Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Rietavas

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Rietavas

  Rietavas

  Apie 4000 gyv. turintis miestelis Žemaitijoje.
  1950-1962 m. buvo rajono centras. 1999 m. pabaigoje vėl tapo savivaldybės centru. Tiesa, savivaldybė viena mažiausių Lietuvoje - tik 10,2 tūkst. gyventojų.
  Rietave yra šiokia tokia pramonė - baldų įmonė ir kažkieno utilizavimo įmonė.

  Labiausiai miestelį išgarsino Oginskiai
  Jie įsigijo Rietavo dvarą 1775 m. XIX a. jie įsirengė didžiulius dvaro rūmus. Baudžiava čia buvo panaikinta jau 1835 m.
  Oginskai (Irenejus ir jo sūnūs Mykolas ir Bagdonas) buvo dideli meno mecenatai, išlaikė orkestrą, steigė mokyklas valstiečiams.
  1859 m. įsteigta žemės ūkio mokykla
  1872 m. įsteigta muzikos mokykla.
  Čia organizuotos pirmosios žemės ūkio parodos, valstiečių savišalpos kasos. B.Oginskis pirmas Lietuvoje įsivedė elektrą ir telefoną.
  Oginskiai globojo L.Ivinskį ) pirmųjų kalendorių autorių.

  Deja, ši giminė neturėjo palikuonių. 1902 m. mirė M.Oginskis, kuris po tėvo mirties valdė Plungės dvarą, o 1909 m. - ir B.Oginskis

  Rietavas ir dvaras labai nukentėjo I pasaulinio karo metais - čia siautėjo kaizeriniai okupantai.

  Deja, I nepriklausomybės laikais dvaras toliau smuko - rūmai nebuvo taisomi, parduoti iš varžytinių ir net nugriauti.
  Oranžerijos ir gėlynai sunyko, Kai kurie augalai iškeliavo į Kauną.
  Prie dvaro nykimo nemenkai prisidėjo ir valdžios aplaidumas bei kai kurių vietinių gyventojų gobšumas.


  Miestelio vaizdas nuo Plungės pusės


  Tipinis stalinistinis savivaldybės pastatas atnaujintas, kai Rietavas vėl tapo rajono centru


  Miestelio aikštė.
  Laisvės paminklo (1928 m.) pagrindui buvo panaudotas Oginskių laikais naudotas plentvolis. Nežinau, ar šis paminklas senas, ar atstatytas Atgimimo laikais.


  Palyginimui - senesnė (1997 08 ) miesto aikštės nuotrauka
  Dvaro didybės likučiai


  Dvaro teritorijoje sovietmečiu pristatyta tipinių daugiabučių


  Viename iš išlikusių dvaro pastatų įsikūrusi ligoninė

  #2
  Ta baznycia tai visai galingai atrodo!!! Is nuotrauku atrodo, kad miestelis truputeli didesnis negu is tikruju yra

  Comment


   #3
   Ačiū! Puiki tiek vaizdinė, tiek faktinė info, kuri mane nustebino. Nors per metus pora kartų kertu šį miesteli, tačiau šiek tiek žinojau tik apie Oginskius(Kad jie ten gyveno, turėjo dvarą)

   Comment


    #4
    Parašė Romas
    Rietavas
    Dėkui, Romai, matau miestą verta aplankyti vien dėl bažnyčios. O iš paskutinės nuotraukos matyti, kad dvaro pastatų yra likę kiek daugiau, nei vien dabartinė ligininė?
    Kaip po dykumą blaškiausi

    Comment


     #5
     Šiame miestelyje gyveno mano dėdė, todėl vaikystėje dažnai čia tekdavo lankytis. Dar prisimenu dvaro rūmų griuvėsius.
     Visiems kam įdomus šis miestelis rekomenduoju paskaityti:

     http://samogitia.mch.mii.lt/KULTURA/rietavas.lt.htm

     IT. Sicilija
     PT. 11 dienų Portugalijos keliais
     LT. Kaunas 2009.01.04

     Comment


      #6
      Parašė Giedra70
      Šiame miestelyje gyveno mano dėdė, todėl vaikystėje dažnai čia tekdavo lankytis. Dar prisimenu dvaro rūmų griuvėsius.
      Visiems kam įdomus šis miestelis rekomenduoju paskaityti:

      http://samogitia.mch.mii.lt/KULTURA/rietavas.lt.htm
      Tai, kad, Giedra, nelabai galejai tuos rumu griuvesius matyti, nes beveik visi saltiniai raso, kad rumu griuvesiai nugriauti dar 1927 m.:

