miestai.net Facebook soc. tinkle
» 2 val Šiaulių apskrities... tomoxas
» 2 val Lietuvos ekonomikos aktualijos John
» 3 val Tauro kalno Vilniuje... R.D.
» 4 val Uosto pramonė Eimantas
» 4 val Verslo burių plėtra... Aukselis

Grįžti   Miestai ir architektūra > Bendrosios Diskusijos > Miestai ir architektūra > Dvarai ir pilys

Atsakyti
 
Įrankiai Ekrano režimai
Senas 2009.03.12, 11:14   #1
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Vilkaviškio miesto dvaras

Prieš 330 metų, t.y. 1679 m., pirmąkart paminėtas Vilkaviškio miesto dvaro vardas: 1679 m. balandžio 7 d. Jono Sobieskio privilegijoje, išleistoje Ponų Tarybai tarpininkaujant ir Vilkaviškio žydų vardu prašant atstovams Markui Hercikovičiui ir Bernotui Jakubovičiui, Vilkaviškio žydų kahalui pasakyta, kad jo nariai privalo mokėti dvarui už posesijas ir namus. Žydai galėjo netrukdomi pasistatyti skerdyklą ir joje pardavinėti bet kokią mėsą, tačiau kiekvienas mėsininkas kasmet dvarui turėjo duoti akmenį (toks svorio matas) lajaus.

Pabrėžiu, kad iki šiol dvaro įkūrimo data minimi 1744 ir kiti, arčiau mūsų dienų esantys, metai. Deja, iki 1744 metų Vilkaviškio dvaras paminimas ne vieną kartą.

Šiuo metu išlikę pagrindiniai dvaro rūmai buvo pastatyti XVIII a. viduryje – tiksli data nenustatyta. 1732 m. inventoriaus surašyme kalbama apie senąjį dvarą. Iš naujesnių inventoriaus surašymo duomenų, kur minimas visai kitoks patalpų išplanavimas ir didesnis inventoriaus kiekis, tenka manyti, kad šis darbas vyko naujuosiuose mūriniuose rūmuose (iš medienos pastatyta tik nefasadinė mansardos dalis).

Iki šiol asmenys, rašantys apie Vilkaviškio miesto dvarą, neatsakingai kartojo vieni kitus ir tvirtino, kad 1812 m. birželio mėnesį kelias dienas šiame pastate gyveno imperatorius Napoleonas. Deja, tai netiesa. Dokumentai, Napoleono bendražygių memuarai liudija visai kitus dalykus: imperatorius gyveno visai kitame ir kitoje vietoje stovėjusiame mediniame dvaro komplekso pastate, kurio ant žemės paviršiaus nėra jau daugiau kaip 150 metų.

Pagrindinių rūmų fasadinis įėjimas dabar remontuojamas. Įdomesnė tik viena patalpa – menė. Name gyvena 23 šeimos. Jas įkurdinti kitur nėra realių galimybių. Aplink rūmus neretai žioplinėjančius prancūzus ir tautiečius, turiu nuvilti, kad nors pastato istorija yra labai turininga (pakaktų ir nekuklios apimties knygelei), bet niekaip tiesiogiai nesietina su garsiu karvedžiu Napoleonu Bonapartu. Nuotraukos yra tokios, kokias padovanojo lietinga kovo 11 diena ir „fotografo“ sugebėjimai.

Pagrindinių dvaro rūmų adresas - Vilkaviškis, Vyskupo A. Karoso g. 11.


Rytinė fasadinė pusėPietryčių pusė:

Vakarinė pusė:

