Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Tauragė

Collapse
X
 • Filtrai
 • Laikas
 • Show
Clear All
new posts

  Tauragė

  Tauragė - pats mažiausias apskrities centras.
  Apie 30.000 gyventojų, dabar kiek sumažėjo.

  Gal mažai kas žino, kad Tauragė, o ne Vilnius ar Klaipėda, yra Lietuvos liuteronų centras. Didžioji dalis Klaipėdos krašto liuteronų išvyko po karo į Vokietiją, taigi jų didžiausia koncentracija - Tauragės apylinkėse.

  Centras po karo užstatytas tipiniais stalinistiniais pastatais.
  Pramonė pastaraisiais metai nusmuko - išnyko stambios skaičiavimo mašinų, keramikos, baldų, kitos įmonės.
  Europinis kelias E-77 gražiai atrodo tik žemėlapyje - vistiek į Europą visi važiuoja ne per čia (ką paskui veikti Kaliningrade), o per Lenkiją
  Dabar labiausiai garsėja tuo, kad netoli (už 25 km) yra Kaliningrado srities siena ir karts nuo karto pagaunamas koks cigarečių, degtinės ar benzino kontrabandininkas. Jokiu būdu nenoriu užgauti tauragiškių - kiek jų pažįstu, visi yra puikūs žmonės.
  Beje, benzinas ten išties buvo kokiais 25 centais pigesnis nei Klaipėdoje - legalios degalinės irgi turi skaitytis su konkurentais. :)

  Foto 2006 04
  Centrinė miesto gatvė


  Pagrindinė gatvė


  Bažnyčių gatvėje yra katalikų ir liuteronų bažnyčios


  Ledonešis Tauragės tvenkinyje

  #2
  Pėsčiomis per senąją Tauragę

  Lietuvos pietvakariuose, ant Jūros upės kranto, prie Karaliaučiaus – Rygos kelio, jau penkis šimtmečius gyvuoja miestas, mūsų sentėvių gražiai pavadintas – TAURAGĖ.
  Tauragės vardas sudėtas iš dviejų žodžių tauras ir ragas.
  Rašytiniuose šaltiniuose Tauragė minima tik XVI a. pr., bet miesto įkūrimas siekia ankstesnius laikus. Istorijos vingiuose Tauragė atsidūrė dviejų skirtingų etninių, religinių, politinių pasaulių terpėje. Kartais šis kraštas turėjo būti siena, skiriančia šiuos pasaulius, o kartais juos jungiančiu tiltu. Dėl to, tarsi pušelė prie didelio tako, Tauragė įgijo tik jai būdingą charakterį ir savitą, nepakartojamą atspalvį.
  Pažintį su Taurage pradėsime nuo ,, Tauragės pilies “. Pilis – tarsi mūsų miesto vizitinė kortelė. Tai XIX a. vidurio architektūrinis ansamblis, pastatytas carinės Rusijos muitinės poreikiams, nors tarp romantikų vis dar sklando įvairios legendos apie paslaptingus pilies tunelius ir požemius. Pilis buvo statoma etapais. 1844 – 1847 m. pastatomas dviejų aukštų mūrinis etapinis pastatas pasienio areštuotiems. 1852 m. pastatas aptveriamas mūro tvora ir kieme pastatyti ūkinės paskirties pastatai. Tvarkant pastatus atsirado kampiniai bokštai, šaudymo angos. Taip pastatams suteiktas ,, romantinis “ renesansinės pilies charakteris.
  Pilyje veikia Tauragės krašto muziejus ,, Santaka “. Muziejus kaupia, saugo, tyrinėja krašto istorines kultūros vertybes. Veikia 3 skyriai – istorijos, etnografijos, gamtos, gausu tautodailės dirbinių.
  Viename iš pilies bokštų atidaryta fotografijos meno galerija.

  Tauragės pilis iš toliau  Kitoje gatvės pusėje stovi architekto Slupskio parengtas pašto stoties kompleksas su užeigos namais (1858-1861 m.).

  Pašto senoji dalis vieno aukšto tamsiai geltona, visa kita kaip suprantat prilipdyta prieš keleta metu :)

  Toliau senuoju plentu leidžiamės žemyn Jūros upės link.  Šone matysime Kultūros rūmus, anksčiau buvusius Šaulių namus, bei paminklą, skirtą V. Putvinskio atminimui.

