Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Kurtuvėnų dvaras, Šiaulių r.

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Kurtuvėnų dvaras, Šiaulių r.

  Pirmosios žinios apie Kurtuvėnų dvaro rūmus atkeliauja iš XVI a. pabaigos. Šaltiniuose minima, kad 1592 m. dvaro sodybą sudarė daugiau nei dvidešimt medinių pastatų, iš kurių penki buvo gyvenamieji. 1655 m. Kurtuvėnų dvaro savininkas Petras Skaudvila, įkeisdamas savo valdą Jurgiui Karoliui Blumbergui, sudarė detalų turto aprašymą. Jis pradedamas nuo pagrindinio pastato - rūmų: "Vartai į sodybą dideli, su bokštais, dengti malksnomis. Nuo tų vartų einant į dešinę, stovi didelis namas, dengtas malksnomis. Tame pastate du vienas priešais kitą dideli kambariai, keturios kamaros, keturios koklių krosnys, penkta - baltų koklių. Išvesti du mūriniai kaminai..."
  Visas straipsnis: http://www.kurtuva.lt/tur_straipsnis.php?id=834

  Kaip atrodė dvaro rūmai iš kitų pusių galima spręsti tik iš fotografijų. Tačiau visos jos darytos jau po to, kai pastatas buvo apgriautas. 1939 m. laikraštis “Dirva” rašė: “Antroje pusėje kelio priešais bažnyčią gražus Kurtuvėnų dvaro sodas, kuriame yra keletas retesnių pietų kraštų medžių. Dvaro sode riogso apleisti griuvėsiai lyg kokia senovės pilis. Ant aukštų griuvėsių sienų auga storoki berželiai. Tai buvusieji grafų Pliaterių palociai, kuriuose šiandien tik klaikūs vėjai švilpauja. Gražieji dvaro rūmai žuvo vokiečių okupacijos metu".

  Per I-ąjį pasaulinį karą buvo nuniokotas ne vienas dvaro sodybos pastatas, bet labiausiai nukentėjo rūmai. Po 1919 m. bermontininkų sukelto gaisro pastatas liko be stogo. Grafo šeima persikėlė į dvaro virtuvę, kur gyveno iki pat valdos nacionalizacijos (1940 m.). Po II-ojo pasaulinio karo berželiais apžėlę rūmų griuvėsiai dar stovėjo, bet vėliau žmonės plytas išsinešiojo savo namų statybai.  Iš A.Miškinio knygos Vakarų Lietuvos miestai ir miesteliai

  Grafas Pliateris po medžioklės su grobiu, šalia savojo Shevrolet.  Dvaro svirnas, 1934 m.  Dvaro pastatas stovėjo dar sovietmečiu, tačiau dabar iš jo nieko nelikę.

  Paskutinis taisė laimutis; 2012.08.19, 20:44.

  #2
  Internete radau keletą įdomesnių nuotraukų, jų šaltinis: http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show..._d=94581&p_k=1

  Rekonstruotas parterio ratas tarp buvusių rūmų ir svirno. Fotografavo Kurtuvėnų regioninio parko kultūrologas Rytis Budrys  Rekonstruotas buvusios oficinos pastatas.  Rekonstruotas parko tvenkinys.  Dvaro svirnas po nepriklausomybės atgavimo restauruotas, tačiau 2001 m. rugpjūčio 1 d. naktį sudegė, o 2006 m. visiškai atstatytas pagal autentišką projektą, nepanaudojus nė vienos vinies.

  Dvaro svirnas 2009 m.


  http://lt.wikipedia.org/wiki/Kurtuv%C4%97n%C5%B3_dvaras

  Comment


   #3
   nuostabus svirnas, džiugu, kad dar bent kažką stengiasi restauruoti autentiškai

   Comment


    #4


    „Kurtuvėnų dvaras. Istoriniai pasakojimai“.
    Nuo 1995 metų Kurtuvėnų dvaro sodybą tyrinėjanti archeologė dr. Birutė Kazimiera Salatkienė knygoje atskleidžia, kokiais pavidalais, iš kokių šaltinių mus pasiekia žinios apie provincijos dvaro praeitį ir kaip iš jų klostosi spalvinga mozaika, kurioje vienos dalys yra ryškios, kitos nutolusios ir padūmavusios, o kai kurias vis dar dengia tirštas istorijos rūkas.
    Lietuvių k.
    Kaina - 16,30 Lt

