PDA

Keisti į išsamų rodinį : Infliacija Lietuvoje


Romas
2007.09.09, 18:13
Siūloma šioje temoje diskutuoti apie realią infliaciją Lietuvoje, jos priežastis, kainų struktūrą, pasaulines kainas.


Per liepą- rugpjūtį vasarą labai pabrango maisto produktai, ne mažiau nei 15-20 procentų. Ypač brango pienas (toje monopolinėje rinkoje - tik trys žaidėjai), pvz., "Pieno žvaigždžių" pienas visose parduotuvėse per kokį mėnesį pabrango nuo 1,79 Lt iki 2,29 Lt - +27,9%.

Turbūt ne vienas pastebėjo, kad prieš pabrangstant "Lietuvos ryte" buvo sekamos pasakos apie kylančias kainas pasaulinėse rinkose. Tiesa, užmiršta palyginti, kiek išaugo pieno supirkimo kainos ir kiek - pieno produktai.
Bet kokiu atveju latviški ir net estiški pieno produktai pasidarė pigesni nei lietuviški :(

Iškart brango ir viešasis maitinimas.

Alaus mėgėjai pastebėjo, kad alaus kaina nepakito, bet už butelį (kilniai pavadintą "užstatu") reikia primokėti atskirai. Tai sudaro apie +20% buvusios alaus kainos.
:buksvx:

Tuo tarpu mūsų statistika suokė nebūtus dalykus:
Kainų indeksas per rugpjūti pakilo tik +0,7% (109,4/108,6), per liepą - tik +0,2% (108,6/108,4)

Daugiau statistinių fantazijų - Statistikos departamento tinklapyje http://www.stat.gov.lt/lt/pages/view/?id=1271 :fui:

Kas bus, kai ateis žiema - iškart pabrangs pienas, mėsa, jau nekalbant apie daržoves.
Šildymo brangimui įtakos turės didėsianti dujų kaina.

Rugpjūčio mėn. maisto produktai brango 0,8 proc.www.DELFI.lt 2007 rugsėjo mėn. 7 d. 13:18

Statistikos departamentas praneša, kad rugpjūčio mėnesį lyginant su liepa Lietuvos rinkoje parduotos pramonės produkcijos kainos padidėjo 0,5 procento. 0,8 procento brango maisto produktai ir gėrimai (...)
Iš maisto produktų ir gėrimų daugiausia pabrango pieno produktai – 1,4 procento :oho: , mėsa ir mėsos produktai bei žuvys ir žuvų produktai – 1,2 procento. Daugiau: http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=14308352
Tiesa, neparašyta, kur galima pamatyti to tik 1,4 procento pabrangusio pieno.

Jei rimtai, tai reikia konstatuoti akivaidžius faktus, išsiaiškinti priežastis ir visiems pasakyti, kokių bus imamasi priemonių (jei tokia padėtis netenkina). Kol kas Statistikos departamentas, atrodo perima pažangius metodus iš Baltarusijos kolegų.

Ta proga dar pora straipsnių:
Greitai gyvensime skurdžiau
Arūnas Milašius, Savaitraštis „Panorama“
2007 rugsėjo mėn. 9 d. 14:01

Pastarosiomis savaitėmis populiariausios naujienos – apie numatomus naujus kainų šuolius. Nors ekspertai kalba, kad bent jau pristabdyti kainų didėjimą įmanoma, tačiau vien valstybės, kuri iki šiol į infliaciją nekreipia didelio dėmesio, pastangų tam neužteks.
(...)
Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininko Broniaus Markausko įsitikinimu, kainų kilimo vien valstybės represinėmis priemonėmis nepavyks sustabdyti. Kol vartotojai nesusivienys ir nepradės boikotuoti įmonių, piktnaudžiaujančių antpelniais, gaminių, verslas nepraleis progos pasinaudoti situacija.
(...)
Struktūrinių investicijų konsultavimo centro plėtros direktorius Gintaras Bleizgys:
Atlikome neoficialų statybų brangimo tyrimą. Įvertinome pabrangusias medžiagas ir darbo užmokestį. Pamatėme, kad 20 procentų kainos pokyčio nulėmė objektyviai padidėjusios išlaidos, o 80 procentų – išaugęs įmonių pelnas.
(...)
kad kainos auga ne vien dėl objektyvių priežasčių, neneigia ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) generalinis direktorius Danas Arlauskas.
„Mes irgi pastebėjome, kad kainos kyla dėl didėjančių pelno normų. Įprastai besivystančioje ekonomikoje tokia situacija yra nenormali. Vadinasi, verslas koncentruojasi ir kartu naikina smulkųjį verslą, arba didieji gigantai turi labai stiprius lobistus, ir tai padeda jiems gauti antpelnius. Blogiausia, kad šis pelnas gaunamas kitų rinkos dalyvių sąskaita“, – tvirtino jis.
LVDK vadovas šioje situacijoje įžvelgia ir grėsmę, kad kai kurios verslo šakos paprasčiausiai išnyks, nes konkurencija tik tarp 2–4 didžiųjų įmonių sužlugdys ne tik smulkiuosius konkurentus, bet ir žaliavos tiekėjus, pavyzdžiui, pieną parduodančius ūkininkus.Skelbiama, esą pieno ir mėsos produktai po Naujųjų metų turėtų pabrangti 30–40 procentų. Kita vertus, didės ir supirkimo kainos.
(...)
„Kuo didesnė infliacija, tuo blogesnė gyvenimo kokybė, nes atlyginimai paprastai kyla lėčiau, nei sumažėja pinigų vertė. Jaučiame, kad šiais metais, palyginti su pernai ir užpernai, žmonės pinigus skaičiuoja labiau, nes gyvenimo brangimas jau jaučiamas“, – nelinksmai dėstė G.Bleizgys.
Verslininkas įsitikinęs, kad kainos turėtų nustoti, kol prekių ir paslaugų kainos nepasiekė Europos šalių senbuvių lygmens. Daugiau: http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14322774


Miltai brangs 50 proc.
www.DELFI.lt
2007 rugsėjo mėn. 5 d. 10:06
Panevėžio bendrovės „Malsena“ gaminami miltai šiomis dienomis pabrangs apie 50 procentų.Prieš tai miltai jau brango metų pradžioje ir rugpjūčio mėnesį, įpusėjus derliaus nuėmimui, rašo „Lietuvos rytas”.

http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=14283199

2007.09.09, 20:56
Nordea: Šiaurės ir Baltijos šalių ūkiams krizė negresia (http://www.nordea.lt/lt/news/view/368)
Nordea pažymi, kad infliacija Lietuvoje jau pasiekė 1998 metų lygį ir nėra jokių priežasčių, kurios vėl sugražintų metinį 2-3 proc. infliacijos lygį, net jei artimiausiu metu sumažės paklausa įvairiuose rinkos segmentuose – infliaciją didins augančios gamybos sąnaudos bei neišvengiamas energetinių išteklių brangimas. Be to, galima tikėtis laipsniško netiesioginių mokesčių tarifo didinimo.

Bet nemanau, kad viskas jau taip blogai, kaip kad jie rašo. Tame pačiame straipsnyje pateikiama lentelė:
http://i135.photobucket.com/albums/q135/zagironas/nordea.jpg

Mūsų infliacija mažesnė, nė kaimynų, to pasekoje realus mūsų BVP augimas kitąmet santykinai bus kiek didesnis nė pateiktas kaimynų atžvilgiu. Apskritai, kaimynų BVP augimo tendencijoms krentant, Lietuvos dar kyla. Manau, kad pasaulinis kainų augimas iš tikrųjų yra, tik jis nėra toks didelis, kaip kad bandoma perteikti kainomis Lietuvoje. Tos pasaulinės infliacijos, kaip kad teigia „Nordea“, nesustabdysim, tačiau galėtume, kiek įmanoma, sumažint nepagrįstą vidinę infliaciją, kuri vykdoma siekiant pasididinti pelnus.

Kaip tai padaryti? Gana paprastai atsako vienas iš tavo pateiktų straipsnių:
Kol vartotojai nesusivienys ir nepradės boikotuoti įmonių, piktnaudžiaujančių antpelniais <...>

Bet kokiu atveju latviški ir net estiški pieno produktai pasidarė pigesni nei lietuviški :(
Atsakymas paprastas - tiesiog pirk estišką ar latvišką pieną.

Yra dalykų, dėl kurių alternatyvos neturim arba ji neparanki (pavyzdžiui, dujos), tokiose srityse prireiks valstybės pagalbos.

Beje, kaip rašoma lentelėje, Lietuvoje nedarbo lygis taip pat mažiausias. Dabar specialistai darbo ras be vargo, todėl neįsidarbinusią dalį specialistais nelaikyčiau. Specialistų trūkumas bus ir jau yra dar viena priežastis atlyginimams kilti. Kol kas jie kyla maždaug keturis kartus greičiau, nė nuvertėja pinigai.

Al&G
2007.09.10, 15:55
Del nedarbo tai nera ko didziuotis -emigracija is Lietuvos per paskutinius metus viena is didziausiu.

rat
2007.09.10, 16:54
Del nedarbo tai nera ko didziuotis -emigracija is Lietuvos per paskutinius metus viena is didziausiu.
Va būtent, jei visi grįžtų, nedarbas būtų koks ir buvo. Dar būtų gerai, kad šalia to BVP augimo (kurį gali lemti kad ir padidėjęs alaus suvartojimas - utriruoju) būtų skelbiami minimalus ir vidutinis atlyginimai.

2007.09.10, 17:42
Va būtent, jei visi grįžtų, nedarbas būtų koks ir buvo. Dar būtų gerai, kad šalia to BVP augimo (kurį gali lemti kad ir padidėjęs alaus suvartojimas - utriruoju) būtų skelbiami minimalus ir vidutinis atlyginimai.
Mažas darbo užmokestis yra ne tik neigiamas, bet ir teigiamas dalykas. Tiesiogiai tai mus veikia neigiamai, bet makroekonominiu požiūriu - teigiamai (geresnės sąlygos investuoti).

Atlyginimai auga gerokai sparčiau nė infliacija. Jei atlyginimus imsim kelti nežmoniškai, tai, be abejo, turės įtakos ir infliacijos augimui. Turbūt ir dabartinis augimas įtakos turi. 20% metinis augimas man atrodo normalus (esant jam tokiam sąlyginai mažam šiuo metu), svarbiausia, kad tas augimas būtų pasiskirstęs po visas sferas ir socialines grupes, neatitektų vien „viršūnėlėms“. Gal nuo to ir reikėtų pradėti kritikuojant.

Šalyje tendencijos teigiamos, nereikia žiūrėt pernelyg kritiškai. Emigraciją norint sustabdyt ir sukurt konkurencingas sąlygas dirbti reikės ne vienerių metų. Esmė, kad judam į teisingą pusę. Kokia situacija šalyje - visi žinom, bet nuo burbėjimo ji nepasikeis. Tam tikriems dalykams reikia laiko.

Kas dėl to grįžimo. Taip, jei emigrantai, keletas šimtų tūkstančių jų, grįžtų panašiu metu, tai būtų šokas rinkai. Spėju, kurį laiką atlyginimai vietoj to, kad didėtų, gal net imtų kristi ;) Bet taip, aišku, nebus (kad tik jie išvis grįžtų). Jei emigrantai grįš pamažu, kas yra labiausiai tikėtina, tai labai ir labai abejoju ar nedarbas pas mus didės. Būtų įdomu žinoti, kokia dabar yra Lietuvos darbo imigracijos padėtis, jei ji dar neprasidėjo, tai, manau, netrukus prasidės. Ūkis sparčiai auga, manau, pamažu grįžtant emigrantams jie labai gražiai tolygiai užpildytų mūsų darbo rinką.

Romas
2007.09.10, 21:47
Lietuvos rytas 2007.09.10
Mantas Dubauskas

Kainos šuoliuoja septynmyliais žingsniais (53)
Per mėnesį kai kurios maisto prekės pabrango daugiau negu dešimtadaliu

Kainos jau kelia įtarimą
Balta duona ir kiaušiniai – 28 proc. brangesni nei prieš metus, grietinė – 17 proc. brangesnė, o sviesto kaina – 15 proc. didesnė.
Šie duomenys – ne iš ekonominės krizės krečiamos kokios nors valstybės. Tai – naujausi duomenys apie maisto produktų kainas Lietuvoje. Tokie duomenys sukaupti Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinėje sistemoje (ŽŪMPRIS).

Praėjusį mėnesį staigiai, be aiškios priežasties pakilo pieno ir kefyro kainos. Vien rugpjūtį šie produktai pabrango atitinkamai 12,2 ir 12,4 proc. Praėjusio mėnesio pradžioje pakelis pieno kainavo tik šiek tiek daugiau nei 2 litus, o mėnesio pabaigoje – maždaug 25 centais daugiau. Iki šiol sparčiai kilusi duonos kaina gali ir toliau nesustoti, nes apie miltų branginimą paskelbė grūdų perdirbėjai.

Tokie kainų šuoliai jau pradėjo kelti įtarimų valdininkams. Žemės ūkio ministerijoje sudaryta darbo grupė. Ji aiškinsis, kodėl taip sparčiai didėja kainos. Įtariama, kad jos didėja ne tik dėl brangstančių žaliavų, bet ir dėl neleistinų susitarimų kelti kainas.
„Yra požymių, kad rinkoje esama susitarimų“, – užsiminė darbo grupės vadovas, Žemės ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Radzevičius.

Tirs Konkurencijos taryba
Tyrimą dėl maisto produktų kainų jau pradėjo ir Konkurencijos taryba. Konkurencijos tarybos pirmininko Rimanto Stanikūno teigimu, bus tiriama pieno produktų rinka. Specialistai aiškinsis, ar tarp didžiųjų pieno perdirbėjų nėra kartelinių susitarimų nekonkuruoti tarpusavyje.

Tokie susitarimai draudžiami.
G.Radzevičiaus teigimu, šiuo metu pieno supirkimo kainos Lietuvoje yra 20 proc. mažesnės nei Lenkijoje ir 10 proc. mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje. Tačiau už pieno produktus pirkėjai Lietuvoje vis tiek moka daugiausia. Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) duomenimis, beveik pusė sumos, kurią už pieną parduotuvėje sumoka pirkėjas, atitenka pieno perdirbėjui. Karves auginančiam ūkininkui atitenka 31 proc. sumos. Kaip skelbia ŽŪMPRIS, pieno supirkimo kainos Lietuvoje yra vienos mažiausių Europos Sąjungoje.

Duona dar turėtų brangti
Pirkėjų neturėtų džiuginti ir duonos kainos, kurios per pastaruosius metus išaugo maždaug ketvirtadaliu. Pagrindiniai mūsų šalies grūdų perdirbėjai – „Malsena“ ir „Kauno grūdai“ – paskelbė pusantro karto didinantys miltų kainas. „Kauno grūdų“ komercijos direktorius Darius Samuolis teigė, kad kontraktai dėl miltų kainų jau persvarstomi. Pagrindinė kainų didinimo priežastis – beveik dvigubai per metus pabrangę grūdai.
Grūdų kainos padidėjo visame pasaulyje, ypač išaugo grūdų poreikis Europoje. Kai kurie ūkininkai dabar jau neskuba parduoti grūdų ir laukia, kol šie dar pabrangs. Grūdų perdirbėjų asociacijos viceprezidentė Dalia Stasiūnienė teigė, kad grūdai pabrango ir dėl to, jog nemažai jų pradėta naudoti biokurui gaminti.

LAEI duomenimis, grūdai sudaro apie 15 proc. ruginės duonos kainos. Apie 35 proc. pirkėjo sumokėtų pinigų atitenka kepykloms, 10-12 proc. – malūnams. Dar šiek tiek daugiau nei penktadalis sumos atitenka prekybininkui. Pasak D.Samuolio, grūdų kainos lemia ne tik duonos kainą. Brangsta ir pašariniai grūdai, taigi brangsta ir pašarai. Dėl to didės kiaulienos, vištienos ir kiaušinių kainos, tik jos į pašarų brangimą reaguos vėliau.

Nykstančių vokelių įtaka
Smulkiuosius kepėjus vienijančios viešosios įstaigos Kepėjų gildijos direktorius Raimondas Balbieris teigė, kad pastaruoju metu duonos kaina didėja po porą procentų kas kelias savaites. Bet tai vyksta ne tik dėl brangstančių grūdų bei miltų.
Duona ir jos gaminiai sparčiai brangsta ir dėl aktyvios kovos su vokeliuose mokamais atlyginimais. Išsigandusios Valstybinės mokesčių inspekcijos reidų, kepyklos pradėjo darbuotojams mokėti visą atlyginimą oficialiai. Todėl darbuotojams išlaikyti reikia skirti daugiau lėšų, nes nuo atlyginimo dar reikia sumokėti socialinio draudimo ir pajamų mokesčius. Be to, ir patys darbuotojai pradėjo reikalauti mokėti atlyginimus oficialiai.
„Atlyginimams skiriama dalis produkcijos savikainoje išaugo vos ne du kartus. Negaliu pasakyti, kurios konkrečiai kepyklos mokėjo algas vokeliuose, nes neturiu įrodymų. Bet, sprendžiant iš įvairių duomenų, bent dalis kepyklų tai darė“, – sakė R.Balbieris.

Prekybininkai irgi nesnaudžia
Remiantis LAEI duomenimis, kai kurios mėsos – jautienos ir kiaulienos – kainoms nemažą įtaką daro ir prekybos tinklai.
2007 metų birželį prekybininkams atitekdavo net 35 procentai sumos, kurią už jautieną parduotuvėje sumokėdavo pirkėjas.
Prekybininkams atitenkanti dalis per pastaruosius metus gerokai padidėjo. Pernai ji vienu metu buvo smukusi iki 24,5 proc. Tuo tarpu mėsos perdirbėjams atitenkanti dalis pastaruosius keletą metų nuolat mažėjo. Šių metų birželį ji buvo tik šiek tiek didesnė nei 7 proc.

Panaši situacija – ir kiaulienos rinkoje – prekybininkams tenka apie trečdalį kainos, o perdirbėjams – 12 proc. Per metus kiauliena, priklausomai nuo mėsos rūšies, pabrango 15-19 proc. Mažiau brango tik malta kiauliena – 2 proc.

Tuo tarpu vištienos kainų grandinėje prekybininkų įtaka kur kas mažesnė. Jiems atitenka maždaug penktadalis kainos. Prekybos tinklo „Maxima LT“ atstovė Viktorija Jakubauskaitė teigė: duomenys apie jautienos kainų grandinę yra labai nekonkretūs ir paremti tik teoriniais skaičiavimais. Esą tikroji prekybininkui atitenkanti dalis už parduotą jautieną gerokai skiriasi nuo šių skaičiavimų.

Žemės ūkio ministerijoje sudarytos darbo grupės išvados dėl kainų pokyčių bus tik rekomendacinės. Realią teisinę galią turėtų tik Konkurencijos tarybos išvados. Gali būti, kad perdirbėjai kainas Lietuvos rinkoje padidino tiesiog norėdami kompensuoti sumažėjusį pelną dėl sumažintų eksporto subsidijų.

http://www.lrytas.lt/index.asp?data=20070910&id=var10_a7070910&sk_id=99&view=2&p=1

Romas
2007.09.10, 21:52
Pienininkų PiaRas

P.Lileikis
lrt.lt ir lrytas.lt inf.
2007-09-07 15:41
Pienas brangs, bet mažiau
Lietuvos pieno perdirbėjai, įspėję laukti pastebimų savo gaminamos produkcijos kainų šuolių, prognozes švelnina. Pasak perdirbėjų, prognozes švelninti skatina paskutiniuoju metu besistabilizuojanti situacija eksporto rinkose, nebe taip sparčiai augančios išvežamų produktų kainos. Lietuvos pieno perdirbėjai, įspėję laukti pastebimų savo gaminamos produkcijos kainų šuolių, prognozes švelnina.

Vieno didžiausių šalies pieno perdirbėjų „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa lrt.lt aiškino, kad nors dabar ateities situaciją numatyti sudėtinga, tačiau šiuo metu tendencijos tokios, kad pieno produktai dar galbūt galėtų pabrangti apie 10 proc.
„Bet ne 30 proc. ar kitu panašiu tempu, kaip kai kas svarstė anksčiau“, – sakė D.Trumpa.

Sūrius gaminančios bendrovės „Vilkyškių pieninė“ vadovas Gintaras Bertašius taip pat laukia dar maždaug 10 proc. produkcijos kainų didėjimo, tačiau didesnio nei 20 proc. kainų augimo sako neprognozuojantis.
„Šiuo metu matome tam tikrą brangimo ribą, kurios prieš porą mėnesių dar negalėjome nustatyti“, – lrt.lt kalbėjo G.Bertašius.

Pasak perdirbėjų, prognozes švelninti skatina paskutiniuoju metu besistabilizuojanti situacija eksporto rinkose, nebe taip sparčiai augančios išvežamų produktų kainos. Rugpjūtį žiniasklaidoje nusirito įvairių maisto produktų kainų augimo prognozių banga. Svarstyta, kad kai kurių pieno gaminių kaina iki metu pabaigos galėtų šoktelėti iki 60 proc. Tuomet ir „Rokiškio sūrio“ vadovai teigė, kad besikeičianti rinka diktuoja gerokai aukštesnes kainas. Kainų didėjimą gamintojai aiškina augančiomis žaliavos, darbo jėgos kainomis bei didesne pieno produktų paklausa užsienyje. „Rokiškio sūris“ vasarą savo produkciją jau pabrangino apie 10 proc. Augo ir kitų šalies pieno perdirbėjų gaminių kainos.
http://www.lrytas.lt/?id=11891690621188439549&view=4

Romas
2007.09.10, 21:56
Statistikų pasakaitės

lrytas.lt
2007-09-10 15:17

Latvijoje - didžiulė infliacija
Rugpjūčio mėnesį infliacija Latvijoje pasiekė 10.1%. Tai didžiausias rodiklis Latvijoje pastarąjį dešimtmetį ir didžiausias ES šiuo metu. "Danske Bank" analitikų nuomone, tai dar vienas kaistančios Latvijos ekonomikos požymis.

Infliacija Lietuvoje rugpjūčio mėnesį buvo 5,5%. http://www.lrytas.lt/?id=11894267441189129003&view=4


Žurnalistai užmiršo pasakyti, kad čia oficiali statistika ne per mėnesį, o per metus.
Reali infliacija keliskart didesnė :(

Romas
2007.09.11, 08:43
Ištrauka iš SEB Vilniaus banko rengtos rytinės akcijų rinkos apvalgos 2007.09.06:

Vakar Baltijos rinkose vyravo labiau optimistinės nuotaikos, bet neaišku, ar ir šiandien bus atsispirta negatyvioms globalioms nuotaikoms. Aistras neabejotinai kaitins prekyba Rokiškio sūrio akcijomis. Kai kurie analitikai mano, jog bendrovės akcijų vertė turėtų siekti 87,70 litų lygį. Netrukus po to buvo paskelbti labai geri bendrovės rugpjūčio mėnesio veiklos rezultatai. Per šį laikotarpį konsoliduoti
pardavimai padidėjo 62,5 proc. iki 77,4 mln. litų.
Šiais metais bendrovė tikisi uždirbti 25,6 mln. litų, dvigubai daugiau nei pernai, grynojo pelno. Nors kaina per paskutines kelias prekybos sesijas jau spėjo
pakilti apie 8 proc., tačiau tolesnis augimas neturėtų sustoti.

Arunas
2007.09.11, 10:27
Ištrauka iš SEB Vilniaus banko rengtos rytinės akcijų rinkos apvalgos 2007.09.06:


Šaunuoliai, turėtume džiaugtis, kad pelno uždirba.

ir dėl infliacijos, nepamirškim kad infliacija tai ne vien pieno pabrangimas. Švaistydamiesi kaltinimais Statistikos departamentui labiau argumentuokime. Vistik VKI skaičiavimo metodika yra suderinta su ES ir laisvės "manipuliavimui" nėra tiek jau daug.

Šiaip VKI krepšelį sudaro 826 produktai, pasiskirstę šitaip:

Maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai – 227;
Alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai – 85;
Drabužiai ir avalynė – 98;
Būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras – 35;
Būsto apstatymas, namų apyvokos įranga ir kasdienė būsto priežiūra – 98;
Sveikatos priežiūra – 58;
Transportas – 41;
Ryšiai – 7;
Poilsis ir kultūra – 80;
Švietimas – 9;
Viešbučiai, kavinės ir restoranai – 33;
Įvairios prekės ir paslaugos – 55.