  Kultūros namai nesenai pavirtę kultūros rūmais  Šalia paminklas V.Putvinskiui  Kelionę tęsime besigrožėdami Jūros krantine. Pamatysime tauragiškių tautodailininkų 1976 m. sukurtą skulptūrų ansamblį. Ansamblio akcentas – vasaros lauko estrada su menininkų pasakų motyvais sukurtomis skulptūromis.

  Prie tilto pasukus į kairę leidžiames Jūros krantine  Vasaros estrada... skulptūrų pasakų motyvais šįkart nufotografuot nespejau ...  Palikę vasaros estradą, aukštu Jūros krantu grįžtame į miesto centrą. Prieš mus išnyra Švč. Trejybės bažnyčios bokštas. Bažnyčia mūrinė, kryžminio plano su aštuonsieniu bokštu, turi romantizmo ir klasicizmo architektūros bruožų. Viduje puikus vargonų prospektas.

  Švč.Trejybės bažnyčia  Apsilankę bažnyčioje, sukame į Prezidento gatvę. Kiek paėję prieisime laidojimo namus. Čia stovėjo 1925 m. statyta metodistų bažnyčia.  Už keletos namų aplankysime 1945 – 1954 m. buvusią NKVD būstinę, kur buvo tardomi, kankinami žmonės. Neretai aukos buvo užkasamos gyvenamojo namo kieme.

  1993 m. buvusiame kančių namo kieme buvo atidengtas paminklas. Čia yra įkurtas tremties ir kančių muziejus.  Šalia stovi medinis kryžius, kuris buvo slapta pastatytas partizanui Antanui Lukošiui Rūtai, Žygaičių kapinėse stovėjo 50 metų. Koks ryšys net nežinau, greičiausiai irgi guli šiame kieme. Buvo per šalta ir pavardės sąraše neieškojau  Prezidento gatvę kerta Vytauto gatvė. Šių gatvių susikirtime, nedideliame skverelyje stovi 1990 m. atstatytas V. Kudirkos atminimui skirtas paminklas. Šioje vietoje vyksta įvairūs renginiai, šventiniai minėjimai.

  Šalia stovi evangelikų liuteronų Martyno Mažvydo bažnyčia, statyta 1843 m. 1987 m. prie centrinio bažnyčios įėjimo, į esančias nišas buvo patalpintos kalto vario Martyno Mažvydo ir Martyno Liuterio skulptūros, kurių autorius – tauragiškis tautodailininkas Antanas Bagdonas.  Varinis Martynas Mažvydas  Varinis Martynas Liuteris  Šioje vietoje atsiduriame Tauragės parduotuvių alėjoje - Bažnyčių gatvėje, kurios viename gale Liuteronų bažnyčia, kitame katalikų Švč.Trejybės bažnyčia.  Toliau paėję Vytauto gatve, prieisime Dariaus ir Girėno gatvę. Čia stovi 1935 m. statytas architektų A. Funko ir M. Songailos projektuotas bankas. Pastato architektūroje jaučiamos neoklasicistinės tendencijos. Tai vienas iš žymiausių tarpukario metų pastatas.  Čia mūsų kelionė po senąją Tauragę baigiasi, nes gryžome ten iš kur ir pradėjome :)
  pridedu ir žemėlapį. Mėlyna spalva pažymėtas mūsų maršrutas. Deja, trūksta vasaros estrados. Raudona - Bažnyčių gatvė, į kurią neužsukom...tikiuosi ką nors sudomino, gal kas ką ir įdomaus pamatėt...
  Paskutinis taisė boo; 2010.11.02, 13:03.

  Comment


   #3
   Ačiū už reportažą
   GE. Tbilisis / თბილისი | GE. Batumis / ბათუმი | GE. Aukštutinė Svanetija / ზემო სვანეთი

   Comment


    #4
    Dėkui. Savitas ir jaukus miestas. Malonus netikėtumas - A. Funko ir M. Songailos projektuoto banko nuotrauka.

    Comment


     #5
     buvo įdomu. o kas yra vargonų prospektas ir - ką, iš to kiemo neperlaidojo palaikų?..

     Comment


      #6
      Visai jaukus miestas. Kadangi Tauragė ekonomiškai labiausiai atsilikęs šalies kraštas, tai tikėjausi išvysti kažką nelabai įspūdingo. Bet, sakyčiau, duok Dieve visiems šalies miestams taip jaukiai ir tvarkingai atrodyt. Nors, aišku, pamatėm tik maža dalelę.
      Jūsų,
      Analitikas PlėtRa™

      Komentaro autorius neatsako už nieką išskyrus save - galvokit savo galva, jis nėra Jūsų dvasinis gyvenimo vadovas.