      "Dvaro sodybos vystymesi ryškūs šie formavimosi etapai:I-asis – 1527 m. – Rietavas minimas kaip LDK dvaras. 1588 m. inventoriuje jau aprašoma Rietavo dvaro sodyba.II-asis – XIX a. vid.- II p. 1837–1855m. susiformavo išlikusios dvaro sodybos centras: pastatyti rūmai (perstatyti 1880–1886 m., sudegę 1909 m., nugriauti 1927 m.)" (Saltinis http://www.heritage.lt:8080/dosje/rietavo_dosje.doc)

      Nebent esi labai

      Įdomu tai, kad Rietave 1850–1855 m. įkurtas didžiausias Lietuvoje parkas - mazas miestelis, bet didelis didiku kulturos reiskinys Lietuvoje.

      Comment


       #7
       Rietavo bažnyčia ir aikštė atrodo labai įspūdingai. Tiesa, Rietavas jau NEBE rajonas, o tiesiog Rietavo savivaldybe (kaip ir Kazlų Rūdos, Marijampolės, Kalvarijos, Elektrėnų ir Pagėgių - visos naujos savivaldybės neteko RAJONO vardo).
       Paskutinis taisė Metropolis; 2007.01.31, 19:12.

       Comment


        #8
        šios vasaros Rietavas.
        (palyginimui - 2006 m. http://www.miestai.net/forumas/showp...&postcount=130)

        tiesa, diena jau buvo jau vakarop, tad...

        parkas prie bažnyčios:

        Comment


         #9
         Bažnyčia tikrai įspūdinga, bizantijos bruožai.
         DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<

         Comment


          #10
          Rietavas ir jo apylinkės

          Rietavas - miestas Žemaitijoje, Telšių apskrityje, 25 km į pietus nuo Plungės; savivaldybės centras, turi miesto seniūnijos statusą, taip pat yra apylinkių seniūnijos centras. Yra Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia (pastatyta 1873 m.), Oginskių buv dvaro pastatai, parkas. Veikia Oginskių kultūros istorijos muziejus, ligoninė, kultūros centras, L. Ivinskio gimnazija, „Aušros“ katalikiška vidurinė mokykla, meno mokykla, Žemaitijos kolegija (aukštoji neuniversitetinė mokykla) ir t.t.

          Tikiuosi forume atsiras žmonių, kurie yra buvę šiame miestelyje, ar kur greta jo, o gal net gyvenę, kilę iš šių vietų. Man asmeniškai Rietavas buvo visada kaimu (nors jau turintis savivaldybės teises), kuriame leisdavau vasaras pas senelę. Taigi nemažai atsiminimų...
          Norėčiau su jumis pasidalinti kai kuriomis savo nuotraukomis.