Mano nuomone iš šių pozicijų realiai pabrango tik kai kas iš maisto produktų, galbūt būstas ir transportas. Metinis 5 proc. augimas (kuris bet kokiu atveju yra labai didelis) yra pakankamai realus mano nuomone.

Romas
2007.09.13, 20:54
/\ Nelabai suprantu apie krepšelį (kuriame neatsispindi n+k kartų išaugusios būstų kainos ir 2x padidėjusios palūkanos už būsto paskolas), bet kartais paskaitau biržos apžvalgas.

Investuotojai domėjosi pieninių akcijomis
2007.09.12 15:56:16

Trečiadienį prekyba biržoje suaktyvėjo, o iniciatyvą vėl susigrąžino pardavėjai. Prieštaringas nuotaikas skatino į skirtingas puses visą dieną šokinėję užsienio biržų indeksai, todėl vis daugiau investuotojų rinkosi saugiu laikomą pieno sektorių. Tuo tarpu likvidžiausių akcijų kainos ritosi žemyn. Dienos akcijų apyvarta sudarė 8,5 mln. litų, o sandorių skaičius pasiekė 709. Atpigo 12, pabrango 9 pozicijos
(...)

„Rokiškio sūrio“ (RSU1L) akcijos pabrango 5,14 proc. iki 76,75 lito, jų suprekiauta už 261 tūkst. litų. Bendrovė antradienį pranešė padidinusi oficialaus pasiūlymo savoms akcijoms supirkti kainą nuo 65 iki 72 litų. Be to, spalio mėnesį įvyksiančiame akcininkų susirinkime numatoma balsuoti dėl bendrovės akcijų nominalios vertės sumažino 10 kartų iki 1 lito. Taip bendrovė, matyt, tikisi padidinti savo akcijų patrauklumą smulkiesiems investuotojams bei suaktyvinti prekybą jomis biržoje.

Įkandin „Rokiškio sūrio“ akcijų į viršų stiebėsi ir kitų pieninių akcijų kursai. „Pieno žvaigždžių“ (PZV1L) akcijos pabrango 3,21 proc. iki 5,78 lito, jų perleista už 230 tūkst. litų. „Žemaitijos pieno“ (ZMP1L) vertybinių popierių kaina šoktelėjo net 4,21 proc. iki 24,75 lito, o apyvarta siekė 344 tūkst. litų. „Vilkyškių pieninės“ (VLP1L) akcijos kilstelėjo 1,54 proc. iki 5,95 lito, bet apyvartumas tesiekė 24,9 tūkst. litų.

Biržoje paskutiniu metu jaučiamas išaugęs susidomėjimas pieno sektoriaus bendrovių akcijomis. Iš vienos pusės jį galima sieti su iki naujų aukštumų pakilusiomis pieno produktų kainomis ir prognozuojamu tolesniu jų brangimu. Kita vertus, dėl neramumų užsienio finansų rinkose ir nežinios apimtų pasaulinio ūkio plėtros perspektyvų, rinkos dalyviai ieško saugesnių investicijų savo lėšoms įdarbinti, o su kasdieninio vartojimo prekėmis susijusių bendrovių akcijos šiuo atveju yra tarsi ramus uostas banguojančiose jūroje.
Šaltinis : Jūsų tarpininkas" http://www.jt.lt/Naujienos/P_Nau_Ben_Tur.aspx?ID=49312Ta pačia tema šiandien Lietuvos ryte paskelbtas "Pieno žvaigždžių" objektyvus straipsnis, liaudyje paprastai vadinamas PiaRu (užs.Nr. 7AVIL-1437):

http://www.pienozvaigzdes.lt/media/images/hdr/logo.gif
AB "Pieno žvaigždės" viešas pareiškimas

Matydami, kad formuojama klaidinga visuomenės nuomonė, nuteikianti prieš pieno perdirbimo pramonę, norime atsakingai ir grižtai pareikšti:
Ženkliai išaugusi žaliavinio pieno kaina, kurią mokame ūkininkams, yra vienintėlė priežastis, kodėl pabrango mūsų produktai. Visą mūsų gaminio pabrangimą skiriame ūkininkams už iš jų perkamą žaliavinį pieną ir nesipelnome iš pirkėjų.
Suprantame, kad aukštesnės produktų kainos sukėlė vartotojų nepasitenkinimą. Manome, kad valstybės institucijos turėtų ieškoti sprendimų tokių kainų naštai sušvelninti.
Mus stebina LR Žemės ūkio ministerijos pozicija, nukreipianti visuomenės dėmesį nuo ir toliau brangstančio žaliavinio pieno, dėl ko produkcijos pirkėjai yra priversti mokėti brangiau. griežtai nesutinkame su Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto visuomenei teikiama klaidinančia informacija apie pieno produktų kainų struktūrą ir daromas neteisingas išvadas.
Mūsų gerbiamiems pirkėjams atsakingai pareiškiame ir užtikriname, kad esame priversti brangiai pirkti žaliavinį pieną, iš kurio gaminame produkciją, ir jokiu būdu nesiekiame pasipelnyti pirkėjų sąskaita

Tai va, biržos spekuliantai ir ilgalaikiai investuotojai daro didžiulę klaidą - kadangi visi padidėję pinigai atitenka pieno statytojams, makleriams reikėtų kuo skubiau užsirašyti į jaunųjų ūkininkų ratelius ir persikvalifikuoti į melžėjus. :sudiev:

Tomasl
2007.09.13, 21:33
Kikeviens dudoja iš savo varpinės ir, jai žmogel nori sužinot tikra info, tai reik pačiam apklausti kokia 5 tk. ukininku (ir dar jai sakys tiesa) tada mažu gali konstatuoti apytikria tiesa , ir tai tik sau, nes jai paskelbsi, tai tave su tavo išvadom priskirs prie interesantu grp. ar dar prie kokios varpinės.

O reialiai pelnas mažu dvigubai dideja , del to kad ukininkai 2 k.
daugiau karvių laikyt pradėjo,? o gal iš to pacio kiekio pagaminama naujom technologijom 2 k daugiau produkcijos ?
o gal tiesiog to pačio kiekio dvigubai kaina sukelta.

Turbut kiekvienas atsirenka savo tiesa.....
Bl...t

Romas
2007.09.13, 21:56
Dar vienas straipsnis


Vakarų ekspresas
2007 m. Rugsėjo 12 d.

Martynas VAINORIUS
Kylančios kainos žadina įtarimus

Infliacija Lietuvoje jau smogė mažiausias pajamas gaunantiems piliečiams - pastaruoju metu gerokai pabrango net pigiausio segmento prekės, kurios buvo išeitis nepasiturintiems gyventojams.

Nors prekybininkai neigia įtarimus, esą jie produktus brangina dirbtinai, Seimo pirmininkas viešai tvirtina nė kiek neabejojantis, jog čia kalti karteliniai susitarimai.

Vasarą prasidėjusį pieno produktų brangimą vainikavo pigiausio pieno kainų šuolis. Neseniai litras šio produkto pabrango net penktadaliu.
(...)


"Kainos keliamos dirbtinai"
Viktoras MUNTIANAS, Seimo pirmininkas

Maisto produktų ir kitų prekių kainos keliamos dirbtinai. Kainos kyla vienu metu visose Baltijos valstybėse tose pačiose šakose. Be susitarimų nėra jokių galimybių tokiam reiškiniui atsirasti. Konkurencijos taryba ir kainų kontrolės komisija šioje vietoje veikia nekompetentingai ir silpnai. Aiškintis, dėl ko kyla kainos, ateityje galėtų būti įsteigta parlamentinė komisija.


"Kainas kelia gerėjantis gyvenimas"
Remigijus ŠIMAŠIUS, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas

Kai kyla bet kokios kainos, būtina prisiminti tai, kad kaina - tai santykis tarp prekių ir pinigų. O pinigų Lietuvoje apskritai bei konkrečiai žmonių kišenėse vis daugiau. Tai dėl ekonomikos, produktyvumo, eksporto, o iš paskos - ir atlyginimų augimo. Taip pat dėl valdžios išlaidų augimo, įskaitant ir iš skolintų bei iš Europos Sąjungos plaukiančių lėšų, emigrantų uždirbtų ir į Lietuvą siunčiamų pinigų. Padaugėja pinigų - padidėja paklausa. Tačiau išaugus paklausai pasiūla automatiškai nepadidėja, tad pinigų kiekiui augant greičiau nei prekių kiekiui, pastarosios brangsta.

Tačiau žinome, kad šiandien ypač brangsta maisto produktai. Jų specifinio brangimo priežasčių reikia paieškoti giliau. Ko gero, pati svarbiausia priežastis yra tai, kad pasaulyje daugėja žmonių, auga darbo pasidalinimas, daugėja gerovės...

Visas straipsnis: http://www.ve.lt/?data=2007-09-12&rub=1065924810&id=1189533432

molotov_47
2007.09.13, 22:07
Kam rašinėt tokius straipsnius, jei ir taip viskas aišku. Pieną pusvelčiui kaip supirkinėjo, taip ir supirkinės. Kainos yra seniausiai keliamos dėl to, kad mūsų oligarchai užuot eksportavę pieno gaminius į V.Europą užkelia europietiškas kainas Lietuvoje. O kad kažkas vadina kainų kilimą gerėjančiu gyvenimu, tai tegul pagalvoja prieš sakydams tai dar kartą. Pažiūrėkite į atlyginimų kilimą ir kainų kilimą. Nuvertėja pinigai, kurių ir taip nedaug žmonės gauna. Tad kam reikia nusišnekėti?

Tomasl
2007.09.13, 22:21
Tik dėbilas gali alinti kupranugarį dykumoje,
Duotu pastarajam ir pagert ir pailsėt, tai ir gautu ko nori.
ne bl... pasirenka dvėst abu kaitroje.
Nu nedarytu taip jai, tai žinotu, bet kaip sužinos juk
tam ir yra dėbilas....

Arunas
2007.09.17, 11:53
Vidutiniškai 50 proc. gamyklinės pieno produktų kainos sudaro pieno žaliava (čia be mažmenos maržos, bet mes apie ją nešnekam, nes čia kažkas kaltina pieno bendroves karteliniu susitarimu). (žr. Pieno žvaigždžių metinį prospekta-ataskaitą).

Žaliavos kainos per metus pakilo apie 15 proc. (info - www.ris.lt).

mažmeninė geriamo 3,5 proc. riebumo pieno vidutinė kaina per metus pakilo 12 procentų, sviestas 17 proc. (šiuose produktuose pienas manau sudaro daugiau kaip 50 proc. kainos). Šaltinis www.ris.lt.

Turint omenyje, kad psakutiniu metu kyla kuro kainos, brangsta darbo jėga, pieno produktų kainų pakilimas atrodo visiškai normaliai. Ir nors 5 proc. infliacija bet kokiu atveju yra labai ir labai didele, nereikia įžiūrėti baubus ten kur jų nėra.

Romas
2007.09.25, 20:54
"Lietuvos rytas"
2007-08-24 18:37
Pieno perdirbėjai nusprendė skelbti karą šalies pirkėjams (240 komentarų)
Dešimtimis milijonų litų pelną skaičiuojantys pieno perdirbėjai, vos per trejetą metų sugebėję sunaikinti mažesnius konkurentus, dabar atsigręžė ir prieš paprastus vartotojus. Nors pieną tiekiantiems žemdirbiams jų mokamos sumos padidėjo nežymiai, gamintojai visiems Lietuvos gyventojams pažadėjo įspūdingą kainų šuolį. Jau artimiausiu metu už pieno produktus teks mokėti mažiausiai 10 procentų daugiau nei dabar. Žiemą kai kurie produktai, pavyzdžiui, sviestas, gali brangti net 60 procentų.
„Kainas diktuoja rinka“, – trumpai drūtai tokius grasinimus argumentavo „Rokiškio sūrio“ vadovas Antanas Trumpa.

Visur nori lygiavos
„Lietuvos rytui“ pradėjus domėtis šia situacija, gamintojai patyliukais patys pripažino norintys iš Lietuvos pirkėjų išmelžti kuo daugiau. Mat pastaruoju metu pakilo pieno produktų kainos įvairiose pasaulio šalyse. Didžiąją dalį produkcijos Lietuvos perdirbėjai eksportuoja. Tačiau kalbėdami apie vidaus rinką jie nori iš jos gauti tokią pat pelno dalį kaip ir iš eksporto. Kitaip tariant, tiek mūsų šalyje, tiek užsienyje parduotas pieno litras turi vienodai papildyti perdirbėjų kišenes.

Žemdirbiams kilo įtarimų
Ne veltui šią savaitę Žemės ūkio rūmai kreipėsi į premjerą Gediminą Kirkilą, kad būtų atlikta aiški kainų analizė. Kitaip sakant, būtų nustatyta, kokia pelno dalis iš tiesų atitenka perdirbėjams, garsiai rėkiantiems, kad branginti pieno produktus verčia daugiau pinigų norintys ūkininkai. Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, už natūralaus riebumo pieno toną birželio mėnesį Lietuvoje pieno perdirbėjai vidutiniškai mokėjo 704 litus, Latvijoje – 823, Estijoje – 853, Lenkijoje – 875 litus. Didžiosiose Europos Sąjungos šalyse senbuvėse vidutiniškai mokama po 966 litus už toną.

Parduoti sutinka tik brangiai
Įdomus paradoksas: nors pienas Lietuvos superkamas pigiausiai iš visų Europos Sąjungos valstybių, jo produktai mūsų šalyje – vieni brangesnių. Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, birželį kilogramas sviesto Latvijoje kainavo apie 15,5, Estijoje – 15,1, o Lietuvoje – 16,6 lito.
Vokietijos sostinėje Berlyne toks pat sviestas kainavo 14,8 lito.

Kiek sviesto kaina pranoktų europinę, jeigu Lietuvos perdirbėjai, kaip žada, 2008-aisiais pabrangintų jį 60 procentų?Grietinės, pieno, varškės kainos visose šiose šalyse yra panašios. O Estijoje net mažesnės nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, 2,5 proc. riebumo pieno litras Estijoje birželį kainavo 1,4, Lietuvoje – 1,8 lito. 20-25 procentų riebumo grietinė Estijoje kainavo 4,5, Lietuvoje – 5,6 lito. 5-9 procentų riebumo varškė Estijoje kainavo 9,3, Lietuvoje – 10 litų. Šie produktai kiek brangesni Latvijoje. Pienas ten kainavo 2,1, varškė – 10,3, grietinė – 6,2 lito. Bet Latvijoje ir iš ūkininkų pienas superkamas kur kas brangiau nei Lietuvoje.

Žarsto milijoninį pelną
Iš kur tokie skirtumai? Pakanka pažvelgti į bendrovių ataskaitas.
Pavyzdžiui, bendrovė „Rokiškio sūris“ 2005 metais turėjo 21 milijoną, o 2006 metais – 13 milijonų litų grynojo pelno. Šiais metais žadėdamas branginti produkciją „Rokiškio sūris“ jau turėjo per pirmąjį ketvirtį sukaupęs 3,5 mln. litų grynojo pelno – 0,8 mln. litų daugiau nei pernai tokiu metu.

Grynasis pelnas – pinigai į akcininkų kišenę.
Kol kas sunku spėti, keliais procentais perdirbėjų pelnas padidės vien per rugpjūtį. Patys jie skelbiasi, kad jų produktai pabrango 10 procentų. Tiek ar daugiau – oficialioji statistika paskelbs spalį.

Didindami kainas nesipyksta
Šiandien maždaug 80 procentų pieno produktų rinkos valdo trys didžiosios įmonės: „Pieno žvaigždės“, „Žemaitijos pienas“ ir „Rokiškio sūris“. Konkurencijos taryba pažadėjo stebėti, kad pieno perdirbėjai kartu su prekybininkais neturėtų kartelinių susitarimų. Bet ir specialiai nestebint matyti, kad trys šios monopolininkės konkuruoja tiktai vidaus rinkoje. Kai reikia sumažinti pieno supirkimo kainas arba branginti produktus, jos susivienija.

Supyko panaikinus subsidijas
Kodėl perdirbėjai staiga užsimanė didinti produkcijos kainas?
Atsakymas į šį klausimą slypi subsidijose. Lietuvos pieno perdirbėjai į vadinamąsias trečiąsias šalis pernai išvežė 65 tūkstančius tonų (tai sudaro 40 procentų viso jų eksporto) pieno produktų ir už tai dar gavo 70 milijonų litų subsidiją.
Tačiau šiemet gegužę Europos Komisija subsidijas panaikino.

Jos nuomone, šalys jau turėjo pakankamai laiko modernizuoti savo gamybą ir pasirengti konkurencijai ES rinkoje.
„Aš manau, kad pieno produktų kainos kėlimas Lietuvoje ir Europoje – savotiškas protestas prieš EK pieno politiką. Sugalvota profesionaliai: sukelti „prieš“ kuo daugiau žmonių.
Sukelti šypsantis, kaip 2003-iaisiais, kai į kelius jie vedė žemdirbius. Tada perdirbėjams pasisekė – jie laimėjo 56 milijonus litų.

Tik ar šįkart jiems pasiseks laimingąjį bilietą taip ištraukti ir iš Europos Komisijos?“ – svarstė agrarinės ekonomikos specialistas, buvęs žemės ūkio ministras Jeronimas Kraujelis. 2003 metais perdirbėjai nutarė pasinaudoti žemdirbiais kaip skydu: sumažino supirkimo kainas, tad ūkininkai buvo priversti imtis protesto akcijų. Po jų pieno sektoriui buvo skirtos milijoninės sumos, tačiau visa parama atiteko perdirbėjams.
http://www.lrytas.lt/?data=&id=11879494931187302364&sk_id=&view=4&p=1

Romas
2007.09.25, 20:56
Dienraštis "Klaipėda", 2007.09.25
Virginija Spurytė
Kainos verčia protestuoti
Maisto kainų šuoliais pasipiktinę piliečiai pasiryžę atsisakyti lietuviškų produktų.

Ragina nebepirkti
Vakar internete pasirodė skelbimai, raginantys visą šią savaitę nebepirkti lietuviškų pieno produktų. Po kurio laiko tokią informaciją žmonės ėmė siuntinėti vieni kitiems elektroniniu paštu. Lietuviškų pieno produktų boikoto tikslas – kuo labiau riboti jų pirkimą ir vartojimą. Esą taip pienininkai bus priversti mažinti kainas, nes priešingu atveju jie patirs didelių nuostolių.
„Mieli Lietuvos gyventojai, jei laikysimės vieningai, pienininkai jau savaitės viduryje pajaus mūsų vienybės pasekmes“, – raginama skelbime.
Iniciatyvūs piliečiai taip pat kviečia nebepirkti ir kitų lietuviškų maisto produktų – mėsos, duonos gaminių.

Akcija nepasiteisins
Tačiau Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresniojo eksperto Žilvino Šilėno teigimu, tokios protesto akcijos gali būti sėkmingos tik teoriškai.
„Jei vartotojai iš tikrųjų pakeistų savo vartojimo įpročius ir vietoje pieno rinktųsi kitus produktus, tai sumažintų pieno paklausą ir bent jau teoriškai turėtų mažinti jo kainas. Kita vertus, perdirbėjai sumažėjusią paklausą galėtų kompensuoti didesniu eksportu. Todėl net jei pieno produktai Lietuvoje būtų ir ilgai neperkami, tai nebūtinai sumažintų jų kainas“, – teigė Ž.Šilėnas.

Pakaitalai – brangesni
Vienos didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo bendrovių „Pieno žvaigždės“ vykdantysis direktorius Linas Sasnauskas, nors ir prisipažino nežinantis apie organizuojamą pieno produktų boikotą, tikino, kad protestai tikrai nesumažins kainų.
„Suprantame, kad kylančios kainos vartotojams džiugesio tikrai nekelia. Tačiau didesnės kainos yra pokyčių pasaulinėje rinkoje pasek-mė“, – tvirtino L.Sasnauskas.
Ž.Šilėno žodžiais, boikotai yra sėkmingesni, kai taikomi konkrečiam gamintojui ar kilmės šaliai. Pavyzdžiui, daniškų prekių boikotas Artimuosiuose Rytuose. Boikotai gali pasiteisinti ir tuomet, kai nebeperkamai prekei yra kitų gamintojų teikiamų pakaitalų.
Tačiau Lietuvoje boikotuojant vietinę pieno produkciją tektų arba visai atsisakyti šių gaminių, arba rinktis brangesnius importuojamus. Todėl abejotina, ar mažas pajamas gaunantys žmonės ryžtųsi tokiam žingsniui.
„Galiausiai, net jei ir ši protesto akcija bus sėkminga tik iš dalies, pieno perdirbėjai gali nuspręsti dar labiau orientuotis į užsienio rinką, kur panašūs boikotai yra neįmanomi“, – sakė Ž.Šilėnas.
Kone visi maisto produktai daugiau nei 10 proc. pabrango beveik prieš mėnesį. Tuomet Žemės ūkio ministerijoje buvo sudaryta speciali komisija, kuri iki šiol aiškinasi, ar kainos pakilo pagrįstai.
Per visus šiuos metus maisto produktų kainų šuolis buvo beveik didžiausias. Labiau pabrango tik komunalinės paslaugos.
Gera frazė apie efektyvesnį boikotą, kai boikotuojamas tik konkretus gamintojas. Lietuvoje yra tik trys monopolininkai ir boikotas nukreiptas prieš jų savivalę (kilmės šalis - LT).

Keista, kad pieno pabrangimas buvo vasarą.
Dar laukia pabrangimas, nes brangs žaliava ir dar kartą dėl sezoninių svyravimų. :(

Romas
2007.09.25, 21:06
Besidomintiems investicijomis į pieno pramonę pasakos (vadinamos PiaRu) apie vien žemdirbiams atitenkantį pieno pabrangimą - nė motais:

"Pieno žvaigždžių" akcijų kursas per metus
http://www.finasta.lt/remote.php?ru=bS9tX2ZpbmFzdGEvZmlsZXMvZ19ncmFwaC5w aHA=&m_finasta_stc_code=LT0000111676&m_finasta_period=&m_finasta_currency_select=LTL


"Rokiškio sūrio" akcijų kursas
http://www.finasta.lt/remote.php?ru=bS9tX2ZpbmFzdGEvZmlsZXMvZ19ncmFwaC5w aHA=&m_finasta_stc_code=LT0000100372&m_finasta_period=&m_finasta_currency_select=LTL

"Žemaitijos pieno" akcijų kursas
http://www.finasta.lt/remote.php?ru=bS9tX2ZpbmFzdGEvZmlsZXMvZ19ncmFwaC5w aHA=&m_finasta_stc_code=LT0000121865&m_finasta_period=&m_finasta_currency_select=LTL

Visi trys grafikai - iš "Finastos" tinklapio
http://www.finasta.lt/l.php?tmpl_into[0]=index&tmpl_name[0]=m_site_index147&tmpl_into[1]=middle&tmpl_name[1]=m_finasta_listinguojami_vp


Tuo tarpu Vilniaus biržos indeksas VILSE liepos pabaigoje krito nuo 574 iki 550 ir po kelių svyravimų laikosi apie 550:
http://www.bloomberg.com/apps/cbuilder?ticker1=VILSE:IND

Arunas
2007.09.26, 18:23
Romai, ne visai suprantu ką nori pasakyti šitais straipsniais? Kad pieno perdirbėjai gauna sovietiniais terminais "viršpelnius"? Dirba ir dėl to uždirba, reikėtų tik pasveikinti žmones.

Tokie rašytojai kaip "Lietuvos rytas" išvis geriau tegul pasižiūri į UAB "Lietuvos rytas" pelno maržą ir paskui tik rašo apie kitus:) Va čia yra praktiška monopolija, kurią išardyti ne pro šalį būtų:)

Romas
2007.09.27, 20:26
Romai, ne visai suprantu ką nori pasakyti šitais straipsniais? Kad pieno perdirbėjai gauna sovietiniais terminais "viršpelnius"? Dirba ir dėl to uždirba, reikėtų tik pasveikinti žmones.

Tokie rašytojai kaip "Lietuvos rytas" išvis geriau tegul pasižiūri į UAB "Lietuvos rytas" pelno maržą ir paskui tik rašo apie kitus:) Va čia yra praktiška monopolija, kurią išardyti ne pro šalį būtų:)

Jei žmonės užsidirba - niekad negaila jiems mokėti

Citavau ne tik LRytą.
Kiekvienas pats gali susidaryti nuomonę - ar užjausti vargšus pieno monopolistus, atiduodančius visus pinigus žemdirbiams, ar užjausti vargšus biržos spekuliantus, nusipirkusius tokių labdarai dirbančių įmonių akcijų, dėl nežinomų priežasčių pakilusių į nematytas viršūnes.

