Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Veisiejų dvaras, Lazdijų r.

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

 • Beniux
  pradėjo temą Veisiejų dvaras, Lazdijų r.

  Veisiejų dvaras, Lazdijų r.

  XVII a. dvaras netgi dažniau buvo vadinamas pilimi. Paskutinį ir didingiausią „rūbą“ statinių kompleksui suteikė Mykolas Juozas Masalskis. Tai galėjo įvykti apie 1740 – 1743 metus. Rūmai įgijo U raidės formą, kurios „stogas“ buvo atsuktas į bažnyčios pusę, t.y. į šiaurės rytus. Vyravo baroko stiliaus elementai. Ir centrinį pastatą ir abu fligelius puošė kolonos, kurios galėjo atsirasti ir XVIII a. antroje pusėje (klasicizmo įtaka).
  1768 m. M. J. Masalskis mirė, o dvaro nuosavybės teisės perėjo sūnui, Vilniaus vyskupui Ignotui Jokūbui Masalskiui. Realiai dvarą administravo jo artimiausios giminaitės Viktorijos Oginskytės (mirė 1830 m.) vyras, vokiečių kilmės baronas Matas Žynevas (mirė 1814 m.), kuris 1790 m. ir galutinai nusipirko dvarą. Šiai porai neturėjus, vaikų nuosavybės teisės, atrodo, 1832 m. perėjo Tadui Oginskiui. Kai pastarasis 1844 m. mirė, ūkis liko žmonai Marijai, gyvenusiai ir 1863 m. sukilimą. XIX a. antroje pusėje dvarą dar valdė jų palikuonys Aurelija Oginskytė – Valavičienė, po to – Eustachijus Valavičius. Nuo 1885 m. dvaras palaipsniui pereina Gauronskiams – Zigizmundui ir Vladimirui. 1895 m. rūmus nuniokojo didelis gaisras – kai kurios patalpos daugiau ir nebuvo atgaivintos.
  Šie 1899 m parduoda dvarininkui Petrui Gurskiui ir Edmundui Muravskiui. Pastarosios pavardės „nešiotojai“ ir liko paskutiniais dvaro savininkais. 1923 m. Edvardo Muravskio dvarą išparceliavo. Švietimo ministerija rūmų fligelyje įkūrė mokyklą, o Žemės ūkio ministerija valdė parką ir kitus statinius. 1925 m. gaisras supleškino visus aplinkinius pastatus, bet rūmai nenukentėjo. Naujos bėdos nelaukė ir po trejų metų nugriovė centrinę dalį ir arčiausiai ežero likusį fligelį. Dabar stovi tik šiaurės vakarinis fligelis ir „keli bėginiai metrai“ centrinės dalies pamatų ir sienų. Kai kurias senųjų rūmų plytas panaudojo klebonijos statybai.


  Fligelio vaizdai, einant pagal laikrodžio rodyklę (pradedant nuo bažnyčios pusės):

  Kitąkart pateiksiu nuotraukas iš kitų dvarvietės vietų.
  Paskutinis taisė digital; 2019.04.09, 00:07. Priežastis: atkurtos nuotraukos

 • laimutis
  replied
  Veisiejų dvaro rūmai (XVIII a.). Rekonstrukcija  https://www.imgrum.pw/media/19625883...QRgfSaOGjwa5gU


  Veisiejų dvaro rūmų 3D rekonstrukcijos ir miestelio centrinės dalies rekonstrukcijos maketo pristatymas http://www.lazdijumuziejus.lt/lt/gal...fQcKvxj7vOUnOk

  Komentuoti:


 • Aukselis
  replied
  Lietuvos didžiojo etmono Juozapo Mykolo Masalskio statytas Veisiejų dvaro fligelis atviras visiems

  Veisiejų dvaro rūmų vakariniam fligeliui rekonstruoti išleista apie 3 mln. litų Europos Sąjungos fondų lėšų. Rekonstruotame objekte įsikūrė Veisiejų regioninio parko direkcija

  Plačiau.. http://www.statybunaujienos.lt/nauji...s-visiems/1367

  Komentuoti:


 • laimutis
  replied
  Dvaro rūmų kiemelyje. 1922 m.  Dvaro rūmai 1922 m. vaizdas nuo ežero pusės  Šaltinis: http://kvr.kpd.lt/heritage/

  Komentuoti:


 • Beniux
  replied
  tas dvaras gal būtų sulaukęs ir geresnių laikų, bet po 1925 m. gaisro (dvaras nenukentėjo) vietiniai nusprendė savo degėsius atstatyti ... ardydami rūmų dviejų korpusų plytas. Švietimo ministerija (rūmų savininkė) tik stebėjo ir džiaugėsi, kad nereikės steigti žemės ūkio mokyklos.