__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt

Paskutinis taisė Beniux (2009.05.28 23:38)
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2009.06.02, 19:07   #2
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Namas, kuriame gyveno imperatorius, neišliko. „Gaila, bet neliko ir jo piešinio” – 1858 metais apgailestavo lenkų keliautojas ir tyrinėtojas A. Polujanskis. Jis teigia, kad imperatorius įsikūrė viename kraštiniame dvaro komplekso pastate, o aukščiausi karininkai užėmė kitus dvaro ar miestiečių namus. Neapolio karalius Joachimas Muratas apsistojo klebonijoje, o Italijos vicekaralius Eugenijus Boharne (Eugen Beauharnais) – vienintelio miesto gydytojo namuose. Imperatorius apsigyveno „didžiuliame mediniame pastate, seniai pastatytame seniūnui gyventi ant Vilkaujos upės kranto”. Vadinasi, kalbama ne apie didžiuosius rūmus, kurie stovėjo arčiau Šeimenos upės. A. Polujanskis šiuos duomenis surinko ne tik iš vilkaviškiečių pasakojimų, bet ir perskaitęs prancūzų karvedžių memuarus. Šį faktą patvirtina ir tuometinis Seinų licėjaus moksleivis, vėliau garsus kunigas B. Butkevičius, pats dalyvavęs tų dienų įvykiuose: Įėjimas į imperatoriaus namo erdvų prieškambarį, buvo iš vakarų pusės. Toliau – didžioji salė. Iš Napoleono namas turėjo daug įvairių patalpų – kitame kambaryje už salės buvo miegamasis, kurioje stovėjo kuklūs baldai. Metalinis stalelis, aptrauktas žalios spalvos audiniu, tapo svarbių sukurtų dekretų liudininku. Ant jo Napoleonas pasirašė atsišaukimą, kurį birželio 21 d. kariuomenės štabo viršininkas, maršalas Lui Aleksandras Bertje (Louis Alexandre Berthier) perskaitė kariams – taip Europos užkariautojai paskelbė karą Rusijai. Pastarasis savo prisiminimuose dar nuodugniau aprašo kuklias patalpas, kuriose kelias dienas gyveno 'Europos nukariautojas" ir pabrėžia, kad Napoleonas niekuomet žygio į Rusiją metu nenakvojo pagrindiniuose dvarų rūmuose; prancūzas manė, kad nedera apsistoti pas tuos, iš kurių "atėmiau baudžiauninkus" (kalbama apie baudžiavos panaikinimo dekretus, įsigaliojusius jo valdose).

Būtų galima dar ilgai cituoti tų įvykių liudininkų prisiminimus, bet norisi kai ką pasilikti ir sau ...

Išvada: Imperatorius Napoleonas gyveno ne dabar stovinčiuose pagrindiniuose dvaro rūmuose, o iki XIX a. vidurio nugriautame Vilkaviškio seniūno "medinukyje", buvusiame į šiaurės vakarus (nuo rūmų), ant Vilkaujos kranto, prie pat medinio liepto.

Taip noriu baigti kai kurių autorių spekuliacijas apie tariamą Napoleono Bonaparto gyvenimą dabar stovinčiuose Vilkaviškio miesto dvaro rūmuose. Daug netiesos prikurta ir apie akmenų girnų stalą, už kurio tariamai sėdėjo imperatorius. Žmonėms patinka pasakos, bet nebūtina jas sekti suaugusiems žmonėms.
__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt

Paskutinis taisė Beniux (2009.06.03 13:21)
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2010.03.07, 22:34   #3
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Vienas Vilkaviškio miesto dvaro komplekso pastatų. Atvirukas, išleistas iki 1914 m.

__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2010.03.31, 22:19   #4
elx
Naujokas
 
Prisijungė: 2010.03.31
Pranešimai: 1
Spragtelk, jei nori padidinti paveiklėlį.
Pavadinimas: t_vilkaviskis_319.jpg;
Peržiūrų: 227;
Dydis: 56,2 kB;
ID: 3908. gal apsistojo sitame pastate
elx yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2010.03.31, 23:15   #5
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Taigi, parašiau, kad to medinio pastato, kuriame apsistojo imperatorius, nebuvo jau XIX a. viduryje. Dabar jo vietoje stovi keli neseni namai.

Atviruke, kurio originalą turiu ir išplatinau internete jo kopiją, matyti rytinė Paežerių dvaro oficina (neišliko). Ji buvo perstatyta XIX a. viduryje; dabar liko tik jos rūsys.
__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2010.09.24, 21:38   #6
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Jau baigta klasicistinio portiko restauracija:


Rūmai nuo miesto pusės, t.y. vakarų:
200 metų atgal čia dar stovėjo Vilkaviškio seniūno namas, kuriame keturias dienas gyveno imperatorius Napoleonas Bonapartas:__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt

Paskutinis taisė Beniux (2010.09.24 23:28)
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2010.09.24, 22:13   #7
Traford
Patyręs
 
Traford avataras
 
Prisijungė: 2006.12.14
Miestas: Vilnius
Pranešimai: 180
Na švelniai tariant gan stipriai kontrastingai atrodo dvaras, bet džiugu, kad išvis yra kas nors daroma, ir po to kai paskutinį kartą gyvai mačiau gan daug pasikeitimų, o svarbiausia į gerąją pusę!
Traford yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2011.04.15, 21:39   #8
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1DAtviruko leidėjas M. Pustopedskis; Vilkaviškis; q55.