O dėl LRyto ir lietuviškos spaudos monopolijos ir itin žemo tos spaudos bendro lygio galiu tik pritarti.

auksellis
2007.09.27, 21:02
Keliamas ir kurstomas ažiotažas apie nepaliaujamai kylančias kainas, skelbiamos tiesos (arba pusiau tiesos) apie kylančias įvairių prekių pasaulines kainas (bei bendrą kainų lygį) labai naudingos šalies gamintojoms ir šiaip suinteresuotiems veikėjams: cukrus, pieno produktai ir pan. O kai didinami dujų, elektros tarifai, labai patogu padidėjusias kainas pateisinti padidėjusiom išlaidom. Čia kažkas panašaus į: Benzinas pabrango todėl, nes pabrangus benzinui, padidėjo benzino transportavimo išlaidos.

Arunas
2007.09.28, 09:56
Jei žmonės užsidirba - niekad negaila jiems mokėti

Citavau ne tik LRytą.
Kiekvienas pats gali susidaryti nuomonę - ar užjausti vargšus pieno monopolistus, atiduodančius visus pinigus žemdirbiams, ar užjausti vargšus biržos spekuliantus, nusipirkusius tokių labdarai dirbančių įmonių akcijų, dėl nežinomų priežasčių pakilusių į nematytas viršūnes.

O dėl LRyto ir lietuviškos spaudos monopolijos ir itin žemo tos spaudos bendro lygio galiu tik pritarti.

nieko nereikia užjausti - pieno perdirbejai uždirba daugiau - geriau gyvena, žemdirbiai uždirba daugiau - irgi geriau gyvena.
Bazinė pensija, ir ta nuo 2006 metu vidurio išaugo 33 procentais.

Reikia džiaugtis, kad kylant pasaulinėm kainom visi uždirbam daugiau ir gyvenam geriau.

Tomas
2007.09.29, 20:04
Anksčiau ar vėliau Lietuva vis tiek "pribręs eurui". Mažytė problema ta, kad įvedant eurą bus paskaičiuota reali lito vertė ir 1 euro už 3,4528Lt tikrai niekas neduos ...

Beje aš pats jau >3mėn beveik nevalgau sviesto ir nesijaučiu daug praradęs.
Galite pasekti mano pavyzdžiu.

Linas
2007.09.29, 21:16
Anksčiau ar vėliau Lietuva vis tiek "pribręs eurui". Mažytė problema ta, kad įvedant eurą bus paskaičiuota reali lito vertė ir 1 euro už 3,4528Lt tikrai niekas neduos ...

Beje aš pats jau >3mėn beveik nevalgau sviesto ir nesijaučiu daug praradęs.
Galite pasekti mano pavyzdžiu.

Kas nutiko, kad nevalgai? Negi neįperkamas pasidarė?:)

John
2007.09.30, 16:01
As jau 3 metus nevalgau sviesto... ir tikrai nieko :juokas:

somis
2007.10.01, 17:38
Pamenu, prieš gerus metus, vienas seimo narys pasakė maždaug tokią frazę:
"pabranginame visus produktus ir paslaugas dvigubai, dvigubai padidiname visus atlyginimus, ir būsime pasiviję kainomis ir atlyginimais vakarų Europą".
Tada, aišku, net ekonomistų nereikejo - net paprasti žmonės šį žmogų išjuokė.
Bet dabar pažiūrėjus į kainas ir kylančius atlyginimus - juokas neima:
Juk pvz, jei seniau gaudavau 300Eur į rankas už mėnesį, tai dabar, infliacijai esant, na, tarkime 10proc, gaunu 330Eur.
Ir kol kas nepanašu, kad ES dėl tokių šposų taikytų Latvijai ar Lietuvai kokias nors devalvacijas. Tik įdomu, kas įrašyta LTU pririšimo prie EUR taisyklėse. T.y. jei Lietuvoje įvyktų, na, tarkime 50% infliacija, tai ar euras vistiek kainuotų 345ct?
O jei ne - kaip būtų devalvuojama? ar iš viso, kas būtų daroma?

sauls
2007.10.01, 23:23
Pamenu, prieš gerus metus, vienas seimo narys pasakė maždaug tokią frazę:
"pabranginame visus produktus ir paslaugas dvigubai, dvigubai padidiname visus atlyginimus, ir būsime pasiviję kainomis ir atlyginimais vakarų Europą".
Tada, aišku, net ekonomistų nereikejo - net paprasti žmonės šį žmogų išjuokė.
Bet dabar pažiūrėjus į kainas ir kylančius atlyginimus - juokas neima:
Juk pvz, jei seniau gaudavau 300Eur į rankas už mėnesį, tai dabar, infliacijai esant, na, tarkime 10proc, gaunu 330Eur.
Ir kol kas nepanašu, kad ES dėl tokių šposų taikytų Latvijai ar Lietuvai kokias nors devalvacijas. Tik įdomu, kas įrašyta LTU pririšimo prie EUR taisyklėse. T.y. jei Lietuvoje įvyktų, na, tarkime 50% infliacija, tai ar euras vistiek kainuotų 345ct?
O jei ne - kaip būtų devalvuojama? ar iš viso, kas būtų daroma?


Viskas priklauso nuo Lietuvos banko rezervu. Kiek pamenu susiejus su euru litas uzsienio valiuta buvo padengtas 180%, taigi grubiai tariant net ir isleidus 80% daugiau litu, Lietuvos bankas visus juos sugebetu supirkti ir vietoj ju atiduoti eurus. Vat jei daugiau nei 80% prispausdinsime ir LRV nesudarys papildomo rezervo tam padidejimui, tai gali buti blogai. Bet tiesa sakant nemanau, kad taip atsitiks.

Del dvigubo kainu padidinimo - visiska nesamone. Lietuva yra labai atvira eksporto/importo atzvilgiu valstybe (zymiai atviresne nei pvz. JAV arba Italija), taigi bet koks kainu pakilimas is karto gali salygoti importo arba eksporto pokycius, sakykim:
- pienas brangsta Lietuvoje, BET ne Latvijoje. Kas atsitinka? Prekybininkai perka pieno produktus Latvijoje ir veza juos i Lietuva. Jei like prekybininkai nekonkuruoja, pirmieji pasiima "virspelni" ir pardavineja latviska piena uz tas pacias kainas kaip ir lietuviska. Lietuvos imones lieka be uzsakymu.
- baldu kainos Europoje nesikeicia, taciau Lietuvoje staiga reikia pradeti moketi dvigubas algas darbuotojams. Ar IKEA ir kitos bendroves tebepirks Lietuviskus baldus dvigubomis kainomis? Zinoma NE! Juos pakeis baldai is Baltarusijos, Rumunijos, Kinijos. Lietuvos bendroves lieka be uzsakymu (kurie sudaro iki 80% ju pajamu).

nei pirmu nei antru atveju imones nekels kainu jei tai neatitiks paklausos/pasiulos situacijos, nes kitaip ju paprasciausiai neliktu rinkoje. Argi gali buti kitaip? Jei butu kitaip, tai kaip manote kodel jos turetu kainas kelti butent DABAR, o ne pavyzdziui pries 3 metus? Juk tiek pelno nau butu pasieme. Kainu didinimas juk ne siandien sugalvotas :)

Dauguma kainu pokyciu Lietuvoje gali buti tik del neadekvacios pasiulos ir paklausos (statybu atvejis) arba pasauliniu rinku tendenciju (brangstantys maisto produktai). Kitaip sakant del brangstancio pieno musu naryste ES, euro isivedimas ir kiti dalykai - visiskai NE PRIE KO. Jei pienas brangsta visoje Europoje (o tiksliau - pasaulyje), tai kodel lietuviai turi jo nebranginti? Cia tas pat kaip su rusiskom dujom - jos brangsta visame pasaulyje, taciau lietuviai kazkodel vis dar naiviai tikisi, kad mums rusai dujas kazkodel turetu parduoti su kazkokia nuolaida. Come on guys!

Vienintele reali vidine priezastis del ko gali kilti kainos yra brangstanti darbo jega (velgi del mazejancios jos pasiulos). Bet jos gali branginti produktus tik iki tokio lygio kol juos dar apsimokes gaminti salies viduje. Realiai darbo uzmokestis gali kilti TIK didinant darbo nasuma (del geresnio darbo organizavimo, greitesnio kapitalo apyvartumo, mechanizacijos, automatizacijos ir t.t.) jei to nebus - Lietuvos pramonei bus sunkus laikai, taigi nera jiems ko pavydeti del "virspelniu".

Aisku, galima dar sia brangimo tema ir placiau isvystyti - tai taip vadinamasis globalus pinigu nuvertejimas. Nei doleris nei euras jau toli grazu nera tokie vertingi palyginus su ju verte kad ir pries 5 metus. Tiek Lietuvoj, tiek Amerikoj, tiek Kinijoj. Bet cia jau spekuliantai.lt tema :)

Romas
2007.10.06, 06:31
Infliacija Estijoje – 7,2 proc.
www.DELFI.lt
2007 spalio mėn. 5 d. 16:36
2007 m. rugsėjį vartojimo kainų indeksas išaugo 7,2 procento palyginus su 2006 m. rugsėju, rašo DELFI.ee. Statistikos departamentas pranešė, kad palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, prekės pabrango 4,9 procento, iš jų maisto produktai – 6,8 procento, pramoninės prekės – 3,5 procento
Daugiau: http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14619025

Romas
2007.10.06, 06:32
Rugsėjį maisto produktai brango 3,5 proc.
www.DELFI.lt
2007 spalio mėn. 5 d. 11:39

Statistikos departamentas praneša Lietuvos rinkoje parduotos pramonės produkcijos kainos per mėnesį padidėjo 1,2 procento. Didžiausią įtaką tam turėjo 3,5 procento padidėjusios maisto produktų ir gėrimų kainos.

Iš maisto produktų ir gėrimų daugiausia pabrango grūdų malimo produktai – 30,8, pieno produktai – 9,7, pašarai gyvuliams – 5,8, duona ir švieži konditerijos kepiniai – 3,0 procento; mineralinis vanduo ir gaivieji gėrimai atpigo 2,8, žuvys ir žuvų produktai – 0,4, mėsa ir mėsos produktai – 0,3 procento.
Daugiau: http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14614583

Pasirodo, infliacija tik 3,5 proc...
Tuoj skaičiuodami infliaciją sakys, kad ji nedidelė, nes pienas ir mėsa sudaro "krepšelyje" tik X proc., o X0 proc. sudarys pašarai gyvuliams, miško ir laukų gerybės ir t.t. :(

liutass
2007.10.09, 09:09
Rugsėjo mėnesį – rekordinė infliacija (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14637589)

Rugsėjo mėn. metinė infliacija sudarė 7,1 procento.

Latvijoje infliacija pasiekė 11,4 proc. (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14641895)

auksellis
2007.10.10, 22:56
sauls, dar nepaminėjai kelių teorinių, praktiškai daugiau ar mažiau veikiančių veiksnių. Tai emigrantų atvežti pinigai, kurie pateko į cirkuliaciją, įvairių transferų (išmokų už indėlius, pencijas ir pan.) bei valstybės gana netaupus lėšų naudojimas.

Tik klausimas kyla - kodėl kainų lygis taip ženkliai išaugo DABAR. Juoba, kad augant ekonomikai, kylant BVP ir BNP rodikliams, kainų lygis natūraliai kyla. Jis ir kilo, bet trejetą procentų mažiau. Tad klausimas kodėl būtent šiuo metu, kai visi postringauja apie BVP prieaugio letėjimą.

Tiesa, galima daryti prielaidą, kad dar tada nepasireiškė grąžintų indėlių iššauktas vartojimo padidėjimas, išteklių kainos ne taip ženkliai kilo ar pan. Taigi, galima padaryti banalią išvadą, kad infliacijos padidėjimą sukėlė kompleksas veiksnių.

Apie devalvaciją vargu bau ar verta diskutuoti. Šių priemonių imamasi tikrai ne tada, kai infliacija siekia 7 - 8 proc. ir tai tikriausiai bus tik laikinas reiškinys.

Realiai darbo uzmokestis gali kilti TIK didinant darbo nasuma (del geresnio darbo organizavimo, greitesnio kapitalo apyvartumo, mechanizacijos, automatizacijos ir t.t.) jei to nebus - Lietuvos pramonei bus sunkus laikai, taigi nera jiems ko pavydeti del "virspelniu".Jau ir dabar ne vienas ir ne du kompetentingų specialistų sako, kad pramonės, o ypač gamybos Lietuvoje nebėra. Liko tik paslaugos, vartojimas...

Šiandien pasigirdo Seimo narių siūlymas reguliuoti mažmeninės prekybos tinklų viršpelnius sviestui, pienui ir pan. Siūloma berots 20 proc. pelno marža. Klausimas: kokioje laisvos (mišrios) rinkos šalyje būtų įgyvendintas toks sprendimas? Tuomet kur ta laisva rinka? Vertinu tai kaip populistinį siūlymą kaip ir Prunskienės prieš porą savaičių siūlymą mažinti PVM mokesčius daržovėms. Ir kuo arčiau rinkimai, tuo tokių siūlymų iš seimūnų reikėtų laukti daugiau....

Jeigu būtų priimtas šiandienos seimo nario siūlymas, tuomet reikėtų kontroliuoti visų prekybos tinklų pardavinėjamų produktų kainas, kiekius. Tai milžiniškas darbas milžiniškomis sąnaudomis. Tektų kurti naują ministeriją šiam reikalui ir papildyti ir taip išpampusį administracinį valstybės aparatą, suryjantį ne vieną milijardą per metus....

Romas
2007.10.21, 08:18
Išsiplėtojusios diskusijos apie smulkų verslą iškeltos į atskirą temą Smulkus verslas (http://www.miestai.net/forumas/showthread.php?t=5289)

Romas
2007.10.21, 08:21
Lietuvio pirkėjo krepšyje – estiškas pienas, lenkiška dešra, latviškas jogurtas
Rasa Lukaitytė, www.DELFI.lt
2007 spalio mėn. 20 d. 10:21

„Pastebime, kad atsiranda vis daugiau žmonių, kurie neperka produktų vien dėl to, kad jie yra lietuviški, o jau neretai renkasi ir užsienyje pagamintus maisto produktus“, – pasakojo „Rimi Lietuva“ atstovė.
Visas straipsnis: http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14760830Vienas neblogas to straipsnio komentaras
Skorpionas 2007 10 20 23:04
Vyriausybė vengia atskleisti pagrindinę lietuviškų maisto produktų kiekio mažėjimo parduotuvėse ir kainų kilimo priežastį.

Pateikiu informaciją pamąstymui:
Lietuvoje nuo 2004 m. taikoma VIPS – vienkartinės tiesioginės išmokos už plotus schema. Tai paramos schema, pagal kurią tiesioginės išmokos mokamos už turimą žemės ūkio naudmenų plotą, nepriklausomai nuo gaminamos produkcijos pobūdžio (tame tarpe ir už dirvonus). Europos Sąjungos parama ūkininkams buvo skiriama pagal 6 KPP priemones. Jos skatino ankstyvą vyresnio amžiaus ūkininkų pasitraukimą iš prekinės žemės ūkio gamybos, žemės ūkio paskirties žemės apželdinimą mišku...
2006 metais žemdirbius pasiekė rekordinio dydžio parama – pagal įvairias priemones jiems išmokėta daugiau kaip 2,1 mlrd. litų Europos Sąjungos (ES) ir nacionalinės paramos lėšų. Tai didžiausia ūkininkams iki šiol per metus išmokėta paramos suma.
Vienkartinės tiesioginės išmokos už plotus, nepriklausomai nuo gaminamos produkcijos pobūdžio:
Už 2005 m. išmokėta 224 mln. Lt;
Už 2006 m. išmokėta 673 mln. Lt;
Už 2007 m. tikimasi gauti apie 900 mln. Lt.

Dėka ES skiriamų išmokų „ūkininkams“ už tai, kad jie palieka žemę dirvonuoti greitai lietuviškų maisto produktų kainos pasieks kosminį lygį, nes „Ūkininkai“ gavę išmokas už dirvonus (2006 m. išmokėta 673 mln. Lt) pradėjo valgyti ne savo lašinius ir duoną, o papildė pirkėjų eiles Max.... Rimi,.... Kuo daugia dirvonų tuo mažiau pagaminama žemės ūkio produkcijos. Be to, „ūkininkų“ gautos už dirvonus išmokos padidino pinigų masę. Taigi, sumažėjus pagaminamos žemės ūkio produkcijos kiekiui, padidėjus pirkėjų skaičiui („ūkininkai“ irgi nori valgyti) ir padidėjus pinigų masei pas pirkėjus kainų augimas tapo neišvengiamas. Tokie jau ekonomikos dėsniai.

Kadangi išmokos už dirvonus mokamos tik už „ūkininkams“ nuosavybės teise priklausančią žemę (už nuomojamamą iš valstybės išmokos už dirvonus ne mokamos) mūsų „rūpintojėliai“ suskubo paruošti įstatymą, pagal kurį „ūkininkai“ (Karbauskiai ir kt.) galėtų lengvatinėmis sąlygomis išpirki iš valstybės žemę ir joje „ūkininkauti“, mat labai pelningas biznis. Nieko negamini (atsiprašau „ūkininkauji“) ir gauni 100% pelną. Po lengvatinės prichvatizacijos „ūkininkams“ skiriamų už dirvonus išmokų dydis padidės. O remiantis aukščiau paminėtomis aplinkybėmis ir ekonomikos dėsniais tolesnis kainų augimas bus neišvengiamas.

Ar ne laikas runkeliams stabdyti mūsų „rūpintojėlių“ pradėtą lengvatinę žemės prichvatizaciją ir pagalvoti apie ES skiriamų išmokų „ūkininkams“ už dirvonus tikslingumą. Manyčiau, kad reikia pareikalauti iš mūsų „rūpintojėlių“ atsisakyti tokios ES paramos, arba reikalauti , kad ES remtų dirvonuojančių žemių savininkus („ūkininkus“) natūra, t.y. dešromis, duona, sviestu ir t.t.

Tomasl
2007.10.21, 08:57
O ši ukio mažinimo programa jug veikia ir estijoj ir latvijoje.?
Tai yra žemės ūkis
kokioje afrikoje sudaro 85 proc.
lietuvoje kiek pamenu apie 25 proc
o vokietijoje berods 4 proc.
Pasak vieno pasakotojo vienas vokiečių ukininkas su GPS traktoriukais bei kitais "navarotikais" išmaitintu "dalį afrikos".
Tai ir yra efektyvumas, tą ir nori padaryti ES
Planuota sumažinti kiekį ir padidinti efektyvumą , kad būtų normali konkurencija su kitais ūkininkais.
Na o mūsų "runkeliai" pinigus skirtus veiklos reorganizavimui, puikiausiai praėda ir pragerinėja, sėdi ir šlovina ES kol ši litus daliną,
pamatysim kiek nepasitenkinačių kils kai nebedalins jųjų, kaip pradės garsiai loti: gražinkit žemes , gyvulius kurius atėmėt iš ko gi maitinsimės !!!!.
Apie tipo valdininkėlius vagis iš vis nekalbu.
GĖDA

Romas
2007.10.30, 20:01
Pienininkai įtariami karteliniu susitarimu (atnaujinta)
Rasa Lukaitytė, www.DELFI.lt
2007 spalio mėn. 30 d. 10:23, Atnaujinta 11.10,

„Pieno sektoriuje pareigūnai surado požymių, kad įmonės tarpusavyje derino tam tikrus veiksmus, buvo keičiamasi tam tikrais dokumentais, tam tikra informacija, kas yra neleistina pagal Konkurencijos įstatymą", – antradienio spaudos konferencijoje sakė Konkurencijos tarybos administracijos vadovas Šarūnas Pajarskas.
(...)
Karteliniu susitarimu įtariamos didžiausios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės: „Rokiškio sūris", „Pieno žvaigždės", „Žemaitijos pienas", „Marijampolės pieno konservai".

„Bet tai nereiškia, kad tai yra galutinis sąrašas. Tyrimo eigoje gali išaiškėti, kad jų yra ir daugiau, galbūt ir asociacija ir dar kažkas", – tvirtino Konkurencijos tarybos administracijos vadovas.

Nagrinėtu laikotarpiu bendrovės savo produktų kainas didino 6-24 proc.
(...)
Konkurencijos taryba nustatė, kad duonos ir pyrago gaminiai per maždaug metus iki šio rugsėjo didėjo kartais po kelis kartus 5-63 proc. Iš septynių analizuotų kepyklų 2006 metais pirmąjį pusmetį pelningai dirbo dvi, o antrąjį pusmetį trys kepyklos, likusios duoną kepė nuostolingai.

Mėsos perdirbimo įmonės kai kurios savo produkcijos kainas didino iki 14 proc. Paukštynai viščiukus broilerius pardavinėjo 9,8-19,9 proc. brangiau, o kiaušinius – 7,2-30,6 proc. brangiau.

Konkurencijos taryba, išnagrinėjusi keturių didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų duomenis, nustatė, kad dažniausiai pirmo būtinumo prekes jie didindavo jas pakėlus tiekėjams. Tačiau nustatyta atvejų, kai prekybos centrai, perdirbėjams kainas sumažinus, jų savo pirkėjams nekeisdavo arba netgi padidindavo.

Visas straipsnis: http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14848802

Beje, pienas brango daugiau nei čia parašyta, pvz., "Pieno žvaigždžių pienas" - nuo 1,79 iki 2,45 - 37 procentais per 3 mėnesius.
Tai, vadinasi, metinė infliacija 7 procentai...

Romas
2007.11.06, 20:17
Šiemet „Pieno žvaigždžių“ pelnas išaugo 69 proc.
www.DELFI.lt

2007 lapkričio mėn. 6 d. 10:12 Pieno perdirbimo įmonės „Pieno žvaigždės“ pardavimų pajamos per šių metų pirmus 9 mėnesius išaugo 27,7 proc. iki 501,6 mln. litų nuo 392,7 mln. Lt, lyginant su 2006 m. 9 mėn. pajamomis, informuoja bendrovė per Vilniaus vertybinių popierių biržą.

Grynasis pelnas per šių metų 9 mėnesius padidėjo 69,2 proc. iki 25,4 mln. Lt, lyginant su 15,0 mln. Lt per 2006 m. tą patį laikotarpį. Pelnas prieš mokesčius palūkanas ir amortizaciją (EBITDA) padidėjo 39,8 proc., iki 65,1 mln. Lt, lyginant su 46,6 mln. Lt per 2006 m. 9 mėn. Pelnas prieš pelno mokestį padidėjo 67,2 proc. iki 31,0 mln. Lt, nuo 18,5 mln. Lt (5,3 mln. EUR) per 2006 m. 9 mėn.

Bendrovė prognozuoja, kad šiemet pardavimų pajamos sieks 650,0 mln. Lt. Planuojamas grynasis pelningumas didinamas 0,5 procento, nuo 4,0 proc. iki 4,5 proc.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14900992Pieno Zvaigzdes AB Pranešimas apie esminį įvykį 2007-11-06 08:07:48.343

AB „Pieno žvaigždės“ patikslintos 2007 m. veiklos prognozės

Atsižvelgiant į faktinius 2007 m. 9 mėn. veiklos rezultatus, AB „Pieno
žvaigždės“ keičia 2007 metų veiklos rezultatų prognozę:

Planuojamos 2007 metų pardavimų pajamos didinamos 9,3% nuo 594,4 mln. LTL
(172,2 mln. EUR) iki 650,0 mln. LTL (188,2 mln. EUR).

Planuojamas grynasis pelningumas didinamas 0,5 procento, nuo 4,0% iki 4,5%.


Linas Sasnauskas
Vykdantysis direktorius
(8 5)246 1414


Komentarai:
Komentarų nėra.
http://www.finasta.lt/l.php/naujienos.html/ab-pieno-zvaigzdes-patikslintos-2007-m-veiklos-prognozes

John
2007.11.06, 20:52
Kai kas bando teisintis

Kainas kelti vilioja geras uždarbis svetur
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14903164

O kad produkciją vertėtų platinti ir vietinėje rinkoje, teko pakelti jos kainas. Kaip sakė D. Trumpa, tokios eksportinės rinkos, kokia buvo šiemet, niekas neatsimena.

Reklama

„50 metų tokios rinkos nebuvo. Nupirkdavo viską, ką pagamindavome“, – laidoje teigė D. Trumpa.