      Comment


       #7
       Dėkui už puikų ir su meile padarytą reportažą.
       Parašas :)

       Comment


        #8
        Puikus fotoreportažas. Man pačiam dažnai tenka lankytis Tauragėje, bet buvo įdomu pažvelgti iš šalies į šį miestelį :)

        Comment


         #9
         Tiltas per Jūrą

         Pirmojo pasaulinio karo metu Tauragė labai nukentėjo. 1914 rugsėjo 5 pasirodė pirmiejio vokiečių žvalgai. Po dviejų dienų vokiečiai dislokavo didesnes pajėgas. Metų pabaigoje rusų armija surengė Rytų Prūsijos puolimo akciją ir, užėmę Tauragę, pasiekė Tilžę. Vokiečių armijos vadovybė, įvertindama tai, kad pralaimi Rytų fronte, metusi keletą divizijų, 1915 kovo - balandžio mėnesiais surengė puolimo akciją. Jos metu buvo okupuota Tauragė. Prasidėjus karo veiksmams, apšaudant miestą, jis užsidegė ir sudegė iki pamatų. Pastatų išliko vos keletas miesto pakraščiuose ir gal trečdalis ankstesnių gyventojų. Iš trijų buvusių bažnyčių liko sveika tik rusų stačiatikių cerkvė. Miesto gatvių ir turgaus aikštės grindinių akmenys buvo išvežti plentui taisyti. Miestas buvo tiek sunaikintas, kad kraštą okupavę vokiečiai Tauragėje nerado patalpų savo apskrities įstaigoms kurti.
         Nepriklausomybės metais Tauragė pagal naują stačiakampį planą gražiai atsikūrė. Per Jūros upę pastatytas naujas gelžbetoninis tiltas vietoj 1915 metais susprogdinto senojo, statyto XIX a. antroje pusėje.
         Tauragė skaudžiai nukentėjo 1940-1941 m. pirmosios rusų ir 1941-1944 m. vokiečių okupacijos metais. 1941 birželio 22, vokiečiams pradėjus kovos veiksmus per Tauragę, buvo suduotas vienas didžiausių smūgių. Miestas paverstas griuvėsių krūva. Dar nespėjus atsistatyti, pakartotinai nukentėjo 1944 spalio mėnesį.

         Tiltas per Jūrą 1915m.         Atstatytas tiltas apie 1930-1935m.

         Tiltas per Jūrą dabar
         Foto : "Tauragės kraštas: istorija, kultūra, meno paminklai", 2007
         Paskutinis taisė boo; 2010.03.08, 22:39.

         Comment


          #10
          Aciu! tikrai nesitikejau tiek renovuotu pastatu isvysti Taurageje.

          Comment


           #11
           Taurage labai pasikeite nuo paskutinio karto kada ten lankiausi (apie 1995)! Sunku ir beatpazinti!

           Comment


            #12
            Tvarkosi po truputį. :)

            Comment


             #13
             Gaila to metalinio tilto, šiandien jis su savo arkomis gražiai atrodytų.
             Parašas :)

             Comment


              #14
              Tikrai įdomu buvo, mat pačiam neteko Tauragėj lankytis. Gal turi Funko ir Songailos projektuoto banko fasado nuotraukų, kad vartai neužstotų?
              Kaip po dykumą blaškiausi

              Comment


               #15
               ...man irgi tilto to labai gaila. O banko nuotraukų galėsiu pabandyt padaryt, kai gryšiu į Tauragę tuo pačiu ir iš arčiau pats apžiūrėčiau

               Comment


                #16
                taigi, gryžau prie banko...dar keletas nuotraukėlių...

                dar kartelį vaizdas iš gatvės                Įėjus pro vartus                šiek tiek iš šono priekinis fasadas                galinė pusė                vaizdas iš aikštės pusės...šiaip fotkinau labiau sieną :) bet matosi ir truputį banko iš šono...                ...ir iš toliau                ...daugiau ir geresnių kampų nebespėjau,nes mirė fotikas...
                Paskutinis taisė boo; 2007.06.26, 08:33.

                Comment


                 #17
                 Gerą įspūdį palieka naktinis pilies apšvietimas.