          Comment


           #11
           Neoromantinė Rietavo šv. arkangelo Mykolo bažnyčia - žymiausias Prūsijos karaliaus dvaro architekto Friedrich August Stuler (1800-1865) kūrinys. Kunigaikščio Irenejaus Oginskio šeimai užsakius, pastato projektą parengė Romoje gyvenęs architektas Gąsowski. Tačiau 1853-1854 m. bažnyčios statybai vadovavęs F.A.Stuler šį projektą, matyt, gerokai pakeitė ir Rietavo bažnyčia tapo panaši į jo sukurtą Potsdamo bažnyčią – abiejose sekama Lombardijos romaninių bazilikų su aukštomis kampanilėmis tradicija.
           Bažnyčia 1853 m. pradėta statyti kunigaikščio Irenėjaus Oginskio, dvaro rūmų centrinėje ašyje, nugriautos medinės bažnyčios vietoje. Statyba tęsėsi 21 metus. 1853 m. birželio 9 d. žemaičių vyskupas M. Valančius pašventino kertinį bažnyčios akmenį, o statybos darbams pradėjo vadovauti architektas Friedrichas Augustas Stüleris. Nuo 1860 m. iki darbų pabaigos, vadovavo architektas Ferdinandas Steinbartas.
           1863 m. mirė fundatorius Irenėjus Oginskis. Bažnyčiai dar trūko vidaus įrangos, tad rūpinimąsi ja perėmė velionio žmona Olga bei sūnūs Bogdanas ir Mykolas. 1874 m. bažnyčia buvo užbaigta ir konsekruota. Ji yra ankstyvojo istorizmo etapo statinys Lietuvoje. Bažnyčia sukurta dar iki generalgubernatoriaus Muravjovo paskelbto draudimo statyti naujas katalikų bažnyčias, pastatyta prie centrinės miestelio aikštės, formuoja jos planą bei erdvę. Rietavo bažnyčios planas - lotyniško kryžiaus formos, su plačia presbiterija, kuri užbaigta trimis pusapskritėmis apsidėmis.

           Eksterjere pasitelktas skulptūrinis dekoras, retas istorismo sakraliniuose pastatuose. Pagrindinio portalo timpane įkomponuota Šventosios Šeimos skulptūrinė grupė, dešiniajame – Kristaus nuėmimo nuo kryžiaus reljefas; kairiojo timpano reljefas neišlikęs. Nišose išdėstytos šešių šventųjų figūros. Bažnyčios viduje prie įėjimo yra dvi angelų su švęsto vandens indais skulptūros. Cokolis suklotas iš trijų tašyto granito eilių, laiptai - bučarduoto granito. Langų rėmai metaliniai, į juos įstatyti vitražai švino rėmeliais. Prie įėjimų į zakristijas įrengti stilingi lieto metalo laipteliai su žibintais. Pagrindinio fasado durys filinginės, dvivėrės, su autentiškomis metalinėmis XIX a. rankenomis. Parapijiečių patogumui į kairįjį bažnyčios bokštą įkeltas laikrodis. Bažnyčios stogas dengtas skarda. Pagrindinis altorius (Švč. M. Marijos ėmimo į dangų) yra balto marmuro, santūrių neoromaninių formų, 1873 m. gamintas L. Bougneau dirbtuvėse Briuselyje. Už altoriaus esančioje erdvėje įrengtos salės. Kadangi presbiterija plati, šoniniai altoriai išdėstyti transepte (po du altorius kiekviename gale). Sakykla su stogeliu, įtvirtinta prie pilioriaus, yra tamsaus medžio, lakoniškų formų. Presbiterijos kairėje sienoje įkomponuotos portretinės epitafijos – Olgos Oginskienės (1819-1899) ir Irenėjaus Oginskio (1808-1863). Presbiteriją nuo navų skiria tvorelė. Bažnyčios grindys išklotos kvadratinėmis pilko ir juodo marmuro plokštėmis, presbiterijos dalyje panaudotas kontrastingesnis baltų ir juodų plokščių derinys. Kolonėlės ir pilioriai dažyti imituojant marmurą, sienos - gelsva spalva, skliautai, ramstinės arkos, piliastrai – balta. Apsidės skliaute XX a. viduryje ištapyta kovojančio Šv. arkangelo Mykolo figūra. Bažnyčios pastatas iliustruoja Lietuvoje retą sekimą italų romanine architektūra.