Pasak jo, taip atsitiko, nes itin išaugo vartojimas Kinijoje ir Tolimuosiuose Rytuose. Tačiau gamintojai laiku į tai nesureagavo, todėl baigėsi produkcijos atsargos.

nejau Rokiskio Suris (ir kitos imones?) eksportuoja surius net i Tolimuosius Rytus (Japonija, Kinija, SE Azija?). Nebuciau net pagalvojes :hm:

Romas
2007.11.06, 21:01
AB „Rokiškio sūris“ grupės 2007 m. devynių mėnesių tarpinė informacija
2007.11.06 09:55:48

AB ”Rokiškio sūris” grupės 2007 m. devynių mėnesių konsoliduoti pardavimai sudarė 513,082 mln. litų (148,599 mln. EUR), t.y. 35,9 proc. daugiau negu per praėjusių metų tą patį laikotarpį. 2006 m. devynių mėnesių konsoliduoti pardavimai sudarė 377,586 mln. litų (109,356 mln. EUR).
2007 m. devynių mėnesių konsoliduotas neaudituotas grynasis pelnas sudarė 30,042 mln. litų (8,701 mln. EUR), t.y. 3 kartus daugiau, negu per praėjusių metų tą patį laikotarpį. 2006 m. devynių mėnesių grynasis konsoliduotas neaudituotas pelnas sudarė 10,053 mln. litų (2,912 mln. EUR). Grynasis pelnas gautas iš vietinėje rinkoje parduodamų produktų sudarė 4,366 mln. litų (1,264 mln. EUR), apyvarta vietinėje rinkoje sudarė 132,871 mln. litų (38,482 mln. EUR). Pelningumas sudarė 3,3 proc. Grynasis pelnas gautas iš eksportuojamų produktų sudarė 25,676 mln. litų (7,436 mln. EUR) Eksportuojamos produkcijos apyvarta sudarė 380,211 mln. litų (110,117 mln. EUR) Gautas pelningumas eksporto rinkoje 6,7 proc.

2007 m. trijų ketvirčių konsoliduotas pelningumas sudarė 5,8 proc. 2007 m. biudžete planuojamas pelningumas buvo numatytas 4,2 proc.

Pelno padidėjimą lėmė žymiai pagerėjusios sąlygos eksportinėse rinkose.
http://www.jt.lt/Analitika/Naujienos.aspx?ID=49893

Neblogai tiems pienininkams ne tik eksportinėse rinkose, bet kažkodėl dažniau viešai paverkiama ant kokio PiaRščiko peties, kiek pakilo žaliavų kaina...

Arunas
2007.11.07, 09:12
http://www.jt.lt/Analitika/Naujienos.aspx?ID=49893

Neblogai tiems pienininkams ne tik eksportinėse rinkose, bet kažkodėl dažniau viešai paverkiama ant kokio PiaRščiko peties, kiek pakilo žaliavų kaina...


Romai, man atrodo užsiimk pieno perdirbimu O:}

kaip jau sakiau, kažkaip skaudžiai kai kurie forumiečiai reaguoja į kitų sėkmę :)

tivoli
2007.11.07, 09:35
Kai kas bando teisintis

Kainas kelti vilioja geras uždarbis svetur
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14903164nejau Rokiskio Suris (ir kitos imones?) eksportuoja surius net i Tolimuosius Rytus (Japonija, Kinija, SE Azija?). Nebuciau net pagalvojes :hm:

Nebūtinai turi ekspoortuoti į Azijos pietryčius, kad tas rinkas patenkintų ir kainos kiltų. Jeigu kiti gamintojai iš Vakarų Europos eksportuoja į Aziją, tai Vakarų Europoj kainos kyla ir Rokiškio sūris eksportuoja į Vakarų Europą, užpildydamas europinį rinkos segmentą su padidėjusiom kainom. Nors man tai kyla abejonių, kad pieno kainos taip kyla, o viršpelnis planuojamas toks didelis pieno perdirbėjų??? Man panašu į oligopolinį susitrimą (nors čia pačio konspiracijos teorija)...
Pataisau - aš taip manau apie Lietuvos pieno perdirbėjus( apie stambųjį 3-jetą).

John
2007.11.07, 09:49
Nebūtinai turi ekspoortuoti į Azijos pietryčius, kad tas rinkas patenkintų ir kainos kiltų. Jeigu kiti gamintojai iš Vakarų Europos eksportuoja į Aziją, tai Vakarų Europoj kainos kyla ir Rokiškio sūris eksportuoja į Vakarų Europą, užpildydamas europinį rinkos segmentą su padidėjusiom kainom. Nors man tai kyla abejonių, kad pieno kainos taip kyla, o viršpelnis planuojamas toks didelis pieno perdirbėjų??? Man panašu į oligopolinį susitrimą (nors čia pačio konspiracijos teorija)...

Na pieno nepirkau jau senokai, o i surio kainas neatkreipiau demesio... bet tycia pasidairysiu supermarkete i pieno kainas, nes man atrodo, jos kazkiek kilo ir cia UK. :hm:

C5
2007.11.07, 10:30
Kažkada lietuviai gyrėsi, kad vos ne visas sūris tiekiamas amerikos picerijoms yra lietuviškas. Tiesa, neaišku kaip dabar ...

Tomasl
2007.11.09, 14:28
Perpostinu vieną komentarą.

Julius

„Vilniaus prekybos“ savininku bendrove "NDX Energija" 2003 metų gruodzhio 23 diena uzh 539,8 mln. litu privatizavo 77 proc. AB „Vakaru skirstomieji tinklai“ /VST/ akciju, o po to uzh 136,8 mln. litu isigijo dar 19,5 proc. VST akciju, ish viso sumokejusi 676,6 mln. litu ish banku pasiskolintais pinigais. Neuzhilgo nepriklausomu turto vertintoju pagalba pervertino privatizuota VST turta 3,3 karto daugiau ir po to sumazhindama istatini kapitala ishmokejo akcininkams, 401,5 mln. litu laisvu leshu, ish kuriu 389,5 mln. litu ishsimokėjo pati sau, t.y. ish valstybės gavo, galima sakyti, „dovanele“ – 57,6% to, ka sumokejo isigydama VST akcijas. Super bizniukas, kvailos valstybes saskaita. Atleiskit, bet shvelnesni zhodi chia pasakyti neapsiverchia liezhuvis

Nežinau ar tai faktai , bet kad ji tiesiog atitiduota, kalba ir didesni šulai kurie dar nėra paspranginti uab "VP lietuva " įtakos

Ir kai šie dar loja kad leidžia ("uab Maxsima" prieš tai užkeltas, arba tiekėjų sąskaitą nupjautas) kainas bandydami pažaboti ale infliacija, ir ale kokie geruliai,
o kita ranka kelia elktros kaina tiesiog dėl pačio kėlimo, be jokių argumentų, na tiesa argumentas jug yra , pastatyti sau už lietuvos žmonių pinigus, atominę elektrinę.
tai tai....nu nėra žodžių, net verkt nebėra galimybės.

Buvo toks "Aštunkojis" italų serialas, kadais rodytas.
Čia lietuviška versija

http://img229.imageshack.us/img229/948/vpmarketsf3.jpg (http://imageshack.us)

tivoli
2007.11.09, 14:40
/\ Taigi galima pasveikinti lietuvius sukūrus pirmąją koorporaciją (jei ką čia ironija) ;) O šiaip įdomu iš šios schemos, kas yra ta UAB "EVA GRUPĖ"? Su kuo ji valgoma ir kokia jos veikla?

Tomasl
2007.11.09, 15:01
EVA MMM Statybos organizacijos, kurios ruošiamos statytį AE
beje mitnija jau kala kelius atvežti tam reikalui Kinijos piliečių.
Paspirgins konkurencingus lietuvos statybininkus.

už savo litus net savo AE statyt negausim.

Tikuos aš klystu

John
2007.11.10, 03:30
EVA MMM Statybos organizacijos, kurios ruošiamos statytį AE
beje mitnija jau kala kelius atvežti tam reikalui Kinijos piliečių.
Paspirgins konkurencingus lietuvos statybininkus.

už savo litus net savo AE statyt negausim.

Tikuos aš klystu

Svarbu ne uz ir ar SAVO, bet kad butu pastatyta gerai ir saugiai. Kai kazkoks SAVAS prisigeres "dirba", geriau jau visus tuos litus atiduoti kazkam NEsavam, kas dirbs negirtas ir bus pareigingas. Niekas siaip sau nieko nedaro...
Kur kas svarbiau yra produktyvumas, nei paprasciausias algu didinimas statybininkams, nors tie net nesiruosia dirbti geriau ir efektyviau. Siuo atveju rinka pajegi viska sureguliuoti.

Arunas
2007.11.10, 08:50
Perpostinu vieną komentarą.

Julius

„Vilniaus prekybos“ savininku bendrove "NDX Energija" 2003 metų gruodzhio 23 diena uzh 539,8 mln. litu privatizavo 77 proc. AB „Vakaru skirstomieji tinklai“ /VST/ akciju, o po to uzh 136,8 mln. litu isigijo dar 19,5 proc. VST akciju, ish viso sumokejusi 676,6 mln. litu ish banku pasiskolintais pinigais. Neuzhilgo nepriklausomu turto vertintoju pagalba pervertino privatizuota VST turta 3,3 karto daugiau ir po to sumazhindama istatini kapitala ishmokejo akcininkams, 401,5 mln. litu laisvu leshu, ish kuriu 389,5 mln. litu ishsimokėjo pati sau, t.y. ish valstybės gavo, galima sakyti, „dovanele“ – 57,6% to, ka sumokejo isigydama VST akcijas. Super bizniukas, kvailos valstybes saskaita. Atleiskit, bet shvelnesni zhodi chia pasakyti neapsiverchia liezhuvisEiliniai skiedalai. Jūs parodykit nusimanantį finansų srities žmogų (o ne politikierių), kuris 2003 metais būtų pasakęs, kad VPM'as sumokėjo labai mažai? Konkurse beje dalyvavo ir taip pat ojojoj kokia bloga Achema, pirminiuose etapuose - ir Hermis Capital (tuomet - Hermis fondų valdymas). Ir niekas daugiau nesiūlė tokios kainos.

Visų pirma - tuo metu įmonių vertės natūraliai buvo kitos, čia mačiau buvo indeksų mėgėjų, tai pasižiūrėkit kiek pakilo nuo to laiko.

Visų antra - atėjęs VPM'as ryžtingai sumažino vagysčių kiekį, ir dėl to labai suefektyvino veiklą.

Kaip sakant - dirbo, tai dabar ir turi, ir visai nereikia čia pavydėt.

pauliaK
2007.11.10, 11:14
Ministerija: šiemet BVP ir infliacija augs sparčiau (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14945927)
Finansų ministerija, atsižvelgdama į Statistikos departamento 2007 metų spalio mėnesio pabaigoje paskelbtus ekonomikos rodiklius, atnaujina makroekonominių prognozių perspektyvas. Teigiama, kad šiemet bendro vidaus produkto (BVP) apimties augimas bus artimas 10 procentų, o vidutinė metinė infliacija - iki 5,5 procentų.

Anksčiau Finansų ministerija prognozavo, kad šiemet BVP augs 8,6 proc., o infliacija - iki 5,2 proc.

liutass
2007.11.10, 11:14
^^^ O faktinė bus dar didesnė

liutass
2007.11.10, 14:22
^^^ O faktinė bus dar didesnė

Metinė infliacija Lietuvoje pasiekė 7,6 proc. (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14960356)

Romas
2007.11.10, 18:38
Gyventojams elektrą prašoma branginti 3 ct/kWh
Rasa Lukaitytė, www.DELFI.lt
2007 lapkričio mėn. 9 d. 15:28

AB „Rytų skirtomieji tinklai”, elektrą skirstanti ir tiekianti Vilniui ir visai Rytų Lietuvai, nuo kitų metų gyventojams ją nori branginti 3 ct/kWh. Tokį patį prašymą Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) yra pateikusi ir Vakarų Lietuvai elektrą tiekianti AB „VST“.

Jei VKEKK patenkins šį prašymą, elektra kitais metais gyventojams besinaudojantiems elektrine virykle kainuos 32 ct/kWh vietoj 29 ct/kWh, o nesinaudojantiems – 36 ct/kWh vietoj 33 ct/kWh. Sprendimą komisija turi priimti iki gruodžio 1 dienos.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14949837

Visų antra - atėjęs VPM'as ryžtingai sumažino vagysčių kiekį, ir dėl to labai suefektyvino veiklą.
Kaip sakant - dirbo, tai dabar ir turi, ir visai nereikia čia pavydėt.

Padirbėjai su kai kuo - ir nusipirkai VST už jos pačios pinigus
Padirbėjai su turto vertintojais - perkainavo turtą
Padirbėjai su Kainų komisijos nariais - pakėlė tarifus, nes išaugo nusidėvėjimo sąnaudos
Padirbėjai su KPMDžy auditoriais - vėl perkainavo turtą
ir t.t....

Tomasl
2007.11.10, 23:03
. Siuo atveju rinka pajegi viska sureguliuoti.

O kaip rinka reguliuoja monopolija ?

Arunas
2007.11.11, 20:48
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14949837Padirbėjai su kai kuo - ir nusipirkai VST už jos pačios pinigus
Padirbėjai su turto vertintojais - perkainavo turtą
Padirbėjai su Kainų komisijos nariais - pakėlė tarifus, nes išaugo nusidėvėjimo sąnaudos
Padirbėjai su KPMDžy auditoriais - vėl perkainavo turtą
ir t.t....

uiiijjj.. nebūkit megztos beretės ir:
-pasidomėkit kas pasaulyje yra LBO;
-pasidomėkit kiek įmonių be VST pervertino turtą ir pagalvokit kodėl VST turėjo to nedaryti;
-kada buvo priimta elektros energijos tarifų skaičiavimo tvarka ir ar VPM'as išvis tuo metu galvojo apie kažkokį įsigyjimą;
-na ir jei kaltinat KPMG korupcija, tai yra jau Enrono atvejo lygio kaltinimai:) be kpmg partnerio patvirtinimo neišeina nei vienas rimtas dokumentas, ir jei turit įrodymų kad taip ir buvo, sūlau rimtai kelti į viešumą. Paskui išgarsėsit kaip žmogus, po kurio kaltinimų iš big4 liko big3, parašysit knygą kuri taps pasauliniu bestseleriu ir marcinkevičius su numavičium tik pavydės:)

Aš neneigiu kad šiame privatizavimo konkurse buvo tam tikrų "bukų" dalykų iš valstybės pusės,tokių kaip durni kvalifikaciniai kriterijai ir pan. Bet čia visiškai skirtingi dalykai nuo standartinio megztų berečių rėkavimo.

John
2007.11.13, 18:08
tokie pranesimai mums ne i nauda :(

„Goldman Sachs“: Baltijos valstybių valiutų kursas - padidintas
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14993279

Savo prognozę „Danske Bank“ analitikai baigia teiginiu: „Egzistuoja realus pavojus, kad finansiniai sukrėtimai Baltijos šalių rinkose intensyvės, todėl dar labiau tikėtina, kad trijų valstybių ekonomiką ištiks vadinamasis „kietas nusileidimas.“ Apie skausmingas permainas, kurios prasidės artimiausiu metu, perspėja ir „Goldman Sachs“ analitikai. Kaip ir „Danske Bank“ specialistai, jie mano, jog korekcijos „detonatoriumi“ taps pasaulinė kreditų krizė.

Latvijos, Lietuvos ir Estijos ekonomikų augimo pagrindas yra tarptautinės paskolos, kurios dabartinėmis sąlygomis beveik neįmanomos.

„Goldman Sachs“ tyrimo autoriams nerimą kelia ir padidintas Baltijos valstybių valiutų kursas. Tačiau nesitikima, kad šių šalių valdžia sugebės ištaisyti padėtį: devalvacija pernelyg stipriai smogs tiems, kurie gavo paskolas užsienio valiuta.

Jo autoriai pabrėžia, kad krizė Baltijos šalyse vyksta pačiu nepalankiausiu metu, kai pasaulinė kreditų „trombozė“ įgavo itin grėsmingą mastą. Pasak analitikų, niūriausia ateitis laukia Lietuvos, kurios finansų rinkoje sparčiai auga palūkanų normos. Artėjantys rinkimai, anot jų, riboja Vyriausybės galimybes vykdyti ekonomines reformas.

ir kitas straipsnis palyginimui:

Leisimės, bet švelniau nei per Rusijos krizę
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=14994356

SEB duomenimis, 1999 m. Lietuvos BVP augimas buvo -1,5 proc., tuo tarpu 1998 m. augimas siekė 7,5 proc. Latvijoje tąkart kritimas buvo švelnesnis nuo 4,6 proc. iki 3,3 proc. 1999 m. Estijos nuosmukis tąkart buvo didesnis nei Latvijos. BVP 1999 m. didėjo 0,3 proc., o 1998 m. 4,4 proc.

Šiuo metu bankas prognozuoja, kad kiečiausiai iš trijų Baltijos šalių leisis Estija, kurios BVP nuo šiais metais prognozuojamų 7 proc. kitais metais laukiama, kad nukris iki 4 proc., o 2009 metais vėl ims kilti ir pasieks daugiau nei 5 proc.

Latvijoje šiais metais laukiama 10,1 proc. BVP augimo, kitais – 7,5 proc., o 2009 m. – 6 proc.

Tuo tarpu Lietuvai 2009 m. taip pat prognozuojamas 6 proc. BVP augimas, kuris nuo šiais metais prognozuojamo 8 proc. kitais metais sulėtės iki 6,5 proc.


kuriais tiketi? :?

John
2007.11.13, 18:16
Ir trecias variantas (originaus angliskas tekstas is Bloomberg)

Latvia `Hard Landing' May Cause Baltic, Balkan Economic Tremors
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601109&sid=av.G2Tzk8bYk&refer=home

Nov. 12 (Bloomberg) -- Two years ago, investors hoped Latvia's economic performance would be replicated across post- communist eastern Europe. Now they're praying it won't.

The fastest-growing economy in the European Union is most at risk of a ``hard landing'' among 15 emerging-market nations, according to Standard & Poor's. Analysts at Goldman Sachs Group Inc. predict ``the adjustment is likely to be painful and to start soon.''

tai visgi, Lietuva, Latvija ar Estija?.. ar visos iskart? :| Ar kazkas nebemoka isversti straipsniu? :?

Analitikas PlėtRa
2007.11.13, 18:39
Esmė ta, kad niekas nieko nežino. O pats Goldman Sachs iš viso nežinau, ko staiga susirūpino Baltijos valstybėlėm. Sėdi kitam pasaulio krašte NY, nioliktam aukšte su subprime'ais gerai prisidirbęs, ir ale delfio paskaitę, bei kelis makro duomenis pasiėmę "analizę" padarė. O gal tiesiog spekuliacine ataka organizuoja, kol pati Amerika ritasi į recesiją. Esmė ta, kad niekas čia nieko nebesupranta ir kur viskas pasisuks taip pat. Šimtai nuomonių ir visos skirtingos.

John
2007.11.13, 18:41
Esmė ta, kad niekas nieko nežino. O pats Goldman Sachs iš viso nežinau, ko staiga susirūpino Baltijos valstybėlėm. Sėdi kitam pasaulio krašte NY, nioliktam aukšte su subprime'ais gerai prisidirbęs, ir ale delfio paskaitę, bei kelis makro duomenis pasiėmę "analizę" padarė. O gal tiesiog spekuliacine ataka organizuoja, kol pati Amerika ritasi į recesiją. Esmė ta, kad niekas čia nieko nebesupranta ir kur viskas pasisuks taip pat. Šimtai nuomonių ir visos skirtingos.

Deja kartais susidaro butent toks ispudis. Nelabai supranta musu ekonomikos Vakarieciai :nene:

Tomasl
2007.11.13, 20:00
Deja kartais susidaro butent toks ispudis. Nelabai supranta musu ekonomikos Vakarieciai :nene:

Man rodos kad patys vakariečiai nesupranta savo ekonmikos, o mes puolėm į jų glėbį.

John
2007.11.13, 20:08
Man rodos kad patys vakariečiai nesupranta savo ekonmikos, o mes puolėm į jų glėbį.

Deja, vienintelis kitas glebys, i kuri galejome pulti buvo Rusijos...

The Answer
2007.11.13, 20:33
Dėl vakariečių, tai tikrai ne jiems suprasti mūsų ekonomiką.
Karžkur buvau skaitęs apie Švedų vykdytą tyrimą Lietuvoje (~prieš 2-3 metus). Buvo tiriami namų ūkiai. Ta prasme, kiek žmonės gauna pajamų, kiek išleidžia ir t.t. Tai skandinavai liko nieko nesupratę ir netgi apstulbę. Pasirodo tyrimo gauti rezultatai rodė, kad lietuviai uždirbdami mažiau negu išleisdami dar sugeba susitaupyti. Taip kad išvada iš viso šito tyrimo buvo - lietuviai neprognozuojama tauta...

Romas
2007.11.13, 21:13
Šiek tiek prakuopiau temą - 10 pranešimų išmigravo į temą "Migracija"

pauliaK
2007.11.19, 13:44
Lapkritį prognozuojama 1 proc. infliacija (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15054434)

Lietuvoje lapkritį prognozuojama 1 proc. infliacija – anot statistikų, šalis kiek atsipūs po itin spartaus jos didėjimo spalį, tačiau, kad ir lėčiau, metinis rodiklis tebedidės.

Pasak Statistikos departamento Ekonometrinių tyrimų skyriaus vyriausiosios specialistės Nomedos Bratčikovienės, lapkritį Lietuvoje ir toliau tęsis maisto produktų brangimas.

Taip pat kils kainos būsto, vandens, elektros dujų bei transporto, restoranų ir viešbučių grupėse.

„Kainos restoranuose ir viešbučiuose neišvengiamai turi didėti dėl maisto kainų augimo. Brangimas šioje grupėje kiek atsilieka, bet galiausiai vis tiek pasirodo“, – lrt.lt sakė N. Bratčikovienė.

Jei statistikų prognozė išsipildytų, metinė infliacija Lietuvoje lapkritį išaugtų iki 7,9 proc., o vidutinė metinė siektų 5,5 proc.

Tiesa, spalį infliacijos rodikliai gerokai aplenkė departamento planus ir 1,5 proc. siekęs mėnesio skaičius sumušė daugiau nei trejų metų rekordą.

Metinė infliacija praėjusį mėnesį Lietuvoje buvo 7,6 proc. – didžiausia nuo 1997-ųjų.

John
2007.11.22, 14:12
„Citigroup“: Baltijos valstybės neįveiks infliacijos be devalvacijos
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15090604

nejau viskas tikrai taip rimta? Ar tai tiesiog dar vienas raportas "is oro"?

:hm:

vytauc
2007.11.22, 14:15
„Citigroup“: Baltijos valstybės neįveiks infliacijos be devalvacijos
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15090604

nejau viskas tikrai taip rimta? Ar tai tiesiog dar vienas raportas "is oro"?

:hm:

Man tai būtų labai gerai, jei litą devalvuotų... |:D

Tomas
2007.11.22, 14:41
Paskola? Spėju bankas ras būdą susigrąžinti viską :D

John
2007.11.22, 14:55
Visgi koks didelis "pravalas", kad siemet Lietuva neisivede euro. Kur visi tie reksniai, kuriems "isivedus eura viskas branks"? O ka turim dabar? Tikrai buvo gailimybiu pakoreguoti infliacija tuo 0,1%, o ir dideliu nuostoliu ekonomikai nebutu kile del trumpalaikiu priemoniu... uztat dabar esam mesle (dar neaisku kiek giliai...) ir kai vienas po kito eina pranesimai apie "beveik" zlungancias Baltijos saliu ekonomikas is paciu "respektabiliausiu" saltiniu (tai nebutinai yra tiesa, bet tu saltiniu skaitytojai galvoja buten taip, kas gali atsiliepti ir ju sprendimams investuoti ir taip is tikruju neigiamai atsiliepti mums), tiketis kazko labai pozityvaus atrodo labai sunku :(

blitz
2007.11.22, 20:23
Nieko baisaus, būna ir blogiau...

Infliaciją Zimbabvėje - beveik 15 tūkst. proc.

http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15095581

:juokas:

pauliaK
2007.11.22, 21:30
Man tai būtų labai gerai, jei litą devalvuotų... |:DO man labai labai blogai :nene:

vytauc
2007.11.22, 21:42
Paskola? Spėju bankas ras būdą susigrąžinti viską :D

Specialiai dar sykį sutartį perskaičiau - galimybė peržiūrėti kredito sumą ir valiutą nenumatyta ;)

Tomas
2007.11.22, 22:40
Specialiai dar sykį sutartį perskaičiau - galimybė peržiūrėti kredito sumą ir valiutą nenumatyta ;)

Padidins palūkanas :negausi!

suoliuojantis
2007.11.22, 23:07
Brrr.... Niekaip nesuprantu kaip galima sumazinti infliacija devalvavus valiuta.
Juk devalvavimas automatiskai reiks visko kas importuojama pabrangima , o tai reiskia dar didesne infliacija.

vytauc
2007.11.22, 23:16
Padidins palūkanas :negausi!

