Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Didysis Naugardas / Великий Новгород

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Didysis Naugardas / Великий Новгород

    Didysis Naugardas (kitaip dar Didysis Novgorodas, Naugardas arba Novgorodas - paskutinis variantas man arčiausiai dūšios) - miestas Rusijos šiaurės vakaruose, maždaug 500 km į šiaurės vakarus nuo Maskvos ir 170 km į pietus nuo Sankt Peterburgo. Novgorodo srities centras ir didžiausias miestas (~220 tūkstančių gyventojų).

    Miesto herbas:



    Miestas yra vienas seniausių Rusijoje, pirmą kartą paminėtas dar 859 m. Prie Volchovo upės - svarbaus prekybinio kelio - įsikūręs miestas netruko suklestėti. Kijevo Rusios laikais Novgorodas buvo antru pagal svarbą tos šalies miestu (svarbiausiu, kaip tikriausiai supratote, buvo Kijevas), nuo 1136 iki 1478 m. - didelę šiaurės rytų Europos dalį užėmusios Novgorodo respublikos sostine bei priklausė Hanzos miestų sąjungai.

    Antroje XV a. pusėje į Novgorodo nepriklausomybę ėmė kėsintis Maskva ir po keletos karų, 1478 m. maskoliai užėmė Novgorodo respubliką su visu Novgorodu. Miestui šis laikotarpis nieko gero neatnešė: caras iš miesto išvijo Hanzos pirklius, XVI a. pradžioje Novgorodą nusiaubė maras, vėliau pusė miesto supleškėjo gaisre, 1570 m. pogromą miestiečiams surengė Ivano Rūsčiojo kariauna, o 1611 m. miestą užėmė švedai. Po kelerių metų rusai švedus iš miesto išvijo, bet per visus šiuos įvykius miestas labai smarkiai nukentėjo.

    1703 m. Nevos žiotyse įkūrus Sankt Peterburgą, Novgorodas prarado ir savo kaip prekybinio centro reikšmę bei tapo eiliniu Rusijos provincijos miestu. 1727 m. Novgorodas tapo gubernijos centru ir liko tokiu 200 metų, iki 1927 m. Ryškesniu momentu miestui tapo 1862 m., kuomet buvo švenčiamas Rusijos tūkstantmečio jubiliejus ir šios šventės centru tapo būtent Novgorodas.

    Tarpukario metais sovietiniai funkcionieriai jokių rimtesnių planų su miestu nesiejo, o srities centru Novgorodas tapo tik po Antrojo pasaulinio karo. Miestas ėmė plėstis (be kita ko, gana įdomiai - praktiškai tik į šiaurę ir šiaurės vakarus nuo centrinės miesto dalies), tačiau kaip srities centras liko gana nedidelis. 1992 m. istorinė miesto dalis buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

    Pradžiai - pora palydovinių vaizdų iš Google Earth.

    Iš aukščiau: čia puikiai matosi asimetriška miesto plėtra. Pats istorinis miesto centras (t. y. kremlius) yra ties tuo raudonu tašku prie upės. Į pietus ar rytus nuo kremliaus laukai prasideda už kilometro, į šiaurę tuo tarpu miestas tęsiasi gerus septynis kilometrus.



    Centrinė miesto dalis iš arčiau (didžioji dalis nuotraukų, kurias parodysiu, yra daryta iš čia matomų vietų). Centre ryškiai matosi kremlius, taip pat nesunku įžvelgti Rusijos miestams gana būdingą radialinį gatvių išplanavimą. Žalia centrą juosianti juosta - miesto įtvirtinimai, jei neklystu, statyti per Didijį šiaurės kartą.