Literatūroje yra teigiama, kad šis atvirukas išleistas 1934 metais. Pasirodo, kad taip nėra. Kitoje atviruko pusėje yra atvirlaiškis, rašytas 1931 kovo 13 d. (p. Juozas Šv.Velykų proga sveikina Rokuose gyvenusį Joną Starkevičių). Vadinasi, šis vaizdelis išleistas 1930 arba 1931 metais.
Vilkaviškio vyskupija buvo įsikūrusi Vilkaviškio miesto dvaro rūmuose. Beje, vidurinysis ir apatinis objektai stovėjo toje pačioje dvaro teritorijoje, bet fotografuoti skirtingu metų laiku (pirmasis – pavasarį, o antrasis – vasarą; na, iš augmenijos sprendžiu). Kadangi girnastalis „pasiskolintas“ iš 1912 metais, kai buvo minimos Napoleono viešėjimo Vilkaviškyje metinės, išleisto atviruko. Darau prielaidą, kad to stalo jau 1930 – 1931 metais nebuvo.
Tokia atitinkamu tekstu nepaaiškinta vaizdelių kompozicija atvedė prie įvairiausių romantiškių istorijų, neparemtų jokiais faktais, gimimo. Už šio stalo imperatorius Napoleonas nesėdėjo. Na, gal koks nors vietinis Napalys ir buvo prisiartinęs. Bet ne daugiau.
Imperatoriaus darbo stalas stovėjo seniūnijoje. Cituoju: „Kitame kambaryje už salės buvo miegamasis, kurioje stovėjo kuklūs baldai. Metalinis stalelis, aptrauktas žalios spalvos audiniu, tapo svarbių sukurtų dekretų liudininku“. Ant jo Napoleonas pasirašė atsišaukimą, kurį birželio 21 d. kariuomenės štabo viršininkas, maršalas Louis Alexandre Berthier perskaitė kariams – taip Europos užkariautojai paskelbė karą Rusijai. Minėtas stalelis apie XIX a. viduryje stovėjo pas Rutkiškių dvaro (į šiaurės vakarus nuo Alvito) savininką Galerą. Beje, prie šio stalo gimė ir daugiau reikšmingų sumanymų. 1860 m. rugpjūčio 13 d. Rutkiškių dvare, susirinko sukilimo ruošimo komitetas, kuris tuo metu sprendė finansinius pasiruošimo klausimus. Šiame pasitarime dalyvavo Rementiškių, Kataučiznos, Šiaudiniškių ir Simanėliškių dvarininkai.
Lauke prancūzų armijos štabas posėdžiaudavo už „kelioninio“ stalo, įėjusio į kilnojamos bibliotekos inventorių. Ilgametis imperatoriaus palydovas Bertje niekada nesiskyrė su šiais daiktais ir dėžėmis, prikrautomis dekretų bei žemėlapių. Pastaruosius, išsklaidytus ant „kelioninio“ stalo Vilkaviškyje, jis aprašo ir memuaruose (pagal Louis Chardigny, Les maréchaux de Napoléon, išleistą 1977 m.).
Taigi, kažkas su tuo girnos akmeniu „primalė“ nemažai paistalų. Netvirtinu, kad to girnos akmens nebuvo dvare 1812 metais, bet dar niekas neįrodė, kad už jo „su savo štabu sėdėjo Napoleonas“. Na, bet verslas ir Vilkaviškyje visada buvo verslu.
__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2012.01.03, 12:22   #9
negative
Senbuvis
 
negative avataras
 
Prisijungė: 2005.11.13
Pranešimai: 570
Vilkaviškiečiai svarsto, kaip įamžinti Napoleono lankymąsi jų mieste
...
Svarstoma galimybė prie Vilkaviškio dvaro, kur keletą dienų buvo įsikūręs Napoleono Didžiosios armijos štabas, pastatyti kokį nors paminklinį ženklą. Pabrėžta būtinybė sutvarkyti dvaro pastatą ir aplinką, nes šiuo metu jie atrodo apgailėtinai.

Diskutuojant apie Napoleono paminklinį ženklą ir jo aplinkos sutvarkymą, pritarta nuomonei, kad reikia prašyti profesionalių architektų pagalbos. Prieš tai ketinama išklausyti vietos gyventojų nuomonės, pranešė Vilkaviškio miesto bendruomenės pirmininkas Dalius Nešukaitis.

http://www.lrytas.lt/-13255273381324...%B3-mieste.htm
negative yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2012.01.03, 13:22   #10
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Gal pirmiausia tegul ne architektus kviečiasi, bet istorikus (net ir užsienio), kurie ataušins vietos karštakošiams protelį? Ką tie architektai darys? Gal atstatys prieš 170 metų sugriuvusį medinį seniūno namą, kuriame Napoleonas nakvojo? Tuomet ir Napoleono kodeksą reikėtų grąžinti.

