina Marcijona. Savininko vardas prigijo vietovei, kuri imta vadinti Leonpoliu. 1799 metais dvaras atiteko Mykolui Tiškevičiui ir išnuomotas Rečicos rotmistrui Ignui Michalkovskiui. 1812 m. taip vadinamoji pilaitė buvo susprogdinta (atrodė, kad taip pasielgė patys savininkai, neturėję aiškaus pasirinkimo tarp Napoleono ir Aleksandro I politikos) ir kiek vėliau (t.y. iki 1830 metų) Radvilų vėl atstatyta: senas pastatas naujai išmūrytas, pastatyti kaminai ir gonkos, įrengtos pusrūsio patalpos ir langai jose, pastogėje įrengti "gotikiniai" langai. Tokia rūmų planinė struktūra liko iki dabar.
   Manoma, kad Radvilos dvarą perėmė po prancūzmečio.
   1836 metais Radvilos Leonpolį vėl pardavė Tiškevičiams iš pakaunės Raudondvario. Iki 1849 m. (ne iki 1869 metų - tai klaidinga data, paplitusi "perrašymuose") perstatyti ir mūriniai ūkiniai pastatai (mediniai - neliesti). 1908 m. dvaro rūmų kompleksą pasidalino Tiškevičių vaikai. 1912 m. dvarą susigrąžino Radvilos ir perleido dukrai Taidai Radvilaitei.
   Po 1922-ųjų žemės reformos Radvilos nesugebėjo išlaikyti dvaro ir tais pačiais 1922 - aisiais Celestina Radvilaitė pardavė jį medicinos daktarui Mykolui Deveniui (1891 - 1978), vedusiam signaro Jono Vileišio dukterį Aleną (1904 - 1999). Dvare buvo įkurtas pavyzdinis ūkis, veikė spirito gamykla, garinė pieninė; rūpinosi tvenkiniais. 1936 metais jie nusipirko ir Didžiokų dvarą su koplyčia. 1940 m. okupavus Lietuvą gydytojas buvo suimtas ir ištremtas į Vorkutą. 1942 m. jį, JAV pilietį, sovietų valdžia paleido iš lagerio ir išsiuntė į JAV.
   Sovietmečiu rūmuose veikė kolūkio kontora, įrengti butai. Vienu metu čia buvo kino teatras, paskui pastatas atiduotas pradinei mokyklai ir bibliotekai. Aplinkiniuose statiniuose visą tą laiką gyveno kolūkiečiai, kai kuriuose pastatuose veikė pirtys. Šalia dvaro statinių iškilo keli daugiabučiai, nuosavi namai, pastatyta parduotuvė, kuri tebeveikia iki šiol. Tačiau dvaro teritorijoje esančių pastatų gyventojams valdžia leido už investicinius čekius privatizuoti butus. Šalia dvaro iškilę ir sovietmečiu statyti nuosavi namai, todėl rūmų savininkai kol kas negali įgyvendinti savo sumanymų.
   Leonpolio kaime sklando įvairių gandų apie dvarininkų ir darbininkų paslėptus daiktus. „Kaimynė turi dvarui priklausiusią spintelę su stalčiais, - kalbėjo viena moteris, nenorėjusi sakyti savo pavardės. – Viename jų po daugelio metų rado antrąjį dugną. Ten buvo kelios dešimtys litų. Matyt, juos paslėpė kuris nors Devenių šeimos narys arba tarnas“.
   Kita netoli buvusios spirito varyklos gyvenanti leonpolietė savo ūkinio namo rūsyje, kuris irgi priklausė dvarui, aptiko 20 litrų spirito pripildytą stiklo talpyklą. „Matyt, ją paslėpė seniau varykloje dirbę samdiniai. Nežinia, kiek tos tiesos, tačiau žmonės kalba, kad šį spiritą ji ilgai pati vartojusi, o dalį tikriausiai pardavė kitiems. Tik nerašykite mano pavardės, o tai sulauksiu priekaištų, kad gandus nešioju“, - paprašė prie parduotuvės užkalbinta moteris.


   Kelios nuotraukos iš dvarvietės   Paskutinis taisė Beniux; 2009.05.16, 08:47.
   www.dvylikakedziu.lt

   Comment


    #4
    Pridedu ir aš nuo savęs kelias nuotraukas (fotografuota 2007.08.20):

    Comment


     #5
     Foto 2011.10

     Kelias į Leonpolio dvarą


     Comment


      #6
      Kumetynas
      Bravoro sandėlis. Atrodo kaip gyvenamas, nėjau artyn

      Comment


       #7
       Leonpolio dvaro vakarinis fasadas
       Comment


        #8
        Pietinis Leonpolio dvaro fasadas
        Bokštelis pietryčių pusėje
        Comment


         #9
         Leonpolio dvaro rytinis fasadas
         Pro tą plyšį galima patekti į vidų

         Vidaus nuotraukos bus vėliau

         Laiptai
         Žvilgsnis iš šiaurės pusės į rytinį fasadą

         Comment


          #10
          Bokštelis šiaurės rytų pusėje


          Šiaurinis fasadas


          Comment


           #11
           Leopnpolio dvaro vidus
           Foto 2011.10
           Comment


            #12
            Viduje buvo pradėti tvarkymo darbai
            Comment


             #13


             Dar išliko senos rankenos


             Išėjimas

             Dar liko didesnės Leonpolio dvaro nuotraukos

             Comment


              #14
              Matyti, kad buvo pradėtas tvarkyti, bet darbai baigėsi, įdomu kas nutiko.
              DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<

              Comment


               #15
               Didesnės Leonpolio dvaro nuotraukos

               Foto 2011.10


               Comment


                #16
                Pora didesnių Leonpolio dvaro vidaus nuotraukų

                Foto 2011.10


                Comment


                 #17
                 2012 02 12

                 Vaizdas pro pastogės langelį                 Netoliese griūnantis ūkinis pastatas

                 Comment


                  #18
                  Paskutinis taisė Romas; 2018.08.06, 12:02.

                  Comment


                   #19
                   Norėjau kai geriau, o gavosi kaip visada... Žodžiu, norėčiau pasidalinti turimomis savo foto iš vizitų LT dvaruose. Šįkart Ukmergės krašte esančiu Leonpolio dvaro vidaus saugomų detalių foto. Tikiuosi, kad šįkart bus geriau

                   2012-09-21                   Comment


                    #20
                    Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vedėjas Vitas Karčiauskas priėmė nutarimą skirti 40 000 litų baudą Leonpolio dvaro rūmų valdytojui UAB „Timber Pack“.
                    http://www.verslosavaite.lt/index.ph...itu-bauda.html

                    Comment

                    Working...
                    X