    Paskutinis taisė Petrozilijus Cvakelmanas; 2013.11.19, 20:34.
    Got sun in my face, sleeping rough on the road

    #2
    Pradėti pasakojimą apie Novgorodą galima tik nuo vienos vietos - jo kremliaus. Tai vienas seniausių, vienas didžiausių, vienas reikšmingiausių ir turbūt antras pagal žinomumą kremlius Rusijoje, pastatytas pačiame senosios miesto dalies centre, kairiajame Volchovo upės krante. Pirmasis medinis kremlius čia stovėjo jau 1044 m., mūrinis buvo pastatytas XV a. 4 dešimtmetyje, iš esmės perstatytas jau to paties amžiaus pabaigoje, Novgorodui patekus Maskvos valdžion.

    Dėl bendros statistikos: bendras kremliaus sienų ilgis - 1487 m, didžiausias ilgis - 565 m, plotis - 220 m, užimamas plotas - 12 ha. Sienas sustiprina 9 bokštai.

    Pradžiai - keli vaizdai iš išorės.

    Ankstyvo ryto vaizdas iš dešiniojo Volchovo kranto. Nuotraukoje matosi ir 1987 m. pastatytas pėsčiųjų tiltas.





    Iš arčiau. Šiaurės rytinė sienos dalis ir Vladimiro bokštas.



    Palei rytinę kremliaus sieną.



    Pietinė kremliaus dalis ir Rūmų bokštas.



    Bendras vaizdas į kremlių iš pietų pusės.

    Got sun in my face, sleeping rough on the road

    Comment


      #3
      Vakarinė kremliaus siena. Viduriniajame iš šių boktų yra įrengta apžvalgos aikštelė iš kurios vėliau pasidairysime po apylinkes. Sutapimas ar ne, bet ir pats bokštas nuo senų laikų vadinasi Apžvalgos bokštu.



      Matosi tiltelis per gynybinį griovį ir vakarinis įėjimas į kremlių.



      Rytinis įėjimas jau gerokai įdienojus. Rimtų vartų šiandieninis kremlius nebeturi, vietoje jų - tik tokios kuklios arkos. Įėjimas į vidų laisvas ir nemokamas, uždaroma teritorija tik nakčiai.



      Vakarinės sienos dalies vaizdas.



      Got sun in my face, sleeping rough on the road

      Comment


        #4
        Apžiūrėję Kremlių iš išorės pasidairykime po jo vidų.

        Sovietinis memorialas žuvusiems kariams.



        Vienas svarbiausių Kremliaus ir viso Novgorodo simbolių - Rusijos tūkstantmečio paminklas (Памятник «Тысячелетие России» / Pamiatnik "Tysiačeletije Rossii"), pastatytas 1862 m. Tai monumentalus beveik 16 metrų aukščio ir 9 metrų skersmens varpo formos paminklas su 128 figūromis, kurios vaizduoja įvairius istorinius veikėjus (tame tarpe ne tik rusus, bet ir penkis ar šešis mūsų kunigaikščius). Beje, ant monumento vietos neatsirado Ivanui Rūsčiajam, kurio kariauna 1570 m. nuniokojo Novgorodą ir išgalabijo daugybę miestiečių.



        Vaizdas maždaug nuo paminklo. Tolesniame plane - Šv. Sofijos soboras, seniausia cerkvė visoje Rusijoje, pastatyta 1050 m.



        Vaizdas į vakarinius vartus.



        Rusijos tūkstantmečio monumentas įdienojus ir kiek stambesniu planu.



        Keli bendri vaizdai viduje.





        Pokrovskaja cerkvė.

        Paskutinis taisė Petrozilijus Cvakelmanas; 2013.11.20, 20:19.
        Got sun in my face, sleeping rough on the road

        Comment


          #5


          Nedidelė Šv. Andrejaus Stratilato cerkvė (pastatyta XV a., atstatyta XVII a.)



          Varpai greta Sofijos soboro varpinės.



          Pats Sofijos soboras, kažkodėl pergyvenęs visas istorijos neganas ir jau gana greitai sulauksiantis tūkstančio metų jubiliejaus.





          Vaizdas nuo Sofijos soboro. Tolėliau kyšo laikrodžio bokštas, dabartiniame variante pastatytas 1673 m.



          Bokštas iš arčiau.