Palūkanas (VILIBOR) nustato Lietuvos Bankas. Privatus bankas (Hansa mano atveju) tik užsideda sutartyje numatytą maržą, kurios vienašališkai pakeisti taip pat nėra galimybių.

Tomas
2007.11.23, 09:41
Palūkanas (VILIBOR) nustato Lietuvos Bankas. Privatus bankas (Hansa mano atveju) tik užsideda sutartyje numatytą maržą, kurios vienašališkai pakeisti taip pat nėra galimybių.

Ras kitų būdų. Visų ekonominių sukrėtimų metu daugiausia nukenčia eilinis vartotojas, "mažasis žmogus". Kaip sakoma Biblijoje: "Kiekvienam, kas turi, bus duota, ir jis turės su perteklium, o iš neturinčio bus atimta ir tai, ką jis turi."

Arunas
2007.11.23, 10:01
Palūkanas (VILIBOR) nustato Lietuvos Bankas. Privatus bankas (Hansa mano atveju) tik užsideda sutartyje numatytą maržą, kurios vienašališkai pakeisti taip pat nėra galimybių.

VILIBOR'o nenustato Lietuvos bankas (išskyrus tą banko funkciją, kad jis surenka informaciją iš komercinių bankų ir viešai paskelbia). Šiaip VILIBOR'as parodo už kiek bankai nori skolintis tarpusavyje ir jis neišvengiamai kils augant infliacijai. Todėl ir turintiems paskolas litais kintamos palūkanos augs neišvengiamai ir smarkiai, jei tik žinoma bus didelė infliacija.

Taip kad didelės infliacijos ir lito devalvavimo atveju turėti paskolą litais yra neutrali situacija, jei pajamas gauni taip pat litais. Jei pajamas gauni eurais, tai tada gerai, nes devalvavimo momentu pajamos litais smarkiai išaugs.

Jei turi paskolą eurais, yra gerai jei yra didelė infliacija, tačiau nėra devalvacijos. Tokiu atveju pajamos litais turėtų kilti kartu su infliacija, tačiau įsipareigojimai litais likę tokie kaip anksčiau.

Taip kad šiai dienai nėra ko džiaugtis ar liūdėt jei turi paskolą eurais ar litais, kol neaišku ar bus infliacija ir ar bus devalvacija.

c2h5oh
2007.11.23, 10:31
Brrr.... Niekaip nesuprantu kaip galima sumazinti infliacija devalvavus valiuta.
Juk devalvavimas automatiskai reiks visko kas importuojama pabrangima , o tai reiskia dar didesne infliacija.

Straipsnelis baisiai jau neišsamus, ir neaišku, kokiais argumentais remdamiesi jie prognozuoja devalvaciją.

Vadovėliniai ekonomistai pastaruoju metu dažnai prognuozuoja valiutos devalvaciją Baltijos šalims. Jie tai išskaito vadovėliuose. Bet pamiršta, kad vadovėlis nagrinėja dideles šalis, nuo kurių Baltijos šalys labai skiriasi:

1) valiutos kursas "pririštas" "valiutų valdybos" būdu - tai reiškia, kad Lietuvos Bankas pagal įsatymą rezerve privalo turėti 100% eurų sumos, kuriose reikėtų pagal tą kursą išpirkti visus litus. Tuo tarpu vadovėliniu atveju valiutos kursą lemia paklausos ir pasiūlos santykis.
2) Baltijos šalių ekonomikos mažos ir atviros - jos labai priklausomos nuo užsienio prekybos, ir daugybės prekių rūšių tiesiog negamina. Taigi devalvavus vietinę valiutą, pabrangs visos užsienietiškos prekės ir kartu visos žaliavos - taigi nuo to konkurencingumas nepadidės. Tuo tarpu vadovėliniu atveju devalvacija pabrangina importą iš užsienio ir atpigina eksportą, taip padidėja vietinių gamintojų konkurencingumas tiek vidaus rinkoje, tiek užsienio.

Išvada - sprendimas devalvuoti litą būtų politinė savižudybė (tam juk reikia Seimo sprendimo), nuo to nukentėtų visi, joks Seimas ir jokia vyriausybė tokio sprendimo priimti negali.

Tomas
2007.11.23, 12:10
Spekuliantų forume kažkas leptelėjo, kad komercinių bankų analitikai prognozuoja kitų metų pirmo ketvirčio infliaciją 10% (t.y. panašiai kiek šiemet per metus), o 2008 gruodžiui - 7% mėn.

Neaišku kiek tame teisybės.

Sula
2007.11.23, 13:05
Spekuliantų forume kažkas leptelėjo, kad komercinių bankų analitikai prognozuoja kitų metų pirmo ketvirčio infliaciją 10% (t.y. panašiai kiek šiemet per metus), o 2008 gruodžiui - 7% mėn.

Neaišku kiek tame teisybės.

Jie iš tiesų tai prognozuoja. Neužmirškim, kad brangs daug kas: šildymas, elektra, dujos, kuras, alkoholis ir rūkalai, maitinimo, transporto paslaugos, elilės dar laukia rūbai, avalynė ir kitos plataus vartojimo prekės :nene:

RDA
2007.11.28, 17:06
LLRI: lito devalvavimas tik padidintų infliaciją (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15152263)

RDA
2007.12.07, 08:42
litas nebus devalvuotas (http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15243061)

Tomas
2007.12.07, 10:16
Jei jau oficialiai paskelbta, kad devalvacijos nebus - laikas keistis Lt į €, nes devalvacija tik laiko klausimas :D

John
2007.12.11, 03:50
Jau darosi baisu :nene:

Latvijoje infliacija išaugo 13,7 proc.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15273843

nejau musu laukia tas pats? :?

blitz
2007.12.11, 04:23
Keista, kad būtent maistas taip brangsta. Kokios to priežastys?

John
2007.12.11, 04:29
Keista, kad būtent maistas taip brangsta. Kokios to priežastys?


http://www.economist.com/images/20071208/20071208issuecovUS400.jpg

The end of cheap food

http://www.economist.com/images/20071208/CLD454.gif

Since the spring, wheat prices have doubled and almost every crop under the sun—maize, milk, oilseeds, you name it—is at or near a peak in nominal terms. The Economist's food-price index is higher today than at any time since it was created in 1845 (see chart). Even in real terms, prices have jumped by 75% since 2005. No doubt farmers will meet higher prices with investment and more production, but dearer food is likely to persist for years (see article). That is because “agflation” is underpinned by long-running changes in diet that accompany the growing wealth of emerging economies—the Chinese consumer who ate 20kg (44lb) of meat in 1985 will scoff over 50kg of the stuff this year. That in turn pushes up demand for grain: it takes 8kg of grain to produce one of beef.

But the rise in prices is also the self-inflicted result of America's reckless ethanol subsidies. This year biofuels will take a third of America's (record) maize harvest. That affects food markets directly: fill up an SUV's fuel tank with ethanol and you have used enough maize to feed a person for a year. And it affects them indirectly, as farmers switch to maize from other crops. The 30m tonnes of extra maize going to ethanol this year amounts to half the fall in the world's overall grain stocks.

:hm:

Reikia kaltinti kiniecius ir amerikiecius, nes vieni per daug eda, o kiti per daug eda ir vazineja SUV'ais :juokas:
Kas bus, kai kinieciai irgi prades masiskai vazineti SUV'ais ir dar daugiau esti? :fui:

Metropolis
2007.12.11, 09:00
Keista, kad būtent maistas taip brangsta. Kokios to priežastys?

Labai geras atsakymas į šį klausimą (ir apskritai apie kainas/infliaciją) - J. Čičinsko komentaras:

Kainų kilimas žadina visokį interesą. Ne tik tą, ar mano pajamos augs tiek, kiek kyla kainos, bet ir, pavyzdžiui, tokį – ar būtinai kainos Lietuvoje turi augti sparčiau nei Europos Sąjungos (ES) šalyse senbuvėse; arba tokį – kodėl kainos nevienodos nevienodai?
Atsakymas į pirmą klausimą tarsi aiškus – Lietuvoje kainos mažesnės nei ES, o esame juk ES „viduje“ (ES vidaus rinkoje), tai mūsiškėms neišvengiamai teks vytis ES kainas, kaip gi kitaip.

O kaip su atlyginimais? Atlyginimai paprastai slenka paskui kainas, bet tik nominaliai, nuvertėjančių pinigų kiekio didėjimu. Tuo tarpu realus atlyginimas gali didėti tik didėjant darbo našumui šalies ūkyje - t.y., per darbo valandą įstengiant pagaminti vis daugiau (tada sukurtų prekių ir paslaugų tiesiog „nėra kur dėti“, kiekvienam jų teks po daugiau – ir pelnu skaičiuojant, ir atlyginimais, ir išmaldomis gaunant).

ES statistika tą parodo su neginčijamu įtikinamumu. 2006 m. bendrasis vidaus produktas (BVP), tenkantis vienam gyventojui ir apskaičiuotas pagal perkamosios galios standartus, Lietuvoje sudarė 55,7 proc.

Nenuostabu, kad ir pagal darbo našumą buvom atitinkamoje padėtyje – jis (šiuo atveju apskaičiuotas kaip BVP sukuriamas vieno darbuotojo per metus) sudarė 56,5 proc.

Tiesa, kas nors gali pasakyti – palaukite, bet juk Lietuvoje kainos vidutiniškai dukart mažesnės. Jei BVP vienam gyventojui mažesnis dukart, bet ir viskas perpus pigiau, tai gyvenam kaip europiečiai?

Nedarykim tokios klaidos – BVP vienam gyventojui apskaičiuotas jau atsižvelgiant į kainų lygį. BVP vienam gyventojui, apskaičiuotas tikrais eurais, o ne perkamosios galios standartais, Lietuvoje yra keturis kartus, o ne perpus, mažesnis nei vidutiniškai ES.

Tai atsakymas tiems, kurie apie Lietuvos gerovę sprendžia ne pagal BVP vienam gyventojui, o pagal atlyginimus eurais. Neretas gauna juos airijose keturis kartus didesnius nei Lietuvoje. Bet tiksliai keturis kartus jie ir turi skirtis, jei pažiūrėsime į darbo našumą ir kainų lygį Lietuvoje.

Taigi, dėsningumai ekonomikoje egzistuoja ir neegzistuoti negali. Kitaip ir nebus – gyvenam iš to, ką patys pagaminam ir išmainom pagal vertę į kitus konkrečius daiktus ir paslaugas. Ginčytis gatvėse galime tik paskirstymo klausimais – kam duot daugiau, jei pavyktų daugiau iš ko nors atimti.

Bet Fortūna vis tik leido ir leidžia ekonomistams, verslininkams, visiems su ūkiu susijusiems žmonėms trupučiuką ir pafantazuoti savo veikloje, pasinaudoti iracionaliomis idėjomis, išreikšti pagarbą tradicijoms ir kitaip meniškai, o ne moksliškai pasielgti.

Net tokiose srityse, kaip kainos konkurencinėje rinkoje.

Štai ką sako Eurostato duomenys apie maisto, tabako gaminių ir gėrimų kainas ES 2006 m. Bendras kainų lygis Lietuvoje, kaip jau minėjau, yra 56,4 proc. ES kainų vidurkio. Bet maisto ir nealkoholinių gėrimų kainos Lietuvoje, lyginant su kitomis kainomis pas mus, yra šiek tiek aukštesnės – 64 proc. (Tai, beje, žemiausias rodiklis visoje ES-27; visur kitur maistas santykinai brangesnis).

Maisto prekių grupėje išsiskiria aliejus ir riebalai: jų kainos Lietuvoje beveik prilygsta daugumos ES šalių kainoms – sudaro 91 proc. Iš dalies galima suprasti – importuotas daiktas, patys mažai tegaminam; todėl ir kainuoja maždaug tiek, kiek ir šalyse, kur gaminamas.

Jei taip, tai kodėl pieno sūrių ir kiaušinių kainos taip pat labai didelės, palyginus su visų maisto prekių kainų vidurkiu (64 proc.) – siekia 75 proc. ES vidurkio? Juk esame tų prekių gabūs ir nagingi gamintojai, labai daug jų eksportuojam.

Ir vėl atsakymas tas pats – laisva prekyba su užsieniu. Jei sūrius, pieno miltelius, sviestą galime parduoti ten, kur jų kainos yra 100 proc. ES vidurkio ar net aukštesnės, tai kaip gali tie sūriai pas mus kainuoti 64 proc. savos kainos?

Taip ir tampa aišku, kad kuo laisvesnis importas ir eksportas, tuo mažiau galimybių išsaugoti „lietuviškas“ kainas. Jos neišvengiamai lyginsis, vienodės.

Vien 2003-2006 m, laikotarpiu maisto produktų kainų skirtumas 27 šalių narių ES-oje sumažėjo 16,8 proc. Vyksta ir kainų konvergencija ir nevykti ji negali.

Belieka tik vienas – beje, nelabai tvirtas – kainų skirtumo veiksnys: mokesčiai.

Antai Lietuvoje (kol kas, kol akcizo mokestis nepasiekė privalomo minimalaus lygio) ypatingai pigūs tabako gaminiai: jų kaina yra tik 30 proc. ES vidurkio. Iš ES šalių tik Latvijoje jie dar pigesni – 28 proc. ES vidurkio.

Tuo tarpu alkoholis jau ne iš pigiųjų – jo kaina santykinai didesnė nei visos maisto ir gėrimų grupės prekių: 79 proc. ES vidurkio.

Ir kol mokesčiai bei kai kurios kitos galimybės įtakoti prekių gamybą ir prekybą lieka šalių narių vyriausybių rankose, tokie skirtumai ir toliau domins tiek mėgėją, tiek tyrinėtoją.

Kainos eis savo keliu. Mūsų gyvenimo lygį apsprendžia mūsų galimybės gaminti sau prekes ir teikti paslaugas bei susidoroti su šiukšlėmis ir kitomis atliekomis, kurių (kol kas) daugėja proporcingai mūsų gerovės kilimui.

Bet jei tas gerovės „kompensavimas“ šiukšlėmis ir atliekomis, įskaitant natūralios gamtos naikinimą, pralenks gerovės kilimą, teks galvot iš naujo. Problema tik ta, kad gerovė nustos kilusi ne visiems iš karto.

info: www.balsas.lt

John
2007.12.11, 14:17
Lito devalvavimo gandams tramdyti – griežtesnis įstatymas
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15281815

„Mes galime uždrausti vienam ar kitam žmogui šnekėti apie lito devalvavimą, bet mes tikrai neužkimšime burnų užsienio investuotojams ar užsienio analitikams, tarp jų ir vietos analitikams. Nori nenori šios kalbos bus, geriau jau būtų ne užkimšinėti burnas, o daryti konkrečius žingsnius, kurie natūraliai sumažintų norą kalbėti apie šiuos skaudžius dalykus", – sakė G. Nausėda.

G. Nausėda tvirtina, kad dabar „lito devalvavimo tikimybė yra nulinė".
DELFI

John
2007.12.11, 14:19
Pagal suderintą vartotojų kainų indeksą skaičiuojama vidutinė metinė infliacija lapkritį sudarė 5,5 proc.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15280706

Tomasl
2007.12.12, 09:27
Dar vienas totalus briedas.
Nenoriu palikt lietuvos, bet kaip išrautį ta valdžios pūlinį,
UAB soceldemokratai ir kit pašlamiekai.
Biudžetas 7 mlr. didesnis nei praeitų metų, o jie kūr...s jį sugeba padaryti deficitinį, ir deficita išmest vartojimui, tai yra pencininkų papirkimui.Kad tik prie lovio išlikt, ir kad toliau stiprint oligarchija.
Nes pagrindinis darbas ir yra šitų veltėdžių, vogt.

Jug Grybauskaitei buvo pasakyta, drožk atgal i EK nieku tu nesupranti, ir Standrt and poor's ale durniai užsieniniai ir kt.

O dabar lenda i TV ir drožia , nesamones.

Da nedirba jie dėl mūsų , mes jiem tik trugdom....
Bet jai tep toliau tai apynasrį tikrai užkabins visai tautai.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=15287194
DELFI - Infliacijos pasekmes žada švelninti išmokomis

c2h5oh
2007.12.12, 11:23
Dar vienas totalus briedas.
Nenoriu palikt lietuvos, bet kaip išrautį ta valdžios pūlinį,


2008 rudenį bus galimybė išrauti. Tik baisu, kad "beraudami pūlinį" ketviriems metams negautume kokios bjauresnės "zarazos".

Sula
2007.12.12, 14:06
2008 rudenį bus galimybė išrauti. Tik baisu, kad "beraudami pūlinį" ketviriems metams negautume kokios bjauresnės "zarazos".

Kol virš 50% rinkėjų sudarys pensininkai bei liumpenai, tol Lietuvos ateitis neprognozuojama. Kol kas tendencijos - tik blogyn.

Kema
2008.01.10, 14:33
http://img214.imageshack.us/img214/9873/92004953qk1.jpg

Paskutinio sakinio antra dalis tai tokia "iš lempos" :)

Domas
2008.01.16, 21:48
Paskutinio sakinio antra dalis tai tokia "iš lempos" :)

Mažėti turėtų tik metų pabaigoje.

Analitikas PlėtRa
2008.01.17, 01:12
Mažėti turėtų tik metų pabaigoje.

Kai prasidės naujas šildymo sezonas su dar naujesniais įkainiais?.. vargu bau.. sakyčiau, infliacija turėtų visus šiuos metus svyruoti aukštame lygmeny, bent jau pagal dabartines aplinkybes, ir konkrečiau mažėt tiktai kitų metų pradžioje. Pabrėžiu esamom žinomom prielaidom.

Sula
2008.01.17, 08:50
Kai prasidės naujas šildymo sezonas su dar naujesniais įkainiais?.. vargu bau.. sakyčiau, infliacija turėtų visus šiuos metus svyruoti aukštame lygmeny, bent jau pagal dabartines aplinkybes, ir konkrečiau mažėt tiktai kitų metų pradžioje. Pabrėžiu esamom žinomom prielaidom.

Nebūtinai. Berods artėja didesnė ar mažesnė pasaulinė ekonominė krizė. Esant visiškoje duobėje, gali būti, atpigs ir energetiniai resursai. Didžiulės jų kainos turi ir teigiamų ir neigiamų faktorių. Teigiamas - akstinas alternatyviems šaltiniams. Dėl to pabrango biodegalų žaliava ir tuo pačiu maistas - tai jau yra negerai. Kadangi nemažai energetinių resursų yra nelaisvų ekonomikų zonose, jų aukštos kainos sąlygoja, kaip nekeista, sumažėjusią gavybos pramonės plėtrą ir resursų žvalgybą.

Analitikas PlėtRa
2008.01.17, 10:01
Nebūtinai. Berods artėja didesnė ar mažesnė pasaulinė ekonominė krizė. Esant visiškoje duobėje, gali būti, atpigs ir energetiniai resursai. Didžiulės jų kainos turi ir teigiamų ir neigiamų faktorių. Teigiamas - akstinas alternatyviems šaltiniams. Dėl to pabrango biodegalų žaliava ir tuo pačiu maistas - tai jau yra negerai. Kadangi nemažai energetinių resursų yra nelaisvų ekonomikų zonose, jų aukštos kainos sąlygoja, kaip nekeista, sumažėjusią gavybos pramonės plėtrą ir resursų žvalgybą.

Vargu ar OPEC'as leis mažėti kainai, juk nebesinoti gerai pagyvenus imti gyventi kukliau.. ;) Tas pats galioja ir didžiajam Ivano vamzdžiui.. :bang: Ir vargu ar krizė bus tokia gili, kad ims mažėti energetinių išteklių vartojimas. Vienas dalykas, kuris yra pastebėtas - išsivysčiusių šalių žmonės beveik nemažina energijos vartojimo kylant jo kainai, jie susitaiko su aukštesnėm jos kainom ar net mažėjančiom pajamom, kitas - JAV gali patirti trumpą nuosmukį, bet žiauriai augančios besivystančios šalys, visų pirma Kinija ir Indija atsvers mažėjimą JAV. Ką turim? Iš esmės status quo, o pačios naftos gavyba smunka jau ir pats išgavimas brangsta. Uždaras ratas - brangstant naftai, brangsta ir jos išgavimas, nes tam taip pat reikia energijos, o naftai pingant, mažėja pelnai ir galimybes plėsti gavybą.. :fui:

a_p
2008.01.17, 12:04
Vargu ar OPEC'as leis mažėti kainai, juk nebesinoti gerai pagyvenus imti gyventi kukliau.. ;) Tas pats galioja ir didžiajam Ivano vamzdžiui.. :bang: Ir vargu ar krizė bus tokia gili, kad ims mažėti energetinių išteklių vartojimas. Vienas dalykas, kuris yra pastebėtas - išsivysčiusių šalių žmonės beveik nemažina energijos vartojimo kylant jo kainai, jie susitaiko su aukštesnėm jos kainom ar net mažėjančiom pajamom, kitas - JAV gali patirti trumpą nuosmukį, bet žiauriai augančios besivystančios šalys, visų pirma Kinija ir Indija atsvers mažėjimą JAV. Ką turim? Iš esmės status quo, o pačios naftos gavyba smunka jau ir pats išgavimas brangsta. Uždaras ratas - brangstant naftai, brangsta ir jos išgavimas, nes tam taip pat reikia energijos, o naftai pingant, mažėja pelnai ir galimybes plėsti gavybą.. :fui:

Kinu ir indu augimas beveik visiskai priklauso nuo USA ir Europos sveikatos. Todel jei smuks USA tai kartu smuks ir Kinai, nes dauguma firmu ten gyvena daugiausia is eksporto. Butent todel kinijos valdzia sitaip stengiasi, kad USA tu doleriu nepritruktu.

Kas del OPEC, tai tiesa, jie tu doleriu siuo metu turi kaip gutalino. Manau didesne ju problema yra visai kitur- kur tuos doleriu kalnus deti. Todel kainos jie turbut nemazins, net jei pirkimai smuktu ir per puse.

Analitikas PlėtRa
2008.01.17, 12:20
Kinu ir indu augimas beveik visiskai priklauso nuo USA ir Europos sveikatos. Todel jei smuks USA tai kartu smuks ir Kinai, nes dauguma firmu ten gyvena daugiausia is eksporto. Butent todel kinijos valdzia sitaip stengiasi, kad USA tu doleriu nepritruktu.

Kas del OPEC, tai tiesa, jie tu doleriu siuo metu turi kaip gutalino. Manau didesne ju problema yra visai kitur- kur tuos doleriu kalnus deti. Todel kainos jie turbut nemazins, net jei pirkimai smuktu ir per puse.

Dėl tos priklausomybės tai čia gali būti visaip.. Klausimas, ar smuks vartojimas realiai, ar smuks, nes bus renkamasi pigesnės prekės?.. O pigesnės prekės atkeliauja būtent iš Kinijos ir Indijos.. Be to, tose šalyse jau įsisuka ir vidaus vartojimas ganėtinai smarkiai, kuris neleis ekonomikoms smarkiai smukti. Sunku čia pasakyti kaip bus, faktas, kad kol kas nelabai gerai viskas atrodo.. Ypač jei žaidi akcijomis - galima pradėt košmarus sapnuot.. :bang:

a_p
2008.01.17, 14:26
Dėl tos priklausomybės tai čia gali būti visaip.. Klausimas, ar smuks vartojimas realiai, ar smuks, nes bus renkamasi pigesnės prekės?.. O pigesnės prekės atkeliauja būtent iš Kinijos ir Indijos.. Be to, tose šalyse jau įsisuka ir vidaus vartojimas ganėtinai smarkiai, kuris neleis ekonomikoms smarkiai smukti. Sunku čia pasakyti kaip bus, faktas, kad kol kas nelabai gerai viskas atrodo.. Ypač jei žaidi akcijomis - galima pradėt košmarus sapnuot.. :bang:

Manau vartojimas realiai smuks. Va pradejus brangt benzinui tokioje vokietijoje jo pardavimai smuko apie 10%.

