Vieno pranešimo peržiūra
Senas 2006.10.31, 19:10  
Skraiduolis
Naujokas
 
Prisijungė: 2006.03.10
Pranešimai: 43


Juozapas Montvila - 19 amžiaus pabaigoje - 20 amžiaus pradžioje Vilniuje gyvenęs visuomenės veikėjas, dvarininkas, filantropas ir Žemės ūkio banko direktorius ir steigėjas. Tai jam turim būti dėkingi už kelias gražias Vilniaus vietas. Jo užsakymu ir jam vadovaujant 1889 - 1891 metais pastatytas architekto Vincento Gorskio projektuotas Žemės ūkio bankas Gedimino pr. 6 (dabar - Lietuvos Bankas).

Bet svarbiausias Juozapo Montvilos nuopelnas - gyvenamųjų namų kolonijos (šiuolaikiniais terminais - Gyvenamųjų Namų statybos bendrijos), kurias jis nusižiūrėjo besimokydamas Peterburge Vienoje ir Berlyne ir keliaudamas Belgijoje. Juozapas Montvila turėjo nemažai žemės sklypų Vilniuje ir 1896 - 1898 metais jis inicijavo keturių kolonijų statybą. Šios kolonijos yra gražiose Vilniaus vietose. 1896 metais suprojektuoti ir pradėti statyti 11 namų Šaltinių, Aguonų ir Mindaugo gatvės rajone. Buvo pastatyti 6 namai vienaaukščiai namai, kiekviename buvo 2 butai su atskirais įėjimais. Dar ir dabar juos galima pažiūrėti, aišku perdarytus pagal principą "man taip gražu".

Antroji - Pohuliankos kolonija, tarp dabartinių Čiurlionio, Jovaro ir Basanavičiaus gatvių. Ten pastatyta 10 namų, kiekvieno namo savininkas turėjo 10-12 arų sklypą su sodu. Sovietmečiu ten gyveno partiniai bonzos - Sniečkus, Šumauskas, Grižkevičius...

1898 - 1899 metais pradėjo statyti dar dvi kolonijas. 1,2 ha ploto Šnipiškių kolonija įsikūrė prie Rinktinės, Šeimyniškių ir Slucko gatvių. Ten pastatyta daugiau nei 20 pastatų, daugiausiai - dviaukščiai, butai juose 2-3 kambarių.

Ketvirtoji, didžiausiai ir labiausiai mėgstama Montvilos kolonija yra Rasose, Balstogės, Vitebsko, Mielagėnų, Švenčionių ir Gervėčių gatvės ribose. Visą jį galima apžiūrėti ir dabar. Ten ir ilgas pastatas biednesniems ir atksii kotedžiai su sodeliais turtingesniems, ir tiesiog modernūs butai dviejų aukštų keturbučiuose namuose.

Visi besistatantys namus imdavo paskolas iš Žemės ūkio banko, įkeisdami savo pastatytus namus. Taip pastatai išlikdavo Žemės ūkio banko nuosavybėje, kol būdavo išmokamos paskolos.

Montvila įsteigė kelias organizacijas, suvienijo amatininkus, o 1919 metais įkūrė Vilniaus butų įrengimo draugiją, kuri ir surengė namų statybos, įrangos bei amatų parodą Pranciškonų vienuolyno kieme ir pastatuose. Pačios draugijos paskirtis buvo estetinis būsto atnaujinimas. Tą paroda iš esmės buvo kažkas panašaus į šiuolaikines RESTA, kur užsakovai galėjo susipažinti su pažangiausiomis to meto technologijomis ir baldais bei būsto įranga.Va, po tos parodos pradėjo ruoštis dar vienos kolonijos statybai. 1910 metų antroje pusėje architektas Kleinas gavo užsakymą suprojektuoti belgiško tipo namus šalia Lukiškių kalėjimo. Dabartinis Kražių gatvės kvartalas. Architekas pasiūlė 13 namų tipų, kurių kainos svyravo nuo 3,7 iki 7,2 tūkstančio rublių. Šios kolonijos architektūra yra įtakota benueienačio moderno stiliaus, - daugiausia fasaduose. Visuose namuose buvo vonios ir klozetai, o trijuose - net centrinis šildymas. Kiti buvo šildomi krosnimis.

Paties Montvilos rezidencija buvo Gedimino prospekte, dabar tame pastate yra Susisiekimo ministerija.

Tai, va, dabar daugiau žinosit apie Vilniaus namus, kaip ir aš kai perskaičiau Nijolės Lukšionytės Tolvaišienės knygą "Istorizmas ir modernas Vilniaus architektūroje". Šios knygos medžiaga ir pasinaudojau, kad papasakočiau apie Montvilą. Pačioje monografijoje rasite daug daugiau medžiagos.

Beje ta Hipoteka, - tai buvusi "Sankt Peterburgo pirtys", statyta 19 amžiaus pabaigoje. Iš tikrųjų unikalus pastatas, gaila, kad beveik viskas buvo sugriuvę nuo beveik 100 metų eksploatacijos. Ten ir aš maudžiausi, kai sėmė mus į sovietų armiją. Visu būriu nuvedė, vandenį davė susišlapinimui, paskui muilinomės be vandens, o kai išsimuilinome - tokiu drungnu vandeniu plovėmės apie dvi minutes. Visa džiaugsmas kažkodėl vyko ketvirtą ryto. Tiesa, dar tokie žydeliai su mašinkomis skuto plaukus nuo galvos ir klyno per minutę. Košmaras buvo konkretus..

O jau po dešimties metų dirbau ten buvusiame reklamos biure. Pastogėje dar tebestovėjo vandens tankai. Tiesa, jau tušti ir surūdiję.

Dabar ten yra Hipoteka, ir kai pirksite nekilnojamą turtą galite sužinoti ar pardavėjas nėra užstatęs ar įkeitęs savo buto, namo ir sodybos... Ten yra tokia paslauga, ji teikiama net telefonu. Jums reikia pasakyti unikalų namo ar buto numerį, kurį pardavėjas privalo jums pranešti ir paskambinus net prieš sutarties sudarymą ar net prieš apmokėjimą galite gauti informaciją apie būsto stovį. Yra buvę atvejų, kai sugebėdavo įkeisti likus kelioms valandoms iki pardavimo...

Paskutinis taisė Skraiduolis (2006.10.31 19:54)
Skraiduolis yra atsijungęs   Placeholder Atsakyti cituojant