          Got sun in my face, sleeping rough on the road

          Comment


            #6
            Vaizdas nuo Sofijos soboro link Rusijos tūkstantmečio monumento. Iš šios nuotraukos lengviau įvertinti jo dydį.



            Apžvalgos bokštas žiūrint iš vidinės Kremliaus pusės.



            Sofijos soboro varpinė.



            Pora Rusijos tūkstantmečio paminklo fragmentų. Apatinė figūrų eilė.



            Žvilgsnis į monumento viršų. Angelas ir prieš jį klūpanti moteris simbolizuoja stačiatikių bažnyčią ir caro valdžią, žemiau - didelės į kelias grupes suskirstytos skulptūros, simbolizuojančios svarbiausius Rusijos istorijos įvykius.



            Šitas takas per patį Kremlių yra labai patogus miestiečiams, einantiems iš dešiniojo upės kranto į centrą, tad žmonių (ir pirmiausia ne turistų, o vietinių) Kremliuje netrūksta.



            Dar vienas žvilgsnis į Sofijos soborą. Vėliau lipsime į bokštą ir pasidairysime po apylinkes.



            PS. Gal kas iš moderatorių galėtų prie temos pavadinimo pridėti šalies kodą? Kurdamas temą pamiršau, o pats pakoreguoti pavadinimo negaliu.
            Got sun in my face, sleeping rough on the road

            Comment


              #7
              Parašė Petrozilijus Cvakelmanas Rodyti pranešimą
              <...>Rusijos tūkstantmečio paminklas (Памятник «Тысячелетие России» / Pamiatnik "Tysiačeletije Rossii"), pastatytas 1862 m. Tai monumentalus beveik 16 metrų aukščio ir 9 metrų skersmens varpo formos paminklas su 128 figūromis, kurios vaizduoja įvairius istorinius veikėjus (tame tarpe ne tik rusus, bet ir penkis ar šešis mūsų kunigaikščius).
              Įdomu, ką gidai pasakoja apie mūsų kunigaikščių atvaizdus, nes pagal XIXa. (kai buvo statytas paminklas) Rusijos istorijos koncepciją LDK - tai vakarinė Rusijos dalis, kuri 1795m. buvo prijungta prie rytinės tokiu būdu „suvienijant“ Rusiją. Pagal šią koncepciją visi mūsų kunigaikščiai - tokie patys „rusai“.

              Comment


                #8
                Pasidairykime į apylinkes iš 41 m aukščio Kremliaus bokšto. Visą Kremlių juosta juosia parkas, tad vaizdai į vakarinę pusę ne itin įspūdingi.



                Kiek pritraukus. Tolumoje matosi komiblokų rajonai. Kaip ne kaip Novgorodas gana nemažas miestas su daugiau kaip 200 tūkstančių gyventojų ir turi savo sovietinę pilką pusę, tačiau vaikščiodamas po centrą to nepasakysi - iš akies pagal centrinę miesto dalį būčiau sakęs, kad gyvena čia ne daugiau kaip 50 tūkstančių. Tik kitą dieną, važiuojant autobusu į Peterburgą pro visus tuos komiblokynus, labai aiškiai pasijautė, kad miestas nėra toks jau mažas.



                Į pietus. Kitoje upės pusėje matosi balta arkada, vadinamasis Jaroslavo kiemas. Tai - viduramžių prekybinio komplekso likučiai.





                Vaizdas į šiaurę. Matosi prie Kremliaus sienos prilipusi Pokrovskaja cerkvė.



                Šiek tiek pritraukti vaizdai į pietus...



                ... ir į rytus.

                Got sun in my face, sleeping rough on the road

                Comment


                  #9
                  Pėsčiųjų tiltas.



                  Pokrovskaja cerkvė.



                  Už parko juostos - Novgorodo srities administracijos pastatas, pastatytas 1959 m.



                  Sofijos soboras. Kažkokiame dokumentiniame filme apie Novgorodą buvo pasakojama, kad paauksuotas kupolas yra vienintelis toks visame mieste ir simbolizuoja Novgorodo priklausomybę Rusijos stačiatikių bažnyčiai.