           1853-1874 m. pastatytoji Rietavo bažnyčia yra kryžminė, jos presbiterija užbaigta trimis apsidėmis. Navų dalies ir transepto sankirtą pabrėžia platus aštuoniakampis, uždengtas žemu piramidiniu stogu bokštas, kurio viduje yra aklinas kupolas. Aukštą pagrindinio fasado vidurinę dalį nuo žemesnių šonų skiria kontraforsai. Jie remia ir pastato kampus. Į kiekvieną iš trijų navų veda įėjimai. Fasado vidurys akcentuotas stambiu langu – rože. Ties pagrindiniu fasadu prie navų dalies šonų šliejasi du aukšti, liekni, kvadratiniai bokštai – kampanilės su smailėmis. Bažnyčios siluetas, tūrių ir fasadų kompozicija sudėtingi, daugiaplaniai. Visi elementai – perspektyviniai portalai su kolonėlėmis, biforinės ir triforinės nišų arkos, gausios arkatūrų juostos - kartoja romaninių sakralinių pastatų formas.

           Paskutinis taisė Evilangel; 2009.11.02, 09:53.

           Comment


            #12
            temos pavadinimas galėjo būti "rietavo bažnyčia"
            pirtis tautybės neturi (lietuviui geriausia garinė pirtis!)

            Comment


             #13
             Greta Rietavo kapinių yra medinis koplytstulpis ir akmeninis paminklas bolševizmo aukoms atminti.

             Comment


              #14
              Super, truksta tik svintant iamzinto Rietavo turgaus
              פוניקולאַר

              Comment


               #15
               Rietavas

               Miestelio bendras vaizdas iš lėktuvo. 1935 m.               Plungės gatvė,1934-1936 m.


               Nuotraukų šaltinis: http://akvedukas.blogspot.com/

               Miestelio bendras vaizdas iš lėktuvo. Apie 1935 m.               1935 m.               Kvėdarnos ir Žemaičių gatvės, vaizdas iš bažnyčios bokšto               Kvėdarnos gatvės vaizdas iš aikštės su statomu Nepriklausomybės dešimtmečio paminklu. Apie 1928 m.               Kvėdarnos gatvė. Nepriklausomybės dešimtmečio paminklas.
               Ant pjedestalo, kuriam panaudotas senas plento volas, iškilo Laisvę simbolizuojančios moters statula.


               Nuotraukų šaltinis : www.efoto.lt

               Comment


                #16
                Rietavas

                Sudegęs miestelio centras po 1941 m. birželio 23 d.

                ebay.com

                Miestelio vaizdas iš lėktuvo po 1941 m. birželio 23 d.

                ebay.de

                1941 m.birželio 23 d. miestelį užemė nacių daliniai, per puolimą labai nukentėjo centrinė Rietavo dalis : sudegė centras, Dvaro, Laukuvos, Kvėdarnos, Klaipėdos gatvės. Sudegė medinė ir mūrinės sinagogos.

                Comment


                 #17
                 Parašė Evilangel Rodyti pranešimą
                 Šalia prūdo medyje yra nedidelis koplytstulpis - skirtas prūde nuskendusiam žmogui atminti.
                 [/URL]
                 čia ne nuskendusiam žmogui atminti, o sušaudytų ir į tvenkinį sumestų (karo ar pokario laikotarpiu) žmonėms atminti

                 Comment


                  #18
                  Toks mielas vaikystes ir jaunystes miestelis

                  po penkiu metu pertraukos grizau i Lt atostogu, ir taip smagu vel pmatyti toki jauku ir zalia miesteli. Gaila tik kad centrineje aiskteje iskirsti dideli medziai ir aikste atrodo tokia plika. Kokia ramybe ir atsipalaidavimas sitam Zemaitijos kampelyje !

                  Comment


                   #19
                   1933 m., fot. Adolfas Valeška


                   © Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

                   Comment


                    #20
                    Rietavas

                    Rietavas vieną rudens dieną

                    1. Nepriklausomybės paminklas prie savivaldybės pastato


                    2. Turbūt neginčytina, kad pats įspūdingiausias Rietavo pastatas yra Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia. Tiesa, norint įamžinti kokybiškai reiktų atvykti gerokai vakarop...


                    3.                    4. Rietavo gatvės (Žemaitės, J. Naujalio)


                    5. Parkelis prie bažnyčios


                    6. Jame yra fontanas


                    7. Pagrindinė miesto gatvė - Plungės


                    8. Alėja


                    9. L. Ivinksio gimnazija


                    2013-10-03

                    Comment

                    Working...
                    X