Yra už keleto kilometrų tvarkingai atrodantys Paežerių dvaro rūmai. Dvarininkai Gavronskiai irgi mėgo caro valdininkams rodyti kambarius, kuriuose tariamai nakvojo Napoleonas ir feldmaršalas Nėjus. Visi ten prikūrė tiek pasakų (apie girnų stalą, upelio akmenį, mergą, kuriai anas užtaisė ...), kad darbų galima prigalvoti ne mažiau, kaip prie Valdovų rūmų.

Istorijos dailinti nereikia - pateikime taip, kaip buvo ir yra.

O napoleonus palikime kai kuriose palatose. Jei jau per priešpilnį išlenda tokios iniciatyvos, tai po kelių dienų "romanus" skaitysime.
__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2012.01.03, 13:24   #11
oranger
...
 
oranger avataras
 
Prisijungė: 2005.05.23
Pranešimai: 3.193
Ale tie baltiniai daug ką pasako apie požiūrį...

oranger yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2014.01.29, 23:28   #12
Depeche
Nuožmus dalyvis
 
Depeche avataras
 
Prisijungė: 2008.12.24
Miestas: Merecia/Vilna
Pranešimai: 2.688
Foto: Nikon D3100/Pentax X70
Išvis užtenka tą Napoleoną vaizduoti, kaip kokią Dievo apvaizdą Lietuvoje, nieko daugiau nebuvo čia, tik plėšimai ir niokojimai. Yra ir taip, ką Lietuvoje įamžinti be Napoleono, jeigu, kažkam reikia įamžinti karvedį, tai prašau LDK hetmanų buvo ne vienas.
__________________
DINGĘS MIESTAS - MERKINĖ <<
Depeche yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2014.01.30, 00:12   #13
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Citata:
Parašė oivej Rodyti pranešimą
Vilkaviškio dvare ,,Fo'rcon" markės traktorius. 1936 m.

Atvaizdas

© Vilkaviškio krašto muziejus
Įdomiausia, kad šitas traktorius (markė ir išvaizda tai tikrai tokia) dar kokiais 2008 metais stovėjo pas vieną Vilkaviškio krašto ūkininką. Ten buvo nemažai panašios nenaudojamos technikos. Manau, kad ir dabar jis ten riogso. Na, toks vietinės reikšmės "skansenas" ...
__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2014.01.30, 00:23   #14
Beniux
Žinovas
 
Beniux avataras
 
Prisijungė: 2009.02.16
Miestas: vietinis
Pranešimai: 1.184
Foto: Canon EOS 1D
Šita technika irgi lyg tai iš Vilkaviškio dvaro - taip man sakė. Negarantuoju, bet linkęs patikėti. Ten ir traktoriukas (iš nuotraukos) stovėjo, bet nepamenu, ar fotografavau. Pasitikslinau, kad tai įamžinau 2006 m.liepą.

__________________
Medžioju senovinius baldus www.dvylikakedziu.lt
Beniux yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Senas 2016.10.21, 19:58   #15
laimutis
Nuožmus dalyvis
 
laimutis avataras
 
Prisijungė: 2009.02.11
Miestas: UTENA
Pranešimai: 12.103
Foto: Canon IXUS 105
pirkis.lt
laimutis yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant
Atsakyti

Įrankiai
Ekrano režimai

Siuntimo taisyklės
You may not post new threads
You may not post replies
Negalite naudoti prisegtukų pranešimuose
You may not edit your posts

BB code: įjungta
Veidukai : įjungta
[IMG] kodas: įjungta
HTML kodas: įjungta

Eiti į skiltį

Panašios temos
Tema Kūrėjas Skiltis Atsakymų Paskutinis pranešimas
Vilkupių dvaras, Vilkaviškio r. Beniux Dvarai ir pilys 3 2012.09.23 19:25
Gižų dvaras, Vilkaviškio r. Beniux Dvarai ir pilys 4 2012.09.02 10:48
Vinkšnupių dvaras, Vilkaviškio r. Beniux Dvarai ir pilys 6 2012.04.23 14:25
Šiaudiniškių dvaras, Vilkaviškio r. Beniux Dvarai ir pilys 10 2011.04.04 09:56
Putinų dvaras, Vilkaviškio r. Beniux Dvarai ir pilys 1 2009.04.09 18:55


Visi laikai yra GMT +3. Šiuo metu yra 04:19.


Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Iš anglų kalbos vertė Mantas Indrašius ir Darius Bisikirskas.
miestai.net