                  Pietrytinis Kremliaus kampas ir Rūmų bokštas.



                  Leidžiantis žemyn. Bokšte yra įrengtas ir nedidelis muziejus.



                  Šios galerijos, deja, užtvertos.



                  Pasidairėme po Kremlių, toliau žvalgysimės po patį miestą. Iš pradžių bus kairysis Volchovo krantas, vadinamoji Sofijos pusė.
                  Got sun in my face, sleeping rough on the road

                  Comment


                    #10
                    Viena iš Novgorodo ypatybių yra ta, kad, skirtingai nei dauguma kitų miestų, viduramžiais jis augo ne vienoje, o abejose upės pusėse. Kairiajame krante susiformavo administracinė-kultūrinė Sofijos pusė (Софийская сторона / Sofijskaja storona), dešiniajame - Prekybos pusė (Торговая сторона / Torgovaja storona). Miesto apžvalgą pradėsime nuo pirmosios.

                    Stoties aikštė ankstyvą rytą. Nuo čia iki Kremliaus tiesiai priešais matoma gatve maždaug pusantro kilometro.



                    Einame link Kremliaus. Iki gynybinių įtvirtinimų ši centro link vedanti gatvė vadinasi Prisikėlimo bulvaru. Įdomus faktas tas, kad 1975 m. į šią gatvę blogu oru per klaidą pabandė nusileisti reisinis JAK 40. Reaktyvinio lėktuvo bandymas nutūpti bulvare, aišku, geruoju nesibaigė - žuvo 11 žmonių.



                    "Kovinės šlovės miesto" paminklas Kovinės šlovės skvere.



                    Vėliau, jau įdienojus daryta nuotrauka, tačiau čia ji tinka pagal vietą, nes daryta kaip sykis šio skvero šone. Čia matome pylimą, kuris tęsiasi šešis kilometrus ir juosia visą centrinę Novgorodo dalį. Išlikęs jis daugmaž nuo XVI a.



                    Neilgai trukus prieiname ir Kremlių.



                    Iš tos pačios vietos atsigręžus atgal. Sofijos aikštė ir srities administracija.



                    Vaizdai nuo pėsčiųjų tilto. Be jau pažįstamos Kremliaus sienos tolėliau galima įžiūrėti sovietinį pergalės memorialą.



                    Got sun in my face, sleeping rough on the road

                    Comment


                      #11
                      Gatvė kiek į šiaurę nuo Kremliaus. Už nugaros - automobilių tiltas per Volchovo upę. Kitą krantą kol kas palikime ramybėje.



                      Paplūdimys Kremliaus pašonėje.



                      Jau minėtas Pergalės monumentas, pastatytas 1974 m.



                      Apsigręžus.



                      Monumentas pasirodė gan chaotiškas: tankas, raitelis, bokštas, patrankos, gėlynas - viskas vienoje vietoje.







                      Po arkliu ten neva sumindyta svastika. Nors nežinodamas vargu ar pasakytum.

                      Got sun in my face, sleeping rough on the road

                      Comment


                        #12
                        Vaizdas nuo monumento į pietinę pusę. Pamenate, minėjau, kad Novgorodas paskutinį šimtmetį augo pagrinde šiaurės kryptimi? Štai dar vienas to rezultatas - priešingoje pusėje čia pat, už poros šimtų metrų nuo Kremliaus sienos, prasideda faktiškai priemiesčio tipo individualių namų kvartalai, o dar už kokio kilometro viskas - miestas paprasčiausiai baigiasi.



                        Srities administracijos pastatas stambiu planu.



                        Paminklas iš Novgorodo apylinkių kilusiam paaugliui partizanui Leonidui Golikovui.



                        Didžiausias miesto viešbutis "Volchovas".



                        Įdienojus blizginamas "Kovinės šlovės miesto" paminklas.



                        Paskiri centrinės miesto dalies vaizdai.





                        Got sun in my face, sleeping rough on the road

                        Comment


                          #13
                          Leninas Sofijos aikštėje.