    Comment


     #5
     Kurtuvėnų dvaro sodyba – pasivaikščiojimas didikų takais
     http://www.15min.lt/naujiena/ziniosg...ais-582-249121

     Comment


      #6
      A. Miškinis knygoje Vakarų Lietuvos miestai ir miesteliai šią nuotrauką priskiria Kurtuvėnams. Bet čia rašoma Rytų Prūsija, Heinrichswalde - Gastos - Славск miestas Kaliningrado srities šiaurinėje dalyje. Panašus pastatas buvo Gastose, bet skiriasi fasado detalėmis. Net nebeaišku pasidarė, gal tikrai čia ne Kurtuvėnų dvaro rūmai.      Paskutinis taisė laimutis; 2013.05.18, 20:19.

      Comment


       #7
       Kurtuvėnų dvaro panorama


       © Žemaičių vyskupystės muziejus

       svirnas iš galo [fot. Stasys Ivanauskas, XX a. 4 deš.]


       © Šiaulių „Aušros“ muziejus
       Paskutinis taisė oivej; 2014.01.29, 18:17.

       Comment


        #8
        Kurtuvėnų dvaro svirnas. XX a. 4 dešimt. Balio Buračo nuotrauka

        Comment


         #9
         Dvaro rūmų griuvėsiai, 1951 m.

         www.kiekduosi.lt

         Comment


          #10
          Dvaro sodybos parkas nuo Žvėjų g., rajoninio kelio 4030. Ganėtinai "apžėlęs"          Išlikusi akmeninė tvora          Toliau einant gatve jos beveik nebesimato.          Priešingoje pusėje ji dar ganėtinai neblogai matyti.          Vaizdas nuo gatvės.

          Comment


           #11
           Tvora netoli arklidžių atrodo žymiai geriau.           Parkas "apžėlęs" ir šioje vietoje.           Tvora iš toliau.           Kurtuvėnų žirgynas. Jei neklystų, dešinėje yra arklidės, o kairėje bendro pobūdžio dirbtuvės. Pirmame plane aptverta aikštelė.           Dirbtuvės iš arčiau.

           Comment


            #12
            Šalia arklidžių ir dirbtuvių esantis pastatas, dėl jo paskirties nesu tikras. Visgi, turbūt tikrai susijęs su žirgyno veikla.            Arklidės. Tolumoje matosi dengtas jojimo maniežas.            Nuo čia matosi ir 2014 m. baigta atstatyti ratinė.            O visai šalia, dvaro sodybos teritorijoje, stovi privatus namas.            Kurtuvėnų Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios bokštai matosi virš ratinės.

            Comment


             #13
             Ratinė iš arčiau. Pervertinau savo fotoaparato matymo lauką...             (...)
             Paskutinis taisė Romas; 2016.04.23, 20:18. Priežastis: Kopija iš temos "Kurtuvėnų regioninis parkas"

             Comment


              #14
              2014 07 25

              Svirnas              Dvaro sodybos oficina. Dabar čia įsikurusi Kurtuvėnų regioninio parko direkcija.              Žvilgsnis link dvaro sodybos parko.

              Comment


               #15
               Tam tikra dalis dvaro sodybos parko yra sutvarkyta, bet, kaip jau minėjau, nemaža jo dalis, ypač pakraščiai, tikrai galėtų būti šiek tiek praretinti.               Dar keli svirno kadrai.

               Už tų medžių stovėjo senoji dvaro oficina.               2013 m. čia buvo vykdomi archeologiniai tyrinėjimai.

               Comment


                #16
                Kai kur neblogai matosi senosios oficinos pastato plano fragmentai.

                Comment


                 #17
                 Kurtuvėnų dvaro rūmai. Tiksliau tai kas yra išlikę.

                 Comment


                  #18


                  Pro šiuos stiklus turėtų matytis dvaro liekanos, bet panašu, kad šie "įrengimai" veikia kaip šiltnamiai.                  Pro šį šiek tiek matosi. Viduryje, apačioje.

                  Comment


                   #19
                   Dvaro sodybos parkas.

                   Comment


                    #20
                    Tik šiandien pastebėjau, kad dvaro oficina su stoglangiais....                    Jei neklystu, įmantri dvaro lietaus kanalizacija.

                    Comment

                    Unconfigured Ad Widget

                    Collapse
                    Working...
                    X