Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Staškūniškio dvaras, Širvintų r.

Collapse
X
 
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Staškūniškio dvaras, Širvintų r.

  Staškūniškio dvaras yra nutolęs apie kilometrą nuo Zibalų (prie Širvintų - Šešuolių plento)
  Atrodo, kad tai yra seniausia Lietuvoje išlikusi medinė dvaro sodyba
  Informacijos apie šį dvarą yra nedaug. Gūglėje yra nuorodos į porą nuotraukų feisbūke ir pikasoje bei į kelis straipsnius apie blogą dvaro būklę.

  LR Vyriausybės 1993-05-27 nutarimas Nr.369 "Del buvusių dvarų ir palivarkų paminklinių sodybų apsaugos"
  6. Kai kurioms buvusių dvarų ir palivarkų paminklinėms sodyboms, atsižvelgiant į etaloninę jų vertę, išlikimo laipsnį ir reikšmę Lietuvos istorijai ir kultūrai, nustatomas individualus apsaugos ir naudojimo reglamentas.

  Širvintų rajonas:
  Bartkuškio AtV-662, IP-739 At, gamt. v. - 144
  Čiobiškio AtV-659
  Gaidelių IP-741 At Juodiškių IP-744 At
  Narvydiškio gamt. v. - 146, IP-751 At
  Staškūniškio IP-755 At
  Šešuolėlių I AtV-860, IP-756 At, gamt. v. - 149
  Šešuolėlių II IP-757 At

  http://www.kpd.lt/lt/node/391

  Vienintėlis Staškūniškio dvaras Kultūros paveldo komisijos rekomendacijose susilaukė atskiros eilutės
  LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS KULTŪROS PAVELDO KOMISIJOS SPRENDIMAS
  DĖL KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS VILNIAUS APSKRITYJE
  2010 m. rugsėjo 24 d. Nr. S-8(162)

  Bloga yra dvarų sodybų fizinė ir kraštovaizdinė būklė. Išlieka šio kultūros paveldo nykimo ir fizinės būklės blogėjimo tendencijos. Kultūros paveldo departamentas bei savivaldybės nesiima veiksmingų priemonių neprižiūrimų ar neūkiškai laikomų dvarų sodybų apsaugai užtikrinti, priežiūrai pagerinti ar fizinei būklei stabilizuoti (...) Staškūniškio ir kt..
  Neužtikrinta savivaldybėms ar privatiems asmenims priklausančių (...), Staškūniškio (Širvintų r. sav.); (...) ir kitų dvarų sodybų ar jų liekanų apsauga. Atskiri autentiški jų pastatai nesaugomi, neprižiūrimi, deginami ar kitaip naikinami, žalojami, vagiami vertingi, autentiški jų elementai ar dalys.

  3. Rekomenduoti Kultūros paveldo departamentui:
  (...) 3.9. Imtis priemonių ir teisės aktų nustatyta tvarka surašyti privalomus nurodymus bei kultūros paveldo apsaugos pažeidimų protokolus juridiniams ir fiziniams asmenims dėl (...) Staškūniškio (...) ir kt. dvarų sodybų apsaugos užtikrinimo

  5. Rekomenduoti savivaldybėms:
  (...)
  5.4.1.1. Širvintų r. sav. kartu su Kultūros paveldo departamentu imtis veiksmingų priemonių dėl Lietuvos seniausios išlikusios medinės Staškūniškio dvaro sodybos išsaugojimo, priežiūros, tyrimų, inventorizavimo, apskaitos, tvarkymo bei panaudojimo.

  http://tar.tic.lt/Default.aspx?id=2&...1-46805CC9739F


  Diena. lt 2010-11-01
  Lukas Miknevičius
  Šių laikų Lietuvos dvarininkai neišgali prikelti dvarų
  (...) Kultūros paveldo departamentas skaičiuoja, kad buvusios Vilniaus apskrities teritorijoje iš viso yra išlikę apie 40 dvarų. Patys vertingiausi – Užutrakio, Lentvario, Trakų Vokės, Kairėnų ir Sluškų dvarai. Liūdniausia padėtis – Abromiškių, Bartkuškio, Šumsko, Nemenčinės Raudondvario, Staškūniškio, Baltosios Vokės dvaruose.

  Šie istoriniai statiniai baigia sugriūti. Kultūros paveldo departamentas nebepuoselėja didelių iliuzijų, kad šie dvarai kada nors bus restauruoti. "Niekas šiomis sunkiomis sąlygomis nereikalauja dvaro remontuoti, restauruoti, išblizginti. Kultūros paveldo departamentas viso labo siekia, kad vertingi statiniai nesugriūtų nuo lietaus, šalčio, sniego, būtų apsaugoti nuo plėšimo", – teigė departamento vadovė D.Varnaitė.

  http://www.diena.lt/dienrastis/tema/...i-dvaru-308010
  Paskutinis taisė Romas; 2011.11.07, 21:39.