                          Supermarketas "24 valandos". Darbo laikas - nuo 8 iki 23 valandos.



                          Geležinkelio stotis (1953 m.). Siaurasis geležinkelis Novgorode nutiestas dar 1871 m., platusis - 1916 m., tačiau miestas geležinkelio prasme liko šiokia tokia provincija ir dabar čia judėjimas palyginus nedidelis, o tarkim su Peterburgu gerokai patogesnis ir dažnesnis susisiekimas yra autobusais. Priežastis matyt pirmiausia ta, kad Maskvos - Peterburgo geležinkelio linija praeina už keliasdešimties kilometrų, o štai pagrindinis šiuos miestus jungiantis automobilių kelias - visiškai šalia.



                          Gatvė greta gynybinio pylimo pietinėje miesto dalyje.



                          Pylimo pabaigą toje pusėje prie Volchovo upės žymi 15 m aukščio Aleksejaus arba Baltasis bokštas (1584 m.).



                          Netoliese, labiau į miesto pusę - Trejybės cerkvė.



                          Dar vienas žvilgsnis į palplūdimį prie Kremliaus. Užrašas ant tos raudonos lentos, žinoma skelbia "Maudytis draudžiama!"

                          Got sun in my face, sleeping rough on the road

                          Comment


                            #14
                            Dar keli bendri centro vaizdai.







                            Į šiaurę nuo Kremliaus. Petro ir Povilo cerkvė (1406 m.)



                            Nikolajaus Baltojo cerkvė (XVII a.)



                            Apskritai ten cerkvių koncentracija tame miesto rajone labai didelė, bet visko net ir nebefotografavau, juoalb, kad patogiems kadrams būtų tekę slampinėti po policijos komisariato kiemą tai pasidrovėjau kažkaip.





                            Pro tvorą. Priėjimas prie šios cerkvės tiesiog šiaip buvo uždarytas, mat ten vienuolynas ir vakarais žioplinėtojai nėra pageidaujami.

                            Got sun in my face, sleeping rough on the road

                            Comment


                              #15
                              Netoli vienuolymo - štai toks pastatas, nors kažko tiksliau apie jį susiwikipedinti nepavyko.



                              Dar vienas kadras pro vienuolyno tvorą.



                              Štai kas atsitinka, kai architektai gauna laisvės pasireikšti, tačiau neturi talento, estetikos ar saiko pojūčio bei supratimo, kas yra gražu. Novgorodo dramos teatras, 1987 m.



                              Viena iš centrinių gatvių, vedanti link tilto per Volchovą.



                              Fontanas Kremlių juosiančiame parke.



                              Sofijos aikštė vakarėjant.



                              Vlasijaus cerkvė (1407 m.).



                              Gan tipinė gatvė pietinėje miesto dalyje ir Trejybės cerkvės bokštas tolėliau.



                              Ką gi, su Sofijos puse viskas, vėliau kelsimės į kitą krantą ir dairysimės po Prekybos pusę.
                              Got sun in my face, sleeping rough on the road

                              Comment


                                #16
                                Taigi, šiandien kviečiu persikelti į dešinįjį Volchovo krantą ir pasidairyti po Prekybos pusę.

                                Vaizdas nuo pėsčiųjų tilto pasroviui į Volchovo upę. Nors ir nelabai ilga (224 km) ši upė yra vandeninga, laivuojama nuo ištakų iki žiočių ir jungia du didelius ežerus - išteka iš Ilminio keli kilometrai piečiau Novgorodo, o įteka į didžiausią Europoje Ladogos ežerą. Dėl šių priežasčių Volchovas ilgus amžius buvo svarbiausias prekybinis kelias Rusijos šiaurės vakaruose.



                                Pėsčiųjų tiltas iš dešiniojo kranto.



                                Prišvartuotas laivas-restoranas.



                                Vaizdas pasroviui. Tolėliau matosi Aleksandro Nevskio tiltas (1954 m.).