  Enigma - Šiaip, tai, pasiklausius vietinės faunos, galima pagalvoti, kad visuose tvenkiniuose tūno jei ne po lėktuvą, tai po tanką .

  Laimutis - žinau, kad N. Orda lankėsi Veisiejuose, bet niekur neradau parašyta (arba aš nesugebėjau rasti), kad tikrai nutapė dvaro rūmus.
  Paskutinis taisė Beniux; 2011.06.21, 22:21.

  Komentuoti:


 • enigma
  replied
  Ačiū, Beniux. Veisiejuose teko praleisti neužmirštamą vasarą. Dvaro rūmuose yra ir šioks toks muziejus.

  Beja, kalbama, kad viename iš Veisiejų parkų tvenkinių yra nuskendęs II -ojo pasaulinio karo naikintuvas, tiksliai nebepamenu kieno, berods vokiečių. Nors galiu ir klysti.
  Paskutinis taisė enigma; 2011.06.21, 22:20.

  Komentuoti:


 • laimutis
  replied
  Dvaro rūmai 1922 m. vaizdas nuo ežero pusės  Dvaro rūmų kiemelyje. 1922 m.  Dvaro planas 1923 m.  Vaizdai iš A.Miškinio knygos Užnemunės miestai ir miesteliai. Gaila, kad nugriovė didelę rūmų dalį. Butų miestelio ir parko puošmena, įdomu ar yra dar įkonografinės medžiagos, turėtų būti N.Ordos piešinys bet jo neteko matyti.
  Įdomus reportažas Beniux.

  Komentuoti:


 • Beniux
  replied
  Veisiejų dvaro parkas. Jis įkurtas XVIII a., o XIX a. pabaigoje pertvarkytas į peizažinį, t.y. atsisakė griežtos geometrinės kompozicijos. Užima beveik 6 ha plotą. Jame yra šie svarbesni gamtiniai objektai: uosis ir 22 liepų ratas, kūdra, kanalas. Paminėtini tokie retesni medžiai: kanadinė tuopa, amūrinis kamštenis, Ziboldo obelis, mandžiūrinis riešutmedis.
  Dabar dvarvietėje įrengtas visai neprastas stadionas, estrada ir keletas mažesnių statinių.

  Pro simbolinius vartus įeiname į parko teritoriją. Tikrieji dvaro vartai anksčiau stovėjo šiek tiek šiauriau, prie turgavietės (dabar maždaug toje vietoje yra seniūnijos pastatas).  Kūdra, kurioje dvaro laikais augino žuvis dvarininkų stalui. Jis kanalu buvo sujungtas su ežeru. Dabar sudėtinga irigacinė sistema neveikia, nors jos pėdsakai neblogai matomi.
  Meilės tiltelis. Po juo išlikęs senasis uždoris, kuris, manau, jau nefunkcionuoja.
  Einant per tiltelį, yra privalu sugalvoti meilų norą.
  Viena iš alėjų:  Storasis uosis. Žmogaus galvos aukštyje kamieno storis siekia apie 165 cm. Šis 200 metų senuolis siekia 31 m aukštį.  Čia buvo centrinių rūmų laiptai, vedę links ežero. Laiptai ir tvoros kuoras buvo atkurti jau sovietmečiu ir net šiais laikais.


  Paminklas - biustas esperanto kalbos kūrėjui L. Zamenhofui, pastatytas 1998 m. Skulptorius - Julius Narušis.


  Na, ir kai jau beveik visą parką apėjau radau "paslėptą" ... parko planą.

  Paskutinis taisė digital; 2019.04.09, 00:15. Priežastis: atkurtos nuotraukos

  Komentuoti:

Unconfigured Ad Widget

Collapse
Working...
X