Padetis su pigiomis prekemis irgi ganetinai nevienareiksme. Jos jau ir taip is esmes uzemusios didziausia masines rinkos dali, todel nutikus ekonomikos krizei rasti pakankamai daug nauju prikeju is ex vidutinio sluoksnio bus keblu. Ipac kai taip vadinamas "proletariatas" (t.y. dabartiniai pigiausiu prekiu vartotojai) nuo ekonomikos sukretimu nukencia bene labiausiai. Vidurinis sluoksnis (kurio del globalizacijos jau nebedaug like) gali kuri laika gyventi is sukauptu lasiniu, o ir gatveje jie atsidurs ne pirmieji. Jau nekalbant apie turtinguosius.

John
2008.02.14, 16:13
Metinė infliacija Lietuvoje - beveik 10 proc.
http://www.balsas.lt/naujiena/183269

Statistikos departamentas praneša, kad 2008 m. sausio mėnesį metinė infliacija Lietuvoje sudarė 9,9 procento.Vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčiai
http://www.stat.gov.lt/lt/news/view/?id=2465&PHPSESSID=2ce701fa74c4b1fc3a1fd644dccf923e
2008 m. sausio mėn. metinė infliacija (2008 m. sausio mėn., palyginti su 2007 m. sausio mėn.) sudarė 9,9 procento. Metinės infliacijos lygį daugiausia nulėmė 15,9 procento pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 17,5 – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, 15,8 procento – transporto grupių prekės ir paslaugos ir 5,0 procento atpigę drabužiai ir avalynė.

Analitikas PlėtRa
2008.02.14, 17:39
Psichologinę ribą pasiekėm, klausimas, kokios bus pasekmės? Latvijoj ir Estijoj vis liūdniau, o mes vis dar laikomės. Drąsi šalis.

ilestmort
2008.02.14, 17:54
Psichologinę ribą pasiekėm, klausimas, kokios bus pasekmės? Latvijoj ir Estijoj vis liūdniau, o mes vis dar laikomės. Drąsi šalis.

šalis kaip šalis. Drąsi valdžia :hihihi:

pauliaK
2008.02.22, 17:05
Patikslinta metinė infliacija sausį – 10 proc. (http://www.lrt.lt/news.php?strid=31489&id=4362511)

Patikslinta metinė infliacija, 2008 m. sausį palyginus su 2007 m. sausiu, sudarė 10 proc., praneša Statistikos departamentas.

Statistikos departamento Kainų statistikos skyriaus vedėja Nadiežda Alejeva buvo sakiusi, kad didesnės metinės infliacijos šalyje būta tik prieš vienuolika metų – 1997 metų vasarį, kai ji siekė 10,7 proc.

Į dešimtmetį nematytas viršūnes vartotojų kainos Lietuvoje ėmė kopti spalį, kai metinės infliacijos rodiklis pakilo iki 7,6 proc.

pauliaK
2008.03.03, 14:56
Rekordinė infliacija euro zonoje nemažėja (http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=c65b2de4-aaa7-4d6e-99fc-64579e486e16&open=sec)

Infliacija Europoje praėjusį mėnesį išliko didžiausia nuo pat euro įvedimo. Tai verčia Europos centrinį banką (ECB) nekeisti palūkanų normų, nors ekonomikos augimas ir sulėtėjo.

Vartojimo prekių kainos euro zonoje vasarį padidėjo 3,2%, praneša Liuksemburge įsikūręs Europos Sąjungos statistikos biuras "Eurostat". Tokia pati infliacija buvo ir sausį - didžiausia nuo euro įvedimo 1999 m.

Maisto - kviečių, sojos pupelių ir kukurūzų, taip pat naftos kainos išaugo iki rekordinių aukštumų. Tai gali lemti, kad devintus metus iš eilės infliacija laikysis virš ECB nustatytos 2% viršutinės ribos. Europos Komisija vasarį padidino 2008 m. metinę infliacijos prognozę nuo 2,1% iki 2,6% - tai būtų didžiausias metų vidurkis nuo tada, kai įvestas euras.

ECB patikslintas ekonomikos augimo ir infliacijos prognozes paskelbs šią savaitę, kai banko strategai vėl susirinks tartis dėl palūkanų normų. Visi 54 naujienų agentūros „Bloomberg“ apklausti ekonomistai sako, kad centrinis bankas paliks galioti dar praėjusį birželį nustatytą 4% bazinę normą.

liutass
2008.03.12, 15:05
Beveik 11 procentų siekianti infliacija - dar ne viršūnė (http://www.lrytas.lt/-12053205271204873451-p1-Verslas-Beveik-11-procent%C5%B3-siekianti-infliacija-dar-ne-vir%C5%A1%C5%ABn%C4%97-papildyta-eksperto-nuomon%C4%97.htm)

somis
2008.03.15, 00:42
mano nuomone, labai geras straipsnis apie infliaciją, ir jos išskirstymą:
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/article.php?id=16314980

Ypač daug pasako ši dalis:
Lietuvos laisvosios rinkos institutas ne kartą atkreipė dėmesį, kur yra tokio pinigų kiekio kilimo Lietuvoje šaltiniai: ES parama (apie 2 mlrd. per metus); biudžeto deficitas, kuris dengiamas skolinimusi daugiausiai iš užsienio ( 1 mlrd. per metus); emigrantų į Lietuvą siunčiami pinigai (kai kuriais skaičiavimais apie 2 mlrd. per metus); kreditiniai ištekliai iš užsienio bankų, o ne iš taupymo Lietuvoje.

Aišku, kad ES parama realaus nuvertėjimo neduoda (nes tai yra negrąžinami pinigai, kuriuos galime išleisti kad ir užsienyje).
emigrantų siunčiami pinigai į Lietuvą, suprantama, pasilieka valiutų keityklose, ir tik kelia lito paklausą.
Na, o 50proc infliacija gali būti vien tik dėl 1mlrd biudžeto skolos.

pauliaK
2008.04.08, 13:18
Infliacija peržengė 11% ribą (http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=f24d157e-231a-4606-af48-c71edf217939)

2008 m. kovo mėnesį metinė infliacija peržengė 11% ribą ir sudarė 11,3%, taip ji po ilgo laiko viršijo Estijos infliaciją. Ruošiantis įsivesti eurą svarbi vidutinė metinė infliacija pasiekė 7,3%.

Estijos infliacija kovą sumažėjo nuo 11,3% vasario infliacijos ir buvo 10,9%.

Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė 18,1% pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 17,6% būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, 13,7% – transporto grupių prekės ir paslaugos ir 3,7% atpigę drabužiai ir avalynė, praneša Statistikos departamentas.

Statistikos departamentas prognozavo, kad mėnesinė infliacija pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) kovą sudarys 0,8%. Pagal vartotojų kainų indeksą apskaičiuotoji sudarė 1%. Infliacija pagal SVKI turi būti paskelbta artimiausiomis dienomis.

Prognozuota, kad metinė infliacija pagal SVKI turėtų kovą pasiekti 11,2%.

Vasarį metinę infliacija siekė 10,8%. Vidutinė metinė infliacija vasarį sudarė 6,8%.

Finansų ministerija, balandžio pradžioje jau ne pirmą kartą šiemet atnaujinusi visų 2008 metų infliacijos prognozes, mano, jog pagal suderintą vartotojų kainų indeksą skaičiuojama metinė infliacija gruodžio mėnesį sudarys 6,8%, tuo tarpu vidutinė metinė infliacija išaugs iki 9,2%.

Pasak analitikų, infliacija piką Lietuvoje pasieks kovą-balandį.


11 metų atgal

Pasak Birutės Stolytės, Statistikos departamento atstovės, pastarąjį kartą didesnė nei šį kovą metinė infliacija buvo 1997 m. sausį – 12,7%. Kad Lietuvos infliacija grįžtų į 1996 metų laikus, ji turi peržengti 13,1% - tiek metinė infliacija sudarė 1996 m. gruodį.

2008 m. kovo mėn. bendrajam vartotojų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 1,4% per mėnesį pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 2,5% – viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugos, 1,3% – alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai, 0,7% – transporto, 0,6% – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupių prekės ir paslaugos.

Iš maisto produktų labiausiai brango daržovės ir bulvės, duona ir grūdų produktai, vaisiai ir uogos.

Alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainų padidėjimą nulėmė 3,1% brangusios cigaretės, jų kainą pakėlė nuo kovo 1 d. padidėjęs akcizo mokestis.


Nebeliko pinigų iliuzijos

Kovo mėnesio infliacijos netikėtumu niekaip nepavadinsi, sako AB SEB bankas antradienį išplatintame komentare. Pasak banko analitikų, metinės infliacijos rodiklis užsibus 11-12% intervale dar keletą mėnesių, bus itin sudėtinga sumažinti 2008 m. vidutinę metinę infliaciją iki mažiau kaip 10% lygio.

Analitikai nemato jokių galimybių per artimiausius porą mėnesių „nuspausti“ metinio infliacijos rodiklio iki vienaženklio dydžio.

„Prieš pusmetį ar metus kainas didino tie pardavėjai, kurie turėjo tam konkrečių priežasčių, tuo tarpu dabar jos didinamos, siekiant „apsaugoti“ nykstančią pelno maržą ir perkamąją galią. Tai yra visiškai suprantama – „išgaravo“ ne tik pirkėjų, bet ir pardavėjų pinigų iliuzija: įsivaizdavimas, kad konkreti pinigų suma tebeturi tą pačią perkamąją galią kaip ir anksčiau“, - sakoma pranešime.

Pasak jo, norint, kad kitą mėnesį metinė infliacija sumažėtų iki 10%, balandžio mėnesį turėtų būti užfiksuota 0,3% defliacija, o tai yra sunkiai įsivaizduojamas dabartinėmis sąlygomis reiškinys.

Ametistas
2008.04.08, 13:35
Gyvenimas gerėja :D valstybė bent laikini turėtų padidinti mokesčius gyventojams ir taip pažaboti infliaciją. Gyventojai, gavę mažesnius pinigus, mažiau vartos ir tokiu būdu sumažės infliacija. Deja, artėjant rinkimams, valdžia mąsto ne gyventojų, o savo naudai, nes mokesčių laikinas padidinimas nors ir suteiktų naudos, bet daugiau nei pusė Lietuvos minkštapročių taip ir nesuprastų mokesčių padidinimo teikiamos naudos ir keiktų valdžią dėl neva blogo sprendimo.

Tomas
2008.04.08, 13:37
^^^
Lietuvoje darbo jėgos apmokestinimas ir taip gana didelis. O "juodiems" pinigams (kurių pas mus laaaaabai daug) tai įtakos nedarys.

matroskinas9
2008.04.08, 13:40
Kaip Kirkilas pasakytu kaimo bobutei "Infliacija normalus reiskinys ji egzistuoja visoje ES". Nors NT bumas stojo , bet del to infliacija nesumazejo. tai kas gi ta infliacija ir ka mes taip labai vartojame :D ?

Analitikas PlėtRa
2008.04.08, 14:42
I infliacija NT kainos neskaiciuojamos. Jei butu buvusios skaiciuojamos, ta infliacija nuolat butu buvus ir 11 ir 31 proc.

Vartoja visi viską iš eilės. Įdomumo dėlei atsisėsk Akropolį savaitgalį ant suoliuko ir stebėk kas vyksta. Ypač mašinas pradėjo pirkt žmonės, kol NT nebeperka, žiauriai didėja pardavimai. Taip pat šluoja ir baldus, buitinę techniką, telikus, kompus, perką kaip išprotėję. Į skolą...

rimantasg
2008.04.08, 15:34
„Finansų analitikai nemato jokių vilčių, kad Lietuvos metinė infliacija šiemet galėtų sumažėti iki vienženklio skaičiaus", - praneša Žinių radijas.

Verslosavaite.lt

John
2008.04.08, 15:40
„Finansų analitikai nemato jokių vilčių, kad Lietuvos metinė infliacija šiemet galėtų sumažėti iki vienženklio skaičiaus", - praneša Žinių radijas.

Verslosavaite.lt

Mane beveik istiko sokas, kai buvo paskelbta, kad infliacija Latvijoje siekia (berods) 14%... dabar tiesiog idomu, kuo visa tai baigsis ir kiek sausi islipsim is balos.

liutass
2008.04.08, 15:45
kas gi ta infliacija ir ka mes taip labai vartojame :D ?
brangsta kuras, dujos, energetiniai ištekliai, transportas, kitos paslaugos, maistas ir t.t.

pauliaK
2008.04.09, 23:07
Mane beveik istiko sokas, kai buvo paskelbta, kad infliacija Latvijoje siekia (berods) 14%... dabar tiesiog idomu, kuo visa tai baigsis ir kiek sausi islipsim is balos.Jonai, 16,8% ir ji vis dar tebeauga, tiesą sakant tikrai nejauku skaityti tokias naujienas :fui:

>>> Didžiausia ir vis dar auganti infliacija - Latvijoje (http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=c799f6a2-113c-466a-8d8e-b11a78a793c6)

c2h5oh
2008.04.10, 11:59
Žiūrint iš dabartinės situacijos - gal ir gerai, kad 2007 pradžioje nebuvo įvestas euras. Nes būtų išsipildžiusios visos bobučių baimės ("viskas branks"), ir dėl kainų šuolio būtų kaltas euras.

John
2008.04.10, 14:35
17% infliacija... net nezinau, ka galvoti. Tiesiog apsimesiu, kad "nieko" nevyksta, nes kitaip ims darytis baisu... :nene:

pauliaK
2008.04.10, 23:16
Žiūrint iš dabartinės situacijos - gal ir gerai, kad 2007 pradžioje nebuvo įvestas euras. Nes būtų išsipildžiusios visos bobučių baimės ("viskas branks"), ir dėl kainų šuolio būtų kaltas euras.Ir aš lygiai tą patį sau mintyse kartojau ne kartą ir atsimenu kai ne vienam pažystam aiškinau, kad euras ir kainų augimas nieko bendro neturės. Dabar tikrai net bijau pagalvoti kas būtų jeigu euras būtų buvęs įvestas, jau ir aš seniai po žeme kur nors pūčiau ir pati valiuta, o gal ir visa ES būtų 9 kartus prakeikta. Aišku ne visų, bet nuomonė 'ore' tokia tvyrotų, tada bent jau būtų buvę ką ramią sąžine apkaltinti. Todėl dabar tikrai džiaugiuosiu, matyti, kad dar nebuvome subrendę tam tikrai.

sauls
2008.04.12, 22:22
Ir aš lygiai tą patį sau mintyse kartojau ne kartą ir atsimenu kai ne vienam pažystam aiškinau, kad euras ir kainų augimas nieko bendro neturės. Dabar tikrai net bijau pagalvoti kas būtų jeigu euras būtų buvęs įvestas, jau ir aš seniai po žeme kur nors pūčiau ir pati valiuta, o gal ir visa ES būtų 9 kartus prakeikta. Aišku ne visų, bet nuomonė 'ore' tokia tvyrotų, tada bent jau būtų buvę ką ramią sąžine apkaltinti. Todėl dabar tikrai džiaugiuosiu, matyti, kad dar nebuvome subrendę tam tikrai.

na bent kiek mastanciam ir tuomet buvo aisku, kad euras kaip tik ir neivestas del JAU per daug kylanciu kainu (= ivardintu kaip per dideles infliacijos).

John
2008.04.13, 13:07
na bent kiek mastanciam ir tuomet buvo aisku, kad euras kaip tik ir neivestas del JAU per daug kylanciu kainu (= ivardintu kaip per dideles infliacijos).

O kaip tai paaiskintum "eiliniam" pilieciui? Butum isvadintas neismaneliu, o paprases argumentu, butum pasiustas ant 3 raidziu ar dar toliau :D

pauliaK
2008.05.12, 13:29
Infliacija šuoliuoja toliau (http://www.lrt.lt/news.php?strid=5082&id=4545526)

Lietuvoje viskas toliau brangsta: balandį metinė infliacija vėl buvo rekordinė ir sudarė 11,7 proc., praneša Statistikos departamentas.

Tuo metu 2008 m. balandį, palyginti su kovu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1,2 proc.

Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė 17,5 proc. pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 18,3 – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, 13,9 proc. – transporto grupių prekės ir paslaugos ir 3,1 proc. atpigę drabužiai ir avalynė.

Analitikas PlėtRa
2008.05.12, 14:53
Kas linksmiausia, nafta brangt pradėjo realiai, nes dolerio kursas ne tai, kad nebekrenta, o net po truputį stiprėja euro atžvilgiu. Nauji rekordai vos ne kasdien - po doleriuką. Taip kad, sėkmingai ji šuoliuos ir toliau iki rudens, o tada dar šildymo kainos smogs, dar Gazpromas, ko gero, vėl dujas užbrangins, tai tokiais tempais ir prie 20 proc. priartėsim. Fun anyone, kaip sakė Playstation?..

2008.08.09, 19:42
Metinės infliacijos rodiklis Lietuvoje sumažėjo - liepą jis nukrito nuo 12,5 proc. iki 12,2 proc.Delfi.lt.

Gal pagaliau pakeisim trendą.

Romas
2010.09.26, 11:53
Laikas gaivinti seną gerą temą.
Kelios paskutinių dienų antraštės iš vieno tinklapio:

2010 rugsėjo mėn. 17 d. 12:15
Rasa Lukaitytė, www.DELFI.lt
A.Kubilius: nematome objektyvių priežasčių, kodėl turėtų didėti maisto kainos
http://www.delfi.lt/news/economy/business/akubilius-nematome-objektyviu-priezasciu-kodel-turetu-dideti-maisto-kainos.d?id=36619751

ELTA 2010 rugsėjo mėn. 21 d. 07:43
Dėl brangstančių grūdų kils paukštienos kaina
http://www.delfi.lt/news/economy/business/del-brangstanciu-grudu-kils-paukstienos-kaina.d?id=36734405

www.DELFI.lt 2010 rugsėjo mėn. 21 d. 16:44
Estus nustebino pieno kainos
http://www.delfi.lt/news/economy/business/estus-nustebino-pieno-kainos.d?id=36757885

2010 rugsėjo mėn. 22 d. 00:02
Vida Tavorienė, „Valstiečių laikraštis“
Prieš monopolinius žaidimus mūsų valstybė yra bedantė?
Kas pelnosi iš brangstančių maisto produktų? Ar valstybė pajėgi apginti savo šalies vartotojus? Tokie klausimai kyla gyventojams, priverstiems parduotuvėse plačiau atverti ir taip suplonėjusias pinigines. Į juos turėtų atsakyti darbo imtis paraginta Konkurencijos taryba.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/pries-monopolinius-zaidimus-musu-valstybe-yra-bedante.d?id=367656432010 rugsėjo mėn. 23 d. 00:02
Eglė Samoškaitė, www.DELFI.lt
Ekonomistas: dėl maisto kainų galėjo susimirkčioti perdirbėjai ir prekybos tinklai
http://www.delfi.lt/news/economy/business/ekonomistas-del-maisto-kainu-galejo-susimirkcioti-perdirbejai-ir-prekybos-tinklai.d?id=36808083

www.DELFI.lt 2010 rugsėjo mėn. 23 d. 17:13
Pasaulio maisto atsargos pateko į Rusijos ir Kinijos gniaužtus
Visame pasaulyje nerimaujama, kad agfliacija (žaliavos ir pačių maisto produktų bei paklausos didėjimas) ir rekordinės aukso kainos prognozuoja infliaciją, parodančią, kad dėl negriežtos JAV ir Europos monetarinės politikos pasaulyje vyrauja perteklinis likvidumas. Japonija viena iš paskutinių didina likvidumą.

Centriniai bankai dabar turi apsispręsti, ar maisto trūkumas yra infliacinio ar defliacinio pobūdžio. (...) Centriniai bankai sugriežtino politiką kaip tik tuo metu, kai ekonomikos pradėjo šlubuoti, todėl po dviejų mėnesių finansų sistema žlugo, o greitai užgriuvo ir infliacija.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/pasaulio-maisto-atsargos-pateko-i-rusijos-ir-kinijos-gniauztus.d?id=36837609www.DELFI.lt 2010 rugsėjo mėn. 24 d. 16:19
Artimiausiu metu iki 30 proc. brangs dalis produktų
Per artimiausias savaites iki 30 proc. brangs dalis miltų, kruopų, pieno ir duonos produktų. Tokią informaciją iš tiekėjų gavo bendrovė „Palink“, valdanti prekybos tinklus „Iki”, „Ikiukas” ir „Cento”.
http://www.delfi.lt/news/economy/business/artimiausiu-metu-iki-30-proc-brangs-dalis-produktu.d?id=36874873


2010 rugsėjo mėn. 25 d. 13:08
Eglė Samoškaitė, www.DELFI.lt
D.Kreivys: maisto kainas didina ne gamintojai, o prekybininkai
http://www.delfi.lt/news/economy/business/dkreivys-maisto-kainas-didina-ne-gamintojai-o-prekybininkai.d?id=36898355

2010 rugsėjo mėn. 25 d. 19:27
Eglė Samoškaitė, www.DELFI.lt
V.Landsbergis: valdžia negali sakyti, kad maistas brangsta, o ji čia nieko dėta
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/vlandsbergis-valdzia-negali-sakyti-kad-maistas-brangsta-o-ji-cia-nieko-deta.d?id=36906899


O šitas pasisakymas gelžbetoninėmis frazėmis tai išvis pribloškė - Lietuvos konkurencijos taryba ne dirba, o reiškia nuomones (nors antraštes paprastai sukuria žurnalistai): :oba:
2010 rugsėjo mėn. 24 d. 09:19
Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos narė,
Jonas Rasimas, Konkurencijos tarybos pirmininkas
Nuomonė. Apie kainų kilimą, kartelių buvimo įrodymus ir Konkurencijos tarybos vaidmenį
http://www.delfi.lt/news/economy/business/nuomone-apie-kainu-kilima-karteliu-buvimo-irodymus-ir-konkurencijos-tarybos-vaidmeni.d?id=36855319

Romas
2010.09.29, 05:34
Mantas Tomkūnas, "Sekundė"
2010 rugsėjo mėn. 29 d. 00:02

Kainų augimas nebeįtikina

Netrukus maisto produktų kainos gali vėl kilti, tačiau toks galimas šuolis nebeatrodo įtikinamas nei kai kuriems verslininkams, nei pirkėjams. „Tai yra „Iki“ žinutė (iki 30 proc. brangs dalis produktų - red. past.), ir mes nuo jos atsiribojame.
Taip keliama panika šalyje. Kas brango – pabrango, dabar visi yra įbauginti, net tiekėjai nebedrįsta kainų kelti ir apie tai pranešti. Praėjo didžiulis skandalas ir tie, kurie turėjo tokių minčių, dabar tyli“, – teigė „Maxima LT“ atstovė R.Saulytė.
(...)

Skirtingai nei „Iki“, „Maximos“ prekybos tinklas po pirmojo maisto produktų brangimo kratosi net užuominų apie galimą maisto produktų kainų pakėlimą. Tinklo atstovai teigia, kad nė vienas tiekėjas šią savaitę neužsiminė apie branginimą.
(...)

„Rinkoje yra labai mažai pinigų ir mes jų neturime, todėl stengsimės išlaikyti tas pačias kainas. O tai, kad kainas kelia gamintojai ar prekybininkai, netrukus išaiškės, laikas parodys. Tiekėjai mums atvirai parašė, kad yra priversti didinti kai kurių produktų kainas 20 procentų. Jeigu kalbama apie brangstančius miltus ir derliaus nepriteklių, kuris buvo Lietuvoje, tai iš Skandinavijos turi atkeliauti pigesni miltai ir tegul negąsdina mūsų“, – teigė picerijos "Kakadu" savininkas V.Juška.
Jis mano, kad kainos didėjimą lemia ne tik ekonomikos dėsniai, bet ir kai kurių verslininkų spekuliacijos.
(...)

Monopolijos kaltos, nes prekybininkai sudaro slaptus susitarimus. Neliko mažų prekybininkų ir nėra konkurencijos, visur – monopolininkai“, – piktinosi panevėžiečiai Vladas ir Irena
(...)

Kalta Vyriausybė, nes nežiūri, ką daro perdirbėjai. Esu su tuo susidūrusi. Iš kaimo žmonių produktus perka viena kaina, o perdirbėjai užsideda labai didelį antkainį. Turėtų būti valstybė reguliavimas“, – savo argumentus žėrė parduotuvėje sutikta panevėžietė Laima.

http://www.delfi.lt/news/economy/business/kainu-augimas-nebeitikina.d?id=37009383


Kažką tokio turi ta "Maxima", kas lietuviams patinka...

John
2010.09.29, 05:47
Įdomu, kaip situacija su kainomis Lietuvoje lygintina su kaimyninėmis ir kitomis ES šalimis? Ar maistas brangsta visur ar tik Lietuvoje?