                 Comment


                  #18
                  Tauragė

                  Vieną saulėtą ir truputį šiltą :) vasaros sekmadienį teko laimė gryžti į Tauragę ir išeiti pasivaikščiot su fotoaparatu. Visko apeit nesistengiau, nes nedidelė eskkursija jau yra čia...tačiau pasikartojimų visgi išvengti nepavyko,nors stengiausi užfiksuoti ir parodyti labiau tai ko dar nerodžiau :)
                  Taigi apie 30km nuo Kryžkalnio plentu atrėjant prie Tauragės                  Visų pirma mus pasitinka keletas degalinių, kur benzinas visada kiek pigesnis nei bet kur kitur Lietuvoj
                  Poto Senukų vietiniai konkurentai :) SIMEKS                  Kitoj pusėj kažkas statosi...neįsivaizduoju kas                  greičiausiai tai susiję...galima ir kokią mašinikę nusipirkt                  Dešinėje vienas iš šviežesnių nuosavų namų rajonų                  visai šalia viena iš naujai statomų Maximikių...                  Per visą miestą eina atnaujinta Dariaus ir Girėno gatvė. Nauja danga                  nauji šaligatviai                  Kairėje karių kapinės                  kitoje gatvės pusėjė paminklas nežinomam kariui ir...AMŽINA ŠLOVĖ DIDVYRIAMS!                  ...ir ElektroMarkt'as                  O čia...am,senasis miesto stadionas. Vis žiūrėjau ir galvojau ką reiškia ta spygliuota tvora? iš esmės tai čia turėtų treniruotis vaikai...                  Dariaus ir Girėno - Gedimino gatvių sankryža. Kelias į daugiaaukščių namų - Žalgirių mikrorajoną                  Atgyvenusi autobusų stotis                  Kitoj gatvės pusėj PEUGEOT autocentras                  Tauragėje vyrauja nuosavi namai, kurie paskutiniu metu sparčiai atsinaujina                  Prekyvietė :)                  Dariaus ir Girėno - Vytauto gatvių sankryžoje stovi prekybos centras, buvusi universalinė parduotuvė                  Lietuvos draudimo pastatas                  šalia buvusi centrinė miesto aikštė

                  Sukame į Vytauto gatvę

                  turgelis                  Tauragės savivaldybė                  šalia jau anksčiau matytas paštas                  Kultūros rūmai                  ir pilis                  šalia pilies naujoji miesto aikštė

                  aikštės pakyla :)                  Banko siena Moksleivių kūrybos centro ir gimnazijos moksleivių išpaišyta miesto vaizdais

                  smagi centrinės aikštės nuotrauka iš www.tvk.lt                  Gaisrinės pastatą kaip visada saugo Šv.Florijonas                  Viešosios bibliotekos pastatas                  Artėjam prie Bažnyčių gatvės                  Bažnyčių gatvė

                  Tauragės viešbutis (aišku, kad 5 žvaigždučių )                  Tauragės centrinės ligoninės pastatų fragmentas                  Apskrities valdžios pastatas                  Muzikalkė :)                  Sportinė :)                  Žalgirių mikrorajone HansaBankas                  Ir MAXIMA, ir IKI vienoj vietoj...ir visada pilnos...                  šalia MAXIMOS boulingas                  šalia boulingo...dar vienas centriukas - SuperNetto, Avitela                  Toliau, pramoniniam rajone (arba, kaip žemėlapy - verslo zonoj)stovi Senukai                  ...kažkur toli yra ir geležinkelio stotis (1927m. arch. E.A. Frykas)...                  šitoj vietoj nutariau linkstančiom kojom žingsniuot namo...taigi, kur čia mes randamės?..

                  Paskutinis taisė boo; 2007.07.17, 09:36.

                  Comment


                   #19
                   Jaukus miestelis :) Įdomu buvo pamatyti nuotraukas, nes nesu ten buvęs :) Ačiū
                   Mano nuotraukos @Fotki.com

                   Auto Show Millennium 2007
                   Retromobile 2007
                   "Kova 1". Driftingo čempionatas
                   "Foje" Gali Skambėti Kitaip
                   Vilniaus žavesys kauniečio akimis: 1 dalis | 2 dalis
                   BaltMotorShow 2007, Vilnius: 1 dalis | 2 dalis
                   Kauno Marių Regioninis Parkas

                   Comment


                    #20
                    Dabar daznokai tenka man but Tauragej, tai tikrai matosi kad miestas tvarkosi. Tikrai pagrazejes.

                    Comment

                    Working...
                    X