  #2
  Ūkiniai dvaro pastatai


  Paskutinis taisė Romas; 2011.11.06, 22:37.

  Comment


   #3
   Foto 2011.08
   Comment


    #4
    Šoninis fasadas


    Comment


     #5
     1993 metais buvo numatyta Staškūniškio dvarui nustatyti individualų apsaugos ir naudojimo reglamentą.
     2011 metų pavyzdžio individualaus saugojimo "reglamentas"


     Paskutinis taisė Romas; 2011.11.07, 23:11.

     Comment


      #6
      ... tik šunys...
      ______________
      The Division Bell

      Comment


       #7
       Staškūniškio dvaro stebėsenos ataskaita

       Labai įdomi pilių ir dvarų asociacijos iniciatyva

       http://www.dvarai.lt/stebesena/6/


       AIŠKINAMASIS RAŠTAS
       Staškūniškio dvaro sodyba – XVII a. II p. - XIX a. II p. – kompleksiškai išlikęs, vienas seniausių ir daugiausiai autentiškų vertingųjų savybių išsaugojęs medinių statinių ansamblis Lietuvoje. Ši sodyba pasirinkta kaip vienas vertingiausių ir problematiškiausių: medinis dvarų paveldas – viena sparčiausiai nykstančių paveldo rūšių Lietuvoje – pavyzdžių. Išlikę mediniai sodybos statiniai: ponų namas, koplyčia, kalvė, svirnas, kumetynas. Sodybą supa parkas su vaismedžių sodu. Dvarininko name dar gyvena kelios šeimos, kiti pastatai, parkas apleisti ir nenaudojami.
       Nepaisant dvaro sodybos unikalumo, dabartinė jo būklė yra kritiška. Valdytojas ir gyventojai neatlieka priežiūros darbų, dalis butais padalinto dvaro patalpų yra apleistos ir negyvenamos.
       Statinių būklė sparčiai blogėja, tai gali lemti šio unikalaus komplekso visišką sunykimą, todėl būtina pritaikyti visas įmanomas apsaugos priemones, kurios pagerintu esamą statinių būklę, arba nors užfiksuotu šį unikalų architektūrinio paveldo palikimą.
       ARCHTEKTŪROS ISTORIJA

       http://www.dvarai.lt/stebesena/6/pdf/3.pdf

       Comment


        #8
        Staškūniškio dvaro ponų namas, jo statybą architektūros specialistai datuoja XVII a. pabaiga arba XVIII a. pradžia. Stogas ir prieangis yra vėlyvi, XIX a. vidurio ar net XIX a. pabaigos statybos. Namas dar nesenai buvo gyvenamas, nepriklausomybės metais dvare įsikūrė socialiai remtini žmonės. Dabar pastatas tuščias, užkaltos durys. Dvaro rūmų planas ir interjero detalės – retas chrestomatinis XVII–XVIII a. vidutinių medinių dvaro rūmų architektūros bei buities pavyzdys, savo įvairumu bei autento gausa prilygstąs muziejui. Koplyčios, ūkinių pastatų sienos ir pamatai irsta, stogai linksta, statiniai smenga į žemę. Dvaro pastato langai dengti celofano plėvele ir skudurais, pro atviras duris vėjas į vidų pusto sniegą. Dvaras skendi skurde ir ardančiame laikmečio liūdesy. Kultūros paveldo departamentas nebepuoselėja didelių iliuzijų, kad šis, kaip ir dar keli Vilniaus apskrities dvarai, kada nors bus restauruoti. Pastatai pasmerkti sunykimui. http://www.vilnijosvartai.lt/vietoves/staskuniskis/

        Comment


         #9
         XIX a. statyta Staškūniškio dvaro koplyčia uždengta gaubtu, bet ar tai ilgai apsaugos nuo sunykimo         Ūkiniai pastatai baigia sugriūti         Galima iškelti klausimą, kodėl niekas dvaro nenuperka, kodėl tokių neatsiranda, galbūt atbaido paveldosaugininkų sukurtos pastatų atstatymo taisyklės ir kitos biurokratinės kliūtys.

         Comment


          #10
          Tas pats komentaras - siūlau jokiu būdu nenaudoti part.lt. Pvz., kaip ten dingsta nuotraukos - https://www.miestai.net/forumas/foru...39#post1705839

          Comment

          Working...
          X