Romas
2010.09.30, 07:44
2010-09-10
Dėl naujosios kooperatinės pieno perdirbimo gamyklos gali brangti maisto produktai

(...)
Gamyklą statančio kooperatyvo "Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas patvirtino, kad konkuruodami dėl žaliavos naujokai ūkininkams gali siūlyti didesnę kainą.
"Kuo rinkoje daugiau žaidėjų, tuo didesnė konkurencija. Pieno gamintojai tikrai gaus didesnę kainą", - sakė N.Narauskas.
Tačiau N.Narauskas pabrėžė, kad yra ribos, kiek brangstančių žaliavų naštą galima bandyti perkelti ant pirkėjų pečių. Mat prekybos tinklai pieno produktų gali atsivežti ir iš Lenkijos.

(...)
Naujojoje gamykloje pradžioje ketinama kasdien perdirbti 650 tonų pieno, vėliau - dvigubai tiek. Dabar Lietuvoje kasdien perdirbama apie 4,5-5 tūkst. tonų pieno.
"Pienas LT" gamyklos statybą, kuriai bus skirta 50 mln. litų Europos Sąjungos paramos, tikisi pradėti statyti pavasarį, darbai truks apie metus ir kainuos preliminariai apie 90 mln. litų. Naujoji gamykla turėtų gaminti pieno produktus, skirtus eksportui.

http://www.zebra.lt/lt/aktualijos/verslas/del-naujosios-kooperatines-pieno-perdirbimo-gamyklos-gali-brangti-maisto-produktai-212064.html


Šią savaitę buvo jų PiaRas - jie gamins baltyminius pieno produktus.
Projektas finansuojamas ES, to kooperatyvo (o gal bankų) ir iš dalies net Lietuvos biudžeto pinigais. (O kas - pabrangs pienas, bus surenkama daugiau PVM).
Kiek jie uždirbs ar pradirbs, nežinia.
Bet žaliavų rinkai jie tikrai turės poveikį, jei jų vadas jau iš anksto siūlo pasirūpinti produktų vežimu iš Lenkijos.

Romas
2010.09.30, 07:53
2010.09.28 21:58

Kazimieras ŠLIUŽAS
Kasdieninė duona brangs kasdien

LŽŪR vadovas sakosi puikiai prisimenąs 2007–ųjų rudenį, kai pieno perdirbėjai, didindami kainas, tai irgi aiškino žaliavų brangimu, tačiau šiek tiek daugiau Lietuvos ūkininkams pradėjo už pieną mokėti tik kitų metų gegužę.
Šiemet – ne taip drastiškai, tačiau pieno produktams pradėjus brangti rugpjūčio pabaigoje – šiek tiek kilstelėti natūralaus pieno supirkimo kainas ketinama tik nuo spalio.
(...)

Kol kas bent Statistikos departamento pranešimuose žaliavų kainų augimo nepastebima. Atvirkščiai, daugumos produktų supirkimo kainos rugpjūtį Lietuvoje buvo žemesnės negu prieš metus (žr. lentelę).

Žemės ūkio produktų supirkimo kainų pokyčiai
2010 m. rugpjūtis, palyginti su 2009 m. rugpjūčiu
Produktai Palyginimas, proc.
Javai 18,6
Bulvės –26,3
Daržovės –18,2
Vaisiai ir uogos –54,5
Galvijai –0,9
Kiaulės –2,8
Paukščiai 9,0
Natūralus pienas 1,4
Kiaušiniai –1,7
Šaltinis: Statistikos departamentashttp://www.balsas.lt/naujiena/503970/kasdienine-duona-brangs-kasdien/1

Wycka
2010.09.30, 13:38
2010-09-10
Gamyklą statančio kooperatyvo "Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas patvirtino, kad konkuruodami dėl žaliavos naujokai ūkininkams gali siūlyti didesnę kainą.
"Kuo rinkoje daugiau žaidėjų, tuo didesnė konkurencija. Pieno gamintojai tikrai gaus didesnę kainą", - sakė N.Narauskas.
Tačiau N.Narauskas pabrėžė, kad yra ribos, kiek brangstančių žaliavų naštą galima bandyti perkelti ant pirkėjų pečių. Mat prekybos tinklai pieno produktų gali atsivežti ir iš Lenkijos.
Bet žaliavų rinkai jie tikrai turės poveikį, jei jų vadas jau iš anksto siūlo pasirūpinti produktų vežimu iš Lenkijos.

Niekaip neperprantu kelių paprastų dalykų.
1) Jeigu perdirbėjai per pigiai superka pieną, kodėl ūkininkai nesteigia savo pieninės? Ūkininkai kalba, kad perdirbėjai lupikauja ir uždirba viršpelnius. Jeigu ši veikla tokia pelninga, tai negi šventa vieta gali ilgai būti tuščia? Iki šiol tik pavieniai ūkininkai statė pieno automatus (kurie bent kartą į savaitę neveikia, nes baigiasi pienas :(), o kitų produktų (varškė, sūris, grietinė, grietinėlė, ledai, rūgpienis) nepasiūlo.
2) Jeigu Lietuvos perdirbėjai teigia neišgalintys mokėti didesnės kainos už pieno žaliavą, kodėl ją sugeba mokėti Vakarų Europos ūkininkai? Ar sunku pastebėti mūsų PC lentynose prancūziškus, olandiškus, suomiškus, vokiškus pieno produktus, kurių kaina dažnai net mažesnė už lietuviškus ekvivalentus?
3) Jeigu Lietuvoje prognozuojamas pieno žaliavos trūkumas, kodėl pieninės negali jos įsivežti iš užsienio, pvz Latvijos ir Lenkijos? Žinau, kad vežti žalią pieną daugiau nei 100km neapsimoka, bet tai neturėtų būti didelė problema Marijampolės, Panevėžio, Rokiškio perdirbėjams.
Kažkaip čia ne viskas aišku ir skaidru pieno sektoriuje...

Romas
2010.09.30, 21:04
Anksčiau (2007-2008 m.) pienininkai aiškindavo, kad reikia kelti, nes eksporto kainos kyla;
Dabar - reikia kelti kainas, nes eksporto kainos krenta. :oba:

2010-09-30, 11:49
Pienas dar brangs

"Produkciją turėjome pabranginti dar praėjusių metų pabaigoje arba šių metų pradžioje. Tačiau to nepadarėme. Iki šiol vietos rinkoje patiriamus nuostolius kompensuodavome eksportuodami gaminius ir juos brangiau parduodami. Bet eksporto rinkose jaučiamas štilis, kainos krinta, pajamos nebeauga, todėl esame priversti peržiūrėti produkcijos kainas Lietuvoje", – surengtoje spaudos konferencijoje aiškino L.Sasnauskas

Kažkokios krokodilo ašaros - kaip NT burbulo laikais.
Ten atseit NT kainos kilo, nes augo statybos išlaidos. O kai nebuvo paklausos ir burbulas sprogo ir staybos išlaidos kaipmat grįžo kur buvusios.

Bronius Markauskas, Žemės ūkio rūmų pirmininkas:
- Pieno perdirbimo įmonės dar galėtų palikti mažesnes produkcijos kainas, tačiau verslas yra verslas. (...)
Įmonės skelbia dirbančios su minimalia marža. O kas juos ten patikrins? Kadangi dividendus išsimoka kone kasmet, vadinasi, perdirbėjų padėtis nėra bloga. (...)
Tačiau pieno kainų svyravimas yra normalus reiškinys. Prie to reiktų priprasti ir ūkininkams, ir vartotojams. Tik blogai, kad kainas lemia inercija: nors žaliava dar tik brangs, produktų kainos padidinamos iš anksto. O kai žaliava pinga, gaminių kainos žemyn pasuka labai iš lėto.

http://klaipeda.diena.lt/naujienos/ekonomika/pienas-dar-brangs-papildyta-302226

Romas
2010.09.30, 21:15
Citatos iš Pieno žvaigždžių 2007 m.ataskaitos

Preliminariais neaudituotais duomenimis (...) bendrovės "Pieno žvaigždės" pardavimai per dvylika 2007 metų mėnesių siekė 663,4 mln. litų, 22proc. viršydami 2006 metais pasiektas 545 mln. litų pardavimų pajamas (padidėjimas 118 milijonų litų). Itin reikšmingą įtaką bendrovės pajamų ir pelno augimui 2007 metais turėjo 30 proc. padidėję pardavimai eksporto rinkose, sudarę 49 proc. visų pajamų ir siekę 324 mln. litų. 2007 metų dvylikos mėnesių pardavimų apimtys Lietuvos rinkoje augo 15 proc., lyginant su tuo pačiu 2006 metų laikotarpiu, ir siekė 340 mln. litų. Esame daugiausiai "namų rinkoje" parduodanti bendrovė tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalių tarpe.

Bendrovės EBITDA 2007 metais siekė 88 mln. litų ir buvo 43 proc. didesnė nei prieš metus. Grynasis pelnas sudarė 33,3 mln. litų, grynasis pelningumas buvo 5 procentai.

2007 metų pradžioje ir viduryje augusi pieno produktų paklausa ir jų kaina tarptautinėse rinkose lėmė pieno žaliavos brangimą pasaulyje, Europos Sąjungos šalyse ir Lietuvoje. 2007 metais iš Lietuvos ūkininkų supirkome 2 proc. daugiau natūralaus pieno nei 2006 metais, mokėdami 22 proc. didesnę vidutinę kainą. 2007 metų pabaigoje vidutinė Lietuvos ūkininkams mokama kaina už žaliavinį pieną buvo net 60 proc. aukštesnė nei prieš metus. Priešingai žaliavinio pieno kainai, pasaulio rinkose paklausių pieno produktų kainos 2007 metų pabaigoje mažėjo.

Dėl neįprastai aukštos pieno žaliavos kainos 2007 metais buvome priversti didinti pieno produktų kainas. Mažesnį, nei žaliavinis pienas, lyginamąjį svorį gaminio savikainoje turinčių atlyginimų, pakuotės, energijos, kuro brangimą 2007 metais kompensavome pajamų eksporto rinkose sąskaita. Vidutinis bendrovės
darbuotojų atlyginimas pernai padidėjo 20 proc., palyginus su 2006 metais.
http://www.traders.lt/page.php?id=2638


Įdomu, kokia bus 2009 m. ataskaita...

Romas
2010.09.30, 21:21
3) Jeigu Lietuvoje prognozuojamas pieno žaliavos trūkumas, kodėl pieninės negali jos įsivežti iš užsienio, pvz Latvijos ir Lenkijos?

Gal atsakymas būtų toks:

Mano ūkis 2008/3
Albertas GAPŠYS, Deiva MIKELIONYTĖ, LAEI
Kodėl brango pieno produktai

Baltijos šalių ir Lenkijos pieno supirkimo kainos išlieka mažiausios ir konkurencingos tarp ES šalių, todėl žaliavinio pieno gamybą didinti yra perspektyvu. Tačiau dabartinis ES nustatytas žaliavinio pieno kvotinis gamybos, suvartojimo ir eksporto-importo balansas riboja pieno ūkių plėt­rą, tuo pačiu sudaro galimybes staigiems rinkos santykių (pasiūlos ir paklausos) bei kainų pokyčiams.
Tai akivaizdžiai patvirtina dabartinė pieno sektoriaus situacija, kai ūkininkų ir pieno perdirbimo įmonių pelnas auga ne dėl didėjančių gamybos apimčių, o dėl neprognozuoto kainų augimo. Kvotų panaikinimas ES liberalizuotų žaliavinio pieno rinką ir tai būtų išeitis tenkinti augančius vartojimo poreikius pasaulyje
http://www.manoukis.lt/print_forms/print_st_z.php?s=1514&z=71Pieno kasmet Lietuvoje mažėja, dar pastatomas tas fabrikas, orientuotas į eksportą.
Jei išties ES riboja pieno ūkio plėtrą (turbūt, kad prancūzų ir vokiečių ūkinkai turėtų geras kainas), tai kam reikia už ES pinigus statyti tą kooperatinį fabriką Pakaunėje?

Romas
2010.10.03, 19:16
Pienininkai nepagailėjo pinigų PiaRui, net susuko animacinį filmuką:
http://www.pienokaina.lt/
Sužinokite, kas lemia pieno kainą
http://www.pienokaina.lt/get.php?i.1
http://www.pienokaina.lt/pieno-kaina

Kainų cikliškumas
http://www.pienokaina.lt/get.php?i.4:w.566:h.223
http://www.pienokaina.lt/kainu-cikliskumas


Dabar turbūt visiems aišku, kas visiškai nieko bendro neturi su pieno produktų brangimu...

dts
2010.10.03, 19:35
Pienininkai nepagailėjo pinigų PiaRui, net susuko animacinį filmuką:
http://www.pienokaina.lt/Dabar turbūt visiems aišku, kas visiškai nieko bendro neturi su pieno produktų brangimu...

tik kazkaip maximoje mano perkamos grietines kaina stabili kaip ikalta :) ziema ar vasara..

DeSadas
2010.10.03, 20:46
Pienininkai nepagailėjo pinigų PiaRui, net susuko animacinį filmuką:
http://www.pienokaina.lt/Dabar turbūt visiems aišku, kas visiškai nieko bendro neturi su pieno produktų brangimu...

hmmm perdirbeju ir prekybininku 'pie chart' dydziai neatitinka ju procentiniu atitikmenu. :)

andyour
2010.10.03, 21:35
Nezinau kaip su pienu ir jo gaminiais, bet pietryciu azijoje auga aliejaus paklausa. Apskritai Kinijoje auga vidinis vartojimas. Neseniai siuvejai giresi atrade Bangladesa, bet po streiko teko padvigubinti vergiskus atlyginimus, neaiskus kas mums pigiai sius rubus. Atrodo, kad baigesi pigiu prekiu bei zaliavu era. Zinoma technologijos tobuleja, atsirado genetiskai modifikuoto maisto, gamyklos robotizuojasi.

Romas
2010.10.06, 21:57
LNK 2010 spalio mėn. 5 d. 19:31
D.Grybauskaitė: Lietuvoje nematau laisvos rinkos, tik oligopoliją
http://www.delfi.lt/news/economy/business/dgrybauskaite-lietuvoje-nematau-laisvos-rinkos-matau-tik-oligopolija.d?id=37237181

Dabar per LTV vyksta diskusija apie tai, bet nieko naujo jau nelabai pavyksta pasakyti.
Kažkas ten drįsta lyginti su 2008 m. kainomis (su tų metų sąlygomis lyginti atrodo gana makabriškai)

Romas
2010.10.07, 23:24
www.DELFI.lt 2010 spalio mėn. 7 d. 14:50
Internete bus skelbiamos produktų kainos

Valdžios institucijos su prekių brangimu ryžosi kovoti bent jau viešumu. Ketvirtadienį Žemės ūkio ministerijoje įvykusio posėdžio metu atsakingos institucijos nusprendė, kad kuriamame interneto portale bus skelbiamos pagrindinių produktų kainos.

(...) Tinklalapis Produktukainos.lt turėtų būti paleistas kitą savaitę. Jame bus skelbiamos pagrindinių produktų kainos, pagal jas sudaromi prekių „topai”.

Iki šiol Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras skelbdavo dalies produktų vidutines prekių kainas, jų pokytį per savaitę ir metus. Dabar informacijoje atsispindės, kokios kainos yra konkrečiame prekybos tinkle ir kaip jos pasikeitė.

Visas straipsnis: http://www.delfi.lt/news/economy/business/internete-bus-skelbiamos-produktu-kainos.d?id=37298331

Romas
2010.10.14, 06:03
ELTA 2010 spalio mėn. 13 d. 16:43
Premjeras įvardino, kam naudingas triukšmas dėl kainų

Premjeras Andrius Kubilius mano, kad kilęs triukšmas dėl maisto kainų tampa naudingu nesąžiningiems pardavėjams, kurie juo norėtų pasinaudoti ir kainas padidinti. „Bendras kainų lygio augimas, prognozuojama, sieks tik vieną procentą, lyginant su praeitais metais. Kartais man atrodo, kad daug emocijų ir karštų diskusijų šiuo klausimu nėra pagrįstos objektyviais skaičiais, ir kartais tai tampa naudinga nelabai sąžiningiems pardavėjams, kurie tokiu triukšmu remdamiesi labai norėtų pasinaudoti ir kainas padidinti", - sakė A. Kubilius trečiadienį po Vyriausybės posėdžio.
(...)
„Kaip parodė Konkurencijos tarybos tyrimas, grūdų, žaliavinio pieno kainų didėjimas neturėtų taip stipriai veikti galutinių produktų kainos", - teigė A. Kubilius.

http://www.delfi.lt/news/economy/business/premjeras-ivardino-kam-naudingas-triuksmas-del-kainu.d?id=37488229


Galima sutikti su premjeru, kad kai kam naudingas brangimo lūkesčių formavimas.
Kai kurie gamintojai kalbas apie atsigavimą traktavo kaip puikią progą pakelti kainas.

Nors didžiausiais kaltininkais buvo įvardinti prekybos tinklai, bet jie turbūt gerai išmoko Lenkijos pamoką. Jiems nepalankus Agrarinės ekonomikos instituto tyrimas apima laikotarpį iki 2010 m. liepos, o brangimas prasidėjo rudeniop, kaip ir 2007 metais.

Šį sykį iš to triukšmo turbūt bus daugiau naudos vartotojams.
Paprastai kainos nuleidžiamos apie tai garsiai šaukiant, o pakeliamos patyliukais.
Vis dėlto dabar ne 2007-ųjų, o 2010-ųjų spalis ir tokie "numeriai" ne visada "praeina" - visuomenė turi mažiau pinigų ir daugiau sąmoningumo.

Romas
2010.10.14, 06:06
O čia išvis be komentarų...

Rasa Lukaitytė, www.DELFI.lt 2010 spalio mėn. 13 d. 12:18
R.Vaitkus: VST pelną galima būtų padidinti 100 mln. Lt

Skirstomųjų tinklų bendrovės VST pelną galima būtų padidinti apie 100 mln. Lt, jei būtų pakeista Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos viršutinių kainų ribų skaičiavimo metodika. Tokius skaičiavimus pateikė bendrovės generalinis direktorius Rimantas Vaitkus.
Norint gauti tiek pelno, VST tiekiamos elektros kainą reikėtų padidinti apie 2 ct/kWh
http://www.delfi.lt/news/economy/energetics/rvaitkus-vst-pelna-galima-butu-padidinti-100-mln-lt.d?id=37475493

Tomas
2010.10.14, 09:25
O čia išvis be komentarų...


O kodėl ne 300mln. Lt? Užtektų elektros kainą padidinti 6ct :geras:

Gytaz
2010.10.14, 10:00
dar pridek vidutines ir minimalios algos zemelapius ir tada viskas paaiskes :)

Niekaip nesuprantu, ką visados nori pasakyti tie, kurie siūlo degalų kainas lyginti su algom? Kad, jei mes uždirbame 4 kartus mažiau nei anglai, pas mus ir degalai turi būti 4 kartus pigesni? :kkka? Nes dažnai susidaro toks įspūdis. Šiaudas, kurio griebiamasi, kai statistika parodo, kad vis dėlto benzinas Lietuvoje daugelio nuostabai nėra brangiausias Europoje.

Edvard
2010.10.14, 11:57
Finansų ministrė prognozuoja, kad kitąmet cigaretės vidutiniškai brangs 10 centų, dyzelinas - 12 centų (http://www.lrytas.lt/-12870432541285735520-finans%C5%B3-ministr%C4%97-prognozuoja-kad-kit%C4%85met-cigaret%C4%97s-vidutini%C5%A1kai-brangs-10-cent%C5%B3-dyzelinas-12-cent%C5%B3.htm)

Pagal įsipareigojimus Europos Sąjungai (ES) didinant akcizus, kitąmet prognozuojama, kad cigaretės vidutiniškai pabrangs 10 centų, dyzelinas - 12 centų.

Biudžeto pakete, išskyrus liūdnesnes naujienas rūkaliams ir akcizo padidinimą gazoliams, tarifinių pakeitimų nėra. (...) Cigarečių vidutiniškas pabrangimas turėtų būti apie 10 centų, gazolių (kitaip dyzelino - ELTA) - 12 centų“, - sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį po Vyriausybės posėdžio.

Pagal įsipareigojimus ES, akcizų dyzelinui ir cigaretėms didinimas yra numatomas kitų metų biudžete, kurio projektui ketvirtadienį pritarė Vyriausybė.

Akcizas už 1000 litrų dyzelinių degalų išaugs nuo dabartinio 947 litų iki 1043 litų. 1000 bet kokios rūšies cigarečių bus taikomas 221 lito akcizas. Šiuo metu toks akcizas yra taikomas tik populiariausioms ir brangesnėms nei 7,5 lito cigaretėms.

dts
2010.10.14, 13:04
Niekaip nesuprantu, ką visados nori pasakyti tie, kurie siūlo degalų kainas lyginti su algom? Kad, jei mes uždirbame 4 kartus mažiau nei anglai, pas mus ir degalai turi būti 4 kartus pigesni? :kkka? Nes dažnai susidaro toks įspūdis. Šiaudas, kurio griebiamasi, kai statistika parodo, kad vis dėlto benzinas Lietuvoje daugelio nuostabai nėra brangiausias Europoje.

valstybe akcizo renka vienodai ar panasiai su kitomis es salimis, bet tapati valstybe rinkdama tokiopaties dydzio mokescius nesukuria geroves, kaip dauguma kitu ES nariu

Gytaz
2010.10.15, 00:14
valstybe akcizo renka vienodai ar panasiai su kitomis es salimis, bet tapati valstybe rinkdama tokiopaties dydzio mokescius nesukuria geroves, kaip dauguma kitu ES nariu

Visų pirma: kurti gerovę yra visų piliečių, ne tik vyriausybės pareiga. Antra, tikėtis pas mus tokio gerovės lygio kaip vakarų Europoje būtų nesąmonė. Jie jį kūrėsi nuo anrojo PK, o mes dar tik 20 metų. Pamažu prisivysim, bet tam reikia laiko.

Akcizas dyzelinui pas mus yra minimalus, koks gali būti ES, taigi mažinti - nėra kur, o kaina viena mažiausių Europoj. Benzino, sutinku, galėtų ir mažesnis būti, bet nedaug (daug neleistų ES direktyvos). Kaip ten bebūtų, kai kalba eina apie energetinius ištėklius, nereikėtų čia kišti kiek kas uždirba, nes naftos ar dujų kaina mums nebus pigesnė dėl to, kad mes nesame turtingi, o akcizus degalams kelti esame įsipareigoję ES (iš kurios gaunam labai didelę finansinę paramą). O tie akcizai nėra visiškai be reikalo įvesti...

Romas
2011.01.07, 22:06
Atnaujinu seną gerą (t.y., blogą) temą

www.DELFI.lt 2011 sausio mėn. 6 d. 16:40
„Danske Bank”: šiemet kainos augs sparčiau

„Danske Bank” prognozuoja, kad šiemet infliacija šalyje sudarys 2,3 proc. – tai 0,5 proc. punkto daugiau nei bankas prognozavo anksčiau. Spartų kainų kilimą lems kylančios kuro kainos bei nuo Naujųjų padidėję akcizai. 2012 m. infliacija, anot banko, turėtų sudaryti 2,2 proc.
http://verslas.delfi.lt/business/danske-bank-siemet-kainos-augs-sparciau.d?id=40485215

Romas
2011.02.06, 19:11
2011 vasario mėn. 6 d. 15:42
Teodora Rašimaitė, „Savaitė“
Vienintelis paaiškinimas – kainos auga visur

Konkurencijos tarybos tyrimas dėl maisto produktų kainų pokyčių buvo paskelbtas praėjusių metų spalį. Nereikėtų stebėtis, nes tokie tyrimai negali būti atliekami per vieną dieną. Nereikėtų stebėtis ir dėl to, kad jis nebuvo plačiai išreklamuotas – nieko sukrečiamo ir paguodžiamo tyrimo išvadose nėra, iš jo nebent būtų galima išlukštenti keletą įdomesnių duomenų, kurie dabar jau yra akivaizdūs.

