Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Alkoholio ir tabako branginimas bei vartojimo ribojimas

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė Laure23 Rodyti pranešimą
    Eurostat vakar paskelbė įdomios statistikos, nors jau šiek tiek ir pasenusi.

    Sakyčiau suveikė valstiečių karas alkoholiui, bet ir 2011 metais ši statistika neatrodė bloga Lietuvos atveju. Reziume turbūt tai, kad lietuvis spėja pasikarti arba būti nužudytas sugėrovo prieš jam pakrinkant psichikai dėl per didelio lakimo. Nors dėl savižudybių, klausimas kaip yra skaičiuojama ši statistika apačioje esančio indikatoriaus kontekste, nes koreliacijos atrodo visai nebūta.

    itaru visos savizudybes (kurios lietuvoje dauguma atveju salygojamos del alkoholio) iskaitytos kaip savizudybes ir cia nefiguruoja. Abejoju ar mes nuo latviu taip jau skiriames.
    "I just want you to know that, when we talk about war, we're really talking about peace." —Washington, D.C. June 18, 2002


    - George W. Bush President of the USA

    Comment


      Aludariai piktinasi akcizų politika: turime atsisakyti sovietinių laikų šnapso tradicijų
      Finansų ministerija lygina 2023 m. alkoholio pardavimų ir akcizų surinkimo duomenis su 2020-2021 m., tačiau pasižiūrėjus į dešimties paskutiniųjų metų 2014-2023 m. dinamiką matoma, kad alkoholio suvartojimas Lietuvoje per tą laikotarpį sumažėjo 23 proc.

      Silpniausių alkoholinių gėrimų suvartojimas per dešimtmetį mažėjo daug labiau nei stipriųjų. Fermentuotų gėrimų iki 8,5 proc. stiprumo pardavimai krito beveik perpus – 44 proc., o alaus – 26 proc. Tačiau stipraus alkoholio vartojimas Lietuvoje išlieka kritiškai aukšto – dvigubai didesnio nei Vakarų Europos ar Skandinavijos šalių lygio.

      2014 m. stiprieji alkoholiniai gėrimai bendrajame alkoholyje sudarė 36 proc., o 2024 m. jau net 43 proc. Šie skaičiai atskleidžia ydingą alkoholio vartojimo kultūrą. Tik rusijoje spiritiniai gėrimai sudaro 46 proc. viso suvartojamo alkoholio.

      „Nors visi supranta, jog atsižvelgiant į infliaciją ir augančias gyventojų pajamas, akcizų didinimas neišvengiamas, tačiau jis turi būti racionalus ir teisingas. Neabejoju, dauguma politikų nori, kad alkoholio vartojimas mažėtų, jis ir mažėja, tačiau kol kas, deja, labiau lengvųjų gėrimų sąskaita, o norėtųsi vakarietiškos alkoholio kultūros, kurioje didžiąją suvartojamo alkoholio dalį sudaro lengvieji gėrimai.

      Comment


        Ir apie Finansų ministerijos siūlymus:
        Tarptautinių rinkos tyrimų bendrovių duomenys rodo, jog skirtingose Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse spiritiniai arba kitaip stiprieji alkoholiniai gėrimai bendrajame alkoholio suvartojime sudaro nuo 15 iki 25 proc. Likusi suvartojama dalis yra silpnesnieji alkoholiniai gėrimai – alus, vynas, sidras.

        „Alkoholio akcizų politikoje būtini nuoseklumas ir proporcingumas. Visų pirma, svarbu akcizais nediskriminuoti silpnesniojo alkoholio gamintojų – didinant akcizą vienodais procentiniais punktais visoms alkoholinių gėrimų kategorijoms, bendras alkoholio vartojimas mažėtų, tačiau tas suvartojamas alkoholis silpnėtų lėčiau. Jeigu patiems lengviausiems gėrimams (alui ir fermentuotiems gėrimams iki 8,5 proc. stiprumo) akcizai didėtų mažesniais procentiniais punktais nei kitoms kategorijoms, tai link vakarietiškosios alkoholio kultūros artėtume sparčiau. Tai ne tik loginis, Vakarų šalių praktikas atitinkantis, tačiau ir vertybinis pasirinkimas, formuojantis vartotojų įpročius. Be to, vyriausybė, siūlydama mokesčių didinimą, turėtų atsižvelgti ir į tai, kas sukuria didžiausią pridėtinę vertę šalies ekonomikai. Deja, kol kas Finansų ministerija siūlo atvirkščiai – akcizą lengviesiems gėrimams didinti po 10 procentų kasmet tris metus iš eilės, o stipriausiems (etilo alkoholis) tik po 5 proc. kasmet“, – akcentuoja S. Galadauskas.

        Comment


          Latviai didina ribojimus vartoti alkoholį - turbūt įvertinę ir Lietuvos praktiką

          LRT.lt 2024.03.19
          Seimas nepalaiko siūlymo leisti sekmadieniais prekiauti alkoholiu po 15 val.
          Seimas nutarė nepradėti diskusijų, ar atšaukti ribojimą sekmadieniais prekiauti alkoholiniais gėrimais tik iki 15 val. Už tai, kad Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų Seimas imtųsi, antradienį 33 balsavo Seimo nariai, prieš buvo 43, o 37 susilaikė. Tada 66 balsais prieš 49 pataisos buvo atmestos.

          Tokias pataisas siūlė septyni Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai: Andrius Bagdonas, Eugenijus Gentvilas, Virgilijus Alekna, Arminas Lydeka, Raimundas Lopata, Romualdas Vaitkus ir Edita Rudelienė. Jie siūlė alkoholio prekybą sekmadieniais leisti iki 20 val., kaip ir kitomis dienomis. (...)

          https://www.lrt.lt/naujienos/verslas...oliu-po-15-val
          VZ.lt 2024.04.09
          Latvijoje – nauji apribojimai prekybai alkoholiu
          Latvijos Saeimos Socialinių ir darbo reikalų komitetas antradienį pritarė pasiūlymui riboti alkoholio pardavimo laiką. Komitete patvirtintas siūlymas nuo pirmadienio iki šeštadienio alkoholinius gėrimus pardavinėti nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 iki 18 val.
          Apribojimas nebus taikomas, pavyzdžiui, mažoms alaus darykloms, kurios pardavinėja savo pilstomus gėrimus ten, kur juos galima vartoti vietoje. Taip pat bus taikomos išimtys neapmuitinamoms parduotuvėms šalies uostuose ir oro uostuose.

          Kaip pranešama, siekiant paprastesnio reguliavimo, šie ribojimai nebus tiesiogiai siejami su darbo ir nedarbo dienomis. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, Gegužės 1–ąją, kuri šiemet yra trečiadienis, alkoholis būtų parduodamas nuo 10 iki 20 val.
          Šiuo metu alkoholio Latvijoje galima įsigyti nuo 8 iki 22 val. visomis savaitės dienomis. (...)

          https://www.vz.lt/verslo-aplinka/202...ybai-alkoholiu

          Comment

          Working...
          X