                                Tiltas iš kitos pusės. Volchovo plotis šioje vietoje maždaug 200 metrų, tad ir tiltas nemažas - ilgis 279 m, plotis - 17 m. Be šio pačiame mieste yra dar vienas automobilių tiltas, o trečiajį planuojama atidaryti kitais metais.



                                Visai netoli tilto - Lenino komjaunuolio gamyklos vardo gamykla. Ką gamina - neįsivaizduoju, bet panašu, kad kažkokia lengvoji pramonė.



                                Vaizdas į tiltą.

                                Got sun in my face, sleeping rough on the road

                                Comment


                                  #17
                                  Parašė Petrozilijus Cvakelmanas Rodyti pranešimą
                                  Visai netoli tilto - Lenino komjaunuolio gamyklos vardo gamykla. Ką gamina - neįsivaizduoju, bet panašu, kad kažkokia lengvoji pramonė.

                                  Atvaizdas
                                  Profilis kiek kitoks - elektronika.
                                  Visi forumų moderatoriai yra forumo balastas.

                                  Comment


                                    #18
                                    Vaizdai prieš srovę nuo Aleksandro Nevskio tilto.





                                    Priešiais Kremlių, netoli Pėsčiųjų tilto - Jaroslavovo Dvorišče (Ярославово Дворище). Tiesą pasakius tiksliai nežinau kaip šitą pavadinimą versti - ar kaip Jaroslavo kiemas, ar kaip Jaroslavo rūmai. Kadangi rūmų ten seniai nebelikę, vadinsiu kiemu, kol kas nors neįrodys priešingai.

                                    Šioje vietoje prieš maždaug tūkstantį metų jau minėtas Jaroslavas Išmintingasis buvo pasistatydinęs rūmus (iš čia ir pavadinimas). Rūmai dingo kažkur istorijos verpetuose, atsirado vėliau šioje vietoje turgus, kuris buvo apgriautas per Antrajį Pasaulinį ir pabaigtras griauti po jo. Tai, kas čia yra dabar, išeina apibūdinti tik kaip "architektūrinį kompleksą" - ši arkada, likusi iš pagrindinio turgaus turgaus pastato, ir šalimais nedideliame plote - septynios senos cerkvės.







                                    Kiek tolėliau nuo upės - minėtosios cerkvės. Dėl bendro įsivaizdavimo - jos telpa į stačiakampį, kurio ilgis maždaug 300 m, o plotis - 100 m.

                                    Arkangelo Mykolo cerkvė (XV a.)





                                    Bendresnis vaizdas. Pokropija cerkvė (1529 m.) kairėje, Arkangelo Mykolo cerkvės varpinė tolėliau, Šv. Mykolo soboras (1136 m.) dešiniau.

                                    Got sun in my face, sleeping rough on the road

                                    Comment


                                      #19
                                      Pokropija cerkvė pirmame plane, iš už jos matyti dar viena cerkvė su labai specifiniu pavadinimu (Cerkov Žen-mironosic, jei kam įdomu), pastatyta 1510 m.



                                      Šv. Mykolo soboras. Tai antras pagal amžių pastatas mieste, nusileidžiantis tik Sofijos soborui.



                                      Aplinkui darbuojasi ir archeologai.



                                      Paraskevos cerkvė (1207 m.)



                                      Pokropija cerkvė.



                                      Arkangelo Mykolo cerkvė.



                                      Dievo Motinos Dangun Ėmimo cerkvė (1144 m.)



                                      Šv. Jono cerkvė (1453 m.)

                                      Got sun in my face, sleeping rough on the road

                                      Comment


                                        #20
                                        Po religinės architektūros pereikime prie pasaulietinės.



                                        Aplink Jaroslavo kiemą - XIX a. antros pusės ar XX a. pradžios užstatymas.





                                        Paėjus kiek toliau aukštingumas mažėja.







                                        Kristaus atsimainymo cerkvė (1374 m.)



                                        Got sun in my face, sleeping rough on the road

                                        Comment

                                        Working...
                                        X