Pavyzdžiui, mažėjant žaliavų ar gamintojo kainoms, mažmeninės (parduotuvių) kainos krinta gerokai lėčiau (jei išvis krinta), o žaliavų kainoms kylant – šoka aukštyn kone kosminiu greičiu.
Kita išvada (taip pat iš anksto žinoma) – stipriausia grandis, bent jau Lietuvoje, yra prekybininkai, ir jie dėl kainų tikrai nėra linkę kuklintis, tad augančios žaliavų kainos – puiki proga tuo pasiteisinant dar labiau padidinti antkainius.
Ir trečioji, mums lemtinga, išvada – maisto produktų kainos auga visur. (...)

http://verslas.delfi.lt/business/vienintelis-paaiskinimas-kainos-auga-visur.d?id=41705727

Romas
2011.03.03, 06:44
Bloomberg, VZ.LT 2011.03.02 15:57
Lenkija siūlo brangstant naftai automatiškai mažinti akcizus degalams

Pirmininkavimą ES nuo liepos perimanti Lenkija siūlo ES įvesti mechanizmą, numatantį, kad pašokus naftos kainai automatiškai mažėtų akcizai degalams.

Iniciatyvą, kad kartu su brangstančia nafta žemyn judėtų akcizai degalams, pristatęs Waldemaras Pawlakas, Lenkijos ekonomikos ministras (...)
„Mokestinės pajamos liktų nepaliestos, jei 20% pakilus naftos kainai akcizai mažėtų 10%, - pasiūlymą apibūdina ministras, taip pat einantis vicepremjero pareigas.

http://vz.lt/straipsnis/2011/03/02/Lenkija_siulo_brangstant_naftai_automatiskai_mazin ti_ak2

senasnamas
2011.06.14, 13:08
Neblogas paaiškinimas, kodėl Lietuvoje kai kurių prekių kainos didokos:
N.Mačiulis: Lietuvos bėda – nebylus kartelis (http://verslas.delfi.lt/business/nmaciulis-lietuvos-beda-nebylus-kartelis.d?id=46578289)
Drabužių ir avalynės kainos Baltijos šalyse lenkia ES vidurkį – Lietuvoje šių prekių kainos yra 7 proc., Latvijoje – 8 proc., Estijoje – 2 proc. aukštesnės nei ES vidurkis. [...] drabužių kainos aukštesnės, nes Lietuvos prekybininkai, atstovaudami mažai rinkai turi mažiau derybinių svertų derėtis dėl kainos, be to, dirba su didelėmis maržomis. Tuo tarpu turguje parduodami drabužiai oficialioje statistikoje neapskaitomi, todėl neatsispindi kainose
Be to, Apranga tikriausiai valdo stambią drabužių rinkos dalį.
Maistas Baltijos šalyse brango sparčiau nei kitur ES – per metus maisto produktų kainos išaugo apie 11 proc., kada euro zonoje maisto kainų augimas siekė tik 2 proc.
Priežastis - per maža konkurencija.
Pasaulio Ekonomikos Forumo atliktas šalių konkurencingumo vertinimas rodo, kad Lietuvos vidinė konkurencija paskutiniais metais žymiai pablogėjo – 2010 m. Lietuva nukrito 17 vietų ir dabar užima 100-ąją vietą iš 139 vertintų šalių. Pagal antimonopolinės politikos efektyvumą Lietuva atsilieka nuo tokių šalių kaip Sirija, Mozambikas ar Bangladešas – praėjusiais metais užimta 111 vieta.
Pieno produktai brango septynis kartus greičiau nei euro zonoje, nėra daugiau tokios šalies, kur pieno produktų infliacija būtų dviženklė. Pakankamai bloga situacija, kai keturi didžiausi pieno gamintojai turi maždaug 80 proc. visos rinkos. [...] Du didžiausi prekybos tinklai užima – 60 proc., keturi – 90 proc. rinkos
Anot jo, kuomet rinkoje veikiančių įmonių – mažai, nebūtinas ir kartelinis susitarimas, kad kainos kiltų nepriklausomai nuo sąnaudų.

Sakyčiau akmuo į šūkio "rinkis prekę lietuvišką" daržą. Reikėtų patikslinti: "rinkis smulkių gamintojų prekę lietuvišką" :), nes stambieji diktuoja sąlygas ne tik konkurentams, bet ir pirkėjams. Dėl importuojamų drabužių kainų dar galima kažkiek suprasti, bet pieno produktų brangimas nepateisinamas. Galima pamanyti, kad Lietuvoje karvių trūkumas. Dėl pieno produktų specifikos importas nelabai galimas, todėl vietiniai gamintojai tuo ir naudojasi. Reikėtų kažkaip smulkiems ūkininkams aktyviau ieškoti tiesioginio kelio pas vartotojus, apeinant visus stambius perdirbėjus ir prekybos centrus. Aišku, dviejų karvių turėtojas sūrių neprigamins, tačiau pieną, sviestą ir grietinę - kuo puikiausiai. Ir tie produktai dar bus sveikesni nei fermose chemikalais šeriamų karvių. Aišku, pieną gerti apskritai yra nenaudinga ir kvaila :), bet čia jau kita tema.

Tomas
2011.06.14, 13:15
Kai tik galiu rinktis - renkuosi ne lietuvišką prekę!

bebop
2011.06.14, 13:20
Kai tik galiu rinktis - renkuosi ne lietuvišką prekę!
Ir čia yra dėl ko didžiuotis? :kvailys:

Tomas
2011.06.14, 13:31
Aš nesididžiuoju, tik konstatuoju faktą :kvailys:

c2h5oh
2011.06.14, 13:34
Dėl importuojamų drabužių kainų dar galima kažkiek suprasti, bet pieno produktų brangimas nepateisinamas. Galima pamanyti, kad Lietuvoje karvių trūkumas. Dėl pieno produktų specifikos importas nelabai galimas, todėl vietiniai gamintojai tuo ir naudojasi.

Kodėl negalimas, puikiai galimas. UHT pieno tetrapakuose net šaldytuve laikyt nereikia (kol neatidarytas). Šiaip už Lietuvos ribų paprastai toks pienas gerokai pigesnis, pas mus gi priešingai.

Pavyzdys - pienas Margė lietuviškoje Maximoje 3 litai, lenkiškame Carrefour 2,39 zloto. O pienas tai tas pats (lenkiškas, žinoma), to paties gamintojo, tokiam pačiam pakelyje, tik brandas kitas.

Nebent tai, kad to pieno galiojimo laikas yra pusmetis ir jo nereikia laikyti šaldytuve, prieštarauja jūsų religiniams įsitikinimams...


drabužių kainos aukštesnės, nes Lietuvos prekybininkai, atstovaudami mažai rinkai turi mažiau derybinių svertų derėtis dėl kainos, be to, dirba su didelėmis maržomis. Tuo tarpu turguje parduodami drabužiai oficialioje statistikoje neapskaitomi, todėl neatsispindi kainose
"Didelė marža" savaime nieko nereiškia. Tarkim, pirkai už 100, pardavei už 200 - didžiulė marža (100%), bet jeigu pardavei tik 1 vienetą per mėnesį, tai bankrutuosi.

Nepavydžiu prekybininkams drabužiais Lietuvoje. Iš vienos pusės, didžioji dalis pirkėjų perka humanose. Apyvartos mažos - tad kainą tenka laikyti didesnę, ir taupoma chaltūrinimo būdu (senos kolekcijos, sukčiavimai su nuolaidomis). Tuomet ir tiems, kas perka ne humanoj, prasmingiau nuskristi į Londoną (per nuolaidų sezoną) ir ten apsipirkti.

bebop
2011.06.14, 13:44
Aš nesididžiuoju, tik konstatuoju faktą :kvailys:

Smėlio, druskos ir geležies luitas yra mažesnė našta, negu kvailas žmogus.

(BIBLIJA. Senasis Testamentas. Siracido knyga.)

senasnamas
2011.06.14, 13:45
Nebent tai, kad to pieno galiojimo laikas yra pusmetis ir jo nereikia laikyti šaldytuve, prieštarauja jūsų religiniams įsitikinimams
Čia ne religiniai, o racionalūs ir šiokiomis tokiomis žiniomis pagrįsti įsitikinimai. Nesu specialiai domėjęsis, bet spėju, kad šlapimą :) naudingiau gerti nei sterilizuotą pieną. Lyg ir mačiau atskirą pienui skirtą temą, vėliau parašysiu apie jį daugiau. Kol daugumai vartotojų esminiai maisto kriterijai bus "skanu" ir "ilgai negenda", tol prekybos centruose netrūks gražiai įpakuoto šlamšto. Šiuolaikinė maisto pramonė puikiai sugeba užtikrinti tą "skanu" ir "ilgai negenda".

Lettered
2011.06.14, 14:04
Kai tik galiu rinktis - renkuosi ne lietuvišką prekę!

Laikydamasis tokių principų neturi teisės skųstis ar stebėtis bet kokiomis šalyje esančiomis problemomis.

liutass
2011.06.14, 14:35
Laikydamasis tokių principų neturi teisės skųstis ar stebėtis bet kokiomis šalyje esančiomis problemomis.

kaip tai susiję?

Tomas
2011.06.14, 14:36
Laikydamasis tokių principų neturi teisės skųstis ar stebėtis bet kokiomis šalyje esančiomis problemomis.

Jei į parduotuvę nuėjęs pirkti sūrio matau, kad pvz. lietuviškas kainuoja 4lt/150g, o vokiškas 3,5lt/150g kodėl turėčiau mokėti daugiau už lietuvišką (beveik neabejoju, kad vokiečių ūkininkas už pieną gauna daugiau nei lietuvių, o pieninės darbininkas Vokietijoje uždirba daugiau nei pieninės darbininkas Lietuvoje)? :nzn: Tam, kad koks Trumpa greičiau persėstų iš Bentley į Rolls-Royce? Aš matau problemą - išpūstus pridėtinius kaštus ir ją sprendžiu man prieinamomis priemonėmis - nepirkdamas pervertintos prekės.

Jei kuras brangsta ne dienom, o valandom - problemą sprendžiu paprasčiausiu būdu. Važinėju mažiau ir perku mažiau kuro.

Ir t.t. ir pan. Aš negaliu sau leisti permokėti už kiekvieną niekniekį, todėl stengiuosi to nedaryti. O kodėl esu verčiamas permokėti? Apie tai gi visas straipsnis ;)

bebop
2011.06.14, 14:43
O dabar Hanz iš Vokietijos greičiau pakeis savo Bentley į Rolls-Royce. Tai kas tada geriau, kad pelnas ir pinigai nusėstų Vokietijoje ar Lietuvoje? Pritariu senasnamas žodžiams "rinkis smulkių gamintojų prekę lietuvišką" - taip leisdami stiprėti smulkesniems verslininkas ir padėdami didinti konkurenciją.

daktaras
2011.06.14, 14:46
bet taigi yra tų prekių lietuviškų už normalesnes kainas, ir nereikia praktiškai žvalgytis į užsienietiškas... nors kai žmonės parduotuvėse šluoja viską iš eilės, nepasižiūri nei į sudėtį, kokio š ten pridėta, kai pigesnė prekė yra be visų kancerogeninių priedų, tai ką čia ir kalbėti...

Lettered
2011.06.14, 14:52
Jei į parduotuvę nuėjęs pirkti sūrio matau, kad pvz. lietuviškas kainuoja 4lt/150g, o vokiškas 3,5lt/150g kodėl turėčiau mokėti daugiau už lietuvišką (beveik neabejoju, kad vokiečių ūkininkas už pieną gauna daugiau nei lietuvių, o pieninės darbininkas Vokietijoje uždirba daugiau nei pieninės darbininkas Lietuvoje)? :nzn: Tam, kad koks Trumpa greičiau persėstų iš Bentley į Rolls-Royce? Aš matau problemą - išpūstus pridėtinius kaštus ir ją sprendžiu man prieinamomis priemonėmis - nepirkdamas pervertintos prekės.

Jei kuras brangsta ne dienom, o valandom - problemą sprendžiu paprasčiausiu būdu. Važinėju mažiau ir perku mažiau kuro.

Ir t.t. ir pan. Aš negaliu sau leisti permokėti už kiekvieną niekniekį, todėl stengiuosi to nedaryti. O kodėl esu verčiamas permokėti? Apie tai gi visas straipsnis ;)

Dažniausiai yra atvirkščiai, užsienietiški maisto produktai brangesni ir pridėta kalnai E, tik etiketė gražesnė. O ten kur jų nėra tada kaina kosminė. Apie daržoves net nekalbu, agurko ar pomidoro skonis toks pat, kaip sušalusio vandens košė. Bet matau esi toks Vokietijos patriotas, kad pirktum tą sūrį ir už 40 Lt, išdurtum Lietuvos valdžią ir sukčius verslininkus. (Beje, 3,5 Lt/150g=23,33Lt/kg, tiek kainuoja pats geriausias lietuviškas fermentinis sūris).
Ne tame esmė, kiek kas uždirba, tai jau pačios šalies vidaus reikalas kapitalo srautus teisingai paskirstyti, esmė, kad kai pirke užsienietišką prekę, visi pinigai nuplaukia į užsienį, kad kažkas nusipirktų naują BMW ar dar ką nors. O Lietuvoje negauna net ir tos mažesnės ar didesnės dalies nei ūkininkas nei darbininkas, taip pat valstybė neturi už ką tvarkyti kelių, mokėti pensijų. Turėtum įmonę, kuri pati kažką gamina ar bent tokioje dirbtum, tą suprastum ir kalbėtum kitaip. Turbūt net neįsivaizduoji kodėl kokioje nors Lenkijoje nebuvo krizės.

Tomas
2011.06.14, 15:09
O dabar Hanz iš Vokietijos greičiau pakeis savo Bentley į Rolls-Royce. Tai kas tada geriau, kad pelnas ir pinigai nusėstų Vokietijoje ar Lietuvoje?


Abiem atvejai pelnas "nusės" Vokietijoj, nes Rolls-Royce priklauso BMW.

Šiaip jau Lietuvos Respublika yra pakankamai solidžiai apmokestinusi darbo santykius ir iš tokių samdomų varguolių kaip aš surenka nemažai biudžeto pajamų. Aš kaip pilietis ir rinkėjas norėčiau, kad Lietuvos Respublika darytų daugiau skatindama konkurenciją, ir ribodama monopolijas bei oligopolijas. To siekiu dalyvaudamas rinkimuose, o tarp rinkimų - man prieinamomis ekonominėmis priemonėmis.


Pritariu senasnamas žodžiams "rinkis smulkių gamintojų prekę lietuvišką" - taip leisdami stiprėti smulkesniems verslininkas ir padėdami didinti konkurenciją.

Tai visada viena iš svarstytinų alternatyvų.

bebop
2011.06.14, 15:12
Abiem atvejai pelnas "nusės" Vokietijoj, nes Rolls-Royce priklauso BMW.
Čia buvo tik pavyzdys. Tas pats verslininkas gali už tuos pačius pinigus kurti naujas darbo vietas Lietuvoje, kad plėstų savo verslą :nzn:

Wycka
2011.06.14, 15:12
Aš kaip pilietis ir rinkėjas norėčiau, kad Lietuvos Respublika darytų daugiau skatindama konkurenciją, ir ribodama monopolijas bei oligopolijas.

Nereikia čia jokios Lietuvos Respublikos. Pats pirkdamas lietuvišką smulkių gamintojų prekę/paslaugą skatini konkurenciją ir riboji monopolijas bei oligopolijas. Pradėti reikia nuo savo veiksmų, o ne nuo reikalavimų kitiems. ;)

Tomas
2011.06.14, 15:23
Dažniausiai yra atvirkščiai, užsienietiški maisto produktai brangesni ir pridėta kalnai E, tik etiketė gražesnė. O ten kur jų nėra tada kaina kosminė. Apie daržoves net nekalbu, agurko ar pomidoro skonis toks pat, kaip sušalusio vandens košė. Bet matau esi toks Vokietijos patriotas, kad pirktum tą sūrį ir už 40 Lt, išdurtum Lietuvos valdžią ir sukčius verslininkus. (Beje, 3,5 Lt/150g=23,33Lt/kg, tiek kainuoja pats geriausias lietuviškas fermentinis sūris).
Ne tame esmė, kiek kas uždirba, tai jau pačios šalies vidaus reikalas kapitalo srautus teisingai paskirstyti, esmė, kad kai pirke užsienietišką prekę, visi pinigai nuplaukia į užsienį, kad kažkas nusipirktų naują BMW ar dar ką nors. O Lietuvoje negauna net ir tos mažesnės ar didesnės dalies nei ūkininkas nei darbininkas, taip pat valstybė neturi už ką tvarkyti kelių, mokėti pensijų.


Šitoje vietoje beveik pravirkau.


Turėtum įmonę, kuri pati kažką gamina ar bent tokioje dirbtum, tą suprastum ir kalbėtum kitaip. Turbūt net neįsivaizduoji kodėl kokioje nors Lenkijoje nebuvo krizės.

Gal todėl, kad tai didelė, konkurencinga rinka, kurioje sudėtinga dirbtinai išpūsti kainas ir gauti viršpelnius? Gal todėl, kad lenkai sugeba realiomis sąnaudomis pagaminti realią produkciją, ją sėkmingai vartoti šalies viduje, o taip pat masiškai eksportuoti? Apie tai rašyta ir diskutuota jau milijoną kartų ...

Aš tik vėl pakartosiu - Lietuvos Respublika nepakankamai rūpinasi konkurencine aplinka. Liberastai aišku pasakys - laisva rinka viską sureguliuos.
Taip - teorinė laisva rinka, per kokį 100 ar 200 metų tikrai viską sureguliuos. Bet realybėje gyvename čia ir dabar ir tą rinkos laisvumą tenka iš dalies užtikrinti administracinėmis priemonėmis, ko aš ir pasigendu.

John
2011.06.14, 15:40
Tomas kalba labai teisingai. Aš tik pridursiu, kad dar svarbu ir pats visuomenės mentalitetas ir "išprusimas" šioje srityje. Lietuvoje mažmeninės prekybos sektoriuje nėra gerai išystyto prekių segmentavimo pagal kokybės lygius (pigus, vidutinis ir premium), dėl ko už vidutinės ar net pigios kategorijos prekes dažnai prašoma premium kainos t.y. viena pakopa aukštesnės kainos. O žmonės to tiesiog nesupranta, nes pakuotė graži... o be to ir per televizorių rodė muilo operos reklaminio intarpo metu... Menkai išvystyta marketingo (ne tik reklamos, bet marketingo plačiąja prasme) rinka ir žmonių suvokimas, kas tai yra. Teigiamų pokyčių jau yra. Kad ir alus: dabar jau galima daug kur nusipirkti gero, kad ir mainstreaminio, užsienietiško alaus už padorią kainą. Žmonės ėmė suprasti, kad Švyturys nebūtinai yra "Geriauią, ką turi pasaulis". Bet dar reiks daug suprasti ir išmokti, kad nebemokėtume per daug už nepakankamai kokybišką prekę ir, ypač, atsisakytume požiūrio, kad "lietuviškos prekės geresnės". Geresnės yra tos prekės, kurios yra kokybiškesnės ir pigesnės t.y. turi geresnį kainos/kokybės santykį (angl. value for money) ir tai dažniausiai neturi daug bendro su prekės pagaminimo vieta. Tai reiktų vertinti pagal prekės sudėtį, išvaizdą, skonį ir realų priklausymą vienam ar kitam kokybės lygiui, o ne tai, kas rodoma per TV reklamą.

Jei žmonės ims į tai žiūrėti racionaliai, greit visi "vyarslynykai" iš Rolls-Rocų persės atgal į VW Passat ir pasitemps su kokybe bei susimažins maržas arba išvis lėks iš tos rinkos. O jeigu mes patys perkam šlamštą už didelius pinigus, tai jų kaltinti gal ir nereiktų.

P.S. laukiu nesulaukiu, kada į Lietuvą ateis Lidl. Jei tik taip bus, reikalai gali imti realiai gerėti.

Sula
2011.06.14, 15:46
beveik neabejoju, kad vokiečių ūkininkas už pieną gauna daugiau nei lietuvių, o pieninės darbininkas Vokietijoje uždirba daugiau nei pieninės darbininkas Lietuvoje)? :nzn: Tam, kad koks Trumpa greičiau persėstų iš Bentley į Rolls-Royce?

Paprastai mažu uždarbiu dengiamas neefektyvus tų pačių bendrovių veiklos nuostolis. Nežinau, kaip kitose srityse, bet statybose ir autotransporte, kur teko susidurti, Vokietijoje ir D.Britanijoje su 4-5 aukštesnėmis algomis ir daugelių kitų kaštų pasiekiama beveik analogiška lietuviškai galutinė kaina. Aišku, įtakoja rinkos dydis, bet konkurencinės sąlygos pas mus Lietuvoj iškreiptos.

index
2011.06.14, 16:17
Teigiamų pokyčių jau yra. Kad ir alus: dabar jau galima daug kur nusipirkti gero, kad ir mainstreaminio, užsienietiško alaus už padorią kainą. Žmonės ėmė suprasti, kad Švyturys nebūtinai yra "Geriauią, ką turi pasaulis". Bet dar reiks daug suprasti ir išmokti, kad nebemokėtume per daug už nepakankamai kokybišką prekę ir, ypač, atsisakytume požiūrio, kad "lietuviškos prekės geresnės". Geresnės yra tos prekės, kurios yra kokybiškesnės ir pigesnės t.y. turi geresnį kainos/kokybės santykį (angl. value for money) ir tai dažniausiai neturi daug bendro su prekės pagaminimo vieta. Tai reiktų vertinti pagal prekės sudėtį, išvaizdą, skonį ir realų priklausymą vienam ar kitam kokybės lygiui, o ne tai, kas rodoma per TV reklamą.

Matai, problema yra, kad yra gaminančių ir labai gerą produkciją, bet neturinčių visiškai jokio marketingo supratimo. Kad ir su tuo pačiu alumi. Yra daug nedidelių, bet ir ne visai smulkiųjų daryklų kurios gamina gerokai geresnį alų nei tas pats "Švyturys" (Nenoriu daryt atviros reklamos, bet kad ir toks "Ponoras"), bet visiškai nesireklamuoja (Turėjo šiek tiek reklamos tik tada kai pradėjo gaminti vieną alaus liniją su čekų licenzija ir jų vardu), etiketės dažnai atrodo kaip vos ne iš sovietmečio atkeliavusios, o kaina dar ir žemesnė nei "geriausio ką turime" (Kas ne visada gerai konkuruojant, nes tuomet atrodo, kad ir prekė prastesnė). Va čia ir yra problema nemažos dalies lietuviškų įmonių.

Lettered
2011.06.14, 18:27
Abiem atvejai pelnas "nusės" Vokietijoj, nes Rolls-Royce priklauso BMW.


Pagal Tavo logiką geriau pirkti pigias kontrabandines baltarusiškas cigaretes, nei brangias pagamintas Philip Morris'e, nes abiem atvejais pelnas nusės užsienyje, tik pirmu atveju daug daugiau sutaupai. Tas pats ir su kuru, pelnas nusės Baltarusijoje arba iš Mažeikių Lenkijoje.

Tomas
2011.06.14, 18:31
Nieko panašaus. Cigaretės man apskritai nerūpi (nerūkau), o pvz. kurą perku legaliai, iš degalinės.

blitz
2011.06.14, 18:51
Mano "šūkis" (:D) yra toks: pirkti lietuvišką produkciją, bet tik tada, kai jos kainos/kokybės santykis yra geresnis arba lygus konkurencijai. Tai reiškia, kad verčiau pirkčiau lietuvišką, nežinomo "brando" prekę, nei analogišką žinomo "brando" prekę. Jokiais būdais nepirkčiau lietuviškos prekės, kurios kainos/kokybės santykis yra blogesnis nei konkurentų. Vistiek jie ilgai nesilaikys, geriau tegul bankrutuoja ir pradeda gaminti konkurencingą produkciją.

Gator
2011.06.14, 19:05
Mano "šūkis" (:D) yra toks: pirkti lietuvišką produkciją, bet tik tada, kai jos kainos/kokybės santykis yra geresnis arba lygus konkurencijai. Tai reiškia, kad verčiau pirkčiau lietuvišką, nežinomo "brando" prekę, nei analogišką žinomo "brando" prekę. Jokiais būdais nepirkčiau lietuviškos prekės, kurios kainos/kokybės santykis yra blogesnis nei konkurentų. Vistiek jie ilgai nesilaikys, geriau tegul bankrutuoja ir pradeda gaminti konkurencingą produkciją.

Tai savaime suprantama. Ir Tomas turbut jei lietuviska preke butu pigesne imtu ta lietuviska. Tad jo tas sukis:
Kai tik galiu rinktis - renkuosi ne lietuvišką prekę!
buvo netikslus. Nes jis skambejo taip lyg visada ima nelietuviska nepaisant kainos. Galiausiai pats ta pripazino.

Tomas
2011.06.14, 20:17
Aš truputį provokavau ;)

daktaras
2011.06.14, 20:24
/\ ne